Bášča

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#51 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote: Ako ima neko stručan da mi pojasni da li terbam da uklanjam ove izdanke što rastu između grana. Neki govore kao treba uklanjati kako bi ostatak biljke primao više hranjivih tvari i doprinos bio kvalitetniji, dok drugi to spore i kažu da treba pustiti stvari da idu svojim tokom.

U petak aBd idem kući na nekih 10ak dana, tako da svoju "bašču" neću vidjeti neko vrijeme :( Cimer je zadužen za zaljevanje i održavanje :D

Svi prijedlozi, pohvale i kritike su dobrodošle :kravata:
aaa, i ti si sljego u Mostar :D :D da nisi agromediteranac ??? :lol: :lol:
ako ti fali zemlje za ekpserimentisanja slobodno se javi -
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#52 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Zemlje ne fali, fali prostora :D Kući imam zemlje, tako da ću eksperimente da sprovedem i gore... ako starci dozvole :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#53 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote:Zemlje ne fali, fali prostora :D Kući imam zemlje, tako da ću eksperimente da sprovedem i gore... ako starci dozvole :D
ama ima i prostora: stara begovska kula, staja, kuca, catrnja, susnica za meso :D :D
nekad je to bilo studentska banja za visinskih priprema; moze se smjestiti cjela grupa sa kompletnom organic labaratorijom hercegovackog tipa :D
a iznajmljujm i dobro ocuvanog konsultanta bascovansko-vocarskog smjera..

Image

Image
Image

Image

Image
Last edited by Toto on 20/04/2011 21:12, edited 1 time in total.
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#54 Re: Bášča

Post by bez_ideje »

Moze li mene neko uputiti malo oko limuna..
Dobila sam sadnicu limuna na poklon,ono u saksiji je ukrasnoj,kao sobna biljka....ima i etiketu na nekom bantu pismu :-) ......
Moze li narasti fino kao sobno drvo.....sta mu treba,kakvu muziku voli i sl ? :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#55 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Toto wrote:
kOmpir wrote:Zemlje ne fali, fali prostora :D Kući imam zemlje, tako da ću eksperimente da sprovedem i gore... ako starci dozvole :D
ama ima i prostora: stara begovska kula, staja, kuca, catrnja, susnica za meso :D :D
nekad je to bilo studentska banja za visinskih priprema; moze se smjestiti cjela grupa sa kompletnom organic labaratorijom hercegovackog tipa :D
a iznajmljujm i dobro ocuvanog konsultanta bascovansko-vocarskog smjera..
Ja meraka, gdje ti je ovo bogati?
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#56 Re: Bášča

Post by Toto »

cuvaj ga od "sjevera" ili propuha ako je u zatvorenom, nemoj ga obilno zaljevati, ali cin to redovno
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#57 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote:
Toto wrote:
kOmpir wrote:Zemlje ne fali, fali prostora :D Kući imam zemlje, tako da ću eksperimente da sprovedem i gore... ako starci dozvole :D
ama ima i prostora: stara begovska kula, staja, kuca, catrnja, susnica za meso :D :D
nekad je to bilo studentska banja za visinskih priprema; moze se smjestiti cjela grupa sa kompletnom organic labaratorijom hercegovackog tipa :D
a iznajmljujm i dobro ocuvanog konsultanta bascovansko-vocarskog smjera..
Ja meraka, gdje ti je ovo bogati?
43° 9' 18.08" N 17° 46' 55.20" E :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#58 Re: Bášča

Post by kOmpir »

bez_ideje wrote:Moze li mene neko uputiti malo oko limuna..
Dobila sam sadnicu limuna na poklon,ono u saksiji je ukrasnoj,kao sobna biljka....ima i etiketu na nekom bantu pismu :-) ......
Moze li narasti fino kao sobno drvo.....sta mu treba,kakvu muziku voli i sl ? :D
Kod mene na fakultetu u Mostaru ima 5 manjih stabala limuna. Smješteni su unutar zgrade fakulteta na istočnoj strani sa staklom umjesto zida. Dnevno dobijaju par sati sunca i daju plodove svake godine :)
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#59 Re: Bášča

Post by kOmpir »

43° 9' 18.08" N 17° 46' 55.20" E :D
43° 21' 00.33" N 17° 48' 05.74" E :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#60 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote:
43° 9' 18.08" N 17° 46' 55.20" E :D
43° 21' 00.33" N 17° 48' 05.74" E :D
ama gdje si komsija sa sela :D :D
e pa ti mi vidis "vikendicu" iz fakulteta...
namah iza podvoznjaka, 4 sprat ogozgo ..poznat ces seljacki balkon - napravljen staklenik od njega :D
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#61 Re: Bášča

Post by BIONA »

Eh ja sam odusevljena ovim rotkvicama, svaka cast :)
Jedno pitanjce za iskusne, jeli kasno da sada posadim u balkonskoj varijanti malo zacina tipa persuna, bosiljka itd
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#62 Re: Bášča

Post by kOmpir »

BIONA wrote:Eh ja sam odusevljena ovim rotkvicama, svaka cast :)
Jedno pitanjce za iskusne, jeli kasno da sada posadim u balkonskoj varijanti malo zacina tipa persuna, bosiljka itd
Za bosiljak nije, a peršun moji upravo posijali danas :)
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#63 Re: Bášča

Post by Toto »

BIONA wrote:Eh ja sam odusevljena ovim rotkvicama, svaka cast :)
Jedno pitanjce za iskusne, jeli kasno da sada posadim u balkonskoj varijanti malo zacina tipa persuna, bosiljka itd
nije kasno ni da se "balkonskog" luka posadi. Ako se bude brao pod mladi: kad god sazori - pojest ce se.
isto je i sa bijelim lukom i prasom ... "pera"- listovi mladog bijelog luka i prase se takodje mogu koristiti kao zacin

u oba slucaja se lukovice/cesne sade u najguscem mogucem sklopu, jer biljka nece rasti do velicine zrelog luka, pa ne treba gubiti prostor koji je na balkonu dragocjen.

takodje ako se ovi zacini beru kao "mladi-zeleni" :D godisnje se mogu i dvije zetve ubrat; sto i nije losa opcija, kad je balkon u pitanju
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#64 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Toto wrote:
BIONA wrote:
nije kasno ni da se "balkonskog" luka posadi. Ako se bude brao pod mladi: kad god sazori - pojest ce se.
isto je i sa bijelim lukom i prasom ... "pera"- listovi mladog bijelog luka i prase se takodje mogu koristiti kao zacin

u oba slucaja se lukovice/cesne sade u najguscem mogucem sklopu, jer biljka nece rasti do velicine zrelog luka, pa ne treba gubiti prostor koji je na balkonu dragocjen.

takodje ako se ovi zacini beru kao "mladi-zeleni" :D godisnje se mogu i dvije zetve ubrat; sto i nije losa opcija, kad je balkon u pitanju
Kad smo kod luka, danas sam se napuco srijemoža iz šume :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#65 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote:
Toto wrote:
BIONA wrote:
nije kasno ni da se "balkonskog" luka posadi. Ako se bude brao pod mladi: kad god sazori - pojest ce se.
isto je i sa bijelim lukom i prasom ... "pera"- listovi mladog bijelog luka i prase se takodje mogu koristiti kao zacin

u oba slucaja se lukovice/cesne sade u najguscem mogucem sklopu, jer biljka nece rasti do velicine zrelog luka, pa ne treba gubiti prostor koji je na balkonu dragocjen.

takodje ako se ovi zacini beru kao "mladi-zeleni" :D godisnje se mogu i dvije zetve ubrat; sto i nije losa opcija, kad je balkon u pitanju
Kad smo kod luka, danas sam se napuco srijemoža iz šume :D
gdje imas sume oko fakulteta?? :mrgreen: . ono su koscele (holz-bombon) :mrgreen: sto ih je Franjo Josif sadio po Mostaru
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#66 Re: Bášča

Post by kOmpir »

gdje imas sume oko fakulteta?? :mrgreen: . ono su koscele (holz-bombon) :mrgreen: sto ih je Franjo Josif sadio po Mostaru
Ma ovo je kod kuće u Tuzli.
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#67 Re: Bášča

Post by Toto »

kOmpir wrote:
gdje imas sume oko fakulteta?? :mrgreen: . ono su koscele (holz-bombon) :mrgreen: sto ih je Franjo Josif sadio po Mostaru
Ma ovo je kod kuće u Tuzli.
bil vi tuzlaci mogli od basci napravit staklenike pa ih na termolektranu nakarikat??
ona termolektrana baca toliko toplote da bi se na nju moglo svezat stotinja ha plastenika .. a i sve bi bilo ekoloski, jer po bostanluku ne bi padao cumur iz zraka
moglo bi bas bit po onoj starinskoj: cije tuzla jednu kozu muzla ..... :D
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#68 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Hehe, bolje bi bilo staviti još jednu turbinu na vrh rashladnog bazena, ili kako se već zove, a ima tik do termoelektrane veliki staklenik i rasadnik. :)
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#69 Re: Bášča

Post by BIONA »

Hvala vam, evo ja kupila kres salatu ili ti grbicu, rotkvicu i persun i odoh da eksperimentisem. Mozda ubrzo uspijem i kakvu sliku postaviti ako nesto izraste :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#70 Re: Bášča

Post by Toto »

taman sam nesto ovako ocekico na balkonu.
Foto aparat sam ocero na kanal pa mogu posluziti i ove slike:
Image

http://www.instructables.com/image/FWMI ... -frame.jpg
Image
ja sam modificirao ovo rjesenja tako sto sam ga konbinirao sa rezervoarom na dnu koji se vidi na dojim slikama..

kroz sve "boce " sam provukao krpu/kanafu, a na dnu je rezervoar od boce od 2 litra ili mnaji bidolic u koji se skuplja visak vode od zalijevanja a onda se vraca "uzbrdo" kroz krpu i tako sistem moze duze da zadrzi vlagu ili da se "samozalijeva".. dobro rjesenje ako ste zaboravni ili ste odsutni vise dana.
Image

http://www.instructables.com/id/Self-wa ... /Assemble/
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#71 Re: Bášča

Post by BIONA »

toto, ovo je bas super i jednostavno za napraviti :thumbup:

Opet jedno pitanjce : posto ne mogu da nadjem cherry paradajz nigdje, ni sjeme ni one vec male biljcice za posaditi, jel se moze jednostavno kupiti paradajz, pojesti :D i posaditi one sjemenke? Nekako mi se cini da je to najlakse rjesenje :D
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#72 Re: Bášča

Post by Toto »

BIONA wrote:toto, ovo je bas super i jednostavno za napraviti :thumbup:

Opet jedno pitanjce : posto ne mogu da nadjem cherry paradajz nigdje, ni sjeme ni one vec male biljcice za posaditi, jel se moze jednostavno kupiti paradajz, pojesti :D i posaditi one sjemenke? Nekako mi se cini da je to najlakse rjesenje :D
Ako si sigurna da nije GMO umjesala prste mozes jednostavno sacuvati sjemenke i napraviti vlastiti rasad za narednu godinu.

Proces je jednostavan.

1.izaberi potpuno zreo i zdrav plod paradajza.
2.Iz njega mehanickim putem odstrani sjemenke.
3.Fermentacija sjemenki.
To je proces uklanjanja tankog filma kojim biljka prirodano obmotava oko sjemenke da sjemnka ne bi proklijala u plodu paradajza.
Da bi iz sjemenke mogla da se razvije biljaku naredne generacije treba ukloniti taj film (placentu) sa sjemenke procesom fermetacije prije nego se sjeme osusi i skladisti za nerednu godinu.

Izdvojene sjemenke potopiti u sto vecu kolicinu vode i ostaviti 2-3 dana da placenta fermentira, tj. da se prirodno raspadne i oslobodi sjemenku. Vanjska temparatura treba biti 15-30 C. U toku fermetacije treba povremeno lagano mijesati vodu i odvajati raspadnutu placentu.
Poslije 2-3 dana u posudu treba dodati jos vode i sto energicinije promjesati. Cilj je da se mehanickim putem odvoji sto veci dio placente sa sjemenki. Sacekati da se sjemneke slegnu i lagano odliti svu tecnost.
Dodati svezu vodu i proces mjesanja i odlivanja vode ponoviti sto veci broj puta.
Na kraju sjemenke staviti u sto sitniju cjediljku i ostaviti neko vrijeme da se sto veci dio vode ocjedi sa sjemenki.
Susenje
Na sjenovitom mjestu sjemenke susiti nekoliko dana na nekoj podlozi koja nije ljepljiva (staklo, pleksiglas).
Kad su sjemenke suhe zapakovati ih u "fisek" i cuvati na suhom, zasjenjenom mjestu na temperaturma ne visim od 20 C.

Na ovom videu je prikazan isti proces.
http://www.youtube.com/watch?v=g3eS5Iyo ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=4wHEVJzg ... r_embedded
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#73 Re: Bášča

Post by BIONA »

Hvala ti toto na ovom objasnjenju, a bas i ne mogu biti sigurna jeli taj cherry paradajz recimo iz merkatora GMO!

Mozete pogledati ovo, jako lijepo izgleda http://www.treehugger.com/files/2008/05 ... esting.php

Zamisljam ovako nesto u svom dnevnom boravku :-D

Generalno mozete ukucati u google Vertical gardening ima bas cool stvari !


A ovo mi je bas super http://www.hometone.org/entry/verticult ... of-nature/

A u medjuvremenu moje rotkvice i kres salata super napreduju :thumbup:
User avatar
Toto
Posts: 8119
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#74 Re: Bášča

Post by Toto »

BIONA wrote:Hvala ti toto na ovom objasnjenju, a bas i ne mogu biti sigurna jeli taj cherry paradajz recimo iz merkatora GMO!

Mozete pogledati ovo, jako lijepo izgleda http://www.treehugger.com/files/2008/05 ... esting.php

Zamisljam ovako nesto u svom dnevnom boravku :-D

Generalno mozete ukucati u google Vertical gardening ima bas cool stvari !


A ovo mi je bas super http://www.hometone.org/entry/verticult ... of-nature/

A u medjuvremenu moje rotkvice i kres salata super napreduju :thumbup:
pokusaj da stupis u kontakt sa nekim iz EU i da ti oni nabave sjeme.. EU je imala zabranu prodaje sjemena GMO porijekla u EU, pa je sasvim moguce da jos uvjek imaju sjemna koji nemaju GMO porijeklo. Nija tako lako proizvesti GMO proizvode, Ja vjerujem da jos ima proizvodjaca sjemenskih materijala koji nisu osvojili GMO tehnologiju. Sumnjam da bi EU tako lako zavalilo svoje proizvodjace. Zamjena tradicionalnog sjemena sa GMO je proces,u EU je jako snazan eko pokret pa je moguce pronaci odgovarajuce sjeme.

U medjuvremenu napravi ovakvu odrinu
Image
kOmpir
Posts: 662
Joined: 11/11/2010 03:03

#75 Re: Bášča

Post by kOmpir »

Toto wrote: Image
Ovo je za "amanjarabi" :D Mi ovako inače grožđe u avliji držimo da imamo za hlada, a neko na isti fazon uzeo cherry paradajz.
Post Reply