Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5276 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Kerima, bila si dobra učenica. :)
Samo mali popravak, dosta su i 2 dana držanja u galončiću dok fermentira a ono što sam htio popraviti jeste da sjeme nikako ne sušiti na salavati već keramičnim tanjirićima, jer je poslije lakše odlijepiti.
Novine, WC papir, krpe i slično nikako ne dolazi u obzir.

Toliko od mene...
Kod mene se ne zalijepi jer ga ne ostavim tako danima,nego cim ga istresem sa cjediljke na salavetu poslije pola sata ga prstima okrenem i premjestim na drugi dio (suhlji) salavete i gle svaka sjemenka se razdvoji.
Haman da sam ja do sad od vas nekih ucila,eto sad cete i vi od mene nesto saznati :lol:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5277 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Gladna wrote:Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Sta ce ti basta zivis u skandinaviji uzivaj i gledaj kako se mi mucimo. :mrgreen:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5278 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:
Kerima, bila si dobra učenica. :)
Samo mali popravak, dosta su i 2 dana držanja u galončiću dok fermentira a ono što sam htio popraviti jeste da sjeme nikako ne sušiti na salavati već keramičnim tanjirićima, jer je poslije lakše odlijepiti.
Novine, WC papir, krpe i slično nikako ne dolazi u obzir.

Toliko od mene...
Kod mene se ne zalijepi jer ga ne ostavim tako danima,nego cim ga istresem sa cjediljke na salavetu poslije pola sata ga prstima okrenem i premjestim na drugi dio (suhlji) salavete i gle svaka sjemenka se razdvoji.
Haman da sam ja do sad od vas nekih ucila,eto sad cete i vi od mene nesto saznati :lol:
Ja toliko ni palačinke ne okrenem ko ti sjemena. :lol:
Last edited by Mu'min on 27/08/2013 12:13, edited 1 time in total.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5279 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Mislila sam prevrnem ih,odlijepim od one njihove smole i salavete pa premjestim na drugi dio salavete da se sasuse brze.
Gladna
Posts: 47
Joined: 28/06/2010 13:08

#5280 Re: Bášča

Post by Gladna »

kerima1 wrote:
Gladna wrote:Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Sta ce ti basta zivis u skandinaviji uzivaj i gledaj kako se mi mucimo. :mrgreen:
:lol:
Ovo ce biti iz basta iz razonode :-)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5281 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Gladna wrote:
kerima1 wrote:
Gladna wrote:Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Sta ce ti basta zivis u skandinaviji uzivaj i gledaj kako se mi mucimo. :mrgreen:
:lol:
Ovo ce biti iz basta iz razonode :-)
Aha malo hobija :-D
Samo kako ce ti gore na sjeveru sazreti paradajz,morat ces prvo pronaci te vrste koje gore uspiju dozreti,neke ruske sorte.Na primjer ovu vrstu:Image
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5282 Re: Bášča

Post by safran »

Gladna wrote:
kerima1 wrote:
Gladna wrote:Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Sta ce ti basta zivis u skandinaviji uzivaj i gledaj kako se mi mucimo. :mrgreen:
:lol:
Ovo ce biti iz basta iz razonode :-)
Na tomatofest.com možeš naći sortirane sorte za hladnu klimu koje su uglavnom otporne i na plamenjaču - možeš naručiti online i dobiješ vrlo brzo poštom. Ja sam naručivala i sve što sam dobila bilo je u skladu sa onim što stoji na web stranici. Što se tiče početka sezone to ti zaista mi ne bismo mogli odgovoriti. Pouzdanu informaciju možeš dobiti samo iz svoje okoline. Ja imam rođake u Skandinaviji i znam da uzgajaju i paradajz i raštiku i sve što im padne na pamet ali stvarno ne znam šta i kako rade.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5283 Re: Bášča

Post by Senći »

Ova šljiva je u dvorištu jedne divne porodice u Zenici

Image

Image
bizet
Posts: 1541
Joined: 24/06/2012 07:41

#5284 Re: Bášča

Post by bizet »

@Senci, podsjeti me na josipinu pjesmu "o jednoj mladosti" ...i u tami katkad nikne divan cvijet :lol:
uslikala je i ja nedavno, reko postavicu je na temu, ali si me preduhitrio :)
hvala ti za pasirku, jos jednom
prenesi pozdrave zeni i sestri :)
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5285 Re: Bášča

Post by Ratarka »

ukuhano jos 10 kg paradajza, uz dodatak sitno isjeckanih paprika, luka, bijelog luka, jednog feferona ljutog ko sam vrag i zacina. ukusno je beskrajno, ali lagano me umaraju ove malene pasirke i dolazim u iskusenje da odem do konjica i idem od radnje do radnje i trazim ovu sa slike...

mrkva je ostala sitna, ima li smisla da je sada rascupam?
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5286 Re: Bášča

Post by Senći »

bizet pozdrav i za vas i hvala i vama na svemu :)

Ratarka nema potrebe da ideš od radnje do radnje zbog pasirke samo javi kad budeš dolazila ili kad ja budem dolazio u SA da ti je ponesem. Mislim da je pokasno da sad raščupaš mrkvu, ali nemaš šta izgubit pokušaj pa kako bude :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5287 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ove godine smo na godišnjem ubrali 12kg kupina ili po istočno-bosanski "malina".
Evo prvog dana berbe (4kg).
Sve je otišlo u marmeladu. Tako je aromatična i sočna. :thumbup:

Image

Image
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5288 Re: Bášča

Post by safran »

Ne može tako Mumine - recept za mermeladu - još bolje - tamo na temu Zimnica.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5289 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Kod mene aktuelno pravljenje đema od sljiva,moj favorit,najlakse mi taj napraviti. :-D
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5290 Re: Bášča

Post by flag »

Senći wrote:Ostavi mi sjemena od ovog žutog Mu'minovog paradajza flag ti ili neko drugi sa foruma,kako rekoste veoma je ukusan pa bi volio da imam i ja tu vrstu.
I šta kažeš majstore, kojim se ono putem dolazi :D :mrgreen: ?
kladusanka wrote:I ja bih probala uzgojiti taj žuti paradajz. Eto, samo da znate. :)
Dobro kladušako, eto sad i to znamo i baš nam je drago zbog tvoje odluke :D!

šalim se, naravno da ćete dobiti sjeme
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5291 Re: Bášča

Post by Ratarka »

flag wrote:
Senći wrote:Ostavi mi sjemena od ovog žutog Mu'minovog paradajza flag ti ili neko drugi sa foruma,kako rekoste veoma je ukusan pa bi volio da imam i ja tu vrstu.
I šta kažeš majstore, kojim se ono putem dolazi :D :mrgreen: ?
kladusanka wrote:I ja bih probala uzgojiti taj žuti paradajz. Eto, samo da znate. :)
Dobro kladušako, eto sad i to znamo i baš nam je drago zbog tvoje odluke :D!

šalim se, naravno da ćete dobiti sjeme
i ja bih ovo sjeme
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5292 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Znači Flag ti ces podijeliti narodu sjeme tog paradajza. :thumbup: :-D
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5293 Re: Bášča

Post by Mu'min »

safran wrote:Ne može tako Mumine - recept za mermeladu - još bolje - tamo na temu Zimnica.
Pa recept je vrlo jednostavan.
Image
Pošto su bile jaaako zrele kupine stavio sam na 1kg malina 0,25kg šećera znači 1:4.
Postupak je slijedeći:
1. Operi kupine
2. Propasiraj sa pasirkom sa paradajza (ovom italijankom što je svi nabavljate na temi Bašča, istu tako imam i ja).
3. Kupinama nakon pasiranja dodaj šećer (1:4)
4. To ukuhavaš koliko je potrebno (ko ne zna kad se skida ukuhano voće nek pita žena ona mater ili svekrvu :D ).
5. Nakon skidanja dodamo želatin prije toga pomiješan sa malo vode ad se zgrudi i onda tu gustu smjestu želatina i vode ubacimo u marmeladu i miješamo dok se u potpunosti ne istopi.
6. Pakovanje u vruće galone i El-Fatiha. :)
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5294 Jamie Oliver -

Post by Mu'min »

Jamie Oliver: Siromašni bacaju novac na gotove obroke

http://www.klix.ba/lifestyle/hranaipice ... /130827098
Zanimiljivi su komentari ZA i PROTIV bašče.
Od onog prvog kojeg bi skoro u cjelini potpisao do onog bosanskog gdje se "nema ništa računar raditi". :)
Gladna
Posts: 47
Joined: 28/06/2010 13:08

#5295 Re: Bášča

Post by Gladna »

Je li se na ovoj temi isto smiju postavljati pitanja o cvijecu u basti :-)
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5296 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Imam viska crvenog luka, prodao bi ga, ali ne znam koja mu je cijena realna?? imam vec zainteresovanih, ali ne znam sta da im kazem??
Sto se tice Muminovog zutog bosanskog paradajza, kod mene je prezivjelo samo jedno stablo, plodova ima, ali ne bas puno,sporo mi sazrijevaju, tek sam jedan ubrao, a Mumin rece da je to rana sorta, i nisu mi krupni, kao ovi na vasim slikama, mozda sam pogrijesio sto sam ga stavio u plastenik, mozda sam trebao vani ga posaditi?? Ako budem imao sjemena, ostavicu ja. Zahvalan sam Muminu na sjemenu koje je poslao, ali ocito sam ja negdje pogrijesio prilikom sijanja??
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5297 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Sjeme je išlo sa iste kamarice svima tako da do baštovana je. :)
Ja se ne turam u Božije... :)
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5298 Re: Bášča

Post by kerima1 »

ali ocito sam ja negdje pogrijesio prilikom sijanja
Jesi garant :D Mislim da ima posebno sjeme za plastenika,ovo ide vani i sve odlike te sorte sto si napisao stoji.Meni je medju prvima dozrio,rodio fino,jest da nije krupan,al nisam ni ja krupno gnojila:)
Blagodati kise i zahladjenja.meni opet krenuli bujati paradajzi,a bili su se skupili jadnici od zeđi :-D
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5299 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Mu'min wrote:Sjeme je išlo sa iste kamarice svima tako da do baštovana je. :)
Ja se ne turam u Božije... :)
Mumine, ja sam i rekao da je do mene, sjeme je dobro, isklijalo, i sve, ali negdje sam ja pogrijesio, da li u odrzavanju, ili je problem sto je u plasteniku, ne znam ...
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5300 Re: Bášča

Post by Senći »

Povadio jedan dio mrkve

Image
Post Reply