Tajland-BiH putovanje.

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#51 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

kiki-miki wrote:Veoma mi je zanimljivo i drago da vidim da naši žive u najrazličitijim dijelovima ove zemaljske kugle. :)


Znam da ste se sada navikli tamo i živite kao da ste tamo rođeni,ali zanima me kako vam je bilo na početku i šta vam je najteže bilo tamo podnijeti da ima ili nema u odnosu na zemlju gdje ste odrasli?

Hvala na odgovorima :)
Meni je najteze bilo naviknuti se na temperaturu koja je preko cijele godine izmedju 25 i 35 stepeni, ponekad i 40. Najprijatnije je od polovine novembra do polovine januara kada su temperature izmedju 20 i 30 stepeni. Nocu temperatura spadne, ali vrlo rijetko ispod 20 stepeni. Osim toga malo je neobicno bez godisnjih doba. Ovdje samo ima susni i kisni period po pola godine. U kisnom periodu, kad padaju kratki pljuskovi po nekoliko puta na dan, je malo hladnije (20-30 stepeni). Ovako je u juznom Vijetnamu (Sajgon), u sjevernom (Hanoj) je dosta hladnije i u decembru zna pasti i snijeg.

Sto se tice hrane imas sve kupiti i kod kuce praviti sta hoces. Ja sam naucio ove moje da prave bosanski lonac, cevap, sitni cevap, punjene paprike i tikvice, sarmu, sogan dolmu, grah, djuvec, sataras, klepe, musaku, pljeskavicu, cevape, lepine, ustipke, przenice,... A ja sam razvijam jufke za burek, sirnicu, krompirusu,... Jedino sto mi ponekad padne napamet a nem gdje kupiti je suho meso (probacu ga sam osusiti u buretu), sudzuka i rakija.
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#52 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

Mekong citam te, citam i zavidim ti. Svaka cast na jelu koje pravis!!! Doslo mi je (iako se nikad nenamecem) da ti se najavim na rucak :)
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#53 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Master.DKP »

Evo odmah ideja bosanski spontano.

Ti dovodis turiste i poslovne ljude ( investitore) iz tog dijela Azije u BiH tj. Sarajevo da investiraju gdje postoji profti i interes za njih i kod nas ljepo trose svoje novce a mi tamo saljemo burek, supe i jela od kojih u Vijatnamu sigurno pocinje rat kada probaju Begovu za koju sam siguran da bi vremeno bilo i pucnjava i smrtnih slucajeva pred radnjama gdje bi se prodavala baklava, begova i mix zacina za cevape kao i somun :)
Mekong
Posts: 23
Joined: 13/09/2009 08:59

#54 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Mekong »

Master.DKP wrote:Evo odmah ideja bosanski spontano.

Ti dovodis turiste i poslovne ljude ( investitore) iz tog dijela Azije u BiH tj. Sarajevo da investiraju gdje postoji profti i interes za njih i kod nas ljepo trose svoje novce a mi tamo saljemo burek, supe i jela od kojih u Vijatnamu sigurno pocinje rat kada probaju Begovu za koju sam siguran da bi vremeno bilo i pucnjava i smrtnih slucajeva pred radnjama gdje bi se prodavala baklava, begova i mix zacina za cevape kao i somun :)
Hahahaha....
"Svaki Cigo svoga konja hvali".
A mi smo tu sampioni.

Mi imamo cevape, burek, baklavu,... ostatak Svijeta jede travu i lisce.
Master.DKP
Posts: 351
Joined: 05/04/2008 22:49

#55 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Master.DKP »

Naravno da "mi" imamo vise nego sto ce nam ikada iko pokazati osim samih nas ! Naravno, Azija ima milijardu i jedno dobro jelo ili sastojak koji je vrijedan i dobar i to prodaju po svijetu ! Nema grada u EU i USA da nema po 50 aziskih restorana i puno ihje jako dobrih i dobro rade.

A "mi" smo naivni ! Imamo sigurno najbolju hranu u Europi i imamo tako jake recepte i tradiciju kuhinje i ako smo igdje jaki tu samo jaki " Medutim nama dodu ovi bijednici iz Mc Donalds-a i kazu kako mi nismo "zrelo" triste i kako nemamo "stnadart" da bi oni svoja govna prodavali kod nas !
E pa ja sam sretan sto mi ne ispunjavamo i sto nikada (ako Bog da) necemo ispunjavati norme da jedemo govna nego ce mo jesto ono sto imamo nase i ono sto valja iz cijelog svijeta. :sax: :bih:
User avatar
kriticarka_nikova
Posts: 2669
Joined: 04/02/2006 23:30

#56 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kriticarka_nikova »

Pa cekaj onda @Mekong ko ce u Sarajevu u Vijetnamskom restoranu jesti zeleno lisce i zelenu travu? :D
A ko ce u Vijetnamu jesti sarajevske cevape i burek?
Prema tome ta ideja vam otpada.
Drugaciji mentaliteti. Bosanac vjeruje samo mesu, a ne travama.
Ja bih recimo u Vijetnamski restoran otisla samo iz znatizelje, al svak se vraca svojem jelu uz koje je odrasto. Najbolje je tebi da ti otvoris mali bungalov negdje pored skole, prodajes sendvice i tako zaradjujes. :wink:
Sve ostalo su samo iluzije.

P.S. Bolje je probat nesto oko turizma, bar nece bit toliko ulaganja, a UVIJEK ce biti onih koji ce putovati. To ce UVIJEK biti.
Drivee
Posts: 26
Joined: 14/02/2012 14:42

#57 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Drivee »

Ovo je stara tema, jel ima jos nekog u Sajgonu?? Da popricamo, popijemo kavu..
Kitanovic
Posts: 1
Joined: 04/03/2012 17:03

#58 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Kitanovic »

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Mekong wrote:
pjega wrote:Mene zanima otkud Mekong Bosanac u Vijetnamu? :-D
Ja sam dizajner (slikar, vajar). 92. u aprilu sam iz Zvornika pobjegao u Holandiju. Poslije godinu dana boravka sam dobio status izbjeglice i poceo raditi kao dizajner u jednoj fabrici za izradu ukrasne keramike. Tu sam , poslije nekoliko godina, upoznao jednog momka (covjeka) koji je imao (ima i sada, tu i radim) kompaniju za ukrasavanje keramickih predmeta u Vijetnamu. Njemu se svidjeo moj dizain i pozvao me da radim za njega. Ja prihvatim i evo me vec 5 godina u Vijetnamu. U medjuvremenu sam dobio holandsko drzavljanstvo tako da mi je malo lakse prelaziti granice. Medjutim, ovdje na Dalekom istoku moj holandski pasos se tretira isto kao i bosanski, hrvatski, srpski,... Inace ovdje jos nisam sreo covjeka iz bivse YU, a volio bih. Nije bas lijepo kad godinu dana ne progovoris maternjim jezikom, mada sam se vec malo navikao. Medjutim, kad malo popijem budem malo tuzan, nostalgican,... Pozelim, cesto, burek, cevape, rakiju, sarajevsku Drinu,...
Micaha
Posts: 1018
Joined: 01/06/2011 15:29

#59 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Micaha »

Mekong wrote:Pa ako bi neko dosao u Tajland a nebi obisao Kambodju, Vijetnam, Laos,.. sve po 2 dana za nekih 300$ ukupno, onda je lud. Moj savjet: nikad ne dolaziti ovamo (Daleki istok) preko neke turisticke agencije. Jednostavno kupis povratnu kartu, poneses para i dodjes. Sve se lako nadje: hotel oko 10$, dorucak 1$, rucak 2$, vecera 2$, kafa 0,5-1$, pivo 0,5-1$,...naravno ovo je sve u vijetnamskim restoranim (tipicna vijetnamska hrana). A ako hoces, mozes otici i u kineski, japanski, talijanski, francuski, brazilski, meksicki,..restoran (na desetine ih s obzirom da Saigon ima 7 miliona stanovnika), ali je skuplje ili puno skuplje, zavisi kakav je restoran.

Pjega,
meni se toliko sidjeo Vijetnam da se ne mislim nikad vracati. Doci jednom godisnje na ljeto (1 mjesec), malo u Bosnu, malo u Hplandiju, obici familiju i prijatelje, i to je to.
Dobre plaze bolan, ko ce sad putovat kad ti je vec fino... :D
User avatar
ivan_ch
Posts: 227
Joined: 18/04/2012 16:10

#60 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by ivan_ch »

U Tajlandu je predobro, stvarno extra, cijene su jako povoljne, a za provod je najbolja destinacija na kojoj sam bio !
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#61 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kowalski1 »

Pozdrav svima. Ja već izvjesno vrijeme imam ideju da putujem na Tajland, međutim stalno neke obaveze, a i problem da se organizujem sa bilo kim (ljudi u mom okruženju nisu radi da izdvoje malo više love na putovanja) rezultira da sve ostane na planovima.

Ako je neko zainteresovan da mi pravi društvo - neka se javi, generacijski, npr. između 25 i 35 godina, mada ovo nije toliko bitno. Okvirno vrijeme za putovanje bi bio kraj ljeta - jesen ove godine, ali i ovo uslovno. Da napomenem da nikada nisam putovao u egzotične azijske zemlje, tako da je moje iskustvo nepostojeće bilo bi sjajno da mi se pridruži neko sa iskustvom, ali i ako ga nema, bitna je dobra volja i avanturistički duh.

pozz.
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#62 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Krizzia »

Sto ce ti itko? U Zemlji osmjeha nitko nije sam i usamljen. :grin:

Sent from my HTC Desire HD A9191
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#63 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kowalski1 »

ma, ja ne bih mogao nigdje da idem sam, a i ti mali žuti su mi sumnjivi - bojim se da me ne pokradu :)
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#64 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Truba »

ja sam vidio izuzetno dobru ponudu iz neke agencije iz BG mislim
25 dana 3 zemlje... ako se ne varam osim tajlanda bio jei vijetnam i laos ili kambodža
ne da mi se gledati mape :D uglavnom tri privlačne zemlje, putovanje brodićom :D svašta nešto
mislim da je bilo oko 5000 maraka
na zapadu je vjerovatno druga cijena
za normalne zemlje to je šaša...međutim ljudima iz Bih to je nepremostiva prepreka...
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#65 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Krizzia »

kowalski1 wrote:ma, ja ne bih mogao nigdje da idem sam, a i ti mali žuti su mi sumnjivi - bojim se da me ne pokradu :)
Black swan wrote:ja sam vidio izuzetno dobru ponudu iz neke agencije iz BG mislim
25 dana 3 zemlje... ako se ne varam osim tajlanda bio jei vijetnam i laos ili kambodža
ne da mi se gledati mape :D uglavnom tri privlačne zemlje, putovanje brodićom :D svašta nešto
mislim da je bilo oko 5000 maraka
na zapadu je vjerovatno druga cijena
za normalne zemlje to je šaša...međutim ljudima iz Bih to je nepremostiva prepreka...
Ako se kojim slucajem ipak odlucis, javi se ako te nesto vezano za Tajland i Kambodzu bude zanimalo ;)

Premalo je to dana za ove 3 ogromne zemlje. Cisto da se putpasis u svakoj.

Sent from my HTC Desire HD A9191
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#66 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kowalski1 »

Hoću ako nađem nekog. Ovaj aranžmen iz Beograda je baš skup - ja sam za varijantu bez agencije jer znam da su smještaj i hrana baš jeftini.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#67 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Zviz »

kowalski1 wrote:Hoću ako nađem nekog. Ovaj aranžmen iz Beograda je baš skup - ja sam za varijantu bez agencije jer znam da su smještaj i hrana baš jeftini.

Sto se tice smjestaja - koliko para toliko muzike! Jeftin smjestaj = nocenje u supi - skuplji smjestaj = nocene u hotelu. Sve u svemu ispod 2.000€ zaboravi. Ko god tvrdi da mu je upalilo volio bi da cujem - ovo inkl. let. Preporucujem da ti doktor da onu vojnicku inekciju na 10 god., sto se hrane tice nije problem, samo moze se desiti da dobijes sracku skroz na skorz. Na onaj MOON LIGHT party niti da pomislis da ides, tamo ima racije, a najveca su meta stranci zbog drogiranja. Oko droge imaju striktne kaze od dozivotnog do smrtne. Zato ne idi u nikakve diskoteke, partije i nista - budi turista kojeg zanima more, muzeji kao da imas 50 godina. I to je to. Kopiju pasosa, vize i sta vec cega napravi unaprijed. Posalji na e-mail i nosi sa sobom u fizickom stanju. Zakon nalaze da imas kod sebe pasos uvijek. Nisi duzan da ga ostavis u hotelu na recepciji.

Putovanja sa autobusom izbjegavaj skroz na skorz. Nije nista posebno da autobusi budu opljasckani pogotovo prtljag. Znaci idi avionom unutar drzave, imaju dosta aerodorma.
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#68 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kowalski1 »

uff :-)
hvala u svakom slučaju :)
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#69 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by amra67 »

Gdje zelis da ides na thajland? Sjeverni dio chiang mai, hua hin, bangkok,pattaya ili dole na phuket? U svakom slucaju budi spreman na jednu jedinu stvar a to je da zivce ostavis kod kuce i da u svakom slucaju budes sabran i miran jer ces dolaziti zasigurno u situacije gdje treba da brojis do dvadeset da se iskuliras. To se prvenstveno odnosi na koriscenje taksija. Niko od njih ne prica ni jedan strani jezik mislim na taksiste. Znaju po koju rijec engleskog vecinom ne zna ni pisnuti.Kad sjednes u taksi potraje dok dodjes na oderediste jer oni nemaju navigaciju u autu pa sve rade napamet (ovo se odnosi na Bangkok) a napamet znati multimilonski grad je ne moguce. Tako da ce biti stresnih situacija zbog toga. Meni se desilo da u Bangkoku stane na pola auto puta i kaze ja ne znam gdje je to, jos isprintam na A4 adresu gdje je to. Ocekujes da zna gdje te vozi a u stvari ne zna. Ja nikad nisam putovala sa busom jer je taksi je nesto skuplji od busa ali u svakom slucaju brzi pogotovo medjugradski kad putujes. Avion je isto jako jeftin. Bangkok-Phuket 100 eura me kostala povratna karta to je razdaljina nekih 800 km. Taksi te za 30ak eura prevuce nekih 150ak km. Izbjegaji da uzimas bilo koji prevoz koji stoji.Jer oni cekaju samo na turiste koji ce da klepaju po usima ( naplate ti farang-stranac cijenu). Trazi da ti upali taksimetar prije nego sjednes u taksi ako ne zeli sacekaj drugi taksi koji je u pokretu tj. koji kruzi a ne stoji po strani. to se odnosi i na tuk-tuk. Ne kupuj nista sto ti se na ulici prodaje tj. kad ti neko pridje i pita. A prodaje se sve. Kazes im lijepo na thajlandskom mai auv kap (bukvalno) ( ne hvala) ako si musko i mai auv ka ako si zensko :D tada te brze puste na miru :D i ne dosadjuju. Za pasos ti je vec neko objasnio. Kopiras i nosi kopiju sa sobom a sve licne vrijedne predmete ostavi u sefu u sobi koji svaki hotel ima. Ne nosi nista zimsko gore samo laganu ljetnu garderobu tj. dugi rukavi su nepotrebni. Da takodje ono sa autobusom ti je neko rekao da sve sto je vrijedno nosis sa sobom a ne gepek jer postoji sansa da za vrijeme putovanja ti prerovare prtljag i ako nadju nesto vrijedno odose lopovi sa tvojim vrijednim stvarima. Ako budes isao u hramove nemoj da slucajno sjednes sa ispruzenim nogama naprijed nego uvijek na koljena jer sa ipuzenim nogama naprijed je njima jako uvrjedljivo.. Posto si musko kad dodjes na thajland shvati da si hudson men :D za sve thajlandjanke koje sretnes u baru, klubu...bez obzira kako izgledas i koliko imas godina. Ti si njima hodajuci novcanik i nista vise ni manje. Ne nosi zlato oko vrata ili ruku.Ne pokusaji da koristis silu jer ces uvijek biti donji (thajlandjani su uvijek u pravu bez obzira na sve) Ponasaj se normalno i imat ces lijep odmor. Thajland je prelijepa drzava i vrijedi svaki cent.Lijep provod..
kowalski1
Posts: 328
Joined: 09/04/2012 00:05

#70 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by kowalski1 »

amra, puno ti hvala na ovim savjetima. ja sam malo gledao linije i ima iz sarajeva - istambul - bangkok
Airfare from Sarajevo to Bangkok on Turkish from €897 round trip http://www.farecompare.com/flights/Sara ... arket.html
da li je ovo ok cijena, ili može da se nađe nešto jeftinije?

hvala.
User avatar
Truba
Posts: 82856
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#71 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Truba »

ma kakvi sad ne mogu mrdnuti
nekad davno sam mislio pobjeći od svega na mjesec dana :D
User avatar
Entropio
Posts: 7853
Joined: 21/11/2010 21:49

#72 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Entropio »

.
User avatar
amra67
Posts: 616
Joined: 07/11/2006 00:59

#73 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by amra67 »

kowalski1 wrote:amra, puno ti hvala na ovim savjetima. ja sam malo gledao linije i ima iz sarajeva - istambul - bangkok
Airfare from Sarajevo to Bangkok on Turkish from €897 round trip http://www.farecompare.com/flights/Sara ... arket.html
da li je ovo ok cijena, ili može da se nađe nešto jeftinije?

hvala.
Sve sto je ispod hiljade eura je top notch :D Ja sam putovala u januaru iz Amsterdama za Bangkok direktno sa chinaairlines 1150 eura povratna..i oni su bili najjeftiniji ako se govori za direktan let.bilo je i preko dubajia za nesto malo manje novca ali se ceka 9 sati na presjedanje :run: ovako platis nesto vise sjednes i izadjes u bangkoku..jer 12 sati u avionu i tih 9 sto se ceka bilo bi i previse...iz sarajevo se nazalost mora presjedati tako da ti ta opcija mozda najbolja..samo planiraj posto ides sam i prvi put da dodjes tamo do podne a ne navece.ako te jos nesto zanima pitaj tu smo da ti objasnimo i pomognemeo..
User avatar
Hercegoviina
Posts: 2300
Joined: 14/02/2013 14:11

#74 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Hercegoviina »

kowalski1 wrote:Pozdrav svima. Ja već izvjesno vrijeme imam ideju da putujem na Tajland, međutim stalno neke obaveze, a i problem da se organizujem sa bilo kim (ljudi u mom okruženju nisu radi da izdvoje malo više love na putovanja) rezultira da sve ostane na planovima.

Ako je neko zainteresovan da mi pravi društvo - neka se javi, generacijski, npr. između 25 i 35 godina, mada ovo nije toliko bitno. Okvirno vrijeme za putovanje bi bio kraj ljeta - jesen ove godine, ali i ovo uslovno. Da napomenem da nikada nisam putovao u egzotične azijske zemlje, tako da je moje iskustvo nepostojeće bilo bi sjajno da mi se pridruži neko sa iskustvom, ali i ako ga nema, bitna je dobra volja i avanturistički duh.

pozz.

sta mislis koliko treba para? otprilike
User avatar
Krizzia
Posts: 574
Joined: 13/03/2013 00:35
Location: Kalifornija
Contact:

#75 Re: Tajland-BiH putovanje.

Post by Krizzia »

amra67 wrote:
kowalski1 wrote:amra, puno ti hvala na ovim savjetima. ja sam malo gledao linije i ima iz sarajeva - istambul - bangkok
Airfare from Sarajevo to Bangkok on Turkish from €897 round trip http://www.farecompare.com/flights/Sara ... arket.html
da li je ovo ok cijena, ili može da se nađe nešto jeftinije?

hvala.
Sve sto je ispod hiljade eura je top notch :D Ja sam putovala u januaru iz Amsterdama za Bangkok direktno sa chinaairlines 1150 eura povratna..i oni su bili najjeftiniji ako se govori za direktan let.bilo je i preko dubajia za nesto malo manje novca ali se ceka 9 sati na presjedanje :run: ovako platis nesto vise sjednes i izadjes u bangkoku..jer 12 sati u avionu i tih 9 sto se ceka bilo bi i previse...iz sarajevo se nazalost mora presjedati tako da ti ta opcija mozda najbolja..samo planiraj posto ides sam i prvi put da dodjes tamo do podne a ne navece.ako te jos nesto zanima pitaj tu smo da ti objasnimo i pomognemeo..
Ako se uzme u obzir da se karta Zg-Bbk moze naci za 600 € s presjedanjem u Dohi, ovih 9 h cekanja je zanemarivo. A iz Minhena zna biti i za 430 € s Oman airom. Takodjer jedno presjedanje.

Sent from my HTC Desire HD A9191
Post Reply