Dešavanja u Srbiji

Post Reply
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5526 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Preševska dolina kao region

Skupština albanskih odbornika, koju čine odbornici iz opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, zatražila formiranje posebnog regiona Preševske doline.

Skupština je usvojila političku deklaraciju u kojoj je odbacila svako nasilje koje donosi destabilizaciju Preševske doline, ali i preduzimanje „spektakularnih“ akcija specijalne policije i pretnje novim hapšenjima bivših pripadnika OVPMB čiji je "cilj uvođenje straha kod civilnog albanskog stanovništva".

U Političkoj deklaraciji navodi se da su poslednje akcije specijalne policije nastavak neprekidnih nastojanja za kriminalizaciju Albanaca kao kolektivitet.

Ocenjuje se takođe da se tim akcijama nastavljaju nastojanja da se političkim manipulisanjem pitanjem zločina i “postojanja terorizma” pokušava postići odvraćanje pažnje međunarodnog javnog mnenja od neispunjavanja obaveza države preuzetih Dogovorom o reorganizaciji Koordinacionog tela od marta 2009, Programom Vlade od 2001. i Končuljskim dogovorom od 2001.

Skupština je zatražila i oslobađanje uhapšenih Albanaca u decembru 2008. godine pod optužbom za ratni zločin, ili procesuiranje ovih slučajeva nekim međunarodnim pravnim mehanizmom.
nema zaustavljanja do nisa...kako ce se zvati ovaj region, republika presevo?
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#5527 Re: Desavanja u Srbiji

Post by zavrzlama »

dallton wrote:
Preševska dolina kao region

Skupština albanskih odbornika, koju čine odbornici iz opština Preševo, Bujanovac i Medveđa, zatražila formiranje posebnog regiona Preševske doline.

Skupština je usvojila političku deklaraciju u kojoj je odbacila svako nasilje koje donosi destabilizaciju Preševske doline, ali i preduzimanje „spektakularnih“ akcija specijalne policije i pretnje novim hapšenjima bivših pripadnika OVPMB čiji je "cilj uvođenje straha kod civilnog albanskog stanovništva".

U Političkoj deklaraciji navodi se da su poslednje akcije specijalne policije nastavak neprekidnih nastojanja za kriminalizaciju Albanaca kao kolektivitet.

Ocenjuje se takođe da se tim akcijama nastavljaju nastojanja da se političkim manipulisanjem pitanjem zločina i “postojanja terorizma” pokušava postići odvraćanje pažnje međunarodnog javnog mnenja od neispunjavanja obaveza države preuzetih Dogovorom o reorganizaciji Koordinacionog tela od marta 2009, Programom Vlade od 2001. i Končuljskim dogovorom od 2001.

Skupština je zatražila i oslobađanje uhapšenih Albanaca u decembru 2008. godine pod optužbom za ratni zločin, ili procesuiranje ovih slučajeva nekim međunarodnim pravnim mehanizmom.
nema zaustavljanja do nisa...kako ce se zvati ovaj region, republika presevo?
srbiji se kao bumerang moze vratiti podrzavanje rs-a i njegovog politickog statusa u BIH...zasto?.....zato sto lako albanci na "jugu srbije"( obratriti paznju ovo na jugu srbije,jer srpski statezi vec priviknjavaju srpski narod da je Kosovo otislo a da je sad jug srbije ono sto je nekad bio sjever Kosova)mogu da zatraze za sebe ono sto srbija podrzava za srbe u BIH"drzavu u drzavi"...pa sutra to isto zatraze madzari u vojvodini,pa sandzaklije itd...srbija je svojom osvajackomvpolitikom i politikom "krvi i tla" danas sama sebi skocila u stomak....nije iskljuceno da se srbija sutra zalaze za oduzimanje ingerencija rs-u da bi sprijecila dobivanje istih ingerencija drugim na svojoj teritoriji........
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5528 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

eeeeeeee davno je Konfucije dao izreku......

Čini drugima ono što sebi želiš. Ne čini drugima što sebi ne želiš.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

54 posto mladih želi napustiti zemlju

Da među mladima u Srbiji ima onih koji bi rado napustili zemlju, bilo je jasno, ali istraživanje koje je proveo CESID za potrebe Ministarstva omladine i sporta, pokazuje da čak 54 posto mladih doista tako razmišlja.

Stručnjaci primjećuju da se taj postotak smanjio u odnosu na prethodna istraživanja, te da je povećan broj onih koji svoju budućnost vide u mjestu u kojem žive. Mediji međutim, kao zabrinjavajući podatak navode da još uvijek preko polovica mladih svoju budućnost ne vidi u Srbiji. Međutim, nadležni u Ministarstvu omladine i sporta sa druge strane ističu kao pozitivnu činjenicu da se u protekle dvije godine taj broj smanjio za više od 10 posto. Specijalna savjetnica ministra omladine i sporta, Zora Krnjajić za DW kaže da bi sve podatke o migracijama mladih trebalo pažljivo analizirati, kako bi se izbjegla pogrešna ili dramatična tumačenja:

„Nas naravno zabrinjava svaki podatak koji govori o želji mladih da zauvijek odu u inozemstvo. Međutim, za sada točno ne znamo koliko njih je zainteresirano da odu zauvijek, a koliko ih želi otići samo na neko vrijeme; radi, primjerice, usavršavanja, pa da se kasnije vrate.“.

Mješavina ekonomske i političke migracije

Studenti su često u dvojbi da li da napuste zemlju ili ne. Profesor Beogradskog sveučilišta, Ljubiša Rajić za DW kaže da je postotak mladih koji žele otići i dalje visok, no, da sadašnja generacija mladih otići želi iz specifičnih razloga: „Mnogo mladih koji odlaze, nemaju idealizirane kako političke tako ni druge stavove, pa ipak pripadaju onoj skupini mladih kojima je dokipjelo. Ovo nije ekonomsko iseljavanje, ovo je mješavina ekonomske i političke migracije“. Srbija već više od godinu dana ima Nacionalnu strategiju za mlade, za koju Zora Krnjajić kaže da već daje prve rezultate. Trenutno postoji 87 ureda za mlade dilje Srbije, uskoro će se formirati Info portal za mlade, a velika pažnja se posvećuje i neformalnom obrazovanju, poput obuka za rad na računalima ili tečajevi stranih jezika.

54 posto – malo ili mnogo?

Mišljenja oko toga da li je 54 posto mnogo ili malo, ostati će podijeljena, ali profesor Rajić kaže da se ipak može jasno reći tko je iznevjerio očekivanja mladih u Srbiji: „Iznevjerila ih je ekonomska i politička elita, koja je u potpunosti zadovoljna trenutnim stanjem stvari. U ovom trenutku možemo, recimo, vidjeti da Vuk Jeremić i vlada troše nevjerovatnu količinu energije oko jedne potpuno izgubljene i besmislene stvari kao što je Kosovo, a nisu u stanju riješiti niz socijalnih problema, prije svega problem zapošljavanja mladih“.

Usprkos brigama mladi se u Srbiji rado zabavljaju

Mladi kao razloge za odlazak iz zemlje navode posao i životni standard, kao i mogućnost boljeg školovanja i usavršavanja. Najveći broj onih koji bi otišli imaju između 20 i 24 godine, dakle, uglavnom je riječ o studentima. Postavljaju li oni konkretno pitanje otići ili ostati, pitamo profesora Rajića:

„Ja im uvijek dajem savjet: ostanite ovdje jer ste potrebni ovoj Srbiji, i jer bez vas ova sredina nema nikakvu budućnost. Ali, ako želite ozbiljnu budućnost, a niste voljni boriti se za nju ovdje, onda idite izvan zemlje; negdje gdje se nećete morati „tući“ da dobijete nešto, već će biti dovoljno da „samo“ radite svoj posao. Ovdje nije dovoljno samo dobro obavljati svoj posao, ovdje se moraš boriti i protiv onih koji svoj posao niti ne rade.“.


:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
User avatar
kanocale
Posts: 360
Joined: 10/12/2008 21:38

#5529 Re: Desavanja u Srbiji

Post by kanocale »

dallton wrote:
Preševska dolina kao region



nema zaustavljanja do nisa...kako ce se zvati ovaj region, republika presevo?

šta do niša?do beograda,jarane.do beograda.ako se naljutim dižem granicu do subotice!ima preševo da se širi.milina jedna. :thumbup:

srbiju cu da dam, samo bosnu NE DAM! :bih: :mrgreen:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5530 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

kanocale wrote:
dallton wrote:
Preševska dolina kao region



nema zaustavljanja do nisa...kako ce se zvati ovaj region, republika presevo?

šta do niša?do beograda,jarane.do beograda.ako se naljutim dižem granicu do subotice!ima preševo da se širi.milina jedna. :thumbup:

srbiju cu da dam, samo bosnu NE DAM! :bih: :mrgreen:
jarane kod subotice je madjarska granica, nema potrebe da se mijesas odnose izmedju dvije drzave...@zavrzlama je u pravu, s ovim insistiranjem na gradjenjima "etnickih regiona" srbija je otvorila pandorinu kutiju...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5531 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Ministar policije Ivica Dačić izjavio je da je minule sedmice razgovarao sa albanskim liderima s juga Srbije u cilju očuvanja stabilnosti i bezbednosti.

"Razgovori su bili dobri i korektni i biće nastavljeni. Želim da naše snage bezbednosti na jugu Srbije imaju razumevanje i podršku građana, ali želim i da se zajednički borimo protiv kriminala, korupcije, jer je to u interesu svih", rekao je Dačić, koji je i zamenik premijera.

Ministar policije je ponovio da će specijalne snage Žandarmerije biti prisutne na jugu Srbije sve dok se situacija potpuno ne stabilizuje.

Sastanak, čiji sastav ministar nije precizirao, usledio je posle nedavnih incidenata, uključujući napad na pripadnike žandarmerije.

Dačić je procenio da postoji obostrana želja da se rešavaju konkretni problemi na jugu Srbije, kako bi se situacija u potpunosti normalizovala.

"To znači da se održi politička stabilnost na tom području. Ja u tom pogledu očekujem dobre rezultate. Razgovori nisu vođeni da bi se davale određene političke izjave i ostvarili politički poene, jer onda oni ne bi bili konstruktivni", rekao je ministar.

On je ukazao na potrebu zajedničkog angažovanja kako bi se situacija na jugu Srbije stabilizovala, jer, kako je naveo, postoje bezbednosni i obaveštajni podaci zapadnih službi o postojanju određenih grupa na Kosovu koje potiču iz tih krajeva u kojima žele da izazovu nestabilnost.

U tom smislu, treba i posmatrati prisustvo specijalnih snaga Žandarmerije na jugu Srbije, pojasnio je ministar policije i naveo da će potreba za tim snagama na tom području prestati onog trenutka kada se situacija u potpunosti stabilizuje.

"Socijalistička partija Srbije i ja kao njen predsednik naučili smo iz naše prošlosti da treba biti posebno obazriv i ne upotrebljavati preteranu silu, koja se može obiti o glavu ovoj državi i narodu, kada su u pitanju sredine gde žive nacionalne manjine", ukazao je Dačić.
:lol: :lol: :lol:

On je, međutim, naveo da će državni organi, u ovom slučaju pripadnici MUP-a, reagovati odlučno i oštro u odbrani suvereniteta, zaštiti javnog reda i mira, kao i u borbi protiv kriminala i terorizma.

S druge strane, naveo je Dačić, jasan je stav da su svi građani Srbije ravnopravni i da se treba izboriti da na tom području vladaju mir i bezbednost za sve žitelje i da Albanci sa juga Srbije treba u potpunosti da se uključe u politički, društveni i bezbednosni život Republike.

Ministar policije je rekao da su i Albanci i Srbi zainteresovani za bolji život na tom području i upozorio da se moraju brže rešavati problemi koji postoje u sredinama u kojima žive.

Na jugu Srbije postoje bezbednosni rizici, upozorio je ministar policije i naglasio da nije on taj koji je doveo Žandarmeriju u to područje.

"Žandarmerija je raspoređena posle 2000. godine i ona tamo nije poslata zato što je tamo normalna situacija, već u cilju stabilizacije celog tog područja posle sukoba koji su bili 1999.godine i nadalje", podsetio je Dačić.

Prema njegovoj proceni, sada treba jasno razgraničiti šta je uloga specijalnih snaga na jugu Srbije.

Njihova uloga nije, naveo je Dačić, da maltretiraju građane, već da im obezbede mir, stabilnost, bezbednost, sigurnost i zaštitu života i imovine.

"Te snage će biti upotrebljavane samo u situacijama kada obične policijske snage i multietnička policija nisu u stanju da obavljaju zadatke", rekao je on i naveo da je interes da što više Albanaca bude u policiji i u drugim državnim strukturama.

Interes je, takođe, ukazao je Dačić i da te multietničke policijske snage učestvuju u hapšenjima i borbi protiv kriminala i korupcije, a da se specijalne snage bave samo specijalnim zadacima i obavezama.

Prema njegovim rečima, MUP će pružiti podršku Koordinacionom centru i ministru za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milanu Markoviću, kako bi se što pre omogućila potpuna integracija albanske nacionalne manjine u državni sistem Srbije.

"Tu zaista treba pokazati veliku političku mudrost, jer su to stvari koje su od vitalnog značaja za našu državu. Nije dobro da postoji nacionalna manjina u Srbiji koja ovu državu ne smatra svojom državom i koja, jednostavno, ne učestvuje u državnim strukturama", ocenio je Dačić.

Što se tiče njega, on će nastaviti saradnju i razgovore sa albanskim liderima, ali, kako je rekao, insistiraće na uspostavljanju stabilnog javnog reda i mira, uz poštovanje ljudskih i manjinskih prava i državnog poretka Srbije.
boldirano : "naucili smo da upotreba prekomjerne sile ne vodi nicemu"...prvo, nisi naucio nego su te naucili, a da mozes ti bi to i sad uradio, nego ne smijes da ne bi dobio opet po usima :D drugo, otkad je etnicko ciscenje (kao sto rece hag) "upotreba prekomjerne sile"...
i na kraju predlazem novi slogan, "presevski region je srce srbije"
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5532 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Srbija je zemlja s najvećim regionalnim razlikama u Europi, između najbogatije i najsiromašnije općine drastična je razlika u zaradama i standardu. Odnos između najrazvijenije i najnerazvijenije regije je 7:1, a među samim općinama čak 15:1. Novi zakon o regionalnom razvoju koji predviđa uvođenje sedam ekonomskih regija određenih prema europskim standardima trebao bi, prema najavama vlasti, smanjiti ove razlike. No, zbog gotovo fanatičnog straha od smanjenja teritorija, koje se u dnevnoj politici uredno povezuje s decentralizacijom i regionalizacijom, izuzev Vojvodine, između centra Beograda i lokalnih vlasti, nema nikakve druge regionalne samouprave. Situaciju bi, bar kako su to počeli najavljivati čelnici pojedinih vladajućih stranaka u Srbiji, trebalo promijeniti usvajanje Nacrta zakona o regionalnom razvoju, koji planira Srbiju podijeliti u sedam ekonomskih regija, a koji je prošao javnu raspravu te čeka na suglasnost Vlade Srbije i skupštinskih zastupnika.
Među građanima je uglavnom nedovoljno poznato kako je formiranje regija jedan od preduvjeta za povlačenje financijskih sredstava iz raznih europskih fondova. Srbija se treba regionalizacijom pripremiti za efikasno korištenje pretpristupnih fondova za regionalni razvoj, a kasnije i strukturnih fondova EU. Ekonomski interes može biti glavni pokretač drugačijeg teritorijalnog uređenja Srbije, mada se, prema najavama vlasti, pravi pomak ne bi mogao očekivati prije kraja mandata aktualne Vlade Srbije, jer bi se za ustanovljavanje pravih, novih regija unutar Srbije, prema jednom tumačenju, najvjerojatnije trebao raspisati i referendum, koji bi bio organiziran skupa s budućim parlamentarnim izborima. U svakom slučaju, Nacrt neće donijeti velikih novina, ukoliko ne bude promjene Ustava.

Početak decentralizacije Srbije?

Predsjednik Srbije Boris Tadić prvi je u medijima najavio moguće promjene Ustava, među ostalim, i u smjeru regionalizacije Srbije. Iako se na regionalizaciju u Srbiji gleda isključivo kao na dnevno-političko pitanje, ona bi trebala biti, a u razvijenim zemljama to i jest, ekonomsko pitanje. Da bi regije zbilja bile funkcionalne, a te nove regionalne samouprave mogle utjecati na razvoj regije, neophodne su ekonomske ovlasti, koje nikako neće biti svedene na određeni postotak naveden u Ustavu.
Nacrt zakona o regionalnom razvoju Srbije pripremilo je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja, a resorni ministar Mlađan Dinkić tvrdi kako ovaj zakon predstavlja početak procesa decentralizacije Srbije, te da predstavlja obvezu Srbije preuzetu po potpisivanju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Srbija trenutačno može koristiti novac za dvije od mogućih pet komponenti pretpristupnih fondova EU: za institucionalno jačanje i prekograničnu suradnju, ukupno gotovo 200 milijuna eura. Dobivanjem statusa kandidata, iz Srbije bi se moglo konkurirati i za novac namijenjen investicijama u regionalnu infrastrukturu (zaštita životnog okoliša), ruralni razvoj i razvoj ljudskih resursa za programiranje, upravljanje i primjenu europskog socijalnog fonda na terenu zapošljavanja.
Novim zakonom Srbija će statistički biti podijeljena na: Vojvodinu, Kosovo i Metohiju, Beograd, centralnu, južnu, istočnu i zapadnu Srbiju, i njima će biti omogućena izravna suradnja s regijama u Europi i otvorena vrata za izravan pristup pretpristupnim fondovima EU. Ali, radi se samo o prvom koraku koji vodi uvođenju administrativnih regija, čija bi glavna funkcija bila preuzimanje ovlasti s razine republike.

Lakši pristup EU fondovima

Šefica odsjeka za međunarodnu suradnju u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja Ana Perišić kaže da je važno da ovaj zakon bude što prije usvojen, kako bi se u proračunu za sljedeću godinu planirao novac za kategoriziranje općina po stupnju razvijenosti u četiri grupe, a Vlada će potom sastaviti određene mjere za svaku grupu općina.
Budući da se u Ustavu ne spominju regije, već samo ravnomjerni regionalni razvoj, te da će stoga najavljene regije biti tek statističke, ekonomske, najavljena se regionalizacija već tumači kao privid regionalizacije. I sam je resorni ministar Mlađan Dinkić izjavio kako se Nacrt donosi »u prvom redu kako bi se omogućilo sudjelovanje u raspodjeli sredstava iz regionalnih fondova i drugim regijama u Srbiji, budući da je do sada tim fondovima pristup imala jedino Vojvodina«.
U javnosti se kritizira članak 4 Nacrta zakona o regionalnom razvoju, koji govori o djelatnosti institucija koje bi bile formirane novom teritorijalnom organizacijom, kao i o njihovom međusobnom odnosu. Tako se kaže da svaka euroregija ima svoju javnu agenciju za regionalni razvoj »za provođenje politike regionalnog razvoja«, ali se kaže i kako iznad nje postoje još tri razine nacionalnih agencija koje kontroliraju, upravljaju i provode politiku regionalnog razvoja. Kritičari Nacrta smatraju kako sve to ukazuje na namjere da se i dalje odlučivanje, planiranje, pa čak i provođenje programa regionalnog razvoja diktira iz centra.








Odavno je vec nametnuto i naredjeno Srbiji da se unutrašnjo preustroji.......sad što Preševski Albanci a uskoro Sanđžački Bošnjaci i Madjari Vojvodine ce tražiti nacionalne regije po ustrojstvu na manji BiH entitet samo se odbilo od glavu velikim UMovima SANU-kuHinje.......Tražili ste ETO vam GA :mrgreen:
User avatar
BHCluster
Posts: 23465
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#5533 Re: Desavanja u Srbiji

Post by BHCluster »

Albanci traže region "Preševska dolina"

Odbornici albanskih političkih partija juga Srbije pokrenuli su inicijativu za stvaranje albanskih regionalnih institucija i formiranje izdvojenog regiona Preševska dolina.

U političkoj deklaraciji, koja je kasno sinoć usvojena na Skupštini odbornika opština Preševo, Medveđa i Bujanovac, podsjeća se da je riječ o inicijativi koja je u duhu političke platforme iz januara 2006. godine, javili su beogradski mediji.

Albanci traže ubrzavanje razgovora Vlade Srbije sa legitimnim albanskim institucionalnim i političkim predstavnicima tri opštine uz, kako se navodi, međunarodno posredovanje, kako bi se ubrzao napredak političkog procesa obnovljenog marta ove godine, u skladu sa najnaprednijim regionalnim i evropskim standardima.

Deklaracija je donesena ubrzo nakon razgovora političkih predstavnika Albanaca juga Srbije sa zamjenikom premijera Ivicom Dačićem, koji je ranije izjavio da je razgovarao sa albanskim liderima s ciljem očuvanja političke stabilnosti i bezbjednosti, ocijenivši da su razgovori bili "dobri i korektni", te da će biti nastavljeni.

Lider Partije za demokratsko djelovanje, koja je na vlasti u Bujanovcu, Riza Haljimi rekao je beogradskim medijima da je riječ o dokumentu koji je potvrda deklaracije iz 2006. godine.

"Najnoviji dokument je i odgovor na neodgovoran odnos Vlade Srbije prema problemima Albanaca na jugu Srbije", rekao je Haljimi, napomenuvši da je Skupština odbronika albanskih političkih partija broji 59 odbornika.

Odbornici traže sprečavanje eskalacije političke bezbjednosne situacije u, kako se navodi, tom regionu i prekid akcija srpske specijalne policije, kao i demilitarizaciju regiona.

Traži se i proporcionalna zastupljenost Albanaca u državnim strukturama i organima, kao i javnim institucijama, posebno u lokalnoj i pograničnoj policiji.

U dokumentu se insistira na pronalaženju prihvatljivog rješenja za priznavanje diploma Univerziteta u Prištini izdatih poslije 17. februara 2008. godine.

Ponovo se zahtjeva oslobađanje Albanaca uhapšenih decembra 2008. godine, kao i da se njihov predmet procesuira u okviru međunarodnih pravnih mehanizama, pošto je, kako se tvrdi, evidentna politizacija ovog pitanja i inkriminisanje svih pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca /OVPMB/ bez izuzetka, kao i zbog sumnje da će proces biti legitiman.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5534 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

BHCluster wrote:
Albanci traže region "Preševska dolina"

Odbornici albanskih političkih partija juga Srbije pokrenuli su inicijativu za stvaranje albanskih regionalnih institucija i formiranje izdvojenog regiona Preševska dolina.

U političkoj deklaraciji, koja je kasno sinoć usvojena na Skupštini odbornika opština Preševo, Medveđa i Bujanovac, podsjeća se da je riječ o inicijativi koja je u duhu političke platforme iz januara 2006. godine, javili su beogradski mediji.

Albanci traže ubrzavanje razgovora Vlade Srbije sa legitimnim albanskim institucionalnim i političkim predstavnicima tri opštine uz, kako se navodi, međunarodno posredovanje, kako bi se ubrzao napredak političkog procesa obnovljenog marta ove godine, u skladu sa najnaprednijim regionalnim i evropskim standardima.

Deklaracija je donesena ubrzo nakon razgovora političkih predstavnika Albanaca juga Srbije sa zamjenikom premijera Ivicom Dačićem, koji je ranije izjavio da je razgovarao sa albanskim liderima s ciljem očuvanja političke stabilnosti i bezbjednosti, ocijenivši da su razgovori bili "dobri i korektni", te da će biti nastavljeni.

Lider Partije za demokratsko djelovanje, koja je na vlasti u Bujanovcu, Riza Haljimi rekao je beogradskim medijima da je riječ o dokumentu koji je potvrda deklaracije iz 2006. godine.

"Najnoviji dokument je i odgovor na neodgovoran odnos Vlade Srbije prema problemima Albanaca na jugu Srbije", rekao je Haljimi, napomenuvši da je Skupština odbronika albanskih političkih partija broji 59 odbornika.

Odbornici traže sprečavanje eskalacije političke bezbjednosne situacije u, kako se navodi, tom regionu i prekid akcija srpske specijalne policije, kao i demilitarizaciju regiona.

Traži se i proporcionalna zastupljenost Albanaca u državnim strukturama i organima, kao i javnim institucijama, posebno u lokalnoj i pograničnoj policiji.

U dokumentu se insistira na pronalaženju prihvatljivog rješenja za priznavanje diploma Univerziteta u Prištini izdatih poslije 17. februara 2008. godine.

Ponovo se zahtjeva oslobađanje Albanaca uhapšenih decembra 2008. godine, kao i da se njihov predmet procesuira u okviru međunarodnih pravnih mehanizama, pošto je, kako se tvrdi, evidentna politizacija ovog pitanja i inkriminisanje svih pripadnika takozvane Oslobodilačke vojske Preševa, Medveđe i Bujanovca /OVPMB/ bez izuzetka, kao i zbog sumnje da će proces biti legitiman.
sreca pa je ovo konacno javna izjava i stav, ja ovo pisem na sa-x forumu vec evo godinu, al stalno se samo odgovara "@dallton izmislja, @dallton sovinista"....kako mi je cini mise @kia napisala "to su vlazni snovi" - eto moji se vlazni snovi brzo ostvarise..
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5535 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

a evo i analiza dogadjaja iz "politike"
Радослав Гаћиновић, научни саветник у Институту за политичке студије у Београду
Албански регион на југу Србије је увод у сукобе
Америка и ЕУ ће имати великих проблема са албанским тероризмом ако одмах не предузму конкретне противтерористичке мере
Радослав Гаћиновић

Евентуално издвајање општина с већинским албанским живљем на југу Србије у засебан регион имало би несагледиве последице по даљу разградњу Србије, сматра професор Радослав Гаћиновић, научни саветник у Институту за политичке студије у Београду. Гаћиновић за „Политику” тврди да ће, уколико се већ данас не предузму конкретне противтерористичке мере, већ сутра Америка и Европска унија имати великих проблема са албанским тероризмом.

Како коментаришете захтеве власти Бујановца, Прешева и Медвеђе за повлачење Жандармерије, као и издвајање ове три општине у регион Прешевске долине у склопу најављене регионализације Србије?

Њихова идеја је демилитаризација југоистока Србије како би се у међувремену у руралној средини формирале терористичке групе. Политички циљ им је да југоисток Србије добије статус покрајине, па је и то аларм српском парламенту да се предложени процес регионализације Србије још једном с политичко-правног аспекта дубински анализира пре доношења закона о регионализацији. Сценарио даље разградње Србије би драстично нарушио безбедност региона и био би увод у велике сукобе. Дакле, југоисток Србије је веома нестабилно подручје и зато снаге безбедности Србије морају тамо бити присутне у мери у којој могу успешно да извршавају сваки задатак заштите Србије и њених грађана.

Да ли је територија КиМ преузела улогу Босне и Херцеговине као оперативног центра терористичких активности уз саму границу Европске уније?

Тероризам обично мутира као опасан вирус, никад се не зна како ће се терористи с Космета понашати сутра и које ће земље бити њихова наредна мета. Проглашавањем независности Косова, уз свестрану подршку Америке и 22 земље Европске уније, исламистичке терористичке организације су додатно охрабрене и вероватно ће КиМ бити у будућности њихова најзначајнија дестинација у региону, а самим тим и велика претња безбедности Европе.

С друге стране, не треба заборавити да је само Саудијска Арабија у последњој деценији 20. века у исламизацију БиХ уложила више од милијарду и триста милиона долара. Босна је за њих врло важно подручје.

Шта нам говори недавно хапшење групе терориста у САД, међу којима и једног косовског Албанца? Има ли опасности од терористичких напада на Косову?

Хапшење у САД је још један доказ да тероризам не бира границе, да се терористи не плаше никога, ни великих ни малих држава. На Косову и Метохији се у континуитету спроводи албанотерор, чија је идеологија албанизам, а форма, односно начин спровођења те идеологије, јесте савремени тероризам. Моја је процена да ће већ колико сутра Америка и ЕУ имати великих проблема са албанским тероризмом ако већ данас не предузму конкретне противтерористичке мере.

Власти Косова кажу да је Косово партнер САД у глобалној борби против тероризма, а пре две недеље сва овлашћења јединице Еулекс полиције за борбу против тероризма пренете су на косовску полицију. Има ли цивилно друштво на Косову капацитет да се одупре радикалним исламистичким организацијама и појединцима који придобијају људе?

Међународне снаге безбедности на КиМ сносе велику одговорност због нескривеног толерисања насиља над неалбанским становништвом у протеклом периоду, а овим пребацивањем овлашћења на бивше припаднике ОВК и АНА то потврђују и у пракси. Сматрам да цивилно друштво на КиМ нема никакву шансу да стави под контролу криминалне фисове и терористичке организације за један дужи период. Тамошња власт објективно није у стању да направи од територије КиМ у правно-политичком смислу државу. Садашњим политичким лидерима с КиМ одговара протекторат ЕУ и окупација НАТО-а јер их то тренутно одржава на власти и омогућава „лов у мутном”.

Да ли су проглашењем независности Косова задовољени апетити великоалбанске политике на Балкану?

Очигледно је да се Албанци неће задовољити сецесијом КиМ од Србије, они ће по мом мишљењу у првој фази испољити све врсте активности у циљу стварања „великог Косова” од делова Македоније, Црне Горе и југоисточне Србије, а после тога би највероватније градили неки савез са Албанијом. То би била територија од близу 50.000 квадратних километара на којој би живело 6-6,5 милиона Албанаца. Стварање такве албанске државе довело би највероватније до отвореног сукоба са Србијом или Грчком, што би неминовно водило ка трећем балканском рату.
arsenal "argumenata" je srpska klasika iz 20 vijeka (muslimani=teroristi) blabla, al ovakvu glupost o trecem balkanskom ratu dugo nije niko izjavio...
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5536 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

pici wrote: Odavno je vec nametnuto i naredjeno Srbiji da se unutrašnjo preustroji.......sad što Preševski Albanci a uskoro Sanđžački Bošnjaci i Madjari Vojvodine ce tražiti nacionalne regije po ustrojstvu na manji BiH entitet samo se odbilo od glavu velikim UMovima SANU-kuHinje.......Tražili ste ETO vam GA :mrgreen:
Picika , dje zapelo :-) ?

Pa mora regionalizacija kao u svim zemljama u EU :-) , to je uslov za ulazak u istu , to je nama svima jasno odavno :-)

Sad , pitanje je kako cemo i po kom osnovu do toga doci , Uncle Sam vise nije zainteresovan za ovaj problem , pa cemo sve na kraju morati za pregovarackim stolom da reshimo ... a Madjarska - jedan od najvecih pobornika ulaska Srbije u EU ;-)

Nego ,

Jel i vama ukidaju vize ? :lol:

p.s. jel postoji nekakav ( BILO KAKAV ) legalan nacin da ovog krpelja ( Daltona ) skinem sa sebe ... ama , u svakom postu se trudi da me citira ili bar spomene , a zna dobro da nisam struchna da mu pomognem ... :-)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#5537 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

KIA wrote:
p.s. jel postoji nekakav ( BILO KAKAV ) legalan nacin da ovog krpelja ( Daltona ) skinem sa sebe ... ama , u svakom postu se trudi da me citira ili bar spomene , a zna dobro da nisam struchna da mu pomognem ... :-)
Dobro se potrudi da skontas zasto te citira i spominje. :lol:

Ako to skontas mozda bi mu mogla biti i od pomoci. :D
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5538 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
KIA wrote:
p.s. jel postoji nekakav ( BILO KAKAV ) legalan nacin da ovog krpelja ( Daltona ) skinem sa sebe ... ama , u svakom postu se trudi da me citira ili bar spomene , a zna dobro da nisam struchna da mu pomognem ... :-)
Dobro se potrudi da skontas zasto te citira i spominje. :lol:

Ako to skontas mozda bi mu mogla biti i od pomoci. :D
Nisam struchna ... nisam :

1. mushko
2. psihijatar
3. soc. radnik

Ukoliko ispunjavas neki od ovih uslova , ponudi se sam/a ...
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5539 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

KIA wrote:
pici wrote: Odavno je vec nametnuto i naredjeno Srbiji da se unutrašnjo preustroji.......sad što Preševski Albanci a uskoro Sanđžački Bošnjaci i Madjari Vojvodine ce tražiti nacionalne regije po ustrojstvu na manji BiH entitet samo se odbilo od glavu velikim UMovima SANU-kuHinje.......Tražili ste ETO vam GA :mrgreen:
Picika , dje zapelo :-) ?

Pa mora regionalizacija kao u svim zemljama u EU :-) , to je uslov za ulazak u istu , to je nama svima jasno odavno :-)

Sad , pitanje je kako cemo i po kom osnovu do toga doci , Uncle Sam vise nije zainteresovan za ovaj problem , pa cemo sve na kraju morati za pregovarackim stolom da reshimo ... a Madjarska - jedan od najvecih pobornika ulaska Srbije u EU ;-)

Nego ,

Jel i vama ukidaju vize ? :lol:

p.s. jel postoji nekakav ( BILO KAKAV ) legalan nacin da ovog krpelja ( Daltona ) skinem sa sebe ... ama , u svakom postu se trudi da me citira ili bar spomene , a zna dobro da nisam struchna da mu pomognem ... :-)


A tu smo daklen.......mora regionalizacija :mrgreen: kao u svim zemljama....evo regionališite se ko BiH .....pošteno ......napraviš par regiona dje su Albanci veČina pa Srbi dje su neprikosnoveni......može i Bošnjacima jedan nacionalni region........kažeš Madjarska je za ulazak Srbije u EU......yes,yes :mrgreen: kad Vojvodina dobije poseban status i bude neĆ više od regiona :mrgreen: itd itd

Nego,

Nebrini ti za Vize već za postotak glasanja Srba iz manjeg entiteta koji su inaČe poznati po DeMonkratiČnošČu :mrgreen: .....samo primjer da nije glasovnja BiH Hrvata HDZ bi bio minorna stranka u Hrvatskoj ;-) ......pa ti sad vidi :mrgreen:
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5540 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

pici wrote:
KIA wrote:
pici wrote: Odavno je vec nametnuto i naredjeno Srbiji da se unutrašnjo preustroji.......sad što Preševski Albanci a uskoro Sanđžački Bošnjaci i Madjari Vojvodine ce tražiti nacionalne regije po ustrojstvu na manji BiH entitet samo se odbilo od glavu velikim UMovima SANU-kuHinje.......Tražili ste ETO vam GA :mrgreen:
Picika , dje zapelo :-) ?

Pa mora regionalizacija kao u svim zemljama u EU :-) , to je uslov za ulazak u istu , to je nama svima jasno odavno :-)

Sad , pitanje je kako cemo i po kom osnovu do toga doci , Uncle Sam vise nije zainteresovan za ovaj problem , pa cemo sve na kraju morati za pregovarackim stolom da reshimo ... a Madjarska - jedan od najvecih pobornika ulaska Srbije u EU ;-)

Nego ,

Jel i vama ukidaju vize ? :lol:

p.s. jel postoji nekakav ( BILO KAKAV ) legalan nacin da ovog krpelja ( Daltona ) skinem sa sebe ... ama , u svakom postu se trudi da me citira ili bar spomene , a zna dobro da nisam struchna da mu pomognem ... :-)


A tu smo daklen.......mora regionalizacija :mrgreen: kao u svim zemljama....evo regionališite se ko BiH .....pošteno ......napraviš par regiona dje su Albanci veČina pa Srbi dje su neprikosnoveni......može i Bošnjacima jedan nacionalni region........kažeš Madjarska je za ulazak Srbije u EU......yes,yes :mrgreen: kad Vojvodina dobije poseban status i bude neĆ više od regiona :mrgreen: itd itd

Nego,

Nebrini ti za Vize već za postotak glasanja Srba iz manjeg entiteta koji su inaČe poznati po DeMonkratiČnošČu :mrgreen: .....samo primjer da nije glasovnja BiH Hrvata HDZ bi bio minorna stranka u Hrvatskoj ;-) ......pa ti sad vidi :mrgreen:
Pici , pa ti mi se nervirash ... :mrgreen:

pa nema Madjara puno u Vojvodini , brojish ih na prste :-)

Bosnjake u Sandzaku takodje ;

Albanaca u Presevu i Bujanovcu jako malo ... nema te " nacionalne " snage kao na Kosovu ;-)

Nego , kakva Hercegovina , kakve stranke iz BiH , ja vama u dvoriste nisam zalazila ;-)

Tema je o Srbiji ;-)

p.s. sta cemo s vizama ? :lol:
User avatar
ružmarin-a
Posts: 2262
Joined: 18/04/2009 23:01

#5541 Re: Desavanja u Srbiji

Post by ružmarin-a »

digresija:

khm khm @dalton bi da se uvali u BGD :lol: :lol:

pardon: Evropu :D :D

::::::::::::::::::

Pitanje za @KIA: kako to misliš nema bošnjaka u Sandžaku i nema albanaca na Kosovu, nabrojala si samo 2 opštine na Kosovu gdje ima dosta Srba...? Kakve su ovo dezinformacije

Je li se sećaš, kako čika Boki zahvaljuje na svakim izborima manjinskom bošnjačkom stanovništvu, što ga glasa :?: :?:

Ja sam @kia jedna od tih, prošle izbore natjerala 4 člana uže porodice da glasamo, samo da ne bi radikali pobjedili, maksuz iz SA otišla na glasanje, i Boki ima najviše glasova od Bošnjaka, inače se ne bi javno preko RTS-a zahvaljivao :-)

znači, misliš da nas je malo? Pa ti nemaš pojma sinko, možda se krećeš i u BGD u društvu Bošnjaka a da ne znaš da su Bošnjaci, jer je i BGD pun njih :thumbup: :bih:
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5542 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Kiice ljubafi ja se uopĆe ne nerviram.........odklen ti to :shock: samo konstatiram i dajem neke svoje zakljuČke i vidjenje o dešavanjima u Srbiji :mrgreen: taj "Nacionalni naboj" kako veliš nemaju ostali zato što ih nemreš na prste nabrojat :shock: ....da nismo maljkice šHovinistiČni Kiice :mrgreen: .......ima ih ima samo treba biti DeMonkratiČan pa im priznati prava gradjana prvog reda..... :mrgreen:
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#5543 Re: Desavanja u Srbiji

Post by kiky »

ja sam čuo da je srbija, ustvari, več primljena u eu samo se to još taji ....
a vize im, u stvari, nikad nisu ni trebale ...
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5544 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

eve sam za KiAicu........jaooo šo joj tepam ......neĆem niĆ neg ono iz ljubafi...... :dance: :mrgreen:

Ko će se radovati ukidanju viza
Srbija na belom


Image
... vozamo ih, baš nas briga: Tadić i Ivica



Osakaćeni bez štaka, mladi polako hramlju ka granicama, uplašeni od onoga što ih čeka izvan zemlje, ili postiđeni zbog izloženosti pogledima svojih evropskih vršnjaka. Pripadnici mlađih generacija neće raskrstiti sa svojom prološću dokle god ne izvedu na stub srama svoje majke i očeve da osete udar kolektivne odgovornosti za sva zlodela koja su činjena u njihovo ime. Budući da je to, kako je poslednjih desetak godina "demokratije" pokazalo, nemoguće, njihova deca ostaće frustrirana i, iako formalno slobodna, ipak teški robovi neznanja, gluposti, primitivizma. U tom kobnom usudu, učestvuju, nažalost, i oni koji otvaraju granice Srbije – međunarodna zajednica.

U obraćanju mlađim generacijama, reagujući na vest o ukidanju viza, prosečan građanin Srbije uglavnom kaže - "U vašim godinama, mi smo putovali gde god smo poželeli. Naš pasoš bio je cenjen u celom svetu. Poznavali smo evropske metropole – uzduž i popreko. Pariz, Amsterdam, Rim..."

U odgovoru starijim generacijama, prosečan pripadnik mladih, uglavnom ne pita – "A, kako ste onda vi, svetski i moderni ljudi, uspeli ovako da zajebete situaciju za narednih deset generacija? Zbog čega nas držite izolovano od celog sveta u poslednjih dvadeset godina, i zašto nam slobodan izlazak iz zemlje deluje kao naučna fanstastika?"

Komentarišući dekadenciju i opšti sunovrat vrednosti u društvu, oni stariji, uglavnom, elitistički neprilagođeno istupe: "U naše vreme nije bilo tako. Tada su se poznavale vrednosti civilizovanog društva. Znalo se šta može, a šta ne može..."

Reagujući na ovakva poređenja, mladi uglavnom ne odgovore – "Vaš sunovrat je jedina vrednost koju mi poznajemo".

Nizak nivo obrazovanja i nezavidni položaj inteligencije u društvu, u poređenju sa nekim prošlim vremenima, građani zameraju pripadnicima mlađih generacija – "Eh, šta je bila gimnazija u naše vreme, a šta je danas... Mi smo za prolazne ocene morali celo gradivo da znamo. Naši su ljudi odlazili kao vrhunski stručnjaci u inostranstvo..."

Mladi se uglavnom postide ili smore ovakvim prigovorom, i gotovo nikada ne odgovaraju – "Kakvo je obrazovanje bilo u vaše vreme, jasno je na osnovu trenutnog... Da ste vi kojim slučajem zaista imali takav obrazovani sistem, ne biste bili tako glupi i dopustili svo zlo koje nam se dogodilo u poslednjih dvadeset godina".

Naime, vrlo je mali broj onih koji su tek osvojili sposobnost pojmovnog mišljenja, tek se rodili, ili još nisu, koji bi se odrekao roditelja zbog sramote i činjenice da su im upropastili život svojim nedelovanjem ili delovanjem u prilog izolaciji. Osakaćeni bez štaka, polako hramlju ka granicama, uplašeni od onoga što ih čeka izvan zemlje, ili postiđeni zbog izloženosti pogledima svojih evropskih vršnjaka. Pripadnici mlađih generacija neće raskrstiti sa svojom prološću dokle god ne izvedu na stub srama svoje majke i očeve da osete udar kolektivne odgovornosti za sva zlodela koja su činjena u njihovo ime. Budući da je to, kako je poslednjih desetak godina "demokratije" pokazalo, nemoguće, njihova deca ostaće frustrirana i, iako formalno slobodna, ipak teški robovi neznanja, gluposti, primitivizma. U tom kobnom usudu, učestvuju, nažalost, i oni koji otvaraju granice Srbije – međunarodna zajednica.

Kao u vreme Nesvrstanih, kada se od vlasti nije očekivalo ništa više osim da ne bude uzročnik problema i ne posegne za skupljanjem prstiju u gvozdenu pesnicu staljinističkog režima, niski kriterijumi za normalizovanje odnosa sa zapadnim zemljama – Evropom i Amerikom – postaju danas u procesu tranzicije, temelji budućeg vrednosnog sistem društva i ključni za nastanak trajnog stanja unutar društvenog sistema i njegovih karakteristika. Titoizmično okretanje leđa staljinizmu bio je sasvim dovoljan povod za prijateljski odnos sa zapadnim zemljama, uprkos tome što je velelepni diktator uživao u društvu svih tadašnjih svetskih diktatora i najvećim kršteljima ljudskih prava. Sada se od Srbije očekuje samo da ne izaziva sukobe i nove ratove u okruženju. Vođeni tim ciljem, naši evropski prijatelji čini se da su pronašli najsigurniji model za proces ukidanja viza i integracije Srbije u Uniju, te se pismonoša Slobodana Miloševića i uzročnik procesa uvođenja viza Dačić na Ivici, ispostavlja kao onaj koji je uradio "ključnu" stvar za otvaranje granica građanima.

Sledstveno tome, a sudeći po legitimizaciji njegovog političkog dejstva od strane institucija EU, očekuje se da Toma Grobar bude taj koji će građanima umesto zarđalih kašika mahati kandidaturom za članstvo u Uniju. Kako svako telo teži ubrzanju prilikom padanja, mogućnost da u vreme ulaska u EU predsednik Srbije bude koljač Šešelj, a predvodnik liberalnih struja najveći zločinac od Drugog svetskog rata - Ratko Mladić, nije više tako smešna zbog svoje neostvarivosti. Ono što je izvesno je da zbog "bahatog" odnosa Evrope prema BiH i Kosovu koji će, kako stvari sada stoje, ostati u svojevrsnom getou, nakon što svim drugim zemljama budu ukinute vize, neće biti ugušena ovdašnja nacionalna netrpljivost prema žrtvama onih koji su u "naše ime" odgovorni za genocid u Srebrenici, niti sve zločine koje je Miloševićeva mašinerija učinila na Kosovu.

Bolja vremena - kada je jugoslovenski pasoš važio u celom svetu – bila su tada bolja, i pored očiglednog odbijanja ovdašnjih vlasti da se proces demokratizacije društva načne na bilo koji način. Ulazak u NATO bi, u tom smislu, bio ključan za otpočinjanje modernizacije društva i izlazak iz diktature. Taj paradoks bio bi ključan za budućnost građana – da diktator otpočne proces sopstvenog svrgavanja, ali on se, naravno, nije dogodio.

A, današnji "demokratski" diktator vozeći na ivici savezništva sa Iranom i zemljama gde se ne poštuju elementarna ljudska prava i evropskih integracija, kalkuliše koliko još novca može da prisvoji iz državne kase i koliko dilova sa silama mračne prošlosti da napravi dok ne kucne i taj poslednji čas opiranja sistemima nezavisne kontrole vlasti. Ili, po gorem scenariju, da samo skrene na ovu drugu stranu i takav Nesvrstan sve građane i pre ukidanja viza, svrsta u dobru staru izolaciju. Uostalom, uvek će tu biti Dačić na Ivici i Toma Grobar na čiju odgovornost može u svakom trenutku da se osloni.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#5545 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Abacija »

ružmarin-a wrote:digresija:

khm khm @dalton bi da se uvali u BGD :lol: :lol:

pardon: Evropu :D :D

::::::::::::::::::

Pitanje za @KIA: kako to misliš nema bošnjaka u Sandžaku i nema albanaca na Kosovu, nabrojala si samo 2 opštine na Kosovu gdje ima dosta Srba...? Kakve su ovo dezinformacije

Je li se sećaš, kako čika Boki zahvaljuje na svakim izborima manjinskom bošnjačkom stanovništvu, što ga glasa :?: :?:

Ja sam @kia jedna od tih, prošle izbore natjerala 4 člana uže porodice da glasamo, samo da ne bi radikali pobjedili, maksuz iz SA otišla na glasanje, i Boki ima najviše glasova od Bošnjaka, inače se ne bi javno preko RTS-a zahvaljivao :-)

znači, misliš da nas je malo? Pa ti nemaš pojma sinko, možda se krećeš i u BGD u društvu Bošnjaka a da ne znaš da su Bošnjaci, jer je i BGD pun njih :thumbup: :bih:
A ja tad navijao da radikali pobijede. Ko velim, kad je bal nek i hala gori. :dance: :mrgreen:
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5546 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

pozdrav stanovnistvu evropske regije beogradski pasaluk (kao sto je i obecano u sarajevu 1993, emisija radio zid-a) :mrgreen: zelim svim stanovnicima doticnog pasaluka sretno putovanje od januara 2010 sprema rumuniji, jer ne mogu na jug sopstvene zemlje (a uskoro im i sjever i jugoistok nece biti blizu) ...inace (ne znam ko je to napisao) ja sam vec svako malo po beogradu (super grad za zabavu) jer tu se stvara nova regija za albance, pa sandzak pa sve ostalo...iz centra sve polazi :-D

sta rekose neki komentatori, uncle sam vise nije zainteresiran za ovaj dio svijeta :roll: tacno - ali samo donekle...ameri nisu zainteresirani vise za srbiju, jer sve je vec dogovoreno, samo sto narod jos nije obavjesten :D projekat prosirenja albanaca preko pola balkana i presjecanje veze srbija i grcka na odlicnom je putu da bude ostvaren i bez americkog uplitanja, s obzirom na strateske slabosti druge strane :-D za ovo mozete samo tuziti milosevica i njegove nasljednike, jer je 1995 u dejtonu odbio da se problem kosova rijesi u jednom paketu sa bosnom - sad nema vise nazad...poznavajuci albance, u presevu vec pise "vm dim shqipria" (Moja zemlja je albanija) - a vase je sve sto ostane, odnosno sto mozete ponijeti sa sobom kad krenete s vizama u eu :mrgreen:
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5547 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

ružmarin-a wrote:digresija:

khm khm @dalton bi da se uvali u BGD :lol: :lol:

pardon: Evropu :D :D

::::::::::::::::::

Pitanje za @KIA: kako to misliš nema bošnjaka u Sandžaku i nema albanaca na Kosovu, nabrojala si samo 2 opštine na Kosovu gdje ima dosta Srba...? Kakve su ovo dezinformacije

Je li se sećaš, kako čika Boki zahvaljuje na svakim izborima manjinskom bošnjačkom stanovništvu, što ga glasa :?: :?:

Ja sam @kia jedna od tih, prošle izbore natjerala 4 člana uže porodice da glasamo, samo da ne bi radikali pobjedili, maksuz iz SA otišla na glasanje, i Boki ima najviše glasova od Bošnjaka, inače se ne bi javno preko RTS-a zahvaljivao :-)

znači, misliš da nas je malo? Pa ti nemaš pojma sinko, možda se krećeš i u BGD u društvu Bošnjaka a da ne znaš da su Bošnjaci, jer je i BGD pun njih :thumbup: :bih:
A ja sad tebe iskreno da pitam - zasto se bavis temama u koje si slabo upucena ?

Nikakve opstine na Kosovu ja nisam nabrajala , nabrojala sam dve opstine u uzoj Srbiji sa mesovitim srpsko - albanskim stanovnistvom ;

ko je tvrdio da u Sandzaku nema Bosnjaka ?

Moja replika se odnosila na one koji tvrde da se u Srbiji neshto " kuva " , pa sam samo skrenula paznju na to na nigde u Srbiji ne postoji dovoljno brojna nacionalna manjina , koja na delu teritorije moze predstavljati apsolutnu vecinu , da nekakve ozbiljnije probleme napravi ... to je cinjenica ...

Kosovo je bila sasvim druga prica - vishe od milion i po Albanaca , skoncentrisanih na jednoj teritoriji , koji nisu zeleli da zive u Srbiji ... + veoma srdacna pomoc USA ...

Sto se tice Bosnjaka , Hrvata i svih ostalih u Beogradu - naravno da ih ima , iz bivse SFRJ su se skoro sve nacionalnosti , iz svih republika doseljavale u Beograd ... sve i da nikad nisam mrdnula iz svoje ulice , u svojoj zgradi imam spisak stanara ;-)
User avatar
KIA
Posts: 547
Joined: 03/10/2008 19:46
Location: Beograd

#5548 Re: Desavanja u Srbiji

Post by KIA »

pici wrote:Kiice ljubafi ja se uopĆe ne nerviram.........odklen ti to :shock: samo konstatiram i dajem neke svoje zakljuČke i vidjenje o dešavanjima u Srbiji :mrgreen: taj "Nacionalni naboj" kako veliš nemaju ostali zato što ih nemreš na prste nabrojat :shock: ....da nismo maljkice šHovinistiČni Kiice :mrgreen: .......ima ih ima samo treba biti DeMonkratiČan pa im priznati prava gradjana prvog reda..... :mrgreen:
Odgovor vec imas u prethodnom postu ...

+ prava nacionalnih manjina niko nije dovodio u pitanje ...
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5549 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

sta kazu neki, nista se ne kuha, "nema dovoljno populacije za region", ameri nisu zainteresirani itd itd?

hajd da provjerimo vijesti od 1 jula 2009

Ljajić i Ugljanin zajedno za - sandžački region
01. jul 2009. | 14:50


BEOGRAD - Poslanici Sandžačke demokratske partije Rasima Ljajića i Bošnjačke liste Sulejmana Ugljanina saopštili su danas da su formirali Forum sandžačkih poslanika čiji je cilj borba za ekonomsko unapređenja tog dela Srbije.

Poslanici iz dve do sada oštro suprostavljene opcije ostaće u svojim poslaničkim klubovima - Ljajićevi u poslaničkoj grupi Za evropsku Srbiju, a Ugljaninovi u grupi manjina, ali će zajedno delovati u oblastima koje se tiču Sandžaka.

Oni su pozvali i poslanike iz drugih stranaka koji su iz Sandžaka da se pridruže Forumu.

Na konferenciji za novinare u Skupštini Srbije predstavnici SDP-a i Bošnjačke liste rekli su da će njihov prvi zahtev biti da im Vlada Srbije i koalicioni partneri daju garancije da će šest sandžačkih opština biti deo jednog regiona.

Poslanici su naveli da podržavaju Vladu Srbije i da je Predlog zakona o regionalnom razvoju, koji predviđa podelu Srbije na regione, u skladu sa evropskim standardima, ali da zakon neće moći podržati ukoliko ne dobiju garancije da će svih šest opština biti u jednom regionu.

Oni te garancije traže zbog pojavljivanja raznih navoda u javnosti da bi Novi Pazar i Tutin mogli pripasti jednom regionu, a Sjenica, Nova Varoš, Priboj i Prijepolje drugom regionu.

"Zakon je u skladu sa evropskim standardima, ali samo želimo preventivno da delujemo i da se osiguramo da će ovih šest opština biti jedan region, bilo centralni bilo zapadni. To je u interesu građana Sandžaka", rekao je poslanik Liste za Sandžak Esad Džudžević.


Forum poslanika Sandžaka čini šest poslanika - četiri iz stranke Rasima Ljajića SDP i dva poslanika sa Liste za Sandžak koju predvodi Sulejman Ugljanin.

Predlog zakona predviđa sedam regiona: region Vojvodine, Beogradski, Centralni, Zapadni, Istočni, Severni i Južni region i region Kosova i Metohije.

U predlogu zakona je navedeno da će Vlada Srbije podzakonskim aktom, na predlog Republičkog zavoda za statistiku, i u skladu sa kriterijumima uređenim sa standardima EU utvrditi oblasti koje čine tih sedam regiona.

Aida Ćorović: zajednički nastup nakon pritisaka ambasada Turske i SAD

Nevladine organizacije iz Novog Pazara Urban in i Sandžački odbor za zaštitu ljudskih prava i sloboda pozdravile su danas približavanje dve vodeće bošnjačke partije.

Koordinatorka NVO Urban in Aida Ćorović je agenciji Beta rekla da je njihovo zajedničko pojavljivanje usledilo nakon neke vrste pritiska međunarodnih organizacija i niza ambasada, pre svih ambasade Turske i SAD.


"Sugestija međunarodnih i diplomatskih predstavništva u Beogradu je da Bošnjaci moraju da pokažu određeni nivo jedinstva, ukoliko hoće da se izbore za ozbiljniji status. Očigledno da je trebalo da se desi nešto jako značajno, pa da ujedini lidere dve najutacajnije bošnjačke partije", rekla je Aida Ćorović.
i tako amerika nezainteresovana? :roll: a sta ono turska radi, neke autoputeve pravi ili sta? jasan znak nezainteresiranosti...

o statutu vojvodine necu ni da pricam, a o 10 vecinski madjarskih opstina cemo drugom priliko kad Laszlo Solyom dodje u vojvodinu cini mi se pocetkom oktobra...

ide plan ide :mrgreen:
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5550 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

KIA wrote:
pici wrote:Kiice ljubafi ja se uopĆe ne nerviram.........odklen ti to :shock: samo konstatiram i dajem neke svoje zakljuČke i vidjenje o dešavanjima u Srbiji :mrgreen: taj "Nacionalni naboj" kako veliš nemaju ostali zato što ih nemreš na prste nabrojat :shock: ....da nismo maljkice šHovinistiČni Kiice :mrgreen: .......ima ih ima samo treba biti DeMonkratiČan pa im priznati prava gradjana prvog reda..... :mrgreen:
Odgovor vec imas u prethodnom postu ...

+ prava nacionalnih manjina niko nije dovodio u pitanje ...
| 03.08.2009 | 14:00 UTC
"Opravdana inicijativa Albanaca"

Predsednik Skupštine opštine Bujanovac Šaip Kamberi ocenio je da je zahtev Albanaca sa juga Srbije za formiranje regiona preševske doline opravdan zbog specifičnosti tog područja i da je u "duhu evroatlantskih procesa". Kamberi je za agenciju Beta kazao da bi formiraje tog regiona omogućilo "nadgradnju posebnosti i različitosti na jugu Srbije".

Odbornici albanskih partija sa juga Srbije pokrenuli su inicijativu za stvaranje albanskih regionalnih institucija i izdvojenog regiona Preševska dolina. U političkoj deklaraciji, koja je usvojena na Skupštini odbornika opstina Preševo, Medveđa i Bujanovac, podseća se da je reč o inicijativi koja je u duhu političke platforme iz januara 2006. godine.

DW. :mrgreen: ;-)

vid šo švaba dere ghuzove :mrgreen:



neg KIAice dagle Hovo :mrgreen: :thumbup:

Image
Regionalizacija po DS/u ?

Regionalizacija i decentralizacija Srbije jesu moje omiljene, ne samo političe, teme, o kojima sam pisao, na ovom Blogu, ali i kao, svojevremeno, član Ustavne komisije 2003.godine. Tada sam bio u prilici da se suočim i sa mnogim stavovima i idejama koji su bile više plod očuvanja svoje (partijske i lične) pozicije, nego zaista i suštinsko rešavanje ove problematike. Mnoga predubedjenja, kao i mnoge zloupotrebe, bile su prečesto glavna tema. Patriotizam, ljubav prema Srbiji i njenim gradjanima koji je provejavao iz svakojakih nastupa bili su zamena i protivteža, svakom konstruktivnom predlogu! Takozvani separatizam je bio omiljeni odgovor kvazipatriota, koji tako skoro ceo radni vek provedoše, na plaćenim funkcijama, zaklinjući se u svoju ljubav prema državi, kojoj su svojim angažovanjem neprekidno nanosili samo štetu, a sebi pribavljali sasvim lepu korist. Ideja regionalizacije nije nikakva novotarija, vec je u Evropi prisutna pola veka, sa iskustvima , koja mogu biti zanimljiva, pragmatična i korisna. O tome je nedavno govorio predsednik Srbije Boris Tadic, ali u svojstvu predsednika DS-a, pa da ponešto prokomentarišem. Ne sumnjam da je predsednik Srbije, i po Ustavu, najodgovrnija osoba u državi, ali to mu ne daje za pravo da je i najzabrinutiji, da je najveći patriota! Ne znam kako se to i čime meri? Nedavno je održan sastanak Glavnog odbora DS-a, sa koga je “Politika” prenela:

“ Govoreći o regionalizaciji Srbije, pitanju koje je nedavno sam pokrenuo, a što je izazvalo nedoumice u javnosti da li je ona moguća bez promene Ustava i šta bi konkretno značila, predsednik DS-a je pojasnio da ideja koju zastupa nije ideja stvaranja regija koje bi ličile na Vojvodinu i Kosovo. „Ovo nije 1974. godina i vreme Ustava koji je ugrozio stabilnost Srbije”.

Čini mi se da se nepravedno spominje 1974. godina, odmah kao ogradjivanje predsednika DS-a, od procesa regionalizacije, a da se u tom kontekstu ne spominje, bar na isti način i sve ono što smo doživeli, nakon toga, a posebno kada je “Srbija postala cela, od Horgoša-do Dragaša”, kada nam je i napravljena najveća šteta! Neću da komentarišem, ustav iz 1974, ali koliko se rezultati mogu sagledati, centralizam nam je doneo najveće moguće zlo, no o tome ni reči! Ako je nešto ugrozilo Srbiju, to je bilo u vreme SPS-a i Miloševića, sa nezapamćenom tragedijom, a tome nije kriv ustav iz 1974.godine, već jedan drugi ustav- recimo Žabljački!

“Ideja regionalizacije, kako je objasnio (B.Tadic), nije ideja podele Srbije, već upravo ideja jačanja njenog integriteta. Vec u prvoj rečenici, predsednika DS-a Borisa Tadića, koristi se jedan od klasičnih stereotipa po kome se regionalizacija svodi na PODELU, a ne na TERITORIJALNU ORGANIZACIJU, čime se, automatski, stavlja znak jednakosti izmedju regionalizacije i separatizma!!! Regionalizacija i teritorijalna organizacija su ustavne kategorije, a ne nešto protiv - ustavno!!!Ako zemlja nema ravnomeran regionalan razvoj dovodi u pitanje vlastiti integritet. Zemlja-država Srbija poodavno nema ravnomerni regionalni razvoj, pa je sopstveni integritet dovela u pitanje pre regionalizacije,a regionalizacija može da bude jedini spas! Svi gradjani Srbije izvan Beograda, to vide i o tome govore, tako da se zagovornici regionalizacije za to i ne mogu optuživati, već oni koji su se zalagali za drugačiji koncept. Kod nas se regionalizaciji obično pristupa na osnovu istorijskog principa što je potpuno pogrešan pristup. On je disfunkcionalan i ponekad ugrožava i samu ideju decentralizacije.”

Istorijski princip jeste jedan od važnih faktora definisanja regija. U svim evropskim dokumentima i deklaracijama, poziva se upravo na istorijsko definisanje, kao deo tradicije, geografskog, kulturnog, sociološkog modela i miljea. Istorija se ne može zaobići, ili koristiti “na kašičicu” prema potrebi? Otuda se čuje da će se, po ovom novom predlogu, eventualne regije nazivati sasvim drugačije, osim Beograda i Vojvodine (???), tako da će npr. Šumadija biti Centralna Srbija, a Šumadinci neće biti Šumadinci, nego centralisti. Pa ako to ime nekome odgovara, onda bi Beograd-Beogradjani, morali biti centralisti, a Šumadija južna Srbija, jer je i danas ostala floskula” što južnije to tužnije !” Ako je već tako, zašto predlagač nema hrabrosti i do kraja sve izmeni, pa tako ugasi Vojvodinu i proglasi je za Severnu Srbiju!!? Srbija ima sasvim lepa imena svojih regija: Vojvodina, Šumadija, Braničevo, Timočka krajina, Raška oblast, Sandžak, Župa, Pčinjska oblast, Ponišavlje, Pomoravlje…i Beograd kao glavni grad i metropolu! Gradjani Srbije na taj način znaju i prepoznaju svoje regije, svoj identitet. Zar nije lakše već postojeće regije samo definisati prema statusu i nadležnostia, nego prepakivati teritorije prema, recimo, prostornom planu? Ili je kvaka u tome, da se Šumadija ugasi-transformiše u Centralnu Srbiju, da bi se Beograd dalje širio, sve do Velike Plane ili Lazarevca (na primer!) kako bi svi mi, ipak, jednoga dana bili Beogradjani. Pamti li neko koliko puta i kada je gradonačelnik grada Beograda g-din Dragan Djilas, obišao opštine koje je Beograd anektirao od Šumadije, poput Lazarevca ili Mladenovca? Na kraju krajeva to dugoročno šteti i samom Beogradu, jer gradjani optina Beograda na po 50-60 km udaljenosti od njega, kada mu već pripadaju, hrle ka centru, tj, samom užem gradskom jezgru, pa je tako glavni grad postao prenaseljen, zagušen i prenatrpan, umesto ravnomernog regionalnog razvoja! Ne može se samo centralizovati kasa, a njeni gradjani regionalizovati, tako da sve ima svoju cenu.


Euro regije


Ideja je, kako je rekao, da se regionalizacija i decentralizacija budu usmerene ka građanima, odnosno da se njima obezbedi bolji život, a ne ka lokalnim političkim elitama pa da se formiraju feudi što bi dovelo u pitanje integritet zemlje. Koliko je meni poznato najveći broj funkcija na državnom i lokalnom nivou, zauzimaju upravo pripadnici DS-a ili šire koalicije na vlasti okupljeni oko DS-a i SPS-a pa ne znam odakle sumnja u sopstvene kadrove, da će baš oni svoje regije proglasiti za feude? Feudi su klasične floskule - stereotipi, poput separatizma kod regionalista! Do sada se ovom problemu pristupalo tako da su ingerencije države prenošene na neke manje celine koje su postajale državice ili paradržavice. Princip regionalizacije i JESTE princip SUPSIDIJARNOSTI po kome se odredjene nadležnosti prenose na niže nivoe, regije ili lokalne samouprave, kako bi se država rasteretila bezbroj poslova (i birokratije!) koje mogu za njene potrebe da završavaju odredjeni niži nivoi, koji su daleko bliži samim gradjanima. Ako bi se regionalizacija definisala samo novim (ili starim) imenima, a ne suštinskim promenama, nadležnostima, izvornim prihodima, imovinom… ali i odgovornošću, onda bi sve bilo isto, samo drugačie pakovanje! Do kraja mandata ove vlade pristupiće se nekim političkim reformama, jer „Ustav nije sveto pismo koje je neizmenjivo, on je pravni okvir koji uvek može da se dograđuje i razrađuje.” Eto bar da se negde slažemo! On se pozvao na evropska iskustva u regionalizaciji naglasivši da naši regioni treba da se povezuju sa regionima u okolnim zemljama. Složićemo se lako i oko ovog pitanja, ako mi se objasni kako to misli da se sprovede, po nalogu centra i vrha vlasti ili će se samim regijama preneti deo nadležnosti kako bi pokazali sopstvenu inicijativu, kreativnost, preduzetništvo…Dok se tako nešto ne desi, nezadovoljni radnici će dolaziti, s pravom, u Beograd, ispred Vlade, da traže svoje pravo, ali i da povremeno blokiraju Beograd. Ako druge regije i lokalne samouprave, nemaju nadležnosti, pa ni odgovornost za punjenje i trošenje budžeta, onda nemaju ni odgovornost.

Tadić se osvrnuo i na pitanje zakona o nadležnosti Vojvodine i Statuta ove pokrajine rekavši da ima onih koji bi da to stave u drugi plan, ali da on smatra da to pitanje ne treba da čeka i da treba da bude rešeno, „ali da treba da bude smešteno u ideju regionalizacije Srbije, a ne izvan nje kao da Vojvodina i njena decentralizacija i regionalizacija nemaju nikakve veze sa regionalizacijom ostatka Srbije. On je najavio da će pitanje regionalizacije predložiti kao centralno pitanje za sledeću Skupštinu

Potpuno se slažem da je pitanje Statuta Vojvodine, stavljeno u drugi plan, skoro već i zaboravaljeno, ali podsećam da su Statut Vojvodine, većinom i najvećim brojem izglasali pokrajinski poslanici DS.a! Pa zar pokrajinski poslanici DS-a nisu u koordinaciji sa celokupnim DS-om, zar prethodno nisu bili politički i drugi dogovori, na osnovu koga je Statut dogovoren? Zar su pokrajinski poslanici, pa i DS-a, poslanici drugog reda, u odnosu na republičke poslanike?

Previše problematičnih i nedefinisanih stavova predsednika DS-a po pitanju regionalizma, osim ako se predsednik DS-a, o tome, već nije usaglasio sa predsednikom Srbije?

Sa - čekaćemo !
:mrgreen:


TOOOOOOO SLOBODNA ŠUMADIJAAAA !!!!! :mrgreen:
Post Reply