Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#5376 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja bas prosle godine kupim 2 savine, 205 55 16... Nikakvih problema nisam imao. Inace volim da kupim kvalitetnu gumu, ali se nije moglo. Ljetne sam kupio 4 GY jer se vise i brze vozi... Zimi moze Sava
Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Sent from my LG-D855 using Tapatalk
- konektovan
- Posts: 51382
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5377 Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Kleber je skuplji od save, je l' bolji od nje????amar1994 wrote:zavisi od dimenzije cijena, nije isto recimo 195/65/15 i 195/60/15, ove 60ke su drasticno skuplje
evo konkretno za moje 195/65/15
sava eskimo hp2 86KM*4= 344KM set
continental 112KM*4= 448KM set
gy ug9 108KM*4= 432KM set
jake razlike u cijeni, 100KM za set nebo i zemlja
al i ja bi prije savu nego matador, dayton, kleber(smece najvece) i slicne gume, tigar![]()
poslano sa Sonija Ze
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5378 Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
nijekonektovan wrote:Kleber je skuplji od save, je l' bolji od nje????amar1994 wrote:zavisi od dimenzije cijena, nije isto recimo 195/65/15 i 195/60/15, ove 60ke su drasticno skuplje
evo konkretno za moje 195/65/15
sava eskimo hp2 86KM*4= 344KM set
continental 112KM*4= 448KM set
gy ug9 108KM*4= 432KM set
jake razlike u cijeni, 100KM za set nebo i zemlja
al i ja bi prije savu nego matador, dayton, kleber(smece najvece) i slicne gume, tigar![]()
poslano sa Sonija Ze
smece , ne moze bit vece
kleber aka skije
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5379 Re: RE: Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Molim te lijepo, na kojim testovima je Sava među prve tri-četiri gume od desetak testiranih? Nisam vidio niti jedan takav test, pa ni u Slovenijikonektovan wrote: Pa i na tim nekim testovima sava je bila ispred nekîh skupljîh guma, i to vise puta i u razlicitim dimenzijama. Sava S3+ u dimenziji 205/55 r16 kosta izmedju 90-100 KM i uporedi je sa contiem, michelinom, dunlopom i drugim i vidjeces da je razlika po gumi 50 KM minimum, u kompletu 200 KM ustede. za nas standard, to je cifra koja se moze preusmjeriti za neke druge stvari u zivotu. Ta tvoja spika, da si faca sto kupis gudjerke, mišelinke, a da smo mi ološ jer kupujemo savu ne pije vode, bar u mom svijetu. Za vozace koji voze po ogranicenjima ili malo iznad, a takvih je dosta, sava je sasvim dovoljna. Imas li mozda statistiku koliko ljudi procentualno zagine na savi ili goodyearu, radi li to adac???? Vjerujes li ti, da adac mozda napise onako kako mu u koverti posalje neki od proizvodjaca???[emoji1]
poslano sa Sonija Ze
Neka je i 200KM razlika, razvuci to na 5 ili 6 sezona, to je 40 ili manje maraka po godini. Opet ponavljam, kome je to sporno, ne znam šta radi za volanom...al fol je što se kupi polovnjak izraubovan sa 16-kama koje su cca. 150KM po komadu nove, al ne bi se nikad kupio drugi auto koji ima 15-ke koje su oko stotinjak maraka...nek komšije i familija vide... Jednom kad budeš vozio 50 na sat i naglo zakočiš i napraviš problem shvatit ćeš da svakome trebaju što bolje gume. Metar dva je razlika u kojoj ubijaš ili ne ubijaš nečije dijete i ideš ili ne ideš na robiju.
Osim toga, Sava i realno ima u najboljem slučaju osrednje performanse. Premda bi ove Eskimo HP2 što Amar spominje mogle biti dosta solidne, vidim da se neke proizvode u Njemačkoj. Adac jeste griješio u testovima, u smislu favoriziranja, i vjerovatno nisu jedini, ali ne možeš vjerovatno u zavjeru da neko proglašava sve druge gume odličnim a Savu ne...uostalom i hijerarhija u Goodyear korporaciji to pokazuje, i po brendovima i po mjestu proizvodnje. Najgore su gume Debica iz Poljske, pa poljska Sava i Goodyear, bolje su one iz Slovenije, a najbolje iz Njemačke i Francuske. Sad ćeš opet reć da je i to zavjera i korupcija i da je poljska Sava bog otac međ' gumama, ali to već nije moj problem...
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5380 Re: Dolazi zima - zimske gume
Valja li ovo sta?
http://www.olx.ba/artikal/22010734/195- ... zimska-ms/
Ja mislim da je dobra ponuda.
http://www.olx.ba/artikal/22010734/195- ... zimska-ms/
Ja mislim da je dobra ponuda.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5381 Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Fulda je solidna [emoji106]NediM17 wrote:Valja li ovo sta?
http://www.olx.ba/artikal/22010734/195- ... zimska-ms/
Ja mislim da je dobra ponuda.
- konektovan
- Posts: 51382
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5382 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja ne znam u cemu je problem, zasto si neurozan tako??? Smiri se, ne valja ti to?![emoji1] Ja nigdje nisam napisao da je sava medju 3 ili 4, vec da je bolja od nekih koje su po imenu i cijeni ispred save.[emoji12] Po tvojoj logici, svi bi trebali na tzv. "premium" gumama voziti, pa i oni koji vozaju dvicine, al' doduse ima i takvih, da se ne lazemo. Radim sa strancima, i ne bi vjerovao sta se sve nalazi na njihovim vozilima kad su gume u pitanju, a nisu nikakvi kokuzaneri iz nedodjije.[emoji6] Postoji nesto sto se zove racionalnost, u svakom pogledu. Ljudi kupuju nove gume slabijeg imena, koje jako dobro rade svoj posao, htio to priznati ili ne, ne stavljaju protekt ili polovne gume i sad su oni ološ?!530i wrote:Molim te lijepo, na kojim testovima je Sava među prve tri-četiri gume od desetak testiranih? Nisam vidio niti jedan takav test, pa ni u Sloveniji [emoji38]konektovan wrote: Pa i na tim nekim testovima sava je bila ispred nekîh skupljîh guma, i to vise puta i u razlicitim dimenzijama. Sava S3+ u dimenziji 205/55 r16 kosta izmedju 90-100 KM i uporedi je sa contiem, michelinom, dunlopom i drugim i vidjeces da je razlika po gumi 50 KM minimum, u kompletu 200 KM ustede. za nas standard, to je cifra koja se moze preusmjeriti za neke druge stvari u zivotu. Ta tvoja spika, da si faca sto kupis gudjerke, mišelinke, a da smo mi ološ jer kupujemo savu ne pije vode, bar u mom svijetu. Za vozace koji voze po ogranicenjima ili malo iznad, a takvih je dosta, sava je sasvim dovoljna. Imas li mozda statistiku koliko ljudi procentualno zagine na savi ili goodyearu, radi li to adac???? Vjerujes li ti, da adac mozda napise onako kako mu u koverti posalje neki od proizvodjaca???[emoji1]
poslano sa Sonija Ze
Neka je i 200KM razlika, razvuci to na 5 ili 6 sezona, to je 40 ili manje maraka po godini. Opet ponavljam, kome je to sporno, ne znam šta radi za volanom...al fol je što se kupi polovnjak izraubovan sa 16-kama koje su cca. 150KM po komadu nove, al ne bi se nikad kupio drugi auto koji ima 15-ke koje su oko stotinjak maraka...nek komšije i familija vide... Jednom kad budeš vozio 50 na sat i naglo zakočiš i napraviš problem shvatit ćeš da svakome trebaju što bolje gume. Metar dva je razlika u kojoj ubijaš ili ne ubijaš nečije dijete i ideš ili ne ideš na robiju.
Osim toga, Sava i realno ima u najboljem slučaju osrednje performanse. Premda bi ove Eskimo HP2 što Amar spominje mogle biti dosta solidne, vidim da se neke proizvode u Njemačkoj. Adac jeste griješio u testovima, u smislu favoriziranja, i vjerovatno nisu jedini, ali ne možeš vjerovatno u zavjeru da neko proglašava sve druge gume odličnim a Savu ne...uostalom i hijerarhija u Goodyear korporaciji to pokazuje, i po brendovima i po mjestu proizvodnje. Najgore su gume Debica iz Poljske, pa poljska Sava i Goodyear, bolje su one iz Slovenije, a najbolje iz Njemačke i Francuske. Sad ćeš opet reć da je i to zavjera i korupcija i da je poljska Sava bog otac međ' gumama, ali to već nije moj problem...
poslano sa Sonija Ze
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5383 Re: Dolazi zima - zimske gume
NediM17 wrote:Valja li ovo sta?
http://www.olx.ba/artikal/22010734/195- ... zimska-ms/
Ja mislim da je dobra ponuda.
Cijena je dobra, ali ta Kristal Montero 3 je na tržištu jedno 6-7 godina..
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5384 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne shvatam koncept ubjeđivanja nekoga u nešto, posebno na forumu.
Ja kažem svoje mišljenje/iskustvo, Šemso kaže svoje, Mujaga svoje, a na kraju dođe Mustafa i na osnovu naših mišljenja/iskustava formira svoju odluku u vezi nečega. A kod nas je.. Šemso kaže njegove najbolje gume, Mujaga popizdi i tvrdi da je to smeće, a Mustafa pročita dva posta - vidi nigdje ne vodi diskusija, kaže ko im jebe mater i produži dalje.
Dajte ba ljudi, meni Sava odlična, nikad me nije iznevjerila, a tamo neko drugi zamalo izginuo na Savinim gumama. I sad mi donosimo zaključke kakve su Sava gume - možda su njegove bile stare 15 godina, možda je invalid u desnu nogu pa nema osjećaja s gasom, a možda ja vozim kao penzioner pa ne bih proklizao ni na drvenim točkovima.
Ja kažem svoje mišljenje/iskustvo, Šemso kaže svoje, Mujaga svoje, a na kraju dođe Mustafa i na osnovu naših mišljenja/iskustava formira svoju odluku u vezi nečega. A kod nas je.. Šemso kaže njegove najbolje gume, Mujaga popizdi i tvrdi da je to smeće, a Mustafa pročita dva posta - vidi nigdje ne vodi diskusija, kaže ko im jebe mater i produži dalje.
Dajte ba ljudi, meni Sava odlična, nikad me nije iznevjerila, a tamo neko drugi zamalo izginuo na Savinim gumama. I sad mi donosimo zaključke kakve su Sava gume - možda su njegove bile stare 15 godina, možda je invalid u desnu nogu pa nema osjećaja s gasom, a možda ja vozim kao penzioner pa ne bih proklizao ni na drvenim točkovima.
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5385 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dobra guma ili ne? Zna li neko nesto vise?530i wrote:NediM17 wrote:Valja li ovo sta?
http://www.olx.ba/artikal/22010734/195- ... zimska-ms/
Ja mislim da je dobra ponuda.
Cijena je dobra, ali ta Kristal Montero 3 je na tržištu jedno 6-7 godina..
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5386 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Trebali bi svi voziti na najboljim mogućim gumama, to jeste. A to što su stranci neopravdava ih da budu neupućeni najblaže rečeno.konektovan wrote: Ja ne znam u cemu je problem, zasto si neurozan tako??? Smiri se, ne valja ti to?![emoji1] Ja nigdje nisam napisao da je sava medju 3 ili 4, vec da je bolja od nekih koje su po imenu i cijeni ispred save.[emoji12] Po tvojoj logici, svi bi trebali na tzv. "premium" gumama voziti, pa i oni koji vozaju dvicine, al' doduse ima i takvih, da se ne lazemo. Radim sa strancima, i ne bi vjerovao sta se sve nalazi na njihovim vozilima kad su gume u pitanju, a nisu nikakvi kokuzaneri iz nedodjije.[emoji6] Postoji nesto sto se zove racionalnost, u svakom pogledu. Ljudi kupuju nove gume slabijeg imena, koje jako dobro rade svoj posao, htio to priznati ili ne, ne stavljaju protekt ili polovne gume i sad su oni ološ?!
poslano sa Sonija Ze
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5387 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ako imaš para za bolje kupi bolje, ako nemaš za te pare je ok. Bolja od smetlja Save...NediM17 wrote:
Dobra guma ili ne? Zna li neko nesto vise?
-
NediM17
- Posts: 26438
- Joined: 05/11/2009 11:49
#5388 Re: Dolazi zima - zimske gume
Para ima, ali obzirom da ide na SX4 4x4 kontam da bolje od ovoga i ne treba. Privuklo me jer mislim da je super odnos ulozeno-dobijeno, a to uvijek ganjam u bilo kojem segmentu.530i wrote:Ako imaš para za bolje kupi bolje, ako nemaš za te pare je ok. Bolja od smetlja Save...NediM17 wrote:
Dobra guma ili ne? Zna li neko nesto vise?
-
kB27
- Posts: 2954
- Joined: 17/02/2016 17:46
#5389 Re: Dolazi zima - zimske gume
NediM17 wrote: Para ima, ali obzirom da ide na SX4 4x4 kontam da bolje od ovoga i ne treba. Privuklo me jer mislim da je super odnos ulozeno-dobijeno, a to uvijek ganjam u bilo kojem segmentu.
U tome je ključ, ja bih još dodao i 'potrebno'. Neko gleda 'daj najbolje', neko gleda 'daj optimalno prema više kriterija'.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5390 Re: Dolazi zima - zimske gume
NediM17 wrote:Para ima, ali obzirom da ide na SX4 4x4 kontam da bolje od ovoga i ne treba. Privuklo me jer mislim da je super odnos ulozeno-dobijeno, a to uvijek ganjam u bilo kojem segmentu.530i wrote:Ako imaš para za bolje kupi bolje, ako nemaš za te pare je ok. Bolja od smetlja Save...NediM17 wrote:
Dobra guma ili ne? Zna li neko nesto vise?
Kod istog tipa na piku UG9 je 103KM, to ti je na 4 gume razlika 68KM...ne znam za koliko potrošiš gume, ali na 4 godine to je 17KM godišnje ili na 5 godina 13.6KM godišnje...hoću reći, nemoj razmišljati uopšte o tome
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5391 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kakve veze ima sto ide na SX4? Sava ce cak sta vise mozda i bolju trakciju u snijegu imati od GY UG9, ali stat prije garant nece, a to se pika vise od trakcije prema naprijed.NediM17 wrote:Para ima, ali obzirom da ide na SX4 4x4 kontam da bolje od ovoga i ne treba. Privuklo me jer mislim da je super odnos ulozeno-dobijeno, a to uvijek ganjam u bilo kojem segmentu.530i wrote:Ako imaš para za bolje kupi bolje, ako nemaš za te pare je ok. Bolja od smetlja Save...NediM17 wrote:
Dobra guma ili ne? Zna li neko nesto vise?
- konektovan
- Posts: 51382
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5392 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Sta ti vozis????? Auto????? Koje?????530i wrote:Trebali bi svi voziti na najboljim mogućim gumama, to jeste. A to što su stranci neopravdava ih da budu neupućeni najblaže rečeno.konektovan wrote: Ja ne znam u cemu je problem, zasto si neurozan tako??? Smiri se, ne valja ti to?![emoji1] Ja nigdje nisam napisao da je sava medju 3 ili 4, vec da je bolja od nekih koje su po imenu i cijeni ispred save.[emoji12] Po tvojoj logici, svi bi trebali na tzv. "premium" gumama voziti, pa i oni koji vozaju dvicine, al' doduse ima i takvih, da se ne lazemo. Radim sa strancima, i ne bi vjerovao sta se sve nalazi na njihovim vozilima kad su gume u pitanju, a nisu nikakvi kokuzaneri iz nedodjije.[emoji6] Postoji nesto sto se zove racionalnost, u svakom pogledu. Ljudi kupuju nove gume slabijeg imena, koje jako dobro rade svoj posao, htio to priznati ili ne, ne stavljaju protekt ili polovne gume i sad su oni ološ?!
poslano sa Sonija Ze
poslano sa Sonija Ze
-
Kataklinger
- Posts: 1564
- Joined: 23/12/2013 11:02
#5393 Re: Dolazi zima - zimske gume
Preporuka za Continental TS850. Kupio nove u Makbelu, akcijska cijena bila oko 160KM po komadu, u dimenziji 205/55/R16.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5394 Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: RE: Re: Dolazi zima - zimske gume
Pošto se pališ, samo ću ti reći da vozim ispravan auto sa malo kilometarakonektovan wrote:Sta ti vozis????? Auto????? Koje?????530i wrote:Trebali bi svi voziti na najboljim mogućim gumama, to jeste. A to što su stranci neopravdava ih da budu neupućeni najblaže rečeno.konektovan wrote: Ja ne znam u cemu je problem, zasto si neurozan tako??? Smiri se, ne valja ti to?![emoji1] Ja nigdje nisam napisao da je sava medju 3 ili 4, vec da je bolja od nekih koje su po imenu i cijeni ispred save.[emoji12] Po tvojoj logici, svi bi trebali na tzv. "premium" gumama voziti, pa i oni koji vozaju dvicine, al' doduse ima i takvih, da se ne lazemo. Radim sa strancima, i ne bi vjerovao sta se sve nalazi na njihovim vozilima kad su gume u pitanju, a nisu nikakvi kokuzaneri iz nedodjije.[emoji6] Postoji nesto sto se zove racionalnost, u svakom pogledu. Ljudi kupuju nove gume slabijeg imena, koje jako dobro rade svoj posao, htio to priznati ili ne, ne stavljaju protekt ili polovne gume i sad su oni ološ?!
poslano sa Sonija Ze
poslano sa Sonija Ze
- Ned071
- Posts: 6435
- Joined: 27/01/2014 15:32
#5395 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na ovom forumu svi imaju conti. Sipaju castrol brembo su diskovi. A citavo ljeto na srmaforima gledam pahuljice na gumama kad stanem na semaforu...
-
Me_again
- Posts: 2396
- Joined: 08/02/2016 20:34
#5396 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa na ovom forumu su samo najbolji vozaciNed071 wrote:Na ovom forumu svi imaju conti. Sipaju castrol brembo su diskovi. A citavo ljeto na srmaforima gledam pahuljice na gumama kad stanem na semaforu...
I, btw, Sava nije smetlje kao sto neko lupi gore, nego jedna solidna guma. Kome nevalja neka se priupita kako vozi.
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#5397 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sve sami R8 na cestamaNed071 wrote:Na ovom forumu svi imaju conti. Sipaju castrol brembo su diskovi. A citavo ljeto na srmaforima gledam pahuljice na gumama kad stanem na semaforu...
Ma vozi raja masovno na istim gumama ljeto-zima.
Dobro, ko sto kazes, na forumu svi imaju dva ljetna, dva zimska seta
- ranger
- Posts: 2740
- Joined: 14/04/2008 14:58
- Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne
#5398 Re: Dolazi zima - zimske gume
i svi su visoki 1,90 i teski 100kgTomahawk11 wrote:Sve sami R8 na cestamaNed071 wrote:Na ovom forumu svi imaju conti. Sipaju castrol brembo su diskovi. A citavo ljeto na srmaforima gledam pahuljice na gumama kad stanem na semaforu...(doduse, juce vidjeh jednog crnog na Otoci
)
Ma vozi raja masovno na istim gumama ljeto-zima.
Dobro, ko sto kazes, na forumu svi imaju dva ljetna, dva zimska seta![]()
- skafiskafsnjak
- Posts: 32751
- Joined: 16/04/2011 18:46
#5399 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ko vozi normalno, Sava moze biti dobra guma. Ja sam vozio citavu proslu zimu, nijednog problema nisam imao, stvarno...a inace sam bio od onih sto se kune u michelin i conti. Stisle finansije i kupim Savu.... Vozim polahko i eto. A za ljeto 4 nove GY....
Sent from my LG-D855 using Tapatalk
Sent from my LG-D855 using Tapatalk
- Tomahawk11
- Globalni moderator
- Posts: 109749
- Joined: 14/08/2009 14:51
#5400 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ekšli, 196 i 95 kg (moja malenkost)ranger wrote:i svi su visoki 1,90 i teski 100kgTomahawk11 wrote:Sve sami R8 na cestamaNed071 wrote:Na ovom forumu svi imaju conti. Sipaju castrol brembo su diskovi. A citavo ljeto na srmaforima gledam pahuljice na gumama kad stanem na semaforu...(doduse, juce vidjeh jednog crnog na Otoci
)
Ma vozi raja masovno na istim gumama ljeto-zima.
Dobro, ko sto kazes, na forumu svi imaju dva ljetna, dva zimska seta![]()
Al ne vozim R8
Ali ok, poenta
