Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#5126 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Ned071 »

Ne moze to kod svih auta... Neka nece bez egr-a...
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5127 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

bordo gandalf wrote:
Leon16v wrote:
bordo gandalf wrote:Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?
E to stvarno ne znam, znam da je samo covjek iskopcao nešto i rekao vozi, nece biti problema..
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#5128 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MAN-lion's coach »

Imam starijeg benzinca. I to mnogo starijeg. :D
E dakle piše 91 oktan minimum ( na poklopcu rezervoara) , sipam uvijek i samo 95 .
Da li bi bila greška sipati 98 ?
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5129 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Naravno da ne bi, ali samo bi džaba sipao skuplji benzin.
User avatar
zavezata-vreca
Posts: 890
Joined: 04/02/2016 00:17

#5130 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by zavezata-vreca »

Fabia 2008 god. Ventilator od gtijanja struze ... Tesko je naci po otpadima pa me zanima koliko bi to kostalo ako bi npr u asi radio to?
User avatar
semirsar
Posts: 9066
Joined: 24/08/2008 22:53
Location: raj'voSa
Contact:

#5131 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by semirsar »

530i wrote:
MAN-lion's coach wrote:Imam starijeg benzinca. I to mnogo starijeg. :D
E dakle piše 91 oktan minimum ( na poklopcu rezervoara) , sipam uvijek i samo 95 .
Da li bi bila greška sipati 98 ?
Naravno da ne bi, ali samo bi džaba sipao skuplji benzin.
Ma imade aVto da leti, samo tako... niposto to sipat dok ne ojacas amortizere kocnice zatvoris sve rupe na limariji i obljepis prozore, nedotiBogomili da ti se otvore pri startu, ima da te poceslja ko Kojak-a
Image
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5132 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:[/quote]
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?[/quote]
E to stvarno ne znam, znam da je samo covjek iskopcao nešto i rekao vozi, nece biti problema..[/quote]
U Renault vozilicama je pola EGR mehanički i nalazi se u unutrašnjosti grane a druga polovina je elektronski i nalazi se u produžetku mehaničkogna koji se kači džek sa kablovima.
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5133 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

shlauf wrote:Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?[/quote]
E to stvarno ne znam, znam da je samo covjek iskopcao nešto i rekao vozi, nece biti problema..[/quote]
U Renault vozilicama je pola EGR mehanički i nalazi se u unutrašnjosti grane a druga polovina je elektronski i nalazi se u produžetku mehaničkogna koji se kači džek sa kablovima.[/quote]
Image
User avatar
shlauf
Posts: 2505
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Made in Sarajevo

#5134 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shlauf »

shlauf wrote:
shlauf wrote:Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?
E to stvarno ne znam, znam da je samo covjek iskopcao nešto i rekao vozi, nece biti problema..
U Renault vozilicama je pola EGR mehanički i nalazi se u unutrašnjosti grane a druga polovina je elektronski i nalazi se u produžetku mehaničkogna koji se kači džek sa kablovima.
Image[/quote]
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5135 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

shlauf wrote:
shlauf wrote:
shlauf wrote:Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?
E to stvarno ne znam, znam da je samo covjek iskopcao nešto i rekao vozi, nece biti problema..
U Renault vozilicama je pola EGR mehanički i nalazi se u unutrašnjosti grane a druga polovina je elektronski i nalazi se u produžetku mehaničkogna koji se kači džek sa kablovima.
Image
[/quote]
To nisam znao :thumbup: , meni je iskljucen i nemam frke za sada
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5136 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by un1ted »

Nije striktno za mehanicare, ali ako bi neko mogao da odgovori bio bih bas zahvalan.

Da li se tehnicki pregled automobila moze uraditi u drugom gradu, a registracija u mjestu/gradu prebivalista?

Nema nikakvih problema sa automobilom, sve uredno, samo mi idu lokalne kabadahije na zivce jer nece detaljno da pregledaju auto i uvijek su namrsteni, kao koji ku... hoces, nisam ti ja mehanicar da pregledam auto. Pored toga, cesce sam u drugim gradovima, nego u gradu gdje sam i prijavljen.

Znaci, da li mogu odraditi tehnicki bilo gdje u Sarajevu, a registraciju u Maglaju?
User avatar
Optimist
Posts: 15531
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5137 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Optimist »

Mozes uraditi bilo gdje u FBiH, a mozda cak i u cijeloj BiH bez ikakvih problema. Sa potvrdom o obavljenom tehnickom onda ides u osiguranje koje zelis.
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#5138 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Norm »

Da pokusam i ovdje....
Postovane kolege, treba mi pouzdan i ozbiljan majstor sa VCDS diagnostikom za vw vozila.
Naime,u ovlastenom servisu, nije bitno kojem, radio sam veliki servis i zamjenu zupcastog remena...sve je OK ali mi je potrosnja otisla u nebo...
Motor je 1.9 tdi PD i po gradu mi BC pokazuje 11l dok na otvorenom, u sestoj brzini, na nekih 110 nemoze ispod 7l... :skoljka:
U leru, na radnoj temperaturi mi pokazuje 0.7l
Malo sam forumao po stranim forumima i svi uglavnom kazu da je problem u pravilnom uzubljenju (ustvari par stepeni, napred - nazad? bregasta osovina)...u ovlastenom ne zele da cuju tvrde da je sve OK...
Auto pali, vozi, vuce, ali potrosi kisu...Ima li iko u u ZE. ili blizoj okolici da mi to nastima po specifikaciji za ovaj motor?
Hvala.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5139 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

un1ted wrote:Nije striktno za mehanicare, ali ako bi neko mogao da odgovori bio bih bas zahvalan.

Da li se tehnicki pregled automobila moze uraditi u drugom gradu, a registracija u mjestu/gradu prebivalista?

Nema nikakvih problema sa automobilom, sve uredno, samo mi idu lokalne kabadahije na zivce jer nece detaljno da pregledaju auto i uvijek su namrsteni, kao koji ku... hoces, nisam ti ja mehanicar da pregledam auto. Pored toga, cesce sam u drugim gradovima, nego u gradu gdje sam i prijavljen.

Znaci, da li mogu odraditi tehnicki bilo gdje u Sarajevu, a registraciju u Maglaju?
A u sarajevu ce ti kao detaljno pregledati.. Svima je u interesu uzet pare, skinut te s kurca.. Das majstoru i pregleda ti
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#5140 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by un1ted »

Hvala na odgovorima. Ma neka se odnosi prema meni kao mušteriji, a ne kao prema debilu dok sa cigarom vrši tehnički. Bio sam nedavno u Sa na jednom tehničkom i sve uredno, fin odnos.

Sve sam do sada išao na kartu, ma neka ide ljudima u mom okruženju, da dođe nešto para u sredinu koja je mala, koja nazaduje, al kita, džabe, još budala ispadam.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5141 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

Ma dobro, korektan je odnos ovdje. Mislim, pregledat ce ti ono osnovno i povrskinski, to je to..
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#5142 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mahalas505 »

un1ted wrote:Hvala na odgovorima. Ma neka se odnosi prema meni kao mušteriji, a ne kao prema debilu dok sa cigarom vrši tehnički. Bio sam nedavno u Sa na jednom tehničkom i sve uredno, fin odnos.

Sve sam do sada išao na kartu, ma neka ide ljudima u mom okruženju, da dođe nešto para u sredinu koja je mala, koja nazaduje, al kita, džabe, još budala ispadam.
Pa obratis se @Bakir1-u i onda nam jos preneses utiske ovdje ;-) .
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5143 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Nije problem neka se javi ako hoće, samo me zanima koji je to tehnički u Maglaju gdje su takvi..., mali ili veliki?
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5144 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

Norm wrote:Da pokusam i ovdje....
Postovane kolege, treba mi pouzdan i ozbiljan majstor sa VCDS diagnostikom za vw vozila.
Naime,u ovlastenom servisu, nije bitno kojem, radio sam veliki servis i zamjenu zupcastog remena...sve je OK ali mi je potrosnja otisla u nebo...
Motor je 1.9 tdi PD i po gradu mi BC pokazuje 11l dok na otvorenom, u sestoj brzini, na nekih 110 nemoze ispod 7l... :skoljka:
U leru, na radnoj temperaturi mi pokazuje 0.7l
Malo sam forumao po stranim forumima i svi uglavnom kazu da je problem u pravilnom uzubljenju (ustvari par stepeni, napred - nazad? bregasta osovina)...u ovlastenom ne zele da cuju tvrde da je sve OK...
Auto pali, vozi, vuce, ali potrosi kisu...Ima li iko u u ZE. ili blizoj okolici da mi to nastima po specifikaciji za ovaj motor?
Hvala.
Ne moze se uzubljenje podesavati preko VCDS-a. Moze samo ocitati da li je motor ispravno uzubljen. Ako nije, onda se mora sve ponovo sarafati i uzubljivati. Ako ti trosi vise, moguce je da je majstor fakat pomjerio malo uzubljenje. Ako nema specijalni alat za zakljucavanje, onda je sigurno okrenuo malo motor kod zatezanja spanera. Taj motor, ispravno ustiman, na leru treba pokazivati oko 0,2-0,4 litra potrosnju.
bordo gandalf wrote: Vec mi je sada izbacio gresku, u biti meni greska i ne smeta ako nema nekog negativnog uticaja na auto. Skup mi je nov egr ventil a ne znam koliko je pametno kupiti polovan
Osim greske i upaljene lampice na instrument rabli, drugih posljedica nema. Mozes regularno voziti, ali pod uslovom da ga blokiras plocicom.
Ako je crkao i ostao u polozaju otvoren, ako ga ne blokiras, stalno ce ti pustati izduvne gasove u usis
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#5145 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

esso_sa wrote:
bordo gandalf wrote: Vec mi je sada izbacio gresku, u biti meni greska i ne smeta ako nema nekog negativnog uticaja na auto. Skup mi je nov egr ventil a ne znam koliko je pametno kupiti polovan
Osim greske i upaljene lampice na instrument rabli, drugih posljedica nema. Mozes regularno voziti, ali pod uslovom da ga blokiras plocicom.
Ako je crkao i ostao u polozaju otvoren, ako ga ne blokiras, stalno ce ti pustati izduvne gasove u usis
Ostao je otvoren, slabo vuce a trosio k'o 3.0 benzin :D
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#5146 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MOSALJOZE »

Imam problem sa termostatom(ili se barem nadam da je termostat)
Na jednom autu(golf 4)upalim,krenem i neobično brzo digne temperaturu na nekih 80 °C,i onda se kazaljka ponovno vrati na 50.Prije par dana sam radio veliki servis,možda to ima nekog utjecaja?
Lp
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5147 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by direstraits0078 »

Nije odzračeno kako treba, imaš zračni džep negdje u sistemu.
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120394
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#5148 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by MOSALJOZE »

E jbga,dadne čovjek 600 km,i opet ne odradi dobro :-)
Danas ću otići da vidim :evil:
Edit ipsk senzor za temperaturu,sad fercera :thumbup:
User avatar
Norm
Posts: 2867
Joined: 27/10/2011 11:29
Location: Prokleta Avlija

#5149 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Norm »

esso_sa wrote:
Norm wrote:Da pokusam i ovdje....
Postovane kolege, treba mi pouzdan i ozbiljan majstor sa VCDS diagnostikom za vw vozila.
Naime,u ovlastenom servisu, nije bitno kojem, radio sam veliki servis i zamjenu zupcastog remena...sve je OK ali mi je potrosnja otisla u nebo...
Motor je 1.9 tdi PD i po gradu mi BC pokazuje 11l dok na otvorenom, u sestoj brzini, na nekih 110 nemoze ispod 7l... :skoljka:
U leru, na radnoj temperaturi mi pokazuje 0.7l
Malo sam forumao po stranim forumima i svi uglavnom kazu da je problem u pravilnom uzubljenju (ustvari par stepeni, napred - nazad? bregasta osovina)...u ovlastenom ne zele da cuju tvrde da je sve OK...
Auto pali, vozi, vuce, ali potrosi kisu...Ima li iko u u ZE. ili blizoj okolici da mi to nastima po specifikaciji za ovaj motor?
Hvala.
Ne moze se uzubljenje podesavati preko VCDS-a. Moze samo ocitati da li je motor ispravno uzubljen. Ako nije, onda se mora sve ponovo sarafati i uzubljivati. Ako ti trosi vise, moguce je da je majstor fakat pomjerio malo uzubljenje. Ako nema specijalni alat za zakljucavanje, onda je sigurno okrenuo malo motor kod zatezanja spanera. Taj motor, ispravno ustiman, na leru treba pokazivati oko 0,2-0,4 litra potrosnju.

ma znam i ja da ne moze uzubljivati sa VCDS-om nego treba zbog ocitavanja polozaja...nisam se dobro 'odrazio' na samom pocetku posta, nije problem u samom uzubljivanju, motor je uzubljen ali je izgleda pomjeren polozaj bregaste...ako sam dobro skontao i to utice na potrosnju u konacnici...
A ko to sigurno i precizno radi?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5150 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

radi ovakvih stvari cu ici u hrvatsku , kada dodje vrijeme za veliki servis :oops: :-) :-) :cry:
:run:
Post Reply