Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5426 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

junior3 wrote:Nije, nego su ljeto i zima. :mrgreen:
:lol: :mrgreen:
moramo se pozaliti proizvodjacima, da pocnu prevodit oznake na gumama za nas svijet :bih: :skoljka:
jer njemu je rekla/kazala uzmi uzmi m+s to ti je za cijelu godinu, imas savu jeftino i onda dole na moru gledam nasa auta M+S i pahuljica nactrana na 40+ stepeni :izet: , mozes mislit kakve su zimi poslije takve torture :-) :-) :lol:
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5427 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by junior3 »

Definitivno. Džaba im govoriti i svađati se oće. :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5428 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Ja gume uglavnom uzimam michelin ne samo sto su vrhunske nego sto najduze drze prvobitna svojstva a posto imam setove ljeto zima te jedne mi mogu trajati 4-5 godina
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5429 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

supercali wrote:Ja gume uglavnom uzimam michelin ne samo sto su vrhunske nego sto najduze drze prvobitna svojstva a posto imam setove ljeto zima te jedne mi mogu trajati 4-5 godina
Ja za 4 do 5 godina dva puta promijenim auto, tako da svako ima svoju filozofiju.
Nakon 5 godina nisu ni Michelin bog zna sta, nemojmo se zavaravati.
Mislim da je po nasim cestama bezrazlozno bacati pare na neke skupe "premium" gume koje svako malo mozes ostetiti zbog cestih odrona, rupa itd.
Npr, ljetos sam kupio Sava Intensa UHP i postavio na C5, rade posao slicno kao i bivsi Michelini, zapravo na kisi i puno bolje jer su Michelin bile potrosene, a ustedio sam minimalno 400 do 600 KM u odnosu na tzv premium marke. Nije malo, jbg, a ipak se sigurno vozam na novim gumama. S obzirom da godisnje kupim jedan set guma, ili ljetnjih ili zimskih, to je znacajna usteda.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5430 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

Black swan wrote:forumaši 0.1% pučanstva dok se na q7 vozi poderanim zimskim gumama ljeti
zato ja vozim dvojku s novim gumama i novim svim potrosnim dijelovima i punim rezervoarom, jbg ima se moze se :mrgreen:
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5431 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

Me_again wrote:
supercali wrote:Ja gume uglavnom uzimam michelin ne samo sto su vrhunske nego sto najduze drze prvobitna svojstva a posto imam setove ljeto zima te jedne mi mogu trajati 4-5 godina
Ja za 4 do 5 godina dva puta promijenim auto, tako da svako ima svoju filozofiju.
Nakon 5 godina nisu ni Michelin bog zna sta, nemojmo se zavaravati.
Mislim da je po nasim cestama bezrazlozno bacati pare na neke skupe "premium" gume koje svako malo mozes ostetiti zbog cestih odrona, rupa itd.
Npr, ljetos sam kupio Sava Intensa UHP i postavio na C5, rade posao slicno kao i bivsi Michelini, zapravo na kisi i puno bolje jer su Michelin bile potrosene, a ustedio sam minimalno 400 do 600 KM u odnosu na tzv premium marke. Nije malo, jbg, a ipak se sigurno vozam na novim gumama. S obzirom da godisnje kupim jedan set guma, ili ljetnjih ili zimskih, to je znacajna usteda.
Svako ima svoju racunicu
Ja posto ne prelazim puno zimi meni se super
Isto tako da m8 je zimska 14 ili 15 vjerovatno bi isao na savu ili neki srednji razred posto je 16 ne zelim da rizikujem sa savom tigrom i sl
User avatar
bleee_sa
Posts: 42324
Joined: 05/10/2014 22:35
Location: Ispod sunca zlatnoga

#5432 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bleee_sa »

Sava je sasvim solidna guma za naše zime i ceste, ne kontam preseravanje s premium gumama uglavnom od ljudi koji godisnje na njima predju 4-5 hiljada kilometara...
Throttle
Posts: 14680
Joined: 10/06/2016 12:35

#5433 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Throttle »

Ja nemam zimskih guma niti ih planiram kupiti :D Donedavno Continental a sad Bridgestone rade posao i zimi :D kad padne snijeg ili je previse hladno ne vozim auto a kad je oko nule onda pazim :) skontao da mi se ne isplati dati 700-800KM za gume da bih vozio i tih 10 dana koje mi auto stoji parkirano :D
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#5434 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by supercali »

bleee_sa wrote:Sava je sasvim solidna guma za naše zime i ceste, ne kontam preseravanje s premium gumama uglavnom od ljudi koji godisnje na njima predju 4-5 hiljada kilometara...
Sava je solodna na dimenziji 14 15 vec na 16 i vise nije
User avatar
Qler
Posts: 25826
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#5435 Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Qler »

kloniran wrote:
Black swan wrote:forumaši 0.1% pučanstva dok se na q7 vozi poderanim zimskim gumama ljeti
zato ja vozim dvojku s novim gumama i novim svim potrosnim dijelovima i punim rezervoarom, jbg ima se moze se :mrgreen:
Kaže meni jaran sta će mi bolje gume na dvici, projekt su dobre. Reko jarane bas tebi trebaju, valja ti stati...

Sent from my Lenovo P1a42 using Tapatalk
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5436 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Ma najbolje na felgama, skupe su i polovne gume Allaha mi i Boga...bitno da se kotrlja... :oops: :oops:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5437 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

530i wrote:Ma najbolje na felgama, skupe su i polovne gume Allaha mi i Boga...bitno da se kotrlja... :oops: :oops:
mogul ćelićne :mrgreen:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5438 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

NAravno, i to 13-ke obavezno, 14 i 15 su premium za naše ceste :mrgreen:
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#5439 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Ponukan pisanjem @530i odlucio sam kupiti najbolju zimsku gumu koja postoji. Bez ikakve sale.

Hajmo znalci, sta od ovoga?

1. Dunlop Winter Sport 5
2. Goodyear UG9
3. Michelin Alpin A5
4. Continental TS860

:?:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5440 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

NediM17 wrote:Ponukan pisanjem @530i odlucio sam kupiti najbolju zimsku gumu koja postoji. Bez ikakve sale.

Hajmo znalci, sta od ovoga?

1. Dunlop Winter Sport 5
2. Goodyear UG9
3. Michelin Alpin A5
4. Continental TS860

:?:
1. TS860
2. GY UG9
2.Dunlop WS5
3. Michelin
NediM17
Posts: 26438
Joined: 05/11/2009 11:49

#5441 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

jefferson wrote:
NediM17 wrote:Ponukan pisanjem @530i odlucio sam kupiti najbolju zimsku gumu koja postoji. Bez ikakve sale.

Hajmo znalci, sta od ovoga?

1. Dunlop Winter Sport 5
2. Goodyear UG9
3. Michelin Alpin A5
4. Continental TS860

:?:
1. TS860
2. GY UG9
2.Dunlop WS5
3. Michelin
:thumbup:

Leci ce Conti onda. Hvala.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5442 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

Zahebavas ...
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5443 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

supercali wrote:
bleee_sa wrote:Sava je sasvim solidna guma za naše zime i ceste, ne kontam preseravanje s premium gumama uglavnom od ljudi koji godisnje na njima predju 4-5 hiljada kilometara...
Sava je solodna na dimenziji 14 15 vec na 16 i vise nije
Sava HP je solidna i u 16 dimenziji, a i u 17.
No, svako ima svoju racunicu kao sto kazes, ili svoju filozofiju. Po meni je to prilicno bacanje novca, preseravati se sa nekim skupim gumama koje zapravo u praksi rijetko ili nikako pokazuju svoju nadmocnost.
User avatar
BarbaDue
Posts: 65064
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5444 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

Me_again wrote: Sava HP je solidna i u 16 dimenziji, a i u 17.
No, svako ima svoju racunicu kao sto kazes, ili svoju filozofiju. Po meni je to prilicno bacanje novca, preseravati se sa nekim skupim gumama koje zapravo u praksi rijetko ili nikako pokazuju svoju nadmocnost.
Vjerovatno pokazuju neku razliku ali u ekstremnim uslovima. Znači kada bi se testovi radili pri normalnim uslovima i u situacijama prilagođenim normalnoj vožnji razlike nebi bilo.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32751
Joined: 16/04/2011 18:46

#5445 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

Samo Michelin bajo moj, nista drugo abahahahah

Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Seawolf
Posts: 9159
Joined: 14/06/2012 22:59

#5446 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

BarbaDue wrote:
Me_again wrote: Sava HP je solidna i u 16 dimenziji, a i u 17.
No, svako ima svoju racunicu kao sto kazes, ili svoju filozofiju. Po meni je to prilicno bacanje novca, preseravati se sa nekim skupim gumama koje zapravo u praksi rijetko ili nikako pokazuju svoju nadmocnost.
Vjerovatno pokazuju neku razliku ali u ekstremnim uslovima. Znači kada bi se testovi radili pri normalnim uslovima i u situacijama prilagođenim normalnoj vožnji razlike nebi bilo.
Da li naglo kočenje sa brzine od 80 km/h do zaustavljanja, na mokrom asfaltu pri vanjskoj temperaturi od 2oC, smatraš ekstremnim uslovima ili normalnim uslovima?
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5447 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Ned071 »

NediM17 wrote:Ponukan pisanjem @530i odlucio sam kupiti najbolju zimsku gumu koja postoji. Bez ikakve sale.

Hajmo znalci, sta od ovoga?

1. Dunlop Winter Sport 5
2. Goodyear UG9
3. Michelin Alpin A5
4. Continental TS860

:?:
Zima Conti. Ljeto Michelin.
benjen
Posts: 940
Joined: 17/07/2016 12:05

#5448 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by benjen »

Svi testovi u Bosni i Hercegovini padaju u vodu.
Kad buraz pri preticanju i jakoj kisi naletis na kolotrag pun vode samo te bismilla cuva od belaja :mrgreen:
Godinama vozio na sava gumama a jesenas sa autom dosle michelinke , nikakvu razliku osjetio u voznji nisam,doduse kod nas u Tk putevi su na nivou 1974 godine :)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5449 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

Seawolf wrote:
BarbaDue wrote:
Me_again wrote: Sava HP je solidna i u 16 dimenziji, a i u 17.
No, svako ima svoju racunicu kao sto kazes, ili svoju filozofiju. Po meni je to prilicno bacanje novca, preseravati se sa nekim skupim gumama koje zapravo u praksi rijetko ili nikako pokazuju svoju nadmocnost.
Vjerovatno pokazuju neku razliku ali u ekstremnim uslovima. Znači kada bi se testovi radili pri normalnim uslovima i u situacijama prilagođenim normalnoj vožnji razlike nebi bilo.
Da li naglo kočenje sa brzine od 80 km/h do zaustavljanja, na mokrom asfaltu pri vanjskoj temperaturi od 2oC, smatraš ekstremnim uslovima ili normalnim uslovima?
Smatram nerazboritim uopste se dovoditi u takvu situaciju. Veliku vecinu takvih situacija vozaci sami izazivaju zbog neprilagodjene brzine uslovima na cesti i okolini. Kreteni voze po 100 km/h po gradu ili uopste naseljenom mjestu onda im nesto kao "izleti na cestu". Jadnici, nisu oni krivi. Mozda bas oni imaju "mocne " gume pa kontaju da mogu u svakoj situaciji stati kao ukopani.
Drugo, 20 C nije temperatura za zimske gume pogotovo u kombinaciji sa mokrim asfaltom. Ako se i zadese takvi uslovi naravno da treba debelo povecati oprez.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5450 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Me_again »

benjen wrote:Svi testovi u Bosni i Hercegovini padaju u vodu.
Kad buraz pri preticanju i jakoj kisi naletis na kolotrag pun vode samo te bismilla cuva od belaja :mrgreen:
Godinama vozio na sava gumama a jesenas sa autom dosle michelinke , nikakvu razliku osjetio u voznji nisam,doduse kod nas u Tk putevi su na nivou 1974 godine :)
Upravo tako.
Ok, postoji razlika izmedju Michelin i Sava, nedvojbeno, ali sve dok vozis " glavom" ona je minorna i skoro da se ne primjecuje.
Post Reply