Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5326 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

bleee_sa wrote:Ma šuti, dobro je pa nije kuja :lol:
Eh, od straha, nisam bio siguran koji ga je spol u pitanju. :mrgreen: :lol:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5327 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

konektovan wrote:
530i wrote:
konektovan wrote:

Ma 110k koje sam ja napravio, a Jean Fransoa jos 220k prije mene. :mrgreen:

Onda je sve normalno, pa i otvaranje mjenjača...ako je ta viljuška, nije to strašno ništa, zamijeni se i vozi dalje.
Ne mogu da se sjetim, je l' majstor rece viljuska na kvacilu, ker se nakav motao oko mene, pa nisam bio skocentrisan 100%?!
Koliko sam ja upućen, a neka me ispravni neko ako griješim, viljuška je unutar mjenjača, dakle mjenjač se mora skinuti i otvoriti...
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5328 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

ne grijesis nista :wink: , ali postoji vise tih viljuska, ima ona na kvacilu
Image
i ove unutar mjenjaca tj selektori brzina u mjenjacu
Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5329 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »


dobar video :)
User avatar
konektovan
Posts: 51456
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5330 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

530i wrote:
Koliko sam ja upućen, a neka me ispravni neko ako griješim, viljuška je unutar mjenjača, dakle mjenjač se mora skinuti i otvoriti...
Upucen si dobro, al' ima i na kvacilu. :mrgreen:
Evo link,.

http://www.prometna-zona.com/automoto/d ... rugama.jpg
dgL_
Posts: 3176
Joined: 25/09/2014 22:39

#5331 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dgL_ »

bleee_sa wrote:
konektovan wrote:
bleee_sa wrote:Nema ljepšeg osjećaja nego s takvim kvačilom krenut na more, ideš uz Bradinu daš gas - obrtaji odoše a brzina ista :mrgreen:
Ma ide on solidno, ne primjecujem da obrtaji idu posebno u prazno, idem gotovo istim brzinama, na gotovo istim obrtajima k'o i ranije, a danas ga je jedan majstor provozao, kaze, more on još. :mrgreen:
Ma zezam se ja ba, samo vozi dok ne stane.
Ja sam od početka proklizavanja do zamjene preš'o još 30k :mrgreen:
Kad smo kod proklizavanja... Neki dan sa drugom golf 3 1.4 idemo i ukljucujemo se na ulaz u sarajevo starim putem od Rimakog mosta (onde na sami kraj auto puta) i ima onde onaj most malo je uzbrdo stisno on gas prva, duga sve ok, treca do 3000rpm normalno i odjednom obrtaji odose na 3500 naglo auto ne mjenja brzinu i vratise se na 3000 i onda poce vuc preko normalno... Da li je ovo u sustini slaba lamela kaze nije mu se nikad prije desilo...
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5332 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Kako'e mehaničari. Jedno pitanje, zadnjih mjesec dana, gubi mi se antifriz, prije jedno 2 mjeseca radio dihtung glave i sve je to ok.
I danas lampu u ruke i gledao, kad naletih na jedan ventil koji je bio gotovo odvrnut i ispod njega i okolo mokro. Sekundu ga odvrnem pocne da curi, i ja brže bolje pritegnem ga malo jače, može li mi neko reci kako se zove taj dio i da li je on uzročnik gubljenja antifriza jer je bio gotovo odvrnut.

Clio 1.5 dCi

Image
Image
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#5333 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Moguce da ti je tu gubio vodu, pogotovo ako si nakon promjene dihtunga glava mijenjao antifriz (a vjerovatno jesi). To je odrzacni ventil i vjerovatno ga majstor nije fino stegao nakon sto je zavrsio sa odzracivanjem sitema.
Last edited by NediM17 on 29/06/2016 20:16, edited 1 time in total.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5334 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

NediM17 wrote:Moguce da ti je tu gubio vodu, pogotovo ako si nakon promjene dihtunga glava mijenjao antifriz. To je odrzacni ventil.
I posudu novu i antifriz i ispiranje sistema islo, i maloprije taj ventil na pola odvrnut, ja samo malo prstom okrenuo poce da curi i zavrnem ga malo jače :-D
NediM17
Posts: 26452
Joined: 05/11/2009 11:49

#5335 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by NediM17 »

Editovah i ja post sa vise detalja u medjuvremenu. To je to onda vjerovatno. :thumbup:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5336 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

Hvala ti, a nastavicu pratiti tecnost za svaki slucaj :thumbup:
samo pozitiva
Posts: 1018
Joined: 27/01/2016 10:58
Location: Tapatalk

#5337 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by samo pozitiva »

delphi dijelovi, isplatili se uzimati ili ici na skuplje?
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#5338 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Čudna sorta »

Prije 4-5 dana kupila Megana, prije toga vodila ga u ovlašteni servis sve ok. Juče auto huči, zuji, baš glasno radi, ali ne cijelio vrijeme samo nekih 10-15 sekundi i onda normalno. Nakon što se "ohladilo", odnosno kad se spustila temperatura (u momentu je pokazivalo vani 44 stepena) sve OK. Pa zna li neko šta bi moglo biti? Ne mogu danas kod majstora - nedjelja, a do sutra će me ovo pojesti... :cry:

Inače u srevisu rekli samo remen da se promjeni, što se ostalog tiče nema apsolutno ništa drugo. Remen promijenjen, i ne znam sad... :(
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#5339 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Ne znam da li taj megan ima pokazivac temperature motora, ako ima baci pogled na njega. Mozda ti se pale ventilatori kako bi hladili hladnjak tj motor. Provjeri rashladnu tecnost.
Nisam mehanicar, ali ti rece huci zuji I previse toplo pa reko da nije ovo. Probaj mozda ugasiti klimu I ventilatore .Ne vjerujem da je nesto ozbiljno.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#5340 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Čudna sorta »

Image

Ovaj je Megan...

Vidjet ću da li ima pokazivac temperature za motor, i ta rashladna tečnost...

I ja se nadam da nije ništa ozbiljno, da je možda neko hlađenje ili nešto kad su visoke temperature pa zbog toga.

Tako sam se nasekirala, još trebam na put u srijedu, ako bude nešto veće... :cry:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5341 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Nema lampica na tabli, samo po gasu. To ti se ukljucio ventilator na maksimum, da ohladi kondenzator klime i hladnjak rashladne tecnosti. Sasvim normalno na visokim temperaturama kao sto je 44 stepena.
User avatar
kabal1337
Posts: 13449
Joined: 11/02/2012 21:08

#5342 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by kabal1337 »

Mah ovo sto ti rekoh za rashladnu tecnost je cisto preventivna mjera. ( to ti je onaj cep sto ne smijes odvrtati kada je auto toplo ) . toplo pa provjeri nivo radi sebe :D

Nesto mi puno 44 stepena mora da ti je auto parkirano vani. jer kod mene je ovih dana pokazivao 35 ( nije megan)
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5343 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

Čudna sorta wrote:Image

Ovaj je Megan...

Vidjet ću da li ima pokazivac temperature za motor, i ta rashladna tečnost...

I ja se nadam da nije ništa ozbiljno, da je možda neko hlađenje ili nešto kad su visoke temperature pa zbog toga.

Tako sam se nasekirala, još trebam na put u srijedu, ako bude nešto veće... :cry:
Lijepa boja, neka ti je sa srecom. Imas bihamk i sl. i klasicni chek pred put (reda radi, kod dobrog majstora)
bez da ti nabrajas svoje utiske (osim povjerljiv majstor).
Uostalom kupljeno prije 5 dana, nije na lijepe oci kupljeno.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#5344 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Čudna sorta »

direstraits0078 wrote:Nema lampica na tabli, samo po gasu. To ti se ukljucio ventilator na maksimum, da ohladi kondenzator klime i hladnjak rashladne tecnosti. Sasvim normalno na visokim temperaturama kao sto je 44 stepena.
Nema ništa na tabli. I ja sam se nadala da je ventilator ili nešto slično, ali opet mi nekako bilo baš previše bučno. Doduše ja se ne razumijem, možda je to i normalno...
kabal1337 wrote:Mah ovo sto ti rekoh za rashladnu tecnost je cisto preventivna mjera. ( to ti je onaj cep sto ne smijes odvrtati kada je auto toplo ) . toplo pa provjeri nivo radi sebe :D

Nesto mi puno 44 stepena mora da ti je auto parkirano vani. jer kod mene je ovih dana pokazivao 35 ( nije megan)
Meni je bio vani parkiran, i to po onom najvećem suncu, vjeruj kad sam ga tek upalila da je pokaziv'o 44 stepena.
topcam wrote:Lijepa boja, neka ti je sa srecom. Imas bihamk i sl. i klasicni chek pred put (reda radi, kod dobrog majstora)
bez da ti nabrajas svoje utiske (osim povjerljiv majstor).
Uostalom kupljeno prije 5 dana, nije na lijepe oci kupljeno.


Ovo je slika sa neta, samo da vidite koji je model u pitanju, kod mene je bijeli. :)

Kažem, vodila sam ga u ovlašteni i to preko preporuke, jer se ja zaista ne razumijem, ljudi rekli da nemaju apsolutno nijednu zamjerku na auto, osim što se remen moram promijeniti jer se nije nikako mijenjao, i to sam uradila. I kontam otkud sad ovo... kad je malo zahladno palila ga i ništa, sinoć i jutros opet sve OK, pa se i ja nešto nadam da je do rashlađivanja, visoke temperature.
nj0be
Posts: 108
Joined: 18/04/2009 22:20

#5345 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by nj0be »

Koliko kostaju otprilike opruge amortizera, zajedno sa soljama i odbojnicima, u paru prednji za Peugeot 307 SW, 2003 godina
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5346 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Ima li neko da su mu crkavale dizne, da mi napiše simptome? :mrgreen:
Bolje ipak da ja napišem đe je problem.

Auto je stajalo nekih 10 dana, kad sam upalio radio na 3 cilindra, nakon toga palio normalno, ali počeo malo dimiti i osjeti se nafta.
Mehaničar reče da idem dizne provjeriti, auto ide kako treba a i potrošnja je ista.
User avatar
Danguba
Posts: 15930
Joined: 01/12/2003 00:00
Location: Tu negdje

#5347 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Danguba »

junior3 wrote:Ima li neko da su mu crkavale dizne, da mi napiše simptome? :mrgreen:
Bolje ipak da ja napišem đe je problem.

Auto je stajalo nekih 10 dana, kad sam upalio radio na 3 cilindra, nakon toga palio normalno, ali počeo malo dimiti i osjeti se nafta.
Mehaničar reče da idem dizne provjeriti, auto ide kako treba a i potrošnja je ista.
Pa sta hoces sada?
Da ti mi odvezemo auto i promijenimo podloske. :D
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5348 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

Pa bilo bi to fino od vas. :mrgreen:
Problem je što nije do podloški.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5349 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

junior3 wrote:Pa bilo bi to fino od vas. :mrgreen:
Problem je što nije do podloški.
Šta jeste problem?
junior3
Posts: 9131
Joined: 20/02/2014 01:02

#5350 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by junior3 »

direstraits0078 wrote:
junior3 wrote:Pa bilo bi to fino od vas. :mrgreen:
Problem je što nije do podloški.
Šta jeste problem?
Pa ne znam majku mu, ali ne vjerujem da će auto teže paliti i raditi na 3 cilindra zbog podloški?
Ima tome 5 dana i nije se ponovilo, ali ću ići sledeće sedmice ispitati dizne.
Post Reply