e canak, canak, dosljedan stav nema sta, slazem se sa svime sto si rekao i mi smo bili protiv organizovanja po etnickom principu, medjutim....a sad se malo kasno buniti kad se taj princip vratio kuci, nece ti odustati ni madjari ni albanci ni bosnjaci , jer oni svakako organiziraju te regije za sebe bilo to formalnoČanak protiv etničkog principa
20. jul 2009. | 11:10 | Izvor: FoNet, Politika
Beograd -- Svako organizovanje po etničkom principu, vezano za teritorijalno ograničavanje, apsolutno vodi u getoizaciju, poručio je lider LSV-a Nenad Čanak.
Nenad Čanak (FoNet, arhiv)
Nenad Čanak (FoNet, arhiv)
Uklanjanje predrasuda i nerazumevanja koja prate najavu procesa decentralizacije biće prvi posao Nacionalnog saveta za decentralizaciju za čijeg predsednika je imenovan Čanak.
“Plan je da razgovaraju s ljudima, upoređuju iskustva i potrebe gradova i opština, i od svega toga polako grade sistem koji bi Srbiju trebalo da demokratizuje i stabilizuje“, najavljuje on u intervjuu za “Politiku“.
Ipak, bez ustavnih promena ovo će ostati mrtvo slovo na papiru, ali činjenica je da bez ovih “slova na papiru” ni same ustavne promene, kada do njih dođe, neće imati neophodan rezultat.
Pred nama je dug i ozbiljan posao i to ne može da se napravi preko noći kao što je bio slučaj sa aktuelnim Ustavom koji je, najblaže rečeno, posledica trulog političkog kompromisa, objasnio je Čanak.
Povodom zahteva bošnjačkih, albanski i mađarskih stranka za povezivanjem opština u kojima čine većinsko stanovništvo, Čanak je ocenio da to ne sme da se radi, ni po kakvu cenu.
"Barem su iskustva sa ovih prostora dovoljno jasna kada se spomene teritorijalno organizovanje po etničkom principu. Onaj ko krene za tim na način kako se na ovim prostorima radi samo će napraviti još jednu reprizu zala iz kojih smo jedva nekako izašli", podseća on.
Čanak je, komentariću zateve za osnivanje mađarske regije, konstatovao da u Vojvodini polovina građana mađarske nacionalnosti živi van tih severnobačkih i banatskih opština i oni bi takvim pristupom postali građani drugog reda.
Ako imate, uslovno govoreći, zajednicu “mađarskih opština” na severu i zajednicu “albanskih opština” na jugu Srbije, postavlja se pitanje čije su onda ostale opštine, rekao je Čanak.
"Nama ne treba bosanski scenario u Vojvodini, nama treba Vojvodina na celom Balkanu. Svako organizovanje po etničkom principu, a vezano za teritorijalno ograničavanje, apsolutno vodi u getoizaciju", poručio je on.
Usvajanje novog Statuta Vojvodine je, ocenio je Čanak, "dosta beznačajna stvar jer ako govorimo o autonomiji, u njemu se autonomija niti stvara niti iz njega ističe".
"U statutu se ne spominje ni zakonodavna, ni izvršna, ni sudska vlast, izvorni prihodi, ni pravo na imovinu, nego se sve to ostavlja da se definiše budućim zakonskim aktima", napomenuo je Čanak i ocenio da je statut je nastavak centralističke politike Slobodana Miloševića.
"Sada se vidi da se svi oni koji pričaju o autonomiji Vojvodine, kada to dođe na realizaciju, suoče s brutalnim centralističkim snagama duha u Beogradu", reako je Čanak u intervjuu “Politici“.
priznato ili ne
komentar b92
evo komentar od poznatog pc srpskog arsenala preko drine - "pod maskom gradjanske orijentacije tezi se dominaciji samo jednog naroda"..."zastita identita i borba protiv unitarizacije i centralizacije je jedini nacin da se odrzi unutarnji legitimitet ove zemlje"...# Čanak ima tri osobine:
1. zezator je, ponekad neozbiljan
2. nije lopov
3. građanski je orijentisan političar
I apsolutno je u pravu. Etničke podele sigurno ne donose bolju budućnost Srbiji. Zato je dobro je da je to rekao on, koji se godinama i zalaže za prava nacionalnih manjina. Raduje me da imamo i političara građanske orijentacije koji ume da odvoji zdrav građanski stav od pukog podilaženja svakom interesu nacionalnih manjina.
(Konan Van Dam, 20. jul 2009 12:53)
kako su krenuli zahtjevi u srbiji, za 6 mjeseci vec vidim nekog predstavnika kako govori "srbija kao multietnicka drzava (










