ti nisi samo izvrsni cvjećar tebi i povrtlarstvo pravo ide od ruku.
Eh kad dođem u šeher ne moram brinuti hoćel biti sataraša uz maslenjak, eno svega pomalo.
Moderator: anex
on ko hadžija omer, omlati sve i jedan da nebi slučajno koji pao ranije, pa da neko ne pokupiSenći wrote:MEXY sve je ok, ali zašto si brao ovako zelene orahe?
Tvoja bašta kao moja, prepisana, čak su i slike iste.flag wrote:
banksy, kod mene je isto stanje kao kod safranke, ko da sam prepisala. buranije smo nabrali bruku, sa svije malene lijehe, a cak sam je pogresno posijala, umjesto u kuce - u redove! kad sam vidjela te neke baje pitala po komsiluku i rekli mi razne neke stvari, pa sam odabrala najlaksu - posipala sam ko ludjakinja pepelom od drveta i musice svih vrsta su nestale. eto, mozda ti to pomogneBanksy wrote:Tačno, noći su bile izuzetno hladne, tokom cijelog ljeta, a samo ljeto prekratko i nekako traljavo ...
Agrofitnes je dobar, ali već me pomalo smara. Trebale su mi godine da se izbirikam, ali dogodine idem tragom pravih seljaka: luk, krompir, paradajz i pokoja tikva ... dovoljno![]()
Pitanje,
ja ne volim i ne uzgajam buraniju, ali vidim svi okolo se muče s crnim lisnim ušima i ne mogu nikako da ih se riješe. Šta joj radiš, kako je tretiraš? Ja sam ih prvih godina spirala mlazom vode, ali to je zaista pegla, pa sam digla ruke. Postoji li neki efikasan bioeko recept?


Ma jašta radiMu'min wrote:Flag
ti nisi samo izvrsni cvjećar tebi i povrtlarstvo pravo ide od ruku.
Eh kad dođem u šeher ne moram brinuti hoćel biti sataraša uz maslenjak, eno svega pomalo.
Hvala ratarko na savjetu, međutim, već sam odavno to završio. Izkasapio sam sve što se moglo i opet slaba fajda.Ratarka wrote:paradajz samo (ako ja kao smijem da savjetujem kako totalni pocetnik!) odrezi sve redom sem plodova, sazrice valjda
Gdje su ti tvoji orasiBanksy wrote:Tvoja bašta kao moja, prepisana, čak su i slike iste.flag wrote:![]()
Paprike rodile k'o lude, podmirila sam cijeli kantonbijeli luk osrednji, nisam zadovoljna, paradajz vrlo tanko - vjerovatno previše vlage u proljeće, a premalo sunčanih dana tokom ljeta + plamenjača, biće ga skoro upola manje nego inače, crveni luk prerodio, ogromne glavice i prva godina, u ovih desetak kako sam počela, da ga nije napala lukova muha, krastavac prerodio, izvrstan, ali redovno prskan preslicom, cvekla, blitva, keleraba, raštika, mrkva, peršun sve izvrsno, ali tikve i tikvice osrednje ...
Vrlo neobična godina, zima i kiše se provukle duboko u ljeto do 1. jula, ljeto s par vrelih sedmica, ali bez konstantne toplote i svjetlosti, i jesen koja izgleda rano stiže. Kakvo je bilo ljeto, ja sam vrlo zadovoljna.
Dogodine, pojačati paradajze (koji se uvijek mogu preraditi) i posvetiti im najviše pažnje, crveni i bijeli luk i krompir, a smanjiti krastavce, paprike, tikvice i sl.
edit: orasi rodili kao nikad ... a patlidžani nikako, pokušavam već petu godinu zaredom ali ostaju sitni i gorki ... vjerovatno im treba posvetiti više pažnje i vremena.
Onih normalnih 50-tak struka i malo više od 10 onih od kojih se u nesvjest padaMu'min wrote: koliko ste struka ove godine sijali slatkih i koliko ljutih paprika?
Da ti pravo kažem, nemam pojma. Mislim da neću slagati ako kažem da slatkih ima 50-ak a ljutih do 10 struka. I neću više eksperimentisati sa paprikama. Od sad, nadalje i u buduće sadim samo žute. Nemam ja živaca čekati da ona pocrveni. Kalifornijsko čudo je dobro rodilo ali zelene mi se ne sviđaju a dok pocrvene meni farba s glave spadne (ne mogu napisati da osijedim jer sam to već obavila).Mu'min wrote:Banksy i safran
koliko ste struka ove godine sijali slatkih i koliko ljutih paprika?
ms
Mu'min
Koliko treba paradajzu da uzrije? Meni se pokazao Big Bef plastenicki hibrid kao najbolji i najsladji, svako kome dajem zeli samo njega a posadio sam i volovsko srce , jabucar i jos neki nemam pojma kako se zove.kerima1 wrote:Od paradajza kad dobro uzri prepolovi ga,pripremi casu i izvuci sjemenke i sok iz paradajza pa jos malo dodaj vode da se ne osusi i ne strunu sjemenke.Tako drzi 3 dana i onda u cjediljki isperi pa ih na salaveti osusi.Na ovaj nacin ces imati otpornije sjeme za sjetvu.Paprike pusti da pocrvene vece koje su ti u basti pa samo povadi kasnije sjeme i osusi.Kukuruz isto uzmi par najvecih komada pusti da se na stabljici sasusi do kraja i otkini.Krastavce uzmi one najdonje prve koje su poceli se ometati i pusti ih da izrastu sto vece i kad pozute kao dinje otkini i vadi sjemenke.sretnofortaleza wrote:Ima li koja dobra duša da mi objasni kako ću ostaviti sjeme od paradajza, paprike, kukuruza, krastavaca? Ili neki dobar link. Dosad sam svake godine kupovao sjeme, a od ove želim uzgajati organsko, a ne više plavo i crveno sjeme isprskano raznim fungicidima.
Super ideja!Pitarrr82 wrote:Malo reklame za novu temu http://www.klix.ba/forum/besplatna-sjem ... 5588.html-
Mu'min wrote:Super ideja!Pitarrr82 wrote:Malo reklame za novu temu http://www.klix.ba/forum/besplatna-sjem ... 5588.html-![]()
Ja sam sadio 50+50 (ljute+slatke) i vjerovatno će biti i ove godine slično.Banksy wrote:@Mu'min
Ne znam tačan broj posađenih paprika. Znam da je bilo 12 vrsta, stabljika oko 150 sveukupno, ali dogodine ide triput manje. Imala sam previše ljutih - feferoni, padron, somborka, a treba se baciti na one ljetne, salatne - šorokšari, istra i kalifornija i na paradajzerice - rotund žuti i zeleni, koje su najbolje za zimnicu. Slonovo uho, roga i sl, sporo crvene, teško je dočekati fazu kad su najpogodnije za obradu, pa ću i njih dogodine vjerovatno zaobići. Ono što sam ove godine naučila, a vezano za paprike, je da je malčiranje obavezno. Jeste malo naporno, ali isplati se, urod je utrostručen.
Pošto imaš iskustvo za eko-bio-vrtovima može nacrt od ove godine i plan rotacije biljki u 2014?Banksy wrote:Nauk... Nakon desetogodišnjeg iskustva s ekobiovrtovima - saditi luk crveni i bijeli, krompir i paradajz, sve u velikim količinama - jer sve će se sigurno pojesti i potrošiti, sve ostalo pomalo, ponešto, po želji i ukusima ukućana, i sve to raditi ležerno i opušteno. Nakon početničke treme i pretjerane pedantnosti (lijehe su bile k'o nacrtane
) prvih godina, narednih je stigao umor stečen nepotrebnim razapinjanjem na 1000 strana i razočaranost jer stvari nisu uvijek onakve kakve bismo željeli da budu, do današnjih dana kad sam poprilično poravnila. Knjige sam sve pročitala, skoro sve potrebno naučila, savladala uglavnom sve tehnike i tajne uzgoja, sve primjenila i sve fercera.
Vrlo dobar savjet kojeg bi i sam predložio svima koji su 1. godinu u ovom hobby-u.Banksy wrote:Početnicima savjet - treba probrati par važnih i par pratećih kultura, cijeli posao oko uzgoja shvatiti kao dobar agrofitnes i priliku da se boravi na zraku i pojede zdrava, organska hrana, opustiti se i uživati i prepustiti božjim rukama i volji - poljoprivreda je stvar koju je teško imati sasvim pod kontrolom, uglavnom jer ovisi o vanjskim utjecajima bar koliko i o našim rukama, i ne dozvoliti da nas frustriraju povremeni, pojedinačni neuspjesi - biće bolje dogodine. Sretno.
Hvala Ratarka, nemam krušaka za prodaje da si bliže rado bih ti poklonio ovo sa stola, ove kruške ne mogu dugo stajati ali su slatke kao medRatarka wrote:senci, da ima kakvo glasanje ja bih glasala za tvoju bascu sigurno, naklon
od svega priznajem kruske su me najvise odusevile, imas li slucajno njih za prodati?