Dolazi zima - zimske gume

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5001 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

Koristice svrsi i Barum. Nekad su pravili prilicito lose gume, sad je to nesto bolje. Prilagois voznju uslovima puta i vozila kojim upravljas i cao zdravo zivio.
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5002 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

direstraits0078 wrote:Koristice svrsi i Barum. Nekad su pravili prilicito lose gume, sad je to nesto bolje. Prilagois voznju uslovima puta i vozila kojim upravljas i cao zdravo zivio.
Vozim normalno. Uvijek mislim na rezervu sigurnosti.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5003 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...

Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin ;)

A ovo mi je zaista great ;)
Image
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5004 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »

Dozer wrote:SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...

Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin ;)

A ovo mi je zaista great ;)
Image
jel malo mokro ili poledi,haos,slajdra na autu od 75ks :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5005 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Dozer wrote:SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...

Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin ;)

A ovo mi je zaista great ;)
Image


Moram ti vako napisati, blage veze ti nemas. :wink: :mrgreen:


Ne zahebajem se. :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5006 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Al moras i obrazloziti ;)

Naravno, prije nego se zadas, evo i par detalja...
Ovako ljudi koji su stalno na ledu kategorizuju zimske gume - http://www.wheels.ca/news/best-winter-tires-for-2015/
Cak 2 Michelina su tu...

Naravno, Aplin 5 nije guma namijenjena za snijeg, i nema ni namjeru s njom uvaljivat se u njega, a sto se ostalog tice 0 http://www.autoexpress.co.uk/accessorie ... yre-review
Last edited by Dozer on 20/12/2015 20:53, edited 1 time in total.
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5007 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Dozer wrote:Al moras i obrazloziti ;)


Sava je za tigar, u najmanju ruku continental. :wink: A to su potvrdili svi zvanicni i nezvanicni testovi.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5008 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%

Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%

Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5009 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%

Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%

Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.

Jedina prednost tigra, je trajnost, sporije se trosi u odnosu na savu, sto znaci da je tajgerova smjesa dosta tvrdja.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#5010 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by direstraits0078 »

konektovan wrote:
Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%

Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%

Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.

Jedina prednost tigra, je trajnost, sporije se trosi u odnosu na savu, sto znaci da je tajgerova smjesa dosta tvrdja.
Ne neophodno tvrdja.
User avatar
bilic
Posts: 1165
Joined: 25/07/2012 22:33

#5011 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by bilic »

MOJE LIČNO MIŠLJENJE AKO JEDNOM U TRI ČETRI GODINE UZIMAŠ GUME .
NE ŽALI NA NJIMA ... :izet: Kad podjeliš na mjesece koliko ih guliš isplate se .
A čovjek hoče da uštedi 50 ... 100 maraka
preludezalude
Posts: 7011
Joined: 07/03/2012 00:09

#5012 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by preludezalude »

bilic wrote:MOJE LIČNO MIŠLJENJE AKO JEDNOM U TRI ČETRI GODINE UZIMAŠ GUME .
NE ŽALI NA NJIMA ... :izet: Kad podjeliš na mjesece koliko ih guliš isplate se .
A čovjek hoče da uštedi 50 ... 100 maraka
To je najbolja racunica. Medjutim niko od nas ne ostavlja mjesecno novac za kupovinu novih guma kroz tri-cetiri godine. Kad dodje vrijeme za kupovinu guma, para na kamari za gume nema i onda nije bas jednostavno izdvojiti vecu sumu za dobre gume. Medjutim kad se malo bolje razmisli sta te gume znace, stvarno nebi trebalo zaliti na gumama. Stani-pani, na svemu bi se moglo fuseriti, ali na gumama nebi smjelo. Sad pogotovo dosta prodavaca daje i na karticu i rate pa je malo lakse za pojedine da se ipak kupe solidne gume.
User avatar
drug_profi
Posts: 65433
Joined: 16/07/2012 16:00

#5013 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by drug_profi »

Jedina veza izmedju tebe i ceste je nekoliko kvadratnih centimetara gume i tu se sve odvija.
Dzontra_Volta
Posts: 8005
Joined: 20/01/2011 11:10

#5014 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dzontra_Volta »

Dozer wrote:
A ovo mi je zaista great ;)
Image
Evo ja pređoh prvih hiljadu kilometara s njima i još uvijek one iglice stoje. Još nije bilo prave poledice ili snijega da ih isprobam kako treba, tako da će se pravi utisci steći tek nakon nekih jačih zimskih uvjeta.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5015 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Nemam sumnju da ce se pokazati kao odlican izbor ;)
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#5016 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by topcam »

Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%

Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%

Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
Meni ovo najbitnije pa ostalo. Ja cu probati barum (poklonu se ne gleda u oci), inace sam vozio premium Goodyear i (ili) Michelin.
User avatar
iceman ze
Posts: 6563
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#5017 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by iceman ze »

Na proslom autu sam imao poseban komplet ljetnih i zimskih na felgama. Auto se zadrzalo kod mene 5 godina. Jednom sam ulozio novac u gume.
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#5018 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by KB9 »

koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene :skoljka:
User avatar
konektovan
Posts: 51448
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5019 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by konektovan »

KB9 wrote:koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene :skoljka:

Koje dimenzije?????? Ako su 15-ke, mogu i sava s3, barum polaris, debica frigo, sportiva snow win, matador sibir itd...
hairlija_sa
Posts: 194
Joined: 03/08/2012 08:58

#5020 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by hairlija_sa »

zanima me da li je neko imao gume Continental ts830p i kakva su iskustva? izletilo mi je povoljno da kupim gume koje su stare godinu dana
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5021 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

KB9 wrote:koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene :skoljka:
Dimenzije? Standardne bi bile 205/55/16...

I sta znaci "da nisu previse skupe"?

Za kes ovu dimenziju u nizoj i srednjoj klasi mozes naci po cijenama:
Matador Nordica MP59 - 74 KM (113 kartica)
Matador Sibirsnow MP92 - 98 KM (115 kartica)
Sava S3 - 98 KM (116 kartica)
Uniroyal PLUS-77 - 135 KM (156 kartica)

Od jacih i boljih, tj. premium guma imas:
Bridgstone LM32 - 155 KM (194 kartica)
Gooyear UG9 - 179 KM (188 kartica)
Michelin Alpine 5 - 183 KM (215 kartica)
Yokohama V905 - 206 KM
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#5022 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by 530i »

Valjda su standardne 196-65-15 i njih možeš naći i za 100KM dobru gumu...te jeftine gume su tipa 75-80 tako da i nije neka razlika u cijeni.
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5023 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

Nije rekao iz koje je godine 307-ica....
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#5024 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by amar1994 »


8-)
User avatar
Dozer
Posts: 32999
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5025 Re: Dolazi zima - zimske gume

Post by Dozer »

'ta ce Conti :lol:

Post Reply