Šta trenutno čitate?
Moderator: Chloe
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#5001 Re: Šta trenutno čitate?
Sada sam poceo Brzo citanje-Toni Buzan, onako usput procitam po jedno poglavlje.
Navodno se uz pomoc ove knjige i malo vjezbe moze postici ucinak u citanju od preko 1000 rijeci u minuti. Obican smrtnik u punoj snazi moze maksimalno oko 400 a prosjecan citac negdje oko 250 rijeci u minuti.
Za sada mi se cini da ne bih uspio savladati tu metodu, a iskren da budem, mislim da mi i ne treba, nekako je ljepse polako i natenane citati, bez puno zurbe.
Navodno se uz pomoc ove knjige i malo vjezbe moze postici ucinak u citanju od preko 1000 rijeci u minuti. Obican smrtnik u punoj snazi moze maksimalno oko 400 a prosjecan citac negdje oko 250 rijeci u minuti.
Za sada mi se cini da ne bih uspio savladati tu metodu, a iskren da budem, mislim da mi i ne treba, nekako je ljepse polako i natenane citati, bez puno zurbe.
- _tulumba_
- Posts: 687
- Joined: 07/04/2008 17:52
#5002 Re: Šta trenutno čitate?
Nisam, cuo sam naravno za tu knjigu iako nisam imao priliku da je citam. Hvala na preporuci i imacu to na umu kad ovu zavrsim aBda.AC_grom_DC wrote:ne znam da li si pročitao ovu Holbrookovu knjigu ''Zaustaviti rat''._tulumba_ wrote:@AC/DC upravo toJa sam knjigu dobio na poklon i jedan od drazih poklona definitivno.
Uživaj u knjizi
ako nisi preporučujem ti je jer nakon čitanja te knjige mnoge stvari postaju puno jasnije i također obiluje mnogim informacijma iz prijeratnog, ratnog i postratnog vremena koje su uglavnom nepoznate.
- erni3
- Posts: 1007
- Joined: 19/01/2010 10:27
#5003 Re: Šta trenutno čitate?

Srećna smrt, Stranac, Kuga, Pad, Prvi čovek od pisca
Sto volim kad neko ovako "ubode" poklon
-
Bajko
- Posts: 141
- Joined: 11/03/2002 00:00
#5004 Re: Šta trenutno čitate?
nisam ja prevela naslov vec ovaj neki prevodilac, evo link: http://www.zaric.de/Literaturuebersetzu ... -kr_hr.htm (zadnja knjiga dole) .. uglavnom, kritike su da naravno nastavak ne moze nadmasiti prvi dio, ali svakako je vrijedan citanja ...to nisam znao, al drago mi je da ima nastavak, nekako je dobro sto se nije definitivno onako zavrsilo!
Da vidimo sta ce se dalje desavati, s tim sto naslov u prijevodu vjerovatno nece glasiti Svih sedam valova, ne bi imao smisla. Kao sto nisu mogli prevesti ni Gut gegen Nordwind pa od toga ispalo Protiv sjevernog vjetra.
- minjonja
- Posts: 3597
- Joined: 27/11/2009 09:17
- Location: Došljakistan
#5005 Re: Šta trenutno čitate?

komi promijenio nick :O
- Mannequin
- Posts: 1316
- Joined: 14/07/2009 14:50
- Location: FFM
#5006 Re: Šta trenutno čitate?
Lovac na zmajeve, Haled Hoseini
- ExNihilo
- Posts: 17072
- Joined: 23/01/2008 07:05
- Location: In the sheltering shade of the forest
#5007 Re: Šta trenutno čitate?
Drugi put je čitam. Strašna knjiga, strašan pisac.
-
Pera Trta
- Posts: 5420
- Joined: 06/02/2009 00:20
- Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.
#5008 Re: Šta trenutno čitate?
Svaka čast!Filter wrote:sadowl wrote:
hassel ... `nako...
na temu drugog svjetskog ova knjiga (tj. tri knjige) mi je br 1.
bitke i "cinjenice" o njima...
I meni je ova trotomna knjiga bila prvi izvor nekih osnovnih informacija o WW2. Inače, knjiga je holandskih autora, zanimljivo pisana i bogato ilustrovana. Izdata je prije 30-ak godina, ali i danas služi svojoj svrsi. U jugoslovenskom izdanju ubačena su poglavlja o WW2 u Jugoslaviji domaćih autora, ali je ideološka obojenost znatno umanjila njihovu istoriografsku vrijednost.
Hasselove knjige nisam čitao, jer sam negdje pročitao da je autor dao sebi previše "umjetničke slobode"
-
zelenashica
- Posts: 14489
- Joined: 19/08/2007 02:54
#5010 Re: Šta trenutno čitate?
Ima li neko "Lovac na zmajeve"-Hosseini u pdf formatu ili link?!
- Digla_da_kreci
- Posts: 6866
- Joined: 01/05/2010 19:03
#5011 Re: Šta trenutno čitate?
http://www.4shared.com/document/GHZLMg9 ... majeve.htmzelenashica wrote:Ima li neko "Lovac na zmajeve"-Hosseini u pdf formatu ili link?!
http://search.4shared.com/q/1/lovac%20na%20zmajeve
-
zelenashica
- Posts: 14489
- Joined: 19/08/2007 02:54
#5012 Re: Šta trenutno čitate?
HvalaDigla_da_kreci wrote:http://www.4shared.com/document/GHZLMg9 ... majeve.htmzelenashica wrote:Ima li neko "Lovac na zmajeve"-Hosseini u pdf formatu ili link?!
http://search.4shared.com/q/1/lovac%20na%20zmajeve
ps.I arminu velikoooo hvala.....
- Collector604
- Posts: 532
- Joined: 18/05/2011 04:42
- Location: Show ip interface brief
#5013 Re: Šta trenutno čitate?
Trenutno citam common latin phrases,da naucim makar jednu pa dosta,a kamoli dvije

-
Sarajevski_Marlboro
- Posts: 7686
- Joined: 01/05/2010 11:41
#5014 Re: Šta trenutno čitate?
Mislila sam uzeti "Braća Karamazovi",ali kako u posljednje vrijeme čitam samo rusku književnost,malo ću da predahnem uz "Ostrvo" Meše Selimovića. 
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5015 Re: Šta trenutno čitate?
reci kakvo je ostrvo kad pročitaš
- Collector604
- Posts: 532
- Joined: 18/05/2011 04:42
- Location: Show ip interface brief
#5016 Re: Šta trenutno čitate?
A pjeskovito ostrvo,kakvo ce biti drugoBlack swan wrote:reci kakvo je ostrvo kad pročitaš
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#5017 Re: Šta trenutno čitate?
Pobunjenik-Bajram Redzepagic
- Sookie McSue
- Posts: 338
- Joined: 17/08/2010 13:44
- Location: hair of gold and lips like cherries
#5018 Re: Šta trenutno čitate?
savršena je. S-a-v-r-š-e-n-a!SinjaD wrote:
![]()
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#5019 Re: Šta trenutno čitate?
ok, ok, vec sam je pribiljezio za citanje. Jest da ima preko 700 strana, al riskirat cu!?Sookie McSue wrote:savršena je. S-a-v-r-š-e-n-a!SinjaD wrote:
![]()
Gledao u Svjetlosti, kosta 20 KM, imal gdje jeftinije?
- lejlamo
- Posts: 8990
- Joined: 28/06/2010 15:54
- Location: suncana strana ulice
#5020 Re: Šta trenutno čitate?
knjiga o šesnaestogodišnjoj peoniji koja zbog ljubavi uvene i koja nakon smrti nastavlja voljeti svoga muškarca ...detaljno je opsian zagrobni život prema kineskom vjerovanju.....knjiga je malo više od uobičajene ljubavne priče...temelji se i na historijskim činjenicama...
na mene nije ostavila neki aman dojam....ali moze se procitati
- Spear
- Posts: 277
- Joined: 01/07/2011 20:27
- Location: in your head
#5021 Re: Šta trenutno čitate?
Na zapadu ništa novo - Remark
U zadnje vrijeme sam se navadio na njegove knjige, i svaka mi je dobra.
U zadnje vrijeme sam se navadio na njegove knjige, i svaka mi je dobra.
Last edited by Spear on 11/07/2011 22:50, edited 1 time in total.
- Truba
- Posts: 93848
- Joined: 17/03/2004 09:36
- Location: Vizantija
- Grijem se na: Plin i struju
- Horoskop: Vodolija
- Contact:
#5022 Re: Šta trenutno čitate?

naravno u prevodu
izgleda zanimljivo i čitljivo
- Bratov brat
- Posts: 631
- Joined: 06/07/2011 09:23
- Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...
#5023 Re: Šta trenutno čitate?
"Cekaj do proleca,Bandini"-Dzon Fante
"Nevin"- Harlan Koben
"Nevin"- Harlan Koben
-
Sarajevski_Marlboro
- Posts: 7686
- Joined: 01/05/2010 11:41
#5024 Re: Šta trenutno čitate?
Pročitah,nekako mi je sumorna,tmurna,nisam baš oduševljena.
Možda zbog prevelikih očekivanja nakon Tvrđave i Derviša,ali nije mi to to.Ne bih je ponovo čitala,za razliku od pomenutih.
Možda zbog prevelikih očekivanja nakon Tvrđave i Derviša,ali nije mi to to.Ne bih je ponovo čitala,za razliku od pomenutih.
- sadmire
- Posts: 2401
- Joined: 28/01/2008 15:38
- Location: zemlja galebova
#5025 Re: Šta trenutno čitate?
slicno sam se osjecao nakon citanja "Magle i mjesecine". Ocigledno je da njegova ostala djela i nisu bas uvjerljiva, ni sa knjizevnog aspekta, a ni u pogledu dojma koji ostavljaju na citaoca.Sarajevski_Marlboro wrote:Pročitah,nekako mi je sumorna,tmurna,nisam baš oduševljena.
Možda zbog prevelikih očekivanja nakon Tvrđave i Derviša,ali nije mi to to.Ne bih je ponovo čitala,za razliku od pomenutih.
Zato je izgleda bolje citati Dervisa i Tvrdjavu vise puta nego zapocinjati nesto drugo!?



