crnci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#501 Re: crnci

Post by cyprus »

fra Ivan Šarčević wrote:...Nacionalizam je izraz primitivne političnosti, domovinu shvaća kao »neprozračeni brlog« (Havel) u kojem obitavaju nesamokritični, primitivni istomišljenici, primitivni više moralno nego izobrazbom, bešćutnici za pravo i pravdu drugih. Nacionalizam unizuje ljudskost, a religiju politizira i retradicionalizira do kiča. Nacionalist se više boji vođe i kolektivne optužbe da je izdajnik naroda nego što je bogobojazan...
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#502 Re: crnci

Post by kosava »

Bilo i ostalo. Poluznanje je opasnije od neznanja
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#503 Re: crnci

Post by MyTao »

kosava wrote:[quote="Nomo"

nacinalista je umobolnik i to nije nimalo pozitivno .
Najpozitivnije sto jedan covjek moze biti je da bude nacionalista.[/quote]

Ee moj kosava, samo se dublje kopas s ovim izjavama... Nesto sto dijeli ljude na ove i one nikako ne moze biti nesto pozitivno.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#504 Re: crnci

Post by kosava »

E moj MyTao kad bi ti ko i nomo znao razliku izmedju nacionaliste i soviniste to be bio uspjeh.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#505 Re: crnci

Post by MyTao »

kosava wrote:E moj MyTao kad bi ti ko i nomo znao razliku izmedju nacionaliste i soviniste to be bio uspjeh.
Prije bi reko da si ti malo pomjesao patriotizam sa nacionalizmom... Ali i onaj nacionalizam kako si ga ti opisao ne moze biti nesto pozitivno. Zar vec nema dovoljno stvari koje razdvajaju ljude u rasi i religiji? ali za neke je i to pozitivna stvara.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#506 Re: crnci

Post by kosava »

Patriotizam je drugi oblik nacionalizma, ono kada volis svoju vojsku.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#507 Re: crnci

Post by MyTao »

kosava wrote:Patriotizam je drugi oblik nacionalizma, ono kada volis svoju vojsku.

Nikad... zivis u Americi, kad je to neko ovdje patriotizam nazvao nacionalizmom? A non stop melju o patrotizmu, posebno na tvojoj vjerovatno omiljenoj TV kuci FOX NEWS.

Potrazi na google "nationalists" i vidi sta ti dodje.

Image
Last edited by MyTao on 31/12/2014 00:48, edited 1 time in total.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#508 Re: crnci

Post by MyTao »

dupli
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#509 Re: crnci

Post by S4mpion »

Izađite iz bajke i prestanite sa šupljom kako ne valja ništa što razdvaja ljude na ove i one, ako ništa, dvojica ljudi će se razići zbog različitih mišljenja.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#510 Re: crnci

Post by kosava »

MyTao wrote:
kosava wrote:Patriotizam je drugi oblik nacionalizma, ono kada volis svoju vojsku.

Nikad... zivis u Americi, kad je to neko ovdje patriotizam nazvao nacionalizmom? A non stop melju o patrotizmu, posebno na tvojoj vjerovatno omiljenoj TV kuci FOX NEWS.

Potrazi na google "nationalists" i vidi sta ti dodje.

Image
Ne treba meni gogle da saznam osnovne definicije na Bosanskom a nekadasnjem Srpsko-Hrvatskom jeziku sta je Nacionalizam a sta Sovinizam, sto je ocito problem za tebe.

Ti se hvatas sada za razlike u Engleskom i Bosanskom jeziku, kada budemo na forumu gdje je Engleski jezik u upotrebi onda mozemo pricati o ovim sljedbenicima NacionalSocializma.

A vidi koliki je kukurz niko kod ovog ljudine visi kukurizi od njega.

Dragi Tao Mao ti se pravo upeco ko som na one glupe Americke of Fox News, tea party, right wing etc. :lol: :roll:
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#511 Re: crnci

Post by kosava »

Zagovornici nacionalizma smatraju da "nacionalna svest" podrazumeva ljubav prema svojoj naciji, dobro poznavanje nacionalne istorije i kulture, isticanje nacionalnih obeležja, nacionalni ponos i strasno zalaganje za nacionalni prosperitet.

Razvijeni pojam nacionalizma podrazumeva političku ideologiju, sistem vrednosti, predstava, načela, stavova, predrasuda i stereotipa, čije jezgro čini romantičarski kult naciona i nacionalne države, oko kojeg se ispredaju mitovi, legende koji se odnose na idealizovani nacionalni karakter i mistifikovanu nacionalnu istoriju. Osnovna socijalno-psihološka funkcija nacionalizma je formiranje i učvršćivanje nacionalnog identiteta, kao i buđenje i jačanje nacionalne svesti radi homogenizacije nacije i učvršćivanja nacionalne države. Suprotno, ekstremni slučajevi nacionalizma vode ka šovinizmu. :wink:
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#512 Re: crnci

Post by MyTao »

kosava wrote:Zagovornici nacionalizma smatraju da "nacionalna svest" podrazumeva ljubav prema svojoj naciji, dobro poznavanje nacionalne istorije i kulture, isticanje nacionalnih obeležja, nacionalni ponos i strasno zalaganje za nacionalni prosperitet.

Razvijeni pojam nacionalizma podrazumeva političku ideologiju, sistem vrednosti, predstava, načela, stavova, predrasuda i stereotipa, čije jezgro čini romantičarski kult naciona i nacionalne države, oko kojeg se ispredaju mitovi, legende koji se odnose na idealizovani nacionalni karakter i mistifikovanu nacionalnu istoriju. Osnovna socijalno-psihološka funkcija nacionalizma je formiranje i učvršćivanje nacionalnog identiteta, kao i buđenje i jačanje nacionalne svesti radi homogenizacije nacije i učvršćivanja nacionalne države. Suprotno, ekstremni slučajevi nacionalizma vode ka šovinizmu. :wink:
:-)

Uvazavam sve sto pise... i opet tvrdim da to nikako ne moze biti pozitivna stvar. Ti si to postavio da bi mi pokazao kako je nacionalizam "pozitivna" stvar, a ja bi to isto postavio da pokazem kako je to negativna stvar.

Na kraju ti sve pise, EKSTREMNI slucajevi nacionalizma vode ka sovinizmu, sto u prevodu znaci da samo pravi i istinski nacionalisti mogu biti sovinisti :|

Sve sto promovise podjelu medju ljudima je negativna stvar... pa ne zivimo u srednjem vijeku, danas valjda znamo da smo svi isti. Samo se glupi jos dijele na klanove, nacionalnosti, vjere i rase... neka fala, ti tu pozitivu zadrzi za sebe.
celava_dlaka
Posts: 2244
Joined: 24/12/2012 18:05

#513 Re: crnci

Post by celava_dlaka »

Image
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#514 Re: crnci

Post by kosava »

Ponovo nacionalizma je najpozitivinja odlika covjeka, sovinizam je najgora, sve sto je ekstremno sami time i odstupa od prihvatljivih normi.

Nismo svi isti, raznog cvijeca ima u svakoj basti.

Sjedi jedan.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#515 Re: crnci

Post by MyTao »

kosava wrote:Ponovo nacionalizma je najpozitivinja odlika covjeka, sovinizam je najgora, sve sto je ekstremno sami time i odstupa od prihvatljivih normi.

Nismo svi isti, raznog cvijeca ima u svakoj basti.

Sjedi jedan.
Jao provale :-) Nesto sto je pozitivno i dobro, u ektremnim slucajevima moze samo biti bolje i pozitivnije nikako losije.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#516 Re: crnci

Post by kosava »

Haman je tebi lakse utjerat metar u guzicu nego cent u glavu :D

Da ponovimo gradivo Nacionalizam je jedna od najljepsih odlika koje covjek moze imati.

NACIONALIZAM U 19. STOLJEĆU na području EUROPE
Devetnaesto stoljeće obilježeno je pokretima za oslobođenje malih naroda od imperijalnih sila. To je vrijeme početka nastajanja nacija i nacionalnih država, vrijeme je i ujedinjenja pojedinih naroda

Nacionalizam je ideja i politički pokret u modernoj epohi koji naglašava jedinstvo nacije, njezinih interesa, prava te političkih ciljeva. To je u stvari razumijevanje zajedničke prošlosti te odnosa s drugim nacijama i državama, njezinoga kolektivnoga identiteta, preferiranje natjecateljskih interesa te nacije, odnosno interesa njezinih pripadnika nad interesima pripadnika drugih nacija. Za razliku od domoljublja ili patriotizma, kojim se izražava privrženost zavičajnoj sredini, nacionalizam svoju privrženost vezuje isključivo za pripadnike određene etničke ili nacionalne skupine koji čine jedan rod (rodoljublje) i "veliku obitelj". Nacionalizam u Engleskoj, Francuskoj i Španjolskoj proizašao je iz političke preobrazbe dinastičkih država u demokratske. U drugim područjima Europe i svijeta nacionalizam se razvijao kao pokret s ciljem stvaranja autonomnih jedinica ili novih država na tlu multietničkih država ili carstava. Nacionalizam teži podudarnosti između državnih granica i pripadnosti etničkoj ili nacionalnoj zajednici. Pri tome se podrazumijeva masovno širenje visoke kulture do donjih društvenih slojeva, dakle pismenosti, školskog obrazovanja i jedinstvenog idioma, kako bi se uspostavio jedinstveni standard komuniciranja u društvu koje je do tada bilo podijeljeno na lokalne zajednice i kulture.
Prve nacionalne zajednice konstituirale su se u Europi tijekom buržoaskih revolucija. U buržoaskoj borbi protiv feudalne klase pozivali su se na "treći stalež" u kojem su vidjeli mogućnosti za ujedinjenje radnika, obrtnika i seljaka. Nova buržoazija je nastupala u "ime naroda" te je tražila njegov politički suverenitet u pogledu političkoga odlučivanja. Do tada politička moć bila je isključivo u rukama pripadnika aristokratskoga staleža, plemstva i svećenstva. Zahtjev za jednim književnim jezikom, kojeg je buržoazija istakla suprotno internacionalnom jeziku aristokracije, bio je snažno sredstvo tzv. nacionalnoga buđenja, konstituiranja nacionalne svijesti te nacionalne homogenizacije. U drugoj polovici 18. stoljeća nacionalizam postaje ideja koja nadilazi regionalne i provincijalne granice.
User avatar
Cherry-Cherry
Posts: 7994
Joined: 20/02/2013 14:14
Location: Saturn

#517 Re: crnci

Post by Cherry-Cherry »

Prirodno je da se ljudi grupišu po nekom osnovu. To tako mora biti. Pustite priču da nema razlike između ljudi, da svi treba da se volimo. Priroda jednostavno zahtjeva borbu, jer samo tako možemo napredovati. Zamislite kako bi bilo jednolično u tom vašem idealnom svijetu u kojem nema razlike među ljudima, svi su jednaki i svi se vole. :-) Zakoni prirode drugačije funkcionišu, dragi moji liberali. :-)
User avatar
JThomas
Posts: 69047
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#518 Re: crnci

Post by JThomas »

ja kad sam išao u osnovnu, već u četvrtom razredu su odvajali predmete poznavanje prirode i poznavanje društva. mnogima tada nije bilo jasno zašto, ali oni koji su uspješno i završili osnovnu su skontali.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#519 Re: crnci

Post by cyprus »

Image
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#520 Re: crnci

Post by kosava »

Nije kriv Mjao tao sto je on produkt americkog sistema javnog obrazovanja.
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#521 Re: crnci

Post by cyprus »

kosava wrote:Haman je tebi lakse utjerat metar u guzicu nego cent u glavu :D

Da ponovimo gradivo Nacionalizam je jedna od najljepsih odlika koje covjek moze imati.

NACIONALIZAM U 19. STOLJEĆU na području EUROPE
Devetnaesto stoljeće obilježeno je pokretima za oslobođenje malih naroda od imperijalnih sila. To je vrijeme početka nastajanja nacija i nacionalnih država, vrijeme je i ujedinjenja pojedinih naroda

Nacionalizam je ideja i politički pokret u modernoj epohi koji naglašava jedinstvo nacije, njezinih interesa, prava te političkih ciljeva. To je u stvari razumijevanje zajedničke prošlosti te odnosa s drugim nacijama i državama, njezinoga kolektivnoga identiteta, preferiranje natjecateljskih interesa te nacije, odnosno interesa njezinih pripadnika nad interesima pripadnika drugih nacija. Za razliku od domoljublja ili patriotizma, kojim se izražava privrženost zavičajnoj sredini, nacionalizam svoju privrženost vezuje isključivo za pripadnike određene etničke ili nacionalne skupine koji čine jedan rod (rodoljublje) i "veliku obitelj". Nacionalizam u Engleskoj, Francuskoj i Španjolskoj proizašao je iz političke preobrazbe dinastičkih država u demokratske. U drugim područjima Europe i svijeta nacionalizam se razvijao kao pokret s ciljem stvaranja autonomnih jedinica ili novih država na tlu multietničkih država ili carstava. Nacionalizam teži podudarnosti između državnih granica i pripadnosti etničkoj ili nacionalnoj zajednici. Pri tome se podrazumijeva masovno širenje visoke kulture do donjih društvenih slojeva, dakle pismenosti, školskog obrazovanja i jedinstvenog idioma, kako bi se uspostavio jedinstveni standard komuniciranja u društvu koje je do tada bilo podijeljeno na lokalne zajednice i kulture.
Prve nacionalne zajednice konstituirale su se u Europi tijekom buržoaskih revolucija. U buržoaskoj borbi protiv feudalne klase pozivali su se na "treći stalež" u kojem su vidjeli mogućnosti za ujedinjenje radnika, obrtnika i seljaka. Nova buržoazija je nastupala u "ime naroda" te je tražila njegov politički suverenitet u pogledu političkoga odlučivanja. Do tada politička moć bila je isključivo u rukama pripadnika aristokratskoga staleža, plemstva i svećenstva. Zahtjev za jednim književnim jezikom, kojeg je buržoazija istakla suprotno internacionalnom jeziku aristokracije, bio je snažno sredstvo tzv. nacionalnoga buđenja, konstituiranja nacionalne svijesti te nacionalne homogenizacije. U drugoj polovici 18. stoljeća nacionalizam postaje ideja koja nadilazi regionalne i provincijalne granice.
Živ bio ovo je 21. stoljeće...
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#522 Re: crnci

Post by kosava »

cyprus wrote:Image
Cyprus gdje zivis? Da li ima crnaca? Da li zivis blizu geta? Ako zivis blizu geta sto se nepreselis u geto?

Sve covjekoljubci a nijedan da preseli u geto, ja bar otvoreno kazem daleko im kuca bila od moje, zato su mi prve komsije ljekari Njemci a geto niti idem nit imam namjeru, oni tamo u svom svijet ja u svom bijelom i cistom.

Ziv i ti meni bio mali mjau tao je produkt Americkog sistema javnog obrazovanja pa nezna o nacinonalnim pokretima ni o budjenju nacionalne svjesti, a tek da mu kazem da pola nasih problem danas su uzrokovani sto je Bosna bila feudalno drustvo dok su kod komsija nacionalni pokreti stvarali nacionalnu svijest mi smo zivjeli u begovatu, znas ono Dositej Obradovic itd.

Jos malom nema ko objasniti razliku izmedju nacionalizma i sovinzma pa mu moras crtati i objasnjavati opstepoznate cinjenice kao da su nastanku modernih drzava vodili nacionalni pokreti i sl.
kosava
Posts: 1629
Joined: 10/05/2013 20:36

#523 Re: crnci

Post by kosava »

Image
User avatar
cyprus
Posts: 39746
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#524 Re: crnci

Post by cyprus »

kosava wrote:...oni tamo u svom svijet ja u svom bijelom i cistom...
Zaista se ne moraš više truditi da naglasiš koliki si moralni bogalj i primitivac... Shvatili smo i iz prve... Čudi me samo kako moderatori nikako da svrate na temu...
User avatar
sinuhe
Posts: 12583
Joined: 03/06/2011 11:33

#525 Re: crnci

Post by sinuhe »

Nacionalizam u 19. vijeku je isto što i razvoj nacionalnih institucija. Nije nacionalizma bilo na ulicama jer se time bavila elita. Na ulicama su bili radnici i do 1914 se mislilo da neće udariti radnik na radnika. Do 1914 samo su Irci i Poljaci tražili nezavisnost.
Post Reply