Kanada

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#51 Re: Kanada

Post by kriticarka_nikova »

Brisbane wrote:
kriticarka_nikova wrote:Pa dobro pojasni, kako.
Mogu ja suda bez problema, ali kako otici i ostati?
Haj' posalji sliku, mozda te ja uzmem :D
Ma nisam bas toliko ocajna.
KREMEN
Posts: 398
Joined: 10/09/2009 18:25

#52 Re: Kanada

Post by KREMEN »

kriticarka_nikova wrote:Kako najlakse otici tamo?
Da li ce najlakse proci "mijesani" bracni par?
Mijesani bracni par :shock: to je ono, kad pomjesas musko i zensko ako sam dobro svatio :D
Pa ako ces da udajes evo ti Bec, pun mladi neozenjeni decki iz Bosne..
Jos kazes da si lijepa i pametna, ma za takvim potraznja..dajem i garanciju :D
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#53 Re: Kanada

Post by melbaa »

test01 wrote:ima li ko informacije iz prve ruke o trazenju azila u kanadi,kako tece procedura, gdje smjestaju azilante, koliko traje procedura i sl.??????
a kako si siguran / sigurna da ces proci kao azilant?
koji su ti aduti za azil?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#54 Re: Kanada

Post by Pera Trta »

melbaa wrote:
test01 wrote:ima li ko informacije iz prve ruke o trazenju azila u kanadi,kako tece procedura, gdje smjestaju azilante, koliko traje procedura i sl.??????
a kako si siguran / sigurna da ces proci kao azilant?
koji su ti aduti za azil?
Ljudi misle da je azil nešto kao ti sada dođeš i kažeš "primi me" i oni te prime. :roll:
Nema od toga ništa, to je palilo za zemlje iza "gvozdene zavjese" (uključujući i socijalističku Jugoslaviju) i druge diktature širom svijeta, nešto i u ratnim godinama ovdje, ali sada ništa. Da bi dobio azil, moraš dokazati da si politički proganjan, a iskreno, ko si ti da neko povjeruje da te politički proganjaju? :roll:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#55

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 19:46, edited 2 times in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#56 Re: Kanada

Post by Pera Trta »

jOFLA wrote:Ljudi iz čitavog svijeta dobijaju dozvolu stalnog boravka u Kanadi i postaju državljani, Japanci, Kinezi, Amerikanci, Englezi, Holanđani, Francuzi... To nisu samo izbjeglice ili iz kriznih područja. Imaš šansu za stalni boravak kao i svi oni koji nisu iz trenutno zaraćenog područja. Deficitarna zanimanja i investitori dobiju vizu vrlo lako. Zatraže se formulari od kanadskog predstavništva, ispune, pogledaš njihove uslove i potrudiš se da ih ispuniš (garancija u parama za najmanje godinu dana ili sponzorstvo), pošalješ formulare natrag. Čekaš odgovor. Ništa lakše.
Azil, azil...objašnjavao sam isključivo AZIL, jer je za to pitao! Ovo što ti govoriš je drugo.
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#57

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/06/2023 19:46, edited 2 times in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#58 Re: Kanada

Post by Pera Trta »

Prije nego proglasiš nekoga budalom pogledaj koji post je citirao, tj. na koji se poziva i kome odgovara...ako ti to nije previše komplikovano.
User avatar
Breton
Posts: 15
Joined: 09/02/2009 21:35

#59 Re: Kanada

Post by Breton »

kriticarka_nikova wrote:Kako najlakse otici tamo?
Da li ce najlakse proci "mijesani" bracni par?
Ako znas engleski (ili francuski) ovdje mozes naci sve odgovore: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/index.asp.

Kao prvo, jos uvijek je vrlo moguce imigrirati u Kanadu kao regularan (landed) imigrant. Ako si mladja osoba (ispod 50) sa profesijom i skromnim znanjem jednog od dva zvanicna jezika u Kanadi, podnesi molbu za iseljenje direktno u ambasadi (u Becu: http://www.cic.gc.ca/english/informatio ... vienna.asp) i oni ce to onda poslati ili ostatak formulara (cime zapocinje tvoj iseljenicki proces) ili odbijenicu. Ako imas bilo kakvu ratnu proslost (samo ucesce u bilo kojoj vojsci), politcku proslost (clanstvo u bilo kakvoj politickoj partiji ili organizaciji) ili kriminalnu proslost (bilo kakav prestup ili krivicno djelo na svom dosijeu) ni ne pokusavaj da imigriras. Odbice te bez pitanja.

Kao drugo, dosta je "nasih" ovdje registriralo agencije za dovodjenje radne snage u Kanadu. Te agencije dodju kod vas, na Balkan, prave kojekakve prezentacije i obecavaju raji da ce ih garantirano dovesti u Kanadu za skromno novcanu naknadu (od oko 2000 eura). U stvarnosti, te agencije nemaju ovlast da urade nista posebno za tebe. Njihov autoritet je da te zastupaju kod kanadske vlade i takav autoritet moze dobiti bilo tko, prijatelj, familija, itd. Takav autoritet se obicno dobiva iz prostog razloga da aplikant (sto si ti) ne bi morao putovati u kanadsku ambasadu (osobito ako je data ambasada izvan zemlje prebivalista, sto je upravo slucaj sa Bosnom i Bosancima) ili ako aplikant ne govori ili slabo govori jezik. Tako da te agencije uzmu novce, izganjaju ti radnu vizu tako sto ti nadju poslodavca koji ce obicno da te plati manje nego sto bi platio nekog Kanadjanina. Sa radnom vizom ti je boravak u Kanadi limitiran na dvije do cetiri godine. Ti te 4 godine placas po malo agenciji koja te je dovela, da im se oduzis za njihove usluge. Dok si u Kanadi ne kvalifikujes se za drzavljanstvo, doskolovavanje, mirovinski fond i sl. Poslije isteka tvog radnog ugovora moras vratiti kuci. Gdje si bio nigdje - sto si radio nista.

Kao trece, udaja/zenidba je vrlo zeznuta opcija. Ja se licno nikada ne bih odlucio na takvo nesto, jer od momenta kada kazes "da" netko ima nesto cime moze da te ucjenjuje duuuuugo vremena.....
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#60 Re: Kanada

Post by kriticarka_nikova »

Hvala ti na postu!!!

Smijem li biti bezobrazna i jos samo pitati kako i kad si ti otisao u Kanadu? Prvom opcijom?
User avatar
Breton
Posts: 15
Joined: 09/02/2009 21:35

#61 Re: Kanada

Post by Breton »

kriticarka_nikova wrote:Hvala ti na postu!!!

Smijem li biti bezobrazna i jos samo pitati kako i kad si ti otisao u Kanadu? Prvom opcijom?
Nisi bezobrazna, pitanje je na mjestu :) .
Otisao sam 1995, kao "landed" imigrant sto je prva opcija. Samo da mozes da uporedis sa sobom, ja sam bio u svojim tridesetim, sa visokom strucnom spremom koja se nije priznala u Kanadi i govorio sam, jako malo, i engleski i francuski. Za 14 godina sam se prekvalificirao, stekao kanadsko postdiplomsko obrazovanje, i naucio i francuski i engleski dovoljno da vise ne prepadam ljude kad progovorim. Radio sam sve - od pranja automobila, ciscenja bolnice, konobarisanja, kuvanja u restoranu, organizovanja sindikata, pisanja za alternativne novine i Bog zna sto jos dok prije 4.5 godine nisam zavrsio na poslu koji je u mojoj (novoj) struci i sa placom od koje mogu da zivim, putujem i kupujem bez razvlacenja od prvog do prvog.
Kanadski standard je jako visok, ovdje je sve skupo, jer se zaradjuje nevjerojatno dobro. Svi koji su dosli ovdje na bilo koji nacin su se napatili prvih 3-4 godine - Napatili u smislu radjenja nisko kvalificiranih poslova za male novce (nerijetko dva posla ili skola i posao paralelno), stedenja i samo rijetkih i neluksuznih putovanja. Kada imigriras u Kanadu, prve cetiri godine su gradjenje baze za ostatak tvog zivota ovdje. Taj ostatak zivota moze biti vrlo uspjesan i financijski obezbjedjen, ovisno koliko truda ulozis i koliko si ambiciozna.
Ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj...
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#62 Re: Kanada

Post by kriticarka_nikova »

Hvala. Dovoljno receno. :)
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#63 Re: Kanada

Post by exliberal »

Breton wrote:
kriticarka_nikova wrote:Hvala ti na postu!!!

Smijem li biti bezobrazna i jos samo pitati kako i kad si ti otisao u Kanadu? Prvom opcijom?
Nisi bezobrazna, pitanje je na mjestu :) .
Otisao sam 1995, kao "landed" imigrant sto je prva opcija. Samo da mozes da uporedis sa sobom, ja sam bio u svojim tridesetim, sa visokom strucnom spremom koja se nije priznala u Kanadi i govorio sam, jako malo, i engleski i francuski. Za 14 godina sam se prekvalificirao, stekao kanadsko postdiplomsko obrazovanje, i naucio i francuski i engleski dovoljno da vise ne prepadam ljude kad progovorim. Radio sam sve - od pranja automobila, ciscenja bolnice, konobarisanja, kuvanja u restoranu, organizovanja sindikata, pisanja za alternativne novine i Bog zna sto jos dok prije 4.5 godine nisam zavrsio na poslu koji je u mojoj (novoj) struci i sa placom od koje mogu da zivim, putujem i kupujem bez razvlacenja od prvog do prvog.
Kanadski standard je jako visok, ovdje je sve skupo, jer se zaradjuje nevjerojatno dobro. Svi koji su dosli ovdje na bilo koji nacin su se napatili prvih 3-4 godine - Napatili u smislu radjenja nisko kvalificiranih poslova za male novce (nerijetko dva posla ili skola i posao paralelno), stedenja i samo rijetkih i neluksuznih putovanja. Kada imigriras u Kanadu, prve cetiri godine su gradjenje baze za ostatak tvog zivota ovdje. Taj ostatak zivota moze biti vrlo uspjesan i financijski obezbjedjen, ovisno koliko truda ulozis i koliko si ambiciozna.
Ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj...

Brenton samo mala ispravka
Ako odes na razgovor i ako te pitaju dali si ( ako si musko pogotovo) bio vojnik nemoj ni slucajno da lazes da nisi. Mene su pitali ja im pokazao vojnu knjizicu pitali ko ti je bio komandir ja im rekao na za koju godinu mislite . kazu za 92..taj i taj ..gdje je on ...poginuo...ko ga je naslijedio...taj i taj...sta je sa njim ...poginuo...i tako do kraja.
Nemoj da krijes ako si bio u ratu bez obzira na kojoj strani da se radi. Ako kazes da nisi a oni iskopaju da jesi onda nikad neces doci. Ako kazes da jesi , nema problema znaju oni da je bio rat i da su manje vise svi bili pod uniformom.
Ostalo sto je Brenton napisao stoji do zadnje rijeci. Samo da nadodam....ako dolazis dodji da zivis zivot...nadam se da razumijes sta hocu da kazem
User avatar
Breton
Posts: 15
Joined: 09/02/2009 21:35

#64 Re: Kanada

Post by Breton »

exliberal wrote:
Breton wrote:
kriticarka_nikova wrote:Hvala ti na postu!!!

Smijem li biti bezobrazna i jos samo pitati kako i kad si ti otisao u Kanadu? Prvom opcijom?
Nisi bezobrazna, pitanje je na mjestu :) .
Otisao sam 1995, kao "landed" imigrant sto je prva opcija. Samo da mozes da uporedis sa sobom, ja sam bio u svojim tridesetim, sa visokom strucnom spremom koja se nije priznala u Kanadi i govorio sam, jako malo, i engleski i francuski. Za 14 godina sam se prekvalificirao, stekao kanadsko postdiplomsko obrazovanje, i naucio i francuski i engleski dovoljno da vise ne prepadam ljude kad progovorim. Radio sam sve - od pranja automobila, ciscenja bolnice, konobarisanja, kuvanja u restoranu, organizovanja sindikata, pisanja za alternativne novine i Bog zna sto jos dok prije 4.5 godine nisam zavrsio na poslu koji je u mojoj (novoj) struci i sa placom od koje mogu da zivim, putujem i kupujem bez razvlacenja od prvog do prvog.
Kanadski standard je jako visok, ovdje je sve skupo, jer se zaradjuje nevjerojatno dobro. Svi koji su dosli ovdje na bilo koji nacin su se napatili prvih 3-4 godine - Napatili u smislu radjenja nisko kvalificiranih poslova za male novce (nerijetko dva posla ili skola i posao paralelno), stedenja i samo rijetkih i neluksuznih putovanja. Kada imigriras u Kanadu, prve cetiri godine su gradjenje baze za ostatak tvog zivota ovdje. Taj ostatak zivota moze biti vrlo uspjesan i financijski obezbjedjen, ovisno koliko truda ulozis i koliko si ambiciozna.
Ako te jos nesto zanima, slobodno pitaj...

Brenton samo mala ispravka
Ako odes na razgovor i ako te pitaju dali si ( ako si musko pogotovo) bio vojnik nemoj ni slucajno da lazes da nisi. Mene su pitali ja im pokazao vojnu knjizicu pitali ko ti je bio komandir ja im rekao na za koju godinu mislite . kazu za 92..taj i taj ..gdje je on ...poginuo...ko ga je naslijedio...taj i taj...sta je sa njim ...poginuo...i tako do kraja.
Nemoj da krijes ako si bio u ratu bez obzira na kojoj strani da se radi. Ako kazes da nisi a oni iskopaju da jesi onda nikad neces doci. Ako kazes da jesi , nema problema znaju oni da je bio rat i da su manje vise svi bili pod uniformom.
Ostalo sto je Brenton napisao stoji do zadnje rijeci. Samo da nadodam....ako dolazis dodji da zivis zivot...nadam se da razumijes sta hocu da kazem

U cijelosti si u pravu, exliberal. Laganje o bilo cemu nije opcija ni u kom slucaju. Izvinjavam se ako je zvucalo kao da sam to savjetovao.
Hvala na pojednostavljivanju...
iseljenik
Posts: 4
Joined: 05/10/2009 14:50

#65 Re: Kanada

Post by iseljenik »

Pozdrav,
Otvorila sam novu temu i postavila pitanje vezano za Kanadu ali mi niko nije odgovorio.
Vidim da je ovdje bilo priče o iseljenju u Kanadu pa da vas priupitam. Možda ću imati više sreće sa odgovorom.
Da li ima neko ko je predao aplikaciju za iseljeničku vizu za Kanadu ali nakon 27. februara 2008, kada je došlo do promjena u NOC-u i načinu prijave. Ranije se aplikacija slala u Beč a sada direktno u Kanadau, s tim što građani sa naših prostora uplate naknadu za vizu u Beč pa kada oni pošalju potvrdu o uplati šalješ popunjene prijavne obrasce sa tom potvrdom u Kanadu.
Naime, zanima me sljedeće. U vodiču za popunjavanje prijavnih obrazaca piše da se svi dodatni dokumenti šalju naknadno (ako ti daju zeleno svjetlo iz Kanade. Sa druge strane u prijavnom obrascu (kod pitanja o znanju engleskog jezika) piše da im uz taj obrazac pošalješ i rezultate testa.
Zna li neko šta je od ovo dvoje ispravno i treba li rezultate testa slati naknadno ili odmah uz prijavni obrazac. Polaganje testa košta i ne bih baš da plaćam sad ako ne moram.
Hvala
merak_63
Posts: 5
Joined: 25/09/2009 21:58

#66 Re: Kanada

Post by merak_63 »

kriticarka_nikova wrote:ajde onda da razgovaramo ovako: kad bi birali gdje bi vi otisli?
Kalifornija,
U Kanadi sam 15 godina, sve super, samo klima da te Bog sacuva, zima 7 mjeseci.
Sretno, sta god odlucis :-D
User avatar
Breton
Posts: 15
Joined: 09/02/2009 21:35

#67 Re: Kanada

Post by Breton »

merak_63 wrote:...U Kanadi sam 15 godina, sve super, samo klima da te Bog sacuva, zima 7 mjeseci...
Ovako nesto:

It’s winter here in Canada
and the gentle breezes blow
70 miles an hour
at 35 below

Oh, how I love Canada
when the snow’s up to your butt
you take a breath of winter
and your nose gets frozen shut

Yes, the winters here are wonderful
so I guess I’ll hang around
I could never leave Canada
I’m frozen to the ground!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9965
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#68 Re: Kanada

Post by Bosanac sa dna kace »

zar i @kriticarka, ne mogu da vjerujem :-? :-? :-? :-?
Lavinnia
Posts: 1
Joined: 26/07/2014 14:35

#69 Re: Kanada

Post by Lavinnia »

.
Last edited by Lavinnia on 23/09/2014 17:42, edited 2 times in total.
sportman1
Posts: 1505
Joined: 26/12/2013 22:36

#70 Re: Kanada

Post by sportman1 »

koliko znam ako i nadjete i posao u kanadi ,poslodavac treba dokazat da ne moze naci kanadjanina prije nego vas primi :D
toliko o primanju stranaca.
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#71 Re: Kanada

Post by zlata »

Kanada ima razlicitih djelova, sa svojim klimama i mikro-klimama.

Nema razloga za strah od zime, ako odselite u sredisnje djelove British Columbia-e, ili juzno Ontario, Otok Vankuver, ili grad Vankuver sa sirom okolicom.

Medjutim, Montreal, Ottawa, Calgary, a tek Edmonton, su hladniji od Toronta,
u kojem zadnjih 25 godina, i kad padnje snijeg, otopi se za dan-dva.

Podrucje sa klimom koja dosta podsjeca na BiH je u sredistu provincije British Columbia, oko gradova Kelowna, Kamloops, Cranbrook, i manjih susjednih gradica.

Juzno Ontario je po klimi dosta slicno sredisnjoj Europi, iako su ljeta puno vlaznija, i dulja, narocito oko Windsora.
Sociolog
Posts: 4386
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#72 Re: Kanada

Post by Sociolog »

Pozzz, da li se nase dilome SREDNJE MEDICINSKE SKOLE, priznaju u Kanadi? Zna li iko? Hvala
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Kanada

Post by Truba »

https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/69 ... ita-hadzic

Vidi sudbine
Osta beba bez roditelja
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#74 Re: Kanada

Post by Truba »

25 000 leševa beba koje su pobili pedofilni popovi i časne zapaljeno 20ak crkava

svi smo se ispričavali znam što znači biti u kšc :D kakvo je to maltretiranje


nakon godinu dana

https://www.ktabkbih.net/hr/vijesti/dem ... les/105362

u masovnoj grobnici 0 leševa
User avatar
Truba
Posts: 82849
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#75 Re: Kanada

Post by Truba »

30. lipnja, Harsha Walia, izvršna direktorica Udruge za građanske slobode Britanske Kolumbije, odgovorila je na priču o još jednom podmetnutom požaru crkve, rekavši ‘Spalite ih sve.’
Post Reply