kvalitet i cijena peleta u BiH

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Reglan
Posts: 4854
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#5326 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

Na koliko stepeni vi drzite vodu?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5327 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Ako imas regulaciju da mozes kontrolisati temperaturu vode prema radijatorima onda na 72c.
Ako nemas onda oko 60c
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2569
Joined: 07/05/2009 19:51

#5328 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Magarece_godine »

Kod mene 65.
User avatar
-Chesterfield-
Posts: 5742
Joined: 04/08/2020 19:22

#5329 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by -Chesterfield- »

romim wrote: 29/01/2022 22:09 Pa kakva je to pec da moze sagoriti 25kg peleta po satu :?

A ovaj sto sagori 10 vreca sigurno ima kotao od 50kw na 250m2
@-Chesterfield-
Tek sad skontah da si ti stavio slike.
Je li to pec od 50kw ili od 35kw?
Peć je 50 kw. Ne gasi se skoro nikako.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5330 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Moguce je da potrosi 10 vreca dnevno, ali to znaci da su veliki toplotni gubitci.
Slaba je izolacija jer po nekom proracunu potrebno je 115w/m2
Potrosnja tog kotla moze biti od 3.5kg do 11kg po satu.

Kotao od 35kw bi puno bolje radio i imao bi vexu iskoristivost.

Ja imam Interio 15kw i nisam htio da kupim od 22kw iako je razlika u cijeni mala.

Grijem trenutno oko 120m2 po par sati dnevno i kotao nakon zagrijavanja sistema radi na snazi 2 od mogucih 5.
Nekad bi trebao grijatio i oko 180m2 i smatram da ce biti sasvim dovoljan.
Kotao bolje radi i ima bolju iskoristivost peleta ako sto duze radi na jacoj snazi.

Isto tako kod tebe taj kotao od 50kw radi na snazi 2 i 1 a od 35kw bi radio na anazi 4 ili 5.

E sad uporedi izolaciju kad ja sa 15kw cu sigurno bez problema grijati 180m2 dok taj kotao od 50kw grije 250m2
User avatar
Reglan
Posts: 4854
Joined: 04/01/2010 13:51
Location: Usa
Contact:

#5331 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Reglan »

romim wrote: 30/01/2022 21:14 Ako imas regulaciju da mozes kontrolisati temperaturu vode prema radijatorima onda na 72c.
Ako nemas onda oko 60c
Imam sobni termostat, bila je prije na 65, kontam sad na 70 da stavim da vidim kako funkcionise potrosnja
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5332 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _Reds_ »

romim wrote: 24/01/2022 00:28 Mala je snaga tog kotla i on ima nisku minimalnu potrosnju.
U svakom slucaju tebi je to pogodak.
Svaki prostor je prica za sebe
Najgore prodju ovi sto im "majstori" ugrade prejake kotlove pa im se cesto gase i pale.
Za najbolju iskoristivost peci najbolje bi bilo da sto duze radi na najjacoj snazi.
Zato se treba odrediti adekvatna jacina kotla.
Zar se snaga na većini kotlova ne može podešavati ?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5333 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@Reglan
Ja bih izbacio taj termostat i regulisao temperaturu termo glavama na radijatorima.
Mislim da bi bio bolji rad kotla. Da ne duzim pricu.

@_Reds_
Moze se snaga regulisati na svakom kotlu ali...
Kad kupis prejak kotao koji ce za njegovu konstrukciju raditi na maloj snazi sa malim plamenom u lozistu, tada je temperatura lozista niska i ne dolazi do potpunog izgaranja plinova koji se oalobode iz peleta nego oni odlaze kroz dimnjak.

Manji kotao ima manje loziste a uz to radice na vecoj snazi duze cremena nego onaj jaci.
Samim tim plamen u lozistu ce biti jaci i bice veca temperatura lozista sto dovodi do boljeg izgaranja i iskoristenja peleta.

Zato je vrlo vazno da se odabere pravilna snaga kotla.

To se prija za drvo i ugalj radilo metodom ofrlje ono toliko kvadrata toliko kilovata.

To se radi i sad pa se recimo kotlovi na drvo i ugalj zamjene sa istom snagom kotla na pelet iako je razlika u iskoristivosti 20%
Izolacije su sad drugacije i bolje itd.

Tako vecina "majstora" preporuci kotao na ofrlje.
Ono ako je jaci grijace, a ako je slabiji falice.
Pa bolje malo pojacaj ne smeta ako je viska.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5334 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _Reds_ »

romim wrote: 31/01/2022 11:13 @Reglan
Ja bih izbacio taj termostat i regulisao temperaturu termo glavama na radijatorima.
Mislim da bi bio bolji rad kotla. Da ne duzim pricu.

@_Reds_
Moze se snaga regulisati na svakom kotlu ali...
Kad kupis prejak kotao koji ce za njegovu konstrukciju raditi na maloj snazi sa malim plamenom u lozistu, tada je temperatura lozista niska i ne dolazi do potpunog izgaranja plinova koji se oalobode iz peleta nego oni odlaze kroz dimnjak.

Manji kotao ima manje loziste a uz to radice na vecoj snazi duze cremena nego onaj jaci.
Samim tim plamen u lozistu ce biti jaci i bice veca temperatura lozista sto dovodi do boljeg izgaranja i iskoristenja peleta.

Zato je vrlo vazno da se odabere pravilna snaga kotla.

To se prija za drvo i ugalj radilo metodom ofrlje ono toliko kvadrata toliko kilovata.

To se radi i sad pa se recimo kotlovi na drvo i ugalj zamjene sa istom snagom kotla na pelet iako je razlika u iskoristivosti 20%
Izolacije su sad drugacije i bolje itd.

Tako vecina "majstora" preporuci kotao na ofrlje.
Ono ako je jaci grijace, a ako je slabiji falice.
Pa bolje malo pojacaj ne smeta ako je viska.
Ma većina kaže bolje ti uzmi jači, on će sam sebe regulisati, ako radii na automatici.

Kad si već tu koliko je realno potrebno vremena da se recimo 100 kvadrata ugrije sa 7-8 stepeni na 22-23 dobro izolovanog objekta u kojem ima 70 solar rebara i kupatilski radijator?15kw je kamin. Da li je 6 sati ok ?
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5335 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Pa tako je uzmi da se oni ograde.
A sto ce taj jaci malo vise i potrositi bez potrebe, to nikom nista.

Teska je to matwmatika druze.
Ovako vidim da ti tih 70 rebara daje 11.7kw pri temperaturi vode od 60c.
Valjalo bi da tih rebara ima vise a da temperatura vode bude niza.
Ako bi ti temperatura vode bila 50c, 70 rebara daje 9.2kw
Dzaba ti sto imas kotao od 15kw ako nemas bar toliku snagu radijatora.
Otkud temperatura 7 8c u dobro izolovanom objektu?
To je da objekat nije grijan danima i danima.

Nisam toliki strucnjak niti mi je to profesija pa da ti znam izracunati tek tako.
Tu je potrebno znati tacnu izolaciju.
Jacinu kotla i radijatora.
Vanjsku temperaturu itd.
Ako objekat ima sve vanjske zidove i ako danima nisu grijani, treba tu vremena i par dana da se zidovi ugriju na temperaturu prostora, pa da onda grijanje radi normalno i odrzava temperaturu.
Za tih 6 sati mislim da je nedovoljno da ti prostor bude bas dobro zagrijan, jer ce zidovi da kupe toplotu u sebe sve dok se ne zagriju.
xxtoni
Posts: 17
Joined: 28/09/2008 18:39

#5336 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by xxtoni »

Citam ovu temu vec dosta vremena.

Imam sljedecu situaciju. Davno nekad kupljen kotao na pelet koji je prodan kao i trebao je biti 100KW. Međutim ocigledno ta firma (Botic Metal) je se ucila jos kako to praviti pa snaga nije ni blizu te jer nikad nije u stanju bio ugrijati dobro izolovan poslovni prostor sa podnim grijanjem. Posto je taj poluproizvod bio vrlo skup i nije se mogao prodati ni blizu cijene koliko je placen prebacen je kuci kod roditelja. Kuca je nekih 270 m2, grije se 90m2. Izolacija nema samo debeli zidovi, stolarija nije bajna.

Zanima me posto je kotao vrlo predimenzioniran koji je najefikasniji nacin koristenja?

Na ljeto se radi stolarija i fasada i podno grijanje + radijatori. Posto su to neki prvi pokusaji bili elektronika mu nije nesto spektakularno sofisticirana. Od opcija za podesavanje ima temepraturu vode u kotlu, doziranje na principu postotak (na 17% npr dozira 2.5s pa miruje 15s) i ventilator isto na principu %. Pokraj tog jos pokazuje temperaturu dimnih gasova na izlazu iz kotla i tjt, na kotao je spojen termostat.

Prije je kotao bio nastiman da radi sa vise snage da brze grije ali citao sam na forumima da to povecava potrosnju da je efikasnije da radi na manjoj snazi po cijeli dan.

Zanima me sta je najbolje. Potrosnja prosle zime je bila 5-6t za grijanje tih 90 m2.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5337 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _Reds_ »

romim wrote: 31/01/2022 14:21 Pa tako je uzmi da se oni ograde.
A sto ce taj jaci malo vise i potrositi bez potrebe, to nikom nista.

Teska je to matwmatika druze.
Ovako vidim da ti tih 70 rebara daje 11.7kw pri temperaturi vode od 60c.
Valjalo bi da tih rebara ima vise a da temperatura vode bude niza.
Ako bi ti temperatura vode bila 50c, 70 rebara daje 9.2kw
Dzaba ti sto imas kotao od 15kw ako nemas bar toliku snagu radijatora.
Otkud temperatura 7 8c u dobro izolovanom objektu?
To je da objekat nije grijan danima i danima.

Nisam toliki strucnjak niti mi je to profesija pa da ti znam izracunati tek tako.
Tu je potrebno znati tacnu izolaciju.
Jacinu kotla i radijatora.
Vanjsku temperaturu itd.
Ako objekat ima sve vanjske zidove i ako danima nisu grijani, treba tu vremena i par dana da se zidovi ugriju na temperaturu prostora, pa da onda grijanje radi normalno i odrzava temperaturu.
Za tih 6 sati mislim da je nedovoljno da ti prostor bude bas dobro zagrijan, jer ce zidovi da kupe toplotu u sebe sve dok se ne zagriju.
Tako je, ne grije se nekad po 4-5 dana, nekad malo više.
U ovom slučaju zagrije se za 6 sati, pa sam mislio da je loše. Mislio sam da imaš iskustva, pa vise iz iskustva.
Na onih 11.7kw ima i veliki radijator 180x50 u kuptailu.
7-8 bude kad su minusi nakon recimo 5 dana ne grijanja.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5338 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@_Reds_
Mislio sam da hoces neke precizne podatke.
Ako je objekat prethodno zagrijavan i u zidovima ima akumulacije toplote, onda je moguce, ali ako recimo ne grijes mjesec pa hoces da ti za tih 6 sati ugrije dobro, to tesko.
Trebaju prvo da se sobro ugriju zidovi, a za to treba 2 3 dana lozenja.

@xxtoni
Kako god okrenes druze, sam kazes da se tacno i ne zna koja je snaga tog kotla. Pitanje je i koja mu je iskoristivost itd.
Sve sto bi radio da napravis neko poboljšanje treba ulaganja ali to opet nece biti to.
Najjeftinije je da ga ne regulises termostatom, nego termo glavama na radijatorima.
Da podesis temperaturu vode 62c i pustis ga da ide sam u modulaciju.
Nadam se da je ima?
Druga opcija bi bila da se ugradi spremnik toplote koji bi se zagrijavao dok kotao radi i onda kad se ugasi da se kuca grije toplotom iz spremnika, a da kotao miruje.

Kazes ide renoviranje i da ce se raditi podno grijanje.
Za podno grijanje koliko mi se cini temperatura vode ne ide visa od oko 37c, tako da ti treba regulacija kod kotla koja ce slati prema podnom tu temperaturu vode.
Ako ce biti i podno i radijatori, onda moras imati dva razlicita voda sa ratlicitom temperaturom vode.

Ako vec sve to radis i moraces ugradjivati zbog podnog dodatnu regulaciju, onda napravi to kako treba.
Isplatice ti se to na potrosnji peleta, koji nije jeftin.
Usporedbe radi, grijao sam oko 120m2 bez izolacije sa 3.5 do 4 tone peleta, a kod tebe za 90m2 5-6 tona.

Ako budes radio kako treba, onda kotao ne veci od 25kw.
Ako ce biti i podno i radijatori onda recimo regulacija da se uradi da termostat iskljucuje pumpu za podno grijanje, a na radijatore postaviti termo glave.
Ako si u mogucnosti ne bi bilo lose i spremnik toplote.
xxtoni
Posts: 17
Joined: 28/09/2008 18:39

#5339 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by xxtoni »

romim wrote: 01/02/2022 13:56 @_Reds_
Mislio sam da hoces neke precizne podatke.
Ako je objekat prethodno zagrijavan i u zidovima ima akumulacije toplote, onda je moguce, ali ako recimo ne grijes mjesec pa hoces da ti za tih 6 sati ugrije dobro, to tesko.
Trebaju prvo da se sobro ugriju zidovi, a za to treba 2 3 dana lozenja.

@xxtoni
Kako god okrenes druze, sam kazes da se tacno i ne zna koja je snaga tog kotla. Pitanje je i koja mu je iskoristivost itd.
Sve sto bi radio da napravis neko poboljšanje treba ulaganja ali to opet nece biti to.
Najjeftinije je da ga ne regulises termostatom, nego termo glavama na radijatorima.
Da podesis temperaturu vode 62c i pustis ga da ide sam u modulaciju.
Nadam se da je ima?
Druga opcija bi bila da se ugradi spremnik toplote koji bi se zagrijavao dok kotao radi i onda kad se ugasi da se kuca grije toplotom iz spremnika, a da kotao miruje.

Kazes ide renoviranje i da ce se raditi podno grijanje.
Za podno grijanje koliko mi se cini temperatura vode ne ide visa od oko 37c, tako da ti treba regulacija kod kotla koja ce slati prema podnom tu temperaturu vode.
Ako ce biti i podno i radijatori, onda moras imati dva razlicita voda sa ratlicitom temperaturom vode.

Ako vec sve to radis i moraces ugradjivati zbog podnog dodatnu regulaciju, onda napravi to kako treba.
Isplatice ti se to na potrosnji peleta, koji nije jeftin.
Usporedbe radi, grijao sam oko 120m2 bez izolacije sa 3.5 do 4 tone peleta, a kod tebe za 90m2 5-6 tona.

Ako budes radio kako treba, onda kotao ne veci od 25kw.
Ako ce biti i podno i radijatori onda recimo regulacija da se uradi da termostat iskljucuje pumpu za podno grijanje, a na radijatore postaviti termo glave.
Ako si u mogucnosti ne bi bilo lose i spremnik toplote.
Nisam siguran da li ima modulaciju, pokusavam se sjetiti kako ide kad se iskljuci termostat, sjecam se da se napravi brikna umjesto termostata. Nema se koga ni pitati, taj Botic sto je to pravio valjda je toliko sranja napravio da ga je godinama nemoguce dobiti na telefon. Serviser kojeg je imao umro...a ni ti njegovi serviseri nemaju pojma.

Spremnik toplote svakako planiram uzeti za podno jer planiram zamjeniti ovo sa toplotnom pumpom jer radit cu zapravo sve podno nece biti radijatora i planirao sam toplotnom onda da imam i podno hlađenje i da se svaka prostorija posebno moze regulisati.

Ma taj kotao je uzasno smece, kostalo ja mislim 10.000KM + PDV ali zao mi ga bilo tek tako baciti. Neka radi jos ovu zimu i mozda sljedecu i na sekundarne sirovine.
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5340 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

Nista onda, guraj ovako do toplotne pumpe.
Ne isplati ti se nista sad na to ulagati kad vec kontas mijenjati.
Jedino bi mozda mogao spremnik odmah ugraditi, svakako ce ti trebati.
Za dvije zime ako ustedis dvije tone peleta, isplati ti se.
vanjki
Posts: 1813
Joined: 26/10/2006 17:37

#5341 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vanjki »

Trazio po cijelom Sarajevo pelet i nigdje nema po prodavnicama.Danas ista situacija u Zivinicama.Postoji li jos negdje u Sarajevu,jer mi treba samo vreca.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2569
Joined: 07/05/2009 19:51

#5342 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Magarece_godine »

vanjki wrote: 01/02/2022 21:31 Trazio po cijelom Sarajevo pelet i nigdje nema po prodavnicama.Danas ista situacija u Zivinicama.Postoji li jos negdje u Sarajevu,jer mi treba samo vreca.
Bilo neki dan na Hifa pumpi u Rajlovcu
vanjki
Posts: 1813
Joined: 26/10/2006 17:37

#5343 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vanjki »

Magarece_godine wrote: 01/02/2022 22:32
vanjki wrote: 01/02/2022 21:31 Trazio po cijelom Sarajevo pelet i nigdje nema po prodavnicama.Danas ista situacija u Zivinicama.Postoji li jos negdje u Sarajevu,jer mi treba samo vreca.
Bilo neki dan na Hifa pumpi u Rajlovcu
Hvala
Username69
Posts: 47
Joined: 25/01/2022 06:17

#5344 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by Username69 »

vanjki wrote: 01/02/2022 21:31 Trazio po cijelom Sarajevo pelet i nigdje nema po prodavnicama.Danas ista situacija u Zivinicama.Postoji li jos negdje u Sarajevu,jer mi treba samo vreca.
Sta rade mamicu im njihovu kao neke godine kad su hifici sve pokupovali i namjestili cijenu, izgleda da i drvosjeca slicno radi je li otvorio prodajno mjesto u zivinicama
romim
Posts: 913
Joined: 04/02/2020 18:32

#5345 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by romim »

@vanjki pogledaj i u Adazalu
vanjki
Posts: 1813
Joined: 26/10/2006 17:37

#5346 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vanjki »

Pogledat cu ali sumnjam.Nema ga nigdje i Sarajevu.Nema gdje nisam trazio
User avatar
BarbaDue
Posts: 63436
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5347 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

vanjki wrote: 02/02/2022 21:11 Pogledat cu ali sumnjam.Nema ga nigdje i Sarajevu.Nema gdje nisam trazio
Ja se izvinjavam jesam dobro razumio, vi govorite da se u Sarajevu nema kupiti vreća peleta?
vanjki
Posts: 1813
Joined: 26/10/2006 17:37

#5348 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by vanjki »

BarbaDue wrote: 02/02/2022 21:34
vanjki wrote: 02/02/2022 21:11 Pogledat cu ali sumnjam.Nema ga nigdje i Sarajevu.Nema gdje nisam trazio
Ja se izvinjavam jesam dobro razumio, vi govorite da se u Sarajevu nema kupiti vreća peleta?
Nema stvarno.Gledao prije dva dana Obi,Fis,Bingo veliki,Penny,Hifa benziska i nigdje nije bilo.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63436
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5349 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by BarbaDue »

vanjki wrote: 02/02/2022 23:07
BarbaDue wrote: 02/02/2022 21:34

Ja se izvinjavam jesam dobro razumio, vi govorite da se u Sarajevu nema kupiti vreća peleta?
Nema stvarno.Gledao prije dva dana Obi,Fis,Bingo veliki,Penny,Hifa benziska i nigdje nije bilo.
Pretpostavljam da je to priprema za proljeće i nove cijene peleta. Znači Barba pripremaj lagano pare za klimatizaciju.
User avatar
_Reds_
Posts: 9383
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#5350 Re: kvalitet i cijena peleta u BiH

Post by _Reds_ »

vanjki wrote: 02/02/2022 23:07
BarbaDue wrote: 02/02/2022 21:34

Ja se izvinjavam jesam dobro razumio, vi govorite da se u Sarajevu nema kupiti vreća peleta?
Nema stvarno.Gledao prije dva dana Obi,Fis,Bingo veliki,Penny,Hifa benziska i nigdje nije bilo.
Imaš pelet na benzinskoj stanici Petrol na Stupu. Imaš i na Hafi na ILidzi. Bilo je i u OBI-iju prije 10tak dana.
Post Reply