Pitamo Mehanicare ?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5101 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

mirzet87sa wrote:
tempuser wrote:
Sve je meni bilo jasno kad su u racunicu ubacio najam komore i naftu za komoru...
Nazalost, svidjalo se tebi ili ne sve se to naplacuje. Pola njih nema svoju komoru nego je rentaju za 50-80km dan, a to nabiju tebi na cijenu. Naftu ti takodjer naplate po 20-30km, a ne potrose pola od toga. Ono ostecenje jednostavno nije vrijedno izlaganju velikih para. Da se rade veci dijelovi, bez komore nema price.
Pola njih su "majstori", majstor ce investirati u komoru i nece tudju iznajmljivati na stopericu pa vozikaj frisko lakirana auta, pa treba uraditi korekciju, a vrijeme isteklo pa krece ciganija!
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#5102 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mirzet87sa »

tempuser wrote:
Pola njih su "majstori", majstor ce investirati u komoru i nece tudju iznajmljivati na stopericu pa vozikaj frisko lakirana auta, pa treba uraditi korekciju, a vrijeme isteklo pa krece ciganija!
Na prste ih mozes izbrojati u gradu sarajevu koji posjeduju sopstvenu komoru, a lakirera milion. Nemam problema s tim, svako ozbiljno lakiranje ide u ovlasteni.
A kvalitetna komora je 15,000 + prostor, malo ce koji "majstor" uloziti toliko.
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5103 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

Kad vec diskutujete o lakirerima, znam jednog sto fenom "pece" komplet lakirana auta :mrgreen:
Onda sve praske koje se polijepe po laku, a bude ih bruka jer ne farba u komori, polira do iznemoglosti dok ne dobije staklo finish...
U gradu je poznat kao jedan od kvalitetnijih lakirera...
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#5104 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_milojica »

Ne daj Boze da treba lakiranje,pu pu gluho bilo,samo dvije garaze mogu vidjeti moj auto.
1. Zulic i
2. Speed-ovci,
Treci ne postoji.
Taman da ima jeftinije i za 500 KM.
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5105 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

Nije ti ni Zulic neka sreca...
Speed je dobar.
Dobar je i Didi kod kruznog toka na Dobrinji. Posten momak i gradska raja ! :thumbup:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4631
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#5106 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Romeo 80 »

Hajde da se i ja priključim u ovu diskusiju oko lakirera :D Zna li ko kakav je Šejn na Hrasnom brdu?! Koliko znam koristi tuđu komoru i čuo sam da je dobar.
Neki mi gremlin u glavi govori da ne valja ni on :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5107 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

tempuser wrote:
esso_sa wrote:
tempuser wrote:
Kod Focusa kazaljka sa 0 prvo ide na 1/4 skale, predpostavljam kao indikator da motor nije vise hladan i onda vrlo brzo na 1/2 skale tj radnu, a nema teorije da je uspio dostici!
To ti je taj memory effect na djelu :thumbup: Isto je i kod pregrijavanja - iznenada zakuca kazaljku do kraja
Za razliku od lampice za ovom kazaljkom imas sanse da nije preksano, sa kampicom nikad ne znas, kad se upalila da li se tek pregrijao ili je vec kasno.
Na ovom renoovom digitalnom satu normalna temperatura je na sredini, i može rasti još dva puta, na 3/4 i do kraja, odnosno do vrha. Pored toga ima i lampica koja označava preveliku temperaturu rashladne tečnosti. Kazaljka ide normalno do sredine, a trebalo bi da i takav sat ima lampicu za preveliku temperaturu...nisam imao tu "sreću" da isprobavam šta se dešava kada kazaljka pređe u gornju polovinu skala ili kad se poveća na displeju.
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5108 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

530i wrote:
Na ovom renoovom digitalnom satu normalna temperatura je na sredini, i može rasti još dva puta, na 3/4 i do kraja, odnosno do vrha. Pored toga ima i lampica koja označava preveliku temperaturu rashladne tečnosti. Kazaljka ide normalno do sredine, a trebalo bi da i takav sat ima lampicu za preveliku temperaturu...nisam imao tu "sreću" da isprobavam šta se dešava kada kazaljka pređe u gornju polovinu skala ili kad se poveća na displeju.
Kad pomenu Renault, sjetim se jedne situacije...
Prije 15+ godina, imao ja Renault 5... Imao je samo lampicu za preveliku temperaturu, nije bilo kazaljke. I tako ja vozim sav sretan, kad negdje kod Vogosce - oblak pod haubom ! Siklja voda na sve strane, motor se ugasio sam od sebe koliko se pregrijao... Glavno crijevo sto ide iz glave motora u hladnjak bukvalno explodiralo, i to uzduzno... I tek nakon sto se sve to izdesavalo, stojim tako na sred ceste, zaribanog motora i lokvom ispod auta, upali se lampica da me upozori da je temperatura previsoka. E bas ti hvala na upozorenju ! :lol: :lol: :lol:
Ako je tako na novim Renaultima, neka je vlasnicima Bog na pomoci :-)
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5109 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by 530i »

Meni je jednom riknuo termostat na stojadinu, ostao malo otvoren, i pregrijao se...al nisam ostao u kvaru, ipak kvalitetan auto :D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#5110 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by tempuser »

mirzet87sa wrote:
tempuser wrote:
Pola njih su "majstori", majstor ce investirati u komoru i nece tudju iznajmljivati na stopericu pa vozikaj frisko lakirana auta, pa treba uraditi korekciju, a vrijeme isteklo pa krece ciganija!
Na prste ih mozes izbrojati u gradu sarajevu koji posjeduju sopstvenu komoru, a lakirera milion. Nemam problema s tim, svako ozbiljno lakiranje ide u ovlasteni.
A kvalitetna komora je 15,000 + prostor, malo ce koji "majstor" uloziti toliko.
Ja ih znam znam bar 7-8, a jedan ima cak dvije!
Naravno da ce rijetko koji "majstor" uloziti, ali majstor hoce.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#5111 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by mali_milojica »

esso_sa wrote:Nije ti ni Zulic neka sreca...
Speed je dobar.
Dobar je i Didi kod kruznog toka na Dobrinji. Posten momak i gradska raja ! :thumbup:
Ja sa Zulicem imam odlicna iskustva,sa Speedovcima nemam nikakva,ali sam gledao poslove koji su oni radili i kazem,ne daj Boze samo Zulic ili oni. Sasvim dovoljno,da se ne hoda i ne pametuje previse.
User avatar
HAVANA
Posts: 32694
Joined: 19/08/2008 23:04

#5112 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by HAVANA »

Spèedovci ulazu,kupuju,obnavljaju,investiraju...zato i imaju i dobijaju dobre poslove.Jesu skuplji ali to je i logicno.Njihove komore i oprema vrijede kao desetak drugih u gradu zajedno a i rade oficijelno...Vrijedni i sposobni momci,od nule do respektabilne i pozitivne firme.Znam ih od samog pocetka i male garazice... :thumbup:
shandrprcSA
Posts: 10220
Joined: 23/02/2013 08:16

#5113 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by shandrprcSA »

Ovako lakira onaj iza Omera Maslica pa nakon 9 mjeseci dobijes OVO
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5114 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Bakir1 »

Ford moj stari...
Ne kvari se ali truhne :mrgreen:
Koliko je para Fiesta?
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5115 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by citroen xm »

Al ga je opravio, svaka mu čast. :skoljka:
User avatar
klaki
Posts: 2371
Joined: 15/02/2013 17:49
Location: 榛名山峠

#5116 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by klaki »

pa wtf da sam ja sastavio tim forumske raje mislim da bi bolje odradili :-) :lol:
Mays SB
Posts: 49
Joined: 29/04/2015 23:15

#5117 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Mays SB »

Recite mi u čemu moze biti problem što mi motor počne cviliti na oko 2500 obrtaja, prije toga ne? Renault Laguna 2 1.9 dCi
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#5118 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5119 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by topcam »

esso_sa wrote:
tempuser wrote:
530i wrote:Sve može, ali bezveze bacaš pare i vrijeme. Haj gorivo i nekako, ali digitalni pokazivač temperature motora je prilično primitivna sprava...kazaljku primjetiš čim se malo mrdne, ovo se povećava/smanjuje po dva ili tri podioka odjednom.
Ni analogna nije uvijek "prava" analogna. Na Focusu analogna ne pokazuje rast i stvarnu temp nego ima samo 3 polozaja, hladan, zagrijan, radna temperatura. znaci kazaljka se ne dize polako nego odjednom skoci sa 0 na 1/4 pa na 1/2 skale.
Na vecini novijih auta je sad taj princip. Isto je i na VAG vozilima. Plus sto jos imaju i "memory efect" gdje kazaljka ide na radnu, iako je motor jos u procesu postizanja iste
Opel isto, davno nekad imao nesto oko termostata, i mehanicar direktno na motoru mjerio, iako je kazaljka bila na 92, temp.40 orginal,
pisao sam to i ovdje na nekoj temi prije 5 i kusur godina.

Kako je majstor meni tada objasnio, to je neka filozofija autoindustrije, sugerira ti radnu temp. , ti sav sretan i zadovoljan, a blok hladan.
Nije to toliko "novo", bar sto se ove pozicije za radnu tice.
esso_sa
Posts: 2109
Joined: 29/10/2005 16:20
Location: U 'Namu

#5120 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by esso_sa »

bordo gandalf wrote:Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
prvo probaj otkaciti konektor sto ide na njega i vidi hoce li gresku upaliti. Provozaj se tako jedno 20-30km jer nekad nece odmah gresku izbaciti nego mu treba malo.
Ako ne bude greske, blokiraj ga metalnom plocicom na sastavu sa usisnom granom i opet provozaj i vidi hoce li se tada greska pojaviti. Ako je ne bude, to je to. Ako bude gresaka, onda se EGR mora i softverski ukidati

Na starijim modelima nema problema sa greskama ali ovi noviji sve mjere i registruju...
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#5121 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

esso_sa wrote:
bordo gandalf wrote:Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
prvo probaj otkaciti konektor sto ide na njega i vidi hoce li gresku upaliti. Provozaj se tako jedno 20-30km jer nekad nece odmah gresku izbaciti nego mu treba malo.
Ako ne bude greske, blokiraj ga metalnom plocicom na sastavu sa usisnom granom i opet provozaj i vidi hoce li se tada greska pojaviti. Ako je ne bude, to je to. Ako bude gresaka, onda se EGR mora i softverski ukidati

Na starijim modelima nema problema sa greskama ali ovi noviji sve mjere i registruju...
Vec mi je sada izbacio gresku, u biti meni greska i ne smeta ako nema nekog negativnog uticaja na auto. Skup mi je nov egr ventil a ne znam koliko je pametno kupiti polovan
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5122 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by amar1994 »

Ma najbolje ti je nov, vjeruj najmanje ce te glava boljeti, a i trebao bi dugo da traje, uz to mora inati i garanciju neku :) . Polovno je lutrija uvijek :-)
:thumbup:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#5123 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

amar1994 wrote:Ma najbolje ti je nov, vjeruj najmanje ce te glava boljeti, a i trebao bi dugo da traje, uz to mora inati i garanciju neku :) . Polovno je lutrija uvijek :-)
:thumbup:
Nov mogu uzeti trenutno samo u motorexu na otplatu, to mi je jedina opcija za nov.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5124 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by Leon16v »

bordo gandalf wrote:Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
User avatar
bordo gandalf
Posts: 10216
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#5125 Re: Pitamo Mehanicare ?

Post by bordo gandalf »

Leon16v wrote:
bordo gandalf wrote:Benzin Polo 1.4 16v 9N 2004, otisao egr ventil, dakle nije zacepio vec otisao. Posto nije mehanicki vec elektronski moze li se samo mehanicki ukloniti bez da ima posljedice na preformanse tj da zeza procesor???
Evo ja godinu dana vozim Clia 1.5 dci, bez egr, auto nije htjelo vuci, dimilo, i samo "diskonektuje" mi majstor, i no problema za sada :lol:
A je li ti mehanicki ili elektronski egr?
Post Reply