Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska.
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5251 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska.
Gume su asicare po testovima projektovane da budu sto bolje po snijegu, pa tako na suhoj i mokroj podlozi zaostaju za top proizvodjacima, a pri tome nisu nista jeftinije.
Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5252 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam kontao da uzmem ovdje Nokian Hakkapeliitta R2 jer mi trebaju gume za dubok snijeg i slicno. Bridgestone u 255/55 R18 dimenziji bio 156 dolara Nokian 302. E jbg, vala toliko bolje nisu.ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Sto se tice Nokiana, Nokian nije nikakva novost i bilo ga je kod nas kupiti i prije skoro 10 godina, mislim Anet auto, ili tako nesto, u sklopu Strojorada. Njihove gume su poprilicno skupe, i tad bile (ja mislio uzeti pa uzeo nesto drugo), a i sad su. Raja se lozi sto su proizvedene i testirane u Finskoj, ali jbg ovo nije Finska.Gume su asicare po testovima projektovane da budu sto bolje po snijegu, pa tako na suhoj i mokroj podlozi zaostaju za top proizvodjacima, a pri tome nisu nista jeftinije.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5253 Re: Dolazi zima - zimske gume
I ovdje su poprilicno skupe, sad gledam 205 16 H dodje 183 marke, a TS 850 je 166. Cak i kad bi bilo 10% popusta na kes, opet dodje na isto.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#5255 Re: Dolazi zima - zimske gume
Koja je cijena za kes?Black swan wrote:http://www.olx.ba/artikal/19113395/195- ... s/#pitanja![]()
![]()
![]()
koja je zadnja trebam 4 gume
A eto kako bi Boga ti mogao platiti drugacije?
Vrecama krompira?
Pik i "kupci" na njemu.
- drug_profi
- Posts: 65407
- Joined: 16/07/2012 16:00
#5256 Re: Dolazi zima - zimske gume
Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5257 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jbg zna se desiti da se guma cuje i da nema nikakvih efekata na upravljivost i stabilnost. Doduse to nije normalno za novu gume.drugi profil wrote:Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5258 Re: Dolazi zima - zimske gume
bolesno mjestoWarashii wrote:Koja je cijena za kes?Black swan wrote:http://www.olx.ba/artikal/19113395/195- ... s/#pitanja![]()
![]()
![]()
koja je zadnja trebam 4 gume
A eto kako bi Boga ti mogao platiti drugacije?
Vrecama krompira?
Pik i "kupci" na njemu.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5259 Re: Dolazi zima - zimske gume
A sta ono ja vozimado-šampion wrote:Jbg zna se desiti da se guma cuje i da nema nikakvih efekata na upravljivost i stabilnost. Doduse to nije normalno za novu gume.drugi profil wrote:Tesko da se defekt ne bi osjetio na volanu pri tim brzinama.ado-šampion wrote:Ja nisam nista tako primijetio na TS850, a vozio sam i 150, mokro, kisa, suho... Moguce da je neka od njih defektna.
Bice prije da je do konstrukcije blatobrana i zvuka koji se prenosi u kabinu.Kakogod kod mene se nista ne cuje. A moze vrlo lako biti da je do izolacije oko blatobrana.
- Em2r
- Posts: 1045
- Joined: 05/06/2015 09:53
#5260 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kako mi se cini jos jedna zima za koju su bacene pare na zimske gume.
- Matijevic_Vlado
- Posts: 3491
- Joined: 03/10/2012 14:27
- Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..
#5261 Re: Dolazi zima - zimske gume

Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5262 Re: Dolazi zima - zimske gume
Em2r wrote:Kako mi se cini jos jedna zima za koju su bacene pare na zimske gume.
- holowey
- Posts: 10852
- Joined: 10/11/2008 10:53
- Location: Славим нерадну недјељу и повећање минималца
#5263 Re: Dolazi zima - zimske gume
moj punac je godinama zime vozio na ljetnim gumama a u gepeku dva montirana tocka sa lancima jer kaze lakse mu zamijeniti tocak nego postavljati lanceMatijevic_Vlado wrote: Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8001
- Joined: 20/01/2011 11:10
#5264 Re: Dolazi zima - zimske gume
To vjerovatno u vrijeme kad je postavljanje lanaca fakat bio mukotrpan posao.holowey wrote:moj punac je godinama zime vozio na ljetnim gumama a u gepeku dva montirana tocka sa lancima jer kaze lakse mu zamijeniti tocak nego postavljati lanceMatijevic_Vlado wrote: Neko je pitao kako se postavljaju lanci pa evo mu primjera
Meni i ona hitna pomoć i lanci "smetaju" u gepeku, a ne da još držim dva točka.
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5265 Re: Dolazi zima - zimske gume
Podsjeti me to kad sam kod jednog mehaničara vidio rezervnu gumu sa nabačenim lancom na nju. Auto je yugo, a tome ima jedno 15 godina...
- Truba
- Posts: 93788
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5266 Re: Dolazi zima - zimske gume
golf 7 na telekom parkingu ljetne gume

- ranger
- Posts: 2740
- Joined: 14/04/2008 14:58
- Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne
#5267 Re: Dolazi zima - zimske gume
jedna klasicna forumaska:
"Dobar vozac moze i s ljetnim gumama..."
"Dobar vozac moze i s ljetnim gumama..."
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#5268 Re: Dolazi zima - zimske gume
Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.
-
nightvision
- Posts: 3427
- Joined: 04/02/2014 14:21
#5269 Re: Dolazi zima - zimske gume
Svakako je bolje dobar vozac s ljetnim gumama, nego los sa zimskim. Ovaj prvi ce sigurno pripaziti a ovaj drugi ce oplesti po gasu u ubjedjenju da ga guma cuva.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5270 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam bio par sezona na ljetnim gumama, nikakvih problema nisam imao. Bilo je i snijega. Medjutim ne bih vise rizikovao da naletim na poledicu i naguzim lika ispred sebe jer ljetne gume nisu mogle prenijeti silu kocenja. Jos gore, ne daj boze da naletim na pjesaka. A kod nas da stvar bude gora svake godine sve losije posipaju.
U nekim normalnijim evropskim drzavama zimske gume su obavezne samo ako ima snijega i poledice, ali u normalnijim drzavama se ulice adekvatno tretiraju kad je hladno. I ako napravis zastoj toliko te zavale da ti ljetne gume vise ne padnu na pamet zimi.
U nekim normalnijim evropskim drzavama zimske gume su obavezne samo ako ima snijega i poledice, ali u normalnijim drzavama se ulice adekvatno tretiraju kad je hladno. I ako napravis zastoj toliko te zavale da ti ljetne gume vise ne padnu na pamet zimi.
- Drvosjeca iz Dejcica
- Posts: 16757
- Joined: 23/06/2004 15:46
- Location: Sarajevo
#5271 Re: Dolazi zima - zimske gume
Može kada moraš.madner wrote:Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#5272 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa ako vide snjeg svake 19 godine, logicno da nece biti obavezno.
- madner
- Posts: 57524
- Joined: 09/08/2004 16:35
#5273 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ili kada ne odes na vrijeme kod vulkanizera kao neki, mada imaju odvojen set.Drvosjeca iz Dejcica wrote:Može kada moraš.madner wrote:Normalno da moze, ja sam po najgorem snjegu ove godine imao ljetne.I ja sam u decembru prošle godine po snijegu prebacio jedno vozilo sa ljetnim gumama od tačke A do tačke B ali da je to normalno i preporučljivo sigurno da nije.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5274 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pa u Austriji naprijer nije obavezno kad sija sunce, cak ni kazne za neposjedovanje kad je obavezno nisu toliko velike, ali zato ako slucajno izazoves zastoj mozes fasovati nekoliko hiljada eura kazne. Sto samo implicira da ako mislis voziti kad je snijeg (odnosno ako ti je auto potreba svaki dan) moras imati zimske gume.madner wrote:Pa ako vide snjeg svake 19 godine, logicno da nece biti obavezno.
Kod nas ne moras nikako imati, uz lance u gepeku mozes legalno proci zimu s ljetnim gumama, sto je apsurd, jer po nekoj zdravoj logici bitnije je biti u stanju zakociti nego krenuti.
- Bakir1
- Posts: 13669
- Joined: 18/06/2008 16:45
- Location: mislim da o tome imam misljenje.
- Contact:
#5275 Re: Dolazi zima - zimske gume
Rano ste se ponadali da ga nece biti, olovo, nisici, srednje, nije da pada 
