Dešavanja u Srbiji

Post Reply
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5476 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

Čanak protiv etničkog principa
20. jul 2009. | 11:10 | Izvor: FoNet, Politika
Beograd -- Svako organizovanje po etničkom principu, vezano za teritorijalno ograničavanje, apsolutno vodi u getoizaciju, poručio je lider LSV-a Nenad Čanak.

Nenad Čanak (FoNet, arhiv)
Nenad Čanak (FoNet, arhiv)
Uklanjanje predrasuda i nerazumevanja koja prate najavu procesa decentralizacije biće prvi posao Nacionalnog saveta za decentralizaciju za čijeg predsednika je imenovan Čanak.

“Plan je da razgovaraju s ljudima, upoređuju iskustva i potrebe gradova i opština, i od svega toga polako grade sistem koji bi Srbiju trebalo da demokratizuje i stabilizuje“, najavljuje on u intervjuu za “Politiku“.

Ipak, bez ustavnih promena ovo će ostati mrtvo slovo na papiru, ali činjenica je da bez ovih “slova na papiru” ni same ustavne promene, kada do njih dođe, neće imati neophodan rezultat.

Pred nama je dug i ozbiljan posao i to ne može da se napravi preko noći kao što je bio slučaj sa aktuelnim Ustavom koji je, najblaže rečeno, posledica trulog političkog kompromisa, objasnio je Čanak.

Povodom zahteva bošnjačkih, albanski i mađarskih stranka za povezivanjem opština u kojima čine većinsko stanovništvo, Čanak je ocenio da to ne sme da se radi, ni po kakvu cenu.

"Barem su iskustva sa ovih prostora dovoljno jasna kada se spomene teritorijalno organizovanje po etničkom principu. Onaj ko krene za tim na način kako se na ovim prostorima radi samo će napraviti još jednu reprizu zala iz kojih smo jedva nekako izašli", podseća on.

Čanak je, komentariću zateve za osnivanje mađarske regije, konstatovao da u Vojvodini polovina građana mađarske nacionalnosti živi van tih severnobačkih i banatskih opština i oni bi takvim pristupom postali građani drugog reda.

Ako imate, uslovno govoreći, zajednicu “mađarskih opština” na severu i zajednicu “albanskih opština” na jugu Srbije, postavlja se pitanje čije su onda ostale opštine, rekao je Čanak.

"Nama ne treba bosanski scenario u Vojvodini, nama treba Vojvodina na celom Balkanu. Svako organizovanje po etničkom principu, a vezano za teritorijalno ograničavanje, apsolutno vodi u getoizaciju", poručio je on.

Usvajanje novog Statuta Vojvodine je, ocenio je Čanak, "dosta beznačajna stvar jer ako govorimo o autonomiji, u njemu se autonomija niti stvara niti iz njega ističe".

"U statutu se ne spominje ni zakonodavna, ni izvršna, ni sudska vlast, izvorni prihodi, ni pravo na imovinu, nego se sve to ostavlja da se definiše budućim zakonskim aktima", napomenuo je Čanak i ocenio da je statut je nastavak centralističke politike Slobodana Miloševića.

"Sada se vidi da se svi oni koji pričaju o autonomiji Vojvodine, kada to dođe na realizaciju, suoče s brutalnim centralističkim snagama duha u Beogradu", reako je Čanak u intervjuu “Politici“.
e canak, canak, dosljedan stav nema sta, slazem se sa svime sto si rekao i mi smo bili protiv organizovanja po etnickom principu, medjutim....a sad se malo kasno buniti kad se taj princip vratio kuci, nece ti odustati ni madjari ni albanci ni bosnjaci , jer oni svakako organiziraju te regije za sebe bilo to formalno
priznato ili ne

komentar b92
# Čanak ima tri osobine:
1. zezator je, ponekad neozbiljan
2. nije lopov
3. građanski je orijentisan političar
I apsolutno je u pravu. Etničke podele sigurno ne donose bolju budućnost Srbiji. Zato je dobro je da je to rekao on, koji se godinama i zalaže za prava nacionalnih manjina. Raduje me da imamo i političara građanske orijentacije koji ume da odvoji zdrav građanski stav od pukog podilaženja svakom interesu nacionalnih manjina.
(Konan Van Dam, 20. jul 2009 12:53)
evo komentar od poznatog pc srpskog arsenala preko drine - "pod maskom gradjanske orijentacije tezi se dominaciji samo jednog naroda"..."zastita identita i borba protiv unitarizacije i centralizacije je jedini nacin da se odrzi unutarnji legitimitet ove zemlje"...
kako su krenuli zahtjevi u srbiji, za 6 mjeseci vec vidim nekog predstavnika kako govori "srbija kao multietnicka drzava ( :D ) ne smije da dopusti teritorijalizaciju, getoizaciju itd., itd.."
Last edited by dallton on 20/07/2009 16:47, edited 1 time in total.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#5477 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

Vlajko wrote:))) raspravljalo se celo prolece oce li biti rata u BiH ili na Kosmetu,a rat ce izgleda poceti na jugu Srbije :x

siptari ubacuju velike kolicine oruzja i ljudstva iz pravca Gnjilana i to uz pomoc KPSa , Zandari i vojska plene i hapse,ali desila su se dva teroristicka napada jedan na patrolu zandarmerije ,a drugi na objekat u Presevu gde zive zene zandara...
Sad sam se cuo sa kumasinom koji zivi dole i kaze mi da je izuzetno napeto.
Srbija je uvela i PTJ Protiv teroristicku jedinicu ,pored lokalne policije tu je i zandarmerija, te vojna policija ,a i jedna kopnena brigada VS kao i tenkovska jedinica..... bice zeznuto ako ponovo pocne na jugu Srbije jer to je klasican rat u dolini koji odnosi mnogo zivota ...


IMA VIDEO

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=371546

Beograd, Priština, Bujanovac -- Direktor policije Milorad Veljović rekao za B92 da postoje dokazi da u prebacivanju naoružanja sa Kosova na jug Srbije učestvuju i pripadnici kosovske policije.
evo malo atmosfere

BUJANOVAC,PRESEVO 12. 07. 2009.
Pripadnici Žandarmerije na jugu Srbije (FoNet)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Ovako je krenulo na Kosovu, skoro iste slike, i - Kosovo Republjik. :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5478 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

b92 komentari situacije na jugu povodom dacicevih izjava o "vanredom stanju"
# Sta li mu je onda znacilo ono hitno i iznenadno sazivanje konferencije za stampu u Presevu prvi dan nakon eksplozije. Na konferenciji je odmah osudio "Albanske terriste", a da apsolutno nikakvog dokaza nije imao niti su reultati istrage i sada poznati.
Srecom, izgleda da ga je radi takvog ponasanja neko dooobro naruzio pa je odjednom "spustio loptu" i totalno promenio ton. Vidi se da nema vise one standardne price o teroristima i sl. Ocito je da obavestajci sa terena kako sa istoka, tako sa zapada rede svoj posao i izvestavaju svoje vlade a one na neki nacin prenose instrukcije Beogrdu
(kosta, 20. jul 2009 01:18)

# "Dačić: Bez vanrednog stanja na jugu"

citaj samo sto nije uvedeno :(
nek nam je bog na pomoci.
(dragan, 20. jul 2009 01:50)

# E, sada uzmite ovo i povezite sa onim clankom malo nize na vestima B82 "Najniza stopa nataliteta" i pokusajte izracunati koliko Srba ce ostati u i oko Preseva, Bujanovca,...za 10, 20, 50 godina i koja je svrha nase unapred izgubljene borbe. dobro si povezao, odlicno kontanje
(slxa, 20. jul 2009 02:11)

# Zasto se onda ne objavi snimak da se lepo pokaze javnosti da nije upotrebljena prekomerna sila u skorasnjim akcijama nego moramo slusati jeftinu propagandu protiv nas?

Prosto i jasno kada se vec snima, a mogu se uvesti i neki posmatraci nasih partnera iz Evrope za svaku akciju, samo sto se onda mora obratiti paznja na to da se ne obavestavaju ranije o operacijama da ne bi planirano "procurelo".
(Pera, 20. jul 2009 03:33)

# Kakvo bre vanredno stanje? Nemamo ni vojsku, ni zandarmeriju, ni volju, ni budzet za tako nesto. A uskoro necemo imati ni teritoriju, ni stanovnistvo. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: otprilike tako
(DEDA CVETKO, 20. jul 2009 06:12)

# Da se uspostavi granica izmedju Srbije i KIM, situacija bi bila bitno drugačija, ali "Kosovo je Srbija" iliti "sve u korist svoje štete".
(bezimena, 20. jul 2009 09:44)

# Formalno-pravno nije, ali fakticki je na terenu vanredno stanje, cim je povecan broj policajaca, zandara, vojske, koji se danonocno vrsljaju po ulicama gradova i po selima nastanjenim Albancima, pretresaju kuce i "pomalo prekoracuju ovlascenja", maltretirajuci i plaseci zene i decu. A sve je to u skladu sa kvalifikacijom koju je ministar Dacic izjavio, da je u pitanje "teroristicki akt Albanskih terorista", mada niko jos nije utvrdio ko je bacao bombe i ranio policajce?!
Ne mora Dacic da donosi i javno objavi neku svoju odluku o uvodjenju vanrednog stanja. Dovoljno je delovanje zandarmerije i policije na nacin kako deluje, pa da je to pravo vanredno stanje.
(Julius, 20. jul 2009 10:13)

# A zasto g.Dacicu vi i srpska vlada ne dajete sira ovlascenja policiji koja je inace multietnicka(barem tako pise na papiru) pa nek oni sprovode red i mir u Presevskoj dolini jer se ljudi ne osecaju sigurnim sa Zandarmerijom.
Verujem da bi ti bio prvi korak ali veoma znacajan u uspostavljanju poverenja.
(Agron, 20. jul 2009 10:16)

# Na jugu Srbije ne iseljavaju se samo Srbi već i Albanci. Većina Albanaca ima samo fiktivne adrese na jugu Srbije tj. dokumenta im se vode na te adrese a oni žive na Kosovu. To je područje premalo da bi predstavljalo bilo kakvu prijetnju. Nije tačno da sve srpske sredine na jugu Srbije imaju nizak natalitet pogotovo jer u pomenutom području živi veliki broj Srba protjeranih sa Kosova koji nemaju nizak natalitet.
(Bez_Cenzure, 20. jul 2009 10:24)

# Sve se vidi sve se zna,preostalo je jos da se preciziraju decibeli sledeceg "bis-a".Vreme,mesto i "krivci" se naravno znaju vec odavno.
(ekrem, 20. jul 2009 10:40)

# Cim je izjavio gospodin dacic da su taj cin pocinili "albanski terroristi" bez i jednog argumenta,i bez ekspertize onda se moze zakljuciti da gosp.dacic zna sa imenomi prezimenom ljude koji su bacili tu granatu u policijsku patrolu i to za odredjene ciljeve.
(shuki, 20. jul 2009 10:55)

# Da, sve se zna, scenario kao prepisan iz južne srpske pokrajine, i sa tim zlom se treba beskompromisno razračunati, kao što to radi svaka država na svetu.
Pametno, ali i oštro. ja to ne bih uradio na tvom mjestu
(Stokton, 20. jul 2009 11:15)
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4145
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#5479 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

dallton wrote:
Najniža stopa nataliteta u Evropi

Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi, a broj dece po bračnom paru je smanjen sa 4,1 na 0,81, pišu Večernje novosti.

U prošloj godini u Srbiji je rođeno 30.000 beba manje nego što je potrebno za prostu reproduktivnu zamenu stanovništva, utvrdilo je Ministarstvo za socijalnu politiku.

Uz to, godišnje se u Srbiji uradi oko 200.000 abortusa. Najpesimističkije prognoze stručnjaka kažu da će, ako se ovako nastavi, Srbi za 500 godina i biološki izumreti.

quote]
pravile bi se drzave preko drine, a nema naroda ni za zemlje u srbiji
Nece Srbi cekati novih 500 godina.
Pozvace Turke da to malo popoprave. :D
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5480 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Image


PaĆiĆ-HALJIIIMIIII JES TO TIIII !!!!!!!
Maskirani Žandarm - Ljep ovaj kostimlj gosn minisrelj.



Prvi srpski policajci negiraju optužbe iz Bujanovca
Nema povlačenja Žandarmerije sa juga Srbije


Ministar unutrašnjih poslova, potpredsednik Vlade i lider Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić izjavio je u subotu da je nemoguće povlačenje jedinica Žandarmerije iz opština na jugu Srbije, a što je već duže vreme jedan od zahteva albanskih stranaka

Nakon što je predsednik opštine Bujanovac optužio policiju, a posebno Žandarmeriju da sprovodi represiju na jugu Srbije potrebu da se oglase imali su i prvi srpski policajci Ivica Dačić i Milorad Veljović.

Kako pišu Večernje novosti, Dačić je izjavio da policija, otkako je on postao ministar unutrašnjih poslova, nijednom nije upotrebila silu. On je rekao da je, kad god je bilo pritužbi po tom pitanju, tražio da se “utvrdi odgovornost bilo gde da se to desilo, pa i na jugu Srbije”.

Dačić navodi da je policija na jugu Srbije intervenisala svega nekoliko puta – u decembru prošle godine kada su uhapšeni pripadnici “gnjilanske grupe”, zatim kad su hapšeni pripadnici kriminalne grupe koji su se bavili ilegalnom trgovinom oružja sa Kosova, kao i trgovci ljudima i narkoticima. Ministar policije je pozvao albanske lidere na saradnju “umesto predstave za međunarodno javno mnjenje”.

Direktor policije Milorad Veljović izjavio je da je stanje bezbednosti na jugu Srbije pod kontrolom državnih organa i da je interes da se rasvetle događaji koji predstavljaju "očite primere terorističkih akata".

U intervjuu za nedeljnu Politiku, on je negirao optužbe predsednika opštine Bujanovac Šaipa Kamberija: "Neću da se mešam u politiku, ali represije nema, niti će je biti. Želimo svima da garantujemo bezbedan život. Interes je da narod na jugu Srbije shvati da je Žandarmerija tu da im garantuje bezbednost", naveo je Veljović.

Prethodno su odbornici SO Preševo doneli zaključke u kojima se ponovo zahteva demilitarizacija juga Srbije i tražiti “utvrđivanje odgovornosti Vlade Srbije i ministra policije Ivice Dačića zbog prekoračenja ovlašćenja tokom nedavnih hapšenja u Preševu". Zaključci su prosleđeni svim stranim diplomatskim predstavništvima u Srbiji i OEBS-u. Zatraženo je i hitno otpočinjanje pregovora sa Vladom Srbije.

Rukovodstvo bujanovačke opštine smatra da se na jug Srbije “vratila demonstracija policijske sile i represije”, za koju smatraju da je odgovoran ministar Dačić.

eeeeee PaĆiĆu,PaĆiĆu............niko nesme da vas bije........... :mrgreen:
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5481 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
Vlajko wrote:BUJANOVAC,PRESEVO 12. 07. 2009.
Pripadnici Žandarmerije na jugu Srbije (FoNet)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

PREŠEVO
A display of weapons seized from ethnic Albanian smugglers in southern Serbia, near the administrative line with Kosovo (Tanjug)

Image

Image
PREŠEVO
The site of an explosion in Preševo, southern Serbia (Tanjug)

Image
GSZ,
A file photo of Gendarmes in southern Serbia, where another incident took place (Tanjug



Ovako je krenulo na Kosovu, skoro iste slike, i - Kosovo Republjik. :D
Traje ovo jos od Kosova 1999 uz manja i veca zaostravanja , najvece je bilo tokom 2000-2002 i sad je slicno. Cim ti vidis na ovim slikama (sto smeju da se pokazu) da se zandarmerija ukopava pravi zaklone rovove i sl kasno je za razgovore. Ja ne znam ima li po BiH u bilo kom delu policije sa slemovima , iza kesa sa peskom i da se voze u blindiranim ili oklopnim vozilima?? Nema mislim. Te ja se za ove vize sto ce kao odobriti ne bi lozio , nema od toga nista jos neko vreme , pogotovo ako ce dole da se puca, dosta je bilo kom zvanicniku da pogleda vesti i shvati da red u Srbiji mora ovako da se odrzava ... :cry: Mene najvise plasi da ce doci do neke zasede ili napada na Zandarmeriju ,obicnu policiju , eventualno patrolu Vojske i da ce biti vise poginulih i ranjenih te da ce onda pasti odmazda - to je scenario Kosovo te da ce onda siptari da krenu u osvetu i tu se odmotava klupko i nastaje haos....
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#5482 Re: Desavanja u Srbiji

Post by kiky »

pa srbija sad nesmije uvodit vanredno stanje ...
Vlajko
Posts: 162
Joined: 21/07/2008 14:28

#5483 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Vlajko »

kiky wrote:pa srbija sad nesmije uvodit vanredno stanje ...
Bolje je da uvedu vanredno stanje u te tri opstine na jugu nego ovako da svi znaju da je tamo vanredno ali niko nista ne objavljuje. Ako se nastavi ovakva situacija ,a sigurno hoce , neko ce se iz sveta zapitati sta radi ova silna policija tamo ,siptari su vec poceli da se zale da ih ovi maltretiraju itd brzo ce se to ako bude potrebe biti na svim Tv ekranima , te bolje je sad uvesti vanredno stanje i traziti resenje nego imati vanredno stanje o kome ne sme da se prica i to bez potrage za nekim resenjem.


Zandarm Bujanovac Photo Press
Image
User avatar
kiky
Posts: 4725
Joined: 13/02/2008 13:20

#5484 Re: Desavanja u Srbiji

Post by kiky »

neznam, čovječe, šta bih ti više reko ...
User avatar
Toto
Posts: 8193
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#5485 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Toto »

Ni Dacicu ni Albancima ne odgovaraju sengenske vize, pa su se udruzili da to, po dobrom starosrbijanskom obicaju, razvele.
Last edited by Toto on 20/07/2009 15:21, edited 1 time in total.
User avatar
vee-jay
Posts: 9871
Joined: 22/06/2004 20:50
Location: --- nisam vise ovdje ---

#5486 Re: Desavanja u Srbiji

Post by vee-jay »

dallton wrote:
Najniža stopa nataliteta u Evropi

Po stopi nataliteta Srbija je na poslednjem mestu u Evropi, a broj dece po bračnom paru je smanjen sa 4,1 na 0,81, pišu Večernje novosti.

U prošloj godini u Srbiji je rođeno 30.000 beba manje nego što je potrebno za prostu reproduktivnu zamenu stanovništva, utvrdilo je Ministarstvo za socijalnu politiku.

Uz to, godišnje se u Srbiji uradi oko 200.000 abortusa. Najpesimističkije prognoze stručnjaka kažu da će, ako se ovako nastavi, Srbi za 500 godina i biološki izumreti.

“Već 2100. godine, u centralnoj Srbiji biće samo 2.100.000 stanovnika, Vojvodini 800.000, dok bi na Kosovu i Metohiji taj broj, prema sadašnjem populacionom trendu, bio čak 4,4 miliona. Dakle u svojoj državi bićemo nacionalna manjina”! - tvrdi mr Biljana Spasić, profesor iz Kragujevca, ekspert za "belu kugu".

“Zabrinjava i smanjenje broja sklopljenih brakova. Za dve decenije brakova je za četvrtinu manje. Trećina bračnih parova nema potomstvo. Trenutno oko 800.000 građana traži pomoć lekara kako bi postali roditelji”, kaže Spasićeva.

Sve to za posledicu ima pražnjenje životnog prostora Srba.

Statistika pokazuje da Srbi nestaju kao narod u čak 80 odsto okruga u Srbiji. U Šumadiji se poslednje decenije broj žitelja smanjio za 116.602.

Najviše se demografski smanjio Zlatiborski okrug, za 18.654 stanovnika. U osnovnim školama na Zlatiboru nestalo 60 odeljenja sa po 30 učenika.

Najteža situacija je u planinskim seoskim sredinama oko Priboja, Prijepolja, Nove Varoši, Kosjerića i Bajine Bašte, gde su ostala retka staračka domaćinstva.

Ubrzano bez Srba ostaju Zaječarski, Braničevski, Borski i Pirotski okrug.

“Situacija je jako dramatična, jer opština Dimitrovgrad umire na nogama. Mladi odlaze jer za njih nema posla, ni uslova za normalan život. Predviđanja govore da će 2022. godine Dimitrovgrad imati samo 6.543 stanovnika. Ništa bolja situacija nije ni u opštinama Crna Trava i Babušnica. Čitava istočna Srbija se prazni”, kaže predsednik dimitrovgradske opštine Veselin Veličkov.

U Raškoj oblasti broj Srba poslednjih godina se prepolovio, dok je broj Bošnjaka sa 81.418 narastao na 142.837. U Novom Pazaru i Sjenici, na primer, tek svaki peti žitelj je Srbin.
pravile bi se drzave preko drine, a nema naroda ni za zemlje u srbiji
Trebalo bi se polako poceti raditi na planovima za stvaranje Velike Bosne.

:D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5487 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

moto "BDB" - bosna do bujanovca (mojne s albancima da se kacimo vidis da su ljudi zeznuti)
:D
zavrzlama
Posts: 10463
Joined: 15/01/2006 18:35

#5488 Re: Desavanja u Srbiji

Post by zavrzlama »

sad se ceka da neki albanac(ili DB srbije) ubije nekog srbina u sjevernoj kosovskoj mitrovici i bal(seoba naroda ,srbi u srbiju albanci sa juga srbije na kosovo) moze da pocne..srbija jednostavno zeli da ocisti srbiju od nesrba, iz straha da nesrbi ne promijene demografsku sliku srbije,a druga najvaznija stvar je odrzavanje srbije u histeriji zveckanja oruzjem da se srpska omladina nebi nedaj boze okrenula drugim stvarima osim mitologije i ratnickih prica o srpskim vojnim uspjesima i srbima kao ratnickom i herojskom narodu...ideja mora ici dalje...danas jug srbije ,sutra Sandzak itd.svagdje tamo gdje zive nesrbi...

tenzije i represija na jugu srbije je i siguran znak da se srbija opsrostila od kosova i da zeli da svoju kozu i bijes iskali na nesrbima u unutrasnjosti same srbije,nakon toga na red dolazi jos jaca radikalizacija srba u BIH, jer operativni velikosrpski stab je danas u Banja Luci...velikosrbi idu sistemom,"zakuhamo na vise frontova pa ako i na bilo kojem frontu sta dobijemo , tim bolje jer ti frontovi i teritorije nisu nase svakako niti su nam bitni srbi koji ce ginuti za nasu stvar"
User avatar
pici
Posts: 46386
Joined: 19/07/2007 23:17
Location: zbrinut u kupleraju...
Grijem se na: Ženske gHuzove
Vozim: Trajvan
Horoskop: Djevac

#5489 Re: Desavanja u Srbiji

Post by pici »

Alarmantni podaci
Ko su siromašni u Srbiji?
Deutsche welle


Među siromašnima građanima dominiraju žitelji sela, naročito onih na jugoistoku Srbije, zatim neobrazovani ljudi, stariji od 65 godina, deca između šest i 14 godina i porodice sa troje i više dece.

Iako je generalno broj siromašnih smanjen u poslednjih sedam godina, jaz između imovnog stanja sela i grada se produbio. Na selu ostaju uglavnom stari i iznemogli. Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić ističe da, prema podacima tog Ministarstva, Srbiji preti demografski sunovrat, naročito na jugu Srbije.

“Jedna konstanta prisutna je bukvalno u svim opštinama. Kada smo pitali predstavnike lokalnih vlasti “Šta vam treba?”, a vi očekujete da vam kažu “infrastruktura” ili “posao”, svi kažu “trebaju nam starački domovi”. Da smo Amerika ne bi mogli da napravimo toliko staračkih domova jer nam i ne trebaju. Ali, to dovoljno govori o ovoj realnoj situaciji koja postoji u ovim regionima.”


Siromaštvo je atribut ruralne Srbije jer dve trećine siromašnih živi na selu. Na mapi siromaštva pojavljuju se nove kritične tačke - centralna Srbija, industrijski i rudarski centri u zapadnoj Srbiji. Starci i deca do 14 godina su najpouzdaniji kandidati za siromaštvo, kaže Snežana Stojanović - Plavšić, predsednica skupštinskog odbora za smanjenje siromaštva, izražavajući bojazan da će se zbog posledica svetske krize broj siromašnih u Srbiji možda i udvostručiti.



“Prema poslednjem merenju ispod linije siromaštva živi 6,6 odsto ljudi. Ako se ta cifra udvostruči, znači da će negde između 13 i 15 odsto građana živeti ispod linije siromaštva. Pošto imamo podatak da još toliko ljudi živi na ili vrlo blizu granice siromaštva sa tendencijom da padne ispod nje, dolazimo do frapantnog podatka od čak 25 do 30 odsto ljudi koji će živeti oko te linije, što je više nego zabrinjavajuće.”


Direktorka Narodne kancelarije Tatjana Pašić ocenjuje da su nezaposlenost i nemogućnost ostvarivanja prava iz oblasti socijalne zaštite najčešći motivi što se sve veći broj građana Srbije odlučuje da zatraže institucionalnu pomoć, mada je lista problema poduža.


“Građani ne mogu da ispune neophodne ekonomske i socijalne funkcije i javljaju nam se zbog toga što nemaju dovoljno finansijskih sredstava, imaju problema u ostvarivanju prava iz socijalne zaštite, penzijskog i zdravstvenog osiguranja, nemaju rešeno stambeno pitanje ili nemaju dostupnost obrazovanja, naročito ako imaju decu sa posebnim potrebama.”

Zanimljivo je da su u potrošnji siromašnih seoskih domaćinstva izdaci za ishranu, alkoholna pića i duvan zastupljeniji u porodičnom budžetu, a troškovi za zdravstvo, rekreaciju, kulturu, obrazovanje i odevanje upadljivo su manji od izdataka stanovnika grada. Lane je četvrtina potrošnje siromašnih domaćinstava "alimentirana" iz socijalnih programa - roditeljskih i dečijih dodataka, dotacija, kao i klix i humanitarne.

Tekst je preuzet sa sajta Deutsche welle
i ko rece da je prosperitet s onu stranu Drine.........moguce al samo uz potpunu propast nacional-fašizma .........bitnuce tu svega još.....prvom prilikom treba one izHlapljele starohane iz SANU-a izbaciti na ulicu i dovest proeuropske akademike a onda se obracunat sa kriminalom i korupcijom.......
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5490 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

BEOGRAD - Milan Lukić, optužen pred Haaškim sudom za zločine nad muslimanima u i oko Višegrada od 1992. do 1994. godine, osuđen je danas na kaznu doživotnog zatvora, a drugooptuženi Sredoje Lukić na 30 godina zatvora, javljaju danas srbijanski mediji.

Sudsko vijeće predsjedavajućeg Patricka Robinsona proglasilo je Milana Lukića (42) krivim, po svim točkama optužnice, za spaljivanje najmanje 119 muslimanskih civila, uglavnom žena, djece i staraca, u dvije kuće u Višegradu u lipnju 1992., kao i za ubojstva još 12 muškaraca na obali Drine, jedne žene u Višegradu i mučenje nesrpskih pritvorenika u logoru Uzamnica.

Njegov bratić Sredoje Lukić (48) proglašen je krivim za pomaganje i podržavanje spaljivanja najmanje 59 civila u višegradskoj Pionirskoj ulici, 14. lipnja 1992., kao i mučenja u Uzamnici.
Milan Lukić je tada bio vođa "Belih orlova" ili "Osvetnika", paravojne skupine Srba iz okoline Višegrada, dok je Sredoje bio član iste skupine.

Na suđenju su obojica negirali navode optužnice i izjasnili se da nisu krivi.

Spaljivanje živih muslimanskih civila, u kojem je Milan Lukić igrao ključnu ulogu, sudac Robinson je nazvao "najgorim djelom protiv čovječanstva" na kraju 20 stoljeća.
„Ti strašni zločini, ističu se po bezobzirnosti, okrutnosti, brutalnosti i umišljaju u dugoj povijesti nehumanog postupanja čovjeka prema čovjeku", rekao je tijekom izricanja presude Robinson.

Suđenje Lukićima počelo je u 9. jula 2008. godine, a tužilaštvo i odbrana izneli su završnu reč 19. i 20. maja ove godine. Tužilaštvo je zatražilo doživotnu kaznu zatvora za optužene, a odbrana njihovo oslobađanje po svim tačkama optužnice.

Milan Lukić je, nakon sedam godina bijega, uhićen u kolovozu 2005. godine u Argentini, dok se Sredoje Lukić dobrovoljno predao vlastima u BiH u rujnu iste godine.
jos jedno poglavlje u velikoj sad vec visetomnoj ediciji "kako se stvarala republika srpska, izraz volje srpskog naroda"
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5491 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

evo manjinsko misljenje
Prije bi trebalo zabraniti RS nego djelovanje ravnogoraca
Fašističko raspoloženje u RS i Srbiji u porastu. Intenzivirala se potraga za grobom Draže Mihailovića...
21.07.2009. 12:10

Jedan od vodećih srbijanskih intelektualaca, Petar Luković, u razgovoru za "Dnevni avaz" tvrdi da je fašizam u Srbiji i Republici Srpskoj u porastu i da ne postoji volja društva da se s njim suoči. Ističe da dokaza za ovakve tvrdnje ima napretek te da manifestacije fašizma svaki dan gledamo oko sebe.

U Srbiji se intenzivirala potraga za grobom Draže Mihailovića, a na Manjači će danas biti održan veliki skup četnika, istih onih koji su samo dan nakon obilježavanja genocida u Srebrenici divljali tim gradom i vrijeđali žrtve zločina i njihove prodice.

- Potraga za Dražom se zahuktala, sve bruji o tome. Samo što još nisu osnovali ministarstvo za Dražu, i ja svaki dan očekujem da se ono osnuje. Sama činjenica da su mu nedavno predstavnici BIA-e i ministar iz Vlade Srbije odali počast, više govori o stanju duha u Srbiji nego bilo šta drugo - kazao je Luković.

U BiH je jučer počelo potpisivanje peticije za zabranu djelovanja Ravnogorskom četničkom pokretu, ali Luković smatra da od toga neće biti velike koristi, zbog toga što vlasti manjeg bh. entiteta to nikada neće podržati.

- Sve njihove ideje implementirane su u politiku RS. Između njihovog govora i govora čelnika RS nema nikakve razlike. Zbog toga bi prije trebalo zabraniti RS nego Ravnogorski pokret - kaže naš sagovornik.

Govoreći o divljanju četničkih hordi u Srebrenici i Bratuncu, samo dan nakon obilježavanja godišnjice genocida, istakao je nevjerovatnu činjenicu da su samo dva srbijanska medija, od kojih su jedan njegove E-novine, prenijela tu vijest.

- To je bila najužasnija stvar koju sam čuo u posljednjih nekoliko godina, da je neko došao tamo i nakon svog tog pustošenja i počinjenih zločina provocirao te ljude. To je primjer dokle ide to ludilo, ta bolest. To je još jedan dokaz da fašizam rapidno raste - smatra Luković.

Sramotna odluka EK

- Izostavljanje BiH iz bezviznog režima sramotna je odluka, koja ne doprinosi stabilnosti ni u BiH ni uopšte na Balkanu. Riječ o jednoj rasističkoj odluci, iz prostog razloga što niti je Srbija u boljem položaju niti je nešto više učinila nego BiH.

Kada već govorimo o vašoj zemlji, onda treba podvući još jedanput da svi problemi koji dolaze u odnosu s Evropom dolaze od jednog entiteta i da je on ne samo kočničar napretka nego i vlasnik onih najretrogradnijih ideja - kaže Luković.
sad ce se oglasiti nase karadziceve entitetlije s pjesmom "ma sta zna lukovic, ko ga sisa za sta, alkoholicar, pc je izraz volje srpskog naroda..."

ova mi floskula koju koriste pc politicari mi se posebno dopada "izraz volje srpskog naroda" - ono genocid kao izraz volje naroda, etnicko ciscenje kao izraz volje, konclogori kao izraz volje naroda....tj. kad smo vec usrali do balcaka, hajd da sav narod povucemo za sobom...
A.P
Posts: 51
Joined: 02/07/2009 14:54

#5492 Re: Desavanja u Srbiji

Post by A.P »

dallton wrote:moto "BDB" - bosna do bujanovca (mojne s albancima da se kacimo vidis da su ljudi zeznuti)
:D
zeznuti su dok su ameri tu,kad odu oni :run: pravac Aljbanija :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5493 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

A.P wrote:
dallton wrote:moto "BDB" - bosna do bujanovca (mojne s albancima da se kacimo vidis da su ljudi zeznuti)
:D
zeznuti su dok su ameri tu,kad odu oni :run: pravac Aljbanija :D
za odlazak amera i povlacenje bondstilla i ostalog cete morati sacekati do propasti amerike (znaci to je pocelo skoro, a ta propast ce ici brzo, za 300 godina nema vise te imperije), pa kad se onih preostalih par miliona srba pocne obracunavati sa deset miliona albanaca na padinama oko beograda, to ce biti nesto...
A.P
Posts: 51
Joined: 02/07/2009 14:54

#5494 Re: Desavanja u Srbiji

Post by A.P »

dallton wrote:
A.P wrote:
dallton wrote:moto "BDB" - bosna do bujanovca (mojne s albancima da se kacimo vidis da su ljudi zeznuti)
:D
zeznuti su dok su ameri tu,kad odu oni :run: pravac Aljbanija :D
za odlazak amera i povlacenje bondstilla i ostalog cete morati sacekati do propasti amerike (znaci to je pocelo skoro, a ta propast ce ici brzo, za 300 godina nema vise te imperije), pa kad se onih preostalih par miliona srba pocne obracunavati sa deset miliona albanaca na padinama oko beograda, to ce biti nesto...
Zaboravio si Grke,Makedonce i ostale hrišćane u okruženju.Aljbanci su tu "uljezi".Ipak je ovo hrišćanska evropa :D
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5495 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

A.P wrote:
dallton wrote: za odlazak amera i povlacenje bondstilla i ostalog cete morati sacekati do propasti amerike (znaci to je pocelo skoro, a ta propast ce ici brzo, za 300 godina nema vise te imperije), pa kad se onih preostalih par miliona srba pocne obracunavati sa deset miliona albanaca na padinama oko beograda, to ce biti nesto...
Zaboravio si Grke,Makedonce i ostale hrišćane u okruženju.Aljbanci su tu "uljezi".Ipak je ovo hrišćanska evropa :D
zaboravio makedonce - niposto...vec 2020 po makedonskim i eu izvorima makedonci ce ciniti nekih 35posto stanovnistva u makedoniji (skoplje je vec defakto podijeljeno na dva dijela), a sluzbeni jezici ce biti i albanski i makedonski...a sad izracunaj sta ce biti nakon toga - 2020 albanci su najbrojniji narod na balkanu...a do grcke mozete avionom na otok lezbos, odlicne su zabave tamo, bio sam i svakome ko voli nocni zivot toplo preporucujem da posjeti to mjesti i grcku generalno, divna zemlja interesantni ljudi - imam jako dobre odnose s njihovim anarhistima i anarhistkinjama :D
A.P
Posts: 51
Joined: 02/07/2009 14:54

#5496 Re: Desavanja u Srbiji

Post by A.P »

dallton wrote:
A.P wrote:
dallton wrote: za odlazak amera i povlacenje bondstilla i ostalog cete morati sacekati do propasti amerike (znaci to je pocelo skoro, a ta propast ce ici brzo, za 300 godina nema vise te imperije), pa kad se onih preostalih par miliona srba pocne obracunavati sa deset miliona albanaca na padinama oko beograda, to ce biti nesto...
Zaboravio si Grke,Makedonce i ostale hrišćane u okruženju.Aljbanci su tu "uljezi".Ipak je ovo hrišćanska evropa :D
zaboravio makedonce - niposto...vec 2020 po makedonskim i eu izvorima makedonci ce ciniti nekih 35posto stanovnistva u makedoniji (skoplje je vec defakto podijeljeno na dva dijela), a sluzbeni jezici ce biti i albanski i makedonski...a sad izracunaj sta ce biti nakon toga - 2020 albanci su najbrojniji narod na balkanu...a do grcke mozete avionom na otok lezbos, odlicne su zabave tamo, bio sam i svakome ko voli nocni zivot toplo preporucujem da posjeti to mjesti i grcku generalno, divna zemlja interesantni ljudi - imam jako dobre odnose s njihovim anarhistima i anarhistkinjama :D
Sve se to riješi jednom novom "potkovicom" za 24 h :D
User avatar
Prpa.ba
Posts: 15270
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#5497 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Prpa.ba »

A.P wrote:zeznuti su dok su ameri tu,kad odu oni :run: pravac Aljbanija :D

Buduci da su Albanci vec obuceni i naoruzani, situacija vam je kriticna i sa i bez Amerikanaca. :D Jedina razlika je sto bi bez Amerikanaca i Albanci imali zrtava.
dallton
Posts: 7739
Joined: 31/07/2008 08:49

#5498 Re: Desavanja u Srbiji

Post by dallton »

A.P wrote:
dallton wrote:
zaboravio makedonce - niposto...vec 2020 po makedonskim i eu izvorima makedonci ce ciniti nekih 35posto stanovnistva u makedoniji (skoplje je vec defakto podijeljeno na dva dijela), a sluzbeni jezici ce biti i albanski i makedonski...a sad izracunaj sta ce biti nakon toga - 2020 albanci su najbrojniji narod na balkanu...a do grcke mozete avionom na otok lezbos, odlicne su zabave tamo, bio sam i svakome ko voli nocni zivot toplo preporucujem da posjeti to mjesti i grcku generalno, divna zemlja interesantni ljudi - imam jako dobre odnose s njihovim anarhistima i anarhistkinjama :D
Sve se to riješi jednom novom "potkovicom" za 24 h :D
to da se sve rijesava za "24 sata" je rekao martic u krajini, pa karadzic u bih, pa milosevic jedno 100 puta a pogotovo na kosovu....evo tih 24 sata nikako da prodje, valjda se oteglo :D
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#5499 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Mx »

A.P wrote:
dallton wrote:moto "BDB" - bosna do bujanovca (mojne s albancima da se kacimo vidis da su ljudi zeznuti)
:D
zeznuti su dok su ameri tu,kad odu oni :run: pravac Aljbanija :D
Ja kako sam cuo, ako je istina, Albanci su se naostrili i sad silje odnosno idu na Nis i kazu tu ce stati jer je to stara njihova granica. Kazu, Presevska dolina je samo uvertira za Nis. Ako je ovo samo i pola istina nebih vam bio u kozi. Bas me interesuje sto im je Nis zapeo za oko, ima li neko da razjasni? :D
Last edited by Mx on 22/07/2009 01:42, edited 1 time in total.
User avatar
Mx
Posts: 1073
Joined: 17/07/2003 00:00

#5500 Re: Desavanja u Srbiji

Post by Mx »

A.P wrote:Zaboravio si Grke,Makedonce i ostale hrišćane u okruženju.Aljbanci su tu "uljezi".Ipak je ovo hrišćanska evropa :D
Izgleda da si i ti ovo zaboravio u vezi Srbije: Sa sjevera idu Madjari, sa zapada Sandzaklije, sa istoka Bugari i sa juga Albanci. PS. Ovo nije kako si A.P rekao klasicna takozvana Potkovica ovo je takozvana Omca oko vrata :D
Post Reply