gitara&gitaristi

Diskusije o bh. i inostranim izvođačima, razmjena pjesama, CD-ova, muzičke oprema...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply

moj izbor

fender
85
43%
gibson
66
34%
ostalo
46
23%
 
Total votes: 197

User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#51 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Joey Tribbiani wrote:mERe li jedno laicko pitanje?

Isplati li se kupiti gitaru ako ranije nisi nikad volio note i nikad nisi svirao ni jedan instrument? Gitara je moja velika ljubav(ono, volim zvuk koji proizvodi, volim lagane pjesme), odlijepim za dobrom solazom ali fakat pojma nemam ni koja je razlika izmedju najobicnije gitare i akusticne. Znam razlikovat elektricno od ovih :mrgreen:

Eh sad, da li da kupim gitaru, moze li se nauciti preko neta, gledajuci i kontajuci akorde. Uspijeva li vama? eto, pozz ljudi
Vecina gitarista ne zna note, tako da ti to nece biti problem. :D

Ja ih sticajem okolnosti znam, ucio sam u osnovnoj skoli, ne muzickoj, nije lose znati ali nije nesto posebno bitno.
Vremenom naucis onoliko koliko ti treba,k najbitnije je imati sluha i volje, zelje.

Sto se tice razlike kod gitara, generalno mozes razlikovati akusticne, klasicne i elektricne.
Razlika izmedju akusticne i klasicne je sto je akusticna sa metalnim a klasicna sa plasticnim zicama. Klasicna je vise za muzicke skole i sviranje prstima a akusticna vise za rock, ima malo ostriji i glasniji zvuk. Najcesce se prvo uci na klasicnim, pa onda ide prelaz na akusticnu i kasnije na elektricnu.

Sto se tice isplativosti, AenemA ti je dobro rekao, kupis neku jeftiniju, bice ti dovoljna za pocetak, ne treba odmah kupovati skupe jer mnogi rano odustanu. Ako ti krene, onda poslije ganjas nesto bolje.

Na netu se moze naci dovoljno, a nije lose ni ako znas nekog da ti uzivo pokaze neke stvari, opet je to bolje, da ti skrene paznju na neke greske i slicno.

Generalno, gitara je jedan od instrumenata kod kojih se jako sporo napreduje u pocetku, zbog cega mnogi odustaju. Postoji nekoliko kriticnih faza kada se dodje do dijelova koje je tesko savladati, ali kada se jednom prodju vidi se da se trud isplatio.

U svakom slucaju sretno! ;-)
weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#52 Re: gitara&gitaristi

Post by weltschmertz »

Joey Tribbiani wrote:mERe li jedno laicko pitanje?

Isplati li se kupiti gitaru ako ranije nisi nikad volio note i nikad nisi svirao ni jedan instrument? Gitara je moja velika ljubav(ono, volim zvuk koji proizvodi, volim lagane pjesme), odlijepim za dobrom solazom ali fakat pojma nemam ni koja je razlika izmedju najobicnije gitare i akusticne. Znam razlikovat elektricno od ovih :mrgreen:

Eh sad, da li da kupim gitaru, moze li se nauciti preko neta, gledajuci i kontajuci akorde. Uspijeva li vama? eto, pozz ljudi
Ista situacija druze.. :)

Uvijek sam volio zvuk gitare, pogotov akusticne, i uvijek sam uzivao u solazama.. Ni ja nisam nikad prije ni pokus'o svirati, ali eto odlucih da kupim sebi akusticnu gitaru i da krenem.. Evo sviram tek 7 dana i ne mogu ti opisati koliko sam naucio, napredov'o i kol'ko svaki dan jedva cekam da je ponovo uzmem u ruke i da vjezbam.. :-)
Svako okidanje zica na njoj se isplati.. Malo se pojave zuljevi na prstima, ali to je zanemarljivo u odnosu na uzivanje u proizvedenim zvukovima gitare..:D
Ja, evo sviram svaki dan 1-2h i prezadovoljan sam za pocetak..
Eto druze onda sretno pri kupovini gitare, znaci k'o sto ti je @AenemA rek'o samo volje i opleti.. :thumbup:
armin071
Posts: 5340
Joined: 27/11/2008 22:26
Location: prvi red treci dzep.

#53 Re: gitara&gitaristi

Post by armin071 »

Ne znam sto se tice gitare kao instrumenta ali sto se tice gitariste ja mislim da "nema dalje" bar sto se tice nasih porstora(ipak je veliki svijet da bi covjek sve cuo, a i vidio)

http://www.youtube.com/watch?v=-DNfG5QB ... re=related
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#54 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

armin071 wrote:Ne znam sto se tice gitare kao instrumenta ali sto se tice gitariste ja mislim da "nema dalje" bar sto se tice nasih porstora(ipak je veliki svijet da bi covjek sve cuo, a i vidio)

http://www.youtube.com/watch?v=-DNfG5QB ... re=related
Odlicna tehnika, za svaku pohvalu, ali nije bas moj stil. :)

Sto se mene tice, Bodo Kovacevic i Tocak su najveci majstori sa ovih prostora, bar moje subjektivno misljenje. :)
weltschmertz
Posts: 660
Joined: 30/01/2009 20:07

#55 Re: gitara&gitaristi

Post by weltschmertz »

Ateista wrote:
armin071 wrote:Ne znam sto se tice gitare kao instrumenta ali sto se tice gitariste ja mislim da "nema dalje" bar sto se tice nasih porstora(ipak je veliki svijet da bi covjek sve cuo, a i vidio)

http://www.youtube.com/watch?v=-DNfG5QB ... re=related
Odlicna tehnika, za svaku pohvalu, ali nije bas moj stil. :)

Sto se mene tice, Bodo Kovacevic i Tocak su najveci majstori sa ovih prostora, bar moje subjektivno misljenje. :)
:thumbup:

Slazem se sa obojicom.. Muris V. ima zaista nevjerovatnu tehniku.. I svidja mi se njegov stil, ma svidja mi se kako covjek "upravlja" gitarom.. Trenutno mi je naj gitarista na ovim prostorima :mrgreen:

Dok su Slobodan - Bodo (legenda koja ce se jos dugo pamtiti) i Radomir - Tocak (Kralj) druga prica.. :thumbup:
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#56 Re: gitara&gitaristi

Post by Ghost_Rider_XXX »

Muris V. ima zaista skoro pa savrsenu tehniku, i moze se slobodno svrstati u sami vrh slobodno mogu reci i svjetske gitarske scene. Medjutim za moj ukus on je jos jedan u nizu sprintera koji savrseno vladaju gitarom i u stranju su da u jednom taktu sloze 584 tona, ali ne vidim poentu.

Vise volim gitariste kao sto je Mark Knopfler, koji nema neku giga tehniku, ali sve sto svira je fakat nevjerovatno, pa Gary Moore, pa B.B. King covjek koji cijeli svoj radni vijek koristi nekoliko lickova koji kad se uklope u njegovu muziku i ono sto radi zvuce savrseno.

Mislim da tehnika nije ono sto moze od muzikanta napraviti muzicara, pa taman da je k'o Satriani. Vise volim dobrih i "masnih" pet tonova u solazi odsviranih onako s m*dima, nego pet stotina tonova od kojih imas osjecaj da je svaki ko igla i da te bode u usi.

Od gitarista s ovih prostora niko nije pomenuo Ljubisu Racica koji je zaista izvanredan gitarista.
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#57 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Ghost_Rider_XXX wrote:Muris V. ima zaista skoro pa savrsenu tehniku, i moze se slobodno svrstati u sami vrh slobodno mogu reci i svjetske gitarske scene. Medjutim za moj ukus on je jos jedan u nizu sprintera koji savrseno vladaju gitarom i u stranju su da u jednom taktu sloze 584 tona, ali ne vidim poentu.

Vise volim gitariste kao sto je Mark Knopfler, koji nema neku giga tehniku, ali sve sto svira je fakat nevjerovatno, pa Gary Moore, pa B.B. King covjek koji cijeli svoj radni vijek koristi nekoliko lickova koji kad se uklope u njegovu muziku i ono sto radi zvuce savrseno.

Mislim da tehnika nije ono sto moze od muzikanta napraviti muzicara, pa taman da je k'o Satriani. Vise volim dobrih i "masnih" pet tonova u solazi odsviranih onako s m*dima, nego pet stotina tonova od kojih imas osjecaj da je svaki ko igla i da te bode u usi.

Od gitarista s ovih prostora niko nije pomenuo Ljubisu Racica koji je zaista izvanredan gitarista.
:thumbup: :thumbup:

U potpunosti se slazem, ali i to je naravno stvar ukusa, nekom se svidja to izivljavanje sa tehnikom, meni licno nije interesantno.

Nisam cuo za Ljubisu Racica, gdje on svira/svirao?
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#58 Re: gitara&gitaristi

Post by DYD666 »

Ghost_Rider_XXX wrote:Muris V. ima zaista skoro pa savrsenu tehniku, i moze se slobodno svrstati u sami vrh slobodno mogu reci i svjetske gitarske scene. Medjutim za moj ukus on je jos jedan u nizu sprintera koji savrseno vladaju gitarom i u stranju su da u jednom taktu sloze 584 tona, ali ne vidim poentu.
http://www.youtube.com/watch?v=_0-2meOf9qY
Mozda sad promijenis misljenje? :)

Mislim da je caka u tome sto masa gitarista kad dostignu, AKO dostignu, nivo da mogu tehnicki odsvirati svakojake egzibicije, i sve sto im padne na um, se kasnije jako tesko zadovoljavaju nekom "u 3 tona ali dobra" svirkom jer im, sasvim razumljivo, jednostavno nije interesantno niti izazovno. Za onog koji to sve samo slusa sa strane - prica je druga skroz, a opet sve to skupa zajedno varira od muzicara i slusaoca kao osobe.
Citiracu evo sâmog Knopflera - "pjesma je glavna, a ne gitarist ili muzicar. Ako pjesma trazi cak i salvu tonova - feel free to play it" :)
Dakle doziranje i stavljanje svega u pravi koncept je kljuc. Kako los shred moze upropastiti pjesmu, vala priznacete da je isto tako, ako ne i vise, upropasti nekakvo lose amatersko bluesiranje u 3 tona takodje.
Dakle sve je to dobro ako se propisno odradi, licno ne vidim problem poente sviranja rafala tonova, veci su problem egocentricni i iskompleksirani muzicari :)
Kako pljuvaci shreda koji su takvi samo zato sto nisu uspjeli postici to na nivou da valja, tako i pljuvaci dobre 3 tonske svirke koji su je nekako preskocili i zaglavili se u losem i naivnom shredu :skoljka: jer nema nista gore nego nauciti pogresno i odvikavati se od toga :dance:
User avatar
Deriguz
Posts: 638
Joined: 30/07/2009 21:29

#59 Re: gitara&gitaristi

Post by Deriguz »

Sto se tice Murisa, lose ste ga procjenili, i to je sve sto cu reci... a vi nekad otidjite na njegovu svirku i shvaticete.

Sto se teme tice, vidim da se pominje i bass, i ne volim to svrstavanje bassa u gitare, za mene je bass bass i ZDRAO!

Sviram trenutno Squire P, kojeg je prvo malo cackao Mirza Kovacevic, pa onda i ja, i na kraju je ispao jedan super custom bass.

I za odjavu, evo vam jedna od moje malenkosti

http://www.youtube.com/watch?v=Re9qdd6GdTg
User avatar
Deriguz
Posts: 638
Joined: 30/07/2009 21:29

#60 Re: gitara&gitaristi

Post by Deriguz »

Ljubisa Racic
Formula 4?

Ne znam bas koliko je on super gitarista :D
nobra
Posts: 23
Joined: 10/06/2007 19:41

#61 Re: gitara&gitaristi

Post by nobra »

bas ne kontam sta ce vam te skupe gitare sa slika ako se ne bavite profesionalno muzikom ali nema veze, nije moj problem... ovo je licno iskustvo i par savjeta za one koji zele da probaju da sviraju za sebe i svoju dusu. dakle, nemam sluh da mogu da cujem pjesmu i "skinem" samo slusajuci. posto nisam prirodno talentovan otisao sam u radnju i kupio jednu od najjefinijih gitara - fender starcaster koja je bila na rasprodaji zajedno sa malim pojacalom za $150 dolara. cisto da probam kako to izgleda svirati gitaru. dosao kuci, spojio kablove i zvucalo je grozno. zovnem komsiju koji je sound engineer u san franciscu i ima kuci bukvalno 20 gitara,rek'o ovo nesto jeftino, izgleda nista ne valja. tip dobro nastima, podesi gitaru i otpici smoke on the water rif k'o da je blekmur odsvirao a ja tu pjesmu slusam jedno 20 godina. dakle, prva stvar koju sam naucio je da se i sa jeftinom gitarom moze solidno zvucati pa je za pocetak, ako niste sigurni da li je to za vas, besmisleno odvajati pare za neke od ovih gitara sa slika. i sa obicnom gitarom se moze svirati i vjezbati a zvuci skroz ok.
nakon toga sam krenuo u lov na pomagala da bi nesto naucio jer kao sto sam rekao, sluh mi nije jaca strana. postoji par stvari koje mogu pomoci a to su akordi - chords, tablature - Tabs, guitar pro program i youtube. za pocetnike akordi i tablature su karna, najcesce nemaju info o tome koliko traju pojedini akordi i tonovi, kakav je ritam..ima ih masa na internetu ali je tesko naci one koje su zaista dobre, pogotovo za nase pjesme. nekad pomognu a cesto zbunjuju. nesto malo bolje je guitar pro program i tablature koje se ucitaju u taj program. meni kao pocetniku definitivno najbolja stvar je youtube i guitar video lessons koje se nude tamo. ima masa ljudi koji tamo daju besplatne lekcije i u tim video lekcijama vidite i cujete sve...ritam, akordi, tonovi, tajming...treba malo vremena da se nadju oni ucitelji koji vam odgovaraju ali definitivno najbolja stvar za pocetak. ukucajte naziv pjesme koju volite i guitar lesson pa kad izadju rezultati onda poredajte rezultate na osnovu user ratinga i probajte par prvih. dakle ako ste pocetnik i imate internet pristup preporucujem youtube kao najbolju stvar za ucenje gitare. kada nadjete dobru lekciju sa raznim youtube downloaderima mozete presnimiti lekcije na hard drajv i gledati na pc-ju kad vam god padne na pamet.
sto se teorije tice, gitara je vrlo nelogican instrument, barem meni. visi tonovi idu prema dolje, jedne te iste tonove mozete svirati na raznim zicama, jedne te iste akorde mozete svirati na razlicitim zicama na razlicitim poljima tako da nije naodmet procitati nesto iz teorije jer je praksa vrlo zbunjujuca. kasnije je bez teorije nemoguce ista ozbiljnije raditi jer pojedini tonovi spadaju u grupe, ista stvar sa akordima tako da prije ili kasnije nesto teorije treba znati da bi se napredovalo.
od "nasih" stranica jedina dobra je gitare.info.
samo opusteno i nakon odredjenog vremena, zavisno koliko vjezbate, stvarno se osjeti napredak, sad sam vec u stanju prepoznati neke akorde u pjesmama kad ih cujem na radiju ili sa cd-a....druga stvar je sto ima masa pjesama koje su zapravo veoma jednostavne i lako se nauce, npr. 97.85% nase rock muzike. jedna od meni najboljih pjesama ikad napravljenih za gitaru - onaj pocetak od wish you were here od flojdova se moze nauciti za zestokih 15ak minuta a zvuci, blago receno, fenomenalno....
dakle, poenta je, za pocetnike, zaista nije toliko tesko cak i bez talenta ako imate bar malo volje. good luck!
User avatar
Deriguz
Posts: 638
Joined: 30/07/2009 21:29

#62 Re: gitara&gitaristi

Post by Deriguz »

Da ne citiram sad toliki post.
Koji je po tebi logican instrument.

Tonova ima toliko koliko ih ima, a zica je 6, dakle moraju se pojavljivati na vise mjesta, sto je opet jako zavhalno za improvizaciju i lakse sviranje. Slicno je i sa akordima, koji imas mali milion. tako da je to ustvari super stvar, za eksperimentisanje i stimung. Teorija je naravno bitna, jer kad savladas teoriju, bice ti jasno zasto je sve to tako, i zasto je recimo B zica :D naizgled van stima
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#63 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Na klaviru se recimo jedan te isti ton, u istoj oktavi, ne moze odsvirati na vise mjesta, ali se isto tako jedan akord moze odsvirati na razne nacine, a to se odnosi na sve instrumente. :D

Sa druge strane, kod svih zicanih i gudackih instrumenata se vecina tonova moze odsvirati na vise mjesta.
Isto tako, treba imati na umu, da na gitari ti tonovi opet ne zvuce potpuno isto, ima mala razlika u boji zvuka, duzini trajanja, sustainu (kod el. gitara) i slicno.
DYD666
Posts: 1108
Joined: 21/02/2007 08:50

#64 Re: gitara&gitaristi

Post by DYD666 »

@Nobra: Naravno da osrednje skupa gitara moze zvucati OK jer maltene ono sto je skupo kod skupih gitara i nisu faktori koji direktno uticu na zvuk vec sam finis izrade. Kvalitetnije drvo, lak, masinice, i jos tovar mehanike pa nekad i elektronike. Trajace duze ako se fino odrzava.
Slazem se da je za pocetnike blesavo da kupuju skupe stvari na pocetku o ma kojem instrumentu da se radi.
Ali bih ti ipak predlozio da ma kako mislio da nemas sluha, tim razlog vise da batalis tablature nego da upravo zato probas istrenirati uho i sluh jer vjeruj mi moze se i to. Poenta je kasnije sto ti sve ide brze i lakse nego sa tablatrama a da ne govorimo o tome da postoji masa pogresno uradjenih tablatura jer ih je po sluhu takodje skidao neki obicni "smrtnik" a ne neka super nepogrijesiva masina i onda ako im slijepo vjerujes i ne pokusavas da ukljucis svoje uho, rizikujes da jednom naucis pogresno i "donji si". Tesko se kasnije iscupati iz toga.
Plus sto ti u bilo kakvoj ozbiljnijoj gazi i sviranju tablature cesto ne koriste jer uglavnom nemas vremena da dodjes do njih i prinudjen si se osloniti na svoje uho, desi se masa faktora i glupih nepredvidjenih okolnosti kod bendova, orkestara i raznoraznih nastupa itd...jer ipak je tu stvar organizacije i dogovora sa vise ljudi, nisi samo ti u igri...
Ilustacija: znam da je bend koji je pratio karaoke show na FTV, imao situacije da im samo dodje takmicar sa CDom, jednom pusti pjesmu da band poslusa i skine "od uha", ko je znao pjesmu od ranije - sreca za njega, ali jos ubaci par izmjena, transponovanje cesto ako ne moze pjevati "iz ogrinalne" intonacije, i tako par karafeka, i onda to sve puta broj takmicara. I idemo live. U takvim situacijama mozes zaboraviti na tablature...a ako nemas istrenirano uho, vjerovatno mozes zaboraviti i na nastup :)
Ne govorim ni o kakvom savrsenom sluhu, ali mnogo mnogo toga je i ovdje samo stvar vjezbe.
dollsica
Posts: 17
Joined: 15/05/2009 19:50

#65 Re: gitara&gitaristi

Post by dollsica »

imam jednu nejasnocu...
naucila sam akorde,sad uvjezbavam power chorde i tablature.
uglavnom kod tablatura jasna mi je sema ali ispod mi ovako npr:
E5 /// /// F5 E5 /// ///F5
E5 // A#5 A5

eh ove kose crtice mi nikako nisu jasne,sta predstavljaju.koja je razlika kad su dvije kad cetiri,kad je veci razmak izmedju njih... :-)

anyone?
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#66 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

dollsica wrote:imam jednu nejasnocu...
naucila sam akorde,sad uvjezbavam power chorde i tablature.
uglavnom kod tablatura jasna mi je sema ali ispod mi ovako npr:
E5 /// /// F5 E5 /// ///F5
E5 // A#5 A5

eh ove kose crtice mi nikako nisu jasne,sta predstavljaju.koja je razlika kad su dvije kad cetiri,kad je veci razmak izmedju njih... :-)

anyone?
Mislim da kose crtice ne znace nista, vjerovatno je umjesto razmaka, ali postavi link na te akorde pa da pogledam u cemu je fol.

Inace, kosa crta ima kod nekih akorda recimo E6/9 ili E7/9 i slicno,to je kada ima vise dodatnih tonova u akordu, ali to ovdje nije slucaj. :D
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#67 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

Sto se tice kvaliteta gitare i zvuka, to je jako siroka tema.

Jako puno detalja moze uticati na sam zvuk, ali to su finese koje je tesko primijetiti i koje nisu toliko stvar kvaliteta vec ukusa. Tacno je da su neke stvari vise sminka i dizajn, ali neki od tih detalja mogu i uticati na zvuk. Neki ljubitelji pravog Les Paul zvuka cak tvrde da kvalitet drveta i to sto je vrat zalijepljen ane zasarafljen kao kod Fender-a, daje odredjene finese samom zvuku te gitare i pojacava sustain.

Treba imati na umu isto tako da na zvuk gitare mozda i vise nego gitara utice pojacalo i efekti. Tu stvarno vrijedi dati pare za lampaska pojacala i koristiti analogne efekte - pape, umjesto digitalnih procesora.

Jos jedna stvar na samoj gitari koja jako utice su kvalitetne zice. Cak i najbolje i najskuplje gitare ce zvucati jako lose ako su zice stare nekoliko mjeseci, pogotovo ako nisu ciscene i onda ih znoj totalno unisti.

Naravno, najvazije od svega je ko je i kako svira. Ko zna, dobro ce zvucati i na nekoj jeftinijoj, a ko ne zna, nista mu nece pomoci da dobro zvuci. :D
saniisani
Posts: 76
Joined: 05/05/2008 22:34

#68 Re: gitara&gitaristi

Post by saniisani »

Vidim da neko pomenu da ima Fender Stratocaster 60th Anniversary Diamond Edition

Ja imam istu tu i fakat je mrak gitara... Jako je cijenjena ta gitara i za 10 godina ja mislim da ce joj cijena biti 10,000 Eura

Prosle godine sam kupio sebi gitaru mojih snova

MARTIN acoustic/electric, JC-16RGTE, sa Fishman elektronikom, Venetian Cutaway i komplet od Ruzinog drveta.

Cijena...........prava sitnica.... $ 5,200 i to na akciji...

ali ta sigurno ostaje uz mene citav zivot....
User avatar
Ateista
Posts: 46868
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#69 Re: gitara&gitaristi

Post by Ateista »

saniisani wrote:Vidim da neko pomenu da ima Fender Stratocaster 60th Anniversary Diamond Edition

Ja imam istu tu i fakat je mrak gitara... Jako je cijenjena ta gitara i za 10 godina ja mislim da ce joj cijena biti 10,000 Eura

Prosle godine sam kupio sebi gitaru mojih snova

MARTIN acoustic/electric, JC-16RGTE, sa Fishman elektronikom, Venetian Cutaway i komplet od Ruzinog drveta.

Cijena...........prava sitnica.... $ 5,200 i to na akciji...

ali ta sigurno ostaje uz mene citav zivot....
:-) :-)

:thumbup: Sa srecom, i sa jednom i sa drugom gitaricom. :D
Hendrix
Posts: 4142
Joined: 27/02/2004 00:00

#70 Re: gitara&gitaristi

Post by Hendrix »

Ma gitaristi kao i svi muzičari a i svi ljudi koji se bave nekim hobijem vječno tragaju za nečim novim i boljim, uvijek ima bolja gitara, bolja pedala pojačalo ili zvučnik. Ja uživam u sviranju sa bendom i bilo mi je super kada sam svirao na pojačalu i gitari od kojih 100 maraka vrijednosti a i sada kada imam ozbiljniju i skuplju opremu. Generalno, meni je više dosadno svirati samom, jednom kad probaš sa bendom gotovo je :D Dojadilo mi je i skidati tuđe stvari nego uvijek nešto svoje tamburam izmišljam i onda sa bendom improvizujem čisto iz uživancije prema muzici. Volim da čujem i bas kako drma, bubanj kad opali po čineli...volim muziku uživo.
Ono što me nervira kod gitarista je što se mnogi ponašaju kao da su na trci na 100m pa svu koncentraciju i trud usmjere na brzinu i razne karafeke i čekaju svojih 2min uživo da spraše što više zajebanih skala u sekundi dok je ostatak pjesme i dinamika totalno nevažna. Jednostavno gleda samo sebe i svoj instrument, još ako su i ostali u bendu takvi , umisle da su Dream Theater eto belaja na sceni. Stojiš i slušaš iživljavanja skala i zijevaš, gdje je tu muzika?
I zato još uvijek Partibrejkers sa svojim jednostavnim rok pjesmama uživo zvuče 100 puta bolje i zabavnije od mladih bendova koji umjesto muzike ganjaju prosjek tonova po sekundi, nije svima stalo do toga, raja dođe da se zabavi..
Volio bih da čujem više bendova koji misle kolektivno na muziku a ne dokazivanje pred rajom.
nobra
Posts: 23
Joined: 10/06/2007 19:41

#71 Re: gitara&gitaristi

Post by nobra »

dollsica wrote:imam jednu nejasnocu...
naucila sam akorde,sad uvjezbavam power chorde i tablature.
uglavnom kod tablatura jasna mi je sema ali ispod mi ovako npr:
E5 /// /// F5 E5 /// ///F5
E5 // A#5 A5

eh ove kose crtice mi nikako nisu jasne,sta predstavljaju.koja je razlika kad su dvije kad cetiri,kad je veci razmak izmedju njih... :-)

anyone?
te kose crtice ti govore kada ces da "opalis" po zicama. ako recimo pise ovako
E5 ..........F5
//// //// //// ////

u ovom slucaju, nadam se da se nista nece pomjeriti sa spacingom, znaci da power chord e5 sviras 8 puta pa onda f5 osam puta. neke tablature imaju oznake da li da predjes preko zica od vrha prema dnu ili obrnuto, zavisni kakva je pjesma... ova linija ima cetri takta i u svakom taktu sviras akord 4 puta...


fcuk, ovo zvuci pamento, neko ce jos pomisliti da znam svirati :))
dollsica
Posts: 17
Joined: 15/05/2009 19:50

#72 Re: gitara&gitaristi

Post by dollsica »

Ateista wrote:
dollsica wrote:imam jednu nejasnocu...
naucila sam akorde,sad uvjezbavam power chorde i tablature.
uglavnom kod tablatura jasna mi je sema ali ispod mi ovako npr:
E5 /// /// F5 E5 /// ///F5
E5 // A#5 A5

eh ove kose crtice mi nikako nisu jasne,sta predstavljaju.koja je razlika kad su dvije kad cetiri,kad je veci razmak izmedju njih... :-)

anyone?
Mislim da kose crtice ne znace nista, vjerovatno je umjesto razmaka, ali postavi link na te akorde pa da pogledam u cemu je fol.

Inace, kosa crta ima kod nekih akorda recimo E6/9 ili E7/9 i slicno,to je kada ima vise dodatnih tonova u akordu, ali to ovdje nije slucaj. :D

http://www.fretplay.com/tabs/m/metallic ... .shtml[url][/url] iz ove pjesme sam i primjere uzela
dollsica
Posts: 17
Joined: 15/05/2009 19:50

#73 Re: gitara&gitaristi

Post by dollsica »

nobra wrote: te kose crtice ti govore kada ces da "opalis" po zicama. ako recimo pise ovako
E5 ..........F5
//// //// //// ////

u ovom slucaju, nadam se da se nista nece pomjeriti sa spacingom, znaci da power chord e5 sviras 8 puta pa onda f5 osam puta. neke tablature imaju oznake da li da predjes preko zica od vrha prema dnu ili obrnuto, zavisni kakva je pjesma... ova linija ima cetri takta i u svakom taktu sviras akord 4 puta...


fcuk, ovo zvuci pamento, neko ce jos pomisliti da znam svirati :))

aha,al konkretno u ovom slucaju E5 // A#5 A5 jel svaki power akord sviram 2puta,i ove prije i poslije ovih famoznih crtica

hvala na pomoci
nobra
Posts: 23
Joined: 10/06/2007 19:41

#74 Re: gitara&gitaristi

Post by nobra »

dollsica wrote:
nobra wrote: te kose crtice ti govore kada ces da "opalis" po zicama. ako recimo pise ovako
E5 ..........F5
//// //// //// ////

u ovom slucaju, nadam se da se nista nece pomjeriti sa spacingom, znaci da power chord e5 sviras 8 puta pa onda f5 osam puta. neke tablature imaju oznake da li da predjes preko zica od vrha prema dnu ili obrnuto, zavisni kakva je pjesma... ova linija ima cetri takta i u svakom taktu sviras akord 4 puta...


fcuk, ovo zvuci pamento, neko ce jos pomisliti da znam svirati :))

aha,al konkretno u ovom slucaju E5 // A#5 A5 jel svaki power akord sviram 2puta,i ove prije i poslije ovih famoznih crtica

hvala na pomoci

Vec ranije je konstatovano da za pocetnike to samo djeluje zbunjujuce....za promjenu probaj ovo:
http://www.youtube.com/watch?v=cmnfzxL9GVE
ima jos masa na youtube...
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#75 Re: gitara&gitaristi

Post by bez_ideje »

I kod mene dernekli tambura.....ova od '63 hoda po familiji,izletima,podrumima,nema sta joj nije pucalo :lol: :lol: :lol: :lol:
Image

A vaku sam uzela u Magazi kad su svi mislili da ce bit od mene i klasike nesto :mrgreen:
Image

Sad su malo na stendbaju :oops:
Post Reply