Crna hronika BH cesta

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5076 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimist »

Naslovnica wrote: 17/08/2020 23:43
Optimist wrote: 17/08/2020 23:29 Prosjecna starost voznog parka u Bosni je 17 godina, sto dodje 2003 godiste. Vec tada se uveliko pocelo voditi racuna o konstrukciji automobila i zastiti putnickog prostora.
Logicno je da ce auto iz devedesetih losije proci u poredjenju sa autom ili 2006-2007 od kad je Modus izasao, upravo zbog modernije konstrukcije, taj primjer imas na klipu sa Fijestom iznad.
Pa toliko o vaznosti mase vozila.
E sada uzmi Peugeot 508 2018 1434kg 5* i Jeep Wrangler 2018 2089kg 1*.
U kojem bi autu birao da budes prilikom ceonog sudara?
Ja bih odabrao Pug.
Wrangler naravno, zato sto ce preskocit preko tog 508 slicno kao Q7 vs 500.

Ako se neko sjeca udesa nadomak Zepca iz 2016te, kad se momak u C klasi zaletio u LC koji je vozila Enisa Bekto, zena vlasnika Bekto precise, tada je 3 poginulo u Mercedesu.
Da je kojim slucajem na drugoj strani bilo neko drugo vozilo, broj poginulih bi bio sigurno veci.
A porodicu Bekto je upravo spasio LC.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 39556
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5077 Re: Crna hronika BH cesta

Post by bitanga_sa_otesa »

drug_profi wrote: 18/08/2020 01:09

Ako 1500 kila ide na 1200 kila,istom brzinom, koja masa ce nastaviti kretanje?
ona koja se manje poguzva :D
User avatar
Optimus09
Posts: 3717
Joined: 27/11/2017 06:48
Location: Berlin

#5078 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Optimus09 »

Neki dan ide kiper pod teretom,40t im je prosjek,brezoni ispadaju po cesti.
Zamisli da se nije zaustavio na vrijeme,nema tog auta kojeg ne bi zguzvao.Nekad ljudi jednostavno nemaju srece bez obzira na normalnu voznju i dobro auto.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#5079 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

Optimist wrote: 18/08/2020 06:51
Naslovnica wrote: 17/08/2020 23:43
Optimist wrote: 17/08/2020 23:29 Prosjecna starost voznog parka u Bosni je 17 godina, sto dodje 2003 godiste. Vec tada se uveliko pocelo voditi racuna o konstrukciji automobila i zastiti putnickog prostora.
Logicno je da ce auto iz devedesetih losije proci u poredjenju sa autom ili 2006-2007 od kad je Modus izasao, upravo zbog modernije konstrukcije, taj primjer imas na klipu sa Fijestom iznad.
Pa toliko o vaznosti mase vozila.
E sada uzmi Peugeot 508 2018 1434kg 5* i Jeep Wrangler 2018 2089kg 1*.
U kojem bi autu birao da budes prilikom ceonog sudara?
Ja bih odabrao Pug.
Wrangler naravno, zato sto ce preskocit preko tog 508 slicno kao Q7 vs 500.

Ako se neko sjeca udesa nadomak Zepca iz 2016te, kad se momak u C klasi zaletio u LC koji je vozila Enisa Bekto, zena vlasnika Bekto precise, tada je 3 poginulo u Mercedesu.
Da je kojim slucajem na drugoj strani bilo neko drugo vozilo, broj poginulih bi bio sigurno veci.
A porodicu Bekto je upravo spasio LC.
Nisam baš siguran da će Wrangler 2018 preskočiti Pug 508 2018.
Na stranu to što kada se sa Wranglerom zabiješ u zid pri brzini od 64 km/h velike su šanse da povrede, iz Pug-a izlaziš neokrznut.
Što se tiče slučaja Bekto, uzeo si primjer oba automobila sa NCAP 5*, a uz to je LC vjerovatno duplo teži od C klase.
Jasno je ko će izvući deblji kraj.
Ja se samo ježim kada čujem da neko smatra da je siguran samo zato što ima teži/robusniji auto od onog drugog.
A mnogo je onih koji tako razmišljaju.
Masa u mnogo slučajeva ne znači ništa.
Sva sreća da proizvođači ne razmišljaju tako.
Kako god, nadam se da se svi slažemo da je najbolje imati veliko auto sa NCAP 5*? :thumbup:
User avatar
Laplace
Posts: 14690
Joined: 19/11/2012 18:37

#5080 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Laplace »

Što se sigurnosti tiče, najsigurniji bismo bili da natjeramo vlast da dosljedno provodi zakone i propise. Kad bismo samo mogli prestati nasijedati na nacionalističku retoriku i nacionalne interese i počeli razmišljati o stvarnim proiblemima, možda bismo ih počelil i rješavati.

Ono, zna da je ovo sad politika, ali je ovo jedino pstvarno rješenje. Što nekoliko puta rekoste, kakvo god vozilo da vozite uvijek će se naći neki idiot sa jačim. Da stvar bude još gora, ti idioti najčešće imaju novca za skupa i čvrsta auta, dok se običan čovjek krpi sa onim za šta skupi novaca da kupi, u pravilu polovno sa ko zna kakvom istorijom iza sebe.
Juka Jebach
Posts: 858
Joined: 18/04/2017 22:53

#5081 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Juka Jebach »

samo MPV i boli te briga, koliko sam vidio svaki MPV pruza mnogo vise sigurnosti od vecine auta. Necemo ga uporedjivati sa G klasama, Q7 al to se ne vida na cesti toliko. Tako da samo MPV ili kombi i boli te briga.
User avatar
drug_profi
Posts: 65420
Joined: 16/07/2012 16:00

#5082 Re: Crna hronika BH cesta

Post by drug_profi »

Ja zaista ne zelim da raspravljam o zakonima fizike.
Zna se sta je masa i sta je inercija.
Nisam nigdje rekao da je bilo kakav veci auto bolji od bilo kojeg manjeg kao sto mi poturate da tvrdim.
Ne trebam valjda napominjati da je NCAP neki parametar za odabir auta? Pa pobogu, naravno da jeste, barem pametnom covjeku.
Ali uzimite dva vozila sa 5 zvjezdica i sučelite ih sa 60 km/h, onaj koji ima veću masu će proći bolje jer će njegova brzina sa 60 pasti na recimo 10 dok se nakon par metara ne zaustavi, dok će manja masa sa 60 otići u -10 dok se ne zaustavi. Znači na jednog su djelovale G sile kao na udar od 50 km/h , a na drugog kao na udar od 70 km/h.
Zajebite priču o deformacijama kabine u tom slučaju. G sile kidaju.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#5083 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

drug_profi wrote: 18/08/2020 10:55 Ja zaista ne zelim da raspravljam o zakonima fizike.
Zna se sta je masa i sta je inercija.
Nisam nigdje rekao da je bilo kakav veci auto bolji od bilo kojeg manjeg kao sto mi poturate da tvrdim.
Ne trebam valjda napominjati da je NCAP neki parametar za odabir auta? Pa pobogu, naravno da jeste, barem pametnom covjeku.
Ali uzimite dva vozila sa 5 zvjezdica i sučelite ih sa 60 km/h, onaj koji ima veću masu će proći bolje jer će njegova brzina sa 60 pasti na recimo 10 dok se nakon par metara ne zaustavi, dok će manja masa sa 60 otići u -10 dok se ne zaustavi. Znači na jednog su djelovale G sile kao na udar od 50 km/h , a na drugog kao na udar od 70 km/h.
Zajebite priču o deformacijama kabine u tom slučaju. G sile kidaju.
Ne želim ni ja raspravljati o zakonima fizike nego o sigurnosti automobila.
Slučaj koji si ti naveo itekako stoji.
Ali ja jednako ponavljam priču o lažnoj sigurnosti dvije tone čelika upitne sigurnosti u susretu sa lakšim automobilom gdje se itekako vodilo računa o sigurnosti. Nije nužno da će lakši automobil izvući deblji kraj, dapače.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5085 Re: Crna hronika BH cesta

Post by sime_cipol »

Boze sacuvaj :(
Sta je ovo ljeto :-) nema dana da 2-3 ne zijani. Motoristi, u autima, stvarno se ne sjećam da je prošle godine bilo bas ovoliko :roll:
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#5086 Re: Crna hronika BH cesta

Post by basicm »

Svake godine sezona odmora je crna, malo odmorimo pa onda idu prve kise i ljetne gume. Svaki dan ovakve vijesti, uzas.
Naslovnica
Posts: 35448
Joined: 20/03/2013 15:38

#5087 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Naslovnica »

Koja li je ovo brzina bila...
User avatar
dobar osjecaj
Posts: 3957
Joined: 01/08/2014 11:31

#5088 Re: Crna hronika BH cesta

Post by dobar osjecaj »

Jutros sam bjezala od ludjaka u praznoj cisterni koji je na slabo preglednim dijelovima ceste prestizao kamion. Gledala sam da ga sto prije prodjem i ostavim iza sebe. Na semaforu u Zukicima gdje se vozi jednom trakom je prosao na crveno iza mene. Bog zna na cemu je.
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5089 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Leon16v »

Taj dio kod Mrkonjić Grada, i Lanište kod ključa (sad su dvije trake) kad se zalete u preticanje po 130-140 pored tebe lete
User avatar
liaar
Posts: 3945
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#5091 Re: Crna hronika BH cesta

Post by liaar »

https://www.klix.ba/vijesti/crna-hronik ... /200818050

Po položaju kamiona, Renault se zabio u njega u preticanju (uzimajući u obzir i fleke na podu)...
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5092 Re: Crna hronika BH cesta

Post by sime_cipol »

zigson
Posts: 4818
Joined: 04/04/2015 22:17

#5093 Re: Crna hronika BH cesta

Post by zigson »

Sta je ovo vise u pm i nesrece, najezih se sav. Sta je ljudi izginulo ovo ljeto
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5094 Re: Crna hronika BH cesta

Post by sime_cipol »

Meni se stomak okrece, kao da mi je kamenje unutra.
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#5095 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

Grozna vijest.

Nesreća slična onoj na autoputu kada je poginuo onaj nastavnik sa porodicom...

Dokle ćemo mi trpiti ovakvo stanje cesta, saobraćaja, države?
User avatar
basicm
Posts: 11634
Joined: 16/01/2012 21:38

#5096 Re: Crna hronika BH cesta

Post by basicm »

BadBoy wrote: 18/08/2020 12:22 Grozna vijest.

Nesreća slična onoj na autoputu kada je poginuo onaj nastavnik sa porodicom...

Dokle ćemo mi trpiti ovakvo stanje cesta, saobraćaja, države?
Kojih puteva i drzave? Pise iz nepoznatih razloga skrenuo u kamion.
User avatar
sime_cipol
Posts: 23411
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Clio 1.2 43kw

#5097 Re: Crna hronika BH cesta

Post by sime_cipol »

Ravna dionica, nije nikoga preticao, samo skrenuo pod kamion. On profesor, supruga doktorica. Ne znam majke mi :sad:
BadBoy
Posts: 9609
Joined: 01/11/2005 21:55

#5098 Re: Crna hronika BH cesta

Post by BadBoy »

basicm wrote: 18/08/2020 12:25
BadBoy wrote: 18/08/2020 12:22 Grozna vijest.

Nesreća slična onoj na autoputu kada je poginuo onaj nastavnik sa porodicom...

Dokle ćemo mi trpiti ovakvo stanje cesta, saobraćaja, države?
Kojih puteva i drzave? Pise iz nepoznatih razloga skrenuo u kamion.
Ova nesreća možda nije konkretno uzrokovana time, ali većina ostalih jeste...
Leon16v
Posts: 7019
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#5099 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Leon16v »

Ko će znat, ili zaspao, trenutak nepažnje, pukla guma...
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#5100 Re: Crna hronika BH cesta

Post by Tomahawk11 »

Ko će znati, možda ga je strefilo...srčani, moždani...mislim ne znam...da mu se pamet okrenula pa odlučio da ih ubije sve zajedno sa sobom :roll:
Post Reply