Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5201 Re: Bášča

Post by Ratarka »

lady, nisi usamljeni prvacic, ima nas jos takvih, pa nam flagove slikovnice dodju k'o naucna fantastika :)
flag, ovo crnkasto ukazuje na manjak kalcija? kako to mislis tretirati?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5202 Re: Bášča

Post by kerima1 »

safran wrote:Eh, za plantelu ćemo sačekati muž da dođe. A džanarika kod nas ima na svakom koraku, najveći problem ti je natjerati krupniju polovinu da ih otrese i donese.
Kod nas su skroz prosle ja spajz napunila sokom i đemom od tih vocaka,reko jazuk je baciti,njih nece niko ni da jede niit da sta od njih pravi.Cula sam da se mogu zamrznuti pa u kompot ubacivati ili odmrzavati,ali negdje na suncu da polako se otope i kao extra su poslastica kao takve.
flag
Posts: 349
Joined: 06/02/2007 00:36

#5203 Re: Bášča

Post by flag »

lady_di wrote:@flag od sve raspoložive literature meni su najdraže slikovnice :thumbup:
Ja, ko i svaki prvačić, najviše volim gledati slike i uživati

Pomno pratim ovo za luk na foliji i opet mi nije jasno kako on dobije vodu :oops:
Luk naravno ne zaljevam. Vode što je dobio - dobio je u maju i junu kada su padale one kiše. Jako dugo zemlja ispod folije ostaje vlažna. Paradajz, paprike, patlidžan i ostalo zalijevam kao na onim slikama gore.
Ovaj sistem ima i loših strana, puževima je folija odlično odgovarala! Problem puževa riješio sam jednim dijelom plantelinim organskim pužomorom i drugim dijelom, ali dosta efikasnim, ljuskama od jaja! Zatim, ispod folije gdje je paradajz... naselio se zelembać... Majko moja, u nedjelju sam mislio da će moju ženu srce strefiti kada je veliki i debeli zeleni iskočio ispod folije :lol:. Cijeli dan sam pokušavao otjerati ga, ma nema šanse.. za par minuta se vrati. Imali li mlade ispod folije il' koji mu je đavo, nemam pojma. Kako ću se dalje boriti... opet nemam pojma.

Ovo sa lukom na foliji nije moj patent, prošle godine sam vidio kod jednog iskusnog vikend seljaka. Nisam mogao vjerovati kako dobar luk je imao u onako sušnoj godini.
Ratarka wrote:lady, nisi usamljeni prvacic, ima nas jos takvih, pa nam flagove slikovnice dodju k'o naucna fantastika :)
E pa prvačići :D :mrgreen: ... Kunem vam se da smo (moja žena i ja) tek od kraja avgusta 2009-te (tada smo kupili zemlju) krenuli u ovu školu. Znači, mi smo četvrti razred!
Dosta učim na ovakvim mjestima, dosta u druženju sa iskusnim vikend seljacima i Boga mi dosta čitam stručnog štiva. Ma samo učiti i biti uporan, shvatiti čeprkanje u bašči kao odmor i nešto što baš (bar mene i moju hanumu) veseli. Ili kako Mu'min kaže... MUP - metoda uzaludnih pokušaja. Iz grešaka se najbolje i nauči.
Ratarka wrote:lflag, ovo crnkasto ukazuje na manjak kalcija? kako to mislis tretirati?
Tako je, ovo je manjak kalcija u biljci...Prošle godine imao sam velikih problema sa nedostatkom kalcijuma, sa vršnom truleži. Počelo je sa paprikama, a nastavilo sa paradajzom. Zbog ekstremnih uslova biljka povlači iz ploda kalcijum u sebe (valjda nagon za preživljavanjem) i odbacuje plod! To je ovako izgledalo lani na mojim paprikama

Image
Nažalost, prošle godine kasno sam hapliciro kalcijum pa nije bilo nekog hajra, sada ću u subotu ako Bog da haplicirati ga.
Ratarko, ostalo mi je od prošle godine kalcija. Floravit ili tako nekako se zove... jednostavno se koristi i kupio sam ga u poljoapoteci u Blažuju. Ako se dobro sjećam, na 10 litara vode ide 10 ml kalcija. Namjenjen je za folijarnu upotrebu. Imam onu pumpu od 5 litara i za pola sata ja temeljito okupam biljke. Ovo moraš ili skroz rano ili skroz kasno raditi, ako sunce dohvati ovako okupan paradajz... eto ti i plamenjače, pa onda još gori belaj.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5204 Re: Bášča

Post by Ratarka »

mogu ti reci da sam se sad ozbiljno zadeverala zbog kalcija, a tek u ponedeljak mogu do blazuja da kupim kalcij :oops:
na paradajzu primjecujem neke cudne fleke, sutra cu to slikati da vidite da li je to taj problem, a paprike su mi sada u nekoj fazi "tuhinjanja" - nic icu nit mocu, nemam pojma sta im je :sad:
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5205 Re: Bášča

Post by Senći »

Evo malo da zatrpam slikama nisam odavno :D
Ima nešto jabuka al ni blizu k'o šljiva
Image

Požegača:

Image

Image

Malo neprskanog grožđa:

Image

Image

Hanuma bere grah:

Image

Dinje još nisu zrele:

Image

Još malo jabuka:

Image

Image

I usput sam usliko i helikopter kako kupi vodu za gašenje požara:

Image

Toliko do iza bajrama :run:
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#5206 Re: Bášča

Post by eluna »

flag wrote:Evo i mene... ja sam prezadovoljan baštom!

Tikvice su mi već dojadile - u svim mogućim kobinacijama!

Domaće tikve, mrkva, peršun, paradajz... ma savršeno. Samo da dragi Bog da tako i ostane.
hoće akobogda

nego - ako su vam dojadile tikvice samo pošaljite - obožavam ih :thumbup:
User avatar
eluna
Posts: 12242
Joined: 06/05/2009 21:29

#5207 Re: Bášča

Post by eluna »

flag wrote:Voće mi je prvi put rodilo...
Čačanska najbolja ( opet hrđa)
Image
imaš li još koju sliku ove čačamske :-? :-?

izgleda su to one šljive što smo ih u mojoj mahali zvali turgulje - one najljepše šljive što su najukusnije kad tek počnu zrit :-? :-? :-? :-?
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5208 Re: Bášča

Post by Ratarka »

senci, tvoja slikovnica je isto vrlo zanimljiva, zanemaricemo cinjenicu da nas izazivas prekrasnim pogledom na jezero i tako to :)
imam pitanje, jabuke vidim imas u vise izdanja, kod tebe ne otpadaju. kod nas prije nego sto sazriju otpadnu i vecina je crvava skroz kroz sredinu (znaci ne malo, nego neupotrebljivo crvavo), u cemu je fol? imamo dvije ili tri vrste na ukupno 5 stabala ali mozda da ukupno nekoliko kila bude iskoristivo za pekmez ako se nesto ne moze sada poduzeti...
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5209 Re: Bášča

Post by Senći »

Ratarka ne znam u čemu je fol što se tiče jabuka ja sam slikao samo ove što imaju rod, a imam ja stabala koji uopšte nisu rodili i neki koji su rodili ali su već na stablu polu gnjile i opadaju kao i kod tebe.Možda zavisi od toga koja je sorta jabuke :?
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5210 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Evo nešto i od mene ubrano prije 2 dana :)
Image
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5211 Re: Bášča

Post by Senći »

zijad_e wrote:Evo nešto i od mene ubrano prije 2 dana :)
Image
Luk i krastavac uredu,ali zašto bereš zelen paradajz ?
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5212 Re: Bášča

Post by zijad_e »

On pocrveni preko noci a i ovako zelen odlican je za salatu, e ovo je sve nestalo do danas.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5213 Re: Bášča

Post by Ratarka »

nasla sam u agrikomu kalcij u tecnom stanju i u granulama, danas sam zalila sa tim u granulama, pa cu sacekati koji dan za tretman lista i plodova, flag hvala puno na savjetu, stvarno izgleda kao manjak kalcija, mozda sta i spasim. sutra cu uslikati napadnute (uglavnom jabucar, zanimljivo) i nenapadnute, mozda onda bude jasnije sta me zabrinjava.
a paprike ko klikeri, ima li ko ideju sta jos moze biti? i rastom su nekako stale, listovi su posvjetlili, osim feferona kojih ima bas mnogo!
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5214 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Ratarka wrote:nasla sam u agrikomu kalcij u tecnom stanju i u granulama, danas sam zalila sa tim u granulama, pa cu sacekati koji dan za tretman lista i plodova, flag hvala puno na savjetu, stvarno izgleda kao manjak kalcija, mozda sta i spasim. sutra cu uslikati napadnute (uglavnom jabucar, zanimljivo) i nenapadnute, mozda onda bude jasnije sta me zabrinjava.
a paprike ko klikeri, ima li ko ideju sta jos moze biti? i rastom su nekako stale, listovi su posvjetlili, osim feferona kojih ima bas mnogo!
Ratarko, paprika bas, bas trazi puno vode, mnogo vise nego paradajz, kod mene je jako mnogo plodova opalo, osusi se jod dok je pupoljak, onda pozuti, i cim je dofatis ona otpada, zalosno, velike paprike su mi narasle, ali samo prvi red od zemlje je ostalo, sve ostalo vecinom opada cvijet, zbog velikih temperatura koje su bile, i mozda nedostaka vode ....
Al zato mi je paradajz masala, imam ga viska, ne prodaje mi se nikako, jednostavno mi zao onagko ga dobrog prodati, dosta sam i podijelio, a nemam vremena da pravim neke sosove, salse, ima li neko ideju sta da radim s njim, imacu ga jos sigurno najmanje 20 do 30 kg, koji tek treba da sazri, u narednih mjesec dana ...
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5215 Re: Bášča

Post by Ratarka »

armin_jocker wrote:
Ratarka wrote:nasla sam u agrikomu kalcij u tecnom stanju i u granulama, danas sam zalila sa tim u granulama, pa cu sacekati koji dan za tretman lista i plodova, flag hvala puno na savjetu, stvarno izgleda kao manjak kalcija, mozda sta i spasim. sutra cu uslikati napadnute (uglavnom jabucar, zanimljivo) i nenapadnute, mozda onda bude jasnije sta me zabrinjava.
a paprike ko klikeri, ima li ko ideju sta jos moze biti? i rastom su nekako stale, listovi su posvjetlili, osim feferona kojih ima bas mnogo!
Ratarko, paprika bas, bas trazi puno vode, mnogo vise nego paradajz, kod mene je jako mnogo plodova opalo, osusi se jod dok je pupoljak, onda pozuti, i cim je dofatis ona otpada, zalosno, velike paprike su mi narasle, ali samo prvi red od zemlje je ostalo, sve ostalo vecinom opada cvijet, zbog velikih temperatura koje su bile, i mozda nedostaka vode ....
Al zato mi je paradajz masala, imam ga viska, ne prodaje mi se nikako, jednostavno mi zao onagko ga dobrog prodati, dosta sam i podijelio, a nemam vremena da pravim neke sosove, salse, ima li neko ideju sta da radim s njim, imacu ga jos sigurno najmanje 20 do 30 kg, koji tek treba da sazri, u narednih mjesec dana ...
ok, razumjela sam poruku za paprike, pojacacemo zalijevanje, mada stvarno svaki dan natapamo bas, bas - mislim plastenik. u pravu si sto dokazuje fakt da tu jos i imam koju papriku a vani su mi sve ko klikeri i otpadaju.
a paradajz, ako imas mjesta u zamrzivacu samo opran pakuj u kese i zaledi, kad budes imao vremena da ga ukuhas mozes i manje kolicine. ako nemas - nema druge nego bar kroz sokovnik protisnuti u sok, na deset kila dodati jedan limuntos, kasiku sirceta, pet kasika secera, dvije kasike soli i prokuhati. sipati u vrele vlase, cepirati i umotati dekama - vise deka, da se jako postepeno i dugo hladi, tako se samostalno vakumira. varijace sa zacinima mozes da radis i kad ga budes koristio, ovo je provjereno najbrza moguca metoda, mada je sok pasiranjem kroz pasirku (paradajz operes, isjeces na kocke, prokuhas, ohladjen pasiras - ostalo je sve isto) bolje, prodje puno vise suhe tvari, bude gusci, samo kozica i sjemenke su visak, a ide brzo stvarno, probaj sa pet sest kila, isplati se! najvise napravim ove varijante sa pasirkom, recimo veceras operem, isjecem i prokuham pola sata, poklopim i ostavim, a sutra navece drugi dio posla. uvijek radim po deset kila maksimalno u jednoj turi. eto, mozda mozes nesto da iskoristis :) i da, pasirku sam kupila na pijaci za deset km, sutra cu je uslikati mada mislim da ovdje negdje neko vec ima tu sliku :)
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5216 Re: Bášča

Post by zijad_e »

I ja cu imati viska paradajza juce sam ubrao jos 10 kg. Sta radite od pasiranog soka, kakvog je ukusa stvarno me interesira. Kod mene paprike su odlicne, do sad sam brao najmanje 10 puta. Navodnjavanje mi je kap po kap a po prvi put sam dobro nagnjojio stajskim odstajalim djubrivom. Ove godine masalah basta za 10-tke.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5217 Re: Bášča

Post by Ratarka »

na koji fol dobijete tolike kolicine? ja sam objedjena da imamo dosta paradajza, ali uberem za dnevne potrebe plus sedmicno cca 3kg max. koliko je to sadnica da se bere po deset kg odjednom? na kolikoj povrsini je taj paradjaz?
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5218 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Ratarka wrote:na koji fol dobijete tolike kolicine? ja sam objedjena da imamo dosta paradajza, ali uberem za dnevne potrebe plus sedmicno cca 3kg max. koliko je to sadnica da se bere po deset kg odjednom? na kolikoj povrsini je taj paradjaz?
Ako pogledas ranije postove kad sam rasadjivao i imao dosta sadnica, svi su me pitali sto ce ti toliko. Mozda sam gusto posadio ali mi je hvala bogu uspjelo. Imam oko 300 sadnica i nije puno prostora zauzelo.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5219 Re: Bášča

Post by Ratarka »

zijad_e wrote:
Ratarka wrote:na koji fol dobijete tolike kolicine? ja sam objedjena da imamo dosta paradajza, ali uberem za dnevne potrebe plus sedmicno cca 3kg max. koliko je to sadnica da se bere po deset kg odjednom? na kolikoj povrsini je taj paradjaz?
Ako pogledas ranije postove kad sam rasadjivao i imao dosta sadnica, svi su me pitali sto ce ti toliko. Mozda sam gusto posadio ali mi je hvala bogu uspjelo. Imam oko 300 sadnica i nije puno prostora zauzelo.
vidis to sam sasvim zaboravila, logicno je da ako imas 5 puta vise sadnica imas vise i paradajza :)
na koji razmak si sadio? imas li sliku samo paradajza?
irmanon
Posts: 136
Joined: 13/03/2013 20:51

#5220 Re: Bášča

Post by irmanon »

Gdje je najbolje kupiti sadnice (tresnje, jabuke, kruske, itd) i po kojoj cijeni i imate li prijedlog koliko cega da uzmem i uzmite u obzir da imam puno zemlje. Sad planiram na jesen svacega posaditi :D
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5221 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Prvi red sjeme big bef plačeno 10,5 KM 100 zrna, pokazalo se otporno i velikog prinosa. Najlon i sistem kap po kap.
Image
Drugi red volovsko srce, jabučar i sistem kap po kap.
Image
Treci red volovsko srce bez ikakvog zalivanja ipak dobro se drzi.
Image
Evo malo slika iz prvog reda
Image
Image
Evo i paprika. Kombinacija najlon i sistem kap po kap pokazala se idealnom za paprike, Ima ih visine preko 60cm.
Image
A tu imam i par lubenica :)
Image
Najlon je namjenjen za sadnju jagoda tako da su sadnice udaljene jedna od druge svega 25 CM.
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#5222 Re: Bášča

Post by lady_di »

Narode gdje ste, što ste se ušutili?
Radi li se šta u baštama ili je ova suša sve dokrajčila, ili se uživa u plodovima svoga rada?
Nisam ni znala koliko je interesantno kad nešto sam uzgojiš, ja sve gledam ko da je zlatno, a mogu misliti kako ste ponosni vi što ste od sjemenke sve uzgojili, što niste kupovali rasad kao ja

@senći i @zijade - slikovnice su vam za 10 :thumbup:

@zijade, prodaješ li povrće, nekako mi je veličinom tvoja bašta više od hobi-bašte

@ratarka, na kojoj pijaci i kad si kupila pasirku za 10KM?
Ne znam šta ti je s paprikama, možda su neke kasne pa će krajem avgusta i u septembru "potjerati". Ja juče otišla u baštu i ružim muža što mi je pobro sve paprike iz prvog reda, da se to ne radi tako, nego se biraju veće, zrelije, kaže on nisam uopšte brao, kad malo bolje obratim pažnju, moje paprike posjetili lopovi i valjda kako su žurili, iz jednog reda sve pobrali i nešto ugazali i polomili, a ostalo nisu stigli :angry: , svašta :shock:
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5223 Re: Bášča

Post by Ratarka »

lady_di wrote:Narode gdje ste, što ste se ušutili?
Radi li se šta u baštama ili je ova suša sve dokrajčila, ili se uživa u plodovima svoga rada?
Nisam ni znala koliko je interesantno kad nešto sam uzgojiš, ja sve gledam ko da je zlatno, a mogu misliti kako ste ponosni vi što ste od sjemenke sve uzgojili, što niste kupovali rasad kao ja

@senći i @zijade - slikovnice su vam za 10 :thumbup:

@zijade, prodaješ li povrće, nekako mi je veličinom tvoja bašta više od hobi-bašte

@ratarka, na kojoj pijaci i kad si kupila pasirku za 10KM?
Ne znam šta ti je s paprikama, možda su neke kasne pa će krajem avgusta i u septembru "potjerati". Ja juče otišla u baštu i ružim muža što mi je pobro sve paprike iz prvog reda, da se to ne radi tako, nego se biraju veće, zrelije, kaže on nisam uopšte brao, kad malo bolje obratim pažnju, moje paprike posjetili lopovi i valjda kako su žurili, iz jednog reda sve pobrali i nešto ugazali i polomili, a ostalo nisu stigli :angry: , svašta :shock:
u hadzicim, a ista ta je u marsu 8 :D
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5224 Re: Bášča

Post by Senći »

Ratarka obećala si stavit sliku te pasirke baš me zanima kakva je pasirka od 10 ili 8 KM. Ja platio 44 KM. pa mi sad nekako neugodno ispada preskupa,jednu sam kupio za Bizet,ali nikako puta ka Zenici da je proslijedim.
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5225 Re: Bášča

Post by zijad_e »

Od svega sto sam do sad prodao je nekih 5-6 kg krastavica. Imam veliku porodicu pa se to podjeli i pojede. Ako bude viska mozda se nesto i proda ali nas narod ne cijeni ekoloski proizvedenu hranu, tj nije ekoloski dovoljno osvjesten.
Post Reply