Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
joj ja sam montiro zadnji put nekad mozda 2000te... i to su bili neki prejednostavni lanci koje prostres po podu i naidjes na njih, podignes onda preko gume i zakacis oprugom, pomjeris auto par metara stegnes necim ni ne sjecam se vise cim, jel opruga il guma neka...
tacno cu morat provjezbat kako bi to funkcionisalo u kombinaciji novije auto + kineski lanci imam osjecaj da ce bit jebada
Slazem se da ima bolja i losija guma, ali nista ne mora znaciti. Ja sam vise puta u problem upao sa Alpin A4 4x4 i ESP, nego sa Tigar Winterom na autu sa prednjim pogonom bez ESP-a i TCS-a.
Valjda ovako negdje podsvjesno imas "ma Michelin je to, ESP, 4x4, mozes sta hoces" (sto naravno nije tako), a onako kad vozis na Tigru, valjda kontas, polako, nema nijedan element koji te moze izvaditi.
A kada je podloga poledjena i kada nema trakcije nece bi pomoci ni najbolja guma ni svi ABS-ovi.
r_faruk wrote:evo provozase se i ove savine gume po snijegu i ledu (sava eskimo hp 215 65 r16)
nikakvih problema, naglo kocenje pri malim brzinama (do 40km/h), zaustavlja se bez problema. na vecim brzinama nisam probao. sve u svemu ja zadovoljan...
juce guzva na marindvoru... stani kreni. pored mene ciko u ganz novoj bmw petici. sve cetiri gume sava hp...
ja imam sve cetiri nove eskimo s3 plus... ova dva dana izlazio bez problema... ima bolje svakako, ali za te pare od save nema bolje
Last edited by Ned071 on 05/01/2016 13:33, edited 1 time in total.
r_faruk wrote:evo provozase se i ove savine gume po snijegu i ledu (sava eskimo hp 215 65 r16)
nikakvih problema, naglo kocenje pri malim brzinama (do 40km/h), zaustavlja se bez problema. na vecim brzinama nisam probao. sve u svemu ja zadovoljan...
Imam iste već dvije godine samo na profilu 225 55 r16. Pošto ima oznaku hp-high performance, ona se može voziti brže jer ima veći brzinski indeks od standardne gume. Više puta sa njima vozio i preko 200km/h bez problema. Sjajna guma za svoju cijenu.
r_faruk wrote:evo provozase se i ove savine gume po snijegu i ledu (sava eskimo hp 215 65 r16)
nikakvih problema, naglo kocenje pri malim brzinama (do 40km/h), zaustavlja se bez problema. na vecim brzinama nisam probao. sve u svemu ja zadovoljan...
Imam iste već dvije godine samo na profilu 225 55 r16. Pošto ima oznaku hp-high performance, ona se može voziti brže jer ima veći brzinski indeks od standardne gume. Više puta sa njima vozio i preko 200km/h bez problema. Sjajna guma za svoju cijenu.
Nije sve do gume već i do auta. Nije svako ni auto isto po snijegu. Npr. kraće auto sa užim gumama i lakšim zadnjim dijelom bez izduženog gepeka, lakše će probiti nanose snijega pogotovo kad ideš uzastranu, ali će se i lakše okrenut na cesti u odnosu na duže i teže vozilo. Auto sa samo zadnjim pogonom je najgora opcija po snijegu i bljuzgi. Nema te elektronike koja će ga učiniti stabilnom kao auto sa samo prednjim pogonom.
r_faruk wrote:evo provozase se i ove savine gume po snijegu i ledu (sava eskimo hp 215 65 r16)
nikakvih problema, naglo kocenje pri malim brzinama (do 40km/h), zaustavlja se bez problema. na vecim brzinama nisam probao. sve u svemu ja zadovoljan...
Imam iste već dvije godine samo na profilu 225 55 r16. Pošto ima oznaku hp-high performance, ona se može voziti brže jer ima veći brzinski indeks od standardne gume. Više puta sa njima vozio i preko 200km/h bez problema. Sjajna guma za svoju cijenu.
makbel otkida, znaci Boze
dosle na bmw-u, onako dobre dubina profila 7+ mm, mekane, dobar dot, koliko se vozam nije mi padalo na pamet kupovati nove, samo loko, elem na tom autu i na tom pogonu sluze svrsi ovo par dana i vise nego dobro...
obilazio sam vozila sa prednjom pogonom u kretanju sa mjesta, ima nesto do guma a ima i do vozaca.
evo imao sam i protekt, sa njima sam se klizao kao sa klizaljkama. nemas nikakve kontrole, na istoj cesti. pitam se kako dozvoljavaju prodaju ovih carolija.
poredeci protekt i ovu savu, nebo i zemlja.
jos uvijek niko ne napisa zasto sava ne valja. evo par ljudi se javilo i podjelilo svoja iskustva... sad za sad pozitivna
Bakir1 wrote:mora da ima neki fol
ado je mozda vidio kako se zileti montiraju pa mu se ogadilo od toga
Pa za sta ona ljudi zale da montiraju te jeftine lance pola sata? Evo i ovdje na forumu. Kaze montirao pola sata i onda spali. Ovo koliko ja vidim je par poteza, brat-bratu 5 minuta po tocku, i nema sanse da spadnu. Ja sam zadnji i jedini put monirao lance neke 99. godine i sigurno nije bilo tako jednostavno. Imam te lance negdje jos uvijek.
Ima mi buraz te jeftine lance, bas cu pogledati kad se vidiimo iduci put. Ako te jeftine nije komplikacija montirati, necu dzaba davati pare.
zale se takvi kao ti sto su montirali jednom jal ni jednom...
salu na stranu svi se lanci koje sam ja kupio i montirao od 2005 na ovamo montiraju na isti nacin....
doduse ovi slovenacki su fensi kao i slovenci, dugine boje
r_faruk wrote:evo imao sam i protekt, sa njima sam se klizao kao sa klizaljkama. nemas nikakve kontrole, na istoj cesti. pitam se kako dozvoljavaju prodaju ovih carolija.
poredeci protekt i ovu savu, nebo i zemlja.
jos uvijek niko ne napisa zasto sava ne valja. evo par ljudi se javilo i podjelilo svoja iskustva... sad za sad pozitivna
Sava je dobra po snijegu, pogotovo kada je potrebno se popeti uz kakvu Sarajevsku nagibusu a na cesti 10-20cm snijega.
Medjutim, koliko vozis po snijegu tokom zime? Kroz tu ulicicu ce proci i Continental TS850, mozda malo vise zaslajdrati (sto nije lose, pri zlateu najbolje je iskljuciti TC da se gume vise cisti). Medjutim, taj isti Continental je daleko, daleko bolja guma po kisi, suhom, a i ledu. U tome je caka, imati gumu koja je dobra u svakoj disciplini a ne samo kada zapada snijeg i dodjes u poziciju da vozis po snijegu 10 dana od 120 ili 150 koliko su ti takve gume na tockovima.
r_faruk wrote:evo imao sam i protekt, sa njima sam se klizao kao sa klizaljkama. nemas nikakve kontrole, na istoj cesti. pitam se kako dozvoljavaju prodaju ovih carolija.
poredeci protekt i ovu savu, nebo i zemlja.
jos uvijek niko ne napisa zasto sava ne valja. evo par ljudi se javilo i podjelilo svoja iskustva... sad za sad pozitivna
Sava je dobra po snijegu, pogotovo kada je potrebno se popeti uz kakvu Sarajevsku nagibusu a na cesti 10-20cm snijega.
Medjutim, koliko vozis po snijegu tokom zime? Kroz tu ulicicu ce proci i Continental TS850, mozda malo vise zaslajdrati (sto nije lose, pri zlateu najbolje je iskljuciti TC da se gume vise cisti). Medjutim, taj isti Continental je daleko, daleko bolja guma po kisi, suhom, a i ledu. U tome je caka, imati gumu koja je dobra u svakoj disciplini a ne samo kada zapada snijeg i dodjes u poziciju da vozis po snijegu 10 dana od 120 ili 150 koliko su ti takve gume na tockovima.
Eto sava ne moze po kisi, ne moze po ledu, ne moze po suhom, dajte, odvadite malo,..
r_faruk wrote:evo imao sam i protekt, sa njima sam se klizao kao sa klizaljkama. nemas nikakve kontrole, na istoj cesti. pitam se kako dozvoljavaju prodaju ovih carolija.
poredeci protekt i ovu savu, nebo i zemlja.
jos uvijek niko ne napisa zasto sava ne valja. evo par ljudi se javilo i podjelilo svoja iskustva... sad za sad pozitivna
Sava je dobra po snijegu, pogotovo kada je potrebno se popeti uz kakvu Sarajevsku nagibusu a na cesti 10-20cm snijega.
Medjutim, koliko vozis po snijegu tokom zime? Kroz tu ulicicu ce proci i Continental TS850, mozda malo vise zaslajdrati (sto nije lose, pri zlateu najbolje je iskljuciti TC da se gume vise cisti). Medjutim, taj isti Continental je daleko, daleko bolja guma po kisi, suhom, a i ledu. U tome je caka, imati gumu koja je dobra u svakoj disciplini a ne samo kada zapada snijeg i dodjes u poziciju da vozis po snijegu 10 dana od 120 ili 150 koliko su ti takve gume na tockovima.
Eto sava ne moze po kisi, ne moze po ledu, ne moze po suhom, dajte, odvadite malo,..
Moze, ali kada stavis na auto Continental, Good Year, Michelin itd, primjetit ces razliku.
Svaka guma moze po kisi, ledu, suhom, ali pitanje je kako se ponasaju u takvim uslovima.
Razlika po kisi u kocenju izmedju Continentala i Save je vrlo lako veca od 5m, a to nije zajebancija. Po suhom isto tako.