SDP

User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55201 Re: SDP

Post by kmirsad »

putokaz1 wrote:odoše u koaliciju a šiljo glavni
Jesu li se to dogovorili šta konačno ?
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55203 Re: SDP

Post by Banksy »

Nema od tog ništa...

sastanku nisu prisustvovali poslanici SBB-a, ali su opravdali svoj izostanak i njihova podrška ostaje neupitna
polacijela
Posts: 364
Joined: 24/04/2012 13:39

#55204 Re: SDP

Post by polacijela »

Valja slušati SBB centralu, a s druge strane valja i Kuki položiti račune :D a nije da ih nije zadužio i prezadužio. Ne bio im niko sad u koži :D
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55205 Re: SDP

Post by Banksy »

wewa wrote:http://www.prometej.ba/clanak/osvrti/en ... bloku-3876
Enver KAZAZ:

Politika nade u Nikšićevom i Kojovićevom BH bloku

Nikšićeva i Kojovićeva stranka danas stoje pred novim izazovom:
kako i na kojim osnovama izgraditi BH blok kao politiku bosanskohercegovačke nade. Možda je najbolji temelj za to dosadašnja praksa Vlade Kantona Sarajevo



Bosnu i Hercegovinu iz njenih kriza, cijelo poslijeratno iskustvo to dokazuje, ne može izvući vlast, već opozicija. Ona, osim za kratke vlasti Lagumdžijnog SDP-a u koaliciji sa SDA, za to nikad nije imala priliku. A tu jedinu je propustila ne samo zato što je Lagumdžija pogrešno vodio stranku, spriječivši svojom liderokratijom njenu unutrašnju demokratizaciju, nego i zato što je u koaliciju ušla sa strankom koja u institucijama sistema razvila svoju klijentističku infrastrukturu baziranu na nepotizmu, korupciji, kriminalu i drugim oblicima bezakonja. Ta se koalicija pokazala kao samrtni zagrljaj za SDP sa svojim političkim krvnikom, pa se 2014. nakon izbornog debakla, činilo da je ova stranka zauvijek uništena.

Međutim, pokazalo se da je lijek protiv smrtne bolesti ove partije pronašao Nermin Nikšić suštinskom unutrašnjom demokratizacijom SDP-a i zaokretanjem ka socijaldemokratskoj ideologiji, koju je Lagumdžija uništio svojom idejom tehnomenadžerske politike. Zato je uspjeh SDP-a na zadnjim opštim izborima, na kojima je podigao rezultat za oko pedeset posto bolji u odnosu na one lokalne iz 2016., pokazatelj da se samo unutrašnjom demokratizacijom mogu potaknuti unutarpartijske kreativne energije i postići ideološko i programsko profiliranje stranke nasušno potrebne zemlji koju razaraju krize: ekonomska, socijalna, kulturna, moralna, ustavna, politička, demografska itd.



Protiv sebe SDP je u proteklih četiri godine, a naročito nakon izbora imao moćne neprijatelje: Komšićeve i Izetbegovićeve propagandističke medije i novinare, znatan dio akademske zajednice, religijske institucije, obavještajne službe, instrumentalizirane policijske organe, prevarantsku kvaziljevicu u Komšićevom DF-u udruženim sa bošnjačkom nacionalističkom SDA, te unutrašnje neprijatelje, poput Ive Komšića, koji je sjednicu Glavnog odbora stranke na kojoj je donesena odluka da se odbaci koalicija s nacionalnim strankama doveo u vezu s Miloševićevom ratnozločinačkom politikom, ili Mire Lazovića, koji je otvoreno branio interese SDA u SDP-u, žestoko radeći na raskolu stranke. Kvazipatriotska kuka i motika digla se protiv SDP-a, optužujući ga za izdaju zemlje, a ova stranka položila je test unutarpartijske demokratije i kao nijedna do sada od uvođenja izbora u bivšoj Jugoslaviji otvorila se za uvid javnosti u donošenje svojih ključnih odluka. Moglo bi se reći da je SDP u tom pogledu najdemokratičnija stranka u regiji i da se upravo tu nalazi zaloga njegove političke budućnosti.

Za razliku od drugih socijaldemokratskih partija, izuzimajući onu Zorana Zaeva u Makedoniji, SDP je prevladao krizu socijaldemokratije koja je zahvatila svijet i našao put za temeljni povratak socijaldemokratskoj ideologiji. Istodobno s tim, Nikšićeva stranka je, odbivši da koalira sa Izetbegovićevom kriminogenom SDA, a na državnoj razini sa istim takvim Dodikovim SNSD-om i Čovićevim HDZ-om, spasila političku alternativu u zemlji kapilarno premreženoj nacionalizmom koji je u praksi ovladao cjelokupnim sistemom institucija i državni aparat pretvorio u svoj nepotistički, klijentilistički instrument.



Na toj osnovi SDP je skupa s Našom strankom, ostajući vjeran principima izgradnje multietničke, odnosno građanske države, spasio nadu, ma koliko utopijski profiliranu, da je u nekoj projektivnoj budućnosti moguće izgraditi takvu zemlju i društvo, danas čvrsto podijeljene po etničkim osnovama. Multietnička naspram troetničke BiH koju je stvorio nacionalizam u ratu, a postraću zacementirao, platforma je koju nisu napustili u SDP-u i Našoj stranci, za razliku od Komšića, koji je umjesto građanske države odabrao da ode pod okrilje Izetbegovićevog nacionalizma, legitimirajući ga kao tobože državotvornu, patriotsku politiku, a u stvarnosti, po stupnju destrukcije sistema od razine općinske do državne vlasti – suštinski antidržavni oblik vlastodržačke prakse.

SDP-ovoj današnjoj političkoj poziciji u BiH slična je i ona Naše stranke. I ta je stranke prošla ideološku krizu. Nju je od lijevo-liberalne pozicije ka centru u političkoj praksi odveo Dennis Gratz, približivši je SDA-u. Stranku je lijevo-liberalnim pozicijama, tačnije socijalnom liberalizmu vratilo rukovodstvo na čelu s Peđom Kojovićem, a ona je na izborima postigla odličan rezultat, postajući okosnicom nove vlade u Kantonu Sarajevo, vlade koja po svemu pokazuje da je moguć novi oblik vladanja u zemlji. Naime, onaj oblik vlasti koji je po svojoj transparentnosti, moralnosti, provođenju zakona i donošenju novih zakonskih normi, vratio vjeru građana u društvenu pravednost, ali i vjeru da je obračun s kriminalom, korupcijom, nepotizmom, partijskim zapošljavanjem ne samo moguć, već i jedini spas za razorenu državu i uništeni sistem društvenih vrijednosti.

I Naša stranka je žigosana, baš kao i SDP, od Komšić-Izetbegovićeve propagandne mašine, i njeno rukovodstvo je optuživano za izdaju zemlje, a Kojović je, poput Nikšića, prošao kroz medijski linč, da bi ga i sam Izetbegović, bezočno slagavši, kako to i inače zna činiti, optužio da je Srbin koji je iz Srbije došao u Sarajevo da, eto, vlada nad Bošnjacima, nad kojima, po Alijnom sinu, mogu vladati samo čistokrvni esdeaovci, preciznije, samo on i njemu odani beskičmenjaci.



Ove dvije stranke čine osnovu BH bloka, kojeg je Izetbegović uz Komšićevu obilatu pomoć i saradnju s medijskim propagandistima, pokušao uništiti. Odbranivši se od Komšićevih manipulacija i laži, te Izetbegovićevih nasrtaja, Nikšić i Kojović su pokazali da su sazreli u demokratične političare budućnosti. Naime, niti ni na jednu propagandnu objedu, čitave nizove kleveta i bezočnih optužbi, iz SDP-a i Naše stranke nije odgovoreno ni na kakav politički nekorektan način, već staloženim jezikom argumenata. Ta politička racionalnost demaskirala je Komšićevu histeriju i kvazipatriotsku halabuku, dok je istodobno SDP prošao kroz snažnu unutarpartijsku diskusiju, dokazujući da je snaga argumenata, a ne jeftinih populističkih parola, ključ demokratije.

Ključni ispit u politici da se zovu vlasti, koja nosi privilegije za partijsku elitu, odgovori principijelnim stajalištima koja vraćaju moralnost u politički prostor, SDP je položio kroz unutarpartijsku raspravu. Ona je pokazala da je Nikšić stvorio jaku stranku sposobnu da odgovori na najteži izazov – politički pragmatizam. Znajući da bi ulazak u vlast bio pakt s bošnjačkim nacionalizmom, većina u SDP-u je spasila socijaldemokratiju u BiH, baš kao što je Naša stranka spasila građanski liberalizam. Od toga nema težeg ispita u politici. Interes zemlje i njene budućnosti, interes ideoloških platformi obje stranke pobijedio je pragmatične interese onih koji vlast i privilegije što ih ona nosi vide kao isključivi i jedini cilj politike.



Baš zato se i može reći: dobro je da je Komšić otišao iz BH bloka, jer je bio stalna smetnja i Izetbegovićev instrument za njegovo rušenje. Nikšićeva i Kojovićeva stranka danas stoje pred novim izazovom: kako i na kojim osnovama izgraditi BH blok kao politiku bosanskohercegovačke nade. Možda je najbolji temelj za to dosadašnja praksa Vlade Kantona Sarajevo. Naime, bez ijednog pogrešnog poteza, sa probuđenom novom društvenom energijom, ta je vlada pokazala da sve u politici može biti transparentno. Dovoljno je tom smislu podsjetiti na odlučnost vlade da učini javnim sva primanja u državnih službenika u Registru zaposlenih u javnom sektoru Kantona Sarajevo ili na donošenje Zakona o porijeklu imovine funkcionera, čitaj izabranih političara, u Kantonu Sarajevo. Ako se u Registru, koji još nije do kraja završen, može provjeriti sve od visine primanja do nepotističkih krugova i članova esdeaovske birokratije, Zakon o porijeklu imovine će omogućiti da se spriječi i procesuira svaki oblik kriminala u institucijama sistema svakog političkog funkcionera. SDA je stalno odbijala bilo kakvu mogućnost donošenja takvog zakona, što je, podsjetimo, SDP tražio i na federalnoj i na državnoj razini.

Ovo su tek dva u čitavom nizu dobrih poteza nove vlasti u Kantonu Sarajevo, koja je nastala kao opozicija dosadašnjoj esdeaovskoj bezočnosti, i čiju kičmu u vladajućoj šestorci čine upravo Naša Stranka i SDP uz, naravno, Narod i pravdu Elemedina Konakovića, SBB, Hadžibajrićev NBL, te Komšićev DF, koji je u ovu političku većinu ušao zato što tada još nije bio u koaliciji sa SDA.



Ako su Naša stranka i SDP temelj te nove vlasti u Sarajevskom kantonu, sigurno je da će taj model nove političke odgovornosti i morala postaviti i kao osnovu za poimanje vlasti u BH bloku. Povratak moralnosti u političko polje, ma koliko moral i politika ne bili kompatibilni, te pune transparentnosti vlasti dva su osnovna preduvjeta za politiku nade BH bloka. Uz to, obnova vizije bosanskohercegovačke postratne multietničnosti i građanskog društva očigledno su ključni ideološki ciljevi obje stranke. Njima, naravno, treba pridodati i vraćanje SDP-a izvorištima socijaldemokratske ideologije i konačno odbacivanje politike trećeg puta kao pakta socijaldemokratije s neoliberalističkom političkom filozofijom.

BiH je, ne zaboravimo, zemlja divljeg kapitalizma, tj. prvobitne akumulacija kapitala u kojoj je malobrojna bogata elita zahvaljujući podršci i kriminalu nacionalističkih stranka stekla kroz pljačkašku privatizaciju enormno bogatstvo mjereno milijardama maraka. Tu se nalazi i ključni socijalni element politike BH bloka. Socijalna pravednost i ukidanje gramzivog oblika eksploatacije radništva i prekarijata osnovno su polje političke borbe u zemlji stravičnog oblika socijalnog konflikata u kojem je razoreno socijalno tkivo zemlje i čiji je rezultat odlazak stotina hiljada ljudi u inostranstvo u potrazi za poslom. Tu, naravno, i Naša stranka u svojoj socijalno-liberalnoj profilaciji može naći plodno tlo za artikulaciju novog oblika socijalnih odnosa.

Ovim osnovama političke izgradnje BH bloka mogu se pridodati i čitavi nizovi drugih programskih i ideoloških ciljeva. Baš zato je veoma važno stajalište koje su Nikšić i Kojović nekoliko puta podvlačili, a ono podrazumijeva da će BH blok biti ne samo savez njihove dvije političke partije, već i dugih koje dijele njihov okvir borbe za novu BiH, ali i tako orijentiranog dijela akademske zajednice i šire društvene zajednice.

Na tim osnovama su Nikšić i Kojović probudili društvenu nadu, a sigurno je da će to na skorim unutarstranačkim izborima prepoznati članstvo njihovih stranka. I ono je skupa s ovom dvojicom političara polagalo ispit zrelosti u političkom polju, prateći odluke partijskih organa. Tamo gdje su Komšić, Izetbegović, njihovi mediji i esdeaovski jataci poput Ive Komšića i Mire Lazovića očekivali raspad SDP-a, prije svega, BH bloka, pa i Naše stranke, dogodilo se suprotno – buđenje društvene nade. Na njoj zasnovan BH blok bi u budućnosti mogao postati politički spas za ovu nesretnu zemlju.

Odličan. :thumbup:
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55206 Re: SDP

Post by kmirsad »

Banksy wrote:Nema od tog ništa...

sastanku nisu prisustvovali poslanici SBB-a, ali su opravdali svoj izostanak i njihova podrška ostaje neupitna
Možda je opet neka Enkina zvrčka, kao i prošli puta kada su sa DF-ovcima Mešalićem i Begičem napravili predstavu u STK. Ako SBB ima jak savez sa PDA, ne mogu im ništa...
Možda hoče da im izbiju iz ruku UKC i zdravstvo... Ide program za prijem 75 ljekara u TK.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55207 Re: SDP

Post by Banksy »

Štagod da je, smorili su sve... Što je možda i bila namjera.
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#55208 Re: SDP

Post by putokaz1 »

ovo oko partije je cirkuz
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55209 Re: SDP

Post by malakh »

kmirsad wrote:Možda je opet neka Enkina zvrčka, kao i prošli puta kada su sa DF-ovcima Mešalićem i Begičem napravili predstavu u STK. Ako SBB ima jak savez sa PDA, ne mogu im ništa...
Možda hoče da im izbiju iz ruku UKC i zdravstvo... Ide program za prijem 75 ljekara u TK.
kakva enkine zvrčka? o čemu ti pričaš?

igra koju igraju sbb i pda je toliko providna, da i politički laik može pročitati. žele sdp dovesti pred svršen čin i natjerati ga da pristane na kompletan pda. odnosno, da enko bude taj koji će ubijediti selima bešlagića i ekipu da progutaju pda.

prvo su krenuli sa pričom da ide neki ojačani sbb. pregovori krenuli, a onda se servira priča da ipak mora ići pda.

žao mi je što je sdp postao marioneta sbbu, da ovi odlučuju hoće li sdp ići u vlast ili neće i sa kime će ići u vlast, a sa kime neće.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55210 Re: SDP

Post by kmirsad »

Banksy wrote:Štagod da je, smorili su sve... Što je možda i bila namjera.
Naravno... tahnika iscrpljivanja, demoralisanja. izgladnjivanja, davanjem hrane i vode na kašičicu, uz istovremeno ubacivanja insajdera, gentoša izdajnika i ostalih Dabišića u prptivničke redove, smaranja držanjem u okruženju protivnika uz snajperisanje i svakodnevnu umjerenu primjenu sile... je poznata od Rimske imperije do danas... Sarajlije to najbolje znaju... tako su Milošević,Karađić, Mladić i klika došli do Dejtonskog sporazuma i države u državi...
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55211 Re: SDP

Post by kmirsad »

malakh wrote:
kmirsad wrote:Možda je opet neka Enkina zvrčka, kao i prošli puta kada su sa DF-ovcima Mešalićem i Begičem napravili predstavu u STK. Ako SBB ima jak savez sa PDA, ne mogu im ništa...
Možda hoče da im izbiju iz ruku UKC i zdravstvo... Ide program za prijem 75 ljekara u TK.
kakva enkine zvrčka? o čemu ti pričaš?

igra koju igraju sbb i pda je toliko providna, da i politički laik može pročitati. žele sdp dovesti pred svršen čin i natjerati ga da pristane na kompletan pda. odnosno, da enko bude taj koji će ubijediti selima bešlagića i ekipu da progutaju pda.

prvo su krenuli sa pričom da ide neki ojačani sbb. pregovori krenuli, a onda se servira priča da ipak mora ići pda.

žao mi je što je sdp postao marioneta sbbu, da ovi odlučuju hoće li sdp ići u vlast ili neće i sa kime će ići u vlast, a sa kime neće.
De ba Malakh, nemoj da se pravimo blesavi,
I ti i ja i svi...uključujuži i obdaništa, znaju ko ovdje minira, ruši i spletkari svaki sporazum.
KO SDP, KO DF, i pridruženi članovu urotničkog štaba iz GrO NS Tuzla , Reg, Odbor NS TK, uz skrivebu i podlu,podršku dinastije svojih ubačenih insajdera u vrh NS u Sarajevu...Koji i dalje prelaze reku i kandiduju se predsjednička i podpredsjednička mjesta, GO, Sud časti gdje polažu ličinke...
I bez skrivanja...svi su veoma otvoreno iskazali da u vlast hoče sa SDA.
Svako iz svojih razloga.
Samo ovi iz NS to rade hinjski, prikriveno.
To se zove državni udar, Coup d etat.
Ubacili su u vrh čitave svoje porodične i interesne dinastije.
Četnici su oni sa dvije, tri, pet... deset... petokraka, Ma komplet ubučeni u petokraku.
Partizani su oni kojima su ovi prethodni, prišili svastike.
Karcinom koji jede zdrave dijelove iznutra. Svaki krak petokrake jede svoj dio.

I moram ti reči, ako ne znaš, a vidim da dobro znaš, SBB je u Tuzli pokazao ubjedljivo največu podršku BH Bloku i BH patriotizam i ispali najpošteniji od svih.

A PDA je imao volju, ali se sad drži po strani. Odbačena je pružena ruka i sad ih boli uvce. Ogolili su partizane.
"Četnici i Partizani" su u Tuzli zamjenili uloge.
Ništa nije kako izgleda.Možemo kao nojevi zabijati glavu u pijesak,praviti se da ne vidimo,ali to neče promjeniti činjenice.
Ponavljam... Nikšić i Kojović moraju energično uzeti stvari u svoje ruke. i raspustiti svoje KO u TK, A NS... i GrO Tuzla, zmijsko leglo puno prestrašenih frakcija i struja.
Odmah.
Ali bojim se da neče imati hrabrosti i snage da to urade.
Poslije kongresa će biti kasno.
I mislim da se ponašanjem u TK štiti KS.
Srebrenica za Vogošću.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55212 Re: SDP

Post by malakh »

kmirsad wrote:
De ba Malakh, nemoj da se pravimo blesavi,
I ti i ja i svi...uključujuži i obdaništa, znaju ko ovdje minira, ruši i spletkari svaki sporazum.
KO SDP, KO DF, i pridruženi članovu urotničkog štaba iz GrO NS Tuzla , Reg, Odbor NS TK, uz skrivebu i podlu,podršku dinastije svojih ubačenih insajdera u vrh NS u Sarajevu...Koji i dalje prelaze reku i kandiduju se predsjednička i podpredsjednička mjesta, GO, Sud časti gdje polažu ličinke...
I bez skrivanja...svi su veoma otvoreno iskazali da u vlast hoče sa SDA.
Svako iz svojih razloga.
Samo ovi iz NS to rade hinjski, prikriveno.
To se zove državni udar, Coup d etat.
Ubacili su u vrh čitave svoje porodične i interesne dinastije.
Četnici su oni sa dvije, tri, pet... deset... petokraka, Ma komplet ubučeni u petokraku.
Partizani su oni kojima su ovi prethodni, prišili svastike.
Karcinom koji jede zdrave dijelove iznutra. Svaki krak petokrake jede svoj dio.

I moram ti reči, ako ne znaš, a vidim da dobro znaš, SBB je u Tuzli pokazao ubjedljivo največu podršku BH Bloku i BH patriotizam i ispali najpošteniji od svih.

A PDA je imao volju, ali se sad drži po strani. Odbačena je pružena ruka i sad ih boli uvce. Ogolili su partizane.
"Četnici i Partizani" su u Tuzli zamjenili uloge.
Ništa nije kako izgleda.Možemo kao nojevi zabijati glavu u pijesak,praviti se da ne vidimo,ali to neče promjeniti činjenice.
Ponavljam... Nikšić i Kojović moraju energično uzeti stvari u svoje ruke. i raspustiti svoje KO u TK, A NS... i GrO Tuzla, zmijsko leglo puno prestrašenih frakcija i struja.
Odmah.
Ali bojim se da neče imati hrabrosti i snage da to urade.
Poslije kongresa će biti kasno.
I mislim da se ponašanjem u TK štiti KS.
Srebrenica za Vogošću.
po tvome ispada da svi miniraju, a samo su sbb i pda čisti kao blistava suza. znači nauči pisati i nemoj svoju podršku pda i sbbu umotavati kroz neku satiru i ironiju, kroz prizmu naše stranke.

sbb nije bio uz bh blok jer nisu podržali kandidata bh bloka za neku od funkcija, nakon čega je i pukla koalicija od njih 19.

trenutno je sdp marioneta u rukama šćepe i kuke i to je danas baš i pokazalo. naša stranka iz tk odustala od ulaska u vlast sa pda. što će sada šććepo i kuko narediti magazinoviću i mašiću i koje smjernice će im dati za budući rad sdpa, ostaje da se vidi.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55213 Re: SDP

Post by Banksy »

I, dokle su stigle SDA gnjidice s organiziranjem novog pokušaja miniranja BH bloka i isporučivanja građanskog u krilo SDA?

Ko će sve učestvovati u tom Balu vampira rashodovanih esdepeovaca 9. maja?

Lagumdžija, Komšići, Lazović...?



Političko uskrsavanje esdeaova socijaldemokratskog udarnog ešalona

https://vijesti.ba/clanak/445560/politi ... og-esalona


Prije godinu, koji mjesec možda i više, sam bio jedan od inicijatora formiranja Savjeta socijaldemokratskog pokreta, nestranačkog tijela u kojem se, uz ine, našla i nekolicina prepoznatljivih bosanskohercegovačkih intelektualaca.
Motiv nam je bila želja da se objedini i zajednički na parlamentarnim izborima nastupi sve građansko – partije lijeve političke provenijencije posebice – a potom i eventualno da se nakon izbora sve njih objedini pod istim stranačkim kišobranom. Ideja je, činilo se, u prvim danima njezine egzistencije snažno podržana. Aplaudirali su joj iz SDP-a, DF-a, Naše stranke, GS-a – a na prvim sesijama Savjeta to su lideri stranaka, koji su im prisustvovali, ne kao članovi nego kao zainteresirani stranački prvaci, i izrijekom potvrđivali.

U startu je, nažalost, napravljena i greška koja se ubrzo pokazala presudnom – da su vrata Savjeta, uz pojašnjenje kako se radi o intelektualcima čijih se usluga ne treba odricati, otvorena i ljudima iz samih vrhova političkih partija. A među njima je bilo i onih koji su, valjda po nalozima vlastitih šefova, činili sve ono što s intelektualcima nema nikakve veze – ono za što se u partijskim centralama procjenjivalo da bi moglo biti od koristi u pokušaju da se ovo tijelo stavi u funkciju interesa partija iz kojih su dolazili, nikako i u funkciju ideje koja je Savjet porodila.

Ovih dana nam, čitam, brend – kojeg, istina, nismo i zaštitili, a sada se ispostavlja da smo morali – ukradoše. Ponavljam, ukradoše – jer za njegovo korištenje nisu pitali nikoga od onih koji pravo na njega polažu. Tobože, preko ukradenog brenda žele promovirati i jačati temeljne ideje i principe socijaldemokracije, i to s krajnjim ciljem uspostavljanja „jedinstvene i snažne političke organizacije socijaldemokratske provenijencije u BiH“. Iako, stvarni cilj je, i to treba jasno reći, sasvim drugog predznaka – da se iz političke utakmice istisne SDP, a na njegovo mjesto dovede organizacija koja bi u život vratila one čijih se usluga, na ovakav ili onakav način, SDP definitivno odrekao.

Doduše, nije to ideja koja je gruhnula preko noći. Naprotiv, na njoj se mjesecima svojski radilo. Uostalom, da bi se takvo što moglo dogoditi vidjelo se i u vrijeme usvajanja deklaracije hrvatskog Sabora o položaju Hrvata u BiH koncem 2018. godine. Tim povodom je, podsjetio bih, organiziran skup bosanskohercegovačkih intelektualaca – a sazivači su mu isti koji su u središtu i današnje „socijaldemokratske“ operacijske ujdurme.

Na prvom „intelektualnom“ okupljanju sam, priznajem, i osobno sudjelovao. Ali, odmah nakon njega sam i stavio točku na svaku dalju participaciju u istom društvu. Jer, u samom startu je bilo jasno da se radi o djelovanju koje s intelektualnim nema nikakve veze – ali i čije su ambicije puno ozbiljnije od želje da se reagira na ono što prema BiH čini parlament susjedne države. A bilo je jasno i da mozak te operacije nije onaj koji se vlastitim potpisom javnosti takvim predstavlja nego bivši lider SDP kojemu se – uz ostale, u SDP-u definitivno otpisane – ima zahvaliti ideja tadašnjega „intelektualnog“ okupljanja.

Kao što mu se može „zahvaliti“ i najnovija, ideja formiranja Socijaldemokratskog pokreta čiji stvarni cilj nije zaštita ni socijaldemokratske ideje ni države, nego da se svojoj bivšoj partiji zada smrtni udarac, ali i ponovo preuzme političko kormilo od kojega se godinama carski živjelo.

Da je priča o socijaldemokratskoj ideji samo paravan, i da su po srijedi i sasvim drugi razlozi i puno prizemniji interesi, jasno je iz stotinu detalja. Na to, uostalom, upućuje i lista članova inicijativnog odbora. Uz činjenicu da je nekoliko na nju uvrštenih ekspresno demantiralo vlastiti pristanak da ih se društvu „probranih“ pridruži, te uz još pokoji izuzetak, na popisu su sve bivši i poneki aktualni članovi rukovodstva SDP. Kojima je zajedničkog koliko vam Bogu volja – i među kojima su razlike tek u „sitnicama“.

Dijelu njih se, da budem još precizniji, SDP odavno zahvalio, bilo da im je i mimo njihove volje pokazao izlazna vrata, bilo da su na njih, kako ih se ne bi šutalo, istrčali sami – zbog čega su, kako bi se održali na površini, mnogi među njima formirali i nove partije, neki i po nekoliko. I svima im je, zapravo, najnovija inicijativa bogomdana prilika za osvetu – prvom čovjeku SDP-a, ali i SDP-u u cjelini. Pa, koliko koštalo da koštalo. Pod cijenu, dakle, da dotučena bude i sama socijaldemokratska ideja na koju se šibicarski tipuje.

Drugom, pak, dijelu inicijatora, iako su dio stranačke piramide i danas – a ni među njima ne fali šetača po različitim partijama – bitno su skresane i ovlasti i privilegije na koje su godinama navikli. I bez kojih im je, očito, teško živjeti. Udarom na vlastitu partiju, drugim riječima, pa i pod cijenu da je unište, ciljaju na više moći, ali i na više povlaštena statusa.

S druge strane, i letimičnim pogledom na listu „spasitelja“ socijaldemokratske ideje i države postaje jasno da se radi o sarajevskoj družini, družini od Baščaršije do Nedžarića, neovisno o tome što im uz ime i prezime piše – a piše im, među inim, da su, nema otkud' nisu. Svi ostali, kojih nema ni na prste jedne ruke – među njima i časni fra Petar Matanović, kojeg iznad svega cijenim, ali i ne shvaćam zašto se tako jeftino dao „upecati“ – služe tek kao pokriće za priču kako je ideja o njihovu „socijaldemokratskom pokretu“ izraz tobož' narasle svijesti u svim dijelovima BiH. I tobož' jedina slamka spasa i za zemlju i za njezine ljude.

Ostaje, međutim, nepoznanica kako se razlike, koje su među „spasiteljima“ tolike da ih se svojedobno nije dalo skriti niti od javnosti – a zbog nekih od njih frcale su i šake po sarajevskim planinama – misle prevladati? Kako, recimo – a oni nisu i jedini – u istom timu kane do jučer „smrtni neprijatelji“? Lagumdžija i Željko Komšić? Kakav ih to magnet ponovo jednog drugom vuče? Socijaldemokratska ideja? Spašavanje zemlje? Ili im je, što je puno bliže istini, u ovom momentu bacanje na pleća SDP, rušenjem Nikšića ili na neki drugi način, važnije od svega – čak i od otrova kojeg, koliko do jučer, jedan prema drugom rigaše?

Među inicijatorima „spasilačke akcija“ su, na koncu, iako se time i ne iscrpljuje popis „sitnica“ koje upozoravaju, jako prepoznatljive osobe iz stranačkog miljea koje su čitavo poslijeizborno vrijeme lobirale za ideju „probosanskog bloka“ – koristim navodnike jer se, da se ne lažemo, ne radi ni o čemu probosanskomu nego o svrstavanju pod kišobran SDA pod izgovorom da se spašava zemlja. Ideju koja, zna li se njezina pozadina, u stvarnosti rezultirati može samo još većom dezintegracijom i još većim etničkim podjelama BiH.

Upravo zbog tih i takvih „spasitelja, poprilično sam siguran, ne treba isključiti ni mogućnost kako je i najnovija ideja o socijaldemokratskom pokretu kao krovnoj organizaciji također dio đavoljeg plana, nastalog u radionicama SDA – neka vrsta pokušaja da se formira socijaldemokracija kojom bi se iz centrale te partije daljinski upravljalo. A da su predprvosvibanjski inicijatori, uz časne izuzetke, samo esdeaov i Bakirov „socijaldemokratski udarni ešalon“.

I stoga je za očekivati da će obznanjivanje najnovijeg „socijaldemokratskog projekta spašavanja i ideje i zemlje“ biti i snažno medijski podržano. Od medija koje „babin sin“ i njegova partijska družina kontroliraju dakako. A takvih, nije da nema. I printanih – iz kojih su otrovne strelice prema SDP-u i njegovu lideru odapete istog dana kada je novi politički projekt obznanjen – i elektroničkih, o internet portalima da i se ne govori.

Ostaje jedino za vidjeti na kakvo će tlo kod građana, birača SDP-a posebice, sve to pasti. Ne želim biti odvjetnik nikome, pa ni SDP-u. Niti braniti ono što braniti ne treba. A nije da u stranačkoj politici ove partije nema i toga. I o tome sam, zatreba li, spreman i javno progovoriti. Ne spadam, međutim, ni među one koji su, ne zbog principa nego zbog vlastitih računica i kalkulacija, za javne okršaje i zbog krajnje irelevantnoga. Jer, pribjegavanje takvoj taktici je samo znak da vam u prvom planu i nisu časne namjere.

A baš o tome, o nečasnim namjerama, ne o spašavanju ni socijaldemokratske ideje ni zemlje, je riječ. I stoga želim vjerovati da će kukavičje jaje, a u konkretnom slučaju je po srijedi baš to, ljudi prepoznati. Mali, obični svijet, pripadnici intelektualne kaste i svi ostali dakako. I da će „inicijatori“ dobiti odgovor kojeg i zaslužuju – da je njihov najnoviji pokušaj udara na nekadašnju, ili partiju kojoj još uvijek formalno pripadaju, a koju bi rado nanovo „zajahali“, završio kao i mnogi do sada. Da je, što bi narod rekao, bio „pogodak u ništa“.

No, ruku na srce, isključiti ne treba ni drugačije scenarije, koji bi za posljedicu imali dalje rastakanje – i građansko i socijaldemokratsko. A u tom slučaju – iako su im, barem želim vjerovati, šanse za to realno male – na dobrom smo putu da, uz guranje u koje su se zajednički ionako desetljećima upregli etnonacionalisti, napravimo još jedan korak prema civilizacijskom sunovratu. I to, da tragedija bude veća, zahvaljujući, ne onome što čine nacionalisti nego onom što rade „naši“. Ali, ako bi im to dopustili, i „njihovima“ i „našima“, u tom slučaju, treba i to reći, ništa drugo ni nismo zaslužili.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55214 Re: SDP

Post by kmirsad »

malakh wrote:
kmirsad wrote:
De ba Malakh, nemoj da se pravimo blesavi,
I ti i ja i svi...uključujuži i obdaništa, znaju ko ovdje minira, ruši i spletkari svaki sporazum.
KO SDP, KO DF, i pridruženi članovu urotničkog štaba iz GrO NS Tuzla , Reg, Odbor NS TK, uz skrivebu i podlu,podršku dinastije svojih ubačenih insajdera u vrh NS u Sarajevu...Koji i dalje prelaze reku i kandiduju se predsjednička i podpredsjednička mjesta, GO, Sud časti gdje polažu ličinke...
I bez skrivanja...svi su veoma otvoreno iskazali da u vlast hoče sa SDA.
Svako iz svojih razloga.
Samo ovi iz NS to rade hinjski, prikriveno.
To se zove državni udar, Coup d etat.
Ubacili su u vrh čitave svoje porodične i interesne dinastije.
Četnici su oni sa dvije, tri, pet... deset... petokraka, Ma komplet ubučeni u petokraku.
Partizani su oni kojima su ovi prethodni, prišili svastike.
Karcinom koji jede zdrave dijelove iznutra. Svaki krak petokrake jede svoj dio.

I moram ti reči, ako ne znaš, a vidim da dobro znaš, SBB je u Tuzli pokazao ubjedljivo največu podršku BH Bloku i BH patriotizam i ispali najpošteniji od svih.

A PDA je imao volju, ali se sad drži po strani. Odbačena je pružena ruka i sad ih boli uvce. Ogolili su partizane.
"Četnici i Partizani" su u Tuzli zamjenili uloge.
Ništa nije kako izgleda.Možemo kao nojevi zabijati glavu u pijesak,praviti se da ne vidimo,ali to neče promjeniti činjenice.
Ponavljam... Nikšić i Kojović moraju energično uzeti stvari u svoje ruke. i raspustiti svoje KO u TK, A NS... i GrO Tuzla, zmijsko leglo puno prestrašenih frakcija i struja.
Odmah.
Ali bojim se da neče imati hrabrosti i snage da to urade.
Poslije kongresa će biti kasno.
I mislim da se ponašanjem u TK štiti KS.
Srebrenica za Vogošću.
po tvome ispada da svi miniraju, a samo su sbb i pda čisti kao blistava suza. znači nauči pisati i nemoj svoju podršku pda i sbbu umotavati kroz neku satiru i ironiju, kroz prizmu naše stranke.

sbb nije bio uz bh blok jer nisu podržali kandidata bh bloka za neku od funkcija, nakon čega je i pukla koalicija od njih 19.

trenutno je sdp marioneta u rukama šćepe i kuke i to je danas baš i pokazalo. naša stranka iz tk odustala od ulaska u vlast sa pda. što će sada šććepo i kuko narediti magazinoviću i mašiću i koje smjernice će im dati za budući rad sdpa, ostaje da se vidi.

Je li KO SDP zakuhao sa kompletnim rukovodstvom SDP-a, GO SDP i GO SDP Tuzla, u insistiranju da sa SDA uđe u vlast? Jeste.
Je ll se SBB pobunio protiv imenovanja Mešaliča za Predsjednika Skupštine za kojeg nije prethodno konsultovan, koji nije bio kandidat BH Bloka nego DF i rekao da DF kandiduje nekog drugog, da njega neče ali da ostaju u BH Bloku ? Jeste
Je li DF odmah zatim, samostalno ušao u koaliciju sa SDA i napustio BH Blok u TK ?Jeste.
Je li PDA odobrio svojoj četvorici poslanika da podrže novu vladu bez učešča u izvršnoj vlasti, a zauzvrat tražio da zadrži samo Predsjednika STK, Aliča, . Jeste.
Je li 10 dana nakon toga bila apsolutna tišina iz KO SDP, što poručuje da to ne žele. Jeste.
Je li 8 mjeseci nakon izbora traje kurvanluk u TK oko formiranja vlasti da bi se nekako uveo u vlast SDA? Jeste
Jesu li se ikada iz centrala stranaka , osim pojedinačlnih istupa iz Regionalnih odbora NS i SDP, decidno izjasnili da su protiv PDA ? Nisu
Jesu li se iz centrala NS i SDP decidno izjasnili da neče sa SDA ? Jesu.
Jesu li i sad iz Regionalnog odbora NS TK izjasnili da oni neče sa PDA.Jesu.
Je li KO SDP TK rekao da ako im ne daju sa SDA, onda neče ni sa PDA? Jeste.
Hajde malakh, poduči me pisanju.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55215 Re: SDP

Post by Banksy »

U SDA kampanju rušenja SDPa dižu se iz prašine i ratni kadrovi,


uključila se i Alijina bivša ambasadorica,

O formiranju Pokreta za obnovu socijaldemokratije u BiH, načinu djelovanja, članovima, ciljevima, danas za Novi dan N1 govorila je Lamija Tanović.

i Alijin ''Mr. 10%'' (svega što je prvih pet godina nakon rata ušlo u BiH)

Hasan Muratović gost Pressinga u srijedu
(BIVŠI predsjednik vlade BiH i bivši veleposlanik BiH u Hrvatskoj Hasan Muratović izjavio je da bi ustroj BiH od tri republike bio, kako se izrazio, vrlo učinkovit i funkcionalan."Modelom tri republike lakše bi se izgradila država BiH, jer bi za takav model postojao konsenzus")




Dobra vijest, zaista su očajni.
Novak20
Posts: 15242
Joined: 11/02/2014 18:55
Location: Taboo(t) teme i brisani postovi

#55216 Re: SDP

Post by Novak20 »

Očajni ali na narodnoj muci dobro situirani. :D
doktor78
Posts: 3947
Joined: 14/09/2006 11:02

#55217 Re: SDP

Post by doktor78 »

Banksy,mislim da si pogrijesila sto se tice Hasana Muratovica. Bivsi premijer,koliko znam,nikad nije bio socijaldemokrata.
Prije bih rekao da se radi o bivsem dugogodisnjem SDP-ovom nacelniku Zivinica sa istim imenom i prezimenom.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55218 Re: SDP

Post by Banksy »

Da,

Ovaj se, slučajno, nakon deset godina pojavljuje u javnosti,
http://ba.n1info.com/Vijesti/a342689/Ha ... ijedu.html

vjerovatno si u pravu, i mene je iznenadilo.
El_comadante
Posts: 9045
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#55219 Re: SDP

Post by El_comadante »

možda bi za SDP najbolje bilo da Edin bude novi prdsjenik iste, ovaj načelnik Lukavca
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#55220 Re: SDP

Post by bunk »

:arrow:
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55221 Re: SDP

Post by malakh »

kmirsad wrote: Je li KO SDP zakuhao sa kompletnim rukovodstvom SDP-a, GO SDP i GO SDP Tuzla, u insistiranju da sa SDA uđe u vlast? Jeste.
Je ll se SBB pobunio protiv imenovanja Mešaliča za Predsjednika Skupštine za kojeg nije prethodno konsultovan, koji nije bio kandidat BH Bloka nego DF i rekao da DF kandiduje nekog drugog, da njega neče ali da ostaju u BH Bloku ? Jeste
Je li DF odmah zatim, samostalno ušao u koaliciju sa SDA i napustio BH Blok u TK ?Jeste.
Je li PDA odobrio svojoj četvorici poslanika da podrže novu vladu bez učešča u izvršnoj vlasti, a zauzvrat tražio da zadrži samo Predsjednika STK, Aliča, . Jeste.
Je li 10 dana nakon toga bila apsolutna tišina iz KO SDP, što poručuje da to ne žele. Jeste.
Je li 8 mjeseci nakon izbora traje kurvanluk u TK oko formiranja vlasti da bi se nekako uveo u vlast SDA? Jeste
Jesu li se ikada iz centrala stranaka , osim pojedinačlnih istupa iz Regionalnih odbora NS i SDP, decidno izjasnili da su protiv PDA ? Nisu
Jesu li se iz centrala NS i SDP decidno izjasnili da neče sa SDA ? Jesu.
Jesu li i sad iz Regionalnog odbora NS TK izjasnili da oni neče sa PDA.Jesu.
Je li KO SDP TK rekao da ako im ne daju sa SDA, onda neče ni sa PDA? Jeste.
Hajde malakh, poduči me pisanju.
kompletna priča se vrti oko toga da ko sdp želi sda umjesto pda.

je li sadašnja pda isto što i sda u prethodnih 8-12 godina? jeste. pogledati stranicu izbori.ba, vidjeti tko su ljudi koji su već 12 godina prolazili u skupštinu tk i federalni parlament ispred te izborne jedinice i lako se može skontati da je to današnja pda. sve isti ljudi, samo umjesto s na početku, sada je p. pda.
jesu li urnisali tuzlanski kanton, zajedno sa svojim pajdašima iz federalne vlade? jesu.
jesu li urnisali zdravstvo u tk? jesu
jesu li oni doveli kalos ili kako se već zove onaj sporni fakultet? jesu

8 mjeseci bijedić želi dokazati sarajevskom sdpu da su sadašnja pda i sda od prije 10 godina, jedno te isto. samo u drukčijim dresovima.

o svemu šute svi odbori i samo su bili protiv sda. uskoro će se morati očitovati da li su za pda. jedva čekam što imamović ima za reći za koaliciju sa pda.

dakle, ako baš sdp mora u vlast, neka se dobro zapitaju sa kime će.

možda je, nakon kompletne farse i brukanja i izigravanja marionete sbbu, puno bolje da odu u opoziciju, izgube par kantonalnih zastupnika i počnu se pripremati za nove opće izbore, jer ovako kako su krenuli, samo mogu biti na velikom gubitku.

neka se drže naše stranke i bh bloka i neka počnu graditi priču za 4 godine. ovo je već propalo i vrlo teško će moći formirati vlast.

realno. i naša stranka je u tuzli zabila nož u leđa sdpu. govorili su da neće sa sda i mjesecima istrajavali na toj priči, a samo jednom su pomenuli pda. kada se krenulo u priču da se ide bez sda, a u toj kombinaciji, neizostavan faktor je pda, onda iz naše stranke izlaze sa pričom da neće ni sa pda. što im je to trebalo i što su 8 mjeseci radili? zašto se prije 7 mjeseci nisu isključili iz te priče?

situacija u tuzli je samo pokazatelj koliko sdp može računati na našu stranku kada je neka ozbiljnija priča u pitanju!
User avatar
Better Man
Posts: 18740
Joined: 01/10/2006 20:10

#55222 Re: SDP

Post by Better Man »

Banksy wrote:U SDA kampanju rušenja SDPa dižu se iz prašine i ratni kadrovi,


uključila se i Alijina bivša ambasadorica,

O formiranju Pokreta za obnovu socijaldemokratije u BiH, načinu djelovanja, članovima, ciljevima, danas za Novi dan N1 govorila je Lamija Tanović.

i Alijin ''Mr. 10%'' (svega što je prvih pet godina nakon rata ušlo u BiH)

Hasan Muratović gost Pressinga u srijedu
(BIVŠI predsjednik vlade BiH i bivši veleposlanik BiH u Hrvatskoj Hasan Muratović izjavio je da bi ustroj BiH od tri republike bio, kako se izrazio, vrlo učinkovit i funkcionalan."Modelom tri republike lakše bi se izgradila država BiH, jer bi za takav model postojao konsenzus")




Dobra vijest, zaista su očajni.
Hasan Muratović nekadašnji visoki funkcioner SDA, koji je kao glavnu referencu zašto je on najbolji kandidat za rektora Univerziteta u Sarajevu naveo to što klanja Bajram namaz prvi do reisa. Koliko moraš biti jadan da ovako nešto izjaviš. Ljiga od čovjeka.
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#55223 Re: SDP

Post by putokaz1 »

ja sam protiv i sda i pda
bećirević i imamović takođe
bijedić bi s bilo kim
izgleda i delić i vujović bi s bilo kim,prije pda
daso ide s sda
glasači su protiv obje ali opet će glasat za načelnike sdp bar njih 4,upitne živinice
ako sdp bude s pda ili sda kao stranka će totalno past,jedino će imamović i delić imat većinu 51 u ov,gračanica će opet s sda,a gradačac s manjim strankama
ja sad navijam za nikšića da ostane predsjednik jer delić hoće s kukom u vlast
prije 2 godina je nastala priča da je kukin čojk-možda se sda priča obistini
neznam kako se glasa ali obični birači neznaju ništa,bit će izmapulisani nikšićevim metodama
User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#55224 Re: SDP

Post by nemampojma0 »

Summa summarum, SDP kusa corbu koju je kuhao DF-u. Kad su odlucili da stanu uz Pedju i Fahru, da izdaju DF i smanje Zeljkovu poziciju u pregovorima i brizi o drzavi, zapravo su sebi podsjekli noge. Mislim da sad polako uvidjaju. Odigrali su u KS za racun NS i NiP, a sami nisu dobili nista vise nego sto bi dobili da su zajedno sa DF usli u vlast sa SDA na svim nivoima. Da ne spominjem da bi imali i TK, a cak i premijera FBIH iz svojih redova.
Ostaje jasan trag da su ispali majmuni koje su iskoristili i Kojovic i Radoncic.
Glasacki div, a politicki kepec.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 52749
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#55225 Re: SDP

Post by Chmoljo »

:lol:
Post Reply