Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post Reply
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#51 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Josip321 »

nellington wrote:
Josip321 wrote: To je na tragu one Alijine: Ni slučajno ne rušiti crkve. Pustite da zvona zvone, ali učinite sve da nemaju kome da zvone.
Kordićeva je bila puno bolja: sruši džamiju i par kuća eksplozijom cisterne koju će voziti musliman, blokiraj Stari Vitez i pamet im razvuci napravama svih vrsta.

'ta će Alija, tako se to radi.

Nisam ja branio nikoga. Ako je to rekao i zaslužio je mjesto gdje je sada. Ne prejudiciraj moje mišljenje i stavove.
User avatar
nellington
Posts: 10761
Joined: 11/03/2008 13:32
Location: navedeno lice se udaljilo u nepoznatom pravcu.

#52 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by nellington »

Josip321 wrote: Nisam ja branio nikoga. Ako je to rekao i zaslužio je mjesto gdje je sada. Ne prejudiciraj moje mišljenje i stavove.
Poštujem to. Samo jednostavno ne mogu žaliti tvog kuma kad sam ja prošao isto što i on, te uz prijetnju smrću napustio svoj dom 1993, i niko me nije pitao gdje ću i šta ću, nego se smucaj preko punktova pa dokle dođeš.

Kum je bar otišao u miru i bez Džokera s puškama na gotovs.
User avatar
argyle
Posts: 1891
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#53 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by argyle »

Vareš

Kada su Hrvati u regionu Varesa, poceli zveckati oruzjem i prijetiti Bosnjacima, ne malo sam se
iznenadio. Nisam se iznenadio, sto bi oni krenuli u rat protiv nas. Sukoba je vec bilo na drugim
podrucjima. Iznenadio sam se njihovoj smjelosti, jer nisu imali sanse protiv nas. Ja sam i danas
ubijedjen, da je to bila koordinirana akcija sa cetnicima. Zajedno su osmislili plan akcije. Sjetih se
odmah vezanja zastava. E, jesmo hajvani. Naravno da smo se zabrinuli. Otvara se jos jedan front.
Nimalo povoljan za nas. Tamam, kad se presaberemo i isplaniramo zadati cetnicima snazan udarac,
nesto nas omete. Tako je bilo i ovaj put, pred kraj 1993. god.
Nastupila je glad. Hrvati su skidali sa kamiona sta su i koliko htjeli. Stavljali bi u svakom selu i
zaseoku, pritku preko puta, i pravili neke svoje carine. Kako su samo bili namrgodjeni i nepristojni
na punktovima. Okretali bi puske u nase vozace i strijeljali ih ocima. Kasnije nisu dali konvojima
hrane ni proci. Ubijali su nase vozace ili odvodili u logore. Prekipilo je. Ne znam sta se vise ceka.
Pocrkacemo od gladi. Treba ih makar opomenuti. Treba im reci da smo jaci od njih.
Poslase i nas na planinu Zvijezdu. Prirodne ljepote prekrasne. Iz sela Zubeta gledam Nisicku
visoravan. Gledam put koji vodi za Sarajevo. Kad li ce se taj put odblokirati? Nismo se tu dugo
zadrzali. Dosla nam je smjena, a mi se vratili u Kladanj. Sta je vrijedno spomenuti, poslije ovoga
lijepog izleta na planinu Zvijezdu. Spomenuo bih neiskustvo lokalnih boraca. Nisu imali ni rovova.
Polugoli su vjezbali gadjanje. Na daljini od sto metara vazdusne linije cetnik kosi travu. Ja mislio
neki nas insan. Kada su mi rekli da je cetnik nisam vjerovao. Pa zar nakon godinu dana,
najkrvavijeg rata u nasoj istoriji, oni gledaju cetnika kako kosi i vjeruju mu. Od toga dana cetnik
vise nije kosio travu. Svercovali su nasi lokalci sa njima. Tu smo nasli i naseg Capeta. Nisam ni
znao da je odatle ozenjen. Sve drugo nije vrijedno spomena osim, gostoljubivosti lokalnog
stanovnistva.
Sta se desilo poslije?
Cetnici napali na Crnu rijeku. Krenuli u veliku ofanzivu. Spalili sela u kojima smo bili, prije
ofanzive. Sela Ravne i Zubeta. Hrvati poslali u Vares Ivicu Rajica da zakuha. I uspio je. Uspjeli su i
jedni i drugi. Cetnici probili i pomakli nase linije. Hrvati "junacki" poklali civile. Djecu, zene i
starce u Stupnom Dolu.
Poslije ovih zlocina, doslo nekome iz guzice u glavu i naredio napad na Hrvate. Kod nas ti je to
tako. Prvo platimo glavom, pa onda se uhvatimo puske. Dugo su nas provocirali i dugo se cekalo.
Ma dosta mi je vise merhameta. "Oko za oko, ........" Krenusmo u napad na jedno Hrvatsko selo.
Naredjeno nam je da otvorimo vatru samo u slucaju da to Hrvati prvi urade. E, pa dokle vise? Kad
nam ubiju nekoliko boraca, onda mi trebamo reci. Izvinite, ali poslije ovoga i mi moramo pucati.
Sabahile smo krenuli u napad. Opkolili smo selo i Hrvati su se predali bez otpora. Lahko je sa ovim
domobranima. Samo im treba pokazati zube i vidjeces kolike su kukavice. Ne mogu a da ne kazem,
da su nas neki mjestani i prijateljski docekali. Po smirivanju sukoba, oruzje im je vraceno. Ponovo
su bili u sastavu A R BiH.
Napadamo dalje. Hrvati vide da ne mogu izaci na kraj sa nama, i jednostavno bjeze. Ne znam dokle
ce i kuda ce. U okruzenju su. Idemo prema Varesu. Zdruzene jedinice nase Armije, razvaljuju sve
njihove linije. U njihovoj vojarni, nejma sta nejma. Ali nejma borcima pristupa. Vojna policija 2.
Korpusa, opkolila kasarnu i ne daju ni prici. U stanju su i pucati. Nejse. Idemo mi dalje. Bice i
bijele tehnike ( ovaca). Ne mogu a da ne spomenem fazon jednog Sarajlije. Vice on:
- Jarane. - Vidi bijele tehnike.
- Ma dje bolan?
- Vidis kako mirno pasu na livadi.
Kako sam se slatko nasmijao. Napreduje 1. Muslimanska brigada. Rusi sve pred sobom. Domobrani
bjeze kao bez glave. Ne znaju kuda bi. Nase jedinice iz drugih korpusa napreduju iz drugih pravaca.
Jedino su domobrani mogli kroz cetnicke linije. Naravno da ce ih ovi pustiti. I oni su njih dosta puta
pustili, da zadju nasim jedinicama iza ledja. Tako je i bilo. Nikad nisu vezali zastave. Rekao bi insan
da su zakleti neprijatelji. Politika!
Dodjosmo i mi do bijele tehnike. Okrecu se raznjevi. I nama svanulo. Natrp`o sam kahve i secera u
dzepove i kruzim od rova do rova. Gdje god dodjem pristavi se voda za kahvu.
Pojavise se iz pravca Varesa i "Strumpfovi." Zaustavili transportere i ne smiju dalje. Nejma dalje.
Nedamo mi dalje. Idite u Srebrenicu. Idite u Cersku. Ma idite u p...u materinu. Niste trebali ni
dolaziti. Jebo vas onaj vas Japanac.
Dobismo novu naredbu. Neki nasi borci nosili ranjenike i upali u minsko polje. Kazu da se cuju
krici ranjenih. Mrak je. Ko ce bolan ici po mraku u minsko polje. Moze li nam to normalan insan
narediti. Ne moze. Ne mogu ni normalni ljudi izvrsiti ovaj zadatak. E, mozemo mi. Prvi put sam
protestvovao, javno protiv naredjenja. Bio sam ljut. Prvi put sam isao zadnji u koloni. Haj, bar cemo
siti izginuti. Najeli smo se pecenja i napili prave kahve. Ovaj put smo mi bili carinici. Samo mi
nismo otimali. Mi smo to junacki osvojili. Ratni plijen. Gdje li je ona plavusa sa punkta, koja me je
strijeljala ocima i uperila cijev od kalasnjikova u mene. Volio bih sad provjeriti njenu hrabrost.
Ja. Bas tako. Da ne skrecem sa teme.
Popesmo se uz nekakvo brdo. Sad trebamo... Kuda? Ne znamo ni mi. Ne petljam se. Vodite nas sad,
kada ste pristali na ovo. Na brdu nadjosmo visokog oficira Komande 2. Korpusa. Izdvojio se oficir,
sa par vojnika i okrecu janje. Sramota ga da ga vojska vidi. Valjda. Zato se i sakrio. A moze se i
cugnuti kad borci ne vide. Mi slucajno neletismo na njega. Nikad insan ne zna, gdje ga moze ko
vidjeti. Ma nije bilo potrebe da se krije. Vole borci kada oficiri sjedu sa njima.
Spustamo se niz nekakvo brdo. Kamenje nam bjezi ispod cizama. Neki silaze i na guzici. Ne vidi se
ni prst pred okom. Nisam vise zadnji.
Sidjosmo u dolinu. Osluskujemo. Sta ako naletimo na zasjedu?
Jeci neko u mraku, nedaleko od nas. Idemo prema njima. Ma kakve mine? Ko jos razmislja o tim
"bezazlenim" minama. Sta ti moze biti? U naboljem slucaju mozes poginuti. Mozes ostati bez
stopala, noge ili dvije noge. Sta te briga. Ne moras se muciti da hodas. Mozda ti mina otkine ruku.
Mozda i obadvije. Hoce li se naci neko da te nahrani. Hoce majka, ako je ziva. Mozda neko ostane i
bez oka. Mozda bez obadva oka. Samo neces nista vise vidjeti. Neces moci citati. Gledati TV. Neces
moci vise nikada djecu gledati. Ako ih nejmas, onda si u plusu. Neces nikada vise gledati tijelo
zene. Mozda budes nastavio zivjeti u invalidskim kolicima. Hoce li se naci neko da te pogura kroz
carsiju. Mozda dobijes ruznu ranu na licu. Ozenjenima je lakse. Mozda se njihovim zenama nece
gaditi. Sta ce momci? Hoce li ih htjeti, koja djevojka sa ruznom ranom. Hoce li ih htjeti, bez nekog
od ekstremiteta. A sta bolan ako ostanes bez muskog ponosa. E, onda je to jebiga. Onda nisi pristao
nigdje. Bolje da si mrtav. Da ima harema u redu. Mogao bi strazariti. U tom slucaju bi bilo teze
ozenjenim. Cisto sumnjam da bi zena ostala sa njim. Mozda! Momci se ne bi morali zeniti. Siti bi se
nagledali zenske ljepote. O sexualnom odnosu bi mogli samo mastati. Neozenjeni ne bi morali
gledati suprugu sa drugim. Helem nejse! Lijepa smrt.
Pridjosmo ranjenim. Napipavamo ih u mraku. Je li to ludost? Je li to hrabrost? Je li to zelja za
pomoci bratu? Haman sve zajedno. Pokupismo ih. Pitamo koliko ih je bilo. Ne zna niko. Mozda je
neki mrtav ili tesko ranjen borac, ostao u mraku. Uzimamo nosila i vracamo se sa ranjenicima istim
putem. Pokusacemo se vratiti istim putem. Nosimo i neke borce iz Turalica. Niko od nas ne aktivira
minu. Mozda su ih ovi sve aktivirali. Samo Uzviseni, Svemoguci Bog zna.
Penjemo se brdom. Korak naprijed, dva nazad. Izmice se kamenje ispod nas. Ne znamo kuda cemo.
Zovemo. Odjekuje nas zov, brdima i dolinama. Da je Tito ziv rekao bi opet: "Ranjenike ne smijemo
ostaviti." Izrece li ko od nas, u ratu, kakvu izreku da se pamti i pise kao Titina. Ima li ko o nama da
pise?
Nosimo ranjenika sa kojim se pobratimih. Ne znam kako se pocesmo zvati brate. Ja njemu brate i
on meni brate. Vojnik do mene za nosilima, ne moze dalje. Iscrpljen je. Uzimam sam nosila i nosim
nepoznatog brata. Naprijed su dvojica. Hrabri me brat kojeg nosimo, da izdrzim. Ne znam ni ko je
ni odakle je. Zanimljivo niti ja pitam niti on govori. Pita brat ima li ko vode? Spustismo nosila.
Dadoh mu vode. Hoce hljeba. Kao nikad do tada u dzepu sam imao dvije kriske hljeba. Valjda sam
se zazelio hljeba pa sam stavio kriske u dzep. Otkidoh komad hljeba i dadoh mu. Napi se brat
ponovo vode.
Veremo se dalje uz brdo.
Opet neko iz kolone poce dozivati. Ne znamo kuda idemo. Javi se neko. Mase sa ogaricom. Jedan
od onih sto su pekli janje na brdu. Sad nam je lakse. Znamo da smo na pravom putu. Ne javlja mi se
moj brat. Ne zovem ga. Necu da znam da je mrtav. Pozurismo. Gonim borce da idu brze. Stigosmo.
U vikendici improvizovana hirurgija. Nejma ni struje. Zasto Komanda nije obezbijedila agregat?
Jebes i njih. Pred njima je pecenje i rakija. Bitno je da njima svijetli. Poslah borce po one velike
crvene svijece sto smo ih nasli. Ostavio sam ih zlu ne trebalo. Doktor konstatova da je moj brat
mrtav. Ostavio sam brata pod strehom. Nejma mjesta za sve u "Bolnici". Nismo predvidjeli
mrtvacnicu. Je li zasluzio, moj brat da noci, sam pod strehom. Osvijetlismo "hirursko odjeljenje".
Jeli to opet 41?
Odlazim. Odoh pristaviti vodu za kahvu. Zastadoh pored brata. Veoma kratko. Haman nisam ni
zastao. Samo je moj pogled zastao na njemu. Nije ni na njemu. Na satorskom krilu kojim je
prekriven. Odoh ja dalje. Brat ostade na nosilima. Prodjoh pored njega. Ne zovnuh ga brate. Ne
pitah. Hoces li vode brate? Hoces li hljeba brate? Kako se zoves brate? Odakle si brate? Jesi li ziv
brate??? Necu da pitam. Jednostavno necu. Ma nije. Ne mogu.
Ustadoh ujutro. Nesto me tjera prema "Bolnici". Odoh tamo. Lezi brat gdje sam ga ostavio.
Prekriven satorskim krilom, od glave do pete. Ne, podigoh satorsko. Okrenuh se i vratih nazad.
Ponovo napadamo. Bjeze domobrani. Nigdje ih. Jedan domobran ubi Janjicara Fehrica. Ubi ga sa
crkvenoga tornja. Janjicarima je to dalo krila. U nezadrzivom napadu su uzeli Pogar.
Dodjosmo i u Stupni Do. Dodjosmo na mjesto zlocina. Stravicnog zlocina. Tragovi krvi po svuda.
Krvave vrece krompira u jednom podrumu.
Oslobodismo Vares. Sastavili se Korpusi u Varesu. Domobrani jednostavno nestali. Pustili ih cetnici
kroz njihovu liniju i zbrinuli, kao naj rodjenije. Politika. Svi su protiv nas.
Uzvrtili se "Strumpfovi." Sta im je? Da ne traze pocinioce stravicnog zlocina. Da nisu Raica
uhvatili. Ma jok. Nejma sanse. Sta se to njih tice. Nisu oni zato dosli u Bosnu. Ukrao neki vojnik
ikonu iz crkve. Prodao je nekom Umproforcu, za 5000 DM. Traze toga vojnika. To je zlocin. Ko to
smije krasti po crkvi? Nije zlocin stravicno ubiti djecu, starce i zene. Ovo je zlocin. Zlocin je ukrasti
ikonu. Oni nase Dzamije popalise, a mi treba da trazimo ikonu. Jos, nasi idioti naredili da se vojska
postroji. Treba taj "Strumpf" da prepozna lopova, koji mu je prodao ukradenu ikonu. Stvarno su ovi
iz UN naivni. Da li su?
I dan danas se pitam. Zasto su Hrvati poceli rat, protiv nas? Je li ih Tudjman nije mogao na drugi
nacin, preseliti u Hrvatsku.
Dobro! Sta su Hrvati, trazili to su i dobili. Nama je vise svejedno sa kim ce mo ratovati. I onako,
ratujemo sa svima. Bitno je da smo se mi dobro naoruzali i nahranili.
Da se u ratu place i smije, govori i ovo: Sjedio doktor, sa nekim pozadincima u nekoj kuci u okolini
Varesa. U neka doba noci neko pokuca na vrata. Doktor priupita:
- Ko je?
Slijedi cudan odgovor.
- Dosli smo da se predamo!
- Dodjite sutra. - Zauzet sam.
Mislio je doktor da se neko Sali sa njim.
Sutradan, ujutro, neko kuca na vrata. Doktor bunovan otvara vrata i ima sta vidjeti. Naoruzani
vojnici HVO.
- Rekli ste nam sinoc, da dodjemo danas da se predamo.
Doktor se hvalio da je zarobio najvise bojovnika.

PLBiH.ORG
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#54 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

muflon1977 wrote:
kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
e ovako ,
što se tice Kamenjaša i mravinjca,znam dosta o ovoj temi ali cu pokušat da objasnim o zazimanju ovih kota jer sam bio direktni ucesnik.
16.06.93. cetnicu su skoro bili zauzeli B.Bucje i Pulac i skoro izašli na Mešcemu.
dvije grupe (armije i policije) su krenuli sa Mešceme i sreli se sa cetnicima iznad livade zvana Okruglica i bez ikakvih problema ih natjerali prema Golešu dok su iz samog sela krenuli cokoladni i domaci borci tako da se do navece tog dana vratile linije.
24.06.93. se krenulo u napad na Mravinjaci Kamenjaš i iz Bugojna i B.Bucja kad smo Mravinjac zauzeli za 5 minuta i zarobili T 55
borbe za Kamenjaš su trajale do navece ali se nije zauzeo a sutradan se krenulo dalje međutim kad se gore izašlo nije nikog bilo POBJEGLI PREKO NOCI
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#55 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

muflon1977 wrote:
kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
e ovako ,
što se tice Kamenjaša i mravinjca,znam dosta o ovoj temi ali cu pokušat da objasnim o zazimanju ovih kota jer sam bio direktni ucesnik.
16.06.93. cetnicu su skoro bili zauzeli B.Bucje i Pulac i skoro izašli na Mešcemu.
dvije grupe (armije i policije) su krenuli sa Mešceme i sreli se sa cetnicima iznad livade zvana Okruglica i bez ikakvih problema ih natjerali prema Golešu dok su iz samog sela krenuli cokoladni i domaci borci tako da se do navece tog dana vratile linije.
24.06.93. se krenulo u napad na Mravinjaci Kamenjaš i iz Bugojna i B.Bucja kad smo Mravinjac zauzeli za 5 minuta i zarobili T 55
borbe za Kamenjaš su trajale do navece ali se nije zauzeo a sutradan se krenulo dalje međutim kad se gore izašlo nije nikog bilo POBJEGLI PREKO NOCI
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#56 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

muflon1977 wrote:
kv99 wrote:
emillio estevez wrote:Za Travnik mi je malo cudno vase pisanje , @cindrimili pise o velikim jednicama abih , vojnim i paravojnjim specijalcima force el handjar,,,
a opet netko drugi pise da je HVO imao kontrolu nad samim Travnikom . ??
Vojno je i imao kontrolu jer je bilo teže izgubiti one položaje koje je imao u i oko grada nego ih zadrzati. Jer sve ama bas sve strateske kote i polozaje je hvo imao u i oko Travnika sa 2 brigade,travnicka i frankopan-guca gora.
Cak je i njihov snajper sa Bukovice gadjao Travnik,da je kojim slucajem bio vrs tamo bilo bi gusto ali svejedno se smatralo hvo solidnim i dostojnim protivnikom koji je imao respekt ako išta ono zbog svog nevjerovatno dobrog strateškog položaja. 2 mjeseca prije sukoba izviđači ABIH su sključivo noću dolazili do njihovih položaja na Mešćemi i Vilenici,--te su vidjeli šta sve imaju i brojno stanje te uzeli to zaozbiljno, oni izgleda da nisu,..osim na Gostunju i repetitoru Vilenica gdje su pružili nekakav otpor ali slabo je i to bilo.
Inače sam sukob je počeo na Kurban-Bajram,kada je hvo napao Slimena a sljedeći dan spalio sela Veliku Bukovicu (ubivsi 14 civila i nekoliko ih zapalivsi u kucama) te do temelja sravnivsi selo Bandol i dzamiju . Naravno Armija BIH je bila itekako spremna ali u losem strateskom i taktickom polozaju. Istina je da je travnicki hvo imao veoma malo boraca sa ratnim iskustvom,..truba zesca dok su jedna recimo 17.krajiska koja je prosla ratni put od Jajca do Gorazda ili 7.muslimanska imale zavidan i krvav put iz sebe,.kao i 312.na ratistu Turbeta,Vlasica i okoline Sarajeva . Uglavnom se to itekako vidjelo na licu mjesta u borbi . hvo je imao i artiljerijsku podrsku vrs-a sa Vlasica (pored inako , tada jake svoje ),.dzaba sve,..bili su bez morala i puni straha,kao borci pa toliko o " HVO-u koji je sam zaustavio cetnike a muslimani se krili po podrumima " ;-) . Bilo je za nepovjerovati da jedan vod Armije BIH slisti kompletnu četu hvo-a na Mescemi iznad Turbeta,fantastično utvrđenu sa pam i patom te minobacacima jos je hvo bio u visinskoj premoci nad armijom još kad se uzme u obzir da ja tada i vrs pokrenuo jak napad na položaje Armije u Turbetu,..ABIH je bila razvuceni na 2 fronta..vrs probio liniju na Secevu,..uvecer je vratili,sa hvo ratuju za Puticevo,Gostunj i Vilenicu-zauzeli i to,..sedmicu kasnije, sa hvo na đakovićima i Sebešiću i istovremeno sa vrs na Bucju gdje su probili linije a za dan ih Armija vrati,..pobiju 36 plus majora iz mrkonjića,.za 2 dana im uzmu i Kamenješ i Mravinjac (hvo im prepustio) i još pride im maznu T-55,..naravno i Sebešić je zauzet,..pa je*o te ,.jel treba išta više?!


Ujedno mogu reci da se sa tobom moze diskutirati o temi,za ovaj Kamenjas i Mravinjac sam nacuo zanima me kako je proslo sve to sranje vracanja u ruke ABiH,jer mislim nesto poklonjeno bez borbe vratiti borbom
e ovako ,
što se tice Kamenjaša i mravinjca,znam dosta o ovoj temi ali cu pokušat da objasnim o zazimanju ovih kota jer sam bio direktni ucesnik.
16.06.93. cetnicu su skoro bili zauzeli B.Bucje i Pulac i skoro izašli na Mešcemu.
dvije grupe (armije i policije) su krenuli sa Mešceme i sreli se sa cetnicima iznad livade zvana Okruglica i bez ikakvih problema ih natjerali prema Golešu dok su iz samog sela krenuli cokoladni i domaci borci tako da se do navece tog dana vratile linije.
24.06.93. se krenulo u napad na Mravinjaci Kamenjaš i iz Bugojna i B.Bucja kad smo Mravinjac zauzeli za 5 minuta i zarobili T 55
borbe za Kamenjaš su trajale do navece ali se nije zauzeo a sutradan se krenulo dalje međutim kad se gore izašlo nije nikog bilo POBJEGLI PREKO NOCI
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#57 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

izvinjavam se za ovo ,bila neka generalna greška pa nisam skonto da je post poslan :D
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#58 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#59 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

Josip321 wrote:@kv99
Nije tzv HVO nego je HVO jer je i zakonima ove države priznato.

A inače, oni koji se ovdje hvale kako je to armija mogla osvojiti samo da joj se ćefnulo.
Pa vjeruje da i jeste mogla. Možda ne sve ali većinu da. Jer preko srba se dofuravala oprema i municija. Koliko se to moglo, čitaj koliko se para i goriva imalo. A odnos je bio 8:1 u korist ABiH. A po svim vojnim logikama za ofenzivu je na ukopanog i utvrđenog protivnika potrebo ići sa najmanje 3:1. A bilo je dakle 8:1. Tako da se ne bih baš hvalio tim vašim snagama.

A naravno da je HVO surađivao sa Srbima. Pa bio je u okruženju. A tada u kakvom takvom primirju sa Srbima. Surađivali su i Muslimani i ABiH u Mostaru sa Srbima. Ta Srbi su im davali artiljerisku pomoć sa Merđan Glave kada su nas napadali. Pa je bilo i onoga: Dogovorili smo 20, okle više???
-To častimo mi.
Za paravojno krilo kvislinga koristim termin tzv hvo jer nije bio hrvatski jer je rame uz rame sa cetnicima pokusavao da sprovede istu politiku, nije bio vijece vec banda pljackasa na barikada a nije ni branio vec je tjerao i proganjao ne samo civile Bosnjake vec i BiH Hrvate ( postavio sam sta govore "bojovnici " iz Travnika kako " im je zao jer je ostalo previse Hrvata u Travniku " o planovima prije napada da isele BIH Hrvate a uz to i grijanje optuzenicke klupe citavog vojnog i politickog vodstva tzv hvo-a bas zbog tih zlocina-protjerivanja vlastitog naroda , sto bi se reklo jos jedna slicnost sa cetnicima ). HVO je bio onaj u Posavini koji je branio ne samo BiH Hrvate vec i Drzavu Bosnu i Hercegovinu i nemoj da kaljas njihovo ime poredeci ih sa tudjmanovim kvislinzima.

I da te pitam , da li znas kako su ona balavurdija iz Australije i Kanade dosla do te cifre od 8:1 koju vidim da i ti koristis ? Pitam te jer da znas ne bi to od stida spominjao.
Za razliku od tebe ja znam kako su do toga dosli. Sabrali su SVE vojnike Armije Bosne i Hercegovine iz 1, 2, 3 i 4 Korpusa jer su po njima oni TEORETSKI mogli da se bore oko Lasvanske Doline. Znaci svi vojnici koji su mogli TEORETSKI da budu tu , bez da uzmu u obzir da je ogroman broj tih vojnika bio zauzet borbama i cuvanjem linija protiv cetnika i drugih dijelova tzv hvo-a.
A rekao sam ti da znas ne bi od stida koristio takve podatke jer ako se gleda na isti nacin , koliko je TEORETSKI moglo da bude vojnika na nekom ratistu onda se moze reci na primjeru Mostara da su tu kvislinzi imali odnos snaga 50:1 jer teoretski onda su mogli ne samo svi vojnici tzv hvo-a juzno od Prozora da ucuestvuju i napadima ( koji za raziku od Armije od oktobra 92-oktobra 94 tj pune dvije godine nisu ispalili metka na cetnike vec bas suprotno, saradjivali na sve nacine ) vec i citava HV i opet pored toga nisu uspjeli da okupiraju 2 ULICE. Odnos 50:1 i ni dvije ulice da okupiraju :lol: Zato ubuduce nemoj ako nista onda od stida da koristis slicne podatke jer samo pokazujete koliki su debakl kvislinzi dozivjeli u svome pokusaju kopiranja cetnika.


@karanana
Informisi se barem o osnovnim stvarima. Prozor nije mogao da bude podjeljen jer je vec polovinom oktobra 1992 bio okupiran od strane HV/tzv hvo i Bosnjaci su vec tada bili protjerani, jelde.
Last edited by kv99 on 29/12/2011 18:23, edited 1 time in total.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#60 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

e ovako ,
što se tice Kamenjaša i mravinjca,znam dosta o ovoj temi ali cu pokušat da objasnim o zazimanju ovih kota jer sam bio direktni ucesnik.
16.06.93. cetnicu su skoro bili zauzeli B.Bucje i Pulac i skoro izašli na Mešcemu.
dvije grupe (armije i policije) su krenuli sa Mešceme i sreli se sa cetnicima iznad livade zvana Okruglica i bez ikakvih problema ih natjerali prema Golešu dok su iz samog sela krenuli cokoladni i domaci borci tako da se do navece tog dana vratile linije.
24.06.93. se krenulo u napad na Mravinjaci Kamenjaš i iz Bugojna i B.Bucja kad smo Mravinjac zauzeli za 5 minuta i zarobili T 55
borbe za Kamenjaš su trajale do navece ali se nije zauzeo a sutradan se krenulo dalje međutim kad se gore izašlo nije nikog bilo POBJEGLI PREKO NOCI[/quote]


e super i ja sam bio gore, par fakata što se tiče mravinjca i kamenjaša; te je linije držao hvo koji je jednostavno iste prepustio srbima,oni havajci iz pećina gornjih i donjih,e srbi su vjerovatno kontali da u situaciji kakva jeste bila zajebana,da armija i neće pokušati da da to napadne,bili su prilično opušteni i dosta nalokani..ovo za bijelo bučje oni su se spustili iznad okruglice upravo kroz onaj džep preko mravinjca i jesu taj dan bili odsjekli put pulac-b.bučje,najdublje za leđa su im došli momci iz goleša i b.bučja,mislim da su bili u sastavu policije, golešanin im je rpg - em zviznuo 110 koja im je preko šarmaje krenula u ispomoć , tad ih je panila počela hvatati a i predvečer su već na meščemi bili stigli iz travnika dva voda 7.mus. njih 50 ak a 15-16 m-84 mitraljeza,onakvu paljbu nikad poslije nisam vidio,nijeni čudo što su ga nabrali tu su iznad potoka što ide od sela ostavili 5 mrtvih i tonu zavoja nekakvih , a tenka t-55, tog su zarobili mudžahedini-i to baš oni arapi, kasnije su ga vojnici iz 7.muslimaske sveli u travnik a taj će kasnije biti dodijeljen pritšabskoj 3.korpusa,.dan ranije su oni izveli napad na sečevo i runiće , i probili nam linije,.da bi ih kasnije naši vratili isti dan, probali su da turbe sa 2 krila okruže b.bučje i sečevo i bilo je makljaže i sa havajcima oko releja i putičeva
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#61 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

kv99 wrote:
Josip321 wrote:@kv99
Nije tzv HVO nego je HVO jer je i zakonima ove države priznato.

A inače, oni koji se ovdje hvale kako je to armija mogla osvojiti samo da joj se ćefnulo.
Pa vjeruje da i jeste mogla. Možda ne sve ali većinu da. Jer preko srba se dofuravala oprema i municija. Koliko se to moglo, čitaj koliko se para i goriva imalo. A odnos je bio 8:1 u korist ABiH. A po svim vojnim logikama za ofenzivu je na ukopanog i utvrđenog protivnika potrebo ići sa najmanje 3:1. A bilo je dakle 8:1. Tako da se ne bih baš hvalio tim vašim snagama.

A naravno da je HVO surađivao sa Srbima. Pa bio je u okruženju. A tada u kakvom takvom primirju sa Srbima. Surađivali su i Muslimani i ABiH u Mostaru sa Srbima. Ta Srbi su im davali artiljerisku pomoć sa Merđan Glave kada su nas napadali. Pa je bilo i onoga: Dogovorili smo 20, okle više???
-To častimo mi.
Za paravojno krilo kvislinga koristim termin tzv hvo jer nije bio hrvatski jer je rame uz rame sa cetnicima pokusavao da sprovede istu politiku, nije bio vijece vec banda pljackasa na barikada a nije ni branio vec je tjerao i proganjao ne samo civile Bosnjake vec i BiH Hrvate ( postavio sam sta govore "bojovnici " iz Travnika kako " im je zao jer je ostalo previse Hrvata u Travniku " o planovima prije napada da isele BIH Hrvate a uz to i grijanje optuzenicke klupe citavog vojnog i politickog vodstva tzv hvo-a bas zbog tih zlocina-protjerivanja vlastitog naroda , sto bi se reklo jos jedna slicnost sa cetnicima ). HVO je bio onaj u Posavini koji je branio ne samo BiH Hrvate vec i Drzavu Bosnu i Hercegovinu i nemoj da kaljas njihovo ime poredeci ih sa tudjmanovim kvislinzima.

I da te pitam , da li znas kako su ona balavurdija iz Australije i Kanade dosla do te cifre od 8:1 koju vidim da i ti koristis ? Pitam te jer da znas ne bi to od stida spominjao.
Za razliku od tebe ja znam kako su do toga dosli. Sabrali su SVE vojnike Armije Bosne i Hercegovine iz 1, 2, 3 i 4 Korpusa jer su po njima oni TEORETSKI mogli da se bore oko Lasvanske Doline. Znaci svi vojnici koji su mogli TEORETSKI da budu tu , bez da uzmu u obzir da je ogroman broj tih vojnika bio zauzet borbama i cuvanjem linija protiv cetnika i drugih dijelova tzv hvo-a.
A rekao sam ti da znas ne bi od stida koristio takve podatke jer ako se gleda na isti nacin , koliko je TEORETSKI moglo da bude vojnika na nekom ratistu onda se moze reci na primjeru Mostara da su tu kvislinzi imali odnos snaga 50:1 jer teoretski onda su mogli ne samo svi vojnici tzv hvo-a juzno od Prozora da ucuestvuju i napadima ( koji za raziku od Armije od oktobra 92-oktobra 94 tj pune dvije godine nisu ispalili metka na cetnike vec bas suprotno, saradjivali na sve nacine ) vec i citava HV i opet pored toga nisu uspjeli da okupiraju 2 ULICE. Odnos 50:1 i ni dvije ulice da okupiraju :lol: Zato ubuduce nemoj ako nista onda od stida da koristis slicne podatke jer samo pokazujete koliki su debakl kvislinzi dozivjeli u svome pokusaju kopiranja cetnika.


i meni ne ide u glavu kakav to omjer snaga ovi izračunavaju pa se dođe do 8:1?!
pa istina je da se od g.vakufa i dod mostar do jadrana taj omjer mijenjao u korist hrvata kako god su htjeli to je bio faktički jedan teritorij i granica sa hrvatskom mogli su u par sati dovlačiti snage i logistiku kako im se klincu nadigne,tako da omjer snaga je znao biti i 15:8 za hrvatsku stranu ( da se i ja sada malo igram matematičara)i kao da je armija imala posla samo sa hvo u srednoj bosni ovaj račundžija konta, a šta je sa bitkama za gradaćac,olovo, sarajevo, maglaj, tešanj a o 5.k nema smisla ni govoriti, i to baš u vrijeme skuoba sa hvo,..možda je pod olovku stavio koliko je imao hvo a koliko armija na papiru po nekim statističkim podacima, a statistika je znamo tačn zbir netačnih podataka
User avatar
ljevoruki
Posts: 4758
Joined: 20/05/2011 22:49

#62 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by ljevoruki »

Dobra tema.
Ima li neko mapu centralne Bosne sa vidimo raspored sanaga i ko je gdje bio?
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#63 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by revolver amidza »

Religious Fantastic wrote:
snaga_znanja wrote:Ono sta ti ja mogu reci, a to je da kad god je isao napad na HVO prema Vitezu i tom dijelu oni su uzvratili nasumicnim granatiranjem Zenice . Da li je bilo obratno to ne znam. HVO je kontrolisao tokove hrane tako da je jedno vrijeme u Zenici tacnije zima 93. godine bilo pravo zajebano po pitanju hrane.

Opste misljenje vlada da je to bio jedan obicni svercerski sukob koji se opako razmahao..... Sto bi se reklo vjecita enigma. Kako su se u Zenici tokom rata pusile srpske i hrvatske cigare?

Objektivno taj dio za HVO je bio nebranjiv jer nisu bili spojeni sa glavninom teritorije ili su eventualno bili spojeni nekim koridorima. Ali isto tako recimo HVO u Busovaci je bio dobro ukopan tako da je Armija imala veliki gubitaka u nekim napadima, ali da se to nastavilo bez sporazuma Busovaca bi definitivno pala u ruke Armije.

Sa druge strane u Vitezu, Armija kad god napadne oni pocnu lupati granatama po Zenici plus sto su prijetili da ce detonirati sav eksploziv u Vitezitu. E sad jel to bila suplja ili ne....

Uglavnom jako brutalan dio rata sto govore zlocini koji su pocinjeni na tom podrucju i ono sto je najbitnije apsolutno nepotreban...
Čuo si nekada za Gluhu Bukovicu (u drugom kontekstu vjerovatno)?! Cijelu 1993 i mali dio 1994 je gore bila prava pijaca sa Srbima. Trgovalo se svime - od oružja i cigara pa do narkotika. Naravno, ljudi neće u to vjerovati, ali eto... :run:
ovo je tačno, i ne samo na meokrnju odn gluhoj bukovici nego i u turbetu ali manjeg obima.kao i što zvuči nevjerovatno da je u jeku najžešćih sukoba bilo šverca između musl. i hrvatske strane na gornjem putičevu, sadovačama/jardolu vitez,ali jeste
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#64 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by bach »

Googlajući malo naišao sam na zanimljivo mišljenje Hrvata o tome šta je dovelo do potpisivanja Washingtonskog sporazuma:
HV je morala ulaziti na teritorij BiH,zbog interesa za samu RH.Sta ti vridi da dodjes do granice kad dalokometnim topnistvom tuces i dalje e to je po jednoj ratnoj konvenciji da se smi uci u dubinu do 30 km.Plan Sefera je ovakav:Napasti Hrvate u Uskoplju i uci u selo Uzdol(gdje je napravljen zlocin za koji jos nitko nije odgovarao)i tada se mogu usetati u Ramu i onda dolazi do spajanja sa Jablanicom i Mostarom.Hrvatima tada nebi nista preostalo nego da se povuku na ono malo prostora.Medjutim tada je bilo biti ili nebiti bez icije zapovjedi krece se u napad na Muslimane Ramska brigada dolazi do Uskoplja oslobadja dio grada i pojedina sela vraca se natrag u Ramu gdje su borbe pocele naveliko.Uzimaju selo Here najvazniju kotu koju su muslimani imali i izgubili.Tada se pojavio nemir u redovima Muslimana jer ni sami neznaju sta i komu da se priklone.Za svoje neuspjehe krivili su kao neke izdajice u redovima svojim.A u 1mj. 1994 dolazi do velikog plana opceg napada koji bi trebao proci prema SB u Uskoplje je dosao jedan dio Puma i sve je trebalo da krene,kako je to dospilo do Alje da se i sam pobrine o bezuvjetnom prekidu vatre,i to je onaj jedini cimbenik zbog kojeg se stalo.Naravno sankcije su bile za vratom ali na sve sto su oni isli da bi te sankcije koristili kao adut u rukavu,nije se moglo trpiti.Posli waschington i dalje se zna....sve do 22.12.1993 mogli su nesto i sa tom akcijom Neretva 93 i napraviti,posli su bili zadovoljni sto im se da.A o tim crnokosuljasima bolje da i ne govorim,sa tim se nemogu diciti netko tko je klao,pa posli zbacio uniformu i eto koljaca Hrvata....eto vama ustase.Zbog njih nosimo cilog zivota teret koji su nam smistili....Koliko vas je vidilo vojnika sad u ratu sa slovom U na kapi i pomnozi sa ostatkom da vidimo koliko nas je za tu NDH.Evo pravo da vam kazem da se takvo sta ponovi rado bi

Zanimljivo razmišljanje nema šta...
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#65 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Ali eto mnoge nekao bocka taj Vitez sve smo mogli ali ono ALI..... inace bi pao u nase ruke
i Bihac oslobodili i sve ....a 7000 ljudi nevini ode na klanje samo zbog jednog covjeka......
ta struktura komandovanja vojskom je svedena na najmanji nivo,Sefer kaze da ce debeli generali doci Aliji glave a i Bosni na koga je mislio Delic ili.....
Fabridjijo
Posts: 129
Joined: 22/08/2007 11:54
Location: Sjever

#66 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Fabridjijo »

Vitez, Novi Travnik, Busovaca su se mogli zauzeti, to je bila djecija igra za ARBiH ali politika nije dozvolila.
I smatram da je pametan potez, jer da jeste nebi se kasnije opet povratilo saveznistvo izmedju hvo i armije, i vjerovatno se nebi nikad povezali sa petim korpusom.
Last edited by Fabridjijo on 29/12/2011 22:52, edited 1 time in total.
User avatar
sinuhe
Posts: 11528
Joined: 03/06/2011 11:33

#67 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sinuhe »

Nikad necu zaboraviti jednog svestenika koji Srbima na Vlasicu ogovara Bosnjake da bi vec istog dana na HTV pricao isto o Srbima :lol:
Jingo
Posts: 46
Joined: 28/07/2006 11:45

#68 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Jingo »

I ?
User avatar
Josip321
Posts: 675
Joined: 22/12/2011 10:42

#69 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by Josip321 »

kv99 wrote: Za paravojno krilo kvislinga koristim termin tzv hvo jer nije bio hrvatski jer je rame uz rame sa cetnicima pokusavao da sprovede istu politiku, nije bio vijece vec banda pljackasa na barikada a nije ni branio vec je tjerao i proganjao ne samo civile Bosnjake vec i BiH Hrvate ( postavio sam sta govore "bojovnici " iz Travnika kako " im je zao jer je ostalo previse Hrvata u Travniku " o planovima prije napada da isele BIH Hrvate a uz to i grijanje optuzenicke klupe citavog vojnog i politickog vodstva tzv hvo-a bas zbog tih zlocina-protjerivanja vlastitog naroda , sto bi se reklo jos jedna slicnost sa cetnicima ). HVO je bio onaj u Posavini koji je branio ne samo BiH Hrvate vec i Drzavu Bosnu i Hercegovinu i nemoj da kaljas njihovo ime poredeci ih sa tudjmanovim kvislinzima.

I da te pitam , da li znas kako su ona balavurdija iz Australije i Kanade dosla do te cifre od 8:1 koju vidim da i ti koristis ? Pitam te jer da znas ne bi to od stida spominjao.
Za razliku od tebe ja znam kako su do toga dosli. Sabrali su SVE vojnike Armije Bosne i Hercegovine iz 1, 2, 3 i 4 Korpusa jer su po njima oni TEORETSKI mogli da se bore oko Lasvanske Doline. Znaci svi vojnici koji su mogli TEORETSKI da budu tu , bez da uzmu u obzir da je ogroman broj tih vojnika bio zauzet borbama i cuvanjem linija protiv cetnika i drugih dijelova tzv hvo-a.
A rekao sam ti da znas ne bi od stida koristio takve podatke jer ako se gleda na isti nacin , koliko je TEORETSKI moglo da bude vojnika na nekom ratistu onda se moze reci na primjeru Mostara da su tu kvislinzi imali odnos snaga 50:1 jer teoretski onda su mogli ne samo svi vojnici tzv hvo-a juzno od Prozora da ucuestvuju i napadima ( koji za raziku od Armije od oktobra 92-oktobra 94 tj pune dvije godine nisu ispalili metka na cetnike vec bas suprotno, saradjivali na sve nacine ) vec i citava HV i opet pored toga nisu uspjeli da okupiraju 2 ULICE. Odnos 50:1 i ni dvije ulice da okupiraju :lol: Zato ubuduce nemoj ako nista onda od stida da koristis slicne podatke jer samo pokazujete koliki su debakl kvislinzi dozivjeli u svome pokusaju kopiranja cetnika.

Nemoj se pjeniti, ne valja to. Ti govori što hoćeš ali HVO nije tzv-ani. Ni po zakonima ove države. A sve da nije bio omjer 8:1 opet je bio veći od onoga 3:1 koji je potreban za osvajanje.
User avatar
bach
Posts: 3478
Joined: 05/11/2005 11:52

#70 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by bach »

Josip321 wrote:
kv99 wrote: Za paravojno krilo kvislinga koristim termin tzv hvo jer nije bio hrvatski jer je rame uz rame sa cetnicima pokusavao da sprovede istu politiku, nije bio vijece vec banda pljackasa na barikada a nije ni branio vec je tjerao i proganjao ne samo civile Bosnjake vec i BiH Hrvate ( postavio sam sta govore "bojovnici " iz Travnika kako " im je zao jer je ostalo previse Hrvata u Travniku " o planovima prije napada da isele BIH Hrvate a uz to i grijanje optuzenicke klupe citavog vojnog i politickog vodstva tzv hvo-a bas zbog tih zlocina-protjerivanja vlastitog naroda , sto bi se reklo jos jedna slicnost sa cetnicima ). HVO je bio onaj u Posavini koji je branio ne samo BiH Hrvate vec i Drzavu Bosnu i Hercegovinu i nemoj da kaljas njihovo ime poredeci ih sa tudjmanovim kvislinzima.

I da te pitam , da li znas kako su ona balavurdija iz Australije i Kanade dosla do te cifre od 8:1 koju vidim da i ti koristis ? Pitam te jer da znas ne bi to od stida spominjao.
Za razliku od tebe ja znam kako su do toga dosli. Sabrali su SVE vojnike Armije Bosne i Hercegovine iz 1, 2, 3 i 4 Korpusa jer su po njima oni TEORETSKI mogli da se bore oko Lasvanske Doline. Znaci svi vojnici koji su mogli TEORETSKI da budu tu , bez da uzmu u obzir da je ogroman broj tih vojnika bio zauzet borbama i cuvanjem linija protiv cetnika i drugih dijelova tzv hvo-a.
A rekao sam ti da znas ne bi od stida koristio takve podatke jer ako se gleda na isti nacin , koliko je TEORETSKI moglo da bude vojnika na nekom ratistu onda se moze reci na primjeru Mostara da su tu kvislinzi imali odnos snaga 50:1 jer teoretski onda su mogli ne samo svi vojnici tzv hvo-a juzno od Prozora da ucuestvuju i napadima ( koji za raziku od Armije od oktobra 92-oktobra 94 tj pune dvije godine nisu ispalili metka na cetnike vec bas suprotno, saradjivali na sve nacine ) vec i citava HV i opet pored toga nisu uspjeli da okupiraju 2 ULICE. Odnos 50:1 i ni dvije ulice da okupiraju :lol: Zato ubuduce nemoj ako nista onda od stida da koristis slicne podatke jer samo pokazujete koliki su debakl kvislinzi dozivjeli u svome pokusaju kopiranja cetnika.

Nemoj se pjeniti, ne valja to. Ti govori što hoćeš ali HVO nije tzv-ani. Ni po zakonima ove države. A sve da nije bio omjer 8:1 opet je bio veći od onoga 3:1 koji je potreban za osvajanje.
HVO je bio vojna hunta, politička i vojna vlast u jednom, složio se ti s tim ili ne...
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#71 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by sokkia »

revolver amidza wrote:e ovako ,
što se tice Kamenjaša i mravinjca,znam dosta o ovoj temi ali cu pokušat da objasnim o zazimanju ovih kota jer sam bio direktni ucesnik.
16.06.93. cetnicu su skoro bili zauzeli B.Bucje i Pulac i skoro izašli na Mešcemu.
dvije grupe (armije i policije) su krenuli sa Mešceme i sreli se sa cetnicima iznad livade zvana Okruglica i bez ikakvih problema ih natjerali prema Golešu dok su iz samog sela krenuli cokoladni i domaci borci tako da se do navece tog dana vratile linije.
24.06.93. se krenulo u napad na Mravinjaci Kamenjaš i iz Bugojna i B.Bucja kad smo Mravinjac zauzeli za 5 minuta i zarobili T 55
borbe za Kamenjaš su trajale do navece ali se nije zauzeo a sutradan se krenulo dalje međutim kad se gore izašlo nije nikog bilo POBJEGLI PREKO NOCI

e super i ja sam bio gore, par fakata što se tiče mravinjca i kamenjaša; te je linije držao hvo koji je jednostavno iste prepustio srbima,oni havajci iz pećina gornjih i donjih,e srbi su vjerovatno kontali da u situaciji kakva jeste bila zajebana,da armija i neće pokušati da da to napadne,bili su prilično opušteni i dosta nalokani..ovo za bijelo bučje oni su se spustili iznad okruglice upravo kroz onaj džep preko mravinjca i jesu taj dan bili odsjekli put pulac-b.bučje,najdublje za leđa su im došli momci iz goleša i b.bučja,mislim da su bili u sastavu policije, golešanin im je rpg - em zviznuo 110 koja im je preko šarmaje krenula u ispomoć , tad ih je panila počela hvatati a i predvečer su već na meščemi bili stigli iz travnika dva voda 7.mus. njih 50 ak a 15-16 m-84 mitraljeza,onakvu paljbu nikad poslije nisam vidio,nijeni čudo što su ga nabrali tu su iznad potoka što ide od sela ostavili 5 mrtvih i tonu zavoja nekakvih , a tenka t-55, tog su zarobili mudžahedini-i to baš oni arapi, kasnije su ga vojnici iz 7.muslimaske sveli u travnik a taj će kasnije biti dodijeljen pritšabskoj 3.korpusa,.dan ranije su oni izveli napad na sečevo i runiće , i probili nam linije,.da bi ih kasnije naši vratili isti dan, probali su da turbe sa 2 krila okruže b.bučje i sečevo i bilo je makljaže i sa havajcima oko releja i putičeva[/quote]

da otprilike tako, samo bi imao dvije ispravke.
prvo ova dva voda 7. muslimanske nisu stigli predvece, nego malo poslije podne a vodic je bio rahmetli Sejo Beganovic inace rodom iz Pulca koji je ove momke doveo na cetnike kao da ih je on tu ostavio
po ostavljenim stvarim vidjelo se da su iz Mrkonjica i otprilike ih je bilo 100-120 (zakljucujuci po transportnim vrecama) a istina je da se tu našlo i dosta omota od prvog zavoja a predmrak su bili vec na Šupljoj stijeni i dalje ih nisu gonili jer su vec bili povratili izgubljene položaje.
drugo što se tice zarobljavanja T 55 ,to je da kažem uslovno tacno jer je do njega prvi stigao sirijac Abu Halid a inace ih nije bilo puno u toj grupi na Privilama.
ISTINA je i to što neko rece da se Vitez moga zauzeti ali je naredba bila da se samo drži pod pritiskom jer zauzimanjem bi se sigurno desili brojni zlocini (osveta za Ahmice) jer bi se vojska teško mogla držati pod kontrolom.
nažalost ovakvom taktikom ARBH je imala dosta gubitaka.
muflon1977
Posts: 131
Joined: 23/12/2011 11:10

#72 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by muflon1977 »

Ajmo reci moglo se uzeti,svi mi govorimo o tome a potom mozes racunati na svu Zap.Bosnu ode cetnicima,nebi bilo ni Jajca ni Kupresa Nista vise dobili bi tri gradica a izgubili bi mnogo vise otisao bi i Mostar to su potezi koji nije smio niko prvi napraviti.Bilo je drzi pa cemo vidjeti,dotok pomoci bi se ukinio nebi bilo ni one kapaljke sto je bila 300 000 izbjeglica kako bi se sa njima ponasali.J kad promislim da je samo ABiH komandovao covjek koji je istinski bio za BIH napravilo b i se stosta.Prva koja je priznala BiH jest Hrvatska granice niko nikad nije mogo promjeniti pa nebi uspilo ni sada,posjet Ganica Arapskim zemljama rezultiralo je klanje radnika Hidroelektre ni krivi ni duzni a ostavili su na zivotu samo Muslimana iz BiH.Nije tema ali da kazem evo i danas pogledajte Vitez zar nije malo cudno kako se razvija
Daj mmi reci jos molim te cemu je trebalo pa da one civile pobijete u selu onog cobanina starog Martina Pliso koji je sam spasio Ibru od Srba i onog Marijanovica koji je jedva hoda.G.Pecine selo ide i to kao borbe onaj sa stapom sto cuva ovce
a da ne govorim o kucama nema ni jedne da je ostala ali je rijec o 18 sela N.Travnicke opstine,za Bugojno koji granici necu ni pisati.Opet ce biti Ahmici krivi za sve sto se desilo.....
User avatar
alibegoa
Posts: 1032
Joined: 12/10/2009 21:41
Location: Illyricum

#73 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by alibegoa »

Da ja kažem par o Travničkim Hrvatima.
Živio sam u Travniku od 7. do 16. godine, mama mi je od tamo i sad je tamo i čitav rat je ona i porodica sa njene strane (razvedena) provela tamo. Mene je tata izvukao u aprilu 92. I neka sam zbrisao, a baš mi nije bilo pravo, vidimo na šta je ova država ispala.
E o Hrvatima, nekako su mi svi prijatelji, a iskreno nisam ih imao mnogo bili Hrvati. Dragi moji svi su oni bili naoružani, i to su mi čak i pokazali snajper. 17 godišnjaci. Išli su oni i na vježbe gađanja, jedan mi se drug u školi igrajući ruski rulet u nogu, lijepo prostrijelio pištoljem kroz nogu. Ovo sve tih par mjeseci '92. Sve ovo dok smo mi budale Bošnjaci govorili ma kakav rat.
Jedan dan lijepo mi hodamo gradom, i stariji brat od ovog mog prijatelja, lijepo ničim izazvan, a sav oduševljen, pun nekog divljenja, strahopoštovanja, gleda okolo grad i kaže meni "vidiš ti ovaj grad"? "Vidim", " E sve će i ovo biti Hrvatska". Hajde šta ćeš ja sa njima kažem "Pa da."
Nakon nekoliko dana, e taj Hrvat, moj najbolji jaran, dok se nas dvojica vraćamo iz škole, opet ničim izazvan, gleda u mene i mrtav hladan, sav nonšalantno, kaže ovako "Kada ovdje bude rat, ja ću tebe da ubijem". Ja šokiran, kažem nešto u smislu ne kontam, da bude rat i da se naše strane sukobe, (a baš nikad mi nije palo na pamet da bi se mogle naše strane sukobiti, nekako smo se računali saveznici), pa ja bih tebe pokušao izvući. "Ne, ne, ja ću tebe da ubijem." E tad sam i ja moglo bi se reći, progledao.
Nadam se da ova priča može da vam dočara taj mindset koji je vladao kod Hrvata u Travniku već prije aprila 92.

A nastranu da je jednog dana samo jednostavno nestalo Srba iz grada, jednog dana samo nema nikoga od nastavnika Srba, par ih je živjelo u mojoj zgradi, nije bilo ni njihovih porodica.

Ništa mi nismo kontali šta nam se sprema, kakvi smo bili, dobro smo i prošli.
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#74 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by kv99 »

Josip321 wrote:
kv99 wrote: Za paravojno krilo kvislinga koristim termin tzv hvo jer nije bio hrvatski jer je rame uz rame sa cetnicima pokusavao da sprovede istu politiku, nije bio vijece vec banda pljackasa na barikada a nije ni branio vec je tjerao i proganjao ne samo civile Bosnjake vec i BiH Hrvate ( postavio sam sta govore "bojovnici " iz Travnika kako " im je zao jer je ostalo previse Hrvata u Travniku " o planovima prije napada da isele BIH Hrvate a uz to i grijanje optuzenicke klupe citavog vojnog i politickog vodstva tzv hvo-a bas zbog tih zlocina-protjerivanja vlastitog naroda , sto bi se reklo jos jedna slicnost sa cetnicima ). HVO je bio onaj u Posavini koji je branio ne samo BiH Hrvate vec i Drzavu Bosnu i Hercegovinu i nemoj da kaljas njihovo ime poredeci ih sa tudjmanovim kvislinzima.

I da te pitam , da li znas kako su ona balavurdija iz Australije i Kanade dosla do te cifre od 8:1 koju vidim da i ti koristis ? Pitam te jer da znas ne bi to od stida spominjao.
Za razliku od tebe ja znam kako su do toga dosli. Sabrali su SVE vojnike Armije Bosne i Hercegovine iz 1, 2, 3 i 4 Korpusa jer su po njima oni TEORETSKI mogli da se bore oko Lasvanske Doline. Znaci svi vojnici koji su mogli TEORETSKI da budu tu , bez da uzmu u obzir da je ogroman broj tih vojnika bio zauzet borbama i cuvanjem linija protiv cetnika i drugih dijelova tzv hvo-a.
A rekao sam ti da znas ne bi od stida koristio takve podatke jer ako se gleda na isti nacin , koliko je TEORETSKI moglo da bude vojnika na nekom ratistu onda se moze reci na primjeru Mostara da su tu kvislinzi imali odnos snaga 50:1 jer teoretski onda su mogli ne samo svi vojnici tzv hvo-a juzno od Prozora da ucuestvuju i napadima ( koji za raziku od Armije od oktobra 92-oktobra 94 tj pune dvije godine nisu ispalili metka na cetnike vec bas suprotno, saradjivali na sve nacine ) vec i citava HV i opet pored toga nisu uspjeli da okupiraju 2 ULICE. Odnos 50:1 i ni dvije ulice da okupiraju :lol: Zato ubuduce nemoj ako nista onda od stida da koristis slicne podatke jer samo pokazujete koliki su debakl kvislinzi dozivjeli u svome pokusaju kopiranja cetnika.

Nemoj se pjeniti, ne valja to. Ti govori što hoćeš ali HVO nije tzv-ani. Ni po zakonima ove države. A sve da nije bio omjer 8:1 opet je bio veći od onoga 3:1 koji je potreban za osvajanje.
Ja ne pjenim , ja ti samo kazem da nazivajuci onu bandu koja je protjerivala svoj vlastiti narod u ime kopiranja cetnicke politike ti pljujes na prave pripadnike HVO koji su se borili ne samo da zastite BiH Hrvate od te politke vec i citavu Bosnu i Hercegovinu.
Znaci nije te stid da pokazujes kakav je debakl dozivio tzv hvo jer i sve i da nije bio omjer 50 :1 u Mostaru bio je 30:1 i opet je bio veci od onoga 3:1 koji je potreban za osvanje pa i pored toga nije uspio 2 ulice da okupira.
Kao sto si naveo za Vitez , Armija Bosne i Hercegovine nije imala ni vojni a ni politicki razlog da potpuno unisti tzv hvo u tom dijelu. Tzv hvo je u Srednjoj Bosni vec bio porazen kada su izgubili Travnik i Bugojno tako da bi zauzimanje Viteza bilo samo potpuno unistenje za koje nije bilo ni vojne a ni politicke potrebe za razliku od okupacije one dvije ulice u Mostaru. Tu je HV uz malu pomoc tzv hvo-a imala sve razloge da zauzme ali ni poslije gotovo godine dana napad nisu uspjeli. 2 ulice nisu uspjeli da zauzmu iako su imali sve razloge da to urade ali opet nista . Zato da sam na tvom mjestu ja bi se stidio da koristim taj omjer 8:1 jer istovremeno ukazujes na omjer 50:1 u korist HV/tzv hvo u Mostaru koji nisu uspjeli da iskoriste. Zato ima ona stara : " Sa cim se pametan stidi ..." ;-)
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#75 Re: Srednja Bosna(sukob sa HVO)

Post by 155_mm »

alibegoa wrote:Da ja kažem par o Travničkim Hrvatima.
Živio sam u Travniku od 7. do 16. godine, mama mi je od tamo i sad je tamo i čitav rat je ona i porodica sa njene strane (razvedena) provela tamo. Mene je tata izvukao u aprilu 92. I neka sam zbrisao, a baš mi nije bilo pravo, vidimo na šta je ova država ispala.
E o Hrvatima, nekako su mi svi prijatelji, a iskreno nisam ih imao mnogo bili Hrvati. Dragi moji svi su oni bili naoružani, i to su mi čak i pokazali snajper. 17 godišnjaci. Išli su oni i na vježbe gađanja, jedan mi se drug u školi igrajući ruski rulet u nogu, lijepo prostrijelio pištoljem kroz nogu. Ovo sve tih par mjeseci '92. Sve ovo dok smo mi budale Bošnjaci govorili ma kakav rat.
Jedan dan lijepo mi hodamo gradom, i stariji brat od ovog mog prijatelja, lijepo ničim izazvan, a sav oduševljen, pun nekog divljenja, strahopoštovanja, gleda okolo grad i kaže meni "vidiš ti ovaj grad"? "Vidim", " E sve će i ovo biti Hrvatska". Hajde šta ćeš ja sa njima kažem "Pa da."
Nakon nekoliko dana, e taj Hrvat, moj najbolji jaran, dok se nas dvojica vraćamo iz škole, opet ničim izazvan, gleda u mene i mrtav hladan, sav nonšalantno, kaže ovako "Kada ovdje bude rat, ja ću tebe da ubijem". Ja šokiran, kažem nešto u smislu ne kontam, da bude rat i da se naše strane sukobe, (a baš nikad mi nije palo na pamet da bi se mogle naše strane sukobiti, nekako smo se računali saveznici), pa ja bih tebe pokušao izvući. "Ne, ne, ja ću tebe da ubijem." E tad sam i ja moglo bi se reći, progledao.
Nadam se da ova priča može da vam dočara taj mindset koji je vladao kod Hrvata u Travniku već prije aprila 92.

A nastranu da je jednog dana samo jednostavno nestalo Srba iz grada, jednog dana samo nema nikoga od nastavnika Srba, par ih je živjelo u mojoj zgradi, nije bilo ni njihovih porodica.

Ništa mi nismo kontali šta nam se sprema, kakvi smo bili, dobro smo i prošli.
eh da je samo da smo bili nego smo u dobroj mjeri i ostali

:sad:
Post Reply