Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5226 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Gospoda kupci dodju, kupe pa preko trave, trotoara i biciklisticke staze hop na glavnu dzadu...
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5227 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

amar1994 wrote:
konektovan wrote:Dobar dobar,. :thumbup:

Novi objekat Automerc Škoro pocinje sa radom.

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 4501711634
ovo mi se svidja 8-) :thumbup:
ja otiso ponado se uzet dijelove...radnja velika lijepa...
sta god trazis, nema, ima topran, jebo ti topran mater, grijaci beru, nema ima neki lijevi, filteri man unico, nema ima topran koji li neki nikad cuo... vozdra.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5228 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

znaci 0 bodova, nista od njega onda :-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5229 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

ranger wrote: ja otiso ponado se uzet dijelove...radnja velika lijepa...
sta god trazis, nema, ima topran, jebo ti topran mater, grijaci beru, nema ima neki lijevi, filteri man unico, nema ima topran koji li neki nikad cuo... vozdra.
Upravo tako. Pitao nedavno u vezi velikog servisa, može i ima, ali samo ti kineski dijelovi...i to nisu ni naročito povoljniji od drugih.
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5230 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

530i wrote:
ranger wrote: ja otiso ponado se uzet dijelove...radnja velika lijepa...
sta god trazis, nema, ima topran, jebo ti topran mater, grijaci beru, nema ima neki lijevi, filteri man unico, nema ima topran koji li neki nikad cuo... vozdra.
Upravo tako. Pitao nedavno u vezi velikog servisa, može i ima, ali samo ti kineski dijelovi...i to nisu ni naročito povoljniji od drugih.
Pa nije topran kina koliko znam, svabe su u pitanju. Ma tek je to krenulo, valjda ce imati bolju i kvalitetniju ponudu u skorije vrijeme.
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#5231 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Warashii »

Topran je paker, ovisno sta se uzima moze da potrefi solidan dio, vecinom losija kvaliteta.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5232 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Hans Pries Topran se ubi od njemačkog imena, ali to su kineski dijelovi i to slabijeg kvaliteta.
A što se tiče Škore vjerovatno ima najbolju maržu na tim dijelovima pa ih zbog tog i drži...ovi dijelovi koji su mene interesovali nisu bili jeftiniji od drugih koji ipak imaju bolji renome.
User avatar
ranger
Posts: 2740
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#5233 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by ranger »

530i wrote:Hans Pries Topran se ubi od njemačkog imena, ali to su kineski dijelovi i to slabijeg kvaliteta.
A što se tiče Škore vjerovatno ima najbolju maržu na tim dijelovima pa ih zbog tog i drži...ovi dijelovi koji su mene interesovali nisu bili jeftiniji od drugih koji ipak imaju bolji renome.
upravo, ne ulazim uopste u kvalitet tog toprana
ali ovo sto sam ja trazio il nisu imali ili je bio topran, kontam garant s uzeli zastupnistvo jer sve sto sam vidio u policama je topran... na kraju otiso u skoljic sve ima sto sam trazio.
ali vjerovatno ciljaju na nas mentalitet "daj sto jeftinije", sto opet postujem...
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5234 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Unitrade na fb reklamira popust 20 % za sve dijelove za Golf 4. Remont turbina 450 km. I popuste na izmjenu ulja...
User avatar
konektovan
Posts: 51457
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5235 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by konektovan »

Ned071 wrote:Unitrade na fb reklamira popust 20 % za sve dijelove za Golf 4. Remont turbina 450 km. I popuste na izmjenu ulja...
Imaju akcije svaki mjesec, odredjeni model vozila ima popust od 20% na sve dijelove. Prosli mjesec je bila skoda fabija, i cijene su bile zaista povoljne a dijelovi su poznatijih proizvodjaca. Po meni, trenutno no.1 kad je prodaja dijelova i usluga u Sarajevu.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5236 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

ranger wrote:
530i wrote:Hans Pries Topran se ubi od njemačkog imena, ali to su kineski dijelovi i to slabijeg kvaliteta.
A što se tiče Škore vjerovatno ima najbolju maržu na tim dijelovima pa ih zbog tog i drži...ovi dijelovi koji su mene interesovali nisu bili jeftiniji od drugih koji ipak imaju bolji renome.
upravo, ne ulazim uopste u kvalitet tog toprana
ali ovo sto sam ja trazio il nisu imali ili je bio topran, kontam garant s uzeli zastupnistvo jer sve sto sam vidio u policama je topran... na kraju otiso u skoljic sve ima sto sam trazio.
ali vjerovatno ciljaju na nas mentalitet "daj sto jeftinije", sto opet postujem...
skoljic :thumbup:
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#5237 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by dobar osjecaj »

Ne znam kome da se obratim i ko zapravo radi sanaciju sitnih ogrebotina na limariji auta. Primjecujem sve vise sitnih tackica hrdje, neko mi je na jednom dijelu nekim tankim predmetom lijepo isparao auto a imam i tragove boja tudjih auta na vozacevim i suvozacevim vratima. Gdje to mogu pismeno i dobro sanirati? Ne zelim jos dugo mijenjati auto i zelim da mi sto duze bude u dobrom stanju. Htjela sam uraditi Protect premaz ne znajuci u kojim uslovima se moze nanijeti ali su u servisu odbili da to urade dok se ne saniraju sva i najsitnija ostecenja.
_ado_
Posts: 657
Joined: 18/10/2007 18:32

#5238 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by _ado_ »

Ako imas vise tih tackica hrdje, parnica, udaraca vjerovatno ces morati farbati cijela vrata.
quarterback
Posts: 10534
Joined: 23/04/2012 22:19
Location: Marita

#5239 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by quarterback »

da mozda neko ne zna kako da skinem plastiku / poklopac sa unutrasnje strane vrata gepeka focusa karavana 2007 g

http://s1.cdn.autoevolution.com/images/ ... 2844_5.jpg

radi se o tome da prekidac zadnjeg svjetla u kabini (posto je karavan na nebu ima naprijed i nazad svjetlo) prekida a moja je pretpostavka da se nalazi ispod te plastike te da treba ocistiti neki kontakt ili tome slicno

posto ne vidim nikakve sarafe (osim onih koji su gore kod led kocionog svjetla) pretpostavljam da treba "samo" jako povuci jer je na cepovima ali haj stisni pa povuci...
Last edited by quarterback on 08/06/2016 22:38, edited 1 time in total.
User avatar
the_hooligan_ec
Posts: 369
Joined: 05/04/2014 02:39

#5240 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by the_hooligan_ec »

Megane 2 1.4 16v termostat nov ali juce krenem kuci sa posla uaplim auto normalno radi sve ali ne dize temperaturu motora primjetio sam da odmah upali ventilator hladnjaka vrti al auto ne dize temperaturu.Kad ugasim auto iskljucim kontakt ventilator i dalje vrti nekih 2-3 min .. Sta mi je ciniti
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5241 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

the_hooligan_ec wrote:Megane 2 1.4 16v termostat nov ali juce krenem kuci sa posla uaplim auto normalno radi sve ali ne dize temperaturu motora primjetio sam da odmah upali ventilator hladnjaka vrti al auto ne dize temperaturu.Kad ugasim auto iskljucim kontakt ventilator i dalje vrti nekih 2-3 min .. Sta mi je ciniti
Koliko znam, a na mom Kangoou i jos par modela je takvo rjesenje, Renault nema termo prekidaca nego mu impuls za ventilator daje ECU na osnovu senzora temperature motora. Ako je termostat nov greska moze biti u senzoru temp. motora ili u ECU. Kod mene je problem bio ECU (nije davao impuls za ventilator) pa je broblem rjesen ugradjivanjem obicnog termoprekidaca sa odgovarajucom temp. aktivacije.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5242 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Ko je pametan...
Senzor temperature goriva na CR motoru, za sta služi čemu je to bitan parametar?
Cr sistemu?
Zbog radi čega kako?
Edit našao
https://www.quora.com/What-does-a-fuel- ... the-engine
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#5243 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote:Ko je pametan...
Senzor temperature goriva na CR motoru, za sta služi čemu je to bitan parametar?
Cr sistemu?
Zbog radi čega kako?
Nisam pametan ...

Računar koji upravlja ubrizgavanjem, mora odrediti masu goriva koja se ubrizgava u cilindar u jednom ciklusu ... Da bi odredio masu, mora imati podatak o gustini (specifičnoj masi) goriva, a taj podatak će izračunati na osnovu informacije o temperaturi goriva, koju dobija sa pomenutog senzora ... Sa izračunatim podatkom o gustini goriva, računa kolika je potrebna zapremina goriva za određenu masu i tu zapreminu (zapreminski protok) propušta kroz brizgaljke, djelovanjem elektromagnetnog ventila ili piezoelektričnog elementa ... Elementary, My Dear Watson :-D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5244 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Fabia čekića ubi ali samo kada se ugrije i to na malim obrtajima...
Vozio na dijagnostiku ništa skidao egr ventil čistio opet ništa ne fali snage vozi ide ali taj zvuk cekicanja ubi.
Čitao gledao jer dijagnostika ne pokazuje ništa otkopčam senzor drugi auto ali upali zutu lampicu, utaknem senzor vozim ugasi lampicu ne cekica više, obrišem gresku opet sve isto....
Eh sada sa otkopcanim senzorom ecu dobija neke lijeve parametre a auto radi normalno?
Kada je ukopcan nema greške?
Sto ne kupim senzor? E pa nema za kupiti to je problem može se naručiti ali nema vratiti :-)
Čari modernih motora....
Evo neko je već prije izjeo
http://www.jestineyong.com/volkswagon-p ... em-solved/
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#5245 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by commendatore »

Bakir1 wrote:Ko je pametan...
Senzor temperature goriva na CR motoru, za sta služi čemu je to bitan parametar?
Cr sistemu?
Zbog radi čega kako?
Edit našao
https://www.quora.com/What-does-a-fuel- ... the-engine
moguce da ne zatvara strujno kolo pumpe kada je gorivo npr smrznuto toliko da ne postoji nacin da se dovede do dizni jer nema kvalitativnu gustinu..... nako, reko da pokušam..... :mrgreen:
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#5246 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote:Fabia čekića ubi ali samo kada se ugrije i to na malim obrtajima...
Vozio na dijagnostiku ništa skidao egr ventil čistio opet ništa ne fali snage vozi ide ali taj zvuk cekicanja ubi.
Čitao gledao jer dijagnostika ne pokazuje ništa otkopčam senzor drugi auto ali upali zutu lampicu, utaknem senzor vozim ugasi lampicu ne cekica više, obrišem gresku opet sve isto....
Eh sada sa otkopcanim senzorom ecu dobija neke lijeve parametre a auto radi normalno?
Kada je ukopcan nema greške?
Sto ne kupim senzor? E pa nema za kupiti to je problem može se naručiti ali nema vratiti :-)
Čari modernih motora....
Evo neko je već prije izjeo
http://www.jestineyong.com/volkswagon-p ... em-solved/
Ovo "rješenje" sa stavljanjem otpornika konstantnog otpora od svega 100 ohm, na mjesto davača temperature goriva je privremenog karaktera i rezultovat će povećanom potrošnjom goriva na svim režimima. Naime, zbog premalenog otpora, koji odgovara informaciji o vrlo visokoj temperaturi goriva (senzor G81 je NRC karaktera, odnosno što viša temperatura, to je manja vrijednost otpora, i obrnuto), računar će "pomisliti" da je gustina goriva manja nego što je stvarno, pa će odrediti doziranje veće količine (zapremine) goriva nego što je potrebno.

Uostalom u ovom primjeru koji si postavio, nije bio neispravan davač temperature goriva G81, nego je neispravan bio računar ubrizgavanja (ECU) koji je pogrešno "tumačio" informaciju sa davača G81. Zato je Robert odlučio da prevari ECU, tako što će umjesto ispravnog davača G81, ubaciti otpornik (malog) konstantnog otpora.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5247 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

"cekicanje" je malo goriva zar ne?
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#5248 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

Bakir1 wrote:"cekicanje" je malo goriva zar ne?
Da, a manjak goriva je poslijedica očitavanja prevelikog otpora sa davača temperature goriva G81.

Uz veću vrijednost otpora koju očitava ECU, isti "pretpostavlja" da je temperatura goriva niža nego što je stvarno, pa određuje doziranje manje zapremine (i mase) goriva kroz brizgaljke nego što bi trebalo u odnosu na masu vazduha na datom režimu rada.

Ukoliko je neispravan davač (stvara prevelik otpor) i ukoliko je dijagram zavisnosti otpora od temperature kod ispravnog davača G81, koji je postavio Robert, tačan, onda bi neispravan davač trebalo zamijeniti otpornikom konstantnog otpora od 1,2 kohm. Ta vrijednost otpora odgovara temperaturi goriva od 40o C.
timezone
Posts: 170
Joined: 18/01/2016 21:08

#5249 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by timezone »

Seawolf wrote:
Bakir1 wrote:"cekicanje" je malo goriva zar ne?
Da, a manjak goriva je poslijedica očitavanja prevelikog otpora sa davača temperature goriva G81.

Uz veću vrijednost otpora koju očitava ECU, isti "pretpostavlja" da je temperatura goriva niža nego što je stvarno, pa određuje doziranje manje zapremine (i mase) goriva kroz brizgaljke nego što bi trebalo u odnosu na masu vazduha na datom režimu rada.

Ukoliko je neispravan davač (stvara prevelik otpor) i ukoliko je dijagram zavisnosti otpora od temperature kod ispravnog davača G81, koji je postavio Robert, tačan, onda bi neispravan davač trebalo zamijeniti otpornikom konstantnog otpora od 1,2 kohm. Ta vrijednost otpora odgovara temperaturi goriva od 40o C.


Sta mislis dali bi se taj preveliki otpor mogao smanjiti paralelnom ugradnjom odgovarajuceg otpornika ( tako bi se otpor smanjio ali bi i dalje bio promjenjiv ovisno od temperature) . Pitanje je samo dali bi te vrijednosti ostajale u dozvoljenim marginalama kod ECU.
Seawolf
Posts: 9172
Joined: 14/06/2012 22:59

#5250 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Seawolf »

timezone wrote:
Seawolf wrote:
Bakir1 wrote:"cekicanje" je malo goriva zar ne?
Da, a manjak goriva je poslijedica očitavanja prevelikog otpora sa davača temperature goriva G81.

Uz veću vrijednost otpora koju očitava ECU, isti "pretpostavlja" da je temperatura goriva niža nego što je stvarno, pa određuje doziranje manje zapremine (i mase) goriva kroz brizgaljke nego što bi trebalo u odnosu na masu vazduha na datom režimu rada.

Ukoliko je neispravan davač (stvara prevelik otpor) i ukoliko je dijagram zavisnosti otpora od temperature kod ispravnog davača G81, koji je postavio Robert, tačan, onda bi neispravan davač trebalo zamijeniti otpornikom konstantnog otpora od 1,2 kohm. Ta vrijednost otpora odgovara temperaturi goriva od 40o C.


Sta mislis dali bi se taj preveliki otpor mogao smanjiti paralelnom ugradnjom odgovarajuceg otpornika ( tako bi se otpor smanjio ali bi i dalje bio promjenjiv ovisno od temperature) . Pitanje je samo dali bi te vrijednosti ostajale u dozvoljenim marginalama kod ECU.
Zavisi od toga u čemu se ogleda neispravnost ovoga davača. Naravno da bi ubacivanje paralelno povezanog otpornika konstantnog otpora, korigovalo vrijednosti koje očitava ECU, ali ipak mislim da je najjednostavnije zamijeniti davač G81 ispravnim.
Post Reply