Susilica za ves

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Post Reply
Smiljana
Posts: 42
Joined: 01/08/2023 09:52

#551 Re: Susilica za ves

Post by Smiljana »

Pozdarv jel ima neko iskustva sa bosh sušilicama

konkretno model
https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... 06by-31439
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5745
Joined: 04/08/2020 19:22

#552 Re: Susilica za ves

Post by -Chesterfield- »

Smiljana wrote: 09/08/2023 20:30 Pozdarv jel ima neko iskustva sa bosh sušilicama

konkretno model
https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... 06by-31439
Nemam iskustva, ali ako se odlučiš na kupovinu trenutno je ovdje jeftinije...
https://www.ekupi.ba/Ku%C4%87anski-apar ... K000502851
Smiljana
Posts: 42
Joined: 01/08/2023 09:52

#553 Re: Susilica za ves

Post by Smiljana »

-Chesterfield- wrote: 09/08/2023 20:39
Smiljana wrote: 09/08/2023 20:30 Pozdarv jel ima neko iskustva sa bosh sušilicama

konkretno model
https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... 06by-31439
Nemam iskustva, ali ako se odlučiš na kupovinu trenutno je ovdje jeftinije...
https://www.ekupi.ba/Ku%C4%87anski-apar ... K000502851
isto je para sa popustom od 10% na keš
kojekude
Posts: 4
Joined: 13/10/2021 23:45

#554 Re: Susilica za ves

Post by kojekude »

Pozdrav, imala sam sušilicu Candy, radila nekih 5 i po godina. Nedavno je grom pukao u blizini kuće i, naravno, crkla. Bila obična, najjeftinija sušilica na tržištu prije 5 godina mislim da je bila 400 maraka. Ja pre, pre, prezadovoljna. Stajala ljeti na balkonu, zimi u kupatilu. Ugrije kupatilo zimi, milina. Sada tražim novu i razmišljam da uzmem sa toplotnom pumpom. Ali, evo šta me buni: ako obična kondenzaciona troši 3 kilovata po satu, a suši u prosjeku sat, sat i 10 minuta (tako je barem ova stara radila) onda taj ciklus sušenja košta 3kw*0,09=0,27 KM (zaokružiću na 30 feninga). U prosjeku sušim 4 mašine sedmično- 0,3*4= 1,2 KM. Godišnje je to 1,2*52=62,4. Za 5 godina potrošiću 62,4*5= 312 KM.
Neka sušilica sa toplotnom pumpom troši upola manje- to je ušteda od 150 maraka tokom perioda od 5 godina!
Naravno da su ove cifre okvirne, ali samo sam htjela da skrenem pažnju da ta ušteda na koju se svi fokusiraju nije velika. Neće stići da otplati ni tu početnu razliku u cijeni, jer je u startu ova sa toplotnom pumpom skuplja bar za 200 maraka.
Zbog svega ovoga ja ću opet kupiti najjeftiniju kondenzacijsku koju nađem na tržištu da ima 5 godina garancije. Koju, to ću još vidjeti :-D
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#555 Re: Susilica za ves

Post by gentoo »

kojekude wrote: 21/08/2023 23:40 Neka sušilica sa toplotnom pumpom troši upola manje
Moja Candy, stara cca 7 godina sa "toplotnom pumpom" , kondenzacijska (ima u vratima spremnik za vodu) trosi u max-u 550W izmjereno
kojekude
Posts: 4
Joined: 13/10/2021 23:45

#556 Re: Susilica za ves

Post by kojekude »

gentoo wrote: 21/08/2023 23:41
kojekude wrote: 21/08/2023 23:40 Neka sušilica sa toplotnom pumpom troši upola manje
Moja Candy, stara cca 7 godina sa "toplotnom pumpom" , kondenzacijska (ima u vratima spremnik za vodu) trosi u max-u 550W izmjereno
Ja sam laik, stvarno se ne razumijem u te tehničke detalje ali zaista mislim da se to ne isplati. Velika razlika u startu, postoje i ti neki dodatne komplikacije oko čišćenja kondenzatora, a super dođe ta dodatna toplota zimi u kupatilu. Mi nismo primjetili problem sa vlagom, nikada nije bilo nikakvih problema.
Čisto sam htjela da skrenem pažnju ako se neko dvoumi da li da kupi skuplju. Mi na računu nismo primjetili razliku u odnosu na period prije nego smo imali sušilicu, možda nekih 5 maraka. Meni lično, to ne opravdava tu veliku razliku u cijeni, a ova obična kondenzacijska super završi posao.
User avatar
nivla
Posts: 4323
Joined: 12/01/2008 23:44

#557 Re: Susilica za ves

Post by nivla »

to sa navodima da je nesto stedljivije je smijesno
npr stedljivi frizider pise npr 270kwh godisnje obicni 295 ili 300 kwh, razlika u cijeni skoro duplo, razliku od 25kwh-30kwh godisnje da struja bude duplo skuplja nego sad neces otplatiti ni za 15 godina , nakon nekih desetak godina doci ces da si ustedio 300kwh, sto je smijesno

ista je stvar i sa susilicama i ostalim, placas nesto sto ne dolazi na isplativost, valja razliku dostici, a to su susenja i susenja vesa dok dodjes na nulu
User avatar
Haris.ba
Posts: 25307
Joined: 08/09/2005 20:08

#558 Re: Susilica za ves

Post by Haris.ba »

Ima li vam kondenzacijska masina vode u spremniku? Meni nikako.

Ja svako susenje pokupim filc sa vrata.

Cujem za ove sa toplotnom pumpom da ne griju prostoriju ko kondenzacijske?
User avatar
gentoo
Posts: 3365
Joined: 05/01/2008 12:10
Location: Ze
Grijem se na: MSZ-LN25 / MSZ-BT25

#559 Re: Susilica za ves

Post by gentoo »

Pa nije sve u KM-ovima.. Ima nesto i u osiguracima i paralelnom pranju,susenju, pecenju pileta i grijanju na 2 klime u isto vrijeme :mrgreen:
User avatar
nivla
Posts: 4323
Joined: 12/01/2008 23:44

#560 Re: Susilica za ves

Post by nivla »

gentoo wrote: 22/08/2023 00:38 Pa nije sve u KM-ovima.. Ima nesto i u osiguracima i paralelnom pranju,susenju, pecenju pileta i grijanju na 2 klime u isto vrijeme :mrgreen:
imam trofazni prikljucak 20kw, sta me briga
User avatar
rovac13
Posts: 5228
Joined: 08/12/2013 16:17

#561 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Kojekude @

Nije ti bas dobra matematika,ali poenta i nije daleko.Ne mozes puno struje ustedit na necem sto radi rijetko.Ako stedis stedi na necem sto radi non stop pa ce stic nesto i ustedit.

Nemam iskustvo sa candy ali imam puno iskustva sa miele,pa cu uporedit miele medjusobno,vjerovatno je nesto slicno i izmedju dvije candy ili neke trece.

Miele sa grijacem stara trosi 2 ili 2,5 kw ali je gotova za nekih sat vremena pa izvuce 2,5 kwh po programu gore dole.

Toplotna pumpa miele trosi izmedju 200 i 350 w i gotova je za sat i po do dva sata u ovakvom modu,izvuce daj boze 0,5 kwh po programu.Znaci da stara sa grijacem trosi oko 5 puta vise od nove toplotne pumpe.Frisko izmjereno,juce servisirao jednu.

Iako trosi 5 puta vise,susilica nekom radi jednom sedmicno,nekom 3 puta,sve je to sitno da bi se ustedilo para.

Prednosti toplotne pumpe su druge prirode.Rad na niskoj temperaturi zraka.Imamo leden freon u kondenzatoru pa sad za kondenzaciju ne trebamo vise 50-80 C nego tp funkconise vec na 30 C odlicno,dodje i na 40 pred kraj.

U staroj sa grijacem zbog visoke temp izbjegavas stavljat dosta odjece,novije,hoce se skupit itd.......u novu moja zena ubacuje sve iz ves masine,nista se vise ne desava.

TP je bolje tehnologija,trosi dosta manje.I susis sve bez brige o odjeci.

A sto se tice odrzavanja,stare su bile skroz jednostavne,lako za popravit,a i slabo se kvari,popravljao sam miele masina starih i po 30-40 godina .

Ove nove moramo cekat da vidimo kolko ce potrajat.

Ako razmisljas o kvarovima,stare su jednostavnije....a ostalo je na strani tp.

Sto se tice grijanja kupatila.Tp nece bas grijat.Ali ne gubis nista.U susilici staroj je grijac kao i u grijalici,upali grijalicu dodjes na isto :)

Ovdje su susilice sa grijacem odavno zabranjene mislim.Nema ih u ponudi odavno.
Ali u bih ide sve jos.
dimitrov
Posts: 269
Joined: 09/05/2013 17:01

#562 Re: Susilica za ves

Post by dimitrov »

Razmišljam da kupim ovu mašinu, kako vam se čini, ima li neko iskustva?

https://technoshop.ba/proizvodi/bijela- ... 02by-30650
haroks
Posts: 22
Joined: 01/03/2021 09:06

#563 Re: Susilica za ves

Post by haroks »

Pozdrav. Imam kombinovanu Beko (HTV 8743 XG, 8/5kg, bila 970KM), koristim je tacno 4 godine. Isao sam onom logikom: daju 5 godina garanciju, nakon 5 godina je mogu i bacit. Ne bi to ni bio problem da u ovih 4 godine nisam zvao 5-6 puta servis. Prvi problem je bilo da masina bukvalno lupa bubnjem u desnu stranu, rekli su mi da je to zato sto je grijac na desnoj i zbog njega nema nikakvog balansa. Od tog lupanja je slomila hidrostat odmah nekad na pocetku i onda je jos vise pocela klepetat, jer se hidrostat nasao izmedju bubnja i desne stranice, da bi na kraju zasarafili hidrostat iznad bubnja. Drugi problem je u susenju, svako malo stane susit, radi po par sati, a izvadis mokar ves. Serviseri su vec 3x cistili hamelj koji se nakupi tamo negdje oko grijaca, a radi kojeg se mora otvarat masina i poklopac od grijaca. Vise razlicitih servisera mi je reklo da svaka kombinovana ima isti problem jer nema normalnog sistema za ciscenje kao odvojene susilice. Mene interesuje jel to tacno, jel mogu ocekivati isti problem oko susenja kada bih uzeo skuplje kombinovane npr. ovu Electrolux EW9W161BC koja je 2800KM. Ako sve kombinovane imaju isti problem, ima li i jedan razlog koji opravdava da je ova 2800KM, s obzirom da mozes naci druge kombinovane (sa toplotnom) duplo jeftinije?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15857
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#564 Re: Susilica za ves

Post by problemnatravunu »

Znam dvoje ljudi koji imaju neke kombinovane i sve to jadno radi , generalno su nezadovoljni i sigurni su da su se zajebali :lol: ,
tako da za sebe nikad nisam išao na tu opciju , nego veš mašina , a na nju postavio sušilicu ....evo Beko sušilica , kondenzacijska ima skoro 11 godina, poprilično je u upotrebi , prošle godine zamijenio 2 točka na kojima leži bubanj , trošak 20 KM , doduše , sam sam to odradio, meni nije predstavljalo veliku komplikaciju
Toy
Posts: 23
Joined: 07/05/2017 23:38

#565 Re: Susilica za ves

Post by Toy »

haroks wrote: 01/11/2023 15:12 Pozdrav. Imam kombinovanu Beko (HTV 8743 XG, 8/5kg, bila 970KM), koristim je tacno 4 godine. Isao sam onom logikom: daju 5 godina garanciju, nakon 5 godina je mogu i bacit. Ne bi to ni bio problem da u ovih 4 godine nisam zvao 5-6 puta servis. Prvi problem je bilo da masina bukvalno lupa bubnjem u desnu stranu, rekli su mi da je to zato sto je grijac na desnoj i zbog njega nema nikakvog balansa. Od tog lupanja je slomila hidrostat odmah nekad na pocetku i onda je jos vise pocela klepetat, jer se hidrostat nasao izmedju bubnja i desne stranice, da bi na kraju zasarafili hidrostat iznad bubnja. Drugi problem je u susenju, svako malo stane susit, radi po par sati, a izvadis mokar ves. Serviseri su vec 3x cistili hamelj koji se nakupi tamo negdje oko grijaca, a radi kojeg se mora otvarat masina i poklopac od grijaca. Vise razlicitih servisera mi je reklo da svaka kombinovana ima isti problem jer nema normalnog sistema za ciscenje kao odvojene susilice. Mene interesuje jel to tacno, jel mogu ocekivati isti problem oko susenja kada bih uzeo skuplje kombinovane npr. ovu Electrolux EW9W161BC koja je 2800KM. Ako sve kombinovane imaju isti problem, ima li i jedan razlog koji opravdava da je ova 2800KM, s obzirom da mozes naci druge kombinovane (sa toplotnom) duplo jeftinije?
Imam istu. Isti problem sa lupanjem i mokr ves vazda..
User avatar
Haris033
Posts: 3889
Joined: 02/02/2005 07:07
Location: Sarajevo
Contact:

#566 Re: Susilica za ves

Post by Haris033 »

problemnatravunu wrote: 03/11/2023 06:12 Znam dvoje ljudi koji imaju neke kombinovane i sve to jadno radi , generalno su nezadovoljni i sigurni su da su se zajebali :lol: ,
tako da za sebe nikad nisam išao na tu opciju , nego veš mašina , a na nju postavio sušilicu ....evo Beko sušilica , kondenzacijska ima skoro 11 godina, poprilično je u upotrebi , prošle godine zamijenio 2 točka na kojima leži bubanj , trošak 20 KM , doduše , sam sam to odradio, meni nije predstavljalo veliku komplikaciju
Evo ja imam Samsung kombinivanu, radi odlicno već 6 godina i vrijedi svake KM :thumbup:
User avatar
bavi
Posts: 438
Joined: 04/06/2008 21:24

#567 Re: Susilica za ves

Post by bavi »

Najbolja prijateljica ima vec 4 god LG kombinovanu. Do sad radi savrseno. Prije ovih svih poskupljenja platila je 1400 KM.
User avatar
rovac13
Posts: 5228
Joined: 08/12/2013 16:17

#568 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ja sam totalno nezadovoljan svakom kombinovanom a probao sve i svasta,od bosch siemens i najskuplje miele.

Ni sa jednom nisam zadovoljan kad uporedim normalnu ves masinu i normalnu susilicu.

Ali razumijem kad neko nema drugu mogucnost pa mora .Onda je opravdano.
saga
Posts: 1177
Joined: 14/05/2007 22:23

#569 Re: Susilica za ves

Post by saga »

Ja sam zadovoljna Samsung kombinovanom.
Imala sam i odvojeno, ali tad nas je zivjelo vise i imalo je smisla. Sad vala na mene jednu, nemam potrebu za dvije skule. Ova odlicno radi posao.
haroks
Posts: 22
Joined: 01/03/2021 09:06

#570 Re: Susilica za ves

Post by haroks »

@rovac13 Koji su uobicajeni problemi kod najskupljih kombinovanih (Miele, Electrolux, AEG, i sta je vec jos na tom nivou)?

Takodjer, sta mislis o ovoj odvojenoj susilici: AEG TR939M6CE 9KG, toplotna pumpa, A+++, 2.215,00 KM? Je li i ovo priseravanje, vrijedi li uopste tih para?
User avatar
rovac13
Posts: 5228
Joined: 08/12/2013 16:17

#571 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

Ne bih izdvajao kvarove.

Sam princip rada je nakaradan.
Nema mjesta za ugradnju pravog kondenzatora.Ima dodatni ventil koji dodatnp sprica hladnu vodu u kanal,i tako imitira kondenzator.Kondenzacija se skuplja minimalno na tim hladnim kapljicama.
Kao rezultat trosis struju ko mamen,jer program traje dugo a grijac vuce dosta struje.

Miele funkcionira ok,radi godinama,ali princip je isti,nakaradan pa hajde.

Moja firma to preporucuje samo ako ljudi nemaju drugu mogucnost.Ako ima ikakva mogucnost onda bolje pojedinacne masine.
User avatar
rovac13
Posts: 5228
Joined: 08/12/2013 16:17

#572 Re: Susilica za ves

Post by rovac13 »

AEG susilicu toplotnu pumpu......samo jednom sam se susreo s njom.......odma posle garancije je bila za bacit.

Sa toplotnim pumpama svi muku muce kako rijesit kondenzator.......jer je on fixiran,kroz njeg tece gas......pa ga ne mozes vadit kao ladicu kao kod starih susilica da bi ga oprao od silne prasine.

Tako miele ima ispred kondenzatora odlican spuzveni filter,koji dobro zaustavlja prasinu da ne ide u kondenzator.Taj filter se pere i vodom.Funkcionira ok.

Siemens bosch je pokusao sa automatskim pranjem ulaza u kondenzator......dodatna pumpa koristi kondenzat sprica ga i kao pere.Ne znam kolko je uspjesno ovo.Ali radi kako tako.

Ja sam vidio jednom aeg top pumpu i ona nema nikakvog filtera ispred kondenzatora.Mislim da je suvisno dalje pricat.Ako izdrzi garanciju dobro je.

Da li je aeg nesto pokusao novo napravit ne znam.Ovo sto sam vidio je uzas.
User avatar
Nisrin
Posts: 5490
Joined: 26/04/2009 15:40
Location: Bistrik, RajvoSA

#573 Re: Susilica za ves

Post by Nisrin »

Mi imamo AEG susilicu na toplotnu pumpu od 2020. - Lava Therm 8000 series AbsoluteCare System i odlicna je vec 3 godine, ima 10 programa i 4 opcije susenja - spremno za peglu, ormar, ormar + i sunce.. dosta cesto je u upotrebi, a kupili smo potom i AEG masinu, jer se susilica pokazala kvalitetnom, a i trebala bi biti jer je to Electrolux...
Meni jedino sta se ne svidja kod susilice sto posjeduje kondenzacioni filter na dnu KOJI SE NE VADI, a resetkast je pa to usisavam i cistim cetkicama...
Inace, poslije svakog susenja izvadim filter iz vrata koji usisam i vodu prosipam koja se nakupi u svom spremniku..
Tad je bila top model za 2020. godinu..
Radnik nam nije rekao da imaju i modeli sa donjim filterom koji se normalno vadi i pere.. Vidjet cemo koliko ce jos izdrzati, pritom je lijep model, sto mi je takodjer bitno bilo, jer stoji u kuhinji.

Poznajem jos 5 osoba koje imaju AEG susilice na toplotnu pumpu i svi su prezadovoljni...
Post Reply