Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#5051 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by condy »

Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. " :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5052 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo. :roll:
nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozije :mrgreen: :mrgreen:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5053 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

amar1994 wrote:
ado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo. :roll:
nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozije :mrgreen: :mrgreen:
Onda bjezi s autoputa, jedino tu sole, ostalo sve pijesak. :D Pa kad ides iza kamiona ko da si na bojnom polju a sofersajba dodje ko kaciga. :-)
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5054 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
amar1994 wrote:
ado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo. :roll:
nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozije :mrgreen: :mrgreen:
Onda bjezi s autoputa, jedino tu sole, ostalo sve pijesak. :D Pa kad ides iza kamiona ko da si na bojnom polju a sofersajba dodje ko kaciga. :-)
:thumbup: :-) :D
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#5055 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by klavirdžija »

BarbaDue wrote:
klavirdžija wrote:Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan. :thumbup:
Baš me intetesuje kad neko kaže prezadovoljan gumom (pogotovo gumom visoke klase). Čime si prezadovoljan? Na osnovu čega si donio takav zaključak?

PS. Pitam to iz razloga jer sam i ja prezadovoljan gumom (Sportiva).
Puno bolje nego prethodne, razliku po suhom i mokrom jedva da i primjetim u odnosu na ljetnje, na bljuzgi i snijegu više nego solidne. U svakom slučaju, prevazišle očekivanja, a bar na gumama nikad ne štedim. Doduše, ne divljam okolo i poštujem i vremenske prilike, neovisno od guma.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5056 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

condy wrote:
Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. " :lol:
Nije ustogljen :oops: :lol:

(ovo ga je kod mene izvadilo)

Dovoljno je reći da je Barum Polaris 3 s lošijom oznakom F trošio 5,7 litara, decilitar manje od Klebera Krisalp HP2 s dva razreda boljom oznakom C. Pa ti sad vjeruj naljepnicama..
:mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5057 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

topcam wrote:
condy wrote:
Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. " :lol:
Nije ustogljen :oops: :lol:

(ovo ga je kod mene izvadilo)

Dovoljno je reći da je Barum Polaris 3 s lošijom oznakom F trošio 5,7 litara, decilitar manje od Klebera Krisalp HP2 s dva razreda boljom oznakom C. Pa ti sad vjeruj naljepnicama..
:mrgreen:

Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5058 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

je li istina onda da asimetricne gume najmanje buke proizvode :D
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5059 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

konektovan wrote:

Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
Ili Goodyear, Michelin, ..kako koja dimenzija. I naravno kako koja godina.
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5060 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

topcam wrote:
konektovan wrote:

Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
Ili Goodyear, Michelin, ..kako koja dimenzija. I naravno kako koja godina.

E bas tako. :thumbup:
User avatar
Warashii
Posts: 4282
Joined: 13/09/2011 12:55

#5061 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Warashii »

skafiskafsnjak wrote:
peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
Brate dragi...kakva Debica....

Ajd za manje dimenzije mogu i razumiti jer su to uglavnom manje jaka auta. 205 55 16 vjerovatno neko vece i jace auto.

Baaaarr Sava ...a to je minumum
Ja sam ove godine uzeo Debicu, do sada znam ljude koji su vozili na njoj i nisu zazalili ni naj manje, imaju jako dobra iskustva sa njom.
Za sada nemam pojma, jednom nesto malo snijega bilo pa nije mjerodavno, mada je se sasvim dobro ponasala, na vlaznom hoce da proklize ali samo kada "orosi" na vecoj kolicini vode nisam primjetio neke probleme.
A to bar Sava ja i ne vidim nikakve razlike medju te dvije gume, koliko znam i Sava i Debica su pod GY korporacijom.
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#5062 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kikilika »

Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5063 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Pogledas u knjizici vozila koja ti 16 incha guma odgovara.
225/50 r17, odokativno je ublizu.
Medjutim, da li 16 cola felge uopste mogu na 3008? Sve ces to naci u knjizici vozila.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5064 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Mogu, nedavno kupljen P3008 sa original alu felgama 16". Pored bio Isti samo automatik, čelične felge 17".
User avatar
BarbaDue
Posts: 65072
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5065 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

klavirdžija wrote:
BarbaDue wrote:
klavirdžija wrote:Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan. :thumbup:
Baš me intetesuje kad neko kaže prezadovoljan gumom (pogotovo gumom visoke klase). Čime si prezadovoljan? Na osnovu čega si donio takav zaključak?

PS. Pitam to iz razloga jer sam i ja prezadovoljan gumom (Sportiva).
Puno bolje nego prethodne, razliku po suhom i mokrom jedva da i primjetim u odnosu na ljetnje, na bljuzgi i snijegu više nego solidne. U svakom slučaju, prevazišle očekivanja, a bar na gumama nikad ne štedim. Doduše, ne divljam okolo i poštujem i vremenske prilike, neovisno od guma.
Kažeš ne divljaš na cesti, OK. Reci mi onda kada si ranije koristio neke gume, koje su to bile gume? Ako su bile iz niže klase jesu li ti one prestavljale opasnost i na koji način?
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5066 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

citroen xm wrote:Mogu, nedavno kupljen P3008 sa original alu felgama 16". Pored bio Isti samo automatik, čelične felge 17".
Onda nek vidi jbg u knjizici koja je dimenzija guma sa 16 felgama.
Pokusao sam naci na Michelinu, oni samo izbacuju 17 opciju.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5067 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.

http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
kikilika
Posts: 285
Joined: 10/01/2011 22:41

#5068 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by kikilika »

Optimist wrote:
kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.

http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.
User avatar
Optimist
Posts: 15527
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#5069 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Optimist »

Gume koje hoces da uzmes su uže i niže, samim tim njihov obim je manji. Tolerantna promjena dimenzija gume je +-2 posto, dok je ova promjena kod tebe 5%. Do tebe je da li ces ih uzeti ili ne.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5070 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

kikilika wrote:
Optimist wrote:
kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.

http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.
Brzinomjer ce pokazivat pogresno.
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
Seawolf
Posts: 9164
Joined: 14/06/2012 22:59

#5071 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Seawolf »

kikilika wrote:
Optimist wrote:
kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.

http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.
Prevelika je razlika u vanjskom prečniku točka. Preko 32 mm je razlika, ili skoro 5%, tako da će se negativno odraziti i na vozne karakteristike i na pokazivanje brzinomjera (pokazivaće znatno veću brzinu nego što stvarno voziš).

Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5072 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.
Ja sam jednom imao 205/55 R16 u XL varijanti, ali strasno tesko za naci.
Ovo sto si rekao je pun pogodak.
kako god, nek se drzi 215/60 R16 ili neka kupi 17-ke.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5073 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

jefferson wrote:

Brzinomjer ce pokazivat pogresno.
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
3008 nema sa 4x4 pogonom. :thumbup:
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5074 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

citroen xm wrote:
jefferson wrote:
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.
Brzinomjer ce pokazivat pogresno.
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
3008 nema sa 4x4 pogonom. :thumbup:[/quote]
Jbg, iskreno nemam pojma imal ili nema, samo pitam i dajem objasnjenje ako ima.
Pogubio sam vise orijentaciju s ovim oznakama.
citroen xm
Posts: 20441
Joined: 17/04/2012 22:57

#5075 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by citroen xm »

Ma to su ove neke kvazi klase auta. Niti je SUV, niti je MPV, svašta zbrčkano. Ima pogon na prednje točkove i neke verzije imaju elektronsko zaključavanje prednjeg diferencijala tako da ako prokliže jedan točak drugi se normalno okreće. To je sve od "terenskih" opcija.
Post Reply