NDH - All about

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#51 Re: Ustase - All about

Post by pita »

Post je napisan bez argumenta...i gledano s stalista danasnjih odnosa u BiH....
muslimani su imali sva prava u NDH..i najveca glupost da bi na redu nakon srba bili muslimani..

tovarish wrote:Ustaški pokret i Nezavisna Država Hrvatska

Nastanak ustaškog pokreta
Ustaški pokret je nacionalistička organizacija koja je nastala ranih 1930-tih i to kao reakcija na ubistvo Stjepana Radića i zavođenje Šestojanuarske diktature. Bili su veliki zagovarači samostalnosti Hrvatske i protivnici dinastije Karađorđevića i srpskog naroda u cijelosti. Zbog toga su bili prinuđeni da napuste Jugoslaviju i odu u inostranstvo, naročito u Italiju i Mađarsku, gdje im je pružena pomoć. Organizovali su svoje vojne odrede sa kojima su često upadali u Hrvatsku sa ciljem da izazovu opći oružani ustanak, što im nije pošlo za rukom (npr. Velebitski ustanak). Međutim, njihove akcije nisu ostale bez rezultata, jer su 1934. godine u saradnji sa makedonskim VMRO izvršili atentat na kralja Aleksandra i ubili ga tokom njegove službene posjete Francuskoj. Pored svojih vojnih odreda u inostranstvu, Ustaše su imale i veliki broj svojih pristalica na teritoriju Hrvatske sa kojima su održavali kontakte i dobivali potrebne informacije. Na čelu ustaša se nalazio Ante Pavelić, koji je bio i organizovao ovaj pokret nakon što je napustio Jugoslaviju posle uvođenja diktature kralja Aleksandra.
Stvaranje NDH
Ustaše su uspostavile tijesnu sardnju sa italijanskim fašistima i njemačkim nacistima u kojima su našli veliku podršku. Uz njihovu pomoć ustaše su 10.4. 1941. godine, još dok je trajao Aprilski rat, proglasile stvaranje Nezavisne Države Hrvatske (NDH) u čiji sastav su ušle Hrvatska, Srijem i Bosna i Hercegovina. Na čelo ove države je postavljen Ante Pavelić, koji se vratio u Hrvatsku nakon 12 godina. Nosio je titulu poglavnika i sva se vlast našla u njegovim rukama. Ubrzo nakon stvaranja, nova država je uskoro dobila i svoju vojsku, tj. domobrane (redovnu vojsku) i ustaške vojne jedinice (specijalne jedinice).
Ciljevi ustaša
Cilj ove vojske je bila borba protiv pokreta otpora koji su se pojavile širom zemlje, ali i sprovođenje nacionalne politike koja je podrazumijevala čišćenje hrvatske nacije tj. uništenje Srba, Jevreja i Roma. Na taj način je trebala biti stvorena etnički čista hrvatska država čija bi granica na istoku trebala biti rijeka Drina.
Uništenje ovih nacionalnih grupa je sprovođena na više načina i tom prilikom su oni fizički uništavani, preseljavani ili pokrštavani. Ubijanja su najčešće sprovođena masovnim strijeljanjima, ali i u koncentracionim logorima, od kojih je najveći bio onaj u Jasenovcu. Pod udarom ustaškog terora su se našli i oni muslimani i Hrvati koji su bili protivnici ustaškog režima, pa su zbog toga mnogi od njih stradali i to najčešće u logorima. Ovom prilikom je ustaški režim uživao i podršku katoličke crkve u Hrvatskoj na čijem čelu se nalazio nadbiskup Alojzije Stepinac.
Položaj BiH u NDH
Za razliku od ovih etničkih grupa, Hrvati i bosanski muslimani su uživali sva građanska prava, a muslimani su tom prilikom proglašeni za Hrvate, tj. cvijećem hrvatskog naroda dok je Bosna i hercegovina proglašena dušom i srcem Hrvatske. U stvarnosti je situacija bila znatno drugačija. Teritorijalna podjela NDH je išla u tom smjeru da se razbiju historijske granice BiH, a da se njenom stanovništvu oduzimao nacionalni identitet i njihova pripadnost Bosni. Nazivi Bosna i Hercegovina su zakonski zabranjeni, a jedan broj bosanskih muslimana je i likvidiran jer se protivio sprovođenju ovih mjera, kao i ubijanju njihovih komšija, Srba i Jevreja. Ovakvo ponašanje ustaške vlasti koje je lažima nastojalo privući sebi bosanske muslimane je svakoko bilo lažno i može se sa sigurnošću tvrditi da bi nakon uništenja Srba, Jevreja i Roma na red došli i muslimani. Njima je bilo namijenjeno pokrštavanje, dok bi oni koji tu odbiju trebali biti ubijeni.
Tačnost ove tvrdnje sigurno pokazuje i nastojanje ustaša da još više zavade pravoslavce i muslimane u Bosni. Tako su prilikom napada ustaških vojnih odreda na srpska sela, ustaše na glavu stavljale crvene fesove i dozivali se muslimankim imenima. Na taj način se kod Srba stvaralo uvjerenje da su za te zločine odgovorni muslimani, pa su nastojali da im se revanširaju. Tako se između ove dvije etničke grupe još više povećao jaz koji je nastao još u proteklim stoljećima.
Unatoč ovakvom ponašanju ustaških vlasti, jedan značajan broj muslimana je prešao na njihovu stranu i učestvovao u njihovoj vlasti, ali i u činjenju pojedinih zločina. Najznačajnija ličnost koja je prišla ustašama je bio Džafer Kulenović, dotadašnji prvi čovjek JMO-a. Međutim, velika većina muslimanskog stanovništva je ipak ostala po strani i čekala dalji razvoj događaja.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#52 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#53 Re: NDH - All about

Post by bosna123 »

Alija Alijagić wrote:Da, to je bio muzej prije nego je postao džamija. Nalazi se na trgu Maršala Tita.
Na Trgu Marsala Tita se nalazi Hrvatsko narodno kazaliste, a Stara dzamija je na Trgu zrtava fasizma.
Last edited by bosna123 on 16/03/2009 21:27, edited 1 time in total.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#54 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

bosna123 wrote:
Alija Alijagić wrote:Da, to je bio muzej prije nego je postao džamija. Nalazi se na trgu Maršala Tita.
Na Trgu Marsala Tita se nalati Hrvatsko narodno kazaliste, a Stara dzamija je na Trgu zrtava fasizma.
U pravu si. ( Izvor: Hrvoje Matković "Povijest NDH", strana 51 ).
User avatar
shuriken
Posts: 1725
Joined: 07/12/2005 19:42

#55 Re: NDH - All about

Post by shuriken »

bosna123 wrote:
Alija Alijagić wrote:Da, to je bio muzej prije nego je postao džamija. Nalazi se na trgu Maršala Tita.
Na Trgu Marsala Tita se nalati Hrvatsko narodno kazaliste, a Stara dzamija je na Trgu zrtava fasizma.
zgradu je izgradio sebi Mestrovic kao atelje i galeriju
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#56 Re: NDH - All about

Post by Alija Alijagić »

bosna123 wrote:
Alija Alijagić wrote:Da, to je bio muzej prije nego je postao džamija. Nalazi se na trgu Maršala Tita.
Na Trgu Marsala Tita se nalati Hrvatsko narodno kazaliste, a Stara dzamija je na Trgu zrtava fasizma.
Ah, da. Ja pomješah jbg.
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#57 Re: NDH - All about

Post by Alija Alijagić »

Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
I Bosna je na papiru neovisna država, a u stvarnosti je protektorat UN-a. Čisti ispred svojih vrata.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#58 Re: NDH - All about

Post by bosna123 »

Alija Alijagić wrote:
bosna123 wrote:
Alija Alijagić wrote:Da, to je bio muzej prije nego je postao džamija. Nalazi se na trgu Maršala Tita.
Na Trgu Marsala Tita se nalazi Hrvatsko narodno kazaliste, a Stara dzamija je na Trgu zrtava fasizma.
Ah, da. Ja pomješah jbg.
Asocijacija ;)
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#59 Re: NDH - All about

Post by pita »

Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
Osobno sam uvjek gledao pozitivno na NDH. Moja obitelja je imala apsolutno sva prava...na papiru i u realnom zivotu.
Naravno to nije bila idealna drzava..ali definitvno da je postojala NDH se ne bi dogodio Vukovar ili Srebrenica...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#60 Re: NDH - All about

Post by Luke Perry »

zar ti nisi slovenac?
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#61 Re: NDH - All about

Post by legendo_moja »

pita wrote:
Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
Osobno sam uvjek gledao pozitivno na NDH. Moja obitelja je imala apsolutno sva prava...na papiru i u realnom zivotu.
Naravno to nije bila idealna drzava..ali definitvno da je postojala NDH se ne bi dogodio Vukovar ili Srebrenica...
Jašta, samo bi bilo još par Jasenovaca.
:-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#62 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Alija Alijagić wrote:
Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
I Bosna je na papiru neovisna država, a u stvarnosti je protektorat UN-a. Čisti ispred svojih vrata.
Druže Alija, nije valjda da i ti NDH braniš. A mislim da nema potrebe uplitati današnju situaciju jer imaš mali milion tema na drugim podforumima, a ovo je ipak "istorija".
SMRT FAŠIZMU :thumbup:
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#63 Re: NDH - All about

Post by Alija Alijagić »

Drug Alija misli svojom glavom. Mišljenja sam da nije bilo sve u redu sa NDH ali nije nikad sve bilo ok ni kod drugih.
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#64 Re: NDH - All about

Post by bosna123 »

pita wrote:
Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
Osobno sam uvjek gledao pozitivno na NDH. Moja obitelja je imala apsolutno sva prava...na papiru i u realnom zivotu.
Naravno to nije bila idealna drzava..ali definitvno da je postojala NDH se ne bi dogodio Vukovar ili Srebrenica...
Tvoja obitelj??? :?
Dijete drago jesi li kada citalo o Jasenovcu?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#65 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Alija Alijagić wrote:Drug Alija misli svojom glavom. Mišljenja sam da nije bilo sve u redu sa NDH ali nije nikad sve bilo ok ni kod drugih.
Nije bilo, tačno. Npr, ubistvo Milorada Draškovića :)
Ali tema je NDH, druže :wink:
bosna123
Posts: 1421
Joined: 24/09/2008 10:40

#66 Re: NDH - All about

Post by bosna123 »

Alija Alijagić wrote:Drug Alija misli svojom glavom. Mišljenja sam da nije bilo sve u redu sa NDH ali nije nikad sve bilo ok ni kod drugih.
NDH je bila FASISTICKA drzava. Jesi li ti citao one njihove "rasne zakone" ili tako nesto?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#67 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

I ako nije bilo "sve" u redu sa NDH, znači da je nešto ipak bilo u redu. Samo bih volio znati šta :roll:
pita
Posts: 583
Joined: 07/01/2008 11:02

#68 Re: NDH - All about

Post by pita »

bosna123 wrote:
pita wrote:
Pera Trta wrote:U NDH ja na papiru bilo mnogo štošta. Pa tako i to da muslimani imaju sva prava. Npr. "pravo" da se ne mogu izjašnjavati kao posebna nacija, već isključivo kao Hrvati.
Na papiru je NDH bila nezavisna država. De facto, ona to nikada nije bila.
Svašta je u NDH na papiru bilo...
Osobno sam uvjek gledao pozitivno na NDH. Moja obitelja je imala apsolutno sva prava...na papiru i u realnom zivotu.
Naravno to nije bila idealna drzava..ali definitvno da je postojala NDH se ne bi dogodio Vukovar ili Srebrenica...
Tvoja obitelj??? :?
Dijete drago jesi li kada citalo o Jasenovcu?
Jasenovac i Gradiska nisu crne tocke NDH...i ne zelim da citam srpsku propagandu...
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#69 Re: NDH - All about

Post by Luke Perry »

e svasta, a ono alija alijagic :-)
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#70 Re: NDH - All about

Post by legendo_moja »

pita wrote: Jasenovac i Gradiska nisu crne tocke NDH...i ne zelim da citam srpsku propagandu...
Naravno da ne želiš.
I stvarno, Jasenovac i Gradiška nisu crne tacke NDH, da jesu ne bi se o njima još uvijek pjevalo u određenim krugovima (jasenovac i gradiska stara ...).

Ima li kakav anti ustasha štit, znam da antičetnik štit dobro funkcioniše?
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#71 Re: NDH - All about

Post by Alija Alijagić »

bosna123 wrote:
Alija Alijagić wrote:Drug Alija misli svojom glavom. Mišljenja sam da nije bilo sve u redu sa NDH ali nije nikad sve bilo ok ni kod drugih.
NDH je bila FASISTICKA drzava. Jesi li ti citao one njihove "rasne zakone" ili tako nesto?
Jesam i sa žaljenjem konstatiram da su se desili teški zločini protiv više etničkih skupina kao i nepodobnih Hrvata.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#72 Re: NDH - All about

Post by mIRCerka »

pita wrote: Jasenovac i Gradiska nisu crne tocke NDH...i ne zelim da citam srpsku propagandu...
ovo ti je prvo i posljednje upozorenje, ovakvo pisanje se na ovom forumu tolerisati nece!!!!!!!!!
Alija Alijagić
Posts: 318
Joined: 13/02/2008 18:20
Location: Sarajevo

#73 Re: NDH - All about

Post by Alija Alijagić »

Pera Trta wrote:I ako nije bilo "sve" u redu sa NDH, znači da je nešto ipak bilo u redu. Samo bih volio znati šta :roll:
Pa, recimo to da kad su četnici klali po istočnim krajevima BiH i Sandžaku NDH je stotine hiljada muhađira primila pod svoju zaštitu i izdržavala ih največim dijelom od vlastitih državnih sredstava.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#74 Re: NDH - All about

Post by Pera Trta »

Alija Alijagić wrote:
Pera Trta wrote:I ako nije bilo "sve" u redu sa NDH, znači da je nešto ipak bilo u redu. Samo bih volio znati šta :roll:
Pa, recimo to da kad su četnici klali po istočnim krajevima BiH i Sandžaku NDH je stotine hiljada muhađira primila pod svoju zaštitu i izdržavala ih največim dijelom od vlastitih državnih sredstava.
To je tačno. Ali to su morali učiniti silom prilika. Ni najgora vlast neće pustiti da stotine hiljada izbjeglica umre od gladi i bez krova nad glavom i postane mogući izvor socijalnih nemira u ionako rovitoj državi. To su formalno ipak bili državljani NDH, naravno da će ih kako-tako zbrinuti. I priznajem da su u tom pogledu učinjeni nevjerovatni rezultati u pomaganju tim ljudima. Nevjerovatni, s obzirom na vrlo tešku ekonomsku, sigurnosnu i svaku drugu situaciju tih godina. Posebno je u Sarajevu učinjeno mnogo da se izbjeglice zbrinu. Kasnije su mnogi poslani u sigurnije krajeve, posebno u Slavoniju, a na desetine hiljada i u Zagreb.
in33sa
Posts: 2325
Joined: 27/10/2006 11:35

#75 Re: NDH - All about

Post by in33sa »

Cinjenica je da je NDH fasisticka tvorevina, u kojoj su donoseni i rasni zakoni, u kojoj su ljudi ubijani na osnovu politicke i nacionalne pripadnosti.

No isto tako cinjenica je i da sve nije tako crno bijelo, odnosno da medalja ima i drugo lice. Cinjenica je da smo desetljecima ucili istoriju pobjednika, koji su sve predstavili u crno bijelom svjetlu, njihovo je sve sveto, a neprijateljevo crno i zlo.

Samo primjer, prije u komunistickoj istoriji opjevanog pokolja na Kozari (ljeto `42), u proljece iste godine partizani i tada njihovi saveznici cetnici su upali u Prijedor i u roku par mjeseci dok su drzali mjesto, pocinile brojne zlocine nad svima koji nisu podrzavali njihov pokret. Moram li reci da su zrtve bile iskljucivo muslimanske i katolicke vjeroispovjesti. Oko 400 ljudi su uhapsili i likvidirali u svojim taborima na Kozari.
Jedna od kolovodja tog ciscenja politickih protivnika (u kojem je itekako bilo i etnickih motiva) bila je Mira Cikota (ona je bila gospodar zivota i smrti, na koga ona pokaze prstom, tog proguta noc), kasnije uhapsena od strane ustaskih vlasti i likvidirana (valjda, nisam siguran?) a od komunistickih vlasti kasnije proglasena za narodnog heroja.
Naprimjer muslimani iz Kozarca su listom ucestovali u ofanzivi na Kozaru, pokolju tamosnjih Srba, sve to u ustaskim uniformama ali uglavnom iz razloga sto su Kozarski cetnici i partizani tog proljeca u Kozarcu i okolnim selima pocinili niz zlocina nad muslimanskim stanovnistvom. Zbog toga (u srpskom narodu "uziva" epitet ustaskog mjesta) Kozarac je tako strasno platio i u ovom zadnjem ratu. Spirala smrti, odmazdi i osveta bez prekida.

Kasnije mogu izlistati i spisak zrtava iz Prijedora. Uglavnom srednji stalez, dakle ljudi koji se ne uklapaju u taj komunisticki program "sve je narodno, sve je nase zajednicko" u kojem golje (koji su uglavnom i bili pripadnici partizanskog pokreta) ne unose nista osim gaca na stapu, a srednji stalez (trgovci, zanatlije, ucitelji, profesori, privrednici) sve sto ima.
Post Reply