Bosna i Hercegovina (1947-1987)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#501 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by zlata »

Smail Aga wrote:
zlata wrote:


A sto se tice Krajisnika tada, njihova ideologija je bila Kruh, Kur'an i Krajina. ;-)
Kasnije su im na ta 3K naturili i Komunizam,
pa im je to komunisticko nasilje ocito sjelo na *****, jer su po mentalitetu ljudi koji ne duraju doktrine i diktatore.
Ako ne kuzis taj mentalitet, onda zbilja ne'am sta s'tobom raspravljati.





Ovaj tvoj 'krajiski ' lokal patriotizam je presmijesan,smjesnije od crnogorskoga.
U Bosni nema ljudi koji kao Krajisnici vole da gaje kult licnosti i da se uvlace 'vodzama' u guzici. Spisak je dugacak: Huska Miljkovic, Hamdija Pozderac,Fikret Abdic,Hamdija Abdic Tigar,Atif Dudakovic. Ovakvoga idolopoklonstva nigdje u Bosni nema. Evo primjer,posao Hadzo Efendic ( oslobodioc ,kralj i Tito Gorazda ) autom na slobodne paljanske teritorije,zaustavi ga neki lola na cesti i kaze izlazi iz auta. Njemu ti Efendic odgovara : Je li ti znas ko sam ja,ja sam Hadzo Efendic !! Lola sa kalasom mu uzvrati ; Mozda si ti u Gorazdu Hadzo ali ovdje sam ja Hadzo,izlazi napolje. :D :D :D
Nemate vi u Krajini ni zere toga,ni mrve :D :D :D Vas mentalitet je dupeuvlakacki,koliko god se vi ufuravali drugacije.
Pa ja ne'znam sto je tebi krivo sto Krajisnici vole svoje velikane.
Evo mene, nisam osoba sklona idolopoklonstvu,
ali
KAKO NE BITI ZAHVALAN Dudakovicu? i ponosan na ono sto je ucinio za Krajinu? a i za BiH?

Kako ne biti ponosan na Izeta Nanica? i sve one krajiske junake, koji su izdurali 3 godine opsade i izgladnjivanja pod najgorim uvjetima. OSUDJENI NA NESTANAK.

KAD ZNAS DA SE BEZ BORBE TAKVIH LJUDI, NIKAD NEBI MOG'O VRATIT U SVOJ RODNI KRAJ?

Mene samo zanima zasto drugarica Broz ne snima filmove o takvim ljudima?

Il'su takve price "too close to home" za komunjare.

Kad su ljudi prisiljeni napustit SVOJU JNA vojsku, da bi obranili sebe, svoje familije, svoj narod, i svoju zemlju, od iztrijebljenja.

ps. nemam prilike puno kontaktirat s' ljudima iz Istocne Bosne, tako da se ne bih usudila previse komentirat ili generalizirat o tamosnjem narodu.

Jedina familija koju sam uponzala je bila usko povezana s' vrhom SDA. I kako cujem, dobrane su te veze uspjeli unovcit i preselit se iz vukojebine u velegrad, jos i prije rata.
Inace, nisam mogla s'njima puno razgovarat. Razgovor s'njima je bio k'o udranje glavom o'zid.

Na koncu, jedina razlika izmedju te "pobozne" familije i Titinih seljacica-komunjara, je u tomu sto se Titini furaju na Bratstvo-Jedinstvo i Das Kapital, a ovi prvi na Ummet i Kur'an.
I jedni i drugi "prvaci" su se fino snasli $$$$ u post-komunistickom sistemu. :mrgreen:
Kad su pare u pitanju, nisu pitali "JE'L' HALAL"? :mrgreen:
Last edited by zlata on 22/07/2012 21:51, edited 2 times in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11529
Joined: 03/06/2011 11:33

#502 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by sinuhe »

U Bosni nema ljudi koji kao Krajisnici vole da gaje kult licnosti i da se uvlace 'vodzama' u guzici. Spisak je dugacak: Huska Miljkovic, Hamdija Pozderac,Fikret Abdic,Hamdija Abdic Tigar,Atif Dudakovic. Ovakvoga idolopoklonstva nigdje u Bosni nema.
Sa Miljkovicem i Pozdercima se moralo sjesti i razgovarati prosto jer su bili bitni ljudi. Istocna Bosna je onom ratu prosto pometena kao i u ovome. Bilo bi zanimljivo da je Huska duze pozivio, sta bi se sve izdesavalo...

Pozderci i Abdic(napopularniji predratni politicar) su zanimljivo iz tih dalekih predjela, elita i glavni grad se ne isticu posebno kod nas.
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#503 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by nemoguce vruce »

zlata wrote:
Smail Aga wrote:
zlata wrote:


A sto se tice Krajisnika tada, njihova ideologija je bila Kruh, Kur'an i Krajina. ;-)
Kasnije su im na ta 3K naturili i Komunizam,
pa im je to komunisticko nasilje ocito sjelo na *****, jer su po mentalitetu ljudi koji ne duraju doktrine i diktatore.
Ako ne kuzis taj mentalitet, onda zbilja ne'am sta s'tobom raspravljati.





Ovaj tvoj 'krajiski ' lokal patriotizam je presmijesan,smjesnije od crnogorskoga.
U Bosni nema ljudi koji kao Krajisnici vole da gaje kult licnosti i da se uvlace 'vodzama' u guzici. Spisak je dugacak: Huska Miljkovic, Hamdija Pozderac,Fikret Abdic,Hamdija Abdic Tigar,Atif Dudakovic. Ovakvoga idolopoklonstva nigdje u Bosni nema. Evo primjer,posao Hadzo Efendic ( oslobodioc ,kralj i Tito Gorazda ) autom na slobodne paljanske teritorije,zaustavi ga neki lola na cesti i kaze izlazi iz auta. Njemu ti Efendic odgovara : Je li ti znas ko sam ja,ja sam Hadzo Efendic !! Lola sa kalasom mu uzvrati ; Mozda si ti u Gorazdu Hadzo ali ovdje sam ja Hadzo,izlazi napolje. :D :D :D
Nemate vi u Krajini ni zere toga,ni mrve :D :D :D Vas mentalitet je dupeuvlakacki,koliko god se vi ufuravali drugacije.
Pa ja ne'znam sto je tebi krivo sto Krajisnici vole svoje velikane.
Evo mene, nisam osoba sklona idolopoklonstvu,
ali
KAKO NE BITI ZAHVALAN Dudakovicu? i ponosan na ono sto je ucinio za Krajinu? a i za BiH?

Kako ne biti ponosan na Izeta Nanica? i sve one krajiske junake, koji su izdurali 3 godine opsade i izgladnjivanja pod najgorim uvjetima. OSUDJENI NA NESTANAK.

KAD ZNAS DA SE BEZ BORBE TAKVIH LJUDI, NIKAD NEBI MOG'O VRATIT U SVOJ RODNI KRAJ?

Mene samo zanima zasto drugarica Broz ne snima filmove o takvim ljudima?

Il'su takve price "too close to home" za komunjare.

Kad su ljudi prisiljeni napustit SVOJU JNA vojsku, da bi obranili sebe, svoje familije, svoj narod, i svoju zemlju, od iztrijebljenja.
Smeta mu jer su cetalji u Krajini redovno dobivali fasung :mrgreen:
Da je ne daj Boze Krajina pala u cetnicke ruke, ovaj bi pijun danas bio presretan. Sad mu nista drugo ne preostaje nego pljuvanje po najboljim bosanskim gazijama...al dzaba mu, ne moze on toliko hraknut' koliko ih mi cijenimo :bih:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#504 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by zlata »

Smail Aga wrote:
zlata wrote:


A sto se tice Krajisnika tada, njihova ideologija je bila Kruh, Kur'an i Krajina. ;-)
Kasnije su im na ta 3K naturili i Komunizam,
pa im je to komunisticko nasilje ocito sjelo na *****, jer su po mentalitetu ljudi koji ne duraju doktrine i diktatore.
Ako ne kuzis taj mentalitet, onda zbilja ne'am sta s'tobom raspravljati.

Ovaj tvoj 'krajiski ' lokal patriotizam je presmijesan,smjesnije od crnogorskoga.
U Bosni nema ljudi koji kao Krajisnici vole da gaje kult licnosti i da se uvlace 'vodzama' u guzici. Spisak je dugacak: Huska Miljkovic, Hamdija Pozderac,Fikret Abdic,Hamdija Abdic Tigar,Atif Dudakovic. Ovakvoga idolopoklonstva nigdje u Bosni nema. Evo primjer,posao Hadzo Efendic ( oslobodioc ,kralj i Tito Gorazda ) autom na slobodne paljanske teritorije,zaustavi ga neki lola na cesti i kaze izlazi iz auta. Njemu ti Efendic odgovara : Je li ti znas ko sam ja,ja sam Hadzo Efendic !! Lola sa kalasom mu uzvrati ; Mozda si ti u Gorazdu Hadzo ali ovdje sam ja Hadzo,izlazi napolje. :D :D :D
Nemate vi u Krajini ni zere toga,ni mrve :D :D :D Vas mentalitet je dupeuvlakacki,koliko god se vi ufuravali drugacije.
Nije mi jasno sta te muci.
Sto su se Krajisnici obranili?
Sto nije cijela Krajina iztrijebljena?
Sto ljudi prepoznaju istinske vodje i junake u svojim redovima, i cijene njihove zasluge?

A to "dupeuvlakacki"? Sta ti to znaci?
Jer borba za opstanak nije politika i donekle dupeuvlacenje?
Il' je tebi veci junak jadan, mrtav covjek koji je k'o jadno tele o'so na klanje,
ili onaj koji se borio, (i puskom, i mozgom i dupeuvlakacki), pa prezivio?

Tebi je izgleda krivo sto se Bihac drz'o, a Srebrenica pala?
Pa tu uspjesniju borbu za opstanak smatras dupeuvlacenjem?

Da ti skratim muke.....
Nisu Krajisnici bolji od ostalih ljudi, niti veci ratnici...itd.
Mozda se po mentalitetu razlikuju, ali nije to nebo i zemlja. :|

Krajina je imala jednu golemu prednost u odnosu na Istocnu Bosnu, a to je da je i Hrvatskoj bilo stalo da se razvali Cetnikistan zapadno od Une. Eto, to ti je velika razlika. Krajisnici nisu mogli puno racunat na Sarajevo, ali su nekako nasli zajednicki interes sa Zagrebom.
Ne zaboravi da je puno $$$$ oslo u svacije dzepove po Zagrebu,
da bi se i Tudjmanova svita nekako smilovala na Krajinu.
Bog zna kol'ko je iranske i svacije love o'slo HDZ-ovcima.
To samo insideri znadu, a ti vjerojatno sute,
jer su i sami umakali papke u $$$ pekmez.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#505 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by LBVIEW »

Smail Aga wrote:
zlata wrote:


A sto se tice Krajisnika tada, njihova ideologija je bila Kruh, Kur'an i Krajina. ;-)
Kasnije su im na ta 3K naturili i Komunizam,
pa im je to komunisticko nasilje ocito sjelo na *****, jer su po mentalitetu ljudi koji ne duraju doktrine i diktatore.
Ako ne kuzis taj mentalitet, onda zbilja ne'am sta s'tobom raspravljati.





Ovaj tvoj 'krajiski ' lokal patriotizam je presmijesan,smjesnije od crnogorskoga.
U Bosni nema ljudi koji kao Krajisnici vole da gaje kult licnosti i da se uvlace 'vodzama' u guzici. Spisak je dugacak: Huska Miljkovic, Hamdija Pozderac,Fikret Abdic,Hamdija Abdic Tigar,Atif Dudakovic. Ovakvoga idolopoklonstva nigdje u Bosni nema. Evo primjer,posao Hadzo Efendic ( oslobodioc ,kralj i Tito Gorazda ) autom na slobodne paljanske teritorije,zaustavi ga neki lola na cesti i kaze izlazi iz auta. Njemu ti Efendic odgovara : Je li ti znas ko sam ja,ja sam Hadzo Efendic !! Lola sa kalasom mu uzvrati ; Mozda si ti u Gorazdu Hadzo ali ovdje sam ja Hadzo,izlazi napolje. :D :D :D
Nemate vi u Krajini ni zere toga,ni mrve :D :D :D Vas mentalitet je dupeuvlakacki,koliko god se vi ufuravali drugacije.
Ako vam je iko u proslom ratu uzeo mjeru i propisno obrisao pod s vasim toboznjim 'erojstvom, to su upravo krajiski Bosnjaci, od Buzima,preko Grabeza pa do Sanskog Mosta, kad su oni,sto su po Bijeljini 92-e sutali mrtve civile, zoljama istjerivani iz zgrade Poste. :dance: Toliko ste dobili po usima od istih da vam i dan danas zvoni, pa svoje komplekse malo po malo ispoljavate i na ovom podforumu sve se krijuci se iza bosnjackih nickova. :mrgreen:
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#506 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by avicena »

nosara wrote: Samo 600.000...? Zato je i smijenjen... :wink:

Kažu da nije zbog toga nego što nije znao tečno čitati. :wink:

parabellum_9mm
Posts: 44
Joined: 18/07/2012 18:11

#507 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by parabellum_9mm »

avicena wrote:
nosara wrote: Samo 600.000...? Zato je i smijenjen... :wink:

Kažu da nije zbog toga nego što nije znao tečno čitati. :wink:

nije ni Bravar bolje znao..k'o da su jedan od drugog prepisivali u klupi na testu :lol:
parabellum_9mm
Posts: 44
Joined: 18/07/2012 18:11

#508 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by parabellum_9mm »

nosara wrote:
Samo 600.000...? Zato je i smijenjen... :wink:
ovo se zove, ne fašizam, nego komunizam .... :run:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#509 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by zlata »

It_is_a_Leclerc wrote:Prva stvar, u Cazinu je bilo ustaša. U Cazinu su vladale ustaše. Pa ljudi dragi, Kvaternik je lično boravio u Cazinu noseći fes na glavi u pokušajima da nagovori Nuriju Pozderca da pređe u ustaše. Čuj, nije bilo ustaša... :roll:

Druga stvar, vidim da su neki opet zbunjeni. Da li je uzrok toj tzv. buni bio otpor komunističkoj vlasti (kako vi tvrdite) ili protest protiv povećanja poljoprivrednih nameta (kako glasi službeno objašnjenje) ?
Je'l' u Cazinu bilo Ustasa prije 1941-e? Je'l' ih ima sada?
Govoris o Ustastvu kao da je to ideologija i fenomen koji je ukorijenjen u tom kraju, i koja bi upravo bilo JEDINI razlog za pobunu u Cazinu..... :lol:
Kao da je gladnim ljudima bilo stalo do Ustastva i Ante Pavelica.... :lol:

Smjesan si, bezobrazan i zlonamjeran. Tipicno komunjarsko pre*eravanje, i optuzivanje svih suparnika za fasizam, ustastvo, narodno neprijateljstvo, i slicne ****arije.

Bilo je Ustasa kad su dosle Svabe, okupirali drzavu, postavili Antu da radi sta hoce, kad su se Srbi namah fatili pusaka i nozeva da kolju, progone i satiru obican narod. Po takvim uvjetima i ti bili il' o'so u Ustase, il' bi se skriv'o u sumi, il na tavanu. Drugog izlaza nebi im'o.
Ta ideologija je jedva zazivjela i u Hrvatskoj, a kamo'li u BiH i Krajini. A i ako je imala ikakav uspjeh, Ustase su se mogle zahvalit Adolfu Hitleru i bahatoj velikosrpskoj politici prije 1941-e, koja je donekle i legitimizirala hrvatski separatizam.

Govoris kao da su svi krajiski koljaci, izmedju 1941-1945-e, bili samo iz redova Bosnjaka (ili Hrvata),
kao da se Cetnici i Srbi u raznim vojskama nisu dobrane naklali ostalih, cesto prije neg' sto bi se preko noci presaltali u Partizane.

Ako je ta ustaska-fasistoidna idologija bila toliko duboko ukorijenjena u Cazinu i okolici....molim te nabroj mi broj Ustasa iz tog kraja, koji su bili aktivni u ustaskom pokretu jos prije 1941-e, i posebno mi objasni koliki je mogao biti njihov utjecaj na obican narod, koji je bio jedva pismen, narod kojem su najveca knjizevna djela bili Kur'an i ilmihali, vrhunac nauka je bilo postati hafiz.
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#510 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by avicena »

zlata wrote:
Ako je ta ustaska-fasistoidna idologija bila toliko duboko ukorijenjena u Cazinu i okolici....
Ja ne vjerujem jer vezano za temu se desilo ovo...
Komandant Cazinske bune, Milan Božić, ugledni seljak iz srpskog sela Crnaja (selo između muslimanskih sela Tršca i Šturlića) i Ale Čović, njegov zamjenik, iz sela Liskovac, inače vođa Muslimana u buni, mjesec dana nakon bune, pored još nekolicine, osuđeni su na smrt. U novembru 1950. kaznu streljanjem je država i izvršila. Prije streljanja upitani su koja im je posljednja želja. Obojica su odgovorili isto, a to je da ih ukopaju skupa u istu raku, u jedan grob. Jeste da su njih dvojica bili već i prijatelji prije Bune, ali ta njihova simbolična želja govori mnogo više.

Vera Kržišnik-Bukić
User avatar
nosara
Posts: 22695
Joined: 30/03/2005 12:10
Location: Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

#511 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by nosara »

avicena wrote:
zlata wrote:
Ako je ta ustaska-fasistoidna idologija bila toliko duboko ukorijenjena u Cazinu i okolici....
Ja ne vjerujem jer vezano za temu se desilo ovo...
Komandant Cazinske bune, Milan Božić, ugledni seljak iz srpskog sela Crnaja (selo između muslimanskih sela Tršca i Šturlića) i Ale Čović, njegov zamjenik, iz sela Liskovac, inače vođa Muslimana u buni, mjesec dana nakon bune, pored još nekolicine, osuđeni su na smrt. U novembru 1950. kaznu streljanjem je država i izvršila. Prije streljanja upitani su koja im je posljednja želja. Obojica su odgovorili isto, a to je da ih ukopaju skupa u istu raku, u jedan grob. Jeste da su njih dvojica bili već i prijatelji prije Bune, ali ta njihova simbolična želja govori mnogo više.

Vera Kržišnik-Bukić
Bratstvo-jedinstvo... A vi u to ne vjerujete, sram vas bilo... :roll:
nemoguce vruce
Posts: 748
Joined: 13/03/2012 15:41

#512 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by nemoguce vruce »

nosara wrote:
avicena wrote:
zlata wrote:
Ako je ta ustaska-fasistoidna idologija bila toliko duboko ukorijenjena u Cazinu i okolici....
Ja ne vjerujem jer vezano za temu se desilo ovo...
Komandant Cazinske bune, Milan Božić, ugledni seljak iz srpskog sela Crnaja (selo između muslimanskih sela Tršca i Šturlića) i Ale Čović, njegov zamjenik, iz sela Liskovac, inače vođa Muslimana u buni, mjesec dana nakon bune, pored još nekolicine, osuđeni su na smrt. U novembru 1950. kaznu streljanjem je država i izvršila. Prije streljanja upitani su koja im je posljednja želja. Obojica su odgovorili isto, a to je da ih ukopaju skupa u istu raku, u jedan grob. Jeste da su njih dvojica bili već i prijatelji prije Bune, ali ta njihova simbolična želja govori mnogo više.

Vera Kržišnik-Bukić
Bratstvo-jedinstvo... A vi u to ne vjerujete, sram vas bilo... :roll:
Nosara...nekad bilo, vise ne...
User avatar
avicena
Posts: 2316
Joined: 08/07/2005 00:19

#513 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by avicena »

nemoguce vruce wrote:
nosara wrote:
Bratstvo-jedinstvo... A vi u to ne vjerujete, sram vas bilo... :roll:
Nosara...nekad bilo, vise ne...
Uvijek bilo šuhveli. 1971.

semirizsvemira
Posts: 1094
Joined: 24/05/2012 00:42

#514 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by semirizsvemira »

avicena wrote:
nemoguce vruce wrote:
nosara wrote:
Bratstvo-jedinstvo... A vi u to ne vjerujete, sram vas bilo... :roll:
Nosara...nekad bilo, vise ne...
Uvijek bilo šuhveli. 1971.

Samo su naivni bosnjaci vjerovali u ovu glupost i sto je najgore jos uvijek vjeruju poslije svega sto su im braca pripremila 1992 .
Ljudi su se bolje pazili za vrijeme Austrougarske i Turske
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#515 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by vatrogasac »

Dokumentarni film "Cazinska buna-Neispričana priča" samo je kratak presjek svjedočenja o onom što se dešavalo maja 1950.godine u Cazinskoj Krajini. Urađen u povodu obilježavanja 62.godišnjice "Cazinske bune" skreće pažnju na mučna ubistva ljudi i posljedice s kojima su se ljudi ovog kraja još dugo nosili nakon 1950. Nosi naslov "Neipričana priča", jer je još bezbroj priča o kojima se decenijama šuti, a čiji zajednički naslov je "Cazinska buna".

Film nastao u produkciji RTV Cazin pod pokroviteljstvom Općine Cazin.

User avatar
holowey
Posts: 8474
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#516 Re: Cazinska buna - komunisticki zlocin da ili ne

Post by holowey »

zanorano wrote: NAPOMENA: Ovo nije SPAM jer Kraljevska Porodica ništa ne prodaje niti na svojim portalima ima reklame, pa je svako uklanjanje ovih postova očito POLITIČKI motivisano.
nije ba politicki motivisano nego smori, svaka *ebena tema ima ovaj post, pa dokle vise? plati reklamu, budi vidljiv, nemoj sa spamanjem svake teme na forumu da pokazujes parazitski stil monarhista
User avatar
pojedinac
Posts: 1461
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#517 Re: Cazinska buna 1950.

Post by pojedinac »

DANAS SE NAVRŠAVA 65 GODINA OD USTANKA U KRAJINI

DA SE NE ZABORAVI: Cazinska buna, najkrvavija pobuna bosanskih seljaka

Image

Objavljeno prije 4 minute / 6. Maj 2015

Privođenja, ubistva i mučenja obilježila su zauvijek 6. maj 1950. godine. Bila je to najkrvavija pobuna bosanskih seljaka, Cazinska buna, koju ne smijemo nikada zaboraviti. Na današnji dan, prije 65 godina, došlo je do oružane pobune seljaka u tadašnjim srezovima Cazin, Velika Kladuša i Slunj. Seljaci su se bunili protiv nepravednih i agresivnih metoda “narodne vlasti” prilikom “otkupa” poljoprivrednih proizvoda i protiv raznoraznih fizičkih i psihičkih maltretiranja odbornika “narodnih odbora” i predstavnika organa vlasti..

Ustanici su napali nekoliko zemljoradničkih zadruga i razoružali nekoliko policajaca, a na današnji dan, 06.05.1950. godine, oružano su napali Veliku Kladušu i Cazin. U ustanku je učestvovalo oko 720 osoba, ustanak je ugušen, petnaestak učesnika je osuđeno na smrt streljanjem, na desetine ih je osuđeno na kazne zatvora i društveno korisnog rada. 115 porodica sa oko 700 članova bilo je osuđeno na “kolektivnu kaznu iseljenja”. Radilo se, dakle, o preseljenju na područje općine Srbac, što je nezapamćen slučaj drugdje takve sankcije za cijeli period komunističke vladavine u cijeloj Jugoslaviji. Naime, iako za to nije postojao nikakav zakonski i pravni osnov niti je u postojećem zakonodavstvu Federativne Republike Jugoslavije uopće nekim propisom bila predviđena krivična kazna “kolektivnog preseljenja” cijelih porodica, jer se takva norma nije mogla iščitati ni u Zakonu o zaštiti države iz 1946. godine, ni u Krivičnom zakonu iz 1947. godine, ni u Zakonu o vrsti sankcija i kazni, nakon suđenja ovih 115 porodica, većinom muslimana s ukupno 777 članova (uključujući i žene, djecu i starce) je kolektivno iseljeno s područja cazinske i kladuške općine (gdje je živjelo preko 90% muslimanskog stanovništva) na područje općine znakovitog imena – Srbac (gdje je živjelo preko 90% pravoslavnog srpskog stanovništva).

Ova mjera kolektivnog iseljenja gdje su i maloljetna djeca bila kažnjena za “grijehe” svojih očeva je inače bila jedino usporediva sa sličnim “kaznenim akcijama” Staljina u SSSR-u uperenim protiv cijelih “nepočudnih naroda” (Čečena, krimskih Tatara, Kalmika, itd.), koji su kolektivno iseljavani iz svojih domova i preseljavani na druge lokacije, kojom prilikom su neki narodi potpuno nestali, što sve ima elemente genocida.

Postoje i dosta jaki argumenti da je sama pobuna inicirana i podsticana baš iz Beograda i da su neke vođe pobune (pravoslavci i muslimani) prije samog otpočinjanja bune bile u stalnom kontaktu s nekim članovima UDBA-e, oficirima JNA u kasarni u Bihaću, a postoje jake indicije da je podršku otpočinjanju bune dao jedan od prvih ljudi tadašnje KPJ-e, Milovan Đilas. Naime, bio je to period nakon rezolucije Infomibora i sukoba Jugoslavije sa SSSR-m i Staljinom, a sam Đilas je par godina poslije napustio KPJ i postao jedan od poznatijih komunističkih disidenata.

Izgleda da su u problematiku oko pobune bili upetljani i neki bošnjački muslimanski partijski rukovodioci, poput Hakije Pozderca, koji se nakon obračuna države s „pobunjenicima“ seli zastalno u Beograd i rijetko nakon toga posjećuje Krajinu.

Prema nekim dokumentima, organi UDBA-e su bili nekoliko dana prije počinjanja bune preko svojih doušnika upoznati da je narod nezadovoljan i da se sprema pobuna, ali izgleda da nekome u vrhu Partije i države nije bilo u interesu da se išta spriječi, već naprotiv, da imaju razlog da poduzmu represije prema muslimanskom stanovništvu tog dijela Krajine.

Naime, ovaj dio Krajine je jedan od rijetkih krajeva BiH u kome su Bošnjaci muslimani iz II svjetskog rata izašli skoro nimalo oštećeni od četnika i nihovih klanja. U toku čitavog rata ovaj kraj je predvođen bošnjačkim junakom Huskom Miljkovićem (rođen 1905. godine), koji je 1943. godine napustio partizane i osnovao vlastitu vojsku tzv. “Huskina vojska”, a koja je radila na principu „Muslimanske milicije“ i u različitim vidovima sarađivala s okupatorom i ustašama, ali je sačuvala bošnjački narod toga kraja od četničkih pokolja.

Činjenica da su općine Cazin i Velika Kladuša bile jedine dvije općine u BiH prije rata u kojima su Bošnjaci muslimani činili preko 90% stanovništva, i to ratobornog i prkosnog stanovništva vijekovima sklonog “posezanju za oružjem” u zaštiti svojih prava, sigurno nije bila irelavantna u insceniranju i poticanju ovih dviju “pobuna” u samo 40 -ak godina.

O Cazinskoj buni se skoro 50 godina uglavnom šutjelo. Tek 1991. godine izašla je iz štampe knjiga Vere Kržišnik – Bukić “Cazinska buna 1950”, koja je detaljnije obradila ovo pitanje. Djelomično su se poslije ovog zadnjeg rata ove teme dotakli i Mustafa Imamović u svojoj “Historiji Bošnjaka” i Mirsad D. Abazović u knjizi “Kadrovski rat za BiH”.

U Cazinu i Kladuši veći dio dokumentacije vezane za Cazinsku bunu je uništen, a prema izjavi arhivskog radnika Čede Zorića, navedenoj u knjizi Vere Kržišnik – Bukić “Cazinska buna 1950”, dio dokumentacije je predat tvornici «Ljepenka» u Cazinu kao sirovinska prerada i tako uništen. Jedan dio dokumentacije o ovoj buni je završio u Beogradu (gdje je bila centrala UDBA-e i komanda JNA), a sudbina te dokumentacije je nepoznata.

Bilo bi interesantno danas saznati šta se desilo s onih 777 prognanika (uglavnom muslimana) koji su davne 1950. godine preseljeni u Srbac, odnosno s njihovim potomcima, da li se neko od tih ljudi uspio vratiti poslije u Krajinu, kako su oni preostali Bošnjaci muslimani prošli u Srpcu u ovome posljednjem ratu, da li ima muslimana u Srpcu…

Cazin.NET
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#518 Re: Cazinska buna 1950.

Post by It_is_a_Leclerc »

Neka je vječni rahmet Bošnjacima koje je ubila Titova komunistička partija, a koji su samo tražili da im se ne otima zemlja i djedovina.
Naročito je tužna sudbina Bošnjaka Cazina koje je Titova komunističko-četnička partija raselila - u Srbac, jer je znala da su svi muslimani, pa su im seobom u Srbac poslali i više nego jasnu poruku.

Ipak, tekst koji je gore postavljen je netačan u nizu podataka. Za početak, slika koja je postavljena je djelo autora Artura Brunera Dvoraka i dati sa početka 20. vijeka, tačnije iz 1904. godine.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#519 Re: Cazinska buna 1950.

Post by julisiz es grant »

Ko god da je autor gornjeg teksta, očito nije čitao izvanrednu knjigu prof Kržišnik-Bukić, koja se pominje u tekstu, a koje je još uvijek nedosegnuto istoriografsko djelo na ovu temu. Da jeste, našao bi podatak da se velika većina od oko 700 prognanih za koje se pita gdje su (ako misli na to gdje su sada, većina i nisu među živima, obzirom da je prošlo 65 godina) vratilo svojim kućama nakon par godina progonstva u srbačkom kraju. Ili jednostavno, da se malo raspitao po Cazinu sigurno bi našao mnoštvo potomaka prognanih, ili čak i živih svjedoka (onih koji su tada bili djeca).
Takođe, od 15-ak osuđenih na smrt, strijeljana su sa područja Cazina svega trojica, od kojih je samo jedan bio Musliman (Ale Čović). Ostali su pomilovani i dobili po 20 godina zatvora (ali su na kraju svi odslužili mnogo manje). S druge strane, oba osuđena na smrt sa slunjskog sreza (Srbi dakle) su i pogubljena.
Cazinska buna bila je tragičan slučaj, šta god da je bio njen povod. Iako šteta od strane razuzdane i neorganizovane gomile seljaka, mahom muslimana, je bila samo materijalna (uništene i opljačkane zadruge i trgovine), niko na strani vlasti nije poginuo, 10-ak pobunjenika je ubijeno bez suđenja odmah nakon hvatanja. Vjerovatno najbolniji dio jeste bilo protjerivanje porodica, drastična mjera kojom je cijeli jedan kraj nasilno prebačen na sasvim strano područje, naseljeno mahom srpskim življem (koje je prognanicima nesebično pomagalo u okviru svojih mogućnosti, jer su i sami bili siromašni). Još gore je kad se zna da se radilo uglavnom o ženama i djeci, jer su muške glave (dakle, hranioci porodica) bile u zatvoru ili su bili ubijeni. Šta su sve ti ljudi morali da pretrpe, najrječitije govori svjedočenje Begze Čović, žene/udovice Ale Čovića, navedeno u pomenutoj knjizi.
Drastičan odgovor države (progonstvo porodica i visoke kazne učesnicima) donekle je razumljiv jer, ma kako neorganizovana bila, bila je to prva (i jedina) oružana pobuna u Titovoj Jugoslaviji. Ipak, koliko nečovječna, mjera progona porodica bila je i potpuno nezakonita, jer nije postojala ni kao sankcija ni mjera prevencije u krivičnom zakonu, ni tada ni kasnije. Svi bivši funkcioneri koji su svjedočili u knjizi (a većina je pristala da svjedoči) složili su se da je to bila nehumana i pogrešna mjera, naređena "odozgo" (vjerovatno od Rankovića, a da je tako masovan poduhvat mogao proći bez znanja Josipa Broza, mogu vjerovati još samo najnaivniji).
Last edited by julisiz es grant on 06/05/2015 17:55, edited 1 time in total.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#520 Re: Cazinska buna 1950.

Post by julisiz es grant »

It_is_a_Leclerc wrote:Neka je vječni rahmet Bošnjacima koje je ubila Titova komunistička partija, a koji su samo tražili da im se ne otima zemlja i djedovina.
Naročito je tužna sudbina Bošnjaka Cazina koje je Titova komunističko-četnička partija raselila - u Srbac, jer je znala da su svi muslimani, pa su im seobom u Srbac poslali i više nego jasnu poruku.

Ipak, tekst koji je gore postavljen je netačan u nizu podataka. Za početak, slika koja je postavljena je djelo autora Artura Brunera Dvoraka i dati sa početka 20. vijeka, tačnije iz 1904. godine.
Evo, ja sam na neke od netačnosti ukazao na početku mog gornjeg posta.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#521 Re: Cazinska buna 1950.

Post by KENJAC »

Ti Krajisnici , to je posebna sorta. Mora im se priznati da imaju sve karakteristike autohtonog naroda ! Kroz sve sisteme su provejavali neki Hrnjice , Miljkovici , Cazinske Bune i ne manje znacajni Abdici.... Zanimljivo je istaci da ta atohtonost nije toliko povezana religijskim osnovama. To da su vecina ucesnika u svim ovim dogadjajima muslimani ili Bosnjaci ne znaci da je to bio taj odlucujuci momenat. Huska Miljkovic je imao znacajnu saradnju i sa partizanima a neki kazu i sa cetnicima. Taj narod ima jako istancan osjecaj za pravdu i za realnost. Zasto reci da je Cazinska buna ugusena u krvi od Srbo-Cetnicke SFRJ a ne reci ko je ugusio i zbog cega Fikretovu Krajinu. Jer je i Fikret saradjivo sa onim onomo ??? Cazinska Buna nije "vlasnistvo" ondasnjih muslimana. Cinjenica je da su drugi bili puno manje zastupljeni je logicna , jer ih je puno manje bilo ! Vise elemenata za neku vrstu autonomije istorijski ima Cazinska krajina nego danas Republika Srpska!
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#522 Re: Cazinska buna 1950.

Post by It_is_a_Leclerc »

KENJAC wrote:Ti Krajisnici , to je posebna sorta. Mora im se priznati da imaju sve karakteristike autohtonog naroda ! Kroz sve sisteme su provejavali neki Hrnjice , Miljkovici , Cazinske Bune i ne manje znacajni Abdici.... Zanimljivo je istaci da ta atohtonost nije toliko povezana religijskim osnovama. To da su vecina ucesnika u svim ovim dogadjajima muslimani ili Bosnjaci ne znaci da je to bio taj odlucujuci momenat. Huska Miljkovic je imao znacajnu saradnju i sa partizanima a neki kazu i sa cetnicima. Taj narod ima jako istancan osjecaj za pravdu i za realnost. Zasto reci da je Cazinska buna ugusena u krvi od Srbo-Cetnicke SFRJ a ne reci ko je ugusio i zbog cega Fikretovu Krajinu. Jer je i Fikret saradjivo sa onim onomo ??? Cazinska Buna nije "vlasnistvo" ondasnjih muslimana. Cinjenica je da su drugi bili puno manje zastupljeni je logicna , jer ih je puno manje bilo ! Vise elemenata za neku vrstu autonomije istorijski ima Cazinska krajina nego danas Republika Srpska!
Zato što je Cazinska buna bila buna seljaka protiv socijalne nepravde lažno socijalističke države, a Fikret Abdić je okrenuo brata na brata, podijelio oružje šačici sljedbenika i naredio borbu protiv države kojoj su Krajišnici još 1992. obećali vjernost.
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#523 Re: Cazinska buna 1950.

Post by KENJAC »

Previse je lako bilo tako odgovorit. Sad ulazit u tu pricu nas tjera daleko od teme. Cazinska buna jest bila ekonomska buna, ali zar i Fikret nije imo tragove ekonomskog u svojoj zamisli. Ko je okrenuo koga protiv koga ... ta tema jos nije zrela, kao sto se nije bilo 51 pametno o tome pricat. Moj akcenat je bio na tome da autohtona teznja Krajisnika nije zasnovana na religijskom osnovu kao sto su danasnje teznje o toboznjoj autohtonosti !
User avatar
pojedinac
Posts: 1461
Joined: 02/06/2006 19:02
Contact:

#524 Re: Cazinska buna 1950.

Post by pojedinac »

KENJAC wrote:Ti Krajisnici , to je posebna sorta. Mora im se priznati da imaju sve karakteristike autohtonog naroda ! Kroz sve sisteme su provejavali neki Hrnjice , Miljkovici , Cazinske Bune i ne manje znacajni Abdici.... Zanimljivo je istaci da ta atohtonost nije toliko povezana religijskim osnovama. To da su vecina ucesnika u svim ovim dogadjajima muslimani ili Bosnjaci ne znaci da je to bio taj odlucujuci momenat. Huska Miljkovic je imao znacajnu saradnju i sa partizanima a neki kazu i sa cetnicima. Taj narod ima jako istancan osjecaj za pravdu i za realnost. Zasto reci da je Cazinska buna ugusena u krvi od Srbo-Cetnicke SFRJ a ne reci ko je ugusio i zbog cega Fikretovu Krajinu. Jer je i Fikret saradjivo sa onim onomo ??? Cazinska Buna nije "vlasnistvo" ondasnjih muslimana. Cinjenica je da su drugi bili puno manje zastupljeni je logicna , jer ih je puno manje bilo ! Vise elemenata za neku vrstu autonomije istorijski ima Cazinska krajina nego danas Republika Srpska!
Ovdje se ne radi ni o kakvom vlasništvu već o zločinu i žrtvama zločina, a ondašnji “Muslimani” su te najveće žrtve.

P.S. Ne trolaj temu sa četničkom tvorevinom i Abdićem.
bhnapoleon1
Posts: 6522
Joined: 11/05/2014 23:47

#525 Re: Cazinska buna 1950.

Post by bhnapoleon1 »

It_is_a_Leclerc wrote:
KENJAC wrote:Ti Krajisnici , to je posebna sorta. Mora im se priznati da imaju sve karakteristike autohtonog naroda ! Kroz sve sisteme su provejavali neki Hrnjice , Miljkovici , Cazinske Bune i ne manje znacajni Abdici.... Zanimljivo je istaci da ta atohtonost nije toliko povezana religijskim osnovama. To da su vecina ucesnika u svim ovim dogadjajima muslimani ili Bosnjaci ne znaci da je to bio taj odlucujuci momenat. Huska Miljkovic je imao znacajnu saradnju i sa partizanima a neki kazu i sa cetnicima. Taj narod ima jako istancan osjecaj za pravdu i za realnost. Zasto reci da je Cazinska buna ugusena u krvi od Srbo-Cetnicke SFRJ a ne reci ko je ugusio i zbog cega Fikretovu Krajinu. Jer je i Fikret saradjivo sa onim onomo ??? Cazinska Buna nije "vlasnistvo" ondasnjih muslimana. Cinjenica je da su drugi bili puno manje zastupljeni je logicna , jer ih je puno manje bilo ! Vise elemenata za neku vrstu autonomije istorijski ima Cazinska krajina nego danas Republika Srpska!
Zato što je Cazinska buna bila buna seljaka protiv socijalne nepravde lažno socijalističke države, a Fikret Abdić je okrenuo brata na brata, podijelio oružje šačici sljedbenika i naredio borbu protiv države kojoj su Krajišnici još 1992. obećali vjernost.
Nasljednik tih krajisnika Hrnjica, Miljkovića nije Abdić nego V korpus na čelu sa Atifom Dudakovićem.
Post Reply