Zeludac(problemi vezani za njega)

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#51 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Sto se kafe tice smanjila sam pijem nes ujutro i uvece,nekada sam pila Tursku po 4 puta na dan.
Lijekove cu da pijem,kad se samo sjetim bola sva pretrnem.Nebih da mucim muku.Sad je bol dosta manji jedino ova nadutost :sad:
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#52 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

LaCici,da li on radi ultrazvuk abdomena i rendgenski rtg stomaka(to je kada popijes onu tecnost tako su mojoj sestri otkrili gastritis)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#53 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by male_okice »

idealnolosa wrote:Sto se kafe tice smanjila sam pijem nes ujutro i uvece,nekada sam pila Tursku po 4 puta na dan.
Lijekove cu da pijem,kad se samo sjetim bola sva pretrnem.Nebih da mucim muku.Sad je bol dosta manji jedino ova nadutost :sad:
hm...hajd uzmi neku drugu umjesto NES. Nes kafa izaziva strasnu kiselinu barem meni i jos mi je bilo gore kad bih nju popila nego domacu. Pokusaj napraviti blazu tursku kafu sa mlijekom, ili pokusaj neku drugu umjesto NES, mislim da NES stvarno nije dobar izbor kad te jos tako muci stomak.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#54 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Nije valjda?Pokusavam od sutra uzeti drugu ili piti domacu sa mlijekom.Pa cu vidjeti rezultate
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#55 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Luce »

idealnolosa wrote:Nije valjda?Pokusavam od sutra uzeti drugu ili piti domacu sa mlijekom.Pa cu vidjeti rezultate

Ti moras promijeniti komplet dijetu odnosno ishranu ako imas problema sa zeludcem. To naravno nakon dijagnoze koju ce ti postaviti doktor.

Smatram da si trebala napraviti gastroskopiju cisto zbog sebe, jer to je jedini nacin da precizno i tacno saznas sta ti se desava. Jbg ako su drugi prezivjeli ukljucujuci i mene mozes i ti:)

Ovi problemi jednom kad krenu, ako se ne pridrzavas uputa do kraja zivota, vratice ti se. Dzaba ti i tablete i trojna terapija, to moze pomoci jedan odredjeni period da zalijeci sluznicu ali ako se vratis na stari rezim, nema ti pomoci. Znaci ne samo ishrana, kafa, pusenje, alkohol, nego i stres, nerviranje, sve to ces morati izbaciti iz svog zivota. Ukoliko naravno zelis da budes ok.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#56 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LaCici »

male_okice wrote:
LaCici wrote:Ja bih na tvom mjestu uradila ono sto ti je dr rekla. Pa ako ne bude bolje onda idi na gastroskopiju da vidis sta je. I pusti se tih lijekova, to je sve jako i cista hemija, probaj ti sa biljkama.
stvarno se ne slazem sa tobom: ja sam muku mucila sa stomakom preko 3 mjeseca probala svakakve cajeve i svasta nesto i dok nisam otisla doktoru i progutala tu hemiju odnosno propisane lijekove od njega nije me proslo. Nisam ni ja pobornik hemije i svih mogucih lijekova ali covjek treba biti svjestan da nama lijekovi itekako pomognu-naravno da imaju nus pojave ali sve ima danas nus pojave tako da neka ona radi ono sto joj doktor kaze i neka pije ono sto joj on propise.
Nisi me dobro shvatila, ili se ja nisam dobro izrazila. :) Nisam ja protiv lijekova, i sama sam na lijekovima za stitnu, bez njih bi mi bilo katastrofa, ali ako se moze proci bez njih bilo bi dobro. Ja sam prije znala piti po 5 tableta dnevno, za ovo za ono, i tek kad sam smanjila hemiju a povecala unos prirodnih stvari bilo mi je bolje. Naravno da treba uzimati lijek koji je dr propisala, ali cim bude bolje najbolje bi bilo okrenuti se biljkama da se odrzava stanje.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#57 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LaCici »

idealnolosa wrote:LaCici,da li on radi ultrazvuk abdomena i rendgenski rtg stomaka(to je kada popijes onu tecnost tako su mojoj sestri otkrili gastritis)
Ne znam stvarno, nazovi ih i pitaj. Imas na Internetu njihovu stranicu sa podacima. Nes ni slucajno, i meni izaziva uzasnu zgaravicu, to ti je cak i gore od turske kafe za zeludac.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#58 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Luce,cula sam da je i taj rendgen dobar.Nekako mi za gastroskopiju.....uh!Moze li kako bez toga? :sad:
Doktor je rekao da za tim sada nema potrebe,da se urade ovi nalazi.Od neki dan prestala pusiti(od tada me zabolio zeludac)a mislim da ima problema s hranom jer sam uvjek imala zatvore,jela sam brzo i dosta,najvise nezdravu hranu i kasno navece :sad: To sam promjenila,tj bar se trudim
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#59 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LaCici »

Istu stvar sam radila i ja. Pusila i pila kafe nemilice, jela brzinski i jednom dnevno, sve do jednom, do uzasnog bola kada nisam mogla ni pomisliti na hranu. Urade mi tu gastroskopiju i ispostavi se da imam tesku upalu i ostecenje sluznice zeluca, i polip. Doktor mi savjetovao da smanjim cigare i unos kafe. Od tada nisam nikad vise zapalila i kafu smanjila na minimum, a nedavno zbog trudnoce i potpuno zamijenila cajem. Jedem polako i u manjim kolicinama ali cesto. Nastojim samo kuhano jesti i vjeruj mi vise nikad nisam imala ni najmanjih problema sa zelucem. Znaci Luce ti je dobro napisala, kompletna promjena ishrane i nacina zivota ti najvise moze pomoci.
LaCici
Posts: 1571
Joined: 12/03/2010 15:33

#60 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LaCici »

Zaboravih ti napisati za rentgen tj onaj pregled sa kredom, radila sam i iskreno da sam mogla birati prije bih gastroskopiju nego to. Meni je taj pregled bio uzas, i ta kreda sto se pije fuj, lakse sam podnijela sondu.
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#61 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Not My Idea »

Da se prikljucim klubu :D

Vec neke 3.5 godine imam problema sa zelucem. Prije dvije godine sam radila gastroskopiju (iskreno, najgori pregled u zivotu a imala sam ih...) Rekli su mi da mi je spao zeludac (al bas puno, kao da je propao) i da skroz slabo vari hranu. Doktor se zijanio kad sam rekla da sam kiselo mlijeko popila jucer popodne, kaze "stoji kako stoji, kao da si ga popila prije 5 minuta"...
Uglavnom, nista. Radila sam dizanje zeluca, prvi put uspjesno ali se nakon nekoliko mjeseci ponovo spustio, drugi put skoro nista nije pomoglo. Dobila sam spisak namirnica koje ne smijem jest, Ranital pila kao House Vicodin...
Recimo, jaje nisam pojela preko godinu dana :sad: pa paradajz, paprike, kruske, banane (navecer), masno tipa kikiriki...
I evo danas, dok se pridrzavam propisane ishrane-dobro sam...Popijem 4-5 Ranitala mjesecno (veliki napredak) i giljam dalje :-D

Tebi sretno! cuvaj se onog sto ti propisu i nauci zivjet s tim ;-)
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#62 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Uh,ja mislila da je sonda najgora.Ma ja sam ti isprepadana,gadljiva,pa kontam da ce me sonda smoriti do maksimuma.Ipak bi lakse popila tu kredu nego da mi metalno crijevo guraju u usta.A mislim da se tom kredom moze vidjeti i tanko crijevo i jednjak ,ne kazem da sondom ne moze ali sondom se ne moze vidjeti cijelo tanko crijevo.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#63 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Not My Idea,da li se tom kredom moze vidjeti da li je zeludac spusten i kakvi su simptomi.Moja mama je imala to i ona sumnja da je to i kod mene
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#64 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Not My Idea »

idealnolosa wrote:Not My Idea,da li se tom kredom moze vidjeti da li je zeludac spusten i kakvi su simptomi.Moja mama je imala to i ona sumnja da je to i kod mene
ja nisam pila kredu. drito me na stol posadili-lezi, zini, turili mi ono plasticno u usta-zagrizi i guraj :D
uglavnom, mene je bolilo tacno kad stavis ruku izmedju dva jajnika, tu je bio spao...kad sam rekla doktoru da me boli zeludac i pokazala na to mjesto, rekao je da to nije zeludac-dok nije uradio gastroskopiju i uvjerio se.
strasna bol, kao da mi vatrena kugla gori u stomaku. em sto me psihicki umaralo, iscrpljivalo, nervozu stvaralo...tacno mi je bilo gore to sto me psihicki umori..
sto se tice stolice, jednom do dva puta sedmicno sam isla u wc..
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#65 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Luce »

idealnolosa wrote:Luce,cula sam da je i taj rendgen dobar.Nekako mi za gastroskopiju.....uh!Moze li kako bez toga? :sad:
Doktor je rekao da za tim sada nema potrebe,da se urade ovi nalazi.Od neki dan prestala pusiti(od tada me zabolio zeludac)a mislim da ima problema s hranom jer sam uvjek imala zatvore,jela sam brzo i dosta,najvise nezdravu hranu i kasno navece :sad: To sam promjenila,tj bar se trudim

Nisam radila rendgen, ali gastroskopija je odlicna, jer ti dirketno gleda sta ti se unutra desava. Znaci, dijagnoza se ne moze fuliti. Zbog toga meni nije bilo tesko prezivjeti gastroskopiju, jer sam poslije tacno znala sta mi je i vec sam osjecala tu da sam rijesila pola problema (kod mene je dijagnoza bila gastritis).
Znas koliko ti doktora interesujes i tvoj problem? nimalo, prema tome ti si ta koja treba da se pobrine o svom zdravlju i da uradis sve sto mozes da se izlijecis. Nece to niko uraditi za tebe.
Kazem ti, mozda u pocetku i budes morala napraviti trojnu terapiju ali nakon toga, mijenjas rezim.
Meni je to pomoglo, hvala Bogu rijetko imam problema. Kad shvatis da si sebi prioritet, da je tvoje zdravlje na prvom mjestu, nece ti se biti tesko odreci milion stvari koje ti stete.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#66 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Ok na tome cu i raditi.Da mjenjam rezim ishrane.Moze li(ako je off top moze i na pp)otprilike da mi neko kaze koja je hrana zdrava za zeludac,koja teska
User avatar
Luce
Posts: 406
Joined: 04/04/2008 09:39

#67 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Luce »

idealnolosa wrote:Ok na tome cu i raditi.Da mjenjam rezim ishrane.Moze li(ako je off top moze i na pp)otprilike da mi neko kaze koja je hrana zdrava za zeludac,koja teska

To ti je individualno. Moj doktor mi je nekad dao spisak hrane koju smijem jesti (ja se zijanila, jer nije ni blizu onoga sto sam ja mislila), ali i on mi je sam rekao, ti ces najbolje znati sta tvoj stomak podnosi a sta ne.
Generalno, ne valja gazirano, alkohol, cigarete, puno kafe (ja pijem jednu dnevno, nes i ok sam), prezeno, masno, slatkisi, cak i voce i povrce svjeze se ne preporucuje. Znaci nista :-)
Salim se, u nekim malim kolicinama je to sve ok, bitno je kad se izlijecis da ne pretjerujes i da sama ocijenis sta mozes jesti a sta ne. Vjeruj da ce ti se stomak sam pobuniti ukoliko mu nesto ne bude odgovaralo i tako ces nauciti.
User avatar
LOVEABLE
Posts: 16
Joined: 29/06/2011 13:42

#68 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LOVEABLE »

Ja sam juce radila gastroskopiju i stvarno mi je utrnulo nepce i dio grla od onog spreja....toliko utrnulo da je pljuvacka curila bez mogucnosti kontrole...valjda je to individualno...i ja sam je super podnijela...jeste odvratan osjecaj kada ti je nesto u stomaku, ali nisam imala nagon za povracanjem, tako da je sve proslo bez problema. I mogu vam reci da mi je pravo drago da sam to konacno uradila, jer imam problema vec nekoliko godina. Dobila terapiju (i naravno novi rezim ishrane) i sada se nadam da ce biti bolje. Da napomenem, radila sam u poliklinici sunce kod doktora Gornjakovica i odusevljena sam njegovim odnosom prema pacijentu. Moja preporuka je, ako se vec neko odluci da to radi, neka uradi kod njega...


LaCici wrote:Najbolje je da se radi gastroskopija tj gutanje sonde, jer ti samo takav pregled moze pokazati sve sto ti se desava u zelucu. Radila sam ja 5 puta gastroskopiju i to ko ti je rekao da od spreja utrne grlo slagao te je. Necu da te tjesim i da ti govorim da je pregled ok. Medjutim s obzirom da traje svega 3-5 minuta onda nije strasno, pretrpis i gotovo. Naspricaju oni tebi to u grlo ali osjecaj je i dalje neugodan i dok traje pregled imas konstantan nagon na povracanje i podrigujes. Sprej sluzi vise za laksi prolazak sonde kroz grlo. Uglavnom, nemas razloga da se bojis, nece ti nista biti, neugodno jeste ali vjeruj mi tako se brzo zavrsi da vrlo brzo zaboravis na to. Zato, samo hrabro, i bolje ti je da uradis da znas da je sve ok unutra nego da se pitas i dalje sta je problem. Meni su tako otkrili polip (koji sam operisala) i hijatalnu herniju. Sretno! :wink:
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#69 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Znaci,bas ti otrne tako da mozes podnijeti crijevo?I jel ti n dao rezim ishrane?Kolika je cijev u polikloinici sunce i da li se gastroskopijom moze vidjeti helico bakterija
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#70 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by male_okice »

idealnolosa wrote:Ok na tome cu i raditi.Da mjenjam rezim ishrane.Moze li(ako je off top moze i na pp)otprilike da mi neko kaze koja je hrana zdrava za zeludac,koja teska
savjet mog doktora je bio: bukvalno jedite kao ptica...svakih 2h po malo. Izbacila sam kruh bijeli i tjesteninu (jela razeni ali sasvim malo); od voca nista kiselo tipa limun, narandze, kivi. Kafu izbaciti ako moze ili smanjiti na minimum isto ne seceriti je (ja secer zamjenila onim tableticama i dobro mi je). Nista gazirano ili alkoholno. Nista hamburgeri, pizze, sva ta brza hrana ili barem svesti na minimum. Meni je isto mnogo pomoglo sto sam za dorucak uvela: porciju zitarica sa mlijekom oko 10h, onda oko 14h pojedem 1 bananu ili jabuku, a navecer za veceru (oko 18h) nesto lagano tipa supa, kuhanje neko nezaprzeno, jogurt. Ako me uhvati neka jaca glad tokom dana pojedem vocni jogurt ili kefir (jako isto dobra stvar) I tako u principu ti nadjes ono sta ti odgovara, ja jedem zapravo i dalje sve ali umjereno, znaci pojescu 1 komad pice necu vise i sl. gledaj kako ti tijelo reaguje na pojedinu hranu, ono sto ti godi jedi ono sto ti ne godi nemoj ili barem smanji. Takodjer ako imas problema sa stolicom (mislim da si to spomenula) moras vise da unosis tecnosti-najbolje obicne vode ili caja i vise vlakana ( žitaricama, mahunarkama (soja, leća), zelenom i korjenastom povrću, voce), nemoj jesti banane dok ne regulises stolicu jer banana inace moze izazvati zatvor.
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#71 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

male_okice wrote: Nista gazirano ili alkoholno. Nista hamburgeri, pizze, sva ta brza hrana Meni je isto mnogo pomoglo sto sam za dorucak uvela: porciju zitarica sa mlijekom Takodjer ako imas problema sa stolicom (mislim da si to spomenula) moras vise da unosis tecnosti-najbolje obicne vode ili caja i vise vlakana ( žitaricama, mahunarkama (soja, leća), zelenom i korjenastom povrću, voce), nemoj jesti banane dok ne regulises stolicu jer banana inace moze izazvati zatvor.
Z bananu znam i trudim se da je izbjegavam.Zaista pijem puno tecnosti,to inace,sto se alkohola i gaziranog tice-to ne pijem nikako,brzu hranu volim :sad: ,a jedem puno vlakana,recimo one pahuljice,mljeveni lan i suncokretove mekinje svaki dan.Sa jogurtom.Mislim da od toga i imam probavu
User avatar
LOVEABLE
Posts: 16
Joined: 29/06/2011 13:42

#72 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LOVEABLE »

idealnolosa wrote:Znaci,bas ti otrne tako da mozes podnijeti crijevo?I jel ti n dao rezim ishrane?Kolika je cijev u polikloinici sunce i da li se gastroskopijom moze vidjeti helico bakterija

mogla sam podnijeti crijevo...naravno da kada se pocne spustati niz grlo, nista ne pomaze...to je par sekundi u kojima moras slusato doktora i njegove upute i sve prodje ok...gastroskopijom se ne radi utvrdjivanje prisustva bakterije...to sam danas radila..vadili mi krv iz vene i testirali i naravno da je pozitivno, tako da cu dobiti trojnu terapiju... rezim ishrane: nista pretjerano slatko sto bi moglo uzrokovati kiselinu (kao baklava i slicno), ne paprike, ne krastavci, ne bijelo vino, ne pivo, ne alkohol uopste (sem dcl crnog vina)...tri obroka, uravnotezena ishrana, ne cigarete, ne kafa prije dorucka (bilo bi pozeljno bez nje ali...)...A sto se tice velicine cijevi (nadam se da je to bilo pitanje)...meni je izgledala malo tanje od crijeva za vodu....mada moram priznati da sam imala napad panike, koji sam pokusavala prikriti, tako da nisam bas mjerodavna za detalje...ali ponavljam, SUPER sam podnijela, i to najvise zahvaljujuci doktoru koji ti do u detalje objasni sta te ocekuje i kako ces da reagujes u pojedinim momentima....ocekivala sam nesto mnogo gore poucena iskustvima drugih ljudi...
User avatar
Not My Idea
Posts: 14691
Joined: 15/03/2011 23:12

#73 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by Not My Idea »

ma crijevo je kao ono od tus baterije :D
User avatar
idealnolosa
Posts: 890
Joined: 13/06/2011 11:28
Location: Sarajevo

#74 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by idealnolosa »

Gdje si radila test za Helico i za koliko se dobiju nalazi?
User avatar
LOVEABLE
Posts: 16
Joined: 29/06/2011 13:42

#75 Re: Zeludac(problemi vezani za njega)

Post by LOVEABLE »

idealnolosa wrote:Gdje si radila test za Helico i za koliko se dobiju nalazi?
radila isto u suncu i nalaz je gotov za 20 minuta!
Post Reply