Preticanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#51 Re: Preticanje

Post by BSn »

vozač wrote:ja se samo smijem tumačenju zakona od strane pojedinih trkača, koji iz svega izvuku zaključak da se u gradu maltene moraš sklanjati iz lijeve trake i otići u krajnju desnu, samo da oni prođu, a koji uz to još i pravila ponašanja sa autoputa prenose samoinicijativno u grad i gradsku vožnju, a da to apsolutno nigdje nije napisano ... pa onda sipaju lucidne zaključke kako je logično da su lijeve trake brže jer se pretiče sa lijeve strane :-)

8-)


nije to nista, nekad se na ovom forumu raspravljalo o tome kako svi u gradu treba da bjeze iz srednje trake, kako bi oni kojima je ceif da gasaju mogli gasati. :-) :lol:


sve skupe pile, a nema se za cestarine po autoputu - o stazi da i ne pricamo. 8-)
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#52 Re: Preticanje

Post by nekke »

BSn wrote:sve skupe pile, a nema se za cestarine po autoputu - o stazi da i ne pricamo. 8-)
Nazalost, dobar broj nema pare ni za gume, amortizere, kocnice, svjetlosni sklop... kako treba nego voze na gumama koje su toliko celave da izgledaju kao slick-ovi, odskakuju preko neravnina tako da vise lete kroz zrak nego sto voze, a svijetle xenon-ima samostalno postavljenim na parkingu koji osvjetljavaju sve samo ne ono sto bi trebali.
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#53 Re: Preticanje

Post by Better Man »

Nema mi ništa mrže kad raznorazni Schumacheri na autoputu krenu da vam blicaju da im se sklonite, a udaljeni su od vas najmanje 1 kilometar. Kao da niko drugi osim njih nema pravo preticanja. Isto tako mrzim vozače koji me prestignu i onda se napenale ispred mene, tj prikoče i ja ih moram odmah prestizati, a da pritom uopće ni za 1 jedini km ne povečam brzinu.Isto tako mrzim vozače koji gule svoja auta do maksimuma da bi me prestigli, a nikad da me prerstignu, a pritom ja uopće ne povečavam brzinu, već vozim brzinom kojom sam vozio. U takvim situacijama kad idioti gule svoja auta da me prestignu, a nikad da me prestignu, obično dodam malo gasa da im odmaknem i da budale odustanu od uzaludnog preticanja. Takođe mrzim raznorazne Schumachere koji vas na autoputu pretiču tako da samo što se ne naslone na vaše auto, a imaju prostora koliko hočeš. Mrzim raznorazne Schumachere koji kada me pretiče neko auto, umjesto da idu iza tog auta i preteknu me, pretcaju me sa desne strane, jer papak nema strpljenja i vremena i da ne nabrajam dalje.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#54 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Better Man wrote:Nema mi ništa mrže kad raznorazni Schumacheri na autoputu krenu da vam blicaju da im se sklonite, a udaljeni su od vas najmanje 1 kilometar. Kao da niko drugi osim njih nema pravo preticanja. Isto tako mrzim vozače koji me prestignu i onda se napenale ispred mene, tj prikoče i ja ih moram odmah prestizati, a da pritom uopće ni za 1 jedini km ne povečam brzinu.Isto tako mrzim vozače koji gule svoja auta do maksimuma da bi me prestigli, a nikad da me prerstignu, a pritom ja uopće ne povečavam brzinu, već vozim brzinom kojom sam vozio. U takvim situacijama kad idioti gule svoja auta da me prestignu, a nikad da me prestignu, obično dodam malo gasa da im odmaknem i da budale odustanu od uzaludnog preticanja. Takođe mrzim raznorazne Schumachere koji vas na autoputu pretiču tako da samo što se ne naslone na vaše auto, a imaju prostora koliko hočeš. Mrzim raznorazne Schumachere koji kada me pretiče neko auto, umjesto da idu iza tog auta i preteknu me, pretcaju me sa desne strane, jer papak nema strpljenja i vremena i da ne nabrajam dalje.
Mrzimo skoro iste stvari, ali to što radiš čini te puno gorim od njih. Ako neko napne šporet da me pretekne a nema kuveta, za par krivina kad ispadne ravnica preteći ću ja njega, to da. Ali ubrzavati dok te BILO KO pretiče, to je zadnje sranje. Istina, najgori su oni krelci što uz Ivan naprže auta da se sve trese, penju se k'o da su sve Audi a tresu se k'o BL, da bi onda samo zametiljali u koloni jer nema više kuveta.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#55 Re: Preticanje

Post by BSn »

to je najgore kad ti se nacale preticat, a ne nema kuveta u autu i onda fino vidis da ce zalijepit frontalno, pa ce i tebe slijepit. ja tu usporim, kontam haj' da budala ne zagine, al' mi se mnogo vise svidja stil drugih koji u tim trenucima, kad vide da se lola iza preracuno i da ce napravit lancani, fino dodaju gas, pa nek' on kupi koga hoce. u pocetku mi nije bilo jasno, pa pit'o sto, kaze "nisam mu ja kriv sto ne zna preticat. hocu l' i ja poginut zajedno s njim?".

uvijek skinem malo gasa kad me preticu, al' to su vec situacije u kojima se lola ili zaletio da u 5 m prestigne, il' nema kuveta, pa citav pravac guzelja, da bi na kraju skont'o da ide u frontalni, al' ne odustaje.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#56 Re: Preticanje

Post by valter.ba »

Covjek postavi idealno pitanje koje trazi konkretan odgovor ali nadju se PALAMUDANI koji nemaju pojma sa voznjom ali zato znaju kakiti po forumu i tako zachatati temu do nepodnosljivog smrada :-x
Kod preticanja nema ogranicenja brzine! Tacno to nema nigdje u zakonu ali nema ni te moronske izjave da moras voziti po ogranicenju! To u konacnici znaci samo jedno da postoji pravna rupa u zakonu i da je na vama da izvsite procjenu ako vam to mentalne sposobnosti dozvoljavaju kada i na koji nacin cete izvrsiti bezbjedno preticanje. Ovi shatro savjesni su uzrocnici ogromnog broja nesreca na nasim putevima jer svojim NEZNANJEM,NEISKUSTVOM,NEKOORDINIRANIM I NEOCEKIVANIM REAKCIJAMA I SVOJOM NESPOSOBNOSCU kod ostalih ucesnika u saobracaju prouzrokuju isti stres kao i huligani na cetiri kotaca.
Zato ko ne zna neka se fata bicikla jer i to je bolje i sigurnije za sve nego misliti da si ISKUSAN i savjestan VOZAC koji kaki po forumu.
User avatar
BSn
Posts: 4938
Joined: 12/09/2006 15:49
Location: Kad se hoce, pa lijevo...

#57 Re: Preticanje

Post by BSn »

samo sto bez obzira sto nema ogranicenja pri preticanju, nema sanse da se vratis u svoju traku po ogranicenju, pa je sasvim normalno da te zaustavi i kazni.
sto ce reci, od puno pameti moze glava da zaboli. 8-)
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#58 Re: Preticanje

Post by nekke »

valter.ba wrote:Covjek postavi idealno pitanje koje trazi konkretan odgovor ali nadju se PALAMUDANI koji nemaju pojma sa voznjom ali zato znaju kakiti po forumu i tako zachatati temu do nepodnosljivog smrada :-x
Kod preticanja nema ogranicenja brzine! Tacno to nema nigdje u zakonu ali nema ni te moronske izjave da moras voziti po ogranicenju! To u konacnici znaci samo jedno da postoji pravna rupa u zakonu i da je na vama da izvsite procjenu ako vam to mentalne sposobnosti dozvoljavaju kada i na koji nacin cete izvrsiti bezbjedno preticanje. Ovi shatro savjesni su uzrocnici ogromnog broja nesreca na nasim putevima jer svojim NEZNANJEM,NEISKUSTVOM,NEKOORDINIRANIM I NEOCEKIVANIM REAKCIJAMA I SVOJOM NESPOSOBNOSCU kod ostalih ucesnika u saobracaju prouzrokuju isti stres kao i huligani na cetiri kotaca.
Zato ko ne zna neka se fata bicikla jer i to je bolje i sigurnije za sve nego misliti da si ISKUSAN i savjestan VOZAC koji kaki po forumu.
Da se odmah razumijemo - i ja kad preticem prekoracim brzinu jer mi je bitno da preteknem i sto brze se vratim u svoju traku. Time svjesno krsim, ili u najmanju ruku navuceno tumacim zakon (ne, to nije rupa u zakonu, ogranicenje brzine je ogranicenje brzine bez obzira u kojoj se traci nalazis), ali zato mi ne pada na pamet da placem ako me policija zaustavi i kazni. Jednostavno, niko me ne tjera da preticem nekoga ko se krece 75 km/h tamo gdje je ogranicenje 80, i ukoliko pri tom preticanju i na sekundu dostignem brzinu od 90-100 km/h i zaustavi me radarska kontrola onda sam kriv i to je jasno kao dan. Ono sto ljudi kod nas uporno ne shvataju je da ogranicenje 80 km/h znaci da je maksimalna dozvoljena brzina kretanja 80 km/h, a ne da je to "pozeljna minimalna" brzina kretanja.
O neznanju, neiskustvu, nekoordiniranosti i nesposobnosti bilo koga od ljudi na ovom forumu nisi kvalifikovan da sudis.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#59 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Ima bolan. Levat je prdio nekih 50, ograničenje bilo nekih 60, dok sam ga uzim'o levat je nabr'o pa sam nabr'o i ja, pred njega ušao sa 70-80 i MOMENTALNO spustio na 60. Radar je opuco 90 a ja nisam toliki kiborg da gledam još i na brzinomjer dok pretičem.

Sasvim je normalno i da mi neko, bilo ko, pokaže ĐE TO PIŠE. Ne tražim previše.

A ti nekke, ako radiš isto što i ja, nemoj srat'. I ne, nisam "cmizdrio" nego sam mu jeb'o mater bezobraznu jer ZNAM da je tu izaš'o da žica, i kleo se isto da "važi ograničenje bez obzira na traku" al' kad sam rek'o "idemo na sud" onda je lafo post'o fini. Par dana potom ulovio je mog tetka na istom mjestu, i pustio ga za 30 mambi. Jel' sad malo jasnije?


PS. Da, i ja uvijek vozim oko 80. Ali, lapsus calami verum dicit, za razliku od tebe nekako sam primijetio da je većina ograničenja oko 60... :razz:
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#60 Re: Preticanje

Post by nekke »

Jimmy_The_Saint wrote:Ima bolan. Levat je prdio nekih 50, ograničenje bilo nekih 60, dok sam ga uzim'o levat je nabr'o pa sam nabr'o i ja
Ovdje ste obojica prekrsili zakon. On zato sto je ubrzavao a ti zato sto si prekoracio brzinu.
Sasvim je normalno i da mi neko, bilo ko, pokaže ĐE TO PIŠE. Ne tražim previše.
Pise ovdje:
clan/clanak 44.
(4)Na putu/cesti izvan naselja vozac se ne smije vozilom kretati brzinom
vecom od brzine odredene saobracajnim/prometnim znakom postavljenim na
putu/cesti.


Obrati paznju da pise "na putu/cesti" a ne "u desnoj kolovoznoj traci" ili kako bi vec pisalo da se odnosi samo na jedan smijer kretanja.
A ti nekke, ako radiš isto što i ja, nemoj srat'. I ne, nisam "cmizdrio" nego sam mu jeb'o mater bezobraznu jer ZNAM da je tu izaš'o da žica, i kleo se isto da "važi ograničenje bez obzira na traku" al' kad sam rek'o "idemo na sud" onda je lafo post'o fini. Par dana potom ulovio je mog tetka na istom mjestu, i pustio ga za 30 mambi. Jel' sad malo jasnije?
Prvo, ja prema tebi nisam koristio termine tipa "srat'" pa nemoj ni ti. To sto ti znas da je on tu izasao da "zica" ne umanjuje cinjenicu da je imao zakonsku osnovu da te kazni. Apsolutno nema potrebe da ulazimo u raspravu da li ima moralnu osnovu za to, da li je to hinjski ili ne... Ono sto mozes uraditi tu je biti fin i kulturan, i platiti kaznu ukoliko moras, ili svadjati se i rizikovati 500-800 KM kazne za vrijedjanje sluzbenog lica (da, znam ljude kojima se ovo desilo).
PS. Da, i ja uvijek vozim oko 80. Ali, lapsus calami verum dicit, za razliku od tebe nekako sam primijetio da je većina ograničenja oko 60... :razz:

Ovo uopste necu komentarisati.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#61 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Super. Sad neću više nikad preticati, platiću svakoj budali šta god zine, i neću više nikad probati da čitam zakone jer je to sve komplicirano a i slova su sitna.

Samo ima problem, ja malo i fizike učio, pa nekako ZNAM da se ne može vozilo preteći bez naglog i momentalnog ubrzanja. :-)
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#62 Re: Preticanje

Post by nekke »

Jimmy_The_Saint wrote:Super. Sad neću više nikad preticati, platiću svakoj budali šta god zine, i neću više nikad probati da čitam zakone jer je to sve komplicirano a i slova su sitna.
Na zalost velikog broja vozaca kod nas, nepoznavanje zakona (koji bi usput trebalo da poznaju jer su morali poloziti teoretski ispit iz istog prije nego sto su prvi put sjeli za volan) nije nikakav izgovor i ne umanjuje odgovornost. Bilo bi nam puno bolje kad bi ljudi (ukljucujuci i policiju) poznavali zakon, postovali ga, ili bar bili spremni da snose odgovornost za krsenje istog.
Samo ima problem, ja malo i fizike učio, pa nekako ZNAM da se ne može vozilo preteći bez naglog i momentalnog ubrzanja. :-)
OK, ovo je vec donekle mijesanje pojmova brzina i ubrzanje tj. ocigledno ucenje MALO fizike.
Primjeri:
1. Ukoliko se vozilo B vec kretalo vecom brzinom od vozila A nije mu potrebno nikakvo, a pogotovo ne naglo i momentalno, ubrzanje da bi preteklo vozilo A. Dovoljno je da nastavi kretanje bez promjene brzine.
2. Uzmi u obzir teoretski slucaj da je ogranicenje 80 km/h a vozilo A se krece brzinom 50 km/h. Strogo gledajuci zakon, vozilo B ima prostora da naglo i momentalno ubrza od 50 km/h do 80 km/h i tako pretekne vozilo A. Ponavljam, strogo gledajuci zakon, to je jedini dozvoljeni nacin preticanja. Za sve ostalo, tu je mastercard.
emko1234
Posts: 5069
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#63 Re: Preticanje

Post by emko1234 »

e jeste napravili filozofiju od teme..mozda bi najjednostavije objasnjenje bilo i najlogicnije i najpravilnije..dakle imamo ogranicenje 80 van grada..frajer vozi 60 ispred nas..imamo prostora za preticanje,imamo konja il ti kuveta..preteknes i vratis se na ograncenje ako si ga presiso..ako imas srece murije nece bit bas na tom mjestu..ako nemas srece na iducem semaforu ces proci na zuto i dobices stoju kazne..simple as that i to je to..nikad mi se u vozackoj karijeri nije desilo da me zaustavila marica jer sam prekoracio brzinu pri preticanju i nema mi nista gore nego kad moram pretec i recimo ufatim stoju i onda koci opet na 60 jer imas jos jednog idiota koja vozi 60 il 50 gdje ogranicenje 80..
opet jako volim osjecaj kad nakon preticanje trecom presaltam u cetvrtu negdje na 110 i onda osjetim kako me njutnmetri gurnu prema 140-150..i ako imam prostora i ne dovodim nikoga u direktnu opasnost uvijek bi kaznu platio zbog toga :D recimo iskreno tesko mi se suzdrzat kad krenem prema kaknju da ne razvucem kazaljke pogotovo kad vidim da likovi u 2-icama i slicnim autima voze po 150 i preticu raju..
User avatar
Better Man
Posts: 18730
Joined: 01/10/2006 20:10

#64 Re: Preticanje

Post by Better Man »

Jimmy_The_Saint wrote:
Better Man wrote:Nema mi ništa mrže kad raznorazni Schumacheri na autoputu krenu da vam blicaju da im se sklonite, a udaljeni su od vas najmanje 1 kilometar. Kao da niko drugi osim njih nema pravo preticanja. Isto tako mrzim vozače koji me prestignu i onda se napenale ispred mene, tj prikoče i ja ih moram odmah prestizati, a da pritom uopće ni za 1 jedini km ne povečam brzinu.Isto tako mrzim vozače koji gule svoja auta do maksimuma da bi me prestigli, a nikad da me prerstignu, a pritom ja uopće ne povečavam brzinu, već vozim brzinom kojom sam vozio. U takvim situacijama kad idioti gule svoja auta da me prestignu, a nikad da me prestignu, obično dodam malo gasa da im odmaknem i da budale odustanu od uzaludnog preticanja. Takođe mrzim raznorazne Schumachere koji vas na autoputu pretiču tako da samo što se ne naslone na vaše auto, a imaju prostora koliko hočeš. Mrzim raznorazne Schumachere koji kada me pretiče neko auto, umjesto da idu iza tog auta i preteknu me, pretcaju me sa desne strane, jer papak nema strpljenja i vremena i da ne nabrajam dalje.
Mrzimo skoro iste stvari, ali to što radiš čini te puno gorim od njih. Ako neko napne šporet da me pretekne a nema kuveta, za par krivina kad ispadne ravnica preteći ću ja njega, to da. Ali ubrzavati dok te BILO KO pretiče, to je zadnje sranje. Istina, najgori su oni krelci što uz Ivan naprže auta da se sve trese, penju se k'o da su sve Audi a tresu se k'o BL, da bi onda samo zametiljali u koloni jer nema više kuveta.
Ma ne ubrzavam dok me pretice, odnosno kad krene da me pretice, vec tek kad vidim da me ne moze nikako preteci i to ubrzam, odnosno povecam brzinu max do 10 km/h. A takve stvari se uglavnom desavaju na ovom malo jada od autoputa sto imamo. I spomenucu jos jednu stvar koju mrzim, a to je kad raznorazni Schumacheri voze 70-80 km/h jednosmjernom ulicom gdje su na desnoj strani trake uz ogradu od stambenih zgrada obiljezena parking mjesta za auta, dok je ostatak trake sirok tek toliko da auto normalno moze proci ulicom, a da ne zakaci parkirano auto i gdje su umjesto klasicnog asfalta, male betonske plocice iz doba Austrougarske zbog kojih ako zelite normalno da vozite, ne mozete voziti vise od 30 km/h. primjer bivisa Skerliceva.
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#65 Re: Preticanje

Post by valter.ba »

Ovdje sve neki mudrolozi :lol: :lol: :lol: Vozite ba ljudi i uzivajte :lol:
(ne)forumas
Posts: 1681
Joined: 02/12/2009 00:08

#66 Re: Preticanje

Post by (ne)forumas »

nekke wrote:
Da se odmah razumijemo - i ja kad preticem prekoracim brzinu jer mi je bitno da preteknem i sto brze se vratim u svoju traku. Time svjesno krsim, ili u najmanju ruku navuceno tumacim zakon (ne, to nije rupa u zakonu, ogranicenje brzine je ogranicenje brzine bez obzira u kojoj se traci nalazis), ali zato mi ne pada na pamet da placem ako me policija zaustavi i kazni. Jednostavno, niko me ne tjera da preticem nekoga ko se krece 75 km/h tamo gdje je ogranicenje 80, i ukoliko pri tom preticanju i na sekundu dostignem brzinu od 90-100 km/h i zaustavi me radarska kontrola onda sam kriv i to je jasno kao dan. Ono sto ljudi kod nas uporno ne shvataju je da ogranicenje 80 km/h znaci da je maksimalna dozvoljena brzina kretanja 80 km/h, a ne da je to "pozeljna minimalna" brzina kretanja.
O neznanju, neiskustvu, nekoordiniranosti i nesposobnosti bilo koga od ljudi na ovom forumu nisi kvalifikovan da sudis.
:thumbup:
User avatar
topcam
Posts: 5471
Joined: 08/07/2007 12:49
Vozim: uzbrdo

#67 Re: Preticanje

Post by topcam »

Jimmy_The_Saint wrote:Ja ti lijepo kažem - vozim prilično normalno, do mora napravim maksimalno tri-četiri preticanja, ne prelazim stotku ni na ravnom, al ovo mi nema nikakve logike. Nikad ne pretičem nikog da se dokažem, pretičem samo stvari koje su prepreka na putu. I sad treba neko da me jebe zato što po pravilu službe gledam da to obavim NAJBRŽE jer je tako NAJBEZBJEDNIJE? Hajde molim te. Eto, ti nikad nisi pretek'o Ford Transit? :x

Rezime: ograničenje ipak važi i za kontra traku. OK, volio bih ako nekom nije mrsko još da mi se ukaže na paragraf ZOBS-a koji to regulira, da znam šta kršim idući put.... :D

Pojedini ili nemogu ili ne zele da razumiju sta je napisano. I ja kad preticem radim to sto brze mogu.

Sad za one kojima treba crtati, ako je ogranicenje 100 km/h ispred mene kamion (koji se eto pridrzava ogranicenja 80 km/h- manje vise jer je pretovaren i vozi blago uz brdo), necu prestati dodavati ili davati gas tacno na 100 km/h,
nego cu ako treba voziti i 140 km/h samo da sto prije preteknem. Nakon preticanja cu smanjiti brzinu, razumije se samo po sebi, znaci uklopiti cu se u "tecni saobracaj". Nemam problema voziti 100 km/h ili 10 do 20% vise tkz. "tecni saobracaj". Imam problem sa onima koji voze znatno sporije od dozvoljene brzine, osim ako ne voze sa sva cetri zmigavca.

Preticanje ne mora biti zavrseno prije isprekidane linije, moze i kasnije zavisi od situacije, niko nije prisiljen na silu se vratiti, isto tako ne treba ni pocinjati ako se vidi da je 50 m dalje puna linija.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#68 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

nekke wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Super. Sad neću više nikad preticati, platiću svakoj budali šta god zine, i neću više nikad probati da čitam zakone jer je to sve komplicirano a i slova su sitna.
Na zalost velikog broja vozaca kod nas, nepoznavanje zakona (koji bi usput trebalo da poznaju jer su morali poloziti teoretski ispit iz istog prije nego sto su prvi put sjeli za volan) nije nikakav izgovor i ne umanjuje odgovornost. Bilo bi nam puno bolje kad bi ljudi (ukljucujuci i policiju) poznavali zakon, postovali ga, ili bar bili spremni da snose odgovornost za krsenje istog.
Samo ima problem, ja malo i fizike učio, pa nekako ZNAM da se ne može vozilo preteći bez naglog i momentalnog ubrzanja. :-)
OK, ovo je vec donekle mijesanje pojmova brzina i ubrzanje tj. ocigledno ucenje MALO fizike.
Primjeri:
1. Ukoliko se vozilo B vec kretalo vecom brzinom od vozila A nije mu potrebno nikakvo, a pogotovo ne naglo i momentalno, ubrzanje da bi preteklo vozilo A. Dovoljno je da nastavi kretanje bez promjene brzine.
2. Uzmi u obzir teoretski slucaj da je ogranicenje 80 km/h a vozilo A se krece brzinom 50 km/h. Strogo gledajuci zakon, vozilo B ima prostora da naglo i momentalno ubrza od 50 km/h do 80 km/h i tako pretekne vozilo A. Ponavljam, strogo gledajuci zakon, to je jedini dozvoljeni nacin preticanja. Za sve ostalo, tu je mastercard.
Ja malo, ti nimalo. Tako kako ti pričaš, vozila se pretiču u Slavoniji i na simulatorima. Isto onako kako ZNAM da je SVAKO, bio to ja, naš jaran Emko ili Schumi glavom, pri brzinama preko stotke opasnost za sebe i druge u iole naseljenom mjestu, ne zato što ne zna ili ne umije nego zato što se NE MOŽE zaustaviti onako brzo kako budala može istrčati na cestu, znam i da je ta basna o preticanju bez UBRZANJA, koje kako joj ime dragi moj Njutne kaže, rezultira VEĆOM BRZINOM nakon šta sila bači masu u sevdah, šupljak.
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#69 Re: Preticanje

Post by nekke »

Jimmy_The_Saint wrote:Ja malo, ti nimalo. Tako kako ti pričaš, vozila se pretiču u Slavoniji i na simulatorima. Isto onako kako ZNAM da je SVAKO, bio to ja, naš jaran Emko ili Schumi glavom, pri brzinama preko stotke opasnost za sebe i druge u iole naseljenom mjestu, ne zato što ne zna ili ne umije nego zato što se NE MOŽE zaustaviti onako brzo kako budala može istrčati na cestu, znam i da je ta basna o preticanju bez UBRZANJA, koje kako joj ime dragi moj Njutne kaže, rezultira VEĆOM BRZINOM nakon šta sila bači masu u sevdah, šupljak.
Ocito ne kontas da je drugi dio bio sarkazam kao odgovor na tvoje tvrdnje o znanju fizike potkrijepljene brkanjem osnovnih pojmova iz iste. Ja ti sve vrijeme ovdje samo pokusavam dokazati jednu jedinu stvar a to je da te policija zakonu ima pravo kazniti ako prilikom preticanja prekoracis brzinu.
Ti s druge strane uporno kontriras sa pitanjima tipa "gdje to pise" i komentarima tipa "jesu li oni normalni".
Shvati da zakon nije klizna stvar koja se ostavlja na tumacenje kako ko hoce. Bar ne bi trebao da bude. Zakon ne interesuje to sto se ovaj ispred tebe kretao brzinom od 50 u zoni ogranicenja 80 i ti si ga nabrao na 100 da ga preteknes jer neces da guslas za njim. Po zakonu, ako ga nisi mogao preteci iduci 80, nisi ni trebao da ga pretices. Ukoliko nadjes clan zakona koji pobija ovo sto sam rekao javi i ja cu biti prvi koji ce ponuditi izvinjenje zbog netacne tvrdnje.
Pitam se da li bi sa ovom istom argumentacijom izasao na sud da se raspravljas da te kojim slucajem kamera u Binjezevu ili ona u Kasindolskoj uslika kako pretices? Pretpostavljam da ti ne bi palo na pamet.
U svakom slucaju, ja sam ti dao odgovore na tvoja pitanja i sad zavrsavam. Zasto? Zato sto ja tebi ni u jednom momentu nisam rekao da "ne seres", nisam te zvao imenima tipa "Njutne"... i zato sto je meni ispod nivoa da se raspravljam sa ljudima koji kad ispucaju sve argumente predju na pricu tipa "vidi ti glave".
Over and out.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#70 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Haj ti samo kud si poš'o. Ako misliš da je tvoje potcjenjivačko preseravanje manja uvreda od "ružnih riječi", zajeb'o si se, kontam ja tebe i take puno bolje. :razz:
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#71 Re: Preticanje

Post by valter.ba »

Za nekke
Samo da ti naglasim da jesam kompetentan kako znanjem tako ogromnim iskustvom koje ti neces steci za dva zivota(ne zato sto si nesposoban vec sto je priroda posla koji ja radim takva)! Cini mi se da spadas u onu kategoriju nazalost netalentovanih koji mogu citav zivot voziti a da ne shvate sushtinu upravljanja motornim vozilom.
I za kraj da te zamolim da ti svoje tvrdnje potkrijepis jasnim clanom zakona koji regulise dozvoljenu brzinu kod preticanja! Znam da ces ti sada reci 80 je 80 :lol: :lol: :lol: E to je ono o cemu ti pricam :thumbup:
(ne)forumas
Posts: 1681
Joined: 02/12/2009 00:08

#72 Re: Preticanje

Post by (ne)forumas »

covjece imas znak, bio on 40, 50, 60, 70, 380
to ti je najveca dozvoljena brzina na toj dionici pa ti preticao ne preticao
valter.ba wrote:I za kraj da te zamolim da ti svoje tvrdnje potkrijepis jasnim clanom zakona koji regulise dozvoljenu brzinu kod preticanja! Znam da ces ti sada reci 80 je 80 E to je ono o cemu ti pricam
User avatar
Meshtar
Posts: 1922
Joined: 04/02/2006 17:08
Location: Sarajevo

#73 Re: Preticanje

Post by Meshtar »

Treba napraviti posebno sudsko odjeljenje za ove što su im "nelogični" zakoni. Fasuje kaznu, i onda kaže to je meni nelogično i neću da platim. Takve prebace na sud pred sudiju, tumača zakona, eksperta iz zakona o saobraćaju i onda pokažu liku zašto nije u pravu. Ako ni tad ne skonta, onda mu pomoći nema. Uzmeš mu vozačku i zdravo đaci.

Jedini problem je što bi takav sud radio 0-24, jer ko će ubjediti bosanca da nije u pravu ako je on zacrtao da jeste. Argumenti, propisi, zakoni i ostale sitnice...šta oni znaju?

Ali da zanemarimo karikiranje iznad. Ograničenje vrijedi za cestu/put. Sad jesi li u svojoj ili tuđoj traci, to je tvoj problem.
User avatar
Jimmy_The_Saint
Posts: 2435
Joined: 09/01/2006 11:16
Location: Koliba na Rogoju
Contact:

#74 Re: Preticanje

Post by Jimmy_The_Saint »

Hajde ba ne pravi od mene Kremenka. Zakone prave ljudi, ljudi griješe, svi smo se uglavnom složili oko toga da preticanja nema bez ubrzavanja, i teorija i praksa preticanja to pokazuju - mene samo zanima KONAČAN i VERIFICIRAN zakonski stav o tome. Dosad niko da mi zamasti dio ZOBS-a koji to reguliše i okonča raspravu.

A to u kojoj sam ja traci dok pretičem, može vrlo lahko postati i TVOJ problem ako naiđeš iz kontra smjera - da li bi onda više volio da se što brže sklonim s tvoje putanje, ili da se cokimo pri "maksimalnoj dozvoljenoj" od 60 kmh? :-)

Na kraju, o drotovima i logici najviše govori ova susjedna tema: pola jebenog grada je, zbog njihove mutavosti mislilo da se na krugu trojke uvodi ograničenje 50, a evo nije se uvelo osim na dvije-tri kamere "greškom", pa sad ispada da je najbolje voziti 40 oko kamera, a drugdje kao i dosad, 60-70. :lol:
nekke
Posts: 40
Joined: 27/10/2008 22:31

#75 Re: Preticanje

Post by nekke »

valter.ba wrote:Za nekke
Samo da ti naglasim da jesam kompetentan kako znanjem tako ogromnim iskustvom koje ti neces steci za dva zivota(ne zato sto si nesposoban vec sto je priroda posla koji ja radim takva)! Cini mi se da spadas u onu kategoriju nazalost netalentovanih koji mogu citav zivot voziti a da ne shvate sushtinu upravljanja motornim vozilom.
I za kraj da te zamolim da ti svoje tvrdnje potkrijepis jasnim clanom zakona koji regulise dozvoljenu brzinu kod preticanja! Znam da ces ti sada reci 80 je 80 :lol: :lol: :lol: E to je ono o cemu ti pricam :thumbup:
Ne znas me, ne znas koliko iskustva imam i sa cim, cime se bavim... Dakle - NISI KOMPETENTAN da sudis o meni.
To kojim poslom se ti bavis isto tako nije bitno za ovu temu. Ono sto je bitno je da ti zakon tumacis na jedan nacin, ja na drugi. Ja pokusavam da ti kazem da ako krsis zakon trebas biti spreman da snosis posljedice, a ti donosis pausalne ocjene o meni i policajcu koji te zaustavi tumaceci zakon drugacije nego ti "jebes mater bezobraznu".
Clan zakona koji trazis je clan 44 koji sam ti vec kopirao ali ga ti uporno ignorises jer po tebi preticanje nije kretanje po cesti nego, valjda, letenje.
A sada definitivno - zavrsio sam sa diskusijom sa tobom dok mi ne pokazes clan zakona koji ti dozvoljava da ignorises clan 44 prilikom preticanja.
Post Reply