cyprus wrote:Živ bio ovo je 21. stoljeće...kosava wrote:Haman je tebi lakse utjerat metar u guzicu nego cent u glavu![]()
Da ponovimo gradivo Nacionalizam je jedna od najljepsih odlika koje covjek moze imati.
NACIONALIZAM U 19. STOLJEĆU na području EUROPE
Devetnaesto stoljeće obilježeno je pokretima za oslobođenje malih naroda od imperijalnih sila. To je vrijeme početka nastajanja nacija i nacionalnih država, vrijeme je i ujedinjenja pojedinih naroda
Nacionalizam je ideja i politički pokret u modernoj epohi koji naglašava jedinstvo nacije, njezinih interesa, prava te političkih ciljeva. To je u stvari razumijevanje zajedničke prošlosti te odnosa s drugim nacijama i državama, njezinoga kolektivnoga identiteta, preferiranje natjecateljskih interesa te nacije, odnosno interesa njezinih pripadnika nad interesima pripadnika drugih nacija. Za razliku od domoljublja ili patriotizma, kojim se izražava privrženost zavičajnoj sredini, nacionalizam svoju privrženost vezuje isključivo za pripadnike određene etničke ili nacionalne skupine koji čine jedan rod (rodoljublje) i "veliku obitelj". Nacionalizam u Engleskoj, Francuskoj i Španjolskoj proizašao je iz političke preobrazbe dinastičkih država u demokratske. U drugim područjima Europe i svijeta nacionalizam se razvijao kao pokret s ciljem stvaranja autonomnih jedinica ili novih država na tlu multietničkih država ili carstava. Nacionalizam teži podudarnosti između državnih granica i pripadnosti etničkoj ili nacionalnoj zajednici. Pri tome se podrazumijeva masovno širenje visoke kulture do donjih društvenih slojeva, dakle pismenosti, školskog obrazovanja i jedinstvenog idioma, kako bi se uspostavio jedinstveni standard komuniciranja u društvu koje je do tada bilo podijeljeno na lokalne zajednice i kulture.
Prve nacionalne zajednice konstituirale su se u Europi tijekom buržoaskih revolucija. U buržoaskoj borbi protiv feudalne klase pozivali su se na "treći stalež" u kojem su vidjeli mogućnosti za ujedinjenje radnika, obrtnika i seljaka. Nova buržoazija je nastupala u "ime naroda" te je tražila njegov politički suverenitet u pogledu političkoga odlučivanja. Do tada politička moć bila je isključivo u rukama pripadnika aristokratskoga staleža, plemstva i svećenstva. Zahtjev za jednim književnim jezikom, kojeg je buržoazija istakla suprotno internacionalnom jeziku aristokracije, bio je snažno sredstvo tzv. nacionalnoga buđenja, konstituiranja nacionalne svijesti te nacionalne homogenizacije. U drugoj polovici 18. stoljeća nacionalizam postaje ideja koja nadilazi regionalne i provincijalne granice.
crnci
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#526 Re: crnci
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#527 Re: crnci
Cherry-Cherry wrote:Prirodno je da se ljudi grupišu po nekom osnovu. To tako mora biti. Pustite priču da nema razlike između ljudi, da svi treba da se volimo. Priroda jednostavno zahtjeva borbu, jer samo tako možemo napredovati. Zamislite kako bi bilo jednolično u tom vašem idealnom svijetu u kojem nema razlike među ljudima, svi su jednaki i svi se vole.Zakoni prirode drugačije funkcionišu, dragi moji liberali.
Naravno da nismo svi isti, i ne volimo se svi... ja ne da nevolim vec mrzim rasiste. Eto odma smo se podjelili ja kosava i ti. Tako se svi dijele, na dobre i one lose... na jake i slabe, na glupe i pametne. Sta ti tu nije jasno?
- Cherry-Cherry
- Posts: 7994
- Joined: 20/02/2013 14:14
- Location: Saturn
#528 Re: crnci
Meni je sve savršeno jasno. Ali ti si taj kome nije jasno kako svijet funkcioniše.MyTao wrote:Cherry-Cherry wrote:Prirodno je da se ljudi grupišu po nekom osnovu. To tako mora biti. Pustite priču da nema razlike između ljudi, da svi treba da se volimo. Priroda jednostavno zahtjeva borbu, jer samo tako možemo napredovati. Zamislite kako bi bilo jednolično u tom vašem idealnom svijetu u kojem nema razlike među ljudima, svi su jednaki i svi se vole.Zakoni prirode drugačije funkcionišu, dragi moji liberali.
Naravno da nismo svi isti, i ne volimo se svi... ja ne da nevolim vec mrzim rasiste. Eto odma smo se podjelili ja kosava i ti. Tako se svi dijele, na dobre i one lose... na jake i slabe, na glupe i pametne. Sta ti tu nije jasno?
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#529 Re: crnci
Jedno je kako stvari funkcionisu, a drugo kako bi trebalo da funkcionisu.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#530 Re: crnci
Ja sam ponosan na to, ako je zahtjev da jedan bude moralno uzdignut i moderan da prica kako smo svi isti i kako su crnic fini i bajni ,neka hvala ostacu moralno hendikepiran i primitivan.cyprus wrote:Zaista se ne moraš više truditi da naglasiš koliki si moralni bogalj i primitivac... Shvatili smo i iz prve... Čudi me samo kako moderatori nikako da svrate na temu...kosava wrote:...oni tamo u svom svijet ja u svom bijelom i cistom...
Zar se nesjecas reklame "Moje Sarajevo cisto i bijelo"?
Nego jos nisam dobio odgovor da li zivis gdje ima crnaca? Da li zivis u blizini geta? Sto nepreselis u geto?
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#531 Re: crnci
My Tao mi zivimo u relanom svijetu a ne u Utopiji,MyTao wrote:Jedno je kako stvari funkcionisu, a drugo kako bi trebalo da funkcionisu.
- MyTao
- Posts: 7048
- Joined: 08/12/2012 15:15
#532 Re: crnci
Bas tako... u realnom svijetu nacionalista nije nesto pozitivno.kosava wrote:My Tao mi zivimo u relanom svijetu a ne u Utopiji,MyTao wrote:Jedno je kako stvari funkcionisu, a drugo kako bi trebalo da funkcionisu.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#533 Re: crnci
U realnom svijetu obrazovani ljudi znaju razliku izmedju nacionaliste i soviniste tako isto u realnom svijetu polupismena svjetina nezna razliku izmedju nacionalizma i sovinzma.
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#534 Re: crnci
kosava wrote:U realnom svijetu obrazovani ljudi znaju razliku izmedju nacionaliste i soviniste tako isto u realnom svijetu polupismena svjetina nezna razliku izmedju nacionalizma i sovinzma.
Bravo! Vidi se pozitivni uticaj great state of Texas.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#535 Re: crnci
Gojeni na primjer nacionalista voli Bosnu, sovinista mrzi sve koji nisu Srbi.
Osnovo obrazovanje is SFRJ
Osnovo obrazovanje is SFRJ
-
Cybernetic
- Posts: 1771
- Joined: 03/07/2012 03:36
-
broj dva
- Posts: 5450
- Joined: 15/07/2014 20:59
- Location: Šeher Oslo
#537 Re: crnci
Ne znam kako vi ali ja puno vise zajednickog imam sa urbanom osobom crne koze nego sa izvornim bosansko-hercegovackim papkom ili tipom koji recimo moze glasati za SDS. U tim slucajevima boja koze, zajedicki jezik i slicno detalji jednostavno nisu relevantni.
A vi koji gledate na crnce kao na nekuu drugaciju sortu, zapitajte se sta oni (procam o normalnim ljudima) zele za sebe, svoje familije i svoju djecu i koliko se to razlikuje od onoga sto vi zelite za sebe, vase familije i vasu djecu.
Razlike koje postoje medju kulturama, nacijama, tradicijama imaju svoja istorijska objasnjenja ali slicnosti leze u nasim genima, u tome sto smo svi pripadici ljudske rase, napravljeni na isti kalup.
A vi koji gledate na crnce kao na nekuu drugaciju sortu, zapitajte se sta oni (procam o normalnim ljudima) zele za sebe, svoje familije i svoju djecu i koliko se to razlikuje od onoga sto vi zelite za sebe, vase familije i vasu djecu.
Razlike koje postoje medju kulturama, nacijama, tradicijama imaju svoja istorijska objasnjenja ali slicnosti leze u nasim genima, u tome sto smo svi pripadici ljudske rase, napravljeni na isti kalup.
-
razonoda
- Posts: 3532
- Joined: 27/09/2014 16:19
#538 Re: crnci
broj dva wrote:Ne znam kako vi ali ja puno vise zajednickog imam sa urbanom osobom crne koze nego sa izvornim bosansko-hercegovackim papkom ili tipom koji recimo moze glasati za SDS. U tim slucajevima boja koze, zajedicki jezik i slicno detalji jednostavno nisu relevantni.
A vi koji gledate na crnce kao na nekuu drugaciju sortu, zapitajte se sta oni (procam o normalnim ljudima) zele za sebe, svoje familije i svoju djecu i koliko se to razlikuje od onoga sto vi zelite za sebe, vase familije i vasu djecu.
Razlike koje postoje medju kulturama, nacijama, tradicijama imaju svoja istorijska objasnjenja ali slicnosti leze u nasim genima, u tome sto smo svi pripadici ljudske rase, napravljeni na isti kalup.
- Gojeni H
- Posts: 10228
- Joined: 28/04/2012 09:54
#539 Re: crnci
kosava wrote:Gojeni na primjer nacionalista voli Bosnu, sovinista mrzi sve koji nisu Srbi.
Osnovo obrazovanje is SFRJ
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#540 Re: crnci
Kada selis u geto?broj dva wrote:Ne znam kako vi ali ja puno vise zajednickog imam sa urbanom osobom crne koze nego sa izvornim bosansko-hercegovackim papkom ili tipom koji recimo moze glasati za SDS. U tim slucajevima boja koze, zajedicki jezik i slicno detalji jednostavno nisu relevantni.
A vi koji gledate na crnce kao na nekuu drugaciju sortu, zapitajte se sta oni (procam o normalnim ljudima) zele za sebe, svoje familije i svoju djecu i koliko se to razlikuje od onoga sto vi zelite za sebe, vase familije i vasu djecu.
Razlike koje postoje medju kulturama, nacijama, tradicijama imaju svoja istorijska objasnjenja ali slicnosti leze u nasim genima, u tome sto smo svi pripadici ljudske rase, napravljeni na isti kalup.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#541 Re: crnci
Cybernetic wrote:Ti se uporno dalje provaljujes. Danas se nigdje jedna inteligentna, civilizirana i pismena osoba nece nazvati nacionalistom i ocekivati od drugih da to shvate kao pozitivnu osobinu. Nacionalizam je u 19. stoljecu donekle odigrao pozitivnu ulogu, no onog trenutka kada je bio primoran da se suoci sa drugim nacionalizmima, on je morao preci u sovinizam. Mi vise ne zivimo u svijetu (stvaranja) nacionalnih drzava. Ovo je svijet globalnog kapitalizma i multinacionalnih kompanija. Nema nacionalizma bez sovinizma.kosava wrote:U realnom svijetu obrazovani ljudi znaju razliku izmedju nacionaliste i soviniste tako isto u realnom svijetu polupismena svjetina nezna razliku izmedju nacionalizma i sovinzma.
Ti uporno imas problem sa osnovnim principima, nacionalista voli svoju zemlju, narod , obicaje i kulturu, Sovinsta mrzi druge narode, obicaje i njihovu kulturu.
Da rezimiramo Nacionalista voli Bosnu, Sovinista mrzi sve koji nisu Srbi.
Stvaranje nacionalnog indentiteta je trajni proces .
- Saian
- Posts: 16070
- Joined: 08/04/2004 21:50
#542 Re: crnci
kosava wrote:Cyprus gdje zivis? Da li ima crnaca? Da li zivis blizu geta? Ako zivis blizu geta sto se nepreselis u geto?cyprus wrote:
Sve covjekoljubci a nijedan da preseli u geto, ja bar otvoreno kazem daleko im kuca bila od moje, zato su mi prve komsije ljekari Njemci a geto niti idem nit imam namjeru, oni tamo u svom svijet ja u svom bijelom i cistom.
Ziv i ti meni bio mali mjau tao je produkt Americkog sistema javnog obrazovanja pa nezna o nacinonalnim pokretima ni o budjenju nacionalne svjesti, a tek da mu kazem da pola nasih problem danas su uzrokovani sto je Bosna bila feudalno drustvo dok su kod komsija nacionalni pokreti stvarali nacionalnu svijest mi smo zivjeli u begovatu, znas ono Dositej Obradovic itd.
Jos malom nema ko objasniti razliku izmedju nacionalizma i sovinzma pa mu moras crtati i objasnjavati opstepoznate cinjenice kao da su nastanku modernih drzava vodili nacionalni pokreti i sl.
A prve komsije ljekare Nijemce vidis na prozoru iza zavjese kako skillje, i mala Kirsten pita mamu, Und wo fuehren sie unseren netten bosnischen Nachbar, a mama kaze, der ist kein Deutscher und unser Land ist nur fuer die Deutschen geschaffen worden wir koennen nicht erlauben, dass sich hier jeder bequem macht. Die Wahl ist wir oder er meine Liebe und da er kein Tropfen deutsches Blut in sich traegt, kann das gar keine Wahl sein. Na sta se onda mala Kirsten okrene i nastavi igrat s tatinim stetoskopom i zaboravi na simpatichnog bosanskog komsiju.First they came for the Socialists, and I did not speak out—
Because I was not a Socialist.
Then they came for the Trade Unionists, and I did not speak out—
Because I was not a Trade Unionist.
Then they came for the Jews, and I did not speak out—
Because I was not a Jew.
Then they came for me—and there was no one left to speak for me.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#544 Re: crnci
Jok sitna im djeca, niti se ovdje skilji, normalno mozes gledat kroz prozor samo sto je moja kuca veca od njihove,
ne pricam njemacki pa slobodno prevedi.
ne pricam njemacki pa slobodno prevedi.
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#546 Re: crnci
Dobar sa engleskim ali negledam propagandu
-
pashasolidni
- Posts: 3926
- Joined: 04/04/2014 14:21
#547 Re: crnci
...a ides li u skolu?kosava wrote:Dobar sa engleskim ali negledam propagandu
-
pashasolidni
- Posts: 3926
- Joined: 04/04/2014 14:21
#549 Re: crnci
jesi padao na polugodishtu ili godinu?kosava wrote:Davno zavrsio a ti?
-
kosava
- Posts: 1629
- Joined: 10/05/2013 20:36
#550 Re: crnci
Jok ja a ti koliko si put otresao, jesi li izgubion pravo na skolovanje u 7 ili 8 razredu?

