Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#51 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

Ako akontacija nije vezana za konkretan putni nalog (gdje je naznačeno mjesto i vrijeme putovanja) i ako nije pravdana u nekom razumnom roku (recimo mjesec dana), porezna uprava ovakvu isplatu komotno može smatrati dohotkom.
Varijanta gdje će se direktoru isplatiti "akontacija za sl. putovanje" od 10 hiljada KM koju će on vratiti za godinu dana jednostavno nije moguća, odnosno moguća je, ali oporeziva.
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#52 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

jasko__ wrote:NOVI SLUCAJ....

Mada je meni ocigledno al eto da cujem vase misljenje...poljoprivredna djelatnost, tov pilica, nije DOO u pitanju...znaci vode se knjige rucno......ugovor sa Ovako...
1. Ovako njemu fakturise hranu, djelatnik njima "gotove" pilice...kompenzacija...razliku uplati Ovako na racun...po mom misljenju je prihod cijeli iznos koji se fakturise prema Ovako a ne samo iznos koji oni uplate nakon prebijanja....slazete li se....
2. Kanton uplacuje s vremena na vrijeme poticaje za poljoprivrednu proizvodnju na racun...jedan ovlasteni racunovodja mi tvrdi da to ne treba knjiziti kao prihod...a meni je to apsurd...zar to nije tzv. PRIHOD OD DOTACIJA....
Pitanje državnih dotacija regulira MRS 20. Ovako kako si opisao nije dovoljno jasno o čemu se radi da bi ti se explicitno navelo je li prihod ili odgođeni prihod. Suštinski, ukoliko je dotacija vezana za određeno ispunjenje rezultata, uvjeta koje postavio državni organ ili nabavku opreme, nikada ne smije biti priznata kao prihod, dok god postoji mogučnost da svi uvjeti do kraja ne budu ispunjeni ukoliko postoje. MRS 20 dozvoljava priznavanje prihoda na razumnoj sistemskoj osnovi onda kada primatelj dotacije ispuni određene uvjete. Bezuvjetne dotacije, mada ja bi ih nazvao klix pomoći koje nisu uslovljene, i samim tim automatski i znače povečanje ekonomskih koristi se mogu priznati kao prihod. Kontni okvir je olakšavajući alat, a ne determinanta za priznavanje poslovnih transakcija.

Što se tiče prvog slučaja, znam da smaostalni djelatnici nisu u obavezi da sastavljaju finansijske izvještaje u skladu sa MRS, ali mislim da on može biti ovdje korisna vodilja. Isto tako i zakon o porezu na dohodak koji determinira sastavljanje finansijskih izvještaja samostalnih djelatnika u većini apsorbira odrednice MRS-a, do one mjere do koje ih absorbira i zakon o porezu na dobit. U svakom slučaju, Okvir za sastavljanje finansijskih izvještaja zabranjuje prebijanje operativnih prihoda i rashoda, već se isti priznaju po principu sučeljavanja. Isto važi u ovom slučaju i kod sastvljanja finansijskih izvještaja samostalnih djelatnika.
Standard dozvoljava prebijanje samo dobitaka i gubitaka koj ius ostvareni iz ostalih povremenih djelatnosti.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#53 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

Ricken wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.

Jutros mi lik veli da je zvanicno usvojena odluka za ovaj "novi doprinos" za fond invalida...i da počinje primjena od 01.10.2011...te da se mora retroaktivno uplatiti za sve isplacene plate od marta prosle godine...jel neko mozda upoznat????!!!!!!
convict
Posts: 3013
Joined: 10/02/2008 01:20

#54 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by convict »

Gdje se može naći ovo za invalide? U Poreznom savjetniku nisam našao, ni u Sl. novinama
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2768
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#55 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by alphonse kauders »

User avatar
djulba
Posts: 614
Joined: 15/05/2007 14:52
Location: TUZLA
Contact:

#56 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by djulba »

jasko__ wrote:
Ricken wrote:
jasko__ wrote:Direktor firme DOO koja ima 15 upolsenih prima redovno platu sa ostalim radnicima...na sve to se redovno placaju doprinosi i porez na dohodak...nedavno direktoru zakrizi,treba mu para i trazi od mene da mu prebacim na karticu iznos od par hiljada i da knjizim na potrazivanja od uposlenih...i ponavlja mi to tri puta...eh sad posto su to njemu dodatna primanja, pretpostavljam da treba da se plati porez na dohodak od 10% na puni iznos...jer je odbitak iskoristen za redovnu platu....
A STA JE SA OSTALIM DOPRINOSIMA NA TA PRIMANJA....JESMO LI TO DUZNI DA PLATIMO....

Ako će vratiti novac riječ je o pozajmici. U tom slučaju neophodno je napraviti ugovor o istoj i specificirati kamatu koja nesmije biti niža od službene prosječne kamate na kredite u zemlji (prema Mišljenju Ministarstva Finansija, mada bi logičnije bilo na oročene depozite) prema službenim podacima objavljenim od strane CBBiH. Ukoliko je kamata manja od službene prosječne u zemlji (koliko znam 9% je bila prošle godine), razlika se smatra korišću, i ista se oporezuje kao redovna plaća za taj mjesec, na način da povečava bruto plaću, što znači da povlači obračun poreza i doprinosa. Ukoliko se neradi o pozjamici, a isplata se vrši direktoru koji je uposlenik, to se smatra njegovim redovnim primanjem i ulazi u njegovu bruto plaću za taj mjesec u kojem je izvršena isplata. Znači opet porezi i doprinosi.
Nezaboravi da svako oporezivo primanje povlači i obračun 0,5% vodne i 0,5% elemntarne naknade, te ovog sad novog doprinosa 0,5% za fond invalida.

Jutros mi lik veli da je zvanicno usvojena odluka za ovaj "novi doprinos" za fond invalida...i da počinje primjena od 01.10.2011...te da se mora retroaktivno uplatiti za sve isplacene plate od marta prosle godine...jel neko mozda upoznat????!!!!!!
Naravno, 0,50% od bruto plata od 01.03.2010. pa dalje. Sa srećom.

Svrha doznake. naknada za podsticanje rehabilitacije
primalac: Fond za profesionalnu rehabilitaciju
Transakcijski račun: 3386902296358521
Vrsta prihoda: 722569
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#57 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

0,5% za invalide ako firma nema uposlenog invalida (na 25 uposlenih jedan invalid), s tim što će se brojka smanjivati postepeno kako je definisano zakonom.
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#58 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jasko__ »

[/quote]Naravno, 0,50% od bruto plata od 01.03.2010. pa dalje. Sa srećom.

Svrha doznake. naknada za podsticanje rehabilitacije
primalac: Fond za profesionalnu rehabilitaciju
Transakcijski račun: 3386902296358521
Vrsta prihoda: 722569
[/quote]

A jesi siguran da je na bruto platu...da nije mozda kao POSEBAN POREZ NA PLATU I VODNA NAKNADA...0,5% na neto platu???....ima li neki link gdje bih mogao da procitam da zvanicno pocinje obaveza od 01.10.2011 da se pocne uplacivati....jer ja ne mogu da nađem....thanks
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#59 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

jasko__ wrote:
Naravno, 0,50% od bruto plata od 01.03.2010. pa dalje. Sa srećom.

Svrha doznake. naknada za podsticanje rehabilitacije
primalac: Fond za profesionalnu rehabilitaciju
Transakcijski račun: 3386902296358521
Vrsta prihoda: 722569
[/quote]

A jesi siguran da je na bruto platu...da nije mozda kao POSEBAN POREZ NA PLATU I VODNA NAKNADA...0,5% na neto platu???....ima li neki link gdje bih mogao da procitam da zvanicno pocinje obaveza od 01.10.2011 da se pocne uplacivati....jer ja ne mogu da nađem....thanks[/quote]

Evo ti citat člana zakona gdje vidiš da je na bruto plaću (zakon o profesionalnom osposobljavanju lica sa invaliditetom):

Član 19.

Privredni i drugi pravni subjekti koji su osnovani u skladu sa zakonom, a ne podliježu obavezi zapošljavanja lica sa invaliditetom iz člana 18. ovog Zakona, mogu zapošljavati ta lica na odgovarajuće poslove u skladu sa ovim Zakonom i po tom osnovu ostvariti određene stimulanse i povlastice u skladu sa zakonom.
Pravni subjekti iz stava 1. ovog člana dužni su svakog mjeseca prilikom isplate plaća uplaćivati u Fond poseban novčani iznos u visini 0,5% od iznosa isplaćene mjesečne brutoplaće svih zaposlenih, izuzev ako zapošljavaju lica sa invaliditetom u skladu sa članom 18. stav 1. ovog Zakona.
Odredba iz stava 2. ovog člana ne odnosi se na pravne subjekte koji ispunjavaju uvjete iz člana 18. stav 1. ovog Zakona.
Obaveza iz stava 2. ovog člana ne odnosi se na strana diplomatska i konzularna predstavništva, privredna društva za zapošljavanja lica sa invaliditetom, zaštitne radionice, radne centre, ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i organizacije lica sa invaliditetom.
federalni ministar nadležan za rad i socijalnu politiku (u daljnjem tekstu: ministar) donijet će propis kojim će se utvrditi radna mjesta i poslovi na kojima pri zapošljavanju lica sa invaliditetom, uz zadovoljavanje ostalih potrebnih uvjeta, prednost imaju lica sa 100% invaliditetom.


A ovo drugo volio bih i ja ako bi neko mogao postaviti.
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#60 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

Obaveza je od trećeg mjeseca 2011., jer je u tom mjesecu imenovan odbor Fonda za rehabilitaciju. Čitav zakon je bio "on hold" prošle godine, jer nije imenovan Upravni odbor fonda. Imenovanjem odbora zakon je definitivno stupio na snagu, i ne postoji prepreka za vršenje uplate ove naknade.

Patka je informacija da je od 01. 10. počela obaveza. Obaveza je od trećeg mjeseca, ali kako je stvar svježa još niko nije potezao galamu po ovom pitanju, pogotovo što je administracija otišla na godišnji u ljetnom periodu. Međutim, nakon objave informacije da je prikupljeno manje od pola miliona sredstava, bilo je jasno da je riječ o totalnoj nedisciplini pravnih subjekata.

Inače, fond ima i svoju web stranicu i jako ljubazne uposlenike. Imaju virus na site-u tako da ga se danas ne može otvoriti.

Kako će se cijela stvari odvijati, Bog sami zna. Ja u firmi imam trojicu RVI. Subvencija poreza na dohodak je odlično zamišljena, ali mislim da malo ko mari da napravi sistem povrata poreza firmama koje upošljavaju invalide kao stimulaciju.
*mima*

#61 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

Kako od 3 mjeseca kad je izaslo u sl.novinama, 27.06.2011...koje ne mogu da nadjem.......ja sam ovo tek sad procitala......
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#62 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

Mima: http://www.fprzoi.ba/Zakon/ZAKON.pdf

Iz Oslobođenja od 6. 11. 2010.:

Zakon stupio na snagu u februaru, a Parlament krajem jula usvojio odluku o formiranju fonda čiju upravu Vlada FBiH do danas nije imenovala
Gotovo deveti mjeseci osobe sa invaliditetom u FBiH, koje žele da žive od vlastitog rada, čekaju da federalna Vlada formira fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.
Životna pitanja
To je Vladina obaveza iz Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba s invaliditetom koji je Parlament FBiH usvojio u februaru ove godine. Za taj zakon udruženja osoba sa invaliditetom borila su se punih sedam godina. Fond bi se finansirao iz federalnog budžeta, sredstava federalnog Zavoda za zapošljavanje, kantonalnih službi za zapošljavanje i drugih izvora. Zadatak mu je da radi na razvoju i unapređenju profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom, te, uz ostalo, da finansira i sufinansira programe razvoja preduzeća i radionica za zapošljavanje ove kategorije stanovništva.
Federalni Parlament je tek u julu na prijedlog Vlade usvojio odluku o osnivanju fonda, a Vlada je još početkom septembra trebala imenovati privremenog direktora, upravni i nadzorni odbor. To još nije urađeno.
Jasminka Karahasanović, direktorica jednog sarajevskog preduzeća koje zapošljava osobe oštećenog sluha, a čiji je osnivač Udruženje osoba oštećenog sluha Kantona Sarajevo, kaže da Vlada zbog neprovođenja zakonskih obaveza pravi ogromnu štetu preduzećima i radionicama koje zapošljavanju invalide.

Evo i dio vijesti. Treba se malo potruditi da bi se došlo do prave informacije ;)

P.S. U prethodnom komentaru sam napravio lapsus. Uplata se vrši retroaktivno od marta prošle (2010.) za svaki mjesec, a ne ove godine.
*mima*

#63 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

ma ja to saznala prije jedan sat.....0,5% od bruto plate......koje plate....
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#64 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

Stav fonda: plaćanje izvršiti od marta 2010.

Međutim, da tvoja priča ima smisla govori podatak o objavi dep. računa za prikupljanje sredstava. On je objavljen tek u julu ove godine. Međutim, dok se ne donese mišljenje Ministarstva finansija, po meni vrijedi zakonska odredba, a to je da se plaćanje vrši od marta prošle godine.
*mima*

#65 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

znaci da uplatimo retroaktivno?
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#66 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

*mima* wrote:znaci da uplatimo retroaktivno?
Ja bih uplatio od jula ove godine u ovom mjesecu. Od marta prošle godine retroaktivno, ako FMF ne izda mišljenje do kraja ove godine.
*mima*

#67 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

mogu se ja ljutit koliko hocu....ali nema druge nego da platim......
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#68 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

*mima* wrote:mogu se ja ljutit koliko hocu....ali nema druge nego da platim......
ma draga Mima, znaš i sama u kakvoj se državi živi. porezna ništa ne pita, samo uzima koliko može.

hajde da ja postavim pitanje. ovi grbovi BiH po objektima... po kojem je to zakonu?
(za one koji nisu upućeni: inspekcija PUFBiH je "natjerala" sve poslovne subjekte da na javnom mjestu okače grb Bosne i Hercegovine).
*mima*

#69 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

i mene to interesuje......nidje ne pise......ja dje god udjem ljudi okacili grb.......
Utokkha
Posts: 778
Joined: 20/05/2008 14:52

#70 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Utokkha »

*mima* wrote:i mene to interesuje......nidje ne pise......ja dje god udjem ljudi okacili grb.......
a pazi ovo: http://www.fuzip.gov.ba/index.php?lang=ba&sel=3&view=92
Grb i zastava Bosne i Hercegovine nisu predmet inspekcijske kontrole u pojačanom inspekcijskom nadzoru koji provodi Federalna uprava za inspekcijske poslove
*mima*

#71 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by *mima* »

ni to nisam vidjela.....hvala
User avatar
Ricken
Posts: 6042
Joined: 03/05/2011 23:00
Location: Tamo na jugu daleko od sjevera
Contact:

#72 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by Ricken »

Utokkha wrote:Obaveza je od trećeg mjeseca 2011., jer je u tom mjesecu imenovan odbor Fonda za rehabilitaciju. Čitav zakon je bio "on hold" prošle godine, jer nije imenovan Upravni odbor fonda. Imenovanjem odbora zakon je definitivno stupio na snagu, i ne postoji prepreka za vršenje uplate ove naknade.

Patka je informacija da je od 01. 10. počela obaveza. Obaveza je od trećeg mjeseca, ali kako je stvar svježa još niko nije potezao galamu po ovom pitanju, pogotovo što je administracija otišla na godišnji u ljetnom periodu. Međutim, nakon objave informacije da je prikupljeno manje od pola miliona sredstava, bilo je jasno da je riječ o totalnoj nedisciplini pravnih subjekata.

Inače, fond ima i svoju web stranicu i jako ljubazne uposlenike. Imaju virus na site-u tako da ga se danas ne može otvoriti.

Kako će se cijela stvari odvijati, Bog sami zna. Ja u firmi imam trojicu RVI. Subvencija poreza na dohodak je odlično zamišljena, ali mislim da malo ko mari da napravi sistem povrata poreza firmama koje upošljavaju invalide kao stimulaciju.
Sve si upravu, slažem se 99%, samo sam mislio da nema neki službeni stav ministarstva. Inače direktor fonda netom po imenovanju je dao izjavu da obaveza počinje teći od 8 dana nakon objave zakona u sl novinama (mart 2010) pa nadalje. Zbog toga ja čekam stav ministarstva. U svojoj izjavi je rekao da smatra da obveznici naknade trebali izvršiti rezervisanja po ovom osnovu u finansijskim izvještajima za 2010. godinu za dio koji se odnosi na 2010. godinu. Kao što u samom zakonu piše, zakon stupa 8. dana objave u sl. novinama, tako da ne znam kakve veze ima imenovanje upravnog odbora. Odredbe jednog zakona s emogu derogirati samo drugim, a takvog nema bar ne za sada.
http://www.oslobodjenje.ba/index.php?id=13942
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#73 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by valter.ba »

Dobro vece racunovodje :D ! Znate li nesto o racunovodstvenom kontu za nevladine organizacije??? Imao bih par pitanja pa ako je neTko voljan da me prosvjetli bice mi drago :) . Hvala unaprijed!
enx
Posts: 352
Joined: 01/02/2010 18:02

#74 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by enx »

valter.ba wrote:Dobro vece racunovodje :D ! Znate li nesto o racunovodstvenom kontu za nevladine organizacije??? Imao bih par pitanja pa ako je neTko voljan da me prosvjetli bice mi drago :) . Hvala unaprijed!

koji te konto zanima?! Malo pojasni šta ti treba.
jašara
Posts: 3
Joined: 10/11/2011 15:31

#75 Re: Pitanje za RAČUNOVOĐE!!!!????

Post by jašara »

Pitanje za kolege računovođe:
Firma registrovana u Sarajevu (firma registrovana za proizvodnju energije iz specifičnih izvora), ciji je vlasnik i osnivač firma iz Mađarske, ima dva uposlena direktora i sekretaricu, ne ostvaruje neki profit ili bolje rečeno nikakav od poslovanja na teritoriji BIH, za plate radnika i neko tekuće odrzavalje firme na našoj teritoriji, Vlasnik tj.firma osnivač iz mađarske doznači s vremena na vrijeme neki iznos novca na račun firme registrovane u Sa, e sad dilema je:
1.Kad bi te doznake od vlasnika vodili kako potpora i poticaj poslovanju (donacije) podlježe li porezima sa stanovišta PDV-a ili Poreza na dobit???
2.Ili da te doznake vodimo kako pozajmice vlasnika, koje bi na kraju godine otpisali i oprihodovali??
A sve to radi da firma koja je registrovana u Sa "ne smije" poslovati sa gubitkom.
Vaša mišljenja??
Post Reply