blicanje prije radarske kontrole???

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#51 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by kurty »

evo ovakve su nase vage sto sam ja vidjeo

Image

Joey Tribbiani wrote: :lol:
jesi to ljubomoran... :lol: :lol: :lol:
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#52 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Joey Tribbiani »

Ma jarane evo sad te poslušah...počeo se okretat za nekom, pa zabelajio...uhvatila se kolona iza mene i nastavio dalje...kad budem iš'o s biciklom, onda ću se i okretat...zasad samo blicam :D
zengi
Posts: 976
Joined: 05/12/2010 12:34

#53 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by zengi »

Bravo Kurty KRALJU!!!
Fino od tebe sto si mu odnio te poklone i zahvalio mu se, a fino i od njega sto ti je tako pomogao.
AganM
Posts: 10
Joined: 12/10/2009 21:08

#54 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by AganM »

PipiDugaDevetka wrote:Niti blicam, niti pješacima rukom mašem da pređu ulicu jer može neko pogrešno protumačiti moja upozorenja i išaret, naglo zakočiti,...i eto lančanog sudara...
upravu si, hoce pjesaci naglo zakocit, hoce...

mene takvi vozaci nerviraju, cekas na sporednoj cesti 10 minuta da se ukljucis na glavnu, guzva, i onda neko odjednom uspori i ti dok skontas da te on hoce da pusti vec si se mogau ukljuciti...
zato uvijek blicnem, mahnem rukom il sta vec.... a obicaj mi je i zahvalit se drugim vozacima, podic ruku, ukljucit sve cetiri.... lijep je osjecaj pomoci nekome, jos ljepsi kad ti se on zahvali
User avatar
Optimist
Posts: 13782
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#55 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Optimist »

Uvijek blicnem kad naletim na patrolu.

Nedavno idem u Mostar, i negdje izmedju Grabovice i Salakovca u koloni u susret ide nekih 7-8 vozila, od kojih mi je barem njih 5 blicnulo. Par stotina metara nize, patrola se sakrila iza hrpe nekog zemljanog materijala, nikad prije tu nisu bili.
Ovim putem se zahvaljujem vozacima koji su bili susretljivi i blicali. :D
User avatar
ratata
Posts: 2138
Joined: 23/02/2010 04:52
Location: Alipašino

#56 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by ratata »

Optimist wrote:Uvijek blicnem kad naletim na patrolu.

Nedavno idem u Mostar, i negdje izmedju Grabovice i Salakovca u koloni u susret ide nekih 7-8 vozila, od kojih mi je barem njih 5 blicnulo. Par stotina metara nize, patrola se sakrila iza hrpe nekog zemljanog materijala, nikad prije tu nisu bili.
Ovim putem se zahvaljujem vozacima koji su bili susretljivi i blicali. :D
a tu ogranichenje 40 :mrgreen:



neko gore kafe spomenu, otkad sam upoznao nove komsije samo sa zenom pijem kafu
AF81
Posts: 143
Joined: 25/11/2009 15:07

#57 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by AF81 »

Ja sam se danas vracala iz Travnika i bilo je vise patrola. niko nije jurcao,al blicala sam i raja su uzvracala mahanjem ili blicanjem :D , a ja sam bila sva sretna sto mi je neko uzvratio signalizaciju :lol:
Hendrix
Posts: 4146
Joined: 27/02/2004 00:00

#58 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Hendrix »

Vidim ima ljudi ovde što ne blicaju, nije u pitanju da spasite nekoga što vozi 150 od kontrole, nego nas ''obične'' ljude koji voze u ograničenju ili malo iznad, nemoj da se pravimo sveci ovde neki. Postoje i par mjesta gdje policija hvata na folušku, recimo znak 60 prije Coca Cola fabrike poslije Blažuja u pravcu Mostara. Taj znak važi do ulaza u fabriku jer nije ponovljen poslije, iza toga je par nelegalno priljučenih objekata i nemaju pravo da naplate kaznu što vozite preko 60. I uvijek blicnem tu, jer je pravo šupački tako hvatati ljude, ali eto vidim ima kod nas anđela koji voze savršeno po propisima i ne pada im na pamet upozoriti ostale, hvala od srca.
Također blicam i ljudima koji zaborave svjetla upaliti, da li i to nije ok, nek ih kazne, kad su zaboravili... :roll:
MokeQc
Posts: 429
Joined: 29/06/2007 18:17
Location: Quebec City / Rajvosa

#59 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by MokeQc »

chuchumbamayumbe wrote:Vozio sam u inostranstvu, ali nigdje nisam vidio nebuloznija ograničenja nego kod nas u Bosni i Hercegovini.
Voziš preko Nišića, ograničenje 50km/h, "naseljeno mjesto", a negdje na brdu vidiš dvije srušene kuće i tu su organi, u grmu pored, spremni da iskoče ko ninđa revizori!
I takvih je primjera bezbroj.
Slazem se da je na mnogo mjesta 50km/h malo. Ali u poredjenju sa inostranstvom, kod nas treba uzeti u obzir stanje, kvalitet i preglednost cesta (a da ne govorimo o zimskim uslovima), stanje harabatija kakvih se sve nadje na cesti, likova koji su za volanima tih harabatija ali i onih skupih auta, i povrh svega u tim mjestima sa par kuca, imas i dobre sanse da kakav lola naidje sa traktorom, konjskim kolima, itd.
Zbog toga mi se cini da je mozda 50km/h i previse :)
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#60 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by srklet »

Ovo je bas jedna "zivotna" tema!

Dakle danas se manje blica prvo jer smo se zamrzili i postali smo nekako sebicni u svemu.
Drugo, radara je toliko da se i ne stigne, a mnogi od njih su skoro stacionarni, kao onaj u kaknju kad se sidje sa autoputa (j*#%#&"ß~¤ !).

Mislim da nema nista tako licemjerno kao sto je nasa policija. Oni su sav svoj posao sveli na ove jadne busije gdje su ogranicenja 40 km, a nigdje vecih i nigdje vise nekaznjenih autoubica kao kod nas.

Sevap je upozoriti ljude na ove haraclije.

A kad je rijec o samom blicanju, za koje se iskreno nadam da ce se ponovo vratiti u naviku naseg dobrocudnog naroda, ja bih temu prosirio na SAOBRACAJNO_SOLIDARNU SVJETLOSNU KOMUNIKACIJU sveukupno.

Vec znamo da se cetiri zmigavca (osim upozorenja) koriste i za ZAHVALU kad nam neko da prednost (a nije moro).
Blicanje je, kako rekosmo, upozorenje na miliciju.

Ima li jos tu kavih mogucnosti da se ova PLEMENITA komunikacija prosiri.

Evo ja, naprimjer, predlazem (ovih dana sam pun slicnih prijedloga i na drugim temama :D ) da se DOGOVORIMO KAO LJUDI I SABRACA NA CESTI, da nam jedan dugi blic znaci - NE, a dva krataka da znaci DA - opcenito.

Znaci ako blicnes jednom dugo - da to bude znak da nisam upalio svjetla (ili nesta slicno, da ugasim duga svjetla). Dva kratka ce naravno znaciti DA je blizu milicija i sl.

E, ali meni u svemu ovome fali neka signalizacija koja bi trebala predstavljati PITANJE, odnosno - "?".
Ja predlazem da to bude kombinacija lijevog/desnog zmigavca.

I evo jedan konkretan primjer: neko mi ide us susret i ja bu blicnem lijevim/desnim zmigavcem, a on uzvrati jednim dugim blicom. Dakle pitam ga - ima li ih?, on mo odgovara - nema!

Sta velite o ovom prijedlogu?

A sve ovo mi daje ideju da bi u auta trebalo postaviti prave displeje i sprijeda i straga!
Koja bi se tad mogla uspostaviti lijepa prica.
Sto sam puta zazalio sto nisam u mogucnosti poslati kakvu prigodnu poruku ovim shupcima sa rotacionim svjetlima!
Last edited by srklet on 30/01/2011 20:45, edited 2 times in total.
AganM
Posts: 10
Joined: 12/10/2009 21:08

#61 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by AganM »

srklet wrote:Ovo je bas jedna "zivotna" tema!

Dakle danas se manje blica prvo jer smo se zamrzili i postali smo nekako sebicni u svemu.
Drugo, radara je toliko da se i ne stigne, a mnogi od njih su skoro stacionarni, kao onaj u kaknju kad se sidje sa autoputa (j*#%#&"ß~¤ !).

Mislim da nema nista takolicemjerno kao sto je nasa policija. Oni su sav svoj posao sveli na ove jadne busije gdje su ogranicenja 40 km, a nigdje vecih i nigdje vise nekaznjenih autoubica kao kod nas.

Sevap je upozoriti ljude na ove haraclije.

A kad je rijec o samom blicanju, za koje se iskreno nadam da ce se ponovo vratiti u naviku naseg dobrocudnog naroda, ja bih temu prosirio na SAOBRACAJNO_SOLIDARNU SVJETLOSNU KOMUNIKACIJU sveukupno.

Vec znamo da se cetiri zmigavca (osim upozorenja) koriste i za ZAHVALU kad nam neko da prednost (a nije moro).
Blicanje je, kako rekosmo, upozorenje na miliciju.

Ama li jos tu kavih mogucnosti da se ova PLEMENITA komunikacija prosiri.

Evo ja, naprimjer, predlazem (ovih dana sam pun slicnih prijedloga i na drugim temama :D ) da se DOGOVORIMO KAO LJUDI I SABRACA NA CESTI, da nam jedan blic znaci - NE, a dva krataka da znaci DA - opcenito.

Znaci ako blicnes jednom kratko - da to bude znak da nisam upalio svjetla (ili nesta slicno). Dva kratka ce naravno znaciti DA je blizu milicija i sl.

E, ali meni u svemu ovome fali neka signalizacija koja bi trebala predstavljati PITANJE, odnosno - "?".
Ja predlazem da to bude kombinacija lijevog/desnog zmigavca.

I evo jedan konkretan primjer: neko mi ide us susret i ja bu blicnem lijevim/desnim zmigavcem, a on uzvrati kratkim blicom. Dakle pitam ga - ima li ih?, on mo odgovara - nema!

Sta velite o ovom prijedlogu?

A sve ovo mi daje ideju da bi u auta trebalo postaviti prave displeje i sprijeda i straga!
Koja bi se tad mogla uspostaviti lijepa prica.
Sto sam puta zazalio sto nisam u mogucnosti poslati kakvu prigodnu poruku ovim shupcima sa rotacionim svjetlima!
sve je ovo lijepo zamisljeno.. ali racunajuci kakvih sve ima cutuka, pardon osoba koje "voze" po zakonu to nikad nece zazivit, a izmedju ostalog za to je potreban iq iznad 70..
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#62 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by daxon »

srklet wrote:I evo jedan konkretan primjer: neko mi ide us susret i ja bu blicnem lijevim/desnim zmigavcem, a on uzvrati kratkim blicom. Dakle pitam ga - ima li ih?, on mo odgovara - nema!
Kako će to protumačiti onaj iza tebe, šta misliš koliko se dugo mimoilaze dva vozila pri brzini od recimo 60 kmh?
Standarna signalizacija među vozačima je već dugo u upotrebi (naročito među profesionalcima), ona je univerzalna u cijelom svijetu i tu se nema šta dodavati niti izmišljati toplu vodu.
User avatar
srklet
Posts: 157
Joined: 11/01/2011 18:20

#63 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by srklet »

daxon wrote:
srklet wrote:I evo jedan konkretan primjer: neko mi ide us susret i ja bu blicnem lijevim/desnim zmigavcem, a on uzvrati kratkim blicom. Dakle pitam ga - ima li ih?, on mo odgovara - nema!
Kako će to protumačiti onaj iza tebe, šta misliš koliko se dugo mimoilaze dva vozila pri brzini od recimo 60 kmh?
Standarna signalizacija među vozačima je već dugo u upotrebi (naročito među profesionalcima), ona je univerzalna u cijelom svijetu i tu se nema šta dodavati niti izmišljati toplu vodu.
OK, mozes li nam otkriti tu standardnu signaliuaciju, ja eto ne znam, a volio bih znati.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#64 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Mjesanac »

Ja vala vazda blicam. Jos ljudima trebaju pare izbijat iz dzepa jer su eto malo brze vozili. Ne podrzavam voznju koja krsi propise, ali nam se svima desi da se zanesemo pa vozimo i brze nego bi htjeli.

Ljetos vracam se iz Mostara kuci, i tamo negdje pred Konjicom, dolazi krivina znaci isprekidane linije nema na kilometar, ja vozim tako nesto 60 - 70 gore dole, pogledam u retrovizor, lik se zaletio ide prema meni jedno 130 na sat i preleti mene i auto ispred mene u krivini. Ja mu fino zvao policiju, pa jesu li ga uspjeli uhvatit ne znam.
HudiRobin
Posts: 22
Joined: 25/01/2011 12:18

#65 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by HudiRobin »

Ja blicam - uvijek, osim ako idiot jurca ko konj, on ionako nece ni primjetiti blicanje. Isto tako trudim se da postujem sva ogranicenja, ali dajte ljudi svakome se moze desiti da se zamisli il sta ja znam, a hvala bogu ogranicenja su nebulozna i eto ga na 72 ce te pisat i peglat. Namjerno. I slazem se da je ovo vecinom za normalnu raju, ali eto i to nekome smeta.

Meni se desilo neku noc, prolazim pored patrole i idem dalje i vidim ide auto meni u susret, ja blicnem, prodjose kad ono drotovi. :D
Last edited by HudiRobin on 30/01/2011 21:36, edited 1 time in total.
User avatar
Mjesanac
Posts: 7706
Joined: 01/09/2009 01:45
Location: Sarajevo

#66 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Mjesanac »

HudiRobin wrote:
Meni se desilo neku noc, prolazim pored patrole i idem dalje i vidim ide auto meni u susret, ja blicnem, prodjose kad ono drotovi. :D

Pa jesu li usporili? :lol: :lol: :lol: :lol:
HudiRobin
Posts: 22
Joined: 25/01/2011 12:18

#67 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by HudiRobin »

Mjesanac wrote:
HudiRobin wrote:
Meni se desilo neku noc, prolazim pored patrole i idem dalje i vidim ide auto meni u susret, ja blicnem, prodjose kad ono drotovi. :D

Pa jesu li usporili? :lol: :lol: :lol: :lol:
Ne znam. Zurili su negdje. Pretpostavljam da ih je patrola zaustavila, pa su vjerovatno otisli u obliznji restoran na veceru.

:D
User avatar
Romeo 80
Posts: 4435
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#68 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Romeo 80 »

Meni se desilo neku noc, prolazim pored patrole i idem dalje i vidim ide auto meni u susret, ja blicnem, prodjose kad ono drotovi. :D
:lol: :lol: :lol: Šta li su samo mislili šta je razlog blicanja, da mi je znati?! :lol:
EUROBIH
Posts: 1032
Joined: 03/09/2009 18:57

#69 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by EUROBIH »

KenCo wrote:
PHANTOM_SA wrote:gdje je nestala ta nasa ''kultura'' da blicamo ljudima koji voze iz suprotnog smjera da ih upozorimo na radarsku kontorolu koju smo mi prosli??

ljudi moji sofer sam vec dugo, i do prije par godina je bio obicaj da ljudi blicaju kad je policija u blizini, u taj vakat, malo ko je platio kaznu, svi smo odma kocili cim neko blicne.. a sta je sad? zasto smo to prestali raditi???

isto ko da zelimo nekom drugom da napakostimo, pa mu necemo javiti za policiju..

:twisted:
nikad ne blicam. zasto bih ? pa ako neko krsi propise nadam se da ce ga policija kazniti. trebam da blicam covjeku koji vozi 100 tamo gdje je ogranicenje 60, da ne bi platio kaznu, a nema veze sto ugrozava desetine ljudi oko sebe ?
jos jednom, drago mi je kad nekom naplate kaznu kad krsi propise.
bosanski mentalitet...
fascinantno!!!!!

opppaaa drago mi je :lol:
pa Mirko je spasio Slavka kad ga je upozorio na dolazeći metak :lol: :lol:
i svi smo mu aplaudirali na tom potezu :thumbup:
a tebi ga drago :lol: kad postave smradar na čistom pravcu od kilometar dužine ograničenje od 60 km'/sat i to na putu gdje su isprekidane linije!!!!! lokalitet kaznene expedicije= bakići kod olova
HudiRobin
Posts: 22
Joined: 25/01/2011 12:18

#70 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by HudiRobin »

Inace, @KenCo sigurno ima radar u pretincu, kojeg izvadi, izmjeri brzinu i odluci hoce li ili ne, blicati.

Blicam svima, ali ponovo kazem, kreten koji proleti 150km/h pored mene, taman ce vidjet moje blicanje i da mu blicnem...takve i ne zanima sto im neko blica, a takve uostalom i ne zaustavljaju.
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#71 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Cholina_Lokica »

Joey Tribbiani wrote:
Cholina_Lokica wrote:sjooo sto ne gumo ovih moralista vrlih :roll:

uvijek blicam, a dosta cesto i meni blicnu, mada manje nego prije sto jest' jest', ali nije toliko strasno...
jel se to ne oblačiš ko prije dile ili se ostarilo, gluho bilo :mrgreen: no hard feelings pljiz


:thumbup: za ovog kurtijevog majstora
covjek mlad onoliko koliko se mlado osjeca :D
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9241
Joined: 31/03/2007 00:07

#72 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by Bosanski_kralj »

Imaju neke sprave za ometanje radara, naravno nisu dozvoljene.
Koristi li ih ko? :D
User avatar
alica.k
Posts: 8784
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#73 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by alica.k »

ja blicam :D mislim, i meni nekad blicnu, sta ja znam.
User avatar
-LIBERO-
Čiča Gliša
Posts: 15604
Joined: 11/02/2008 01:27
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

#74 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by -LIBERO- »

Naravno da blicam.
A najjaca varijanta,blicas koloni koja ide prema tebi i u pola kolone ,naravno :D ,policijski auto.
I kao mrko te pogledaju a ti se nasmijes i nastavis blicati :dance:

Dok je god policija tako selektivna u provedbi,narocito,ovih saobracajnih zakona i "zakona" solidarnost ne cesti,po tom pitanju,je pozeljna ;-)
User avatar
kurty
Posts: 45070
Joined: 17/08/2008 23:29
Location: Made in Breza

#75 Re: blicanje prije radarske kontrole???

Post by kurty »

Bosanski_kralj wrote:Imaju neke sprave za ometanje radara, naravno nisu dozvoljene.
Koristi li ih ko? :D
Ne znam za to... Ali sam se ima priliku voziti u autu koji ima spravu za "otkrivanje" radara... Kroz Sarajevo je cijelo vrijeme piscala... Reaguje na semafore... Kada smo izasli iz Sarajeva tri puta se javila i tri puta smo naletili na policiju... Sa radarima... Bilo je i par patrola koje smo prosli, i spava se nije javila, ali su u tim patrolama policajci samo sjedili
Post Reply