Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5026 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

:lol:
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#5027 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by sheilak »

Dozer wrote:Nije rekao iz koje je godine 307-ica....
Nije bitna godina nego motor koji je (r)
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#5028 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by jefferson »

Dozer wrote:'ta ce Conti :lol:

Michelin je najpoznatiji kao proizvodjac kooji je stepenicu iznad ostalih kada su u pitanju gume visokih performansi.
Kada su u pitanju zimske gume, nema proizvodjaca koji je izmjenio vise modela zimskih guma, sto znaci da ocito i oni nisu zadovoljni sa performansama. Michelin hoce da napravi gumu koj ce dugo trajati, zadrzati svoje prvobitne performanse dugo i u isto vrijeme imati dobre zimske performanse. Zato obicno Michelin gume dobivaju extra ocjene po suhom i mokrom, ali uvijek, uvijek im je ahilova peta dubok snijeg, bljuzga, obicno kada zima bas pokaze zube.
Npr, kada su zime blage, nema bolje zimske gume od Michelina, ali kada ima dosta snijega, itd, e tu zaostaju za Continentalom, Good Yearom i slicno.
Znaci, fazon je znati po cemu vecinom vozimo, pa birati gumu. Ako se auto ne koristi u planinama, rijetko se ide preko prijevoja i slicno, onda su one vjerovatno najbolji izbor.
Ako se skija cesto, vozi preko ivana i slicno, Continental ce pruziti vise u takvim situacijama.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5029 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

Ja evo prvi put u zivotu, imam vece zimske od ljetnih guma :mrgreen:
calculator
Posts: 1351
Joined: 25/11/2013 12:32

#5030 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by calculator »

Nije kod mene, ali svejedno... prednje zimske gume 175 65 14. Šta za auto znače zadnje zimske gume 185 60 14, nove oboje?
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5031 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

calculator wrote:Nije kod mene, ali svejedno... prednje zimske gume 175 65 14. Šta za auto znače zadnje zimske gume 185 60 14, nove oboje?
Znaci da to ne pase. Nije dozvoljeno. I naprijed mora imati 185 60 14.

Drugim rijecima, sa tom kombinacijom moze voziti na vlastitoj njivi ako je auto registrovano i na tablicama Hajnehaja kod Cekrcica. :wink:
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5032 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

topcam wrote:
calculator wrote:Nije kod mene, ali svejedno... prednje zimske gume 175 65 14. Šta za auto znače zadnje zimske gume 185 60 14, nove oboje?
Znaci da to ne pase. Nije dozvoljeno. I naprijed mora imati 185 60 14.

Drugim rijecima, sa tom kombinacijom moze voziti na vlastitoj njivi ako je auto registrovano i na tablicama Hajnehaja kod Cekrcica. :wink:
pa znači da su prednje široke 17.5cm a zadnje 18.5cm. Profil tj. debljina prednjih i zadnjih guma je ista. Bilo bi bolje da su iste, ali mislim da nije ništa strašno za auto, pogtovo ako su sve gume dobre, bitno je da su na osovini iste gume tj, dimnezije.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5033 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

hopi wrote:
topcam wrote:
calculator wrote:Nije kod mene, ali svejedno... prednje zimske gume 175 65 14. Šta za auto znače zadnje zimske gume 185 60 14, nove oboje?
Znaci da to ne pase. Nije dozvoljeno. I naprijed mora imati 185 60 14.

Drugim rijecima, sa tom kombinacijom moze voziti na vlastitoj njivi ako je auto registrovano i na tablicama Hajnehaja kod Cekrcica. :wink:
pa znači da su prednje široke 17.5cm a zadnje 18.5cm. Profil tj. debljina prednjih i zadnjih guma je ista. Bilo bi bolje da su iste, ali mislim da nije ništa strašno za auto, pogtovo ako su sve gume dobre, bitno je da su na osovini iste gume tj, dimnezije.
Bilo je vec slicno pitanje, moze svasta :mrgreen: , ali kad bude stani padni, osiguranje ce se hvatati za svaku slamcicu da ne plati.
Tehnicki isto, sa tim gumama (kombinacijom), bez cvaje, moze zaboraviti.

I nije da nije bilo pojedinaca kojima je to normalno zvucilo, jer su na osovinama bile iste dimenzije.

Mislim da je neciji ili moj komentar bio, to ti je kao, na desnoj nozi cizma, a na lijevoj tena za trcanje..
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5034 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

nisam probao, ali da će biti baš tolika razlika u vožnji zbog 1cm širine ne znam
ne znam šta konkretno za osiguranje misliš
a što se tiče tehničkog, jednom sam stavio samo privremeno dvije gume drugačijeg profila, jer je jedna pukla pa dok nisam nove uezo, i mislim da sam tako išao i na tehnički, niko pogledao nije
inače kada odem s automatikom na tehnički uvijek upišu ručni tamo u papire, jednom im skrenem pažnju na to, onaj veli nema veze to, inače radi se o boljem servisu/teh. pregledu u centru sarajeva. Pa ako im vrsta mjenjača nije bitna, mislim da neće niti 1cm gume.
peli
Posts: 122
Joined: 30/04/2012 09:22

#5035 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by peli »

Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5036 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

jefferson wrote: Michelin je najpoznatiji kao proizvodjac kooji je stepenicu iznad ostalih kada su u pitanju gume visokih performansi.
Kada su u pitanju zimske gume, nema proizvodjaca koji je izmjenio vise modela zimskih guma, sto znaci da ocito i oni nisu zadovoljni sa performansama. Michelin hoce da napravi gumu koj ce dugo trajati, zadrzati svoje prvobitne performanse dugo i u isto vrijeme imati dobre zimske performanse. Zato obicno Michelin gume dobivaju extra ocjene po suhom i mokrom, ali uvijek, uvijek im je ahilova peta dubok snijeg, bljuzga, obicno kada zima bas pokaze zube.
Npr, kada su zime blage, nema bolje zimske gume od Michelina, ali kada ima dosta snijega, itd, e tu zaostaju za Continentalom, Good Yearom i slicno.
Znaci, fazon je znati po cemu vecinom vozimo, pa birati gumu. Ako se auto ne koristi u planinama, rijetko se ide preko prijevoja i slicno, onda su one vjerovatno najbolji izbor.
Ako se skija cesto, vozi preko ivana i slicno, Continental ce pruziti vise u takvim situacijama.
Ovo mogu potvrditi za Michelin gume (barem Alpin4), pisao sam već o tome da sam imao Alpin4 14'' na Fabiji od 105KS. Hajde što mi je u drugoj sedmici nakon kupovine izletio bubreg na gumi prilikom blažeg kontakta sa trotoarom već po snijegu i bljuzgi previše proklizavanja za takvu gumu. Iduće zime sam ih promijenio sa Vredestain SnowTrack.
User avatar
klavirdžija
Posts: 2159
Joined: 24/02/2013 10:38

#5037 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by klavirdžija »

Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan. :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5038 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5039 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.

Ne znam odakle si, al' u Sarajevu, od kako je ova magla i niske temperature, ceste su masne a i malo leda se uhvati, pa nije ni cudo sto ti se to dogadja.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5040 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

A i te gume su među najlošijima.
User avatar
skafiskafsnjak
Posts: 32752
Joined: 16/04/2011 18:46

#5041 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by skafiskafsnjak »

peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
Brate dragi...kakva Debica....

Ajd za manje dimenzije mogu i razumiti jer su to uglavnom manje jaka auta. 205 55 16 vjerovatno neko vece i jace auto.

Baaaarr Sava ...a to je minumum
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5042 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Treba ponekad i amortizer poneki promijeniti, nije sve u gumama. ;)
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5043 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

skafiskafsnjak wrote:
peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
Brate dragi...kakva Debica....

Ajd za manje dimenzije mogu i razumiti jer su to uglavnom manje jaka auta. 205 55 16 vjerovatno neko vece i jace auto.

Baaaarr Sava ...a to je minumum

Ja imam i savu i barum, i ponekad se isto desava, a vjerujem i mnogim boljim gumama u ovim uslovima.
User avatar
hopi
Posts: 7259
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#5044 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hopi »

pa ne mora biti do debice
klizavo je strašno valjda od magle i smoga pa je nastao mokar i mastan sloj (i dugo bez kiše), klizavo je kada se i pješke ide
i ja znam zašlajdrati, a gume sasvim dobre, UG7+
i na drugom auto sa dobrim mišelinkama
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5045 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
skafiskafsnjak wrote:
peli wrote:Imam zimske Debica Frigo 2. 205/55/16 i katastrofa pravo. Blago receno. Posto vozim najvise gradsku. Non stop proklizavaju po ovom vremenu. Malo jace zakocim i proklizu. Kad startam takodjer proklizu.uzas gume.
Brate dragi...kakva Debica....

Ajd za manje dimenzije mogu i razumiti jer su to uglavnom manje jaka auta. 205 55 16 vjerovatno neko vece i jace auto.

Baaaarr Sava ...a to je minumum

Ja imam i savu i barum, i ponekad se isto desava, a vjerujem i mnogim boljim gumama u ovim uslovima.
:thumbup:
na continentalu isto,malo jaci gas(teska noga u mom slucaju :mrgreen: ) ode svojim putem,moras mazit gas :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51433
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5046 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Ne valja ti obrtni Amare, izgleda da ga ima previse. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
BarbaDue
Posts: 65070
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#5047 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by BarbaDue »

klavirdžija wrote:Michelin Alpin 4 odlične, prezadovoljan. :thumbup:
Baš me intetesuje kad neko kaže prezadovoljan gumom (pogotovo gumom visoke klase). Čime si prezadovoljan? Na osnovu čega si donio takav zaključak?

PS. Pitam to iz razloga jer sam i ja prezadovoljan gumom (Sportiva).
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5048 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

konektovan wrote:Ne valja ti obrtni Amare, izgleda da ga ima previse. :mrgreen: :thumbup:
jasta,treba to redukovat malo :oops: :mrgreen:
Teufik
Posts: 4890
Joined: 25/01/2010 18:51
Location: TZ

#5049 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Teufik »

Najveca glupost koja je uvedena. Jbo ih ova oznaka, nije guma frizider.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#5050 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by ado-šampion »

I ja proklizavam na Continentalu. Nisu gume problem, problem su ova magla i masne ceste. Dodatno, izgleda da nikako na posipaju. Jucer oko podne na gornjim ciglanama, umalo me auto ne udari, ne mozes hodati koliko je klizavo. :roll:
Post Reply