Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#5101 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

IcedFlame wrote:Ja bi da uradim tu homogenizaciju auta, da me ne bi policija iskljucila :D
I sterilizaciju naravno. :lol:
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#5102 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

Ko je kupio kupio. Jutros po parkingu hljebare (kombiji sto dovlace hljeb) cupaju pola komsiluka nece nesto ljetne po snijegu.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#5103 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

Em2r wrote:Ko je kupio kupio. Jutros po parkingu hljebare (kombiji sto dovlace hljeb) cupaju pola komsiluka nece nesto ljetne po snijegu.
Kako nece...pise na njima M+S? Kupljene prije 10 dana kod Hame, kao nove, dot 1306, dubina sare 4-5mm. Zasto davati vise para kad dobijes isto za manje para.
:lol: :lol: :lol:
Last edited by preludezalude on 03/01/2016 13:26, edited 1 time in total.
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#5104 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

Sad se testiraju gume.
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#5105 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

Ja sa lupom i s3 rasciscav'o put za zimsku sluzbu jutros :)
NediM17
Posts: 26440
Joined: 05/11/2009 11:49

#5106 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

Michelin Alpin A4 + SX4 (4x4)- jebes grtalicu. :mrgreen:
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5107 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

ja sam nabacio lance danas

ocisceno jutros, pao novi snijeg, a komsiluk slajdrao citav dan
i sa lancima sam slajdrao poprilicno ali nisam stao :D
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5108 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

mayab wrote:
kikilika wrote:@ nedim 17 stavio sam 205/55; provjerio sa 2-3 prodavaca guma/vulkanizera i svi su mi potvrdili da po pitanju sigurnosti u voznji nece biti nikakve razlike, a to mi je najvaznije (vozim uvijek u skladu sa uslovima na cesti, nikakve budalastine i sl.); priznajem da sam se zaletio, tj. mislio sam da su ovo prave dim., nisam detaljno provjerio, tako da ce slijedece zimske biti definitivno 215/60; pozdrav svima
Jebo mater, već sam vise puta skoro isto pisao, i evo opet ću, jer vidim da ljudi srljaju----kao prvo to sto su ti vulkanizeri to nesto potvrdili, mozes bukvalno mačku o rep, vecinom su ti likovi samo priuceni i lupetaju svasta da bi ti uvalili gume :D (ja sam jednom bio baš šokiran kad me vulkanizer ubjedjuje da ne treba da pušem gume na propisani pritisak, jer ce auto biti pretvrd, neudoban, upropasti amortizere , nego na niži, proizvoljni, od propisanog :lol: :lol: )
Sto se tice dimenzija guma, svaki model ima propisane dimenzije (o nosivostima neću ni pisati) za koje auto ima tzv.opću upotrebnu dozvolu, i ne bi se smjelo ići sa proizvoljnim dimenzijama.
Naravno ko ti to moze zabraniti u drzavi gdje je tehnicki pregled za qrac, a policija uglavnom gleda kako da te smota za cenera za neke trivijalne budalastine...
Medjutim, nedaj Bože kakvog belaja, ako si vozio sa "lijevom" dimenzijom guma sve je moguće, pa i gubitak osiguranja....
I jos nesto, vjerovali ili ne ima auta gdje su fabricki dozvoljene neke "neprirodne " dimenzije, npr Skoda Yeti je standardno na 215-60-16 i na jos nekim 17-kama , i iste su dimenzije za zimske gume, ali je na te nemoguće (eventualno!) nabaciti lance, te je dozvoljena zimska 205-55-16 na koju mogu stati lanci, ali imas "laganje" brzinomjera ....
Ja imam taj problem, moram jos detaljno pogledati, mogu "sitni lanci" (ako sam dobro vidio).
Ako sam bolje vidio, a nadam se da nisam, onda su mi zimske u dimenziji koja je samo za ljetne odobrena. :mrgreen:
Teufik
Posts: 4886
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#5109 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Conti TS 850. Gdje prodjem asfalt se prikaze :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5110 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Teufik wrote:Conti TS 850. Gdje prodjem asfalt se prikaze :D
:thumbup: :mrgreen: :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 16904
Joined: 12/12/2011 11:28

#5111 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ElRe »

Kod mene je Matador Snow Sibir polozio i 3. zimu :) Normalna voznja prilagodjena uslovima na putu po Sarajevu bez voznje brdima.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5112 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Teufik wrote:Conti TS 850. Gdje prodjem asfalt se prikaze :D

Toliko šlajdraš? :o






:lol:
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5113 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Leon16v »

S3, jutros bez nekih vecih problema, al kolko para tolko muzike :D
Teufik
Posts: 4886
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#5114 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

citroen xm wrote:
Teufik wrote:Conti TS 850. Gdje prodjem asfalt se prikaze :D

Toliko šlajdraš? :o






:lol:
:thumbup:

Samo u petoj
User avatar
haris0032
Posts: 1470
Joined: 02/06/2012 19:27
Location: 11541

#5115 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by haris0032 »

Nije da ih hvalim al S3 :thumbup:

Ionako mi se voznja sastoji po gradu, zimi skoro i ne putujem, nisam neki ljubitelj planine i sl, do kuce veoma malo brda. Ovo danas ko od sale. Da su mi potrebe ko ljeti, sigurno bi isle Continentalke.
User avatar
kloniran
Posts: 12190
Joined: 06/09/2013 18:57
Location: Ispod palme na obali mora.

#5116 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kloniran »

haris0032 wrote:Nije da ih hvalim al S3 :thumbup:

Ionako mi se voznja sastoji po gradu, zimi skoro i ne putujem, nisam neki ljubitelj planine i sl, do kuce veoma malo brda. Ovo danas ko od sale. Da su mi potrebe ko ljeti, sigurno bi isle Continentalke.
Cak malo bolje i od vederstein snow track 3 :thumbup:
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#5117 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

S3 je broz za danasnje situacije.
User avatar
hopi
Posts: 7258
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5118 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

moram prokomentarisati gume, tj pohvaliti, radi se o gudjear UG7+ u dimenziji 195/65r15 na mondeu. Evo ulaze u petu zimu, danas su bile vrlo dobre po ovom snijegu, čak i uz dobru uzbrdicu, neočišćenu gdje se ne vozi tj samo je za parking sam ok prošao. Mali je pad performansi nego prve 2-3 zime što sam po ovom snijegu osjetio, ali ništa strašno, zadovoljan i dalje. Vrlo dobre po suhom, mokrom a i snijegu. Inače gume kupljene 27.1.2011, vožene samo zimi (među prvim skinem zimske a zadnjim ih postavim), pravilno skladištene na felgama, malo sam ovih zima prešao, možda 10-12 hiljada km s njima, idalje vrlo mekane pod prstom, bez deformiteta. Milsim da mogu i sl. zimu se koristiti, i opet bi kupio isti model kada bi ga bilo.
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#5119 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Nepass »

haris0032 wrote:Nije da ih hvalim al S3 :thumbup:

Ionako mi se voznja sastoji po gradu, zimi skoro i ne putujem, nisam neki ljubitelj planine i sl, do kuce veoma malo brda. Ovo danas ko od sale. Da su mi potrebe ko ljeti, sigurno bi isle Continentalke.
Danas sa s3 preko romanije bez problema. Nisam brzo vozio50-80km/h. Prilazim zgradi komsija ne moze da se popne. S3 od prve. Nije uopste ciscen snijeg.
Sa njom lakse po snijegu nego po kisi
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5120 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Nepass wrote:
haris0032 wrote:Nije da ih hvalim al S3 :thumbup:

Ionako mi se voznja sastoji po gradu, zimi skoro i ne putujem, nisam neki ljubitelj planine i sl, do kuce veoma malo brda. Ovo danas ko od sale. Da su mi potrebe ko ljeti, sigurno bi isle Continentalke.
Danas sa s3 preko romanije bez problema. Nisam brzo vozio50-80km/h. Prilazim zgradi komsija ne moze da se popne. S3 od prve. Nije uopste ciscen snijeg.
Sa njom lakse po snijegu nego po kisi
S3 je uvijek bila guma za iskopavanje, dubok snijeg itd.
Suho i kisa 0 bodova!
User avatar
drug_profi
Posts: 65416
Joined: 16/07/2012 16:00

#5121 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

hopi wrote:moram prokomentarisati gume, tj pohvaliti, radi se o gudjear UG7+ u dimenziji 195/65r15 na mondeu. Evo ulaze u petu zimu, danas su bile vrlo dobre po ovom snijegu, čak i uz dobru uzbrdicu, neočišćenu gdje se ne vozi tj samo je za parking sam ok prošao. Mali je pad performansi nego prve 2-3 zime što sam po ovom snijegu osjetio, ali ništa strašno, zadovoljan i dalje. Vrlo dobre po suhom, mokrom a i snijegu. Inače gume kupljene 27.1.2011, vožene samo zimi (među prvim skinem zimske a zadnjim ih postavim), pravilno skladištene na felgama, malo sam ovih zima prešao, možda 10-12 hiljada km s njima, idalje vrlo mekane pod prstom, bez deformiteta. Milsim da mogu i sl. zimu se koristiti, i opet bi kupio isti model kada bi ga bilo.
UG7 sam ja vozio 6 sezona bez problema i zamijenio ih zbog potrosenosti sare.
User avatar
Em2r
Posts: 1045
Joined: 05/06/2015 09:53

#5122 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Em2r »

Ug7 sto se tice performansi je top ali ono sto je mene nerviralo (imao ih na 2 auta 15ke i 16ke) je brujanje. Bas su glasne (po suhom).
User avatar
HardCore
Posts: 2467
Joined: 17/05/2011 21:46

#5123 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by HardCore »

UG9 na bimeru melje snijeg :)
User avatar
konektovan
Posts: 51407
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5124 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Jucer od Gracanice do Sarajeva, ekstremno teski uslovi za voznju, jer je put na toj dionici jucer u potpunosti bio prekriven snijegom, u kombinaciji barum polaris 3 i sava s 3+ prosao bez vecih problema. Jes da je put trajao okruglo 4 sahata, al' sam dosao na odrediste. :mrgreen: Moram se pohvaliti, da sam obilazio (prestig'o :mrgreen: ), na desetine automobila sa zadnjom vucom. Eto, toliko od mene. :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#5125 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Na auto imam zimske sava eskimo hp tri godine, i dobre su, zadovoljan sam sa njima dobro drže cestu bez naginjanja, ne bruje previše. HP oznaka na gumama znači high performance, i namjenjena je za veće brzine jer ima veći brzinski index. Može se kupiti i za manje prečnike guma, tako da je moja preporuka za ovu gumu.
Post Reply