RUSIJA

Post Reply
User avatar
pici
Posts: 46362
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5526 Re: RUSIJA

Post by pici »

Putin očajan: Kriza u Rusiji na vrhuncu

Autor: MONDO/Srna

Predsednik Rusije Vladimir Putin ocenjuje da je ekonomska kriza u Rusiji dostigla najvišu tačku. Inflacija stigla na 13 odsto, "ali će sad padati".
Image


"Dostignut je vrhunac krize", rekao je Putin na investicionoj konferenciji u Moskvi. On je napomenuo da njegova zemlja ne namjerava da ograniči protok kapitala, prenosi Srna.



Jedna od triju najmoćnijih rejting agencija Fitch početkom godine je snizila kreditni rejting Rusije s ocjene BBB na BBB- uz negativnu prognozu, ali kako ističe britanski Telegraph, od samog snižavanja ocjene daleko je šokantniji rječnik koji su analitičari Fitcha koristili u obrazloženju svoje odluke.



Ruski su se ekonomski izgledi značajno pogoršali u samo šest mjeseci, a BDP će ove godine pasti četiri posto, što je daleko više od 1,5 posto pada koji je prethodno prognoziran, piše između ostalog u obrazloženju. 'Rast se možda neće vratiti sve do 2017. godine', prognozira Fitch.



Sankcije koje je Zapad uveo Rusiji zbog njene uloge u konfliktu u Ukrajini 'nastavljaju snažno utjecati na ekonomiju', no gotovo jednak, ako ne i veći utjecaj, imaju i sve niže cijene nafte. Cijena barela crnog zlata srušila se za više od 50 posto od sredine prošle godine s obzirom da moćni naftni kartel OPEC odbija smanjiti proizvodnju, a u Americi istovremeno počinje svojevrsna naftna revolucija kroz dobivanje ovog energenta iz škriljevca.



'Ovisnost o energentima je golema: oni sačinjavaju gotovo 70 posto ruskog izvoza i 50 posto prihoda državnog budžeta tako da su državne finansije izložene vanjskim šokovima', piše Fitch.



Fitch predviđa blagi oporavak cijena nafte i njihov povratak na razinu od oko 70 američkih dolara, s čime se slaže i šef Rosnjefta Igor Sečin. Njegova je kompanija posebno teško pogođena kolapsom cijene pa je morala zatražiti financijsku pomoć države u iznosu od 46 milijardi dolara kako bi tvrtka zadržala likvidnost.



No, u slučaju da do oporavka cijene ne dođe, to bi, kako upozorava Fitch, moglo dovesti do dublje recesije i dodatno pritisnuti javne financije te 'teško ograničiti manevarski prostor ruskih vlasti'.



'Padne li cijena na 45 dolara ili manje, Rusija će se suočiti s velikim problemom', izjavio je ekonomist Mihail Liluašvili s Oxforda koji u tom slučaju predviđa dodatni pad rubljai skok stope inflacije na barem 20 posto.



Sunovrat ruske valute ide u paru s padom cijena nafte, a Fitch istovremeno navodi pad valute kao jedan od razloga zbog kojih je ruski bankarski sektor doživio veliki šok. Jedan od ostalih navedenih razloga je odluka centralne banke o dizanju kamatnjaka s 10 na 17 posto.



Fitch nadalje očekuje da će stopa inflacije, koja je krajem prošle godine iznosila 11,4 posto, tokom 2015. godine ostati visoka, a sljedeće bi se godine trebala spustiti na 8,5 posto. 'Izgledi da se ostvari cilj centralne banke koja planira stopu inflacije od 4,5 posto su mali, posebno ako dođe do dodatnog pada vrijednosti rublja što bi moglo dovesti i do novog povećanja kamatnjaka', piše Fitch.



Sve se ovo događa dok devizne rezerve padaju snažnije od očekivanog. Ruske vlasti zasad odbijaju uvesti posebne mjere kojima bi spriječile odljev novca iz države jer bi time izgubile na vlastitom financijskom kredibilitetu. No, devizne su rezerve pale na najnižu razinu od globalnog ekonomskog kraha koji je krenuo propašću Lehman Brothersa. Pale su s 511 na 388 milijardi dolara.



Na kraju svoje oštre ocjene, Fitch ruske vlasti navodi kao jednu od 'slabosti', navodeći pritom lošu transparentnost i nedostatak reformi koje bi liberalizirale tržište, što bi moglo državu odvesti u izolaciju.



Pavel K. Baev, profesor Instituta za istraživanje mira u Oslu i bivši sovjetski akademik, kazao je za Wall Street Journal da “za Rusiju pad cijena nafte predstavlja direktnu prijetnju po nacionalnu bezbjednost“. Ovaj tekst pojavio se sedmicu prije nego što je Vladimir Putin, predsjednik Rusije, naredio početak vojnih operacija na poziv sirijskih vlasti.



- Jedino što može da digne cijene nafte je razvoj sukoba na Bliskom istoku. Zato je od fundamentalnog interesa Rusije da region ostane nestabilan, naveo je Baev.
Image
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#5527 Re: RUSIJA

Post by sinuhe »

Petrozavodsk, glavni grad republike Karelije duz finske granice.

User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#5528 Re: RUSIJA

Post by General War »

Putina podržava 90% građana Rusije


Prema rezultatima istraživanja javnog mnenja, koje je sprovela zvanična agencija VCIOM, Putinov rejting među građanima Rusije u oktobru iznosi 89,9 odsto u odnosu na 89,1 odsto iz juna, odnosno 58,8 iz januara 2012. godine, prenijela je agencija Rojters.
"Ovako visok stepen saglasnosti građana sa radom predsjednika prije svega je posljedica ruskih napada na položaje terorista u Siriji", saopštio je VCIOM.
Nevladin Levada centar u anketi sprovedenoj u avgustu došao je do rezultata da 83 odsto građana podržava Putina.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#5529 Re: RUSIJA

Post by Martinez_ »

General War wrote:Putina podržava 90% građana Rusije


Prema rezultatima istraživanja javnog mnenja, koje je sprovela zvanična agencija VCIOM, Putinov rejting među građanima Rusije u oktobru iznosi 89,9 odsto u odnosu na 89,1 odsto iz juna, odnosno 58,8 iz januara 2012. godine, prenijela je agencija Rojters.
"Ovako visok stepen saglasnosti građana sa radom predsjednika prije svega je posljedica ruskih napada na položaje terorista u Siriji", saopštio je VCIOM.
Nevladin Levada centar u anketi sprovedenoj u avgustu došao je do rezultata da 83 odsto građana podržava Putina.

Šta je rešenje za protivnike Rusije i Putina? Sankcije, Ukrajina....ništa ne daje rezultata, ne postoji promil šanse za ruski Majdan.

Možda razmišljaju o atentatu, obaranju predsedničkog aviona kao jedinom rešenju?
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5530 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

Martinez_ wrote:
General War wrote:Putina podržava 90% građana Rusije


Prema rezultatima istraživanja javnog mnenja, koje je sprovela zvanična agencija VCIOM, Putinov rejting među građanima Rusije u oktobru iznosi 89,9 odsto u odnosu na 89,1 odsto iz juna, odnosno 58,8 iz januara 2012. godine, prenijela je agencija Rojters.
"Ovako visok stepen saglasnosti građana sa radom predsjednika prije svega je posljedica ruskih napada na položaje terorista u Siriji", saopštio je VCIOM.
Nevladin Levada centar u anketi sprovedenoj u avgustu došao je do rezultata da 83 odsto građana podržava Putina.

Šta je rešenje za protivnike Rusije i Putina? Sankcije, Ukrajina....ništa ne daje rezultata, ne postoji promil šanse za ruski Majdan.

Možda razmišljaju o atentatu, obaranju predsedničkog aviona kao jedinom rešenju?
Rjesenje za sta? Rusija grca u govnima, i jedini koji to ne vidi je Marinez. Cak i najvece budale znaju da je visok rejting zbog dva rata koja je nedavno poveo.
Martinez_
Posts: 2266
Joined: 18/12/2013 09:51

#5531 Re: RUSIJA

Post by Martinez_ »

Rešenje za rusko pitanje. Poraziti Rusiju. San tvoj, kao i zapadnih moćnika.

Rusiju spolja ne možeš poraziti. Ne možeš je čak ni izolovati zbog tolikog broja zemalja koje žele sa istom sarađivati. Sve su nade dakle usmerene na ''Ruski Majdan''.

Nije prošlo malo vremena, broje se već godine, a Putinu popularnost ne pada.

Šta je dakle plan ''C''. Atentat?
User avatar
Challenger__
Posts: 26509
Joined: 25/03/2012 09:31
Location: In weiter Ferne, so nah!
Contact:

#5532 Re: RUSIJA

Post by Challenger__ »

Martinez... Taj ne razumije šta ga pitaš, duboko je to za njega.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5533 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

Challenger__ wrote:Martinez... Taj ne razumije šta ga pitaš, duboko je to za njega.
Zato ti itekako razumijes martineza...ista frekfencija :)
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5534 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

Martinez_ wrote:Rešenje za rusko pitanje. Poraziti Rusiju. San tvoj, kao i zapadnih moćnika.

Rusiju spolja ne možeš poraziti. Ne možeš je čak ni izolovati zbog tolikog broja zemalja koje žele sa istom sarađivati. Sve su nade dakle usmerene na ''Ruski Majdan''.

Nije prošlo malo vremena, broje se već godine, a Putinu popularnost ne pada.

Šta je dakle plan ''C''. Atentat?
Hebo rusiju.st a je to.jel se to jede?
P.s jos malo pa ko sadam i gadafi preko 100% lajkabiliti fktor....e tad ce da sr zabrine..al ima dotad godina..nije jos dorasto stazom lajk a tru fri vorld reprezentative...
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#5535 Re: RUSIJA

Post by General War »

Martinez_ wrote:
General War wrote:Putina podržava 90% građana Rusije


Prema rezultatima istraživanja javnog mnenja, koje je sprovela zvanična agencija VCIOM, Putinov rejting među građanima Rusije u oktobru iznosi 89,9 odsto u odnosu na 89,1 odsto iz juna, odnosno 58,8 iz januara 2012. godine, prenijela je agencija Rojters.
"Ovako visok stepen saglasnosti građana sa radom predsjednika prije svega je posljedica ruskih napada na položaje terorista u Siriji", saopštio je VCIOM.
Nevladin Levada centar u anketi sprovedenoj u avgustu došao je do rezultata da 83 odsto građana podržava Putina.

Šta je rešenje za protivnike Rusije i Putina? Sankcije, Ukrajina....ništa ne daje rezultata, ne postoji promil šanse za ruski Majdan.

Možda razmišljaju o atentatu, obaranju predsedničkog aviona kao jedinom rešenju?
Cuj nedaje rezultata..putin upotrebio svoj zadnji adut za ucjene...jedno je PR a sasvim drugo je stvarno stanje rusije.Ni hitlera, milosevica, gadafija... zapad nije rasuo odmah, vec kad je to odgovaralo zapadu.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5536 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

Ne rusi im Vlazne snove..ionako su u globalnoj euforji otkako 24. 24Ke i 25ce tamo negdje trose stare zalihe...
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5537 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

Za mladu putincad, na zapadu zive isprani mozgovi. Ali kad putinko ima podrsku 90% rusa jer je pokrenuo dva rata da svima pokaze kako je i u njega veliki, pa da svijet zaboravi kako korijenje i trava nisu lako probavljivi, eee to je nesto drugo.

Manje RT i advanceta, losi su za mentalno zdravlje.
sumirprimus
Posts: 88917
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#5538 Re: RUSIJA

Post by sumirprimus »

Ma lihvarocionisti su losi.difrense of opinjn je los ustvari bilo kakav opinjon je los sve to treba ....
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#5539 Re: RUSIJA

Post by KUZNETSOV »

samo da ne bude ono kao sa posjetom Kruščova AmeriKi, kaze KGB "ako se Kruščovu nešto desi ocekujte nuklerani rat" :lol: 30k policajaca cuvalo Kruščova
User avatar
General War
Posts: 24423
Joined: 18/09/2013 22:04

#5540 Re: RUSIJA

Post by General War »

sumirprimus wrote:Kuzmjecov sta je taktika?
Cekaju zimu, :mrgreen: kako ne kontas
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11829
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#5541 Re: RUSIJA

Post by japin_mutapi »

kad vladimir zavrne pipu ima u redu da čekaju da mu ga poglabaju
merkelova pozicija broj jedan
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5542 Re: RUSIJA

Post by nosara »

Avetinho wrote:Za mladu putincad, na zapadu zive isprani mozgovi. Ali kad putinko ima podrsku 90% rusa jer je pokrenuo dva rata da svima pokaze kako je i u njega veliki, pa da svijet zaboravi kako korijenje i trava nisu lako probavljivi, eee to je nesto drugo.

Manje RT i advanceta, losi su za mentalno zdravlje.
Tvoj slucaj demantuje tezu...
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5543 Re: RUSIJA

Post by Co0l »

Rusija: Laž i strah glavni instrumenti vlasti

http://www.slobodnaevropa.org/content/r ... 16407.html
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5544 Re: RUSIJA

Post by nosara »

Co0l wrote:
Rusija: Laž i strah glavni instrumenti vlasti

http://www.slobodnaevropa.org/content/r ... 16407.html
Slobodna evropa - drvena pec... :D
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5545 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

nosara wrote:
Avetinho wrote:Za mladu putincad, na zapadu zive isprani mozgovi. Ali kad putinko ima podrsku 90% rusa jer je pokrenuo dva rata da svima pokaze kako je i u njega veliki, pa da svijet zaboravi kako korijenje i trava nisu lako probavljivi, eee to je nesto drugo.

Manje RT i advanceta, losi su za mentalno zdravlje.
Tvoj slucaj demantuje tezu...
Koju tezu? Da su RT i advance losi za mentalno zdravlje? Hvala na komplimentu za moje mentalno zdravlje, ali pobrkao si me s celom. On upija RT i advance, ja ne.

Nosara, lupas kao i uvijek. Nista novo od tebe.
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5546 Re: RUSIJA

Post by nosara »

Avetinho wrote:
nosara wrote:
Avetinho wrote:Za mladu putincad, na zapadu zive isprani mozgovi. Ali kad putinko ima podrsku 90% rusa jer je pokrenuo dva rata da svima pokaze kako je i u njega veliki, pa da svijet zaboravi kako korijenje i trava nisu lako probavljivi, eee to je nesto drugo.

Manje RT i advanceta, losi su za mentalno zdravlje.
Tvoj slucaj demantuje tezu...
Koju tezu? Da su RT i advance losi za mentalno zdravlje? Hvala na komplimentu za moje mentalno zdravlje, ali pobrkao si me s celom. On upija RT i advance, ja ne.

Nosara, lupas kao i uvijek. Nista novo od tebe.
:lol:

Car... :D
User avatar
Co0l
Posts: 10551
Joined: 25/07/2010 20:02
Location: Kad i sam skontam javim vam

#5547 Re: RUSIJA

Post by Co0l »

Dajte nam spisak izvora koje smijemo citirat.
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#5548 Re: RUSIJA

Post by KUZNETSOV »

Co0l wrote:Dajte nam spisak izvora koje smijemo citirat.
samo klix i fox news :lol:
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#5549 Re: RUSIJA

Post by Avetinho »

Co0l wrote:Dajte nam spisak izvora koje smijemo citirat.
samo RT i advance :lol:
User avatar
nosara
Posts: 22696
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#5550 Re: RUSIJA

Post by nosara »

Kremlj ceka lokacije oporbenih snaga da im olaksa... U cemu je problem..? :D
Post Reply