Bášča
Moderator: anex
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5251 Re: Bášča
e to bi me spasilo! gdje si kupio ovu pasirku?
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#5252 Re: Bášča
Kupio sam je u KonjicuRatarka wrote:e to bi me spasilo! gdje si kupio ovu pasirku?
-
bizet
- Posts: 1541
- Joined: 24/06/2012 07:41
#5253 Re: Bášča
sto ne sutis bolan, hajde, onda ocekujem pozivSenći wrote:
Evo prave pasirke koja sutra putuje za Zenicu
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5254 Re: Bášča
isla sam danas u potragu za ovom pasirkom, nisam nasla, ali sam nasla istu kakvu imam plasticnu samo metalnu, pa cemo vidjeti da li ce danasnja tura lakse da se ipasira. sad je i aparat tu pa cu da postavim kad uslikam koji je to rusvaj sa ovom malom skulom 
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5255 Re: Bášča
kako obecah evo slika, jucerasnja tura deportovana u podrum:

rusvaj oko pasiranja danasnje ture:

negdje na sred kuhanja:

spakovano:

borovnica prva tura takodje gotova, naruceno jos 10kg. malinu smo smazali/popili, pa muntam decke da naberu kupinu, da sada nju pravim. sljiva tek pocinje (nemamo nase sljive, to kupujem), razradjuje se plan koliko bestilja a koliko kombinovanog jer imamo svoju malu krusku, rodila ludacki
roge ce ocito biti kupljene, slonovo uho talasika skroz, patlidzan imam jedan plod, velicine malog prsta, tako da i to mora biti s pijace.
ima li neko viska svog povrca da bi htio prodati? tipa patlidzana, roge, babure? to bih jako rado kupila jer ovo sto mi je uspjelo definitivno ne moze pokriti nase potrebe.

rusvaj oko pasiranja danasnje ture:

negdje na sred kuhanja:

spakovano:

borovnica prva tura takodje gotova, naruceno jos 10kg. malinu smo smazali/popili, pa muntam decke da naberu kupinu, da sada nju pravim. sljiva tek pocinje (nemamo nase sljive, to kupujem), razradjuje se plan koliko bestilja a koliko kombinovanog jer imamo svoju malu krusku, rodila ludacki
roge ce ocito biti kupljene, slonovo uho talasika skroz, patlidzan imam jedan plod, velicine malog prsta, tako da i to mora biti s pijace.
ima li neko viska svog povrca da bi htio prodati? tipa patlidzana, roge, babure? to bih jako rado kupila jer ovo sto mi je uspjelo definitivno ne moze pokriti nase potrebe.
-
armin_jocker
- Posts: 213
- Joined: 27/02/2012 20:22
#5256 Re: Bášča
Svaka vam cast svima, bas ste vrijedni, Ratarka posebno, radi punom parom, ja visak paradajza poceo prodavati, dijeliti, mrsko mi, a i nemam vremena da napravim kakve salse, sosa, a moracu. Luk sam juce povadio, ne sav, ubrao nekoliko kukuruca, 6 komada, toliko je opsatalo, i nesto mrkve i dvije tikve

Paprike

Paradajz, krastavci, patlidzan

Malo bezobrazan paradajz cudnog oblika

Paradajz u plasteniku

Lubenica, i vidi se Muminov paradajz, zuti, samo nesto mi slabo sazrijeva, ali jedan sam neki dan ubrao, u salatu mmmm


Paprike

Paradajz, krastavci, patlidzan

Malo bezobrazan paradajz cudnog oblika

Paradajz u plasteniku

Lubenica, i vidi se Muminov paradajz, zuti, samo nesto mi slabo sazrijeva, ali jedan sam neki dan ubrao, u salatu mmmm

-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5257 Re: Bášča
trudim se stvarno, zao mi je da bilo sta na ovaj nacin uzgojeno ode onako u helac. ako imas viska paradajza ja sam musterija, javi!
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#5258 Re: Bášča
150 sadnica - ukuhali 25 L soka x 5 kg otprilike blizu 80 kg paradajza smo muž, djeca i ja obrali, oprali, očistili, samljeli, ukuhali i flaširali. I to smo obrali samo ono što se moralo obrati da se olakša stabljikama. Podijelili još nekih 20 kg. Krepali smo, a smiješi nam se dernek i sljedećeg vikenda.Ratarka wrote:na koji fol dobijete tolike kolicine? ja sam objedjena da imamo dosta paradajza, ali uberem za dnevne potrebe plus sedmicno cca 3kg max. koliko je to sadnica da se bere po deset kg odjednom? na kolikoj povrsini je taj paradjaz?
I da se pohvalim - ubrali smo sa jedne stabljike volovskog srca nekoliko kapitalaca - i hajde da ih izvažemo - svaki blizu ili preko 500 g a jedan 670 g.
Last edited by safran on 26/08/2013 00:02, edited 1 time in total.
-
safran
- Posts: 2538
- Joined: 19/08/2006 22:25
#5259 Re: Bášča
Ne mora biti da nije tačan - recimo, regionalnog karaktera. Manje-više je poznato da sam ja dijete iz mješovitog braka - otac Bosanac - mati Hercegovka - kod nas u porodici za sve postoje barem dva naziva. Moj tata kupine i dan-danas naziva crnim malinama.Mu'min wrote:SAFRAN
da da KUPINA, eto mi to od kad znam zase zovemo MALINE mada izraz nije kako vidim tačan.![]()
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#5260 Re: Bášča
Evo kako kod mene izgleda Muminov žuti paradajzarmin_jocker wrote:...vidi se Muminov paradajz, zuti, samo nesto mi slabo sazrijeva, ali jedan sam neki dan ubrao, u salatu mmmm...

Još nisam jeo ukusniji i sočniji paradajz!!! Da znaš Mumine da si se plaho osevapio sa ovim paradajzom. Hvala ti još jednom moj Mumine.
Ova dva komada - kilogram

Nego, ja imam interesantnu situaciju sa drugim sortama. Vrlo slab je urod! Većina stabala (paradajza) izgleda odlično, dosta dobro razvijeno i zdravo stablo... Međutim, ukupno tri ili četiri ploda na stablu
Last edited by flag on 26/08/2013 00:33, edited 2 times in total.
-
flag
- Posts: 349
- Joined: 06/02/2007 00:36
#5261 Re: Bášča
Ma... pa eto... ako treba šta pomoći oko roštilja (napr.)Senći wrote:Bogami flag putem se dolazi, što pitaš to bi možda doš'o pomoćflag wrote:Evo i mene... poslije odmora (već prošlo ...)
Senči, Boga ti kako se dolazi do ove tvoje bašte![]()
![]()

Evo ja ću se cijeli dan patiti sa ovim dimom, a ako treba mogu ja i cijeli dan vrtiti ražanj.
Ako ti treba pomoć oko ovih stvari samo ti zovi
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5262 Re: Bášča
Eto objašnjenja.safran wrote:Ne mora biti da nije tačan - recimo, regionalnog karaktera. Manje-više je poznato da sam ja dijete iz mješovitog braka - otac Bosanac - mati Hercegovka - kod nas u porodici za sve postoje barem dva naziva. Moj tata kupine i dan-danas naziva crnim malinama.Mu'min wrote:SAFRAN
da da KUPINA, eto mi to od kad znam zase zovemo MALINE mada izraz nije kako vidim tačan.![]()
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5263 Re: Bášča
flag wrote: Evo kako kod mene izgleda Muminov žuti paradajz![]()
![]()
![]()
Još nisam jeo ukusniji i sočniji paradajz!!! Da znaš Mumine da si se plaho osevapio sa ovim paradajzom. Hvala ti još jednom moj Mumine.
Ova dva komada - kilogram![]()
FLAG
eh kako mi je drago vidjeti kako moj Žuti Bosanac hara Saraj'vom i tako lijep nagrade općinstva dobiva.
Samo naprijed i ne zaboravi fermentirati sjeme od najljepšeg i većeg paradajza.
Vidi se da si zalivao.
SENĆI
ta pasirka za Bizet je prava strojka.
I da ja bogdom RATARKA malo sačekala pa tako kupila a ne onu u obliku ćase.
Mada se uvije može pokloniti a sebi bolja kupiti.
RATARKA
tebi čestitke za ovakav super uspijeh. Plaho vrijedne ruke.
ARMIN_JOCKER
znači sviđa ti se okus Bosanca?
Sjeme čuvaj!
-
Wind
- Posts: 1433
- Joined: 31/10/2008 22:28
#5264 Re: Bášča
Pozdrav,
znam da nije bas mjesto za ovo, zapravo jeste mjesto ali nije tema....
, elem, da ne duzim, bezuspjesno tragam za nekom poljoprivrednom livadom u okolini Sarajeva pa kontam da mozda vi sa terena ne poznajete nekoga ko prodaje zemlju.
Interesuje me od 3 do 10 duluma. Pravo sam zagrijan za neku poljoprivrednu proizvodnju. Ako neko ima neku informaciju, zahvaljujem.
znam da nije bas mjesto za ovo, zapravo jeste mjesto ali nije tema....
Interesuje me od 3 do 10 duluma. Pravo sam zagrijan za neku poljoprivrednu proizvodnju. Ako neko ima neku informaciju, zahvaljujem.
- Senći
- Posts: 277
- Joined: 23/01/2013 20:14
#5265 Re: Bášča
Kad se već ponudi za pomoć oko roštilja sve ću ja pripremiti ugalj, drva,roštilj i ja ću se boriti sa dimom okretati i to sve što treba, tvoje je samo da svratiš do mesare i da kupiš što treba na roštiljflag wrote:Ma... pa eto... ako treba šta pomoći oko roštilja (napr.)Senći wrote:Bogami flag putem se dolazi, što pitaš to bi možda doš'o pomoćflag wrote:Evo i mene... poslije odmora (već prošlo ...)
Senči, Boga ti kako se dolazi do ove tvoje bašte![]()
![]()
Evo ja ću se cijeli dan patiti sa ovim dimom, a ako treba mogu ja i cijeli dan vrtiti ražanj.![]()
Ako ti treba pomoć oko ovih stvari samo ti zovi.
- Chloe
- Photo mod
- Posts: 84590
- Joined: 03/10/2011 20:11
#5266 Re: Bášča
I ja bih probala uzgojiti taj žuti paradajz. Eto, samo da znate. 
- fortaleza
- Posts: 6180
- Joined: 05/03/2012 23:16
- Location: https://www.youtube.com/watch?v=Vh4QWmx50qA
#5267 Re: Bášča
Ima li koja dobra duša da mi objasni kako ću ostaviti sjeme od paradajza, paprike, kukuruza, krastavaca? Ili neki dobar link. Dosad sam svake godine kupovao sjeme, a od ove želim uzgajati organsko, a ne više plavo i crveno sjeme isprskano raznim fungicidima.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5268 Re: Bášča
svaka cast safranko!!! vec se vidim kako povecam broj sadnica za 3 puta, tikvice umanjujem itdsafran wrote:150 sadnica - ukuhali 25 L soka x 5 kg otprilike blizu 80 kg paradajza smo muž, djeca i ja obrali, oprali, očistili, samljeli, ukuhali i flaširali. I to smo obrali samo ono što se moralo obrati da se olakša stabljikama. Podijelili još nekih 20 kg. Krepali smo, a smiješi nam se dernek i sljedećeg vikenda.Ratarka wrote:na koji fol dobijete tolike kolicine? ja sam objedjena da imamo dosta paradajza, ali uberem za dnevne potrebe plus sedmicno cca 3kg max. koliko je to sadnica da se bere po deset kg odjednom? na kolikoj povrsini je taj paradjaz?
I da se pohvalim - ubrali smo sa jedne stabljike volovskog srca nekoliko kapitalaca - i hajde da ih izvažemo - svaki blizu ili preko 500 g a jedan 670 g.
-
kerima1
- Posts: 3530
- Joined: 13/06/2012 19:04
#5269 Re: Bášča
Od paradajza kad dobro uzri prepolovi ga,pripremi casu i izvuci sjemenke i sok iz paradajza pa jos malo dodaj vode da se ne osusi i ne strunu sjemenke.Tako drzi 3 dana i onda u cjediljki isperi pa ih na salaveti osusi.Na ovaj nacin ces imati otpornije sjeme za sjetvu.Paprike pusti da pocrvene vece koje su ti u basti pa samo povadi kasnije sjeme i osusi.Kukuruz isto uzmi par najvecih komada pusti da se na stabljici sasusi do kraja i otkini.Krastavce uzmi one najdonje prve koje su poceli se ometati i pusti ih da izrastu sto vece i kad pozute kao dinje otkini i vadi sjemenke.sretnofortaleza wrote:Ima li koja dobra duša da mi objasni kako ću ostaviti sjeme od paradajza, paprike, kukuruza, krastavaca? Ili neki dobar link. Dosad sam svake godine kupovao sjeme, a od ove želim uzgajati organsko, a ne više plavo i crveno sjeme isprskano raznim fungicidima.
Last edited by kerima1 on 26/08/2013 23:00, edited 1 time in total.
-
Ratarka
- Posts: 594
- Joined: 08/10/2012 20:27
#5270 Re: Bášča
znaci za paradajz, popola plod, izvuci srce i potopiti u vodu? drzati par dana i onda procjediti i osusiti?kerima1 wrote:Od paradajza kad dobro uzri prepolovi ga,pripremi casu i izvuci sjemenke i sok iz paradajza pa jos malo dodaj vode da se ne osusi i ne strunu sjemenke.Tako drzi 3 dana i onda u cjediljki isperi pa ih na salaveti osusi.N aova nacin ces imati otpornije sjeme za sjetvu.Paprike pusti da pocrvene vece koje su ti u basti pa samo povadi kasnije sjeme i osusi.Kukuruz isto uzmi par najvecih komada pusti da se na stabljici sasusi do kraja i otkini.Krastavce uzmi one najdonje prve koje su poceli se ometati i pusti ih da izrastu sto vece i kad pozute kao dinje otkini i vadi sjemenke.sretnofortaleza wrote:Ima li koja dobra duša da mi objasni kako ću ostaviti sjeme od paradajza, paprike, kukuruza, krastavaca? Ili neki dobar link. Dosad sam svake godine kupovao sjeme, a od ove želim uzgajati organsko, a ne više plavo i crveno sjeme isprskano raznim fungicidima.
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5271 keramični tanir
Kerima, bila si dobra učenica.kerima1 wrote:Od paradajza kad dobro uzri prepolovi ga,pripremi casu i izvuci sjemenke i sok iz paradajza pa jos malo dodaj vode da se ne osusi i ne strunu sjemenke.Tako drzi 3 dana i onda u cjediljki isperi pa ih na salaveti osusi.
Samo mali popravak, dosta su i 2 dana držanja u galončiću dok fermentira a ono što sam htio popraviti jeste da sjeme nikako ne sušiti na salavati već keramičnim tanjirićima, jer je poslije lakše odlijepiti.
Novine, WC papir, krpe i slično nikako ne dolazi u obzir.
Toliko od mene...
-
Gladna
- Posts: 47
- Joined: 28/06/2010 13:08
#5272 Re: Bášča
A kad se to sjeme od paradajdza treba posijati ?
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5273 Re: Bášča
Zavisi gdje živiš. Ja recimo oko 8.marca a ti možeš i heftu-dvije kasnije, jer ja mogu 1.maja već na njivu iznijeti.Gladna wrote:A kad se to sjeme od paradajdza treba posijati ?
-
Gladna
- Posts: 47
- Joined: 28/06/2010 13:08
#5274 Re: Bášča
Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
- Mu'min
- Posts: 2233
- Joined: 12/12/2011 11:09
#5275 Kada se sije paradajz?
Gladna wrote:Ahaa znaci ja posto sam u Skandinaviji trebala bih oko 1.marta.
Tek sam dobila bastu i staklenik. Zelim sijati sledece godine, sta bih trebala da uradim kao pripremu?
Što ne reče odmah da si Skandinavija da se ne javljam.
Koliko imate dugo ljeto? Dobro bi bilo da upitaš tamo lokalne kad oni siju pa da se im prilagodiš.
Tebi predlažem da siješ još kasnije poslije 8.marta mada ti u pricipu možeš januara sijati al ne možeš iznijeti vani
jedino ako imaš plastenik koji ima grijanje al to je već u sektoru "šališ se".
Svrah sijanja u posudice i uzgoj u saksjama pa tek poslije vani je da sadnica ostvari prednost jer kreće sa bolje početne tačke.
Al' ako super sadnicu izneš vani gdje je hladno, vjetar, kiše svaki drugi dan... Onda nisi ništa uspjela.
