Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5076 Re: Bášča

Post by safran »

kerima1 wrote:
Safranko juce sam pravila sok od rezdelija i od tropa đema skuhala uhhh kkao je fin,kiselast dobro se slaze u mazanju preko maslaca pa taj đem.preporucujem ga :thumbup: Ako ko ima ranih jabuka isto moze sok napraviti ja dodala malo rezdelija extra kombinacija.Inace od istih kuham kompot jer nece ih niko da jede pa da ne propadnu.
Mi danas otresli petrovaču, samljeli je i ostavili za sirće. Rezdelije oliti džanarke kod nas još nisu ni blizu zrele. Kako si pravila sok? Ja sam nekad ranije iskuhavala džanarike pa odvajala sok a onda sam ga u parni sokovnik. Ni u jednom ni u drugom slučaju mi nije ostajalo nešto puno tropa.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5077 Re: Bášča

Post by safran »

Mu'min wrote:
safran wrote:Kakvim ba ljetnim mjesecima? Kod nas je ove godine ljeto zaboravilo doći.
U nas preko mjesec dana nije pala kiša. :(
Nemoj zezati :shock: Hoćeš da ti odvadimo ove naše?

Ja danas ubrala pregršt paradajza, sitan, nešto krupniji od cherry. Ja takav sijala nisam. I sad se postavlja pitanje: gdje je moj čoek našao naki paradajz? Da nije negdje u zijanu bio?

Pogledam šta se dešava sa buranijom koja se teško može raspoznati među travuljagom kad ona jadnica rodila - može se fino brati. Odoh sutra poslije posla da je oberem i da je malo trave oslobodim. Zaslužila je.

Emirolini :thumbup: stvarno svaka čast.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5078 Re: Bášča

Post by kerima1 »

safran wrote:
kerima1 wrote:
Safranko juce sam pravila sok od rezdelija i od tropa đema skuhala uhhh kkao je fin,kiselast dobro se slaze u mazanju preko maslaca pa taj đem.preporucujem ga :thumbup: Ako ko ima ranih jabuka isto moze sok napraviti ja dodala malo rezdelija extra kombinacija.Inace od istih kuham kompot jer nece ih niko da jede pa da ne propadnu.
Mi danas otresli petrovaču, samljeli je i ostavili za sirće. Rezdelije oliti džanarke kod nas još nisu ni blizu zrele. Kako si pravila sok? Ja sam nekad ranije iskuhavala džanarike pa odvajala sok a onda sam ga u parni sokovnik. Ni u jednom ni u drugom slučaju mi nije ostajalo nešto puno tropa.
Pa ne ostane puno tropa ni na ovaj mon nacin,nesto malo za đema.Pravim isto kao i druge sokove,naspem vode samo da prekrije voce u serpi.Kad se skuha procijedim sok i dodam na 5 L tog soka 2,5 kg.secera,moze i vise secara,ali ja necu hocu zdraviji sok.Napomena ćem se mora malo bolje poseceriti jer je pokisal.Kakve su tvoje rezdelije kad uzru jel zute ili ljubicasto-place? Meni od zutih ne valja sok.
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5079 Re: Bášča

Post by safran »

E ja sam na tvoj način prvi put pravila dok nisam imala parnog sokovnika. Ima kod mene raznih - selo je pa ih ima na svakom koraku.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5080 Re: Bášča

Post by kerima1 »

safran wrote:E ja sam na tvoj način prvi put pravila dok nisam imala parnog sokovnika. Ima kod mene raznih - selo je pa ih ima na svakom koraku.
Samo iskoristi kad imas,za mene je sok od rezdelija pravo osvjezenje ljetos,kojeg sada nema :lol: a sok od sljiva,grozća mi je vise za zime.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5081 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:MasAllah,samo iznenadi jer neki dan si pokazao skroz zelene paradajze!
Juce ja na pijaci kupila kila pola marke,al hajd ti to jedi kad ni na sta ne mirise. :cry: :cry: :cry:
Selam Kerima

ma sad je njemu vakat da u par dana uzrije al kao što napisa, mjesec i kusur nije bilo kiše pa je posebno kod pelata velik problem truhleži ispod ploda. Svaki je truho.
Trešnjevac paradajz kao i neki drugi nemaju tih problema.
Žalostno vidjeti kad u 1. berbi nabereš ćasu paradajza i baciš jer je dopola ploda truho. :(
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5082 Re: Bášča

Post by Mu'min »

safran wrote:
Mu'min wrote:U nas preko mjesec dana nije pala kiša. :(
Nemoj zezati :shock: Hoćeš da ti odvadimo ove naše?

Ja danas ubrala pregršt paradajza, sitan, nešto krupniji od cherry. Ja takav sijala nisam. I sad se postavlja pitanje: gdje je moj čoek našao naki paradajz? Da nije negdje u zijanu bio?
Uh što bi nam pasalo jedno 3 dana neprestane kiše al ona što natapa. Kako bi mašaAllah krenulo sve. :)
I ne kidam više listove od zemlje prema 1. plodu da bar nešto štiti sadnicu od ove suše.
Mislio sam staviti trave oko sadnice da drži vlagu kad zalijim ili možda kiše bude al ne mogu, postim. Plaho ožednim na kosačici. Jedino sahat-dva prije iftara al je nezgodno ...
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5083 Urbana poljoprivreda u centru Banja Luke

Post by Mu'min »

Urbana poljoprivreda u centru Banja Luke
http://balkans.aljazeera.net/vijesti/ur ... banja-luke
lady_di
Posts: 102
Joined: 06/03/2013 18:45

#5084 Re: Bášča

Post by lady_di »

safran wrote:Pogledam šta se dešava sa buranijom koja se teško može raspoznati među travuljagom kad ona jadnica rodila - može se fino brati. Odoh sutra poslije posla da je oberem i da je malo trave oslobodim. Zaslužila je.
Kako si mi pročitala misli i napisala ono što sam ja htjela? :wink:

Hajde kad porastu brokule i prokulice uslikaj da vidim kako to izgleda ( jesam dosadna :oops: )
I mogla si onu temu zimnica nekako drugačije nazvati pa je fiknuti pod "priroda i ekologija", da bude negdje blizu Bašče, znaš da mi slabo mimo bašče hodamo, a nas iz bašče to najviše interesuje.
Btw. pravila sam čokoladni kolač od tikvica po receptu sa coolinarike :thumbup: Mlađi sin koji tikvice jede samo u lazanjama sa piletinom (jer ne zna šte je unutra osim piletine), davi se, kaže nisi odavno bolji kolač pravila :lol: :lol:
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5085 Re: Bášča

Post by safran »

lady_di wrote:
safran wrote:Pogledam šta se dešava sa buranijom koja se teško može raspoznati među travuljagom kad ona jadnica rodila - može se fino brati. Odoh sutra poslije posla da je oberem i da je malo trave oslobodim. Zaslužila je.
Kako si mi pročitala misli i napisala ono što sam ja htjela? :wink:

Hajde kad porastu brokule i prokulice uslikaj da vidim kako to izgleda ( jesam dosadna :oops: )
I mogla si onu temu zimnica nekako drugačije nazvati pa je fiknuti pod "priroda i ekologija", da bude negdje blizu Bašče, znaš da mi slabo mimo bašče hodamo, a nas iz bašče to najviše interesuje.
Btw. pravila sam čokoladni kolač od tikvica po receptu sa coolinarike :thumbup: Mlađi sin koji tikvice jede samo u lazanjama sa piletinom (jer ne zna šte je unutra osim piletine), davi se, kaže nisi odavno bolji kolač pravila :lol: :lol:
Ma temu sam davno otvorila ali je niko nije fermao ni 2%. Neka je na Umjeću življenja - tamo se skupljaju one kuharice pa možda koja nešto zanimljivo nabaci. Kolač od tikve (ali jesenske butternut a može i stambolka) sam prošle godine stavila recept ovdje - cijelu zimu sam ga pravila i moj stariji sin koji ne jede povrće a voće samo ako rukom ubere ga je jeo sa apetitom - i to bez čokolade.
Prokulice i brokule ti slikam malo kasnije - trenutno ti brokula liči na raštiku (ozbiljno, u isti sam ih red posadila i nemam pojma gdje prestaje raštika a počinje brokula) a prokulice liče na slabo uglavičan kupus.
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5086 Re: Bášča

Post by zijad_e »

emirolini basca ti je za 10 Ko u dzenetu. Zahvaljivaj Bogu na tako predivnoj basci.
User avatar
Senći
Posts: 277
Joined: 23/01/2013 20:14

#5087 Re: Bášča

Post by Senći »

Emirolini imaš skoro svega u bašči odlična je :thumbup:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5088 Re: Bášča

Post by kerima1 »

Safranko ima sli ideju kako da preradim rane jabuke imam ih puno?ne dolazi u obzir sirce i pekmez nemam ih cime samljet i iscijediti sok.Do sad sam ih spremala za kompot u zamrzivac,sok pravila...sta bih jos mogla?
Slika jednog mog paradajza Image
User avatar
zijad_e
Posts: 115
Joined: 19/10/2011 15:23

#5089 Re: Bášča

Post by zijad_e »

kerima1 wrote:Safranko ima sli ideju kako da preradim rane jabuke imam ih puno?ne dolazi u obzir sirce i pekmez nemam ih cime samljet i iscijediti sok.Do sad sam ih spremala za kompot u zamrzivac,sok pravila...sta bih jos mogla?
Slika jednog mog paradajza Image

il je ovaj paradajz velik ko tikva ili si slikala blizu :roll:
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5090 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Image

Image
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#5091 Re: Bášča

Post by kerima1 »

il je ovaj paradajz velik ko tikva ili si slikala blizu :roll:
Joj Zijade ti mene uvijek nesto moras naruziti :D Pogodio si velik je ko tikva stambolka jel ti sad lakse:)Salim se, procijeni sam na osnovu stabljike uocit ces da je paradajz poveli,ali nije bas prevelik.I da slikala sam blizu da ispadne sto veci :D
Mu"mine brate tu sliku si vec stavljao od ljutaca i na ovoj i na "cili" temi.Bit cu iskrena ja kad god stavim sliku neceg iz moje baste vi ili izignorisete ili nadjete neku gresku kao Zijo (Zijade ne ljutim se Vallahi) jednostavno se osjecam kao visak ovdje.
selam do daljnjeg.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5092 Re: Bášča

Post by Mu'min »

kerima1 wrote:Mu"mine brate tu sliku si vec stavljao od ljutaca i na ovoj i na "cili" temi.Bit cu iskrena ja kad god stavim sliku neceg iz moje baste vi ili izignorisete ili nadjete neku gresku kao Zijo (Zijade ne ljutim se Vallahi) jednostavno se osjecam kao visak ovdje.
selam do daljnjeg.
Da ali većina ne prati teme osim ove Bašča pa moram "SPAM-ati" među temama. :)
A nije da samo tebe ignoriraju, već eto tako stvari stoje. :)
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5093 Re: Bášča

Post by safran »

kerima1 wrote:Safranko ima sli ideju kako da preradim rane jabuke imam ih puno?ne dolazi u obzir sirce i pekmez nemam ih cime samljet i iscijediti sok.Do sad sam ih spremala za kompot u zamrzivac,sok pravila...sta bih jos mogla?
Pih, nemam ti ideje. Mi imamo onu napravu za mljevenje jabuka pa samo ih samljeli za sirće - trebaće nam svakako a nisu mi se činile sočne da bih ih za sok cijedila. Imaš li mašinu za meso da na njih samelješ i ostaviš na hladno da lagano fermentiraju - kasnije bi ti bilo lakše odvojiti sirće. Ja sam naše mislila nakrižati i potopiti u vodu i tako ostaviti da fermentiraju ali je nekako ispalo da ipak ima dovoljno soka u njima mada se čine suhonjave. Možda da to probaš sa nekom manjom količinom - koliko ti se da križati.
Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5094 Sazrijevanje

Post by Ratarka »

kod mene se u medjuvremenu kao glavni problem pojavilo sazrjevanje - nijedan paradajz ne zrije, pocinju da zute ali crven je samo jedan jedini mini, paprike rastu onako , cudne velicine, a vani (znam visoko mi je sve to) imam blitve, graska, vrlo malo buranije, mlade mrkve, pastrnjaka i persuna. otalo sve ko da je na nelom cekanju, da nisam sta zeznula??
safran
Posts: 2538
Joined: 19/08/2006 22:25

#5095 Re: Sazrijevanje

Post by safran »

Ratarka wrote:kod mene se u medjuvremenu kao glavni problem pojavilo sazrjevanje - nijedan paradajz ne zrije, pocinju da zute ali crven je samo jedan jedini mini, paprike rastu onako , cudne velicine, a vani (znam visoko mi je sve to) imam blitve, graska, vrlo malo buranije, mlade mrkve, pastrnjaka i persuna. otalo sve ko da je na nelom cekanju, da nisam sta zeznula??
jedino da uključiš grijanje - šta je ovo ljudi moji - polovina jula mi pod jorganima umjesto da sve bude širom otvoreno zatvaram prozore
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5096 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Ratarka
Posts: 594
Joined: 08/10/2012 20:27

#5097 Re: Sazrijevanje

Post by Ratarka »

safran wrote:
Ratarka wrote:kod mene se u medjuvremenu kao glavni problem pojavilo sazrjevanje - nijedan paradajz ne zrije, pocinju da zute ali crven je samo jedan jedini mini, paprike rastu onako , cudne velicine, a vani (znam visoko mi je sve to) imam blitve, graska, vrlo malo buranije, mlade mrkve, pastrnjaka i persuna. otalo sve ko da je na nelom cekanju, da nisam sta zeznula??
jedino da uključiš grijanje - šta je ovo ljudi moji - polovina jula mi pod jorganima umjesto da sve bude širom otvoreno zatvaram prozore
hahahaha - to mi zvuci kao solidna ideja :D
stvarno nam je vrijeme pobrkano, a po prognozi tako sareno i ostaje, valjda se biljcice izbore sa tim
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5098 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Pozdrav i Selam,
odavno me nije bilo, pa evo par fotografija iz plastenika, paradajz je masala okitio, ima dosta plodova, ali jos ne sazrijeva, valjda zbog vremena, paprike nisu lose, pomalo opadaju plodovi, ali napreduju, krastavac mi je los ove godine, bar za sad, prvih 7-8 stabala krastavica mi je nesto unistilo, nisam otkrio sta, pa su ovi koje sam naknadno posadio, tek krenuli s plodovima, ali nesto me brine, imaju neke flekice po listovima, postavicu slike, pa ako neko moze da objasni, ili savjet, hvala
Paradajz
Image

Image

chery paradajz, poceo zreti

Image

Krastavci, na ovom lijevo na slici, se vide te flekice na listu
Image

Image

paprike

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by armin_jocker on 18/07/2013 14:28, edited 5 times in total.
User avatar
Mu'min
Posts: 2233
Joined: 12/12/2011 11:09

#5099 Re: Bášča

Post by Mu'min »

Armine jes sijao sjeme od mene?
armin_jocker
Posts: 213
Joined: 27/02/2012 20:22

#5100 Re: Bášča

Post by armin_jocker »

Mu'min wrote:Armine jes sijao sjeme od mene?
Mumine, jesam, sijao sam, ostala, opstala su dva stabla, jedno mi je u plasteniku, a jedno vani, jedno vrijeme su se borili, nisu se razvijali, ali sad su hvala bogu dobri, malo kasnije ce prispjeti, tek su u fazi cvjetanja, prvih cvijetova, ako hoces da fotografisem??
Post Reply