Vidra u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#51 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

Don Zivconi wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Uz greške u engleskom jeziku, ja sam pozvao strane turiste da se pridruže u foto-safariju na Dzeku Otter-a:
http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g2 ... ajevo.html
Baš da vidimo možda ko i uslika Džeksona vidru :-D , bio sam prije dva dana na brani i kazem ribarima da sam vidio vidru kažu oni meni ovdje se znaju kupati po tri komada dok mi hvatamo ribu i sve na pokupise :lol: :lol: :lol: :lol:
To izgleda čitava porodica vidri na Miljacki ili dvije. Džeko Otter, Džekinagica Otterica, djeca,....Svi oni love i jedu ribu da bi preživjeli, a ribarima ostala navika iz rata da love ribu iz Miljacke koja je peksinava nakon što prođe kroz Pale.
Ne jedu ribari valjda tu ribu što ulove?!
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#52 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

PipiDugaDevetka wrote:
Don Zivconi wrote:
PipiDugaDevetka wrote:Uz greške u engleskom jeziku, ja sam pozvao strane turiste da se pridruže u foto-safariju na Dzeku Otter-a:
http://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g2 ... ajevo.html
Baš da vidimo možda ko i uslika Džeksona vidru :-D , bio sam prije dva dana na brani i kazem ribarima da sam vidio vidru kažu oni meni ovdje se znaju kupati po tri komada dok mi hvatamo ribu i sve na pokupise :lol: :lol: :lol: :lol:
To izgleda čitava porodica vidri na Miljacki ili dvije. Džeko Otter, Džekinagica Otterica, djeca,....Svi oni love i jedu ribu da bi preživjeli, a ribarima ostala navika iz rata da love ribu iz Miljacke koja je peksinava nakon što prođe kroz Pale.
Ne jedu ribari valjda tu ribu što ulove?!
vidre su 99% slucajeva uvijek u paru..nisu samacke zivotinje..a gdje ima par..tj musko-zenksa kombinacija uvijek ima i mala vidrica 1 do 2

a sto se tice ribara i ribe
ljudi koji po danu pecaju kroz grad do brane(krivolovci koji koriste zivi mamac za lov na pastrmku) uvijek tu istu ribu nose kuci(sad dal je jedu ili bacaju mackama ne bih znao kazat..) ribari koji su ozbiljniji i koji ganjaju krupniji ulov najcesce love nocu kad izlaze velike ribe da s enahrane i oni vracaju ih nazad nakon ulova
ribari koji pecaju iznad bazena ka kozijoj cupriji i dalje su pretezno varalicari i musicari(ribare na dozvoljen nacin) i oni ne nose ribe kuci nego ih vracaju nakon ulova opet u rijeku..sem ako se zadesi neka komadina kao na slikama koje sam postavljao pa takva riba zavrsi preparirana na zidu..
i jos imas ribare koji mrezama love ribu bilo gage(koje zive prodaju da se njima lovi smudj na jablanickom) ili pastrmke(koje su se znale prodavat na autopijaci)
User avatar
amortizer
Posts: 897
Joined: 30/05/2007 22:00

#53 Re: Vidra u Sarajevu

Post by amortizer »

kokuz_sa wrote: vidre su 99% slucajeva uvijek u paru..nisu samacke zivotinje..a gdje ima par..tj musko-zenksa kombinacija uvijek ima i mala vidrica 1 do 2

a sto se tice ribara i ribe
ljudi koji po danu pecaju kroz grad do brane(krivolovci koji koriste zivi mamac za lov na pastrmku) uvijek tu istu ribu nose kuci(sad dal je jedu ili bacaju mackama ne bih znao kazat..) ribari koji su ozbiljniji i koji ganjaju krupniji ulov najcesce love nocu kad izlaze velike ribe da s enahrane i oni vracaju ih nazad nakon ulova
ribari koji pecaju iznad bazena ka kozijoj cupriji i dalje su pretezno varalicari i musicari(ribare na dozvoljen nacin) i oni ne nose ribe kuci nego ih vracaju nakon ulova opet u rijeku..sem ako se zadesi neka komadina kao na slikama koje sam postavljao pa takva riba zavrsi preparirana na zidu..
i jos imas ribare koji mrezama love ribu bilo gage(koje zive prodaju da se njima lovi smudj na jablanickom) ili pastrmke(koje su se znale prodavat na autopijaci)
A gdje su oni sto love "na struju"? Kako tidre reaguju na tu vrstu ribolova?
Sreca pa su prestali koristiti exploziv :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#54 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

amortizer wrote:
kokuz_sa wrote: vidre su 99% slucajeva uvijek u paru..nisu samacke zivotinje..a gdje ima par..tj musko-zenksa kombinacija uvijek ima i mala vidrica 1 do 2

a sto se tice ribara i ribe
ljudi koji po danu pecaju kroz grad do brane(krivolovci koji koriste zivi mamac za lov na pastrmku) uvijek tu istu ribu nose kuci(sad dal je jedu ili bacaju mackama ne bih znao kazat..) ribari koji su ozbiljniji i koji ganjaju krupniji ulov najcesce love nocu kad izlaze velike ribe da s enahrane i oni vracaju ih nazad nakon ulova
ribari koji pecaju iznad bazena ka kozijoj cupriji i dalje su pretezno varalicari i musicari(ribare na dozvoljen nacin) i oni ne nose ribe kuci nego ih vracaju nakon ulova opet u rijeku..sem ako se zadesi neka komadina kao na slikama koje sam postavljao pa takva riba zavrsi preparirana na zidu..
i jos imas ribare koji mrezama love ribu bilo gage(koje zive prodaju da se njima lovi smudj na jablanickom) ili pastrmke(koje su se znale prodavat na autopijaci)
A gdje su oni sto love "na struju"? Kako tidre reaguju na tu vrstu ribolova?
Sreca pa su prestali koristiti exploziv :D
ne znam da li ko zna ali prije nekad se miljacka poribljavala..pogotovo dio iznad bazena i okolo kozije cuprije i tada je bilo opcepoznato da npr
ujutro poribe a navece se razapnu zavjese ili store i riba se povadi..ono sto onstane dodje se vaditi strujom

nazalost tako je Mada miljacka svojim izgledom i tokom bar onaj dio iznad bazena moze biti pravi raj za ribolovce ali samo da se neko toga prihvati i napravi revir za ribolov..voda je gore cista,nema smeca kao u gradu..samo da se neko hoce naci pa srediti prilaz vozi,poribiti i unajmiti cuvare koji ce paziti na taj dio i naravno ne dozvoliti kao sada da se peca nedozvoljenim sredstvima
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#55 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Don Zivconi »

kokuz_sa wrote:
amortizer wrote:
kokuz_sa wrote: vidre su 99% slucajeva uvijek u paru..nisu samacke zivotinje..a gdje ima par..tj musko-zenksa kombinacija uvijek ima i mala vidrica 1 do 2

a sto se tice ribara i ribe
ljudi koji po danu pecaju kroz grad do brane(krivolovci koji koriste zivi mamac za lov na pastrmku) uvijek tu istu ribu nose kuci(sad dal je jedu ili bacaju mackama ne bih znao kazat..) ribari koji su ozbiljniji i koji ganjaju krupniji ulov najcesce love nocu kad izlaze velike ribe da s enahrane i oni vracaju ih nazad nakon ulova
ribari koji pecaju iznad bazena ka kozijoj cupriji i dalje su pretezno varalicari i musicari(ribare na dozvoljen nacin) i oni ne nose ribe kuci nego ih vracaju nakon ulova opet u rijeku..sem ako se zadesi neka komadina kao na slikama koje sam postavljao pa takva riba zavrsi preparirana na zidu..
i jos imas ribare koji mrezama love ribu bilo gage(koje zive prodaju da se njima lovi smudj na jablanickom) ili pastrmke(koje su se znale prodavat na autopijaci)
A gdje su oni sto love "na struju"? Kako tidre reaguju na tu vrstu ribolova?
Sreca pa su prestali koristiti exploziv :D
ne znam da li ko zna ali prije nekad se miljacka poribljavala..pogotovo dio iznad bazena i okolo kozije cuprije i tada je bilo opcepoznato da npr
ujutro poribe a navece se razapnu zavjese ili store i riba se povadi..ono sto onstane dodje se vaditi strujom

nazalost tako je Mada miljacka svojim izgledom i tokom bar onaj dio iznad bazena moze biti pravi raj za ribolovce ali samo da se neko toga prihvati i napravi revir za ribolov..voda je gore cista,nema smeca kao u gradu..samo da se neko hoce naci pa srediti prilaz vozi,poribiti i unajmiti cuvare koji ce paziti na taj dio i naravno ne dozvoliti kao sada da se peca nedozvoljenim sredstvima
U potpunosti se slazem sa tobom :thumbup:

Inace moj otac se bavi flyfishigom jako dugo pa i ja uz njega :mrgreen: tako da bi revir bio prava stvar al nazalost daleko smo od toga :roll: :sad:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#56 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

Don Zivconi wrote:
kokuz_sa wrote:
amortizer wrote:
A gdje su oni sto love "na struju"? Kako tidre reaguju na tu vrstu ribolova?
Sreca pa su prestali koristiti exploziv :D
ne znam da li ko zna ali prije nekad se miljacka poribljavala..pogotovo dio iznad bazena i okolo kozije cuprije i tada je bilo opcepoznato da npr
ujutro poribe a navece se razapnu zavjese ili store i riba se povadi..ono sto onstane dodje se vaditi strujom

nazalost tako je Mada miljacka svojim izgledom i tokom bar onaj dio iznad bazena moze biti pravi raj za ribolovce ali samo da se neko toga prihvati i napravi revir za ribolov..voda je gore cista,nema smeca kao u gradu..samo da se neko hoce naci pa srediti prilaz vozi,poribiti i unajmiti cuvare koji ce paziti na taj dio i naravno ne dozvoliti kao sada da se peca nedozvoljenim sredstvima
U potpunosti se slazem sa tobom :thumbup:

Inace moj otac se bavi flyfishigom jako dugo pa i ja uz njega :mrgreen: tako da bi revir bio prava stvar al nazalost daleko smo od toga :roll: :sad:
ja bi vise volio varalicarski revir jer Miljackaje prava varalicarska rijeka..a za mahanje ima previse granja i drveca(bar moje misljenje)

a zvanicno postoji revir za FF iznad bazena na prostoru 3kilometra..i jedno vrijeme su se naplacivale dozvole po 20KM
sto je bilo i jeste van sve pameti ako se zna
da je ubaceno tada
-U revir je ubačeno oko 500 komada pastrmke dužine od 25 do 35 centimetara
na podruciju neka 4 kilometra duzine


a ako se zna da je npr u Visokom u njihovom reviru poribljeno sa 700kg pastrmke na podruciju duzine 1.5km

700 kg x 4 kom/kg = 2800 kom. na potezu od 1,5 km. A poslije toga su jos 2 puta ubacivali ribu. Zadnji put su ubacili simbolicno 100 - 150 kg.
ovo je za Visoko i njihov revir za koji je dnevna dozvola 10KM

a na Miljacki 20 KM, pustili 500 kom. ribe i proglasili revirom, sram ih bilo...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#57 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

kokuz_sa wrote: ja bi vise volio varalicarski revir jer Miljackaje prava varalicarska rijeka..a za mahanje ima previse granja i drveca(bar moje misljenje)

a zvanicno postoji revir za FF iznad bazena na prostoru 3kilometra..i jedno vrijeme su se naplacivale dozvole po 20KM
sto je bilo i jeste van sve pameti ako se zna
da je ubaceno tada
-U revir je ubačeno oko 500 komada pastrmke dužine od 25 do 35 centimetara
na podruciju neka 4 kilometra duzine


a ako se zna da je npr u Visokom u njihovom reviru poribljeno sa 700kg pastrmke na podruciju duzine 1.5km

700 kg x 4 kom/kg = 2800 kom. na potezu od 1,5 km. A poslije toga su jos 2 puta ubacivali ribu. Zadnji put su ubacili simbolicno 100 - 150 kg.
ovo je za Visoko i njihov revir za koji je dnevna dozvola 10KM

a na Miljacki 20 KM, pustili 500 kom. ribe i proglasili revirom, sram ih bilo...
Ona firma što održava Aleju ambasadora, ja bih njima u zadatak dao da organizuju lovočuvarsku službu, ali i da naplaćuju dozvole, te da sve ovo odrade što si nabrojao,... KJKP PARK?
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#58 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

PipiDugaDevetka wrote:
kokuz_sa wrote: ja bi vise volio varalicarski revir jer Miljackaje prava varalicarska rijeka..a za mahanje ima previse granja i drveca(bar moje misljenje)

a zvanicno postoji revir za FF iznad bazena na prostoru 3kilometra..i jedno vrijeme su se naplacivale dozvole po 20KM
sto je bilo i jeste van sve pameti ako se zna
da je ubaceno tada
-U revir je ubačeno oko 500 komada pastrmke dužine od 25 do 35 centimetara
na podruciju neka 4 kilometra duzine


a ako se zna da je npr u Visokom u njihovom reviru poribljeno sa 700kg pastrmke na podruciju duzine 1.5km

700 kg x 4 kom/kg = 2800 kom. na potezu od 1,5 km. A poslije toga su jos 2 puta ubacivali ribu. Zadnji put su ubacili simbolicno 100 - 150 kg.
ovo je za Visoko i njihov revir za koji je dnevna dozvola 10KM

a na Miljacki 20 KM, pustili 500 kom. ribe i proglasili revirom, sram ih bilo...
Ona firma što održava Aleju ambasadora, ja bih njima u zadatak dao da organizuju lovočuvarsku službu, ali i da naplaćuju dozvole, te da sve ovo odrade što si nabrojao,... KJKP PARK?
za Miljacku je bilo zaduzeno tj zaduzena
Udruženja sportskih ribolovaca “Stari grad” i “Sarajevo 1906″


Sto se tice dozvole za miljacku toga vise odavno nema. Odnosno kad su napravili revir iz udruzenja "sarajevo 1906" od bazena bentbasa do kozije cuprije dozvola je vazila svega oko 2 mjeseca. Poslje toga su se povukli sa vode i nema vise nikog da nadgleda niti trazi dozvole. Fazon je bio samo oprati pare od donacije za revir i ribu. Sto se tice dozvola prodate su cini mi se svega 3 dnevne i 1 godisnja za ta 2 mjeseca vladavine tog udruzenja. Oni sami kao i tzv. ribocuvar odnijeli su sigurno 60-70% te ubacene ribe.(komentar preuzet sa sajta BIH-ribolov.)
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#59 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Toto »

ima li eko-fotografa po Seheru da postave zasjede vidrama
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#60 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Don Zivconi »

Toto wrote:ima li eko-fotografa po Seheru da postave zasjede vidrama
Idem ja u subotu iznad brane da zabacim malo pa cu kad se budem vracao pokusati uslikati Džeksona sa pravim digitalcem kad blicne mislice Džeko-vidra da je pocelo nevrijeme :mrgreen:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#61 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

Don Zivconi wrote:
Toto wrote:ima li eko-fotografa po Seheru da postave zasjede vidrama
Idem ja u subotu iznad brane da zabacim malo pa cu kad se budem vracao pokusati uslikati Džeksona sa pravim digitalcem kad blicne mislice Džeko-vidra da je pocelo nevrijeme :mrgreen:
dzekson ti nije nastanjen iznad brane :D vjerovao ili ne ima brlog u sred grada..cak se mora popet u njega :D
pravo gradsko dijete :skoljka:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#62 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

kokuz_sa wrote:
Don Zivconi wrote:
Toto wrote:ima li eko-fotografa po Seheru da postave zasjede vidrama
Idem ja u subotu iznad brane da zabacim malo pa cu kad se budem vracao pokusati uslikati Džeksona sa pravim digitalcem kad blicne mislice Džeko-vidra da je pocelo nevrijeme :mrgreen:
dzekson ti nije nastanjen iznad brane :D vjerovao ili ne ima brlog u sred grada..cak se mora popet u njega :D
pravo gradsko dijete :skoljka:
Ima Džeko Vidra i podvodni ulaz u brlog,...Nije brlog ako nema dva ulaza,...ha, ja!
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#63 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Toto »

kad je vec posto mezimce ondak je zasluzio i slicicu
User avatar
Don Zivconi
Posts: 1242
Joined: 08/03/2011 09:09
Location: Pitaj Druga TiTa

#64 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Don Zivconi »

kokuz_sa wrote:
Don Zivconi wrote:
Toto wrote:ima li eko-fotografa po Seheru da postave zasjede vidrama
Idem ja u subotu iznad brane da zabacim malo pa cu kad se budem vracao pokusati uslikati Džeksona sa pravim digitalcem kad blicne mislice Džeko-vidra da je pocelo nevrijeme :mrgreen:
dzekson ti nije nastanjen iznad brane :D vjerovao ili ne ima brlog u sred grada..cak se mora popet u njega :D
pravo gradsko dijete :skoljka:
Pa na pisao sam kad se budem vracao ;) znaci ispod :D
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#65 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

PipiDugaDevetka wrote:
kokuz_sa wrote:
Don Zivconi wrote:
Idem ja u subotu iznad brane da zabacim malo pa cu kad se budem vracao pokusati uslikati Džeksona sa pravim digitalcem kad blicne mislice Džeko-vidra da je pocelo nevrijeme :mrgreen:
dzekson ti nije nastanjen iznad brane :D vjerovao ili ne ima brlog u sred grada..cak se mora popet u njega :D
pravo gradsko dijete :skoljka:
Ima Džeko Vidra i podvodni ulaz u brlog,...Nije brlog ako nema dva ulaza,...ha, ja!
vidra je nije dabar :skoljka:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#66 Re: Vidra u Sarajevu

Post by amrica »

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#67 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

kokuz_sa wrote:
vidra je nije dabar :skoljka:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sjeverna_rije%C4%8Dna_vidra wrote:Poput ostalih vidri, sjevernoameričke riječne vidre žive u jazbinama. Jazbina je izgrađena unutar brloga drugih životinja, ili u prirodnim šupljinama, poput onih na obalama rijeka. Podvodni ulaz ili ulazi iznad tla vodi do komore koja je prekrivena lišćem, mahovinom, travom, dlakom i korom drveća. Često preuzima jazbine izgrađene od strane drugih životinja, pritom ubijajući njihove vlasnike kao što su dabrovi i bizamski štakori.
ko bre, da bre, ne bre
@kokuz_sa, molim te da mi se dubookooo izviniš, a ti @amrice ..... :x

Tako umiljata, a jedan od najvećih predatora:
Last edited by PipiDugaDevetka on 01/09/2011 10:37, edited 1 time in total.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#68 Re: Vidra u Sarajevu

Post by amrica »

:kiss:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#69 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

amrica wrote: :kiss:
:kiss: :kiss:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#70 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

PipiDugaDevetka wrote:
kokuz_sa wrote:
vidra je nije dabar :skoljka:
http://hr.wikipedia.org/wiki/Sjeverna_rije%C4%8Dna_vidra wrote:Poput ostalih vidri,sjevernoameričke riječne vidre žive u jazbinama. Jazbina je izgrađena unutar brloga drugih životinja, ili u prirodnim šupljinama, poput onih na obalama rijeka. Podvodni ulaz ili ulazi iznad tla vodi do komore koja je prekrivena lišćem, mahovinom, travom, dlakom i korom drveća. Često preuzima jazbine izgrađene od strane drugih životinja, pritom ubijajući njihove vlasnike kao što su dabrovi i bizamski štakori.
ko bre, da bre, ne bre
@kokuz_sa, molim te da mi se dubookooo izviniš, a ti @amrice ..... :x
znao sam ja da je ova nasa vidra dosljak al da je dosla preko bare cak iz sjeverne amerike to vala nisam znao :skoljka: :mrgreen:

ovo je kod nas u gradu evropska vrsta vidre cije su jazbine ukopane pod zemljom uglavnom izvan vode su
:)
SOMA
Posts: 317
Joined: 09/02/2009 16:17

#71 Re: Vidra u Sarajevu

Post by SOMA »

kokuz_sa wrote: znao sam ja da je ova nasa vidra dosljak al da je dosla preko bare cak iz sjeverne amerike to vala nisam znao :skoljka: :mrgreen:

ovo je kod nas u gradu evropska vrsta vidre cije su jazbine ukopane pod zemljom uglavnom izvan vode su
:)
je**te, dijaspora i u Miljacki. Ma dokle vise!
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#72 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

kokuz_sa wrote: znao sam ja da je ova nasa vidra dosljak al da je dosla preko bare cak iz sjeverne amerike to vala nisam znao :skoljka: :mrgreen:

ovo je kod nas u gradu evropska vrsta vidre cije su jazbine ukopane pod zemljom uglavnom izvan vode su
:)
http://www.gimnazijaso.edu.rs/gornje-podunavlje/zivotinje/sisari/vidra.php wrote: Lutra lutra (Evropska vidra)-domaća

Način života

Vidrino stanište su bistre, nezagadjene reke i kanali oko kojih ima drveća i grmlja da mogu da se sakriju među njhovo korenje. One kopaju svoje jazbine pod zemljom. Ulaz u jazbinu se nalazi oko pola metra ispod površine vode. Od ulaza vodi jedan hodnik dug oko 2 m do velikog brloga koji je uvek suv, a od brloga vodi jedan uski hodnik do površine i služi kao dovod vazduha. Ponekad se useljavaju u napuštene jazbine jazavaca i lisica ili koriste rupe u obali koje je reka izdubila i produbljuju ih pa se u njima nastanjuju.
Nema vrdanja, izvinjenje molim, sa dubokim naklonom,...
Image
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8522
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#73 Re: Vidra u Sarajevu

Post by kokuz_sa »

:D

"Europska vidra naraste do 15 kg. Oblik tijela, dlaka i noge s kožicama između prstiju su prilagođeni životu uz vodu, odnosno plivanju i ronjenju. Živi uz tekuće i stajaće vode uključujući i boćata ušća rijeka. Sklanja se u podzemne hodnike, te između korijenja stabala i u priobalno raslinje."

Jazbine kopaju između korenja drveća u blizini reke. Ponekad koriste i jazbine kunića i jazavaca ako nisu daleko od vode, a često imaju i po nekoliko svojih jazbina koje koriste u zavisnosti od toga gde se zateknu. Ponekad koriste i šuplja debla za jazbine


mene su doduse dugacije ucili za vidre al eto
ispricavam se duboko se izvinjavam :skoljka:
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#74 Re: Vidra u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

:-D :thumbup:
tnx prihvaćam izvinjenje
:kiss: za @amricu!
User avatar
Toto
Posts: 8121
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#75 Re: Vidra u Sarajevu

Post by Toto »

ima li je
Post Reply