SDP

User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#55051 Re: SDP

Post by Styling »

geralt wrote:Minimalac treba podici, ali mislim da je u trenutnim uslovima 600 KM preambiciozno. O tome treba razmisljati tek kad nezaposlenost padne ispod 10%.

Sto se tice regiona, ja sam definitivno protiv nekog geografskog razdvajanja, jer to otvara previse prostora za malverzacije i takmicenje medju kantonima, previse je i sto entiteti imaju odvojenu politiku. Ako jedna Francuska moze imati isti minimalac i u Parizu i u vukojebinama, sto ne bi i Bosna.

Kad dignes minimalac, digao si i troskove opterecenja na platu (doprinosi) i poreza (koji idu na trosak radnika), i jos vise opteretio poslodavca koji onda mora dici cijene svojih proizvoda kao bi kompenzirao troskove. Jendo od rjesenja je povecanje neoporezive osnovice za radnika ili uvodjenje dodatnih poreskih olaksica za radnike (osim djece i clanova porodice koje izdrazavaju) pa da mu u konacnici ostane vise para a poslodavcu troskovi ostali isti. Smanjenjem opterecenja za poslodavca niko ne garantuje da ce taj novac ici radnicima nego ce visak zavrsiti u dzepu poslodavca.

Oni sto ja mislim da treba uraditi je ukinuti 10,5% doprinosa na placu koju placa poslodavac a ugovoriti plate u brutu (tako da je poslodavcu radnik fiksni trosak) i radnicima dati dodatne porezne olaksice na platu tkao da mu ostane vise para kada mu se odbiju doprinosi i porezi.
User avatar
geralt
Posts: 6446
Joined: 14/09/2017 12:45

#55052 Re: SDP

Post by geralt »

Styling wrote:
geralt wrote:Minimalac treba podici, ali mislim da je u trenutnim uslovima 600 KM preambiciozno. O tome treba razmisljati tek kad nezaposlenost padne ispod 10%.

Sto se tice regiona, ja sam definitivno protiv nekog geografskog razdvajanja, jer to otvara previse prostora za malverzacije i takmicenje medju kantonima, previse je i sto entiteti imaju odvojenu politiku. Ako jedna Francuska moze imati isti minimalac i u Parizu i u vukojebinama, sto ne bi i Bosna.

Kad dignes minimalac, digao si i troskove opterecenja na platu (doprinosi) i poreza (koji idu na trosak radnika), i jos vise opteretio poslodavca koji onda mora dici cijene svojih proizvoda kao bi kompenzirao troskove. Jendo od rjesenja je povecanje neoporezive osnovice za radnika ili uvodjenje dodatnih poreskih olaksica za radnike (osim djece i clanova porodice koje izdrazavaju) pa da mu u konacnici ostane vise para a poslodavcu troskovi ostali isti. Smanjenjem opterecenja za poslodavca niko ne garantuje da ce taj novac ici radnicima nego ce visak zavrsiti u dzepu poslodavca.

Oni sto ja mislim da treba uraditi je ukinuti 10,5% doprinosa na placu koju placa poslodavac a ugovoriti plate u brutu (tako da je poslodavcu radnik fiksni trosak) i radnicima dati dodatne porezne olaksice na platu tkao da mu ostane vise para kada mu se odbiju doprinosi i porezi.
Dobrim dijelom se slazem s tobom, ali sam i dalje misljenja da je sadasnji minimalac prenizak. Troskovi zivota nisu direktno vezani za minimalac, jer velikim dijelom zavise od drugih faktora (cijena energenata, cijena robe iz uvoza, cijena nekretnina, plate radnike koje nisu na minimalcu), tako da nije tacno da povecanje plata ne znaci nista. Time bi se povecala i kupovna moc "radnicke klase", sto je opet pozitivno za drzavu i ekonomiju. Takodjer, sa povecanjem penzija (koje nije sporno, jer penzije moraju obezbijediti barem minimum neophodan za egzistenciju) postepeno dolazimo u apsurdnu situaciju gdje su minimalna penzija i minimalna plata na skoro istom nivou.

Nezaposlenost je i dalje ubjedljivo najveci problem nase ekonomije, i zbog toga sa dizanjem minimalca treba biti oprezan da ne bi doslo do gubitka radnih mjesta, ali se minimalac ne moze drzati vjecno zaledjen.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#55053 Re: SDP

Post by Styling »

geralt wrote:[quote="Styling"

Kad dignes minimalac, digao si i troskove opterecenja na platu (doprinosi) i poreza (koji idu na trosak radnika), i jos vise opteretio poslodavca koji onda mora dici cijene svojih proizvoda kao bi kompenzirao troskove. Jendo od rjesenja je povecanje neoporezive osnovice za radnika ili uvodjenje dodatnih poreskih olaksica za radnike (osim djece i clanova porodice koje izdrazavaju) pa da mu u konacnici ostane vise para a poslodavcu troskovi ostali isti. Smanjenjem opterecenja za poslodavca niko ne garantuje da ce taj novac ici radnicima nego ce visak zavrsiti u dzepu poslodavca.

Oni sto ja mislim da treba uraditi je ukinuti 10,5% doprinosa na placu koju placa poslodavac a ugovoriti plate u brutu (tako da je poslodavcu radnik fiksni trosak) i radnicima dati dodatne porezne olaksice na platu tkao da mu ostane vise para kada mu se odbiju doprinosi i porezi.
Dobrim dijelom se slazem s tobom, ali sam i dalje misljenja da je sadasnji minimalac prenizak. Troskovi zivota nisu direktno vezani za minimalac, jer velikim dijelom zavise od drugih faktora (cijena energenata, cijena robe iz uvoza, cijena nekretnina, plate radnike koje nisu na minimalcu), tako da nije tacno da povecanje plata ne znaci nista. Time bi se povecala i kupovna moc "radnicke klase", sto je opet pozitivno za drzavu i ekonomiju. Takodjer, sa povecanjem penzija (koje nije sporno, jer penzije moraju obezbijediti barem minimum neophodan za egzistenciju) postepeno dolazimo u apsurdnu situaciju gdje su minimalna penzija i minimalna plata na skoro istom nivou.

Nezaposlenost je i dalje ubjedljivo najveci problem nase ekonomije, i zbog toga sa dizanjem minimalca treba biti oprezan da ne bi doslo do gubitka radnih mjesta, ali se minimalac ne moze drzati vjecno zaledjen.[/quote]

Upravo je rizik gubitak radnih mjesta. Zbog toga drzava treba da oslobodi poslodavca doprinosa od 10.5% na placu a radnicima da poveca neoporezivu osnovicu kako bu mu neto bio veci. U konacnici, povecace se kupovna moc radnika a drzavi ce se puno vise vratiti kroz PDV.
User avatar
Styling
Posts: 15028
Joined: 08/10/2013 10:29
Location: Izvan lokalnih dešavanja

#55054 Re: SDP

Post by Styling »

geralt wrote:
Styling wrote:

Kad dignes minimalac, digao si i troskove opterecenja na platu (doprinosi) i poreza (koji idu na trosak radnika), i jos vise opteretio poslodavca koji onda mora dici cijene svojih proizvoda kao bi kompenzirao troskove. Jendo od rjesenja je povecanje neoporezive osnovice za radnika ili uvodjenje dodatnih poreskih olaksica za radnike (osim djece i clanova porodice koje izdrazavaju) pa da mu u konacnici ostane vise para a poslodavcu troskovi ostali isti. Smanjenjem opterecenja za poslodavca niko ne garantuje da ce taj novac ici radnicima nego ce visak zavrsiti u dzepu poslodavca.

Oni sto ja mislim da treba uraditi je ukinuti 10,5% doprinosa na placu koju placa poslodavac a ugovoriti plate u brutu (tako da je poslodavcu radnik fiksni trosak) i radnicima dati dodatne porezne olaksice na platu tkao da mu ostane vise para kada mu se odbiju doprinosi i porezi.
Dobrim dijelom se slazem s tobom, ali sam i dalje misljenja da je sadasnji minimalac prenizak. Troskovi zivota nisu direktno vezani za minimalac, jer velikim dijelom zavise od drugih faktora (cijena energenata, cijena robe iz uvoza, cijena nekretnina, plate radnike koje nisu na minimalcu), tako da nije tacno da povecanje plata ne znaci nista. Time bi se povecala i kupovna moc "radnicke klase", sto je opet pozitivno za drzavu i ekonomiju. Takodjer, sa povecanjem penzija (koje nije sporno, jer penzije moraju obezbijediti barem minimum neophodan za egzistenciju) postepeno dolazimo u apsurdnu situaciju gdje su minimalna penzija i minimalna plata na skoro istom nivou.

Nezaposlenost je i dalje ubjedljivo najveci problem nase ekonomije, i zbog toga sa dizanjem minimalca treba biti oprezan da ne bi doslo do gubitka radnih mjesta, ali se minimalac ne moze drzati vjecno zaledjen.
Upravo je rizik gubitak radnih mjesta. Zbog toga drzava treba da oslobodi poslodavca doprinosa od 10.5% na placu a radnicima da poveca neoporezivu osnovicu kako bu mu neto bio veci. U konacnici, povecace se kupovna moc radnika a drzavi ce se puno vise vratiti kroz PDV.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#55055 Re: SDP

Post by Heller »

tandmand wrote:
Cilj je minimalac iznad 600 KM
Trenutni minimalac iznosi nešto malo više od 400 KM, a ukoliko se predloženi zakon usvoji u narednim mjesecima mogli bi očekivati određeno povećanje svojih prihoda.

Naime, zastupnici SDP-a ali i SBB-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH pokrenuli su priču o potrebi donošenja zakona o minimalnoj plaći, što su podržale i druge stranke.

Aner Žuljević iz SDP-a, koji aktivno radi na izradi ovog zakona za Klix.ba je kazao da je prvi cilj je da radnici zarađuju više, a drugi cilj je da poslodavci dobiju potrebno porezno rasterećenje.

"Time će oni imati više novca kojim će pokriti rast plata, te investirati i otvarati nova radna mjesta", kazao nam je Žuljević.
Znaju li ovi iz SDPa da minimalac u Sarajavu i minimalac u Stocu ne može biti isti. Neka Žuljević ode u Glamoč, pokrene biznis i da radniku minimalac od 600 KM, pa da vidimo kako to hoda.
Sjajna poruka. Ostali niste vrijedni kao Sarajlije i minimalac vam treba biti manji. Minimalac treba biti isti. Ali logično da će u Sarajevu biti više boljih poslova i veća koncentracija visoko obrazovanih i onih bolje plaćenih.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#55056 Re: SDP

Post by bunk »

99 % parazita koji su u parlamentu nema dana u realnom sektoru i kladim se u tonu karamela da bi od njih 100 da pokrenu privatni biznis bilo gdje u BiH a da ne smiju poslovat s Drzavom 95 propalo sa stilom.I oni trebaju napravit prijateljsko okruzenje za biznis :lol: :lol:
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#55057 Re: SDP

Post by Heller »

bunk wrote:99 % parazita koji su u parlamentu nema dana u realnom sektoru i kladim se u tonu karamela da bi od njih 100 da pokrenu privatni biznis bilo gdje u BiH a da ne smiju poslovat s Drzavom 95 propalo sa stilom.I oni trebaju napravit prijateljsko okruzenje za biznis :lol: :lol:
Čuj da ne posluju s državom, pa kako da posluju :mrgreen:

Većina njih bi umrla od gladi da im nije državne pipe, a ne biznisa.
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55058 Re: SDP

Post by malakh »

tek se sada vidi koliko je sda zahebala stvar i koliko bi im bilo bolje da su u zdk i sbk podržali hrvate iz bh blok. nisam siguran da li je to moguće, ali pojedini funkcioneri tvrde da jeste.

kako bi sada čović plakao i molio da bude dio vlasti, pa bi bh bloku prepustio i financije i tužiteljstvo. ovako smo zakovani i zarobljeni u raljama kriminalnog hdza, koji po posljednjih čovićevim izjavama, traži i financije, i inostrane poslove i osa-u.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#55059 Re: SDP

Post by Heller »

malakh wrote:tek se sada vidi koliko je sda zahebala stvar i koliko bi im bilo bolje da su u zdk i sbk podržali hrvate iz bh blok. nisam siguran da li je to moguće, ali pojedini funkcioneri tvrde da jeste.

kako bi sada čović plakao i molio da bude dio vlasti, pa bi bh bloku prepustio i financije i tužiteljstvo. ovako smo zakovani i zarobljeni u raljama kriminalnog hdza, koji po posljednjih čovićevim izjavama, traži i financije, i inostrane poslove i osa-u.
Nije SDA zajebala stvar, to je SDA svo vrijeme i bio cilj.
User avatar
bunk
Posts: 8774
Joined: 16/07/2016 19:58

#55060 Re: SDP

Post by bunk »

malakh wrote:tek se sada vidi koliko je sda zahebala stvar i koliko bi im bilo bolje da su u zdk i sbk podržali hrvate iz bh blok. nisam siguran da li je to moguće, ali pojedini funkcioneri tvrde da jeste.

kako bi sada čović plakao i molio da bude dio vlasti, pa bi bh bloku prepustio i financije i tužiteljstvo. ovako smo zakovani i zarobljeni u raljama kriminalnog hdza, koji po posljednjih čovićevim izjavama, traži i financije, i inostrane poslove i osa-u.
Kojeg ba BH bloka?
Onog koji od dana izbora mahnito ponavlja da sa sda nece u diznilend ili tako nesto.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55061 Re: SDP

Post by Banksy »

S druge teme.
Banksy wrote:
SDP iz 2010. je najkorumpiranija, najlopovskija, najtrulija faza u postojanju ove stranke, predvođena notornim kleptomanom, grobarom socijaldemokratije, utemeljena i premrežena SDA kadrovima.

Uz neviđenu, nezapamćenu otimačinu i lopovluk kad smo km autoputa plaćali 24 miliona eura umjesto 6, podsjetimo se da je to ekipa koja je
u situaciji kad se prvi put nakon rata mogla napraviti vlast bez nacionalista, otišla direktno nacionalistima i prodala svoje birače,
ekipa koja se rastaljivala s prijateljem 'Mićkom', rovareći s njim prema državnom tužilaštvu koje ih je pokušalo procesuirati,
pokušala HDZu i Čoviću dati dvostruku vrijednost glasa i uvesti Treći entitet,
ekipa koja je po prvi put nakon rata uvela ustaške snage u vlast,
i otvorenim montiranjem i podmetanjem pokušala iskonstruirati policijsko- politički proces - podsjetimo se video dokumentiranog podmetanja dokaza koji su završili u kanti za smeće,

SDP 2010. je najveće zlo koje nas je zadesilo nakon rata (da, veće od SDA) u Federaciji, a onaj koji ih takve priziva, najveća propalica zlih namjera, i prema socdem-i, i prema građanima ove zemlje.
To što su oni, većinom, i dalje aktivni u političkom životu, poput Gnjidice Komšića ili SDA restlova u SDPu, razlog je i uzrok sve ove prljavštine i haosa i nestabilnosti na postizbornoj ljevici Federacije.
I sve dok se ta bagra politički ne eliminira i zauvijek stavi van upotrebe, SDP i građanska ljevica neće ozdraviti, a kvalitetna opozcija nacionalističkim vlastima neće uspostaviti. Krajnje je vrijeme da ih se pošalje u penziju.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#55062 Re: SDP

Post by dustaban »

Banksy wrote:S druge teme.
Banksy wrote: SDP iz 2010. je najkorumpiranija, najlopovskija, najtrulija faza u postojanju ove stranke, predvođena notornim kleptomanom, grobarom socijaldemokratije, utemeljena i premrežena SDA kadrovima.
Uz neviđenu, nezapamćenu otimačinu i lopovluk kad smo km autoputa plaćali 24 miliona eura umjesto 6, podsjetimo se da je to ekipa koja je
u situaciji kad se prvi put nakon rata mogla napraviti vlast bez nacionalista, otišla direktno nacionalistima i prodala svoje birače,
ekipa koja se rastaljivala s prijateljem 'Mićkom', rovareći s njim prema državnom tužilaštvu koje ih je pokušalo procesuirati,
pokušala HDZu i Čoviću dati dvostruku vrijednost glasa i uvesti Treći entitet,
ekipa koja je po prvi put nakon rata uvela ustaške snage u vlast,
i otvorenim montiranjem i podmetanjem pokušala iskonstruirati policijsko- politički proces - podsjetimo se video dokumentiranog podmetanja dokaza koji su završili u kanti za smeće,
SDP 2010. je najveće zlo koje nas je zadesilo nakon rata (da, veće od SDA) u Federaciji, a onaj koji ih takve priziva, najveća propalica zlih namjera, i prema socdem-i, i prema građanima ove zemlje.
To što su oni, većinom, i dalje aktivni u političkom životu, poput Gnjidice Komšića ili SDA restlova u SDPu, razlog je i uzrok sve ove prljavštine i haosa i nestabilnosti na postizbornoj ljevici Federacije.
I sve dok se ta bagra politički ne eliminira i zauvijek stavi van upotrebe, SDP i građanska ljevica neće ozdraviti, a kvalitetna opozcija nacionalističkim vlastima neće uspostaviti. Krajnje je vrijeme da ih se pošalje u penziju.
:thumbup:
... ko što davno rece pok. Zdravko Grebo - ZL je najveci politicki stetocina u BiH!
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55063 Re: SDP

Post by malakh »

@banksy ako misliš da ćeš sadašnjem sdpu pomoći tako što jedan te isti post lijepiš od teme do teme, grdno se varaš.

sadašnji sdp je skoro pa identičan onome iz 2010. godine. nermin nikšić, zukan helez, damir mašić, enver bijedić i ostali su još uvijek unutar sdpa i to na dosta jakim pozicijama.

uzmimo za primjer da ih prozivaš za autoput, a zaboravila si spomenuti da su upravo pomenuti, na sjednici vlade, glasovali za ta 24 miliona eura i novo zaduženje i da su upravo oni ti koji su direktno učestvovali u prevari teškoj 18 miliona eura.

i logički zaključak nam govori da je i sadašnji sdp najkorumpiranija, nalopovskija i natrulija faza postojanja ove stranke, samo što nije predovđena notornim kleptoman (naravno, čije zasluge izbacivanja hdza iz vlasti 2010. godine pripisuju sdpu, a ne njemu), ali je zato predvođena kadrovima koji su godinama podržavali tog istog notornog kleptomana, stopala mu ljubili za ministarska mjesta i naravno od njega učili zanat, a usput i digli ručice za tih 24 miliona eura.

a što se tiče dokaza u te kante za smeće, to je obično podmetanje sdpu. to je učinila jedna tužiteljica, inače ličnost godine dnevnog avaza i sćepina priajteljica, a preko sćepe i čovićeva. čovićeva odmazda prema tadašnjima članovima vlade je trajala dugo. prvo budimir, pa lijanovići...
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#55064 Re: SDP

Post by Banksy »

dustaban wrote:
Banksy wrote:S druge teme.
Banksy wrote: SDP iz 2010. je najkorumpiranija, najlopovskija, najtrulija faza u postojanju ove stranke, predvođena notornim kleptomanom, grobarom socijaldemokratije, utemeljena i premrežena SDA kadrovima.
Uz neviđenu, nezapamćenu otimačinu i lopovluk kad smo km autoputa plaćali 24 miliona eura umjesto 6, podsjetimo se da je to ekipa koja je
u situaciji kad se prvi put nakon rata mogla napraviti vlast bez nacionalista, otišla direktno nacionalistima i prodala svoje birače,
ekipa koja se rastaljivala s prijateljem 'Mićkom', rovareći s njim prema državnom tužilaštvu koje ih je pokušalo procesuirati,
pokušala HDZu i Čoviću dati dvostruku vrijednost glasa i uvesti Treći entitet,
ekipa koja je po prvi put nakon rata uvela ustaške snage u vlast,
i otvorenim montiranjem i podmetanjem pokušala iskonstruirati policijsko- politički proces - podsjetimo se video dokumentiranog podmetanja dokaza koji su završili u kanti za smeće,
SDP 2010. je najveće zlo koje nas je zadesilo nakon rata (da, veće od SDA) u Federaciji, a onaj koji ih takve priziva, najveća propalica zlih namjera, i prema socdem-i, i prema građanima ove zemlje.
To što su oni, većinom, i dalje aktivni u političkom životu, poput Gnjidice Komšića ili SDA restlova u SDPu, razlog je i uzrok sve ove prljavštine i haosa i nestabilnosti na postizbornoj ljevici Federacije.
I sve dok se ta bagra politički ne eliminira i zauvijek stavi van upotrebe, SDP i građanska ljevica neće ozdraviti, a kvalitetna opozcija nacionalističkim vlastima neće uspostaviti. Krajnje je vrijeme da ih se pošalje u penziju.
:thumbup:
... ko što davno rece pok. Zdravko Grebo - ZL je najveci politicki stetocina u BiH!
U Federaciji, apsolutno. Sva ta trulež, i DFa i SDA otpadaka unutra, je njegovo djelo.
User avatar
Leverage
Posts: 9637
Joined: 27/05/2018 16:32

#55065 Re: SDP

Post by Leverage »

@Banksy :thumbup:

Više vrijedi jedna Grebina rečenica nego nečija kompletna bibliografija.
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#55066 Re: SDP

Post by putokaz1 »

Izbori u SDP su u velikom zamahu,kandidatu lažu ko da su stvarni izbori,3 na 1,jadnici napadaju na Šefa
Da li će biti 3 loša ubiše Nermina ili će biti dječice ko vas šiša ,napravite nove stranke ko Duraković,Pećanac,Bešlagić ja sam ovdje BOSS
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55067 Re: SDP

Post by malakh »

putokaz1 wrote:Izbori u SDP su u velikom zamahu,kandidatu lažu ko da su stvarni izbori,3 na 1,jadnici napadaju na Šefa
Da li će biti 3 loša ubiše Nermina ili će biti dječice ko vas šiša ,napravite nove stranke ko Duraković,Pećanac,Bešlagić ja sam ovdje BOSS
nece biti, zato sto su i delic i pudaric tu da pokupe glasove onih koji ne vole niksica, a niksic ce sa svojom bazom glasaca, uz podijeljenost oponentekih glasova, pobijediti.

iz sdpa su najavljivali da imaju preko 40.000 clanova. bice zanimljivo pratiti kako lazu i obmanjuju da ih je na izbore izaslo preko 25.000
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55068 Re: SDP

Post by kmirsad »

malakh wrote:
putokaz1 wrote:Izbori u SDP su u velikom zamahu,kandidatu lažu ko da su stvarni izbori,3 na 1,jadnici napadaju na Šefa
Da li će biti 3 loša ubiše Nermina ili će biti dječice ko vas šiša ,napravite nove stranke ko Duraković,Pećanac,Bešlagić ja sam ovdje BOSS
nece biti, zato sto su i delic i pudaric tu da pokupe glasove onih koji ne vole niksica, a niksic ce sa svojom bazom glasaca, uz podijeljenost oponentekih glasova, pobijediti.

iz sdpa su najavljivali da imaju preko 40.000 clanova. bice zanimljivo pratiti kako lazu i obmanjuju da ih je na izbore izaslo preko 25.000
Nisam nešto upratio... jesu li izbori kao za Bečirevića... da glasa članstvo SDP-a...
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55069 Re: SDP

Post by malakh »

kmirsad wrote:Nisam nešto upratio... jesu li izbori kao za Bečirevića... da glasa članstvo SDP-a...
sistem jedan član, jedan glas.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55070 Re: SDP

Post by kmirsad »

malakh wrote:
kmirsad wrote:Nisam nešto upratio... jesu li izbori kao za Bečirevića... da glasa članstvo SDP-a...
sistem jedan član, jedan glas.
Najdemokratičniji naćin izbora Predsjednika... delegati na Kongresima nikada nisu odraz volje članstva... uglavnom intersnih grupa podložnih lobiranju... Čudi ma da i NS ne primjenjuje tu metodu...
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55071 Re: SDP

Post by malakh »

https://faktor.ba/vijest/ni-zarez-nije- ... svoj/27433

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: da se čovjek čudom čudi. jedino, ako mu je gratz dao da sve isto ponovo predloži.
User avatar
kmirsad
Posts: 16992
Joined: 16/03/2008 14:10

#55072 Re: SDP

Post by kmirsad »

malakh wrote:https://faktor.ba/vijest/ni-zarez-nije- ... svoj/27433

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: da se čovjek čudom čudi. jedino, ako mu je gratz dao da sve isto ponovo predloži.
Meni tu nema ništa čudnoga, što mu Gratc ne bi dao svoj prijedlog... bitan je zakon, a ne ko ga je potpisao i dao inicijativu, ako je dobar, što da propadne... pa da ga je Hitler potpisao......
User avatar
malakh
Posts: 7640
Joined: 05/02/2016 22:11
Location: šeher rajvosa - http://aqicn.org/city/bosnia-herzegovin ... s-embassy/
Grijem se na: ćumur
Vozim: opel vektru

#55073 Re: SDP

Post by malakh »

kmirsad wrote:Meni tu nema ništa čudnoga, što mu Gratc ne bi dao svoj prijedlog... bitan je zakon, a ne ko ga je potpisao i dao inicijativu, ako je dobar, što da propadne... pa da ga je Hitler potpisao......
naravno. samo je pitanje da li je gratz njemu dao nacrt zakona ili ga je ovaj, kopirao, da ne kažem ukrao.
invincible1921
Posts: 3685
Joined: 09/04/2013 02:46

#55074 Re: SDP

Post by invincible1921 »

kmirsad wrote:
malakh wrote:https://faktor.ba/vijest/ni-zarez-nije- ... svoj/27433

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: da se čovjek čudom čudi. jedino, ako mu je gratz dao da sve isto ponovo predloži.
Meni tu nema ništa čudnoga, što mu Gratc ne bi dao svoj prijedlog... bitan je zakon, a ne ko ga je potpisao i dao inicijativu, ako je dobar, što da propadne... pa da ga je Hitler potpisao......
Kod nas je itekako bitno, pa ko ce se sutra busat u prsa...
putokaz1
Posts: 12974
Joined: 31/05/2014 23:56

#55075 Re: SDP

Post by putokaz1 »

I ovdje je CIRKUS
Jedan kandidat tvrdi samo s plaćenom članarinom se glasa,drugi tvrdi može bez članarine plaćene,treći već počeo glasanje,četvrti proglasio pobjedu,peti prijeti osnivanjem nove stranke
Najrealnija opcija je
NIKŠIĆ POBJEDNIK A DRUGOPLASIRANI DELIĆ OSNIVA NOVU STRANKU
Koja će odma ući s SDA ili PDA kao SDU,Duraković SBIH,i sl
Post Reply