discus herniae

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
South Blue Mama
Posts: 13962
Joined: 17/07/2008 15:18
Location: Juzna strana srcem odabrana

#51 Re:

Post by South Blue Mama »

[quote="anakadabra
Rade naravno i košta nešto oko 5000 EUR što će reći 10000 KM! Tamo ti to već dugo rade endoskopski a i u gradnja novog discusa odnosno "pločice" je kod njih postala normalna stvar pa moglo bi se reći i rutinska operacija.
Hvala ti!

evo jedne dobre klinike u Muncheu kontaktirala sam i njih ali su skupi užasno ovi su mi tražili 10000 EUR za operaciju http://www.alphaklinik.de[/quote]

da li je tvoja operacija odradjena? kako se osjecas?
molim te ako imas vise informacija o ovoj laparoskopskoj operaciji da das i da li znas da li se to radi u zemljama regiona npr u Sloveniji

Hvala
senainter
Posts: 345
Joined: 12/12/2010 09:56

#52 Re: discus herniae

Post by senainter »

Radila sam endoskopiju u Hrvatskoj za sad rezulatati uspjesni. Skupo je ko nema para naravno.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2597
Joined: 28/02/2010 19:25

#53 Re: discus herniae

Post by Plavo-bijeli »

Ja sam '94 godište i eto imam herniju. Evo upravo čitam nalaz magnetne rezonance:

MRI L/S kičme ukazuje na početne degenerativne promjene po tipu def. spondiloze. Vidljiva je mala hernija diska na nivou i.v prostora L5 SI dorzomedijalno desno koja se ne ponaša bitnije kompresivno.

E sad imam bolove , ali nisu neki neizdrživi bolovi , ni blizu tome. Javljaju se inace navecer i to je vise neki neugodan osjecaj kao od umora u podrucju leđa nego neki bol . Veoma je moguce da uopšte nekad nemam problema po čitav dan . Rijetko se kad jave malo jači bolovi. Trčim ,igram fudbala, kosarke itd...

Isao sam na fizikalne vjezbe u januaru koje nisu imale nekog uspjeha (ili jesu :-) ) i doktori su mi preporučili neke vježbe koje bi trebao raditi čitav život :D , Mekenzijeve ja mislim . Problem je u tome što je meni na neki nacin mrsko sve to radit i odustao sam nakon 2 sedmice .

Inace problem mi je nastao radi kompjuterske stolice, ja mislim i nepravilnog izvođenja pojedinih vježbi za mišiće.

Inace radio sam i elektromiografiju donjih ekstremiteta. I zanimljivo mi je to što se "L5" javlja i ovom slučaju. Tj:

ZAKLJUČAK: Današnja ENG konduktivna studija ukazuje na srednje tešku aksonalnu leziju proksimalne distibucije sa početnim znacima demijelinizacije i to u području proksimalnog dijela.
Ukupan EMNG nalaz ukazuje na hronicno sporu progresivno srednje tesku pluridikularnu kompresiju najteze u nivou L5 i nesto manjeg intenziteta susjednih segmenata.

Imal neko ko bi mi mogao pojasniti šta god?

Inace prvi mi je neurolog u državnoj za ovaj nalaz rekao da pola toga ne razumije i napisao da idem u službu za nervno mišićne bolesti. Problem je u tome što su mi svi rekli da ne poznaju ni jednu takvu "službu" tako da :lol:

Drugi neurolog na koševu kada je pogledao nalaz emga i magnetne je rekao da to ništa nije opasno i preporucio da se bavim plivanjem i biciklizmom. Nazalost ja ni jedno ni drugo nisam poceo, bar zasad..
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#54 Re: discus herniae

Post by otherside »

Plavo-bijeli wrote:Ja sam '94 godište i eto imam herniju. Evo upravo čitam nalaz magnetne rezonance:

MRI L/S kičme ukazuje na početne degenerativne promjene po tipu def. spondiloze. Vidljiva je mala hernija diska na nivou i.v prostora L5 SI dorzomedijalno desno koja se ne ponaša bitnije kompresivno.

E sad imam bolove , ali nisu neki neizdrživi bolovi , ni blizu tome. Javljaju se inace navecer i to je vise neki neugodan osjecaj kao od umora u podrucju leđa nego neki bol . Veoma je moguce da uopšte nekad nemam problema po čitav dan . Rijetko se kad jave malo jači bolovi. Trčim ,igram fudbala, kosarke itd...

Isao sam na fizikalne vjezbe u januaru koje nisu imale nekog uspjeha (ili jesu :-) ) i doktori su mi preporučili neke vježbe koje bi trebao raditi čitav život :D , Mekenzijeve ja mislim . Problem je u tome što je meni na neki nacin mrsko sve to radit i odustao sam nakon 2 sedmice .

Inace problem mi je nastao radi kompjuterske stolice, ja mislim i nepravilnog izvođenja pojedinih vježbi za mišiće.

Inace radio sam i elektromiografiju donjih ekstremiteta. I zanimljivo mi je to što se "L5" javlja i ovom slučaju. Tj:

ZAKLJUČAK: Današnja ENG konduktivna studija ukazuje na srednje tešku aksonalnu leziju proksimalne distibucije sa početnim znacima demijelinizacije i to u području proksimalnog dijela.
Ukupan EMNG nalaz ukazuje na hronicno sporu progresivno srednje tesku pluridikularnu kompresiju najteze u nivou L5 i nesto manjeg intenziteta susjednih segmenata.

Imal neko ko bi mi mogao pojasniti šta god?

Inace prvi mi je neurolog u državnoj za ovaj nalaz rekao da pola toga ne razumije i napisao da idem u službu za nervno mišićne bolesti. Problem je u tome što su mi svi rekli da ne poznaju ni jednu takvu "službu" tako da :lol:

Drugi neurolog na koševu kada je pogledao nalaz emga i magnetne je rekao da to ništa nije opasno i preporucio da se bavim plivanjem i biciklizmom. Nazalost ja ni jedno ni drugo nisam poceo, bar zasad..
evo pokusacu ja :-D
dakle, imas manju herniju diska na nivou izmedju 5.lumbalnog i 1.sakralnog segmenta kicme. tu se najcesce desava hernijacija, tj. ukljestenje plocice koja se nalazi izmedju dva prsljena (omogucava gibanje kicme).
u tvom slucaju nema akutnog pritiska na periferni zivac ali prema EMG-u imas znakove ostecenja ovojnice nerva sto ti se moze manifestovati trnjenjem ili bolom u podrucju gornje strane desnog stopala i desnog palca. (to je taj segment kome odgovara L5).
nije nesto strasno ali treba cuvati kicmu. mozes uzeti B12 vit (ne B complex) jer je on dobar za regeneraciju nerava, nastaviti sa vjezbicama, izbjegavati dizanje tereta, plivanje je uvijek dobar izbor :-D
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#55 Re: discus herniae

Post by otherside »

a da... ambulanta za misicno nervne bolesti postoji na neuroloskoj klinici KCUS.
ti tvoji iz DZ nisu bas upuceni. a ni tak neurolog jer tebi ta sluzba ne treba :D
to je za misicne distrofije, mijastenije i sl....
ti imas radikulopatiju. ako cemo se vec gadjati strucnim izrazima :D
to znaci problem sa korijenom kicmenog zivca.
User avatar
Plavo-bijeli
Posts: 2597
Joined: 28/02/2010 19:25

#56 Re: discus herniae

Post by Plavo-bijeli »

Jedno vrijeme prije nego što sam uradio emg i magnetnu rezonancu obje noge su mi trnile(bolile) nekoliko mjeseci... pio sam b12 na preporuku doktora , ali su bolovi prestali cim sam se poceo na ljeto baviti sportom.

Hvala na odgovoru :)
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#57 Re: discus herniae

Post by njonjica »

Uhhhh....vise od mjesec dana imam (odnosno imala) neizdrzive bolove...bilo je momenata kad me kcer morala oblaciti da odem na injekciju. Desetog osmog imam zakazan CT i jos jedan pregled (EMNG ako se ne varam) i onda cu znati dijagnozu...iskusni kazu da me kicma i lijeva ruka mogu samo zbog discus herniae tako boljeti...


Neise, vec na kraju snaga, nakon nekih 20 dana neizdrzivih bolova pocnem raditi slijedece:
Budjenje ujutro oko pola pet (bolovi): popijem Bosaurin 5 mg i Boldol 50 mg i nazad u krevet. Kad se probudim pojedem par zalogaja i opet iz pocetka-Bosaurin, Boldol, krevet. I stalno tako skoro 15 dana.

Evo sad SJEDIM i to BEZ jastuka i tipkam sa OBJE ruke :-D :-D :-D :-D :-D

(Provedenu terapiju NE PREPORUCUJEM NIKOME, dakle nikog ne nagovaram da uradi isto - meni je pomogla)

Da vam ne pricam da sam smrsala skoro 6 kg.... :thumbup:
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#58 Re: discus herniae

Post by valter.ba »

.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#59 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

njonjica wrote:Uhhhh....vise od mjesec dana imam (odnosno imala) neizdrzive bolove...bilo je momenata kad me kcer morala oblaciti da odem na injekciju. Desetog osmog imam zakazan CT i jos jedan pregled (EMNG ako se ne varam) i onda cu znati dijagnozu...iskusni kazu da me kicma i lijeva ruka mogu samo zbog discus herniae tako boljeti...


Neise, vec na kraju snaga, nakon nekih 20 dana neizdrzivih bolova pocnem raditi slijedece:
Budjenje ujutro oko pola pet (bolovi): popijem Bosaurin 5 mg i Boldol 50 mg i nazad u krevet. Kad se probudim pojedem par zalogaja i opet iz pocetka-Bosaurin, Boldol, krevet. I stalno tako skoro 15 dana.

Evo sad SJEDIM i to BEZ jastuka i tipkam sa OBJE ruke :-D :-D :-D :-D :-D

(Provedenu terapiju NE PREPORUCUJEM NIKOME, dakle nikog ne nagovaram da uradi isto - meni je pomogla)

Da vam ne pricam da sam smrsala skoro 6 kg.... :thumbup:
Ne znam zašto CT za Diskus Herniu, on je više za koštano tkivo. To je bespotrebno ozračivanje i gubljenje vremena. Kada ti na CT-u vide diskus herniu, onda te upute na magnetnu rezonancu, pa opet čekanje 3 mjeseca.

Jedino ako sumnjaju na nešto drugo ili imaš metala u sebi onda je CT nužana metoda, mada u potpunosti nije tačna kada se radi o mekom tkivu, kao što je diskus i nervi.
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#60 Re: discus herniae

Post by otherside »

stetoskop wrote: Ne znam zašto CT za Diskus Herniu, on je više za koštano tkivo. To je bespotrebno ozračivanje i gubljenje vremena. Kada ti na CT-u vide diskus herniu, onda te upute na magnetnu rezonancu, pa opet čekanje 3 mjeseca.

Jedino ako sumnjaju na nešto drugo ili imaš metala u sebi onda je CT nužana metoda, mada u potpunosti nije tačna kada se radi o mekom tkivu, kao što je diskus i nervi.
otkud ti ta ideja? u sarajevu se samo na jednom mjestu radi MRI (klinicki centar, izuzimam privatne MRI aparate gdje naplacuju pregled 400 KM) i zamisli sad da se svaka sumnja na herniju diska salje na MRI? ljudi bi imali rezultate slijedece godine a mozda ni tad :roll:
u vecini slucajeva solidan uvid u stanje kicmenog stuba daje obicni RTG snimak i nema potrebe za dodatnim zracenjima osim kad je neophodan operativni zahvat.
User avatar
wewa
Posts: 14767
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#61 Re: discus herniae

Post by wewa »

da se upisem - L5/S1, dijagnosticirana prije skoro 6 godina. naucila se zivjeti s povredom i bolove osjecam obicno kad su jace promjene vremena, narocito pocetkom zime. trudim se ne dizati pretesko i/ili rasporedjivati teret u obje ruke. ne pomaze sto dan provodim za racunarom, ali trudim se barem setati sto cesce...
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#62 Re: discus herniae

Post by VerticalHairFactor »

Da se prijavim - u mene je baldžing, nije prslo. Jednostavno mi se jednog dana pojavila strahovita bol, bez ikakvog neopreznog pokreta, samo tako. Išao na poslovni sastanak i počeo sporije hodati, kao da me nešto steže u podnožju leđa, poslije toga se bol samo počela pojačavati i dosegla granicu neizdržljivosti. CT rekao baldžing, a neki dan otkrijem i blagu kifoskoliozu zbog čega me zna malo ponijeti. Nisam ni lohotan ni ništa, ono da bi se odoka vidio bilo koji od ta dva problema, ali nesretna stolica...
Vidim da nas ima, a neki su i jako informirani. Meni je onaj teški bol prošao, ali imam nekakvu nelagodu i dalje. Išao na terapije na Ilidžu - i moram priznati da vježbe jesu OK i očigledno su one rješenje za nešto blaži oblik DH - ali nikom ne preporučujem da ide na terapiju kod onih nezainteresiranih "medicinara", jer meni liče na neku raju na ekskurziji, koja je usputno tu, a nikako na ozbiljhne fizioterapeute.
Pitanje: zna li iko dobrog privatnog fizioterapeuta? Ako da, neka podijeli sa nama kontakt.
Čini se da je jedino rješenje za ovu boljku precizno određena fizička aktivnost i vježbe - tablete nema.
User avatar
HomeSweetHome
Posts: 1456
Joined: 27/10/2010 12:35

#63 Re: discus herniae

Post by HomeSweetHome »

Imam, L4-L5, znalo je biti toliko bolni da ni malim prstom ne mogu maknuti.
Dr. Murtic, fizijatar, meni je super pomogao.
Kad osjetim da se javlja pripazim se, kad zaboli malo se varakam dok ne postane opasno, a onda Muaskoflex+Melox forte+Deep relief gel (prije toga malo lediranja, jedno 30 sekundi).
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#64 Re: discus herniae

Post by otherside »

VerticalHairFactor wrote:Da se prijavim - u mene je baldžing, nije prslo. Jednostavno mi se jednog dana pojavila strahovita bol, bez ikakvog neopreznog pokreta, samo tako. Išao na poslovni sastanak i počeo sporije hodati, kao da me nešto steže u podnožju leđa, poslije toga se bol samo počela pojačavati i dosegla granicu neizdržljivosti. CT rekao baldžing, a neki dan otkrijem i blagu kifoskoliozu zbog čega me zna malo ponijeti. Nisam ni lohotan ni ništa, ono da bi se odoka vidio bilo koji od ta dva problema, ali nesretna stolica...
Vidim da nas ima, a neki su i jako informirani. Meni je onaj teški bol prošao, ali imam nekakvu nelagodu i dalje. Išao na terapije na Ilidžu - i moram priznati da vježbe jesu OK i očigledno su one rješenje za nešto blaži oblik DH - ali nikom ne preporučujem da ide na terapiju kod onih nezainteresiranih "medicinara", jer meni liče na neku raju na ekskurziji, koja je usputno tu, a nikako na ozbiljhne fizioterapeute.
Pitanje: zna li iko dobrog privatnog fizioterapeuta? Ako da, neka podijeli sa nama kontakt.
Čini se da je jedino rješenje za ovu boljku precizno određena fizička aktivnost i vježbe - tablete nema.
tacno. imas napetost diska (bulging) ali ne i herniju, sto je dobra vijest. losa vijest je da je bulging faza ka herniji ako se ne pricuvas. za pocetak zaboravi dizanje tereta, kad se savijas u ledjima, savijaj i koljena. vjezbe trebaju zaista biti precizno definisane jer im je cilj da ucvrste micice oko ostecenog diska i na taj nacin ga "stabilizuju". preporuku ti ne bih znala dati osim da te uputim na ovog forumasa koji je otvorio temu o fizikalnoj terapiji (na istom podforumu) - izgleda da zna sta radi :D
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#65 Re: discus herniae

Post by ladyada »

:-) uh gdje me nadje ........vratna kicma mi povredjena u saobracajnoj kad sam imala 12 godina zivim sa tim bolom otkako znam za sebe .......u zadnje vrijeme mi trnu prsti ujutro i zadnjih desetak godina imam problema zbog nepravilnog drzanja sa donjim djelom kicme ........ :cry: prestala sam piti voltarene i pocela sam sa msm praskom jer mi je voltaren ostetio zeludac.......uputu za operaciju imam vec 10 godina ali imam strah jer sam vidjela da nije bolje ............predprosle godine se prijateljica operisala imala je problem vratne kicme i isto ko i ja vise nije podnosila votarene ........ nazalost pitam je kad pricamo kako je sad kaze nije bolje i dalje koristi lijekove za bolove .......
User avatar
valter.ba
Posts: 1769
Joined: 29/04/2008 09:55

#66 Re: discus herniae

Post by valter.ba »

otherside wrote:
VerticalHairFactor wrote:Da se prijavim - u mene je baldžing, nije prslo. Jednostavno mi se jednog dana pojavila strahovita bol, bez ikakvog neopreznog pokreta, samo tako. Išao na poslovni sastanak i počeo sporije hodati, kao da me nešto steže u podnožju leđa, poslije toga se bol samo počela pojačavati i dosegla granicu neizdržljivosti. CT rekao baldžing, a neki dan otkrijem i blagu kifoskoliozu zbog čega me zna malo ponijeti. Nisam ni lohotan ni ništa, ono da bi se odoka vidio bilo koji od ta dva problema, ali nesretna stolica...
Vidim da nas ima, a neki su i jako informirani. Meni je onaj teški bol prošao, ali imam nekakvu nelagodu i dalje. Išao na terapije na Ilidžu - i moram priznati da vježbe jesu OK i očigledno su one rješenje za nešto blaži oblik DH - ali nikom ne preporučujem da ide na terapiju kod onih nezainteresiranih "medicinara", jer meni liče na neku raju na ekskurziji, koja je usputno tu, a nikako na ozbiljhne fizioterapeute.
Pitanje: zna li iko dobrog privatnog fizioterapeuta? Ako da, neka podijeli sa nama kontakt.
Čini se da je jedino rješenje za ovu boljku precizno određena fizička aktivnost i vježbe - tablete nema.
tacno. imas napetost diska (bulging) ali ne i herniju, sto je dobra vijest. losa vijest je da je bulging faza ka herniji ako se ne pricuvas. za pocetak zaboravi dizanje tereta, kad se savijas u ledjima, savijaj i koljena. vjezbe trebaju zaista biti precizno definisane jer im je cilj da ucvrste micice oko ostecenog diska i na taj nacin ga "stabilizuju". preporuku ti ne bih znala dati osim da te uputim na ovog forumasa koji je otvorio temu o fizikalnoj terapiji (na istom podforumu) - izgleda da zna sta radi :D
Tcn izgleda da zna :) , Ovo ti je link: http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 42&t=87315
VerticalHairFactor
Posts: 739
Joined: 26/04/2010 18:17
Location: Under Wraps

#67 Re: discus herniae

Post by VerticalHairFactor »

Hvala na redirekciji.
User avatar
stetoskop
Posts: 1358
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#68 Re: discus herniae

Post by stetoskop »

otherside wrote:
stetoskop wrote: Ne znam zašto CT za Diskus Herniu, on je više za koštano tkivo. To je bespotrebno ozračivanje i gubljenje vremena. Kada ti na CT-u vide diskus herniu, onda te upute na magnetnu rezonancu, pa opet čekanje 3 mjeseca.

Jedino ako sumnjaju na nešto drugo ili imaš metala u sebi onda je CT nužana metoda, mada u potpunosti nije tačna kada se radi o mekom tkivu, kao što je diskus i nervi.
otkud ti ta ideja? u sarajevu se samo na jednom mjestu radi MRI (klinicki centar, izuzimam privatne MRI aparate gdje naplacuju pregled 400 KM) i zamisli sad da se svaka sumnja na herniju diska salje na MRI? ljudi bi imali rezultate slijedece godine a mozda ni tad :roll:
u vecini slucajeva solidan uvid u stanje kicmenog stuba daje obicni RTG snimak i nema potrebe za dodatnim zracenjima osim kad je neophodan operativni zahvat.
Nije moja ideja niti je iz Sarajeva, već iz ostatka svijeta. Jednom sam čak čitao i članak u novinama (Avaz ili Oslobođenje), gdje specijalisti iz radiologije na KCU kritikuju ove ostale specijaliste zbog bespotrebnog upućivanja na CT, kada su u pitanju degenerativne promjene na kičmi.

RTG snimak može dati uvid u stanje kičmenog stuba i sa njim se dijagnosticiraju degenerativne promjene u pršljenovima što ukazuje da pacijent ima veliku mogućnost nastajanja diskus hernije i suženja spinalnog kanala, ali RTG-om se ne vidi diskus i nerv.

Nije toliko bitan izgled deformisanog pršljena, već šta se dešava sa nervima i diskusom nakon te deformacije. Ako je u pitanju suženje spinalnog kanala, onda je bitno pogledati pod kolikom kompresijom su nervi. Također je bitno pogledati stanje diska, kamo je usmjeren i koliku kompresiju vrši na nerve. Može se desiti da je nekompresivna hernija, ali je tempirana bomba koja može napraviti teške posljedice pacijentu.
I još šta je bitno, a to je simptomi koji se pokazuju na pacijentu, zato i jesam ovako odgovorio na @njonjicin post, jer kako je opisala, trebalo bi propratiti stanje sa nervima.
I možda je bolja opcija prvo uraditi EMG, pa onda ako se pokažu znaci lezije odlučiti dali da se ide na MRI, ali nikako na CT.

Iz svog iskustva u ovim slučajevima mogu reći da je CT potpuno nepouzdana dijagnostika, niti se smije pristupiti operaciji bez načinjenog MRI, osim u posebnim slučajevima. Kod mene je CT pokazao DH na L4/L5, koja je vršila pritisak na ogranke kude ekvine i L5/S1 koja nije toliko kompresivna. Pretpostavka je bila da će mi biti neizbježna operacija na L4/L5. Na kraju nakon učinjenog MRI sam morao uraditi operaciju na L5/S1 jer je bila exstruzija diska koji se rasuo po spinalnom kanalu, a L4/L5 nije diran.
A evo o štetnom zračenju CT-a koji je jednak količini zračenja od 442 RTG snimka:
http://www.net.hr/zdravlje/page/2009/12/16/0087006.html
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#69 Re: discus herniae

Post by otherside »

samo cu kratko.
svaki neurolog nakon pregleda moze ustanoviti da li ima ili ne kompresije nerva. ostecenje nerva se odredjuje EMG-om.
u vecini slucajeva MRI nije potreban a i u nasim uslovima je nedostupan u sirokoj dijagnostici. naravno, u nekim nejasnim slucajevima ili preoperativno ga je potrebno uraditi.
ponavljem, kad bi se svaki pacijent sa bolom u ledjima slao na MRI, dobijali bi rezultate nakon godinu ili vise vremena zbog preopterecenosti aparata.
neurolog mora znati simptome kompresije nerva kao i utvrditi lokalizaciju na osnovu pregleda i tegoba koje mu saopsti pacijent.
ps. nje mi cilj da se prepirem jer realno MRI jeste puno sofisticiranije snimanje i kod mozdanog tkiva, unutrasnjih organa i sl....to nije nikakva tajna.
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#70 Re: discus herniae

Post by njonjica »

otherside wrote:
stetoskop wrote: Ne znam zašto CT za Diskus Herniu, on je više za koštano tkivo. To je bespotrebno ozračivanje i gubljenje vremena. Kada ti na CT-u vide diskus herniu, onda te upute na magnetnu rezonancu, pa opet čekanje 3 mjeseca.

Jedino ako sumnjaju na nešto drugo ili imaš metala u sebi onda je CT nužana metoda, mada u potpunosti nije tačna kada se radi o mekom tkivu, kao što je diskus i nervi.
otkud ti ta ideja? u sarajevu se samo na jednom mjestu radi MRI (klinicki centar, izuzimam privatne MRI aparate gdje naplacuju pregled 400 KM) i zamisli sad da se svaka sumnja na herniju diska salje na MRI? ljudi bi imali rezultate slijedece godine a mozda ni tad :roll:
u vecini slucajeva solidan uvid u stanje kicmenog stuba daje obicni RTG snimak i nema potrebe za dodatnim zracenjima osim kad je neophodan operativni zahvat.
U proslom postu napisah "iskusni kazu"; to se odnosilo na one koji vec imaju problem DH i koji su mi prenijeli svoja iskustva. Nazalost, bili su u pravu....

Nalaz:

"Zakljucak:
CT vratne kicne ukazuje na izrazene degenerativne promjene po tipu def. spondiloze. Vidljiva izravnata lodorza.
Dorzalni osteofiti na nivou i.v. prostora C5 C6 te C6 C7 koji prominiraju prema spinalnom kanalu.
Na nivou i.v. prostora C6 C7 dorzomedijalno takodje manja starija kalcificirana hernija diska.
Na nivou i.v. C4 C5 takodjer vidljiva manja dorzomedijalna hernija diska.
Radi detaljnije dijagnoze preporucuje se uciniti MRI cervikalne kicme."

U gornjem dijelu nalaza pominju se i neki kljunasti osteofiti sa tendencijom premostenja. :?

Ovo znaci da imam dvije Hernie? :(

Ujutro idem da se narucim na magnetnu...je li isao mozda neko, kako izgleda taj pregled?

Hvala :)
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#71 Re: discus herniae

Post by otherside »

@njonjice,
ja sam rekla da je MRI tacnija i sofisticirana radioloska metoda, kod nas (zbog manjka aparata) rezervisana za preoperativne dileme i nejasne CT interpretacije kao i slucajeve nekompatibilnosti sirenja ili lokalizacije bola u odnosu na RTG ili CT nalaz, odnosno u slucajevima stalnog bola pri urednom RTG ili CT nalazu (ovdje naravno ide i sira dijagnostika).
ti si sada dosla u situaciju da si "nejasan" radioloski slucaj.
e sad ces ti reci da su te odmah mogli poslati na MRI, kad si se prvi put javila ljekaru zbog bolova.
tacno, mogli su...ali bi o toj svojoj herniji diska saznala nakon pola godine ili godinu dana jer su takvi redovi za snimanje.
helem...dorzalni osteofiti su kostani izrastaji (tacno tako, kao rogici) koji rastu prema spinalnom kanalu. najvjerovatnije ti oni prave najvece probleme jer su ove dvije hernije diska na nivoima iznad relativno benigne (barem po ovom nalazu).
oni mogu pritisnuti nerv ili krvni sud i izazvati probleme u smislu vrtoglavice, omaglica, trnjenja ruku ili bolova kao i kombinaciju svega ovoga.
MRI je jedan sanduk :D , vidjala si sigurno na filmovima u koji te zatvore prilikom snimanja, sve traje 10-15 minuta, nekad i krace. klaustrofobicni ljudi ne mogu da podnesu pa ce te pitati prije snimanja imas li strah od zatvorenog (i uskog) prostora. aparat ne podnosi metal i ovo snimanje se ne obavlja kod pacijenata koji imaju metalna tijela u sebi (geleri, meci, implantati i sl).
sretno.

zao mi je sto ovo moram reci ali postoje radiolozi...i radiolozi :-)
evo ovaj tvoj nalaz...sta tacno ocekuje radiolog koji je trazio MRI, sta mu nije jasno?
stari, iskusni i strucni radiolozi u nalazu napisu sta je razlog nedoumice da bi onaj ko ocitava MRI nalaz imao to na umu.
voljela bih da budes pametnija sa MRI nalazom, tj. da ti njegovo ocitanje pomogne u daljem lijecenju i zelim ti zaista sve najbolje :-D
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#72 Re: discus herniae

Post by thousands of voices »

pridruzujem se sa diskus hernijom, spondilozom - cervikalna kicma.
Dok docekam termin kod neurologa da ocita nalaz zna li neko sta znaci boldano: "Trupovi kraljezaka su primjerene visine, jasno i ostro ocrtanih pokrovnih ploha mjestimicno unutar istih vidljive masne degeneracije." ?
googlala bezuspjesno
njonjica
Posts: 3972
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Šeher

#73 Re: discus herniae

Post by njonjica »

otherside wrote:@njonjice,
ja sam rekla da je MRI tacnija i sofisticirana radioloska metoda, kod nas (zbog manjka aparata) rezervisana za preoperativne dileme i nejasne CT interpretacije kao i slucajeve nekompatibilnosti sirenja ili lokalizacije bola u odnosu na RTG ili CT nalaz, odnosno u slucajevima stalnog bola pri urednom RTG ili CT nalazu (ovdje naravno ide i sira dijagnostika).
ti si sada dosla u situaciju da si "nejasan" radioloski slucaj.
e sad ces ti reci da su te odmah mogli poslati na MRI, kad si se prvi put javila ljekaru zbog bolova.
tacno, mogli su...ali bi o toj svojoj herniji diska saznala nakon pola godine ili godinu dana jer su takvi redovi za snimanje.
helem...dorzalni osteofiti su kostani izrastaji (tacno tako, kao rogici) koji rastu prema spinalnom kanalu. najvjerovatnije ti oni prave najvece probleme jer su ove dvije hernije diska na nivoima iznad relativno benigne (barem po ovom nalazu).
oni mogu pritisnuti nerv ili krvni sud i izazvati probleme u smislu vrtoglavice, omaglica, trnjenja ruku ili bolova kao i kombinaciju svega ovoga.
MRI je jedan sanduk :D , vidjala si sigurno na filmovima u koji te zatvore prilikom snimanja, sve traje 10-15 minuta, nekad i krace. klaustrofobicni ljudi ne mogu da podnesu pa ce te pitati prije snimanja imas li strah od zatvorenog (i uskog) prostora. aparat ne podnosi metal i ovo snimanje se ne obavlja kod pacijenata koji imaju metalna tijela u sebi (geleri, meci, implantati i sl).
sretno.

zao mi je sto ovo moram reci ali postoje radiolozi...i radiolozi :-)
evo ovaj tvoj nalaz...sta tacno ocekuje radiolog koji je trazio MRI, sta mu nije jasno?
stari, iskusni i strucni radiolozi u nalazu napisu sta je razlog nedoumice da bi onaj ko ocitava MRI nalaz imao to na umu.
voljela bih da budes pametnija sa MRI nalazom, tj. da ti njegovo ocitanje pomogne u daljem lijecenju i zelim ti zaista sve najbolje :-D
Hvala ti Otherside :)
ja onda definitivno necu ici na MR....zadnjih par godina postajem klaustrofobicna; nije alarmantno (ne smeta mi lift, zatvorena vrata itd ali u solarij vise ne smijem) ali je neugodno...
Sa ovim nalazom cu otici kod svoje porodicne doktorice a onda idem neurologici, cim se (obje) vrate sa godisnjeg.
Ima jos neke pisanije na ovom nalazu pa cu vidjeti.

Jucer ujutro kad sam se probudila nisam mogla na nogu, boljelo me nesto iza koljena i kao da mi cirkulacija nije bila u redu jer je desna noga bila hladnija od lijeve ali evo danas sam dobro (mozda sam samo "ruzno" spavala).

Iskreno, bas me strah i svasta mi pada na pamet.......
User avatar
otherside
Posts: 4919
Joined: 30/10/2004 00:32
Location: sarajevo

#74 Re: discus herniae

Post by otherside »

thousands of voices wrote:pridruzujem se sa diskus hernijom, spondilozom - cervikalna kicma.
Dok docekam termin kod neurologa da ocita nalaz zna li neko sta znaci boldano: "Trupovi kraljezaka su primjerene visine, jasno i ostro ocrtanih pokrovnih ploha mjestimicno unutar istih vidljive masne degeneracije." ?
googlala bezuspjesno
masna degeneracija povrsine kraljezaka je degenerativna promjena (obicno uz sklerozu istih) i desava se kao posljedica "trosenja" kraljezaka, trenja, nepravilnog drzanja, lose cirkulacije tog podrucja i sl.
vjerovatno ces kod specijaliste proci kao "uredan nalaz" :D
nemas elemenata (jos uvijek) koji ti mogu izazvati ozbiljniji bol (nemas diskusa, bulginga, pomjeranja kraljezaka,...).
s ovim nalazom na kicmi mozes osjecati povremenu tupu lokalnu bol, eventualno vrtoglavice ako je u pitanju slabija cirkulacija. mozda ce te poslati na doppler vrata.
svakako ces dobiti upute da "cuvas" kicmu- pravilno drzanje tijela, adekvatne vjezbe i zabrana debljanja :D :D
User avatar
thousands of voices
Posts: 148
Joined: 07/06/2007 14:48
Location: some other galaxy

#75 Re: discus herniae

Post by thousands of voices »

otherside wrote:
thousands of voices wrote:pridruzujem se sa diskus hernijom, spondilozom - cervikalna kicma.
Dok docekam termin kod neurologa da ocita nalaz zna li neko sta znaci boldano: "Trupovi kraljezaka su primjerene visine, jasno i ostro ocrtanih pokrovnih ploha mjestimicno unutar istih vidljive masne degeneracije." ?
googlala bezuspjesno
masna degeneracija povrsine kraljezaka je degenerativna promjena (obicno uz sklerozu istih) i desava se kao posljedica "trosenja" kraljezaka, trenja, nepravilnog drzanja, lose cirkulacije tog podrucja i sl.
vjerovatno ces kod specijaliste proci kao "uredan nalaz" :D
nemas elemenata (jos uvijek) koji ti mogu izazvati ozbiljniji bol (nemas diskusa, bulginga, pomjeranja kraljezaka,...).
s ovim nalazom na kicmi mozes osjecati povremenu tupu lokalnu bol, eventualno vrtoglavice ako je u pitanju slabija cirkulacija. mozda ce te poslati na doppler vrata.
svakako ces dobiti upute da "cuvas" kicmu- pravilno drzanje tijela, adekvatne vjezbe i zabrana debljanja :D :D
Magnet je pokazao diskus herniju na C5C6, spondilozu i bulging C6C7... imala sam gadne bolove u ruci i ramenu, ostalo su jos trnci i povremena bol. Sad pocelo udarati i u nogu - lijeva ruka, desna noga hehe sva rastelovana - samo me je ovo boldano bunilo.
Za zabranu debljanja - pa hmmm dok me ne uhvati ponovo manija slatkisa - slazem se :)
Cirkulacija mi je inace uzasna - ruke i noge stalno ledene. Znaci to moze biti povezano sa kicmom?
Hvala na iscrpnom objasnjenju :)
Post Reply