Porijeklo prezimena

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
Rottweiler
Posts: 578
Joined: 27/01/2007 08:37

#51

Post by Rottweiler »

A jel zna neko odakle potice prezime Dodik :D
User avatar
StLouis
Posts: 2969
Joined: 07/03/2004 00:00
Location: USA

#52

Post by StLouis »

Rottweiler wrote:A jel zna neko odakle potice prezime Dodik :D
Hrvatsko selo istureno na periferiji downtownva u Tomislavgradu, odmah iza Opera House i Muzeja Suvremene Umjetnosti :D
suncandan
Posts: 356
Joined: 16/02/2008 14:44
Location: Mostar - Sarajevo

#53

Post by suncandan »

Ma ljudi mi smo svi iz Hercegovine :D :D ! Lijepe suncane Hercegovine, nema je lijepse na svijetu! 8)
AzraSAR
Posts: 18
Joined: 21/02/2008 23:10

#54

Post by AzraSAR »

ukucaj prezime na googlu... 8)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#55

Post by spreca »

Rottweiler wrote:A jel zna neko odakle potice prezime Dodik :D





Dodik(milorad) potice iz pi*de materne :lol:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#56

Post by spreca »

suncandan wrote:Ma ljudi mi smo svi iz Hercegovine :D :D ! Lijepe suncane Hercegovine, nema je lijepse na svijetu! 8)






Ne gospodo svi smo mi iz jajca :D :D :D
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#57

Post by Bosanac sa dna kace »

jel zna ko sta o prezimenu Hasimovic? :roll:

Selimovici su iz Bilece doselili su se u sjeveroistocnu Bosnu posle I sv. rata jer su bjezali od cetnika i osvete.

Ahmede daj jos tih prezimena :)
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#58

Post by Bosanac sa dna kace »

cyprus wrote:Nego stvarno šta je sa tom Bilećom, vidim često se spominje. Nismo valjda svi otamo? :D
progonstvo, paljevina, napadi od cetnika, glad....sve podrzano od strane tadasnje drzave, ako imas kakvu staru nenu da je otamo pitaj je za Charkavicu da ti isprica :-?
User avatar
lotPi
Posts: 511
Joined: 19/09/2005 13:59

#59

Post by lotPi »

Bosanac sa dna kace wrote: Selimovici su iz Bilece doselili su se u sjeveroistocnu Bosnu posle I sv. rata jer su bjezali od cetnika i osvete.

Jel' imas detaljnijih podataka, je moj stari i jeste i sjeveroistocne Bosne, tacnije Celic-Koraj !
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#60

Post by Bosanac sa dna kace »

lotPi wrote:
Bosanac sa dna kace wrote: Selimovici su iz Bilece doselili su se u sjeveroistocnu Bosnu posle I sv. rata jer su bjezali od cetnika i osvete.

Jel' imas detaljnijih podataka, je moj stari i jeste i sjeveroistocne Bosne, tacnije Celic-Koraj !
Mesa Selimovic ti o tome pise, eh sad kolko je tu istine a kolko nije, ne znam!
znam da su mu svi banovicki Selimovici neki rod, i oni isto kazu da su se doselili iz Bilece.
skandi
Posts: 6
Joined: 17/02/2008 00:48
Location: Sarajevo

#61

Post by skandi »

sibelius wrote:okolina jablanice...osnivac loze - gojko dugi nož :lol: :lol:
:) :) :)
User avatar
cyprus
Posts: 39284
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#62

Post by cyprus »

Bosanac sa dna kace wrote:
cyprus wrote:Nego stvarno šta je sa tom Bilećom, vidim često se spominje. Nismo valjda svi otamo? :D
progonstvo, paljevina, napadi od cetnika, glad....sve podrzano od strane tadasnje drzave, ako imas kakvu staru nenu da je otamo pitaj je za Charkavicu da ti isprica :-?
Čuo, ja mislim. Jel to jama u koju su četnici bacali muslimane? :roll: :sad:
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9950
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#63

Post by Bosanac sa dna kace »

cyprus wrote:
Bosanac sa dna kace wrote:
cyprus wrote:Nego stvarno šta je sa tom Bilećom, vidim često se spominje. Nismo valjda svi otamo? :D
progonstvo, paljevina, napadi od cetnika, glad....sve podrzano od strane tadasnje drzave, ako imas kakvu staru nenu da je otamo pitaj je za Charkavicu da ti isprica :-?
Čuo, ja mislim. Jel to jama u koju su četnici bacali muslimane? :roll: :sad:
da to je to
User avatar
maccarona
Posts: 13675
Joined: 06/07/2005 00:47
Location: u tvom profilu

#64

Post by maccarona »

http://www.rama-prozor.info/cms/index.p ... &Itemid=26


evo mozda je nekom od pomoci :D
ja sam se pronasla :oops: :lol: :lol: :lol: :-) :-) :-) :-)
User avatar
gospodar kuglastih munja
Posts: 1053
Joined: 08/07/2007 22:26

#65

Post by gospodar kuglastih munja »

ja_cura_ wrote:jos prije rata, moj otac je zbog prica koje su mu bile pricale njegove nene, malo istrazivao porijeklo svog prezimena jer je neobicno za ovo podneblje. najdalje dokle je mogao dogurati je bilo, da su neki njegovi preci dosli iz egipta :-)

rat se desi, ja vani odoh u izbjeglistvo, kad tamo meni jedna iranka (koja je radila sa mnom) pocne na perzijskom pricati. ja stala :shock: kad ti ona meni objasni, da je bilo neko pleme u staroj perziji koje je bilo visokog stasa, bijelog tena i plavih ociju (skoro sva mi familija takva :D ) koji su jos tome bili i dobrostojeci, i bas zbog svih ovih karakteristika, koje su ih cinile drugacijim od ostalih perzijaca su i bili protjerani, te su tako otisli za egipat u 8-9 stoljecu (kad su inace bile velike seobe naroda) i od tamo izgleda za bosnu. i stvarno, trazeci po internetu sam nasla da moje prezime i dan danas postoji u iranu. :D

s mamine strane je njen otac isto istrazivao i eno im porodicnog grba u fojnickom grbovniku :D


zato preporucujem svima, da malo istraze porijeklo svog prezimena, ko zna sta se sve moze otkriti. ko kad smo mix narod vec vijekovima :D
Slicna prica postoji i u Iraku, odnosno Bagdadu, gdje se tvrdi da je postojalo i jos uvijek postoje potomci starih Babilonaca, koje sami bagdadzani opisuju upravo tako kako ti ih je opisala ta iranka. Izmedju ostalog se kaze da su svi do jednog visoko obrazovani i intiligentni i da zauzimaju visoke pozicije u drustvu. Upravo su taki, plavkasti, sa plavim ocima, ljepi. Niko ne zna njihovo porijeklo pa se samo moze nagadjati ili eventualno napraviti genetska analiza. Nagadjanja idu od Vikinga, pa do dosljaka iz svemira, kako se kome svidja... :lol:
baxus
Posts: 1228
Joined: 29/10/2005 16:31

#66

Post by baxus »

moji su sljeglji sa svemira...drevni atlantidjani, zvjezdani narod
artzy
Posts: 839
Joined: 03/01/2005 05:52

#67

Post by artzy »

baxus wrote:moji su sljeglji sa svemira...drevni atlantidjani, zvjezdani narod
Znam. To je zapadno od Nebeske Srbije, nebeskog naroda. :lol:
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#68

Post by IBM »

e jbg sad, saznadoh da sam porijeklom sandzaklija :D
User avatar
Soul_Sista
Posts: 3751
Joined: 29/01/2003 00:00
Location: anybody seen my baby?

#69 Re: Porijeklo prezimena

Post by Soul_Sista »

Da li neko zna nesto o prezimenu Sefer? Vidim gore na onoj listi ima Seferovic pa me sad zanima jel to dvoje ikako povezano ili na neki nacin uvezano iz jednog u drugo :D
Mobile_Disco
Posts: 1454
Joined: 03/02/2008 15:41
Location: Auckland

#70 Re: Porijeklo prezimena

Post by Mobile_Disco »

Znam da sam se prije prezivao Skender.. i moj dido.. ili pradido ne sjecam se radi nekih razloga promjeni prezime.. pa me interesuje ako mi ko moze pomoci.. odakle potice prezime SKENDER.. Hvala!
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#71 Re: Porijeklo prezimena

Post by riko-ga »

Joj ako ja ukucam svoje prezime na Google boim se PC ce eksplodirati.Trago sam puno po ovom pitanju po netu ali slaba fajda.Nema nista konkretno.
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#72 Re: Porijeklo prezimena

Post by coek »

...
Last edited by coek on 22/03/2010 14:10, edited 1 time in total.
illegal
Posts: 9
Joined: 20/01/2008 09:18

#73 Re: Porijeklo prezimena

Post by illegal »

znal ko od vas porijeklo prezimaena Kulin znam da su neki prezime predili u kulenovic zbog cega neznam,porijeklo bi me interesovalo i zbog cega mjenjanje prezimena!
hali gali halid
Posts: 2396
Joined: 08/10/2007 22:45

#74 Re: Porijeklo prezimena

Post by hali gali halid »

Hodzic :D
User avatar
Mickany
Posts: 39
Joined: 18/03/2008 18:09

#75 Re: Porijeklo prezimena

Post by Mickany »

Ima li neka konkretna stranica za nasa balkanska prezimena i njihovo porijeklo?
Ovako ukucam prezime,ono mi na hiljadu nekih likova izbaci,ne mislim tamo na "slike" vec imena sa tim prezimenom. :D
A ako nema tako jedna stranica,red bi bio da se toga neko dosjeti. :-) Kao npr.Semir Osmanagic. :lol:
Post Reply