Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5251 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.

Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska. :-) Gume su asicare po testovima projektovane da budu sto bolje po snijegu, pa tako na suhoj i mokroj podlozi zaostaju za top proizvodjacima, a pri tome nisu nista jeftinije.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5252 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.

Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska. :-) Gume su asicare po testovima projektovane da budu sto bolje po snijegu, pa tako na suhoj i mokroj podlozi zaostaju za top proizvodjacima, a pri tome nisu nista jeftinije.
Ja sam kontao da uzmem ovdje Nokian Hakkapeliitta R2 jer mi trebaju gume za dubok snijeg i slicno. Bridgestone u 255/55 R18 dimenziji bio 156 dolara Nokian 302. E jbg, vala toliko bolje nisu.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5253 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

I ovdje su poprilicno skupe, sad gledam 205 16 H dodje 183 marke, a TS 850 je 166. Cak i kad bi bilo 10% popusta na kes, opet dodje na isto.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5254 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#5255 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

Black swan wrote:http://www.olx.ba/artikal/19113395/195- ... s/#pitanja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

koja je zadnja trebam 4 gume
Koja je cijena za kes?
A eto kako bi Boga ti mogao platiti drugacije?
Vrecama krompira?
Pik i "kupci" na njemu.
User avatar
drug_profi
Posts: 65407
Joined: 16/07/2012 16:00

#5256 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5257 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

drugi profil wrote:
ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.
Jbg zna se desiti da se guma cuje i da nema nikakvih efekata na upravljivost i stabilnost. Doduse to nije normalno za novu gume. :) Kakogod kod mene se nista ne cuje. A moze vrlo lako biti da je do izolacije oko blatobrana.
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5258 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

Warashii wrote:
Black swan wrote:http://www.olx.ba/artikal/19113395/195- ... s/#pitanja :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

koja je zadnja trebam 4 gume
Koja je cijena za kes?
A eto kako bi Boga ti mogao platiti drugacije?
Vrecama krompira?
Pik i "kupci" na njemu.
bolesno mjesto
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5259 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
drugi profil wrote:
ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.
Jbg zna se desiti da se guma cuje i da nema nikakvih efekata na upravljivost i stabilnost. Doduse to nije normalno za novu gume. :) Kakogod kod mene se nista ne cuje. A moze vrlo lako biti da je do izolacije oko blatobrana.
A sta ono ja vozim :mrgreen: :mrgreen: ,inace poznati po dobroj izolaciji
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#5260 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

Kako mi se cini jos jedna zima za koju su bacene pare na zimske gume.
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3491
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#5261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Matijevic_Vlado »

Image
Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera :mrgreen:
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5262 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

Em2r wrote:Kako mi se cini jos jedna zima za koju su bacene pare na zimske gume.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: i za zamjenu guma
User avatar
holowey
Posts: 10852
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца

#5263 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by holowey »

Matijevic_Vlado wrote: Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera :mrgreen:
moj punac je godinama zime vozio na ljetnim gumama a u gepeku dva montirana tocka sa lancima jer kaze lakse mu zamijeniti tocak nego postavljati lance :-)
Dzontra_Volta
Posts: 8001
Joined: 20/01/2011 11:10

#5264 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

holowey wrote:
Matijevic_Vlado wrote: Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera :mrgreen:
moj punac je godinama zime vozio na ljetnim gumama a u gepeku dva montirana tocka sa lancima jer kaze lakse mu zamijeniti tocak nego postavljati lance :-)
To vjerovatno u vrijeme kad je postavljanje lanaca fakat bio mukotrpan posao. :D
Meni i ona hitna pomoć i lanci "smetaju" u gepeku, a ne da još držim dva točka.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5265 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Podsjeti me to kad sam kod jednog mehaničara vidio rezervnu gumu sa nabačenim lancom na nju. Auto je yugo, a tome ima jedno 15 godina...
User avatar
Truba
Posts: 93788
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5266 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

golf 7 na telekom parkingu ljetne gume :| :| :|
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5267 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ranger »

jedna klasicna forumaska:
"Dobar vozac moze i s ljetnim gumama..." :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#5268 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by madner »

Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#5269 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by nightvision »

Svakako je bolje dobar vozac s ljetnim gumama, nego los sa zimskim. Ovaj prvi ce sigurno pripaziti a ovaj drugi ce oplesti po gasu u ubjedjenju da ga guma cuva.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5270 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

Ja sam bio par sezona na ljetnim gumama, nikakvih problema nisam imao. Bilo je i snijega. Medjutim ne bih vise rizikovao da naletim na poledicu i naguzim lika ispred sebe jer ljetne gume nisu mogle prenijeti silu kocenja. Jos gore, ne daj boze da naletim na pjesaka. A kod nas da stvar bude gora svake godine sve losije posipaju.

U nekim normalnijim evropskim drzavama zimske gume su obavezne samo ako ima snijega i poledice, ali u normalnijim drzavama se ulice adekvatno tretiraju kad je hladno. I ako napravis zastoj toliko te zavale da ti ljetne gume vise ne padnu na pamet zimi. :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5271 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

madner wrote:Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.
Može kada moraš. :oops: I ja sam u decembru prošle godine po snijegu prebacio jedno vozilo sa ljetnim gumama od tačke A do tačke B ali da je to normalno i preporučljivo sigurno da nije.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#5272 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by madner »

Pa ako vide snjeg svake 19 godine, logicno da nece biti obavezno.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#5273 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by madner »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
madner wrote:Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.
Može kada moraš. :oops: I ja sam u decembru prošle godine po snijegu prebacio jedno vozilo sa ljetnim gumama od tačke A do tačke B ali da je to normalno i preporučljivo sigurno da nije.
Ili kada ne odes na vrijeme kod vulkanizera kao neki, mada imaju odvojen set. :D
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5274 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

madner wrote:Pa ako vide snjeg svake 19 godine, logicno da nece biti obavezno.
Pa u Austriji naprijer nije obavezno kad sija sunce, cak ni kazne za neposjedovanje kad je obavezno nisu toliko velike, ali zato ako slucajno izazoves zastoj mozes fasovati nekoliko hiljada eura kazne. Sto samo implicira da ako mislis voziti kad je snijeg (odnosno ako ti je auto potreba svaki dan) moras imati zimske gume.

Kod nas ne moras nikako imati, uz lance u gepeku mozes legalno proci zimu s ljetnim gumama, sto je apsurd, jer po nekoj zdravoj logici bitnije je biti u stanju zakociti nego krenuti.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5275 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Rano ste se ponadali da ga nece biti, olovo, nisici, srednje, nije da pada :run:
Post Reply