Dolazi zima - zimske gume
Moderators: _BataZiv_0809, anex
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#5001 Re: Dolazi zima - zimske gume
Koristice svrsi i Barum. Nekad su pravili prilicito lose gume, sad je to nesto bolje. Prilagois voznju uslovima puta i vozila kojim upravljas i cao zdravo zivio.
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#5002 Re: Dolazi zima - zimske gume
Vozim normalno. Uvijek mislim na rezervu sigurnosti.direstraits0078 wrote:Koristice svrsi i Barum. Nekad su pravili prilicito lose gume, sad je to nesto bolje. Prilagois voznju uslovima puta i vozila kojim upravljas i cao zdravo zivio.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5003 Re: Dolazi zima - zimske gume
SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...
Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin
A ovo mi je zaista great

Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin
A ovo mi je zaista great

- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
#5004 Re: Dolazi zima - zimske gume
jel malo mokro ili poledi,haos,slajdra na autu od 75ksDozer wrote:SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...
Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin
A ovo mi je zaista great
- konektovan
- Posts: 51448
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5005 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dozer wrote:SAVA S3 je zadje smece. Ja tvrdju gumu u zivotu nisam vozio, a upravo radi tvrdoce gaznog sloja na ledu, pa cak i poledici je malo vise...khm...
Ako vec ganjate tu varijatnu gume, onda radije uzmajte Tigar, neku zimsku. Gazni sloj je i pod prstima duplo meksi od Save, a uz to - TIgar je kupio Michelin
A ovo mi je zaista great
Moram ti vako napisati, blage veze ti nemas.
Ne zahebajem se.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5006 Re: Dolazi zima - zimske gume
Al moras i obrazloziti 
Naravno, prije nego se zadas, evo i par detalja...
Ovako ljudi koji su stalno na ledu kategorizuju zimske gume - http://www.wheels.ca/news/best-winter-tires-for-2015/
Cak 2 Michelina su tu...
Naravno, Aplin 5 nije guma namijenjena za snijeg, i nema ni namjeru s njom uvaljivat se u njega, a sto se ostalog tice 0 http://www.autoexpress.co.uk/accessorie ... yre-review
Naravno, prije nego se zadas, evo i par detalja...
Ovako ljudi koji su stalno na ledu kategorizuju zimske gume - http://www.wheels.ca/news/best-winter-tires-for-2015/
Cak 2 Michelina su tu...
Naravno, Aplin 5 nije guma namijenjena za snijeg, i nema ni namjeru s njom uvaljivat se u njega, a sto se ostalog tice 0 http://www.autoexpress.co.uk/accessorie ... yre-review
Last edited by Dozer on 20/12/2015 20:53, edited 1 time in total.
- konektovan
- Posts: 51448
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5007 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dozer wrote:Al moras i obrazloziti
Sava je za tigar, u najmanju ruku continental.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5008 Re: Dolazi zima - zimske gume
Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%
Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%
Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%
Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%
Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
- konektovan
- Posts: 51448
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5009 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%
Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%
Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
Jedina prednost tigra, je trajnost, sporije se trosi u odnosu na savu, sto znaci da je tajgerova smjesa dosta tvrdja.
-
direstraits0078
- Posts: 5231
- Joined: 22/12/2011 14:41
#5010 Re: Dolazi zima - zimske gume
Ne neophodno tvrdja.konektovan wrote:Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%
Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%
Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
Jedina prednost tigra, je trajnost, sporije se trosi u odnosu na savu, sto znaci da je tajgerova smjesa dosta tvrdja.
- bilic
- Posts: 1165
- Joined: 25/07/2012 22:33
#5011 Re: Dolazi zima - zimske gume
MOJE LIČNO MIŠLJENJE AKO JEDNOM U TRI ČETRI GODINE UZIMAŠ GUME .
NE ŽALI NA NJIMA ...
Kad podjeliš na mjesece koliko ih guliš isplate se .
A čovjek hoče da uštedi 50 ... 100 maraka
NE ŽALI NA NJIMA ...
A čovjek hoče da uštedi 50 ... 100 maraka
-
preludezalude
- Posts: 7011
- Joined: 07/03/2012 00:09
#5012 Re: Dolazi zima - zimske gume
To je najbolja racunica. Medjutim niko od nas ne ostavlja mjesecno novac za kupovinu novih guma kroz tri-cetiri godine. Kad dodje vrijeme za kupovinu guma, para na kamari za gume nema i onda nije bas jednostavno izdvojiti vecu sumu za dobre gume. Medjutim kad se malo bolje razmisli sta te gume znace, stvarno nebi trebalo zaliti na gumama. Stani-pani, na svemu bi se moglo fuseriti, ali na gumama nebi smjelo. Sad pogotovo dosta prodavaca daje i na karticu i rate pa je malo lakse za pojedine da se ipak kupe solidne gume.bilic wrote:MOJE LIČNO MIŠLJENJE AKO JEDNOM U TRI ČETRI GODINE UZIMAŠ GUME .
NE ŽALI NA NJIMA ...Kad podjeliš na mjesece koliko ih guliš isplate se .
A čovjek hoče da uštedi 50 ... 100 maraka
- drug_profi
- Posts: 65433
- Joined: 16/07/2012 16:00
#5013 Re: Dolazi zima - zimske gume
Jedina veza izmedju tebe i ceste je nekoliko kvadratnih centimetara gume i tu se sve odvija.
-
Dzontra_Volta
- Posts: 8005
- Joined: 20/01/2011 11:10
#5014 Re: Dolazi zima - zimske gume
Evo ja pređoh prvih hiljadu kilometara s njima i još uvijek one iglice stoje. Još nije bilo prave poledice ili snijega da ih isprobam kako treba, tako da će se pravi utisci steći tek nakon nekih jačih zimskih uvjeta.Dozer wrote:
A ovo mi je zaista great
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5015 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nemam sumnju da ce se pokazati kao odlican izbor 
- topcam
- Posts: 5471
- Joined: 08/07/2007 12:49
- Vozim: uzbrdo
#5016 Re: Dolazi zima - zimske gume
Meni ovo najbitnije pa ostalo. Ja cu probati barum (poklonu se ne gleda u oci), inace sam vozio premium Goodyear i (ili) Michelin.Dozer wrote:Sava S3 m+s, sto je standardna kod nas, ima ovakav rejting:
Dry Grip 77%
Wet Grip 67%
Road Feedback 72%
Progressiveness 72%
Wear 79%
Comfort 78%
Buy again 83%
Ovako ti to isto izgleda za Alpin 5
Dry Grip 90%
Wet Grip 100%
Road Feedback 88%
Progressiveness 73%
Wear 86%
Comfort 93%
Buy again 94%
Pa eto...
U odnosu na Tigar... Meni licno je Tigar bolji. Manje klize po ledu i poledici, bljuzgu hvata isto, duplo je tisa od S3 (sa S3 sam imao osjecaj kao da se vozim u traktoru), dosta je udobnija... Ali, mozda je to moj subjektivni osjecaj.
- iceman ze
- Posts: 6563
- Joined: 18/11/2004 00:25
- Location: Sarajevo
#5017 Re: Dolazi zima - zimske gume
Na proslom autu sam imao poseban komplet ljetnih i zimskih na felgama. Auto se zadrzalo kod mene 5 godina. Jednom sam ulozio novac u gume.
- KB9
- Posts: 8449
- Joined: 26/10/2014 08:20
#5018 Re: Dolazi zima - zimske gume
koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene 
- konektovan
- Posts: 51448
- Joined: 19/01/2015 19:12
- Location: Mahala
- Vozim: Francusku kantu
#5019 Re: Dolazi zima - zimske gume
KB9 wrote:koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene
Koje dimenzije?????? Ako su 15-ke, mogu i sava s3, barum polaris, debica frigo, sportiva snow win, matador sibir itd...
-
hairlija_sa
- Posts: 194
- Joined: 03/08/2012 08:58
#5020 Re: Dolazi zima - zimske gume
zanima me da li je neko imao gume Continental ts830p i kakva su iskustva? izletilo mi je povoljno da kupim gume koje su stare godinu dana
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5021 Re: Dolazi zima - zimske gume
Dimenzije? Standardne bi bile 205/55/16...KB9 wrote:koje zimske su dobre a da nisu previse skupe za 307, doso haman vakat da se promjene
I sta znaci "da nisu previse skupe"?
Za kes ovu dimenziju u nizoj i srednjoj klasi mozes naci po cijenama:
Matador Nordica MP59 - 74 KM (113 kartica)
Matador Sibirsnow MP92 - 98 KM (115 kartica)
Sava S3 - 98 KM (116 kartica)
Uniroyal PLUS-77 - 135 KM (156 kartica)
Od jacih i boljih, tj. premium guma imas:
Bridgstone LM32 - 155 KM (194 kartica)
Gooyear UG9 - 179 KM (188 kartica)
Michelin Alpine 5 - 183 KM (215 kartica)
Yokohama V905 - 206 KM
-
530i
- Posts: 9169
- Joined: 08/12/2009 17:31
#5022 Re: Dolazi zima - zimske gume
Valjda su standardne 196-65-15 i njih možeš naći i za 100KM dobru gumu...te jeftine gume su tipa 75-80 tako da i nije neka razlika u cijeni.
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5023 Re: Dolazi zima - zimske gume
Nije rekao iz koje je godine 307-ica....
- amar1994
- Posts: 28546
- Joined: 11/01/2015 12:22
- Location: Neđeljišta
- Dozer
- Posts: 32999
- Joined: 19/09/2008 10:14
- Location: Zemlja maloumne ENV matrice...
#5025 Re: Dolazi zima - zimske gume
'ta ce Conti
