drzavni ispit

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#51 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

i da, zaboravih reći, na ispitima je dozvoljen ulaz publici, tako da svi oni koje zanima kako to izgleda mogu otići na jedan od ispita u Ministarstvo pravde i vidjeti na licu mjesta, usput i zapisati pitanja ;-)
termini budu objavljeni na njihovoj web stranici, a publike uvijek bude
djukak
Posts: 59
Joined: 14/04/2010 12:13

#52 Re: drzavni ispit

Post by djukak »

Pozdrav

Samo jedno pitanje za tebe.

Da li si u skorije vrijeme polagala ispit ili je to bilo prošle godine....
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#53 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

u 3. mjesecu ove godine
djukak
Posts: 59
Joined: 14/04/2010 12:13

#54 Re: drzavni ispit

Post by djukak »

Super.
A je li ti bio dovoljan onaj priručnik sa sajta ministarstva pravde?
Ja sam učio iz njega, ali sam dosta proširivao, posebno iz ZUP-a.

Izlazim sad u utorak...
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#55 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

jest, drži se priručnika a super je što si učio i iz Zakona jer ponekad pitaju nešto od toga a što nema u priručniku.

sretno!
djukak
Posts: 59
Joined: 14/04/2010 12:13

#56 Re: drzavni ispit

Post by djukak »

OK, hvala ti...
gogo1971
Posts: 1
Joined: 21/06/2010 11:50

#57 Re: drzavni ispit

Post by gogo1971 »

Ja sam završio Vojnu akademiju i radio sam u Vojsci BIH do 2007. mogu li bez obzira na
to što već 3 godine radim u privatnoj firmi pristupiti polaganju državanog ispita kako bih
mogao konkurisati na neki od oglaa
User avatar
swirl
Posts: 1534
Joined: 15/01/2009 13:48
Location: Sarajevo

#58 Re: drzavni ispit

Post by swirl »

gogo1971 wrote:Ja sam završio Vojnu akademiju i radio sam u Vojsci BIH do 2007. mogu li bez obzira na
to što već 3 godine radim u privatnoj firmi pristupiti polaganju državanog ispita kako bih
mogao konkurisati na neki od oglaa
Mozes, medjutim bolje ti je da se prijavis na bilo koji javni oglas pri drzavnoj sluzbi, na kojem zadovoljas uslove, i da na taj nacin polozis javni ispit.
Mostar 1
Posts: 1
Joined: 07/07/2010 10:55

#59 Re: drzavni ispit

Post by Mostar 1 »

"ja sam polagala za visoku stručnu spremu u Ministarstvu pravde BiH.

pismeni test se sastoji od zadatka da napišeš rješenje, bilo kakvo a uz to zaista maksimalno pomazu svima kojima pomoć treba. neki su nosili primjer sa sobom pa prepisivali ali nema potrebe za tim jer svi prolaze a nekad ta rješenja koja donesu nisu ok pa krivo prepišu. oni koji polazu za višu/srednju stručnu spremu pišu poziv ili nešto manje zahtjevno od rješenja. uglavnom nije problem.

usmeni se sastoji od 5 oblasti (dvije manje nego preko ads-a, nema europskih integracija i financija, a za višu/srednju stručnu spremu se ne polaže ni upravni spor)
5 članova komisije, svaki za određenu oblast, ljudi zu super, zaista pomažu čak i šapću ako zapneš ali traže da znaš, tako da ne treba ovo olako shvatati. (ovo je bila komisija za visoku)

btw - popravni se plaća dodatnih 100KM pa se ne isplati ne naučiti.

ako treba neko pojašnjenje tu sam......!"

Mene zanima otprilike kakva pitanja postavljaju, koja su to pitanja, tj. koja su Vama bila na polaganju kada ste izlazili i koliko pitanja sveukupno? Koliko dana po Vašoj procjeni je je otprilike potrebno da se pripremi taj Stručni upravni ispit za visoku stručnu spremu u Ministarstvu pravde BiH i iz kojih sve oblasti ispituju na licu mjesta?
Hvala
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#60 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

dakle sve je kao što sam već napisala - 5 oblasti-5 članova komisije, svaki postavlja po 3 pitanja iz svoje oblasti, ako zakažeš oni pomažu ili ti postavljaju dodatna pitanja da izvuku iz tebe što više, ovisno o tome kako se pokažeš.

ljudi su veoma korektni, a što se tiče učenja, sve ovisi koliko ti je početno znanje, nekima je lakše pa trebaju manje vremena a nekima teže. u svakom slučaju preporučujem da se posvetiš malo više ovome. možeš otići na ispit u bilo kojem terminu kao publika i zapisivati pitanja jer se ja svojih slabo sjećam

još napominjem da je ovo za VSS, za SSS i VŠS je druga komisija i čula sam da je dosta teže
Minjo
Posts: 109
Joined: 06/03/2010 15:16

#61 Re: drzavni ispit

Post by Minjo »

Ako odradim pripravnički u drugoj državi čije državljanstvo imam i tamo položim državni ispit, da li mi se to priznaje u BiH?
Ili ako u drugoj državi odradim pripravnički, mogu li poslije toga u BiH polagati državni?

Hvala na odg ;-)
sofist
Posts: 1242
Joined: 24/11/2004 00:50

#62 Re: drzavni ispit

Post by sofist »

Minjo wrote:Ako odradim pripravnički u drugoj državi čije državljanstvo imam i tamo položim državni ispit, da li mi se to priznaje u BiH?
Ili ako u drugoj državi odradim pripravnički, mogu li poslije toga u BiH polagati državni?

Hvala na odg ;-)
Kako ce ti priznati drzavni ispit druge drzave? :-)
Minjo
Posts: 109
Joined: 06/03/2010 15:16

#63 Re: drzavni ispit

Post by Minjo »

OK to sam i pretpostavljao da ne može!
A ako odradim pripravnički u drugoj državi, da li poslije toga mogu u BiH polagati državni?
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#64 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

mislim da ne bi trebalo biti problema ali za te stvari nazovi nadležnu instituciju u BiH (Ministarstvo pravde) i pitaj, teško će ti an forumu netko odgovoriti na to pitanje
flox
Posts: 3
Joined: 26/07/2010 00:27

#65 Re: drzavni ispit

Post by flox »

STRUČNI ISPIT
Da li je neko polagao stručni ispit u ADS Federacije, ispit koji se odnosi na konkretno radno mjesto na koje se aplicira. Molim vas pomozite, znam da je test u pitanju, i da bude 10 pitanja. Interesuju me vaša iskustva, sigurno je bilo takvih. Hvala
wendy
Posts: 257
Joined: 04/02/2009 16:22

#66 Re: drzavni ispit

Post by wendy »

Polagala sam ja nedavno u jednoj federalnoj instituciji. Bili su prilicno korektni. Naime, na ispitu mora biti ono sto je dostupno svima, dakle, objavljeno ili na njihovoj web stranici ili u sluzbenim novinama. Znaci, dobro pretresi sve akte o toj instituciji, SVE sto im vidis na webu i sl. Zakon o instituciji bas nauci, uz sve nadleznosti, uslove za imenovanja itd. Pored tih pitanja znaju se desiti neka uopcena pitanja (npr. meni je bilo pitanje "kako se tacno zove registar pravnih propisa federacije?". Fol na federalnom nivou je da institucija koja raspisuje konkurs imenuje dva clana komisije, a ADS FBiH ostala 3 (jedan je direktno iz agencije, dok su ostala 2 vanjski eksperti). Otprilike 2 sata prije zakazanog strucnog ispita oni se sastaju, svako od njih predlaze određenu listu pitanja, koja se potom unosi u jedan kompjuterski program, i onda taj program random izbaci tih famoznih 10 pitanja, tako da nikad ne znas sta ce proci tacno... Treba ti ja mislim 7 od 10 tacnih da prodjes, tako da, i ono sto ne znas, logikom zaokruzuj :) Ukoliko polozis strucni ides na intervju. I za intervju se isto spremi, jer ce te tamo, pored tvojih licnih podataka (obrazovanje, aspiracije itd) također pitati strucna pitanja, motiv za apliciranje na radno mjesto, kako mozes doprinjeti tom radnom mjestu, kako se ono uklapa u tvoju viziju daljeg školovanja i specijalizacije itd, tako da mozes malo razmisliti o tome kako bi odgovorio...

Eto, nadam se da sam bar malo pomogla :)
flox
Posts: 3
Joined: 26/07/2010 00:27

#67 Re: drzavni ispit

Post by flox »

Wendy hvala puno, naravno da si pomogla svaka informacija dobro dođe kada nemaš pojma o čemu se radi. :)
interesting
Posts: 2
Joined: 14/08/2010 11:07

#68 Re: drzavni ispit

Post by interesting »

Pozdrav svima!Posto vidim da vas ima upucenih u ovu oblast kao i onih koji su vec konkurisali i polagali javne i strucne ispite,zamolila bih nekog od vas da mi objasni od cega se sastoji strucni ispit u stvari(da li su pitanja isljucivo iz oblasti tvoje struke ili mjesta na koje konkurises,prava...itd.Ako se za to radno mjesto trazi iskustvo od tri godine da li se racuna rad u nevl.organizaciji-volontiranje,i to u toku sticanja strucne spreme?Vidim da je i prije bilo slicnih pitanja,ali mene zanima konkretno za engl.jezik.Vidim da postoje on line pitanja za javni ispit i to mi je ok.Jos jednom pozdrav i hvala!
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#69 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

priznaje ti se isključivo radno iskustvo nakon stečene stručne spreme. mnogi su od nas godinama volontirali i radili na dobrobit ove države i društva u nevladinim organizacijama ali smo se na kraju svi našli na početku kada se trebalo zapošljavati
što se tiče tvojih drugih pitanja pročitaj ranije postove sve ti piše, na državnom ili stručnom upravnom se ne postavljaju pitanja iz struke nego ono što je propisano. a pitanja koja se postavljaju na intervjuima za posao su vezana za struku.
interesting
Posts: 2
Joined: 14/08/2010 11:07

#70 Re: drzavni ispit

Post by interesting »

Hvala,Suzie!
blondie25
Posts: 8
Joined: 01/09/2010 10:49

#71 Re: drzavni ispit

Post by blondie25 »

zdravo........trebala bi mi jedna informacija. pripremam se za stručni upravni ispit pred Ministarstvom pravde i koliko znam da je izašao novi priručnik za polaganje. znam da je bilo izmjena zakona i to pratim, ali su mi rekli da u novom priručniku su obrađene i evropske integracije što do sada nije bilo. imam program polaganja stručnog upravnog ispita, odnosno dopunu programa, gdje te oblasti nema. zna li neko da li je to tačno? i ako jest, može li se taj dio ispita pripremiti na osnovu onoga što je objavljeno na ads,gov.ba za javni ispit?
hvala.........
sportsman
Posts: 21
Joined: 27/04/2008 21:11

#72 Re: drzavni ispit

Post by sportsman »

Malo prije sam pogledao ovaj "Javni ispit online servis" site (http://www.ads.gov.ba/javniispit/online/index.php) gdje se mogu naci rjesenja/tacni odgovori od dosta pitanja koja budu na javnom ispitu za drzavne sluzbenike. Medjutim, od ukupno 7 oblasti koliko se treba obraditi za polaganje javnog ispita, na ovom online servisu imaju samo 5 oblasti. Nema Osnove ustavnog sistema BiH (pod brojem 1.) i Financiranje institucija BiH (pod brojem 6.). Sad, da li je ovo neka patka sto nema ove dvije oblasti ili nesto drugo...da li zna ko nesto vise o tome...

Unaprijed zahvaljujem!
pravnicAM
Posts: 163
Joined: 20/08/2010 23:09

#73 Re: drzavni ispit

Post by pravnicAM »

lelica wrote:e i ja sam u fazi kada trebam polagati taj ispit (državni ispit ili ispit općreg znanja ili stručni upravni ispit)........... koliko sam ja upoznata sa procedurom to ide ovako: ako je riječ o federaciji bih (adsfbih - agencija za državnu službu fbih) onda se ispit polaže po izlasku nekog konkursa u kojem se traži tvoja stručna sprema........regularno se prijaviš na ispit, navedeš da nemaš položen ispit općeg znanja i onda čekaš da se završi konkursna procedura i da te zovu na ispit.........u međuvremenu učiš ako nisi ranije pripremio ispit :D ...............ali ako hoćeš da polažeš bez konkursa onada se prijaviš u ministarstvo pravde bih (državni nivo) izletiš 400 km i opet polažeš ispit..........kod njih čak imaš i popravni koji košta 100km.............sve imaš na web stranici min. pravde bih ili na adsbih (agencija za državnu službu bih).......tu imaš i priručnik koji možeš sebi skinuti i po kojem se uči..........za polaganje na federalnom nivo se koristi priručnik za polaganje ispita općeg znanja za državne službenike u organima državne službe u fbih (ovo je ono što se tiče vss a za sss nisam upoznata).........e to je ono koliko ja znam
sada mi treba pomoć nekoga ko je već konkurisao na neki konkurs.........kada se u konkursu kaže da je potrebno dostaviti uvjerenje o poznavanju stranog jezika i rada na računaru koja uvjerenja su validna i koji stepen.........ako ima neko da zna odgovor molim da mi javi hitno mi je........
ne sjećam se o kojem je konkursu bilo riječ,tražili su dokaz o poznavanju rada na računaru-priložila sam diplomu završenog kursa neke humanitarne organizacije (nije zvučno ime) i uvažili su mi to...
Suzie Q
Posts: 1343
Joined: 08/04/2010 10:54

#74 Re: drzavni ispit

Post by Suzie Q »

ja u ovim slučajevima kopiram i ovjerim stranicu iz indexa o položenim ispitima informatike i stranog jezika, a u krajnjem slučaju mogu i od fakulteta zatražiti potvrdu o ta dva položena ispita. do sada me nitko nije odbio, samo je bitno iskopoirati i prvu stranicu indexa s osobnim podatcima kako bi znali čiji je index
User avatar
Lillium_lilly
Posts: 31
Joined: 11/08/2008 14:13
Location: Hercegovina

#75 Re: drzavni ispit

Post by Lillium_lilly »

Cao svima...vidim da vas ima dosta koji ste polagali ili cete tek polagati strucni ispit preko Agencije za Drzavnu Sluzbu... Moze li mi iko od vas reci je li polagao strucni ispit za dipl.ing. poljoprivrede? Koja tacno pitanja budu na strucnom ispitu, imaju li ikakve veze sa pitanjima koja budu na ispitu opsteg znanja(to sam vec polozila)? Ako nema niko ove struke, mozete li mi reci za bilo koju struku, da se mogu bolje orijentisati sta da spremim? Molim vas za odgovor sto prije, ispit mi je slijedece sedmice... Unaprijed hvala svima!
Post Reply