Šta da radim u Banjaluci?

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

Post Reply
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#51 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

Sounder, Trešnjik je izletište na Šehitlucima. Kad dođeš do (bivšeg) motela, ne ideš ravno prema spomeniku, nego drugom cestom prema izletištu.
Image
Desno od spomenika na (lošoj) slici.
Image

Trapisti su ti potpuno drugi, suprotan, dio grada.
Image
Pogled sa Šehova:
Image
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#52 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Sounder »

Hvala, pozaboravio!

Isao sam cesto u Trapiste biciklom, onako reda radi kao djete. Dojadi nasalje pa onda na biciklo pa gdje te staze odvedu. Sada bi i ja volio na Sehe, to jest Ban Brdo :-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#53 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

Nema na čemu. Otimaj od zaborava. :)

A to što neka tabla sad kaže da je to Banj brdo...Šehitluci bili i ostali. :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#54 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by pirmin »

cevapcinica wrote:
pirmin wrote:@cevapcinica:
A koji si onda ti?
Mislim gdje se ubrajas...fina raja Banjaluke ili sta?
A sta ti je fina raja Banja Luke? U "moje doba" takvih podjela nije bilo.
Ja jedva cekam da kada dodem dole ponovo sjednem na biciklo i da se probam popeti do Tresnjika.
Sve zavisi od toga ako mi neko od prosle godine nije lapio moje omiljeno prevozno sredstvo.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan. Ako te jos sta zanima, samo pitaj. :-)
Treba li nam onda svima ista furka biti-na biciklo i penjanje do Tresnjika?

@banjaluka078:Predlazem te za oficijelnog online-turistickog vodica Banjaluke. :D :thumbup:
Nema dijela grada ciju fotku nemas. :)
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#55 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by cevapcinica »

pirmin wrote:
cevapcinica wrote:
pirmin wrote:@cevapcinica:
A koji si onda ti?
Mislim gdje se ubrajas...fina raja Banjaluke ili sta?
A sta ti je fina raja Banja Luke? U "moje doba" takvih podjela nije bilo.
Ja jedva cekam da kada dodem dole ponovo sjednem na biciklo i da se probam popeti do Tresnjika.
Sve zavisi od toga ako mi neko od prosle godine nije lapio moje omiljeno prevozno sredstvo.
Nadam se da sam bio dovoljno jasan. Ako te jos sta zanima, samo pitaj. :-)
Treba li nam onda svima ista furka biti-na biciklo i penjanje do Tresnjika?

@banjaluka078:Predlazem te za oficijelnog online-turistickog vodica Banjaluke. :D :thumbup:
Nema dijela grada ciju fotku nemas. :)
Ne. Ako ti se nesto od onog iznesenog ne svida, i ako hoces to da diskutujes samo reci. Kakvu finu raju Banja Luke ti spominjes?
Ko je spomenuo kakvu "ruznu raju" kao generalni pojam? Sta sam ja pomenuo je ponasanje pojedinaca iz inostranstva za vrijeme ljeta kada se ta "dijaspora" skupi i skoncentrise u odredenim dijelovima grada. Imam rodbinu koja zivi u svim dijelovima grada koje sam naveo i zbog toga direktno i indirektno znam sta se desava u npr. Vrbanji ili Gornjem Seheru za vrijeme ljeta. Sta to jos zanima?
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#56 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Sounder »

banjaluka078 wrote:Nema na čemu. Otimaj od zaborava. :)

A to što neka tabla sad kaže da je to Banj brdo...Šehitluci bili i ostali. :)
Tresnjik, Trapisti, sedre u Vrbasu pokraj drugog mlina odma iznad Limana, viseci most, to je ono sto pokusavam da ne zaboravim i usput sto cini Bosnu mojom.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#57 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

Ako je tako, Sounder, evo tebi malo sličica za jednu cyber šetnjicu/vožnjicu kraj Vrbasa, da se malo podsjetiš i rashladiš na ovim vrućinama http://fotkanje.blogspot.com/2007/09/vrbas.html :) :bih:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#58 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote:
@banjaluka078:Predlazem te za oficijelnog online-turistickog vodica Banjaluke. :D :thumbup:
Nema dijela grada ciju fotku nemas. :)
Može, može. Da se "probrati" slika naselja: http://fotkanje.blogspot.com/2007/08/iz ... ktive.html :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#59 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

cevapcinica wrote: Ja jedva cekam da kada dodem dole ponovo sjednem na biciklo i da se probam popeti do Tresnjika.
Ja jednom probala. :mrgreen: Srećom su u onoj pekari jako ljubazni i htjeli su mi pričivati bic dok se ne spustim odozgo, jer sam već kod prve okuke skontala da do gore mogu samo ako ću na 4 točka nikako na 2...ili pjehe, to je još i najbolje i najizvodljivije.
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#60 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by cevapcinica »

banjaluka078 wrote:
cevapcinica wrote: Ja jedva cekam da kada dodem dole ponovo sjednem na biciklo i da se probam popeti do Tresnjika.
Ja jednom probala. :mrgreen: Srećom su u onoj pekari jako ljubazni i htjeli su mi pričivati bic dok se ne spustim odozgo, jer sam već kod prve okuke skontala da do gore mogu samo ako ću na 4 točka nikako na 2...ili pjehe, to je još i najbolje i najizvodljivije.
Hehe, penjanje je teze ali je silazak opasniji pogotovo ako je cilj da se side sto brze i ako te ostala raja iz BSK:a zeza i zove penzionerom ako previse kocis. Ta pekara je uvijek bila spas ako se ne stigne doruckovati ili kada se covjek usput odluci za rostiljanje na Tresnjiku, ali i izvor problema kada vrele lepine postanu dodatna tezina u stomaku kod penjanja...... :)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7567
Joined: 16/01/2007 23:38

#61 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by banjaluka078 »

Nekada davno, u doba BMX-a, definitivno osamdesete, sam pokušala taj spust...poderala kolegi kočnice na biciklu, a sebi đonove na patikama, pa sam za kaznu morala nositi cipele "kao i sve normalne djevojčice" - kako reče moja majka. :mrgreen:

Pekara i sad radi, ruke im se pozlatile! :)
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#62 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Sounder »

Obicno kada bi se vracali od familije sa sjela, stari bi znao stati u tu pekaru ili onu kod Hase meni se cini, odma pokraj Ferhadije i onda se uzmu tople friske kifle. Taj miris, ukus, toplinu kiflica nikada necu zaboraviti, a kada sam u BL stalno ih zaboravim probati, to jest uvijek pomislim da ih nema vise takvih nigdje naci tako i da ih nemam u podsvjesti kada sam tamo. Padnu mi napamet obicno u toku predavanja kada mi je stomak gladan a profa dosadan, kao sada :)
Sounder
Posts: 418
Joined: 30/03/2009 06:56

#63 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Sounder »

Vezeni most

Kad jednom dodjes u grad od lisca
da budes najdrazi gost,
vidjeces kako obale travne
na ruci drze most.

Most vezan zicom, svilenom, tankom,
u sedam boja tkan;
ogledalo mu zelena rijeka,
a ukras suncan dan.

Vjetar ga njise kao voda camce
svezane u plicaku,
rojevi svitaca nad njim se pale,
pa blista i u mraku.

A pod njim cudni orkestar ljeta,
s dva cvrcka u duetu,
oglasava se svake noci,
ljepsi od svih na svijetu.

Kada nam dodjes u grad od lisca
da budes najdrazi gost,
preci ces i ti korakom lakim
vezeni, vitki most.

Nasiha Kapidzic Hadzic


kao mali uvijek sam mislio da ova pjesma opisuje Viseci Most u novoseliji :), eto kada ste u BL predjite preko tog mosta a i mozete skociti sa njega. Samo ne sjecam se da li je dublje sa desne strane ili lijeve strane mosta, jer sredina je plica :). 8 metara tako da nije neki veliki problem skociti, ako sam ja mogao devotogodisnjak, mozete i vi sada kada ste klipani :-) I naravno od Vrucice pa do Halilovca na gumenjaku se spustiti, malo je plica od viseceg pa do drugih mlinova, ali medju te sedre se najlepse spustiti bez ikakvih gumenjaka, ravan ko daska i uzivaj :)
Cekuta
Posts: 70
Joined: 18/06/2010 07:07
Location: U blizini

#64 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Cekuta »

pirmin wrote:
zili wrote:šta apsolutno moram vidjeti dok sam tamo?
Mene 8-)

Fin sam i zivim u Mejdanu. :D

Da si Banjalucanin rekao bih na Mejdanu a ne u Mejdanu :S
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#65 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by pirmin »

Cekuta wrote:
pirmin wrote:
zili wrote:šta apsolutno moram vidjeti dok sam tamo?
Mene 8-)

Fin sam i zivim u Mejdanu. :D

Da si Banjalucanin rekao bih na Mejdanu a ne u Mejdanu :S
Jaooo, evo je -jos jedna stara(drevna) Banjalucanka(ili-nin :D ) iz SveCke?
Bas neka si me podsjetio(-la) i time poremetio(-la) moju drevnu banjalucku sujetu. :D
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#66 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by potočanka »

pirmin wrote:
zili wrote:šta apsolutno moram vidjeti dok sam tamo?
Mene 8-)

Fin sam i zivim u Mejdanu. :D
i mene 8-)

nisam ja ko Pirmin :mrgreen: ja živim na Mejdanu :D :lol:

;-) :bih:
Cekuta
Posts: 70
Joined: 18/06/2010 07:07
Location: U blizini

#67 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Cekuta »

Jaooo, evo je -jos jedna stara(drevna) Banjalucanka(ili-nin :D ) iz SveCke?
Bas neka si me podsjetio(-la) i time poremetio(-la) moju drevnu banjalucku sujetu. :D[/quote]

Haha,gdje si ucio tu gramatiku? Nije iz Svecke nego iz Svedske :lol: a za tvoju informaciju nisam iz Svedske nego sam iz Banjaluke i to rodjeni banjalucanin za razliku od tebe koji je dosao ili sa Manjace ili iz Drvara pa se pretvara da je Banjalucanin a mozda i grijesim pa si iz Glamoca ;)
User avatar
piupiu
Posts: 16722
Joined: 05/01/2008 05:08

#68 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by piupiu »

cyprus wrote:N Banja Luka
G Banja Luke
D Banja Luci
A Banja Luku
V Banja Luko
I Banja Lukom
L Banja Luci

I ja bih volio znati jel vako ili kroz padeže ide i prva riječ "Banja"? :?
Zar ovo nije vlastita imenica? Luka se ne bi trebala mijenjati u Luci, nego Luki??? Tako barem bilo u nekadasnjem pravopisu. :? :roll:
high_volume
Posts: 5916
Joined: 09/06/2010 22:51

#69 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by high_volume »

piupiu wrote:
cyprus wrote:N Banja Luka
G Banja Luke
D Banja Luci
A Banja Luku
V Banja Luko
I Banja Lukom
L Banja Luci

I ja bih volio znati jel vako ili kroz padeže ide i prva riječ "Banja"? :?
Zar ovo nije vlastita imenica? Luka se ne bi trebala mijenjati u Luci, nego Luki??? Tako barem bilo u nekadasnjem pravopisu. :? :roll:
nova država - novi ljudi - novi pravopis...sve je naopako :oops:
Cekuta
Posts: 70
Joined: 18/06/2010 07:07
Location: U blizini

#70 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Cekuta »

Pa dobro nezelim sad da uvodim neki pravopis,ali mi je jednostavno smijesno kad neki lafo Banjalucanin pise da je iz Mejdana jer se od vjekova jos kaze sa Mejdana,kad dodje i kaze ja sam rodjen Banjalucanin a on sa nekog brda sisao i kvari nam ugled grada koji nezasluzuje da u njemu zive seljaci :x
User avatar
Ridjobrki
Posts: 11369
Joined: 21/05/2004 20:27
Location: https://twitter.com/Ridjobrki
Contact:

#71 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by Ridjobrki »

Mene je učilo de se dekliniraju obje riječi jer je prva riječ u imenu grada pridjev u značenju "banska, banova" i mijenja se skupa sa imenicom "luka" koja označava mjesto na kojem se može prići vodi (ono što npr Bišćani nazivaju "brod"). Ima i tumačenja po kojima je luka ustvari livada pa sad...
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#72 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by michio »

Zavisi da li se pise Banjaluka ili Banja Luka. Uvijek sam koristio Banjaluka.

Od Banja Luka bi mozda trebalo odustati jer ljudi kazu Banjaluka.

Npr. u Banjoj Luci, Banjolucanin se spominje prvenstveno u medijima, niko ziv u BL tako ne govori.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#73 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by pirmin »

Cekuta wrote:Pa dobro nezelim sad da uvodim neki pravopis,ali mi je jednostavno smijesno kad neki lafo Banjalucanin pise da je iz Mejdana jer se od vjekova jos kaze sa Mejdana,kad dodje i kaze ja sam rodjen Banjalucanin a on sa nekog brda sisao i kvari nam ugled grada koji nezasluzuje da u njemu zive seljaci :x
Nindja, poradi malo na pravopisu, plati ljude da te nauce, upisi kurs ili nesto slicno.
Ovo ti je prijateljski savjet, printaj ovo sta si napisao pa odnesi nekom lektoru da ti prezentira greske da ti ih ja ne nabrajam...mislit ces da te mrzim.To sto si pukim slucajem rodjen u gradu te ne oslobadja od obaveze da se na javnom forumu pristojno i ispravno izrazavas.
I da...nemas od ovih kompleksa nista...ti kao rodjeni Banjalucanin pa kao neka faca.
Ee pa nisi jarane, dok se ne dokazes da necemu vrijedis.
Sto prije ovo skontas, prije ces se izvuci iz svoje letargije. ;)
User avatar
piupiu
Posts: 16722
Joined: 05/01/2008 05:08

#74 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by piupiu »

Ja pitala eksperta i dobila odgovor:

1. Banja Luka
2. Banje Luke
3. Banjoj Luki
4. Banje Luke
5. Banja Luko
6. Banjoj Luki
7. Banjom Lukom
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#75 Re: Šta da radim u Banja-Luci?

Post by michio »

Dosta neobičan odgovor od jednog eksperta.
Post Reply