Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. "
Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
condy
- Posts: 7814
- Joined: 22/09/2011 14:34
#5051 Re: Dolazi zima - zimske gume
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5052 Re: Dolazi zima - zimske gume
nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozijeado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo.
-
ado-šampion
- Posts: 6025
- Joined: 13/07/2004 20:02
- Location: Sarajevo
#5053 Re: Dolazi zima - zimske gume
Onda bjezi s autoputa, jedino tu sole, ostalo sve pijesak.amar1994 wrote:nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozijeado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo.![]()
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5054 Re: Dolazi zima - zimske gume
ado-šampion wrote:Onda bjezi s autoputa, jedino tu sole, ostalo sve pijesak.amar1994 wrote:nemoj da mi posipaju,nije mi dobro zasticena limarija od korozijeado-šampion wrote:I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo.![]()
Pa kad ides iza kamiona ko da si na bojnom polju a sofersajba dodje ko kaciga.
- klavirdžija
- Posts: 2159
- Joined: 24/02/2013 10:38
#5055 Re: Dolazi zima - zimske gume
Puno bolje nego prethodne, razliku po suhom i mokrom jedva da i primjetim u odnosu na ljetnje, na bljuzgi i snijegu više nego solidne. U svakom slučaju, prevazišle očekivanja, a bar na gumama nikad ne štedim. Doduše, ne divljam okolo i poštujem i vremenske prilike, neovisno od guma.BarbaDue wrote:Baš me intetesuje kad neko kaže prezadovoljan gumom (pogotovo gumom visoke klase). Čime si prezadovoljan? Na osnovu čega si donio takav zaključak?klavirdžija wrote:Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan.
PS. Pitam to iz razloga jer sam i ja prezadovoljan gumom (Sportiva).
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#5056 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije ustogljencondy wrote:Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. "
(ovo ga je kod mene izvadilo)
Dovoljno je reći da je Barum Polaris 3 s lošijom oznakom F trošio 5,7 litara, decilitar manje od Klebera Krisalp HP2 s dva razreda boljom oznakom C. Pa ti sad vjeruj naljepnicama..
- konektovan
- Posts: 51433
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5057 Re: Dolazi zima - zimske gume
topcam wrote:Nije ustogljencondy wrote:Da citiram novinara : " S druge strane, postoje tvrtke koje očigledno koriste manjkavosti testne procedure i europskim kupcima nude muda pod bubrege. "![]()
![]()
(ovo ga je kod mene izvadilo)
Dovoljno je reći da je Barum Polaris 3 s lošijom oznakom F trošio 5,7 litara, decilitar manje od Klebera Krisalp HP2 s dva razreda boljom oznakom C. Pa ti sad vjeruj naljepnicama..
Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5058 Re: Dolazi zima - zimske gume
je li istina onda da asimetricne gume najmanje buke proizvode 
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#5059 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ili Goodyear, Michelin, ..kako koja dimenzija. I naravno kako koja godina.konektovan wrote:
Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
- konektovan
- Posts: 51433
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5060 Re: Dolazi zima - zimske gume
topcam wrote:Ili Goodyear, Michelin, ..kako koja dimenzija. I naravno kako koja godina.konektovan wrote:
Te oznake sam proizvodjac stavlja, nikakva agencija quratz palac, ne utice na to. Najbolje gume, recimo, continental, u dosta slucajeva ce imati losije oznake od, recimo klebera, kumho, semperita, cooper, firestone i jos nekih guma, al' u praksi, situacija je u potpunosti drugacija, i u korist c6tinentala.
E bas tako.
- Warashii
- Posts: 4282
- Joined: 13/09/2011 12:55
#5061 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam ove godine uzeo Debicu, do sada znam ljude koji su vozili na njoj i nisu zazalili ni naj manje, imaju jako dobra iskustva sa njom.skafiskafsnjak wrote:Brate dragi...kakva Debica....peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
Ajd za manje dimenzije mogu i razumiti jer su to uglavnom manje jaka auta. 205 55 16 vjerovatno neko vece i jace auto.
Baaaarr Sava ...a to je minumum
Za sada nemam pojma, jednom nesto malo snijega bilo pa nije mjerodavno, mada je se sasvim dobro ponasala, na vlaznom hoce da proklize ali samo kada "orosi" na vecoj kolicini vode nisam primjetio neke probleme.
A to bar Sava ja i ne vidim nikakve razlike medju te dvije gume, koliko znam i Sava i Debica su pod GY korporacijom.
-
kikilika
- Posts: 285
- Joined: 10/01/2011 22:41
#5062 Re: Dolazi zima - zimske gume
Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5063 Re: Dolazi zima - zimske gume
Pogledas u knjizici vozila koja ti 16 incha guma odgovara.kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
225/50 r17, odokativno je ublizu.
Medjutim, da li 16 cola felge uopste mogu na 3008? Sve ces to naci u knjizici vozila.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#5064 Re: Dolazi zima - zimske gume
Mogu, nedavno kupljen P3008 sa original alu felgama 16". Pored bio Isti samo automatik, čelične felge 17".
- BarbaDue
- Posts: 65072
- Joined: 03/02/2008 22:28
- Location: pogledaj iza sebe
#5065 Re: Dolazi zima - zimske gume
Kažeš ne divljaš na cesti, OK. Reci mi onda kada si ranije koristio neke gume, koje su to bile gume? Ako su bile iz niže klase jesu li ti one prestavljale opasnost i na koji način?klavirdžija wrote:Puno bolje nego prethodne, razliku po suhom i mokrom jedva da i primjetim u odnosu na ljetnje, na bljuzgi i snijegu više nego solidne. U svakom slučaju, prevazišle očekivanja, a bar na gumama nikad ne štedim. Doduše, ne divljam okolo i poštujem i vremenske prilike, neovisno od guma.BarbaDue wrote:Baš me intetesuje kad neko kaže prezadovoljan gumom (pogotovo gumom visoke klase). Čime si prezadovoljan? Na osnovu čega si donio takav zaključak?klavirdžija wrote:Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan.
PS. Pitam to iz razloga jer sam i ja prezadovoljan gumom (Sportiva).
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5066 Re: Dolazi zima - zimske gume
Onda nek vidi jbg u knjizici koja je dimenzija guma sa 16 felgama.citroen xm wrote:Mogu, nedavno kupljen P3008 sa original alu felgama 16". Pored bio Isti samo automatik, čelične felge 17".
Pokusao sam naci na Michelinu, oni samo izbacuju 17 opciju.
- Optimist
- Posts: 15527
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5067 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
-
kikilika
- Posts: 285
- Joined: 10/01/2011 22:41
#5068 Re: Dolazi zima - zimske gume
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.Optimist wrote:Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
- Optimist
- Posts: 15527
- Joined: 08/02/2010 19:01
- Location: Sarajevo
#5069 Re: Dolazi zima - zimske gume
Gume koje hoces da uzmes su uže i niže, samim tim njihov obim je manji. Tolerantna promjena dimenzija gume je +-2 posto, dok je ova promjena kod tebe 5%. Do tebe je da li ces ih uzeti ili ne.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5070 Re: Dolazi zima - zimske gume
Brzinomjer ce pokazivat pogresno.kikilika wrote:ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.Optimist wrote:Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
-
Seawolf
- Posts: 9164
- Joined: 14/06/2012 22:59
#5071 Re: Dolazi zima - zimske gume
Prevelika je razlika u vanjskom prečniku točka. Preko 32 mm je razlika, ili skoro 5%, tako da će se negativno odraziti i na vozne karakteristike i na pokazivanje brzinomjera (pokazivaće znatno veću brzinu nego što stvarno voziš).kikilika wrote:ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.Optimist wrote:Ovdje pise da ti je fabricka dimenzija 215/60R16.kikilika wrote:Uzeo sam nedavno peugeot 3008, koji je došao na alu felgama i ljetnim gumama 225/50/17; kupio sam čelične felge 16" i planiram uzeti nove zimske gume (uniroyal plus 77) u dim. 205/55/16; šta mislite, da li je ovo ok dim. ili bi više odgovarala neka druga
http://www.wheel-size.com/size/peugeot/3008/2011/
Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5072 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ja sam jednom imao 205/55 R16 u XL varijanti, ali strasno tesko za naci.Ono što je još važnije, gume dimenzija 205/55R16, nemaju dovoljan indeks nosivosti za tvoj automobil. Provjeri koji je indeks nosivosti naveden na ljetnim gumama 225/50R17. Vjerovatno je 94, ili čak 98 ako se radi o XL varijanti. Gume dimenzija 205/55R16, najčešće imaju indeks nosivosti 91, što nije dovoljno za Peugeot 3008.
Ovo sto si rekao je pun pogodak.
kako god, nek se drzi 215/60 R16 ili neka kupi 17-ke.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#5073 Re: Dolazi zima - zimske gume
3008 nema sa 4x4 pogonom.jefferson wrote:
Brzinomjer ce pokazivat pogresno.
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
-
jefferson
- Posts: 14969
- Joined: 28/08/2007 05:31
- Location: U.S.A
#5074 Re: Dolazi zima - zimske gume
3008 nema sa 4x4 pogonom.citroen xm wrote:Brzinomjer ce pokazivat pogresno.jefferson wrote:
ispala mi je povoljna opcija za 205/55/16, da li je to velika/bitna razlika u odnosu na 215/60/16 (izbor guma za ovu dim. je dosta slabiji); hoće li se osjetiti pri vožnji neka velika razlika i sl.
Jel 4X4? jel automatik? Ako ej automatik, ne uzimaj, drzi se preporucene dimenzije.
Ako je rucni i 4x4, onda sve dok sve 4 gume su istog obima ne bi trebao imati problema, ali opet, ja bi to izbjegavao.
Ako je samo prednja vuca onda mozes, ali ako ides vani mogao bi zapast u neki probelem sa policijom u EU.
Jbg, iskreno nemam pojma imal ili nema, samo pitam i dajem objasnjenje ako ima.
Pogubio sam vise orijentaciju s ovim oznakama.
-
citroen xm
- Posts: 20441
- Joined: 17/04/2012 22:57
#5075 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ma to su ove neke kvazi klase auta. Niti je SUV, niti je MPV, svašta zbrčkano. Ima pogon na prednje točkove i neke verzije imaju elektronsko zaključavanje prednjeg diferencijala tako da ako prokliže jedan točak drugi se normalno okreće. To je sve od "terenskih" opcija.
