Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5076 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

citroen xm wrote:Ma to su ove neke kvazi klase auta. Niti je SUV, niti je MPV, svašta zbrčkano. Ima pogon na prednje točkove i neke verzije imaju elektronsko zaključavanje prednjeg diferencijala tako da ako prokliže jedan točak drugi se normalno okreće. To je sve od "terenskih" opcija.
Zato sto je nesto izmedju kontao sam da ima 4x4. A za blokadu, znam da su nekada Pug Partneri imali djelimicnu blokadu.
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#5077 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kikilika »

nije automatik i nije 4x4; skontacu jos, hvala svima u svakom slucaju
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#5078 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kikilika »

Prevelika je razlika u vanjskom prečniku točka. Preko 32 mm je razlika, ili skoro 5%, tako da će se negativno odraziti i na vozne karakteristike i na pokazivanje brzinomjera (pokazivaće znatno veću brzinu nego što stvarno voziš).

Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.[/quote]

može li malo više detalja - kada kažeš oko voznih karakteristika i koliko će to pokazivati veću brzinu
Seawolf
Posts: 9164
Joined: 14/06/2012 22:59

#5079 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

kikilika wrote:
Seawolf wrote:Prevelika je razlika u vanjskom prečniku točka. Preko 32 mm je razlika, ili skoro 5%, tako da će se negativno odraziti i na vozne karakteristike i na pokazivanje brzinomjera (pokazivaće znatno veću brzinu nego što stvarno voziš).

Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.
može li malo više detalja - kada kažeš oko voznih karakteristika i koliko će to pokazivati veću brzinu
Trebaće veći broj obrtaja motora za postizanje iste brzine u određenom stepenu prenosa. Zbog toga će potrošnja goriva kod ubrzavanja porasti, a porast će i potrošnja goriva i buka pri kretanju konstantnom velikom brzinom.

Npr. ako si sa gumama 225/50R17, vozio 130 km/h u šestom stepenu prenosa sa 2.000 obrtaja motora u minuti, sa gumama 205/55R16, motor će se za kretanje tom istom brzinom morati vrtiti 2.100 o/min, a brzinomjer će pokazivati brzinu kretanja veću za 6 do 7 km/h.

Slobodan prostor između donjeg dijela vozila i tla će se smanjiti za oko 1,6 cm.

Ali, najvažnije od svega, kada odeš do auta, provjeri koji indeks nosivosti stoji napisan na gumama 225/50R17. To je onaj dvocifreni broj iza oznake dimenzije gume, a prije slovne oznake indeksa brzine. Najvjerovatnije je 94, a manje vjerovatni kandidati su 91 ili 98.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#5080 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by klavirdžija »

BarbaDue wrote: Kažeš ne divljaš na cesti, OK. Reci mi onda kada si ranije koristio neke gume, koje su to bile gume? Ako su bile iz niže klase jesu li ti one prestavljale opasnost i na koji način?
Murga, očito si me zamijenio s nekim, nisam na ispitivanju, a nisam ni dokon. Ako ti nije jasna povezanost kvalitete gume i sigurnosti u vožnji, guglaj, nauči nešto prije no što opet kreneš nabijati broj postova.
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5081 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Ja ne mogu da vjerujem, kako ljudi kupe auto od 20+ hiljada KM i onda taktike raznorazne sprovode, ne bi li usparali nesto malo novca, preko guma?! Pa ako je fabrika jasno napisala, da na auto ide odredjena dimenzija, sta se tu ima vise mudrovati. Taj peugeot bi na 205/55 r16 izgledao k'o slon sa macijim nogama. Nedavno sam vidio u servisu, C5 tourer sa istim gumama, i izgleda presmijesno. I jos se vlasnik ponosno hvali, kako je napravio dobar posao sa gumama?! :-)
NediM17
Posts: 26448
Joined: 05/11/2009 11:49

#5082 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by NediM17 »

kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Originalna dimenzija u 16'' za tvoj auto je 215/60-16. Tvoje pitanje glasi mozes li staviti 205/55-16. Stvari ovako stoje.

Prva stvar je kakve su ti te celicne felge. Felga mora zadovoljavati nekoliko osnovnih parametara. A to je:

1. Raspon rupa ili PCD (4x108 u tvom slucaju).

2. Centralna rupa ili CB (65.1mm u tvom slucaju).

3. Offset ili ET (15-32mm za felgu sirine 7 cola, odnosno 29mm za felgu 7.5 cola). Za istu sirinu felge veci ET broj znaci da felga vise ide prema unutra.

E sad, sto se tice centralne rupe ona moze biti veca pa se to reducira prstenom koji moze biti plasticni ili metalni. Takodjer, mozes izaci i iz granica offseta, samo treba paziti da guma ne struze od amortizer, ili da felga ne kaci kocione celjusti.

Pod pretpostavkom da si zadovoljio sve gore navedene parametre mozemo preci na gume. Najbolje bi bilo da ih zamijenis originalnom dimenzijom od 16'' a to je 215/60-16 indexa nosivosti 95 (690kg) i brzinskog indexa H (210km/h).

Gume za koje ti pitas u dimenziji 205/55-16 uglavnom imaju tezinski index 91 (615kg), a index brzine imas i sa T (190km/h) i sa H, sto i nije neki problem, jer ko zimi vozi 190km/h.

Po meni, u slucaju tvog auta nije neki problem ni ovaj tezinski index (iako proizvodjac kaze index 95), tvoj auto u najopremljenijoj verziji sa 2.0 HDi motorom, pun ko sipak tezi malo manje od 2100kg (4x615kg=2460kg), a prazan spreman za voznju cca. 1500kg.

Pretpostavljam da ti vec negdje imas te gume pa zato pitas, a ako tek treba da ih kupujes, nije neka velika razlika u cijeni (npr. u slucaju Save ta razlika je cca. 12KM po gumi) i ja bih ti preporucio da kupis original dimenziju.

Jos je najmanji problem laganje brzinomjera i predjene kilometraze sto iznos -3.8% u odnosu na 225/50-17 (ako je na 17'' pokazivao 100km/h, na ovoj dimenziji ce pokazivati 103.8km/h za istu stvarnu brzinu koja se moze izmjeriti GPS-om). Ista stvar je i sa predjenom kilometrazom, tako da ces imati privid manje potrosnje, jer ces sa isto goriva prelaziti "vise kilometara".

Sto se tice klirensa (udaljenost vozila od tla) on ce biti manji za 12mm (poluprecnik 17''=328mm, a ove tvoje 16''=316m). E sad na nekim autima to nista ne znaci (sto bi trebao biti tvoj slucaj), a na nekim znaci.

Toliko od mene, pa ti sad kontaj. Ako ih vec imas kupljene slobodno ih stavi i vozaj nece se nista lose dogodit, a ako tek treba da ih kupujes, kupi onda original dimenziju (215/60-16'').
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#5083 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kikilika »

@ nedim 17 stavio sam 205/55; provjerio sa 2-3 prodavaca guma/vulkanizera i svi su mi potvrdili da po pitanju sigurnosti u voznji nece biti nikakve razlike, a to mi je najvaznije (vozim uvijek u skladu sa uslovima na cesti, nikakve budalastine i sl.); priznajem da sam se zaletio, tj. mislio sam da su ovo prave dim., nisam detaljno provjerio, tako da ce slijedece zimske biti definitivno 215/60; pozdrav svima
User avatar
mayab
Posts: 30844
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#5084 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by mayab »

kikilika wrote:@ nedim 17 stavio sam 205/55; provjerio sa 2-3 prodavaca guma/vulkanizera i svi su mi potvrdili da po pitanju sigurnosti u voznji nece biti nikakve razlike, a to mi je najvaznije (vozim uvijek u skladu sa uslovima na cesti, nikakve budalastine i sl.); priznajem da sam se zaletio, tj. mislio sam da su ovo prave dim., nisam detaljno provjerio, tako da ce slijedece zimske biti definitivno 215/60; pozdrav svima
Jebo mater, već sam vise puta skoro isto pisao, i evo opet ću, jer vidim da ljudi srljaju----kao prvo to sto su ti vulkanizeri to nesto potvrdili, mozes bukvalno mačku o rep, vecinom su ti likovi samo priuceni i lupetaju svasta da bi ti uvalili gume :D (ja sam jednom bio baš šokiran kad me vulkanizer ubjedjuje da ne treba da pušem gume na propisani pritisak, jer ce auto biti pretvrd, neudoban, upropasti amortizere , nego na niži, proizvoljni, od propisanog :lol: :lol: )
Sto se tice dimenzija guma, svaki model ima propisane dimenzije (o nosivostima neću ni pisati) za koje auto ima tzv.opću upotrebnu dozvolu, i ne bi se smjelo ići sa proizvoljnim dimenzijama.
Naravno ko ti to moze zabraniti u drzavi gdje je tehnicki pregled za qrac, a policija uglavnom gleda kako da te smota za cenera za neke trivijalne budalastine...
Medjutim, nedaj Bože kakvog belaja, ako si vozio sa "lijevom" dimenzijom guma sve je moguće, pa i gubitak osiguranja....
I jos nesto, vjerovali ili ne ima auta gdje su fabricki dozvoljene neke "neprirodne " dimenzije, npr Skoda Yeti je standardno na 215-60-16 i na jos nekim 17-kama , i iste su dimenzije za zimske gume, ali je na te nemoguće (eventualno!) nabaciti lance, te je dozvoljena zimska 205-55-16 na koju mogu stati lanci, ali imas "laganje" brzinomjera ....
User avatar
konektovan
Posts: 51431
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5085 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

To sa osiguranjem si 100% u pravu, jer osiguranje voli takve musterije.
User avatar
Truba
Posts: 93823
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija
Grijem se na: Plin i struju
Horoskop: Vodolija
Contact:

#5086 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Truba »

jutros prolazim kroz pijacu
4 od 4 auta ima ljetne gume
nisu pijačarska nego onako ljudi parkiraju pa odoše po hambu ili tako...tu je i i porezna uprava...
sitna buranija nije sigurno njih dovezu da prodaju krompir i odu ne ostavljaju karu
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5087 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

mayab wrote:
kikilika wrote:@ nedim 17 stavio sam 205/55; provjerio sa 2-3 prodavaca guma/vulkanizera i svi su mi potvrdili da po pitanju sigurnosti u voznji nece biti nikakve razlike, a to mi je najvaznije (vozim uvijek u skladu sa uslovima na cesti, nikakve budalastine i sl.); priznajem da sam se zaletio, tj. mislio sam da su ovo prave dim., nisam detaljno provjerio, tako da ce slijedece zimske biti definitivno 215/60; pozdrav svima
Jebo mater, već sam vise puta skoro isto pisao, i evo opet ću, jer vidim da ljudi srljaju----kao prvo to sto su ti vulkanizeri to nesto potvrdili, mozes bukvalno mačku o rep, vecinom su ti likovi samo priuceni i lupetaju svasta da bi ti uvalili gume :D (ja sam jednom bio baš šokiran kad me vulkanizer ubjedjuje da ne treba da pušem gume na propisani pritisak, jer ce auto biti pretvrd, neudoban, upropasti amortizere , nego na niži, proizvoljni, od propisanog :lol: :lol: )
Sto se tice dimenzija guma, svaki model ima propisane dimenzije (o nosivostima neću ni pisati) za koje auto ima tzv.opću upotrebnu dozvolu, i ne bi se smjelo ići sa proizvoljnim dimenzijama.
Naravno ko ti to moze zabraniti u drzavi gdje je tehnicki pregled za qrac, a policija uglavnom gleda kako da te smota za cenera za neke trivijalne budalastine...
Medjutim, nedaj Bože kakvog belaja, ako si vozio sa "lijevom" dimenzijom guma sve je moguće, pa i gubitak osiguranja....
I jos nesto, vjerovali ili ne ima auta gdje su fabricki dozvoljene neke "neprirodne " dimenzije, npr Skoda Yeti je standardno na 215-60-16 i na jos nekim 17-kama , i iste su dimenzije za zimske gume, ali je na te nemoguće (eventualno!) nabaciti lance, te je dozvoljena zimska 205-55-16 na koju mogu stati lanci, ali imas "laganje" brzinomjera ....
evo ja cu da predjem na ljetnim sa 205/50/R17 na 225/45/R17,razlika je 0,4%,brznomjer bi pokazivao isto,ne vidim razlog zasto ne moze,ako treba atest uradit cu atest :-) ,kad mogu u engleskoj i eu stavit,moze i kod nas vala :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5088 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by insomnia78 »

Stvarno debelo precjenjujete zakone i policiju u EU :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5089 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

insomnia78 wrote:Stvarno debelo precjenjujete zakone i policiju u EU :lol:
:lol: :lol:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5090 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

insomnia78 wrote:Stvarno debelo precjenjujete zakone i policiju u EU :lol:
Kako god, bolje se primjenjuju i poštuju nego kod nas. BiH ima dobrih zakona, prepisanih iz EU, ali ako ih ne poštuješ onda gube svaki smisao.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5091 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by insomnia78 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
insomnia78 wrote:Stvarno debelo precjenjujete zakone i policiju u EU :lol:
Kako god, bolje se primjenjuju i poštuju nego kod nas. BiH ima dobrih zakona, prepisanih iz EU, ali ako ih ne poštuješ onda gube svaki smisao.
Stoji to al nije bas sad da ce ti policija gledati dimenzije guma
U fr cak uopste zimske nisu ni obavezne
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5092 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

insomnia78 wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
insomnia78 wrote:Stvarno debelo precjenjujete zakone i policiju u EU :lol:
Kako god, bolje se primjenjuju i poštuju nego kod nas. BiH ima dobrih zakona, prepisanih iz EU, ali ako ih ne poštuješ onda gube svaki smisao.
Stoji to al nije bas sad da ce ti policija gledati dimenzije guma
U fr cak uopste zimske nisu ni obavezne
OK, sve je od zakona do zakona zemalja EU, ja recimo znam da u Njemačkoj zakonski ne smiješ promijeniti ništa na vozilu što nije propisano od proizvođača. Hoćeš šire gume od onih max. propisanih fino moraš to upisati u saobraćajnu preko TUV (njihov tehnički), ali nije to kao kod nas pro forme radi već baš strogi kriteriji, testiranja, homogenizacija...itd. U protivnom samo ti oduzmu vozilo na licu mjesta pa se ti žali do sutra. Vrlo rigorozni po tom pitanju zato valjda i uspijevaju kao druš

User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5093 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Mozes, kupis dio koji ima tuv i ugradis...
Da vidis kada se pocne povlaciti krivicna odgovornost koliko je ozbiljna certifikacija...
I ne radi se HOMOLOGACIJA nego certifikacija, atestiranje preinake na vozilu
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5094 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:Mozes, kupis dio koji ima tuv i ugradis...
Da vidis kada se pocne povlaciti krivicna odgovornost koliko je ozbiljna certifikacija...
I ne radi se HOMOLOGACIJA nego certifikacija, atestiranje preinake na vozilu
OK, certifikacija kako god, poenta je da se zakoni poštuju više nego kod nas. Kod nas skidaju saobraćajne znakove jer im smetaju a kamoli da vozi na propisanim gumama. :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#5095 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Bakir1 »

Poenta je u prekrsajnoj politici i sprovodjenju iste, ne u zakonima, ne u tehnickim, ne u ljudima, nego u organima za sprovodjenje zakona...
Ti mislis da svi fanatici za autima nisu isti...
Samo je razlika sto kod njih ima ko to sprovoditi a kod nas poslije aksama u granap ne mozes otici...
Gume? Koje kurceve gume?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5096 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by insomnia78 »

Drugo je TP
Neko napisa da ako stavis 16-ke umjesto 17-ki mozes imati problema sa policijom
Ne mozes ba, osim ako ne stavis neki bas ofiran profil
Nece se oni zajebavati sa tim
Rutinska kontrola je ko i kod nas
Vozacka, saobracajna, stiker od tehnickog, stiker od osiguranja i vozi misko
Doduse vidio sam par puta da mjere dubinu sare
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5097 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Bakir1 wrote:Poenta je u prekrsajnoj politici i sprovodjenju iste, ne u zakonima, ne u tehnickim, ne u ljudima, nego u organima za sprovodjenje zakona...
Ti mislis da svi fanatici za autima nisu isti...
Samo je razlika sto kod njih ima ko to sprovoditi a kod nas poslije aksama u granap ne mozes otici...
Gume? Koje kurceve gume?
Pa to i govorim moj Bakire da je svaki zakon besmislen ako ga nema ko provoditi.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5098 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

insomnia78 wrote:Drugo je TP
Neko napisa da ako stavis 16-ke umjesto 17-ki mozes imati problema sa policijom
Ne mozes ba, osim ako ne stavis neki bas ofiran profil
Nece se oni zajebavati sa tim
Rutinska kontrola je ko i kod nas
Vozacka, saobracajna, stiker od tehnickog, stiker od osiguranja i vozi misko
Doduse vidio sam par puta da mjere dubinu sare
Nije sporna toliko veličina felgi. Mislim da gotovo svako vozilo koje ima fabričke 17'' da je fabrički propisano da možeš staviti i 16'' do određene dimenzije guma. Problem je ako na takvo vozilo želiš staviti gume i/ili felge u nekoj egzotičnoj dimenziji, vršiti proširenja ovjesa, spuštanje vozila...itd.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5099 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

insomnia78 wrote: Stoji to al nije bas sad da ce ti policija gledati dimenzije guma
U fr cak uopste zimske nisu ni obavezne
Kako gdje...naravno da neće propisati obavezne zimske gume kada u većini Francuske nema snijega, a i u dobrom dijelu je toplo - veoma rijetko ispod nule. Ali ima departmana i opština gdje je obavezno. Na tehničkom pregledu u F. bi trebali gledati prečnik točka u potpunosti, a do tebe je da li će biti debela guma na 13 felgi ili tanka na 17.
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#5100 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by IcedFlame »

Ja bi da uradim tu homogenizaciju auta, da me ne bi policija iskljucila :D
Post Reply