Jugonostalgija...

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
radostan dan
Posts: 27324
Joined: 31/01/2010 20:26
Location: madera

#501 Re: Jugonostalgija...

Post by radostan dan »

jefferson » 22/01/2015 16:02

Inace najgore je sto nam se drzava vodi na ancin na koji ovih par forumasa diskutuje. Sve je "odokativna" metoda, niko nije procitao Magarece Godine a kamo li ensto ozbiljnije. Eto uhvatili se JNA, pa prenose svoje iskustvo sa video igrica.
Cek jos 10g pa kada ovi likovi se pocnu pitati za nesto.

ma nek se pitaju, sretno im bilo...meni je problem što za 10 godina dolazim na red kod ovih njihovih kolega što su umjesto politike izabrali medicinu.
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#502 Re: Jugonostalgija...

Post by Ali Kemal »

madner wrote:Jah, nije im se moglo vise dati.
Republjika se mogla dati.
Pa moglo je i sta onda, medjutim kakva je razlika bila izmeju tadsnje AP i republike, onako objektivno, svi politicki organi, vlada, skupstina, predsjednik, policija, galsu u predsjednistvu SFRJ, eto samo se ne mozes otcijepiti. :D
madner wrote:No to na stranu, Kosovo je od Srbije tretirano kao kolonija.
Ovo je apsolutno netacno ako govorimo o SFRJ, sto je sada tema.
madner wrote:Daleko daleko najnizi standard zivota u exJu, koji se upravo Srbima odbio od glavu. Migracija Srba + visok natalitet.
Prvo standard uopste nije bio tako nizak, Pristina je izgradjena kao i svaki drugi centar, Federacija je dnevno slala milion dolara ekonomske pomoci, mozda je trebalo da se salje deset miliona dnevno. :D
Sto se tice nekog ekonomskog aspekta Kosovari nisu imali niti jedan objektivan razlog za bilo kakvu pobunu, pa Slovenci su se bunili sto salju pare tamo.
Generalno razvoj Kosova u vrijeme SFRJ ce se tesko prestici u buducnosti.
detroit-mercy wrote:Wrong, Kosovo je samo dodalo malo ulja na vatru pravi odgovor lezi na relaciji S-H :mrgreen: .
Pa i ja sam rekao da je Kosovo iskoristeno u medjusobnom obracunu S-H nacionalista, ali je to i pored toga bio konstantan problem, kako god okrenes.
detroit-mercy wrote:I naravno opet da podvuce on sto je Nosara vec rekao, Jugoslovenstvo se nije primilo :skoljka: .
ja bih rekao da se bilo primilo i onda nestalo dolaskom nove vlasti, civilizacijski retrogradne, religijski zatucane, desilo se nesto sto se moze porediti sa sovjetskom revolucijom, kako promjena vlasti unisti perspektivu ljudi koji zive u tim drzavama.
detroit-mercy wrote:Btw, na ovom forumu se diskutuje o proslom ratu pa se ne moze postici konsenzus o istom, jedni tvrde agresija, drugi gradjanski, treci mijesaju Zapad i da ne nabrajam. Mi nemamo konsenzusa o osnovnim stvarima iz istorije, kao postici o necemu drugom.
Odlicno zapazanje, imas sada drzavu gdje djeca uce razlicite historije, pa dje to ima :skoljka:
Cini mi se da takvih problema nije bilo u SFRJ. :D
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#503 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

radostan dan wrote:
jefferson » 22/01/2015 16:02

Inace najgore je sto nam se drzava vodi na ancin na koji ovih par forumasa diskutuje. Sve je "odokativna" metoda, niko nije procitao Magarece Godine a kamo li ensto ozbiljnije. Eto uhvatili se JNA, pa prenose svoje iskustvo sa video igrica.
Cek jos 10g pa kada ovi likovi se pocnu pitati za nesto.

ma nek se pitaju, sretno im bilo...meni je problem što za 10 godina dolazim na red kod ovih njihovih kolega što su umjesto politike izabrali medicinu.
Zar ne znas da je buducnost u alternativnoj medicini :skoljka: trave, kukci i slicno :mrgreen:. A imamo u zadnje vrijeme i dobrih hodza sto istjeruju a ne utjeruju :mrgreen: . No sikiriki sto se zdravlja tice :mrgreen: .
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#504 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

Ali Kemal wrote:
madner wrote:Jah, nije im se moglo vise dati.
Republjika se mogla dati.
Pa moglo je i sta onda, medjutim kakva je razlika bila izmeju tadsnje AP i republike, onako objektivno, svi politicki organi, vlada, skupstina, predsjednik, policija, galsu u predsjednistvu SFRJ, eto samo se ne mozes otcijepiti. :D
madner wrote:No to na stranu, Kosovo je od Srbije tretirano kao kolonija.
Ovo je apsolutno netacno ako govorimo o SFRJ, sto je sada tema.
madner wrote:Daleko daleko najnizi standard zivota u exJu, koji se upravo Srbima odbio od glavu. Migracija Srba + visok natalitet.
Prvo standard uopste nije bio tako nizak, Pristina je izgradjena kao i svaki drugi centar, Federacija je dnevno slala milion dolara ekonomske pomoci, mozda je trebalo da se salje deset miliona dnevno. :D
Sto se tice nekog ekonomskog aspekta Kosovari nisu imali niti jedan objektivan razlog za bilo kakvu pobunu, pa Slovenci su se bunili sto salju pare tamo.
Generalno razvoj Kosova u vrijeme SFRJ ce se tesko prestici u buducnosti.
detroit-mercy wrote:Wrong, Kosovo je samo dodalo malo ulja na vatru pravi odgovor lezi na relaciji S-H :mrgreen: .
Pa i ja sam rekao da je Kosovo iskoristeno u medjusobnom obracunu S-H nacionalista, ali je to i pored toga bio konstantan problem, kako god okrenes.
detroit-mercy wrote:I naravno opet da podvuce on sto je Nosara vec rekao, Jugoslovenstvo se nije primilo :skoljka: .
ja bih rekao da se bilo primilo i onda nestalo dolaskom nove vlasti, civilizacijski retrogradne, religijski zatucane, desilo se nesto sto se moze porediti sa sovjetskom revolucijom, kako promjena vlasti unisti perspektivu ljudi koji zive u tim drzavama.
detroit-mercy wrote:Btw, na ovom forumu se diskutuje o proslom ratu pa se ne moze postici konsenzus o istom, jedni tvrde agresija, drugi gradjanski, treci mijesaju Zapad i da ne nabrajam. Mi nemamo konsenzusa o osnovnim stvarima iz istorije, kao postici o necemu drugom.
Odlicno zapazanje, imas sada drzavu gdje djeca uce razlicite historije, pa dje to ima :skoljka:
Cini mi se da takvih problema nije bilo u SFRJ. :D
Kiliko se ljudi procentualno izjasnjavalo Jugoslovenima na popisima :mrgreen:?
Glede istorije, vec sam ti rekao, imao si autoritet koji je presijecao neke stvari i blazu vrstu diktature kao podrsku tome :mrgreen:. Hebiga, meni jos nije jasno ko je spasio Titu u Drvaru, je li to bio Rex ili Lux :mrgreen: da ne pricamo da smo se skrsili od borbe sa Nijemcima :mrgreen: mada u principu smo se najvise tamburali medju sobom :skoljka: . Ali istorija je govorila drugacije.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#505 Re: Jugonostalgija...

Post by madner »

Republjika nije znacila pravo na odcepljenje.
Razlika bi bila ta sto bi Kosovo bilo odgovorno za sebe, te bi Aljbanci bili ravnopravni sa ostalim narodima.

Ne bi im se mogao desiti ono sto se desilo 1963, kada su svedeni na kotar sa novim ustavom Srbije itd... itd...


Standard je bio izuzetno nizak. 1980 su imali 3.5 manji GDP po glavi od ostatka Srbije, 1989 preko cetri puta.

To druze je definicija nizeg standarda.
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#506 Re: Jugonostalgija...

Post by madner »

Istorijski gledano, Njemci su glavni nositelji borbi od 1943, kada ovi domaci levati vise nisu bili previse pouzdani u njihovim ocima. :D

Jedino sto za Njemce ovo nije bio bas najbitniji front, ali taj dio smo onako zaboravili napomenut. :D
VCorp
Posts: 1233
Joined: 16/08/2013 16:59

#507 Re: Jugonostalgija...

Post by VCorp »

1950 -ta, Cazin. Ljudi se pobune nametima, nemaju šta jesti i sve im država oduzima pa im djeca umiru od gladi. Oni pošalju vojnike, pobiju ljude bezveze, hiljade rasele i pošalju ih Srbima u Srbac da im služe. Kosti ostavljaji da ih jedu životinje, nisu dali da ih pokopaju a one koje je narod uspio pokopati nisu im dali da im se klanja dženaza.

Da se razumijemo, ja sam nevjernik i religija mi ne predstavlja ništa u životu, nisam ni fašist niti zadrti nacionalist ali serem se i na Jugoslaviju. Nisam ja bio u ratu, nisu meni ubijali moje rođake, prijatelje i komšije da ja sad žalim za nečim što je meni odnijelo pet godina života direktno ratom, indirektno još više a da o zdravlju i živcima ne govorim. Jedino što mi nedostaje je nepodijeljenost ljudi, ali ona iskrena. Meni nije trebao Tito i njegova milicija pa da ja moram voljeti ove ili one.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#508 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Drinski wrote:A ima li nostalgije i za ORA-ma?
Mislim vjerovatno ima kod ovih koji cure tamo barili, ali niko od ovih mlađih koji sada pričaju o ljepotama titovog doba ne bi se uhvatio lopate, nego bi da se dive Titu a da drže ajfon u ruci.
To kralju :thumbup:

ORA i JNA su formirale covjeka!
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#509 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

madner wrote:Istorijski gledano, Njemci su glavni nositelji borbi od 1943, kada ovi domaci levati vise nisu bili previse pouzdani u njihovim ocima. :D

Jedino sto za Njemce ovo nije bio bas najbitniji front, ali taj dio smo onako zaboravili napomenut. :D
Nijemcima je bila vazna pruga koja je od Zagreba preko Beograda i dalje juzno isla za jug (Grcku). Odatle i onaj dogovor 43e Nijemaca i Partizana iz Zagreba, vi ne dirajte prugu a mi vas pustimo da razjebete ovu domacu hamelj (citaj cetnike) :mrgreen:. 43 nakon svih onih ofanziva, partizanski pokret je bio na koljenima, medjutim uspijevali su stalnim diverzijama na pruzi (koje je bilo tesko kontrolisati) da ometaju Nijemce kojima je veza sa jugom bila jako znacajna. Onda naravno dolaze i saveznici koji pocinju slati pomoc u opremi i sve ostalo je istorija :mrgreen: .
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#510 Re: Jugonostalgija...

Post by madner »

detroit-mercy wrote:
madner wrote:Istorijski gledano, Njemci su glavni nositelji borbi od 1943, kada ovi domaci levati vise nisu bili previse pouzdani u njihovim ocima. :D

Jedino sto za Njemce ovo nije bio bas najbitniji front, ali taj dio smo onako zaboravili napomenut. :D
Nijemcima je bila vazna pruga koja je od Zagreba preko Beograda i dalje juzno isla za jug (Grcku). Odatle i onaj dogovor 43e Nijemaca i Partizana iz Zagreba, vi ne dirajte prugu a mi vas pustimo da razjebete ovu domacu hamelj (citaj cetnike) :mrgreen:. 43 nakon svih onih ofanziva, partizanski pokret je bio na koljenima, medjutim uspijevali su stalnim diverzijama na pruzi (koje je bilo tesko kontrolisati) da ometaju Nijemce kojima je veza sa jugom bila jako znacajna. Onda naravno dolaze i saveznici koji pocinju slati pomoc u opremi i sve ostalo je istorija :mrgreen: .
Ne bas, pruga im je naravno bila vazna, ali posto nisu znali gdje ce se saveznici iskrcat borba protiv partizana je bila preventivnog karaktera. 1943 su poslali veliki broj (relativno) vrhunskih formacija, kako bi eliminisali prijetnju. Na kraju krajeva, tada je manje jedinica bila u Grckoj nego u Jugoslaviji.

Dogovor iz Zagreba je preuvelican. Italijansko Njemacka granica je bila tamo gdje su Njemci prestali ganjat partizane, a cetnici su bili na putu vojske koja se marisala uspjesno sa Njemcima. Rezultat je bio logican. :D
User avatar
Ali Kemal
Posts: 2060
Joined: 04/01/2012 18:49

#511 Re: Jugonostalgija...

Post by Ali Kemal »

madner wrote:Republjika nije znacila pravo na odcepljenje.
Razlika bi bila ta sto bi Kosovo bilo odgovorno za sebe, te bi Aljbanci bili ravnopravni sa ostalim narodima.

Ne bi im se mogao desiti ono sto se desilo 1963, kada su svedeni na kotar sa novim ustavom Srbije itd... itd...
Nemam pojma o ustavu iz 63, ali znam da je ustavom iz 74 dobilo sve atribute republike. Ti jednostavno gledas navijacki i tu nema pomoci.
madner wrote:Standard je bio izuzetno nizak. 1980 su imali 3.5 manji GDP po glavi od ostatka Srbije, 1989 preko cetri puta.

To druze je definicija nizeg standarda.
Niko ne spori da je bio najnizi standard na Kosovu, medjutim ti to predstavljas kao da je SFRJ potpila Kosovo na dno, inace je to bila uvijek regija blagostanja.
I dalje tvrdim da nikakve ekonomske logike nije bilo za albansku pobunu na Kosovu u koje je drzava SFRJ ulagala koliko je mogla i tu nije bilo nikakve diskriminacije, dapace.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#512 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

Sada je moderno da se svaki kriminalac koji je htio da bude malo veci kriminalac i u tom sprijecen prikaze kao zrtva komunistickog politickog progona protiv "jadnog i ugrozenog" svekolikog puka i naroda. Svi sad jebote politicki zatvorenici i svi se borili protiv komunizma. Jebote bas smo retardirani ako je komunisticka partija imala toliko petokolonasa i boraca protiv nje i drzala nas 50 godina u saci ta nekolicina ljudi.
Novija istorija je pokazala da komunisticki pendrek ni po cijim ledjima nije prasio bez potrebe niti je iko bez potrebe bio u zatvoru, eventualno strijeljan.
Znali su komunisti sta rade, samo su potcijenili protivnika.


Citiram mnogo star post jednog forumasa. :D
User avatar
madner
Posts: 57524
Joined: 09/08/2004 16:35

#513 Re: Jugonostalgija...

Post by madner »

Jest jest, vidi se da ja navijam. :D
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#514 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:
Drinski wrote:A ima li nostalgije i za ORA-ma?
Mislim vjerovatno ima kod ovih koji cure tamo barili, ali niko od ovih mlađih koji sada pričaju o ljepotama titovog doba ne bi se uhvatio lopate, nego bi da se dive Titu a da drže ajfon u ruci.
To kralju :thumbup:

ORA i JNA su formirale covjeka!
OVO TREBA UOKVIRIT.
Ima li jos neko da ovako misli
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#515 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

stakasa wrote: OVO TREBA UOKVIRIT.
Ima li jos neko da ovako misli
Nesto sporno?
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#516 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

_BataZiv_0809 wrote:
stakasa wrote: OVO TREBA UOKVIRIT.
Ima li jos neko da ovako misli
Nesto sporno?
Evo da prvo vidim ima li jos iko iz ergele da se slaze
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#517 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

stakasa wrote: Evo da prvo vidim ima li jos iko iz ergele da se slaze
:-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#518 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

Ali Kemal wrote:
stakasa wrote:Evo da i ja kazem nesto fino o proslom sistemu - svidalo mi se je sto su pravili kompletnog covjeka, od nauke, kulture, sporta, humanizma.
Ovo je fakat tacno. Doktor je bio doktor, inzinjer inzinjer, sportista sportista, a drot drot itd. Nije bilo ovih privatnih univerziteta-ostale mi jos dvije rate da dimplomiram i slicno.
Aludirao sam na opste obrazovanje, recimo ti isti drotovi su bili skloni citiranju Njegosa :).
Vis a vis Njegosa, ova danas djeca i ne znaju za njega. Haj nek je neka korist od osamostaljenja :mrgreen:
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#519 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

_BataZiv_0809 wrote:
stakasa wrote: OVO TREBA UOKVIRIT.
Ima li jos neko da ovako misli
Nesto sporno?
Znaci ko nije bio na ORA ili JNA nije covjek :-). Evo ja sam onda samo polu covjek, bio samo u JNA ali ne i na ORA :mrgreen: . A i u JNA sam se zajebo sto sam otiso, dzaba godinu dana gubio vrijeme :skoljka:
Obicna glupost.
detroit-mercy
Posts: 16986
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#520 Re: Jugonostalgija...

Post by detroit-mercy »

stakasa wrote:
Ali Kemal wrote:
stakasa wrote:Evo da i ja kazem nesto fino o proslom sistemu - svidalo mi se je sto su pravili kompletnog covjeka, od nauke, kulture, sporta, humanizma.
Ovo je fakat tacno. Doktor je bio doktor, inzinjer inzinjer, sportista sportista, a drot drot itd. Nije bilo ovih privatnih univerziteta-ostale mi jos dvije rate da dimplomiram i slicno.
Aludirao sam na opste obrazovanje, recimo ti isti drotovi su bili skloni citiranju Njegosa :).
Vis a vis Njegosa, ova danas djeca i ne znaju za njega. Haj nek je neka korist od osamostaljenja :mrgreen:
Kako koja, ima ih danas koji vole da citiraju onu Njegosevu "Hajmo braco da .......... poturice :mrgreen:
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#521 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

madner wrote:Naravno, sto se njih tice koljevku Srpstva su mrski i podmukli siptari oteli.

Lud narod, simpatican, ali lud.
Sranje na Kosovu i sa Šiptarima ide od kraja 1SR , pa u toku i poslije 2SR to je malo širi pojam za neke....moj deda je kao milicioner 1949. išao iz Vogošće na Kosovo jer je bilo sranja tamo, dok je Slobo i sličnih njemu gurala tutu da upali....Druga stvar, ako je Kosovo mit Srba otkud onoliki pravoslavni manastiri i crkve po njemu stare po nekoliko vjekova, a Albanci na njemu listom muslimani? To što su Albanci imali po šestoro i desetoro djece pa postali većina u roku od jednog vijeka je druga priča....
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#522 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

Oni su to i dosad radili i bilo je drustvenoprihvatljivo. Koje jebanje u zdrav mozak...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#523 Re: Jugonostalgija...

Post by stakasa »

Lajavikrelac wrote:
madner wrote:Naravno, sto se njih tice koljevku Srpstva su mrski i podmukli siptari oteli.

Lud narod, simpatican, ali lud.
Sranje na Kosovu i sa Šiptarima ide od kraja 1SR , pa u toku i poslije 2SR to je malo širi pojam za neke....moj deda je kao milicioner 1949. išao iz Vogošće na Kosovo jer je bilo sranja tamo, dok je Slobo i sličnih njemu gurala tutu da upali....Druga stvar, ako je Kosovo mit Srba otkud onoliki pravoslavni manastiri i crkve po njemu stare po nekoliko vjekova, a Albanci na njemu listom muslimani? To što su Albanci imali po šestoro i desetoro djece pa postali većina u roku od jednog vijeka je druga priča....
Ne moze i jare i pare Srbima, zato ste postali vecina u Vojvodini. Vec ste se osilili bili pa htjeli sve
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 83379
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#524 Re: Jugonostalgija...

Post by _BataZiv_0809 »

detroit-mercy wrote: Znaci ko nije bio na ORA ili JNA nije covjek :-). Evo ja sam onda samo polu covjek, bio samo u JNA ali ne i na ORA :mrgreen: . A i u JNA sam se zajebo sto sam otiso, dzaba godinu dana gubio vrijeme :skoljka:
Obicna glupost.
Ne, nego smatram da je za formiranje zdravog covjeka potreban rad i disciplina, ORA je meni sinonim za prvo, JNA za drugo.
User avatar
Domaci izdajnik
Posts: 7343
Joined: 18/07/2012 20:32
Location: Kod komšije uz rakijski kazan
Horoskop: Vodokotlić

#525 Re: Jugonostalgija...

Post by Domaci izdajnik »

stakasa wrote:Ne moze i jare i pare Srbima, zato ste postali vecina u Vojvodini. Vec ste se osilili bili pa htjeli sve
Većina u Vojvodini kad su protjerane Švabe, a stanovništvo iz Bosne, Like, Banije i Korduna tamo kolonizovano, i to partizani po direktivi partije. Ala poređenja :-) Eto, tamo su Srbi većina pa žive i Mađari, Rumuni, Rusini, Slovaci i šta tamo nema problema? Zato što tamo žive navedeni narodi kojima je glavna preokupacija Ta mani de politiku, šta kažu hoće li biti kiše ko onomad da rodi žito....

Posebna je priča ala Ćopićeva "Osma ofanziva" kad su naši nepismeni seljaci došli u Švapske kuće sa parketima, strujom i WC-om u kući :lol:
Post Reply