Ugradite plin!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#51

Post by The_Flyer2002 »

moze plin i u dizela. :-D

fala bogu da na ovome forumu ima razumnih i znanih ljudi.


fala bogu.
ljudi cevapi su od mene. :D :D kad vas vidim :D :D :D (ako ikad)
putnik
Posts: 262
Joined: 05/06/2003 00:00

#52

Post by putnik »

The_Flyer2002 wrote:moze plin i u dizela. :-D

fala bogu da na ovome forumu ima razumnih i znanih ljudi.


fala bogu.
ljudi cevapi su od mene. :D :D kad vas vidim :D :D :D (ako ikad)
Ako Bog da! U "Petici" :D

Ugradnja plina u dizel je u principu ista kao u benzinca.

Ne trebaju nikakve svjećice jer taj motor bi ipak morao koristiti minimalnu količinu dizel goriva koje u ovom slučaju služi kao upaljač radne smjese plin zrak, tako da ne treba svjećica, kao što neki misle.

Regulacija snage se vrši SAMO regulacijom plina, što je još jednostavnije i jeftinije,nego kao kod benzinca regulacijom plina i zraka (klapna karburatora)

Pa to smo u ratu radili sa dizel agregatima.
Ko ne vjeruje neka ode na MFS i raspita se kod prof. Filipovića.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#53

Post by Fair Life »

Voznja s plinom je sigurna i ekonomicna. Svake sedmice predjem oko 1000 km automobilom od kompanije u koji je ugradjen plinski rezervoar. Automobil ima motor od 4.000 ccm...

Zadovoljan sam... i snagom i ekonomicnoscu.
rehaktor
Posts: 404
Joined: 29/08/2005 16:42

#54

Post by rehaktor »

mislim da je glavno pitanje kalkulacija isplatovosti investicije u plinski pogon.
koliko znam, stvar nije jeftina, krece se oko 2000 - 2500 km, za starije modele motora, ispravite ako grijesim... uzmite u obzir da stariji model automobila vrijedi oko, recimo 7000 do 10000 km, i da ce mu vrijednost u eksploataciji od 3 god pasti na jedno 60% te vrijednosti ostaje vem gubitak od nekih 4000 - 5000 km... u ovisnosti koliko vozite automobil i moze se izracunati koliko se isplati...
gas sigurno ne steti motoru, ali se mora voditi racuna o podmazivanju, tj. o ulju. neko je dobro primjetio da je motorno ulje zaduzeno da podmazuje i hladi motor, a ne benzin ili dizel... pa misha mu njegova, ako je iko ikada uprljao ruke cackajuci po motoru primjetio je da se mogu fino oprati benzinom ili naftom ... :-)
radi se o tome da i benzin i nafta imaju neke druge vrste masnoca (koje su u stanju razgraditi masnoce motornog ulja) koje u slucaju nedostatka motornog ulja mogu u kratkom vremenu "spasiti" motor, dok kod suhog plina nema spasa ako padne pritisak ulja... toliko od mene, bosanskog inzenjera, a ne nekog iz holandije sto je masinstvo iz slikovnica naucio.... :D
putnik
Posts: 262
Joined: 05/06/2003 00:00

#55

Post by putnik »

Salko Agić - dipl.ing. wrote:snaga motora pada zato sto plin brze sagorjeva od benzina!
Ovaj biser :D mi nekako promaknu, ali moram ga kometirati i pitati inđilira:

Indicirani moment, a samim tim i snaga je DIREKTNO ovisan o indiciranom pritisku, jel' tako!? Tako je!

Detonantno izgaranje je MNOGO BRŽE izgaranje nego normalno izgaranje! Jel' tako? Tako je!

Indicirani pritisak kod detonantnog izgaranja je DRASTIČNO veći nego kod normalnog izgaranja! Jel' tako? Tako je!

E sad pitanje - kako iz svega gore navedenog zaključiti da brže izgaranje dovodi do pada snage?

Dizel motori ne mogu razviti veliki broj obrtaja (što je direktni čimbenik u izračunu snage) baš iz razloga što dizel tromo izgara i na velikim obrtajima ne stiže izgoriti. Da brže izgara i dizel motori bi se brže vrtili, tj imali veću snagu.

E moj inđilir. Rekoh ti ja lale zaljevaj.
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#56

Post by rasta »

interesantna tema ali poslao sam mail na linkove koje je dao pokretac teme i evo vec par dana niko da se javi...garant sam ih zadevero :D
nego sta mislite isplati li se taj plin ugradit na BMW-a peticu dizela?
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#57

Post by orbit »

zivjela majka rusija...
rasta
Posts: 427
Joined: 17/03/2005 09:18

#58

Post by rasta »

zivio burek :D
memana
Posts: 34
Joined: 28/08/2005 20:41

#59

Post by memana »

Ja stvarno ne znam sto su ljudi na ovom forumu tako nervozni i sto se svaka diskusija pretvara u svadju i prepucavanje.
Svako ima pravo na svoje misljenje i ja licno ako ga iznesem ne znaci automatski i da je sto posto ispravno niti da nekoga nagovaram na bilo sta.
Helem, plin nece u moje auto dok god ima nafte. Mozda je subjektivno, ali je to moje misljenje i moja odluka.
ZIVIO DIESEL! :lol: :lol: :lol:
The_Flyer2002
Posts: 1655
Joined: 29/03/2004 20:58
Location: US
Contact:

#60

Post by The_Flyer2002 »

putnik wrote: Dizel motori ne mogu razviti veliki broj obrtaja (što je direktni čimbenik u izračunu snage) baš iz razloga što dizel tromo izgara i na velikim obrtajima ne stiže izgoriti. Da brže izgara i dizel motori bi se brže vrtili, tj imali veću snagu.
hmm.
da li ovo znaci da ako se ugradi plin u dizela, i recimo da je motor dobro izbalansiran, bi mogao da razvija vece obrtaje nego sa obicnim dizelom. mislim ako benzin brze sagara, a to je dizelova boljka onda, ako stavis plin u dizela bit ce u mogucnosti da razvie obrtaje od recmo 5500-6000 rpm.
kazes dizel gorivo se koristi kao upaljac kod plinskog uredjaja na dizel motorima. ako se dizel slabije pali i ako je upitno paljenje dizela na vecim obrtajima, da li je moguce da se dodaju neki derivati (mozda razblazi sa benzinom) pa da brze sagorijeva. ili da se poveca pritisak ubrizgavanja goriva tako da se usprica pod vecim pritiskom i tako postane bolja smjesa???

nagh ...
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#61

Post by haris303 »

A kako mislite premostiti to što plin ne možete ugraditi u auto koje je dizelaš (samo dakle može na beMzinca) kao i činjenicu da plin ne možete ugraditi na benzinca koji ima ispod 1600 kubika :D :-)
wanderer
Posts: 725
Joined: 11/12/2004 13:10

#62

Post by wanderer »

haris303 wrote:A kako mislite premostiti to što plin ne možete ugraditi u auto koje je dizelaš (samo dakle može na beMzinca) kao i činjenicu da plin ne možete ugraditi na benzinca koji ima ispod 1600 kubika :D :-)
I jedno i drugo je sasvim moguce.
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#63

Post by haris303 »

wanderer wrote:
haris303 wrote:A kako mislite premostiti to što plin ne možete ugraditi u auto koje je dizelaš (samo dakle može na beMzinca) kao i činjenicu da plin ne možete ugraditi na benzinca koji ima ispod 1600 kubika :D :-)
I jedno i drugo je sasvim moguce.
Paaaaa ..... ziv bio pa vidio ..... moguce je, svasta je moguce .... nije nemoguce ni u FAP-a ugraditi Fićin motor .... samo kako to u praksi izgleda to je nesto drugo .... evo, ko recimo u Mercedesa 123 200D ugradi plin i provoza se ja cu ga poljubiti u sred prkna :D
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#64

Post by haris303 »

Haj zivi bili uzmite u obzir mnoga ogranicenja ....... za pocetak krenite od cinjenice da je prosjek starosti automobila na BiH cestama jedno 17 godina .... vi mudrujete o tehnologijama auto industrija na nacin da to prezentujete poput prica o svemirskim brodovima a u avliji imate pripete konje :D ..... pola godine poslije ugradnje plina u ovaj nas impozantni BH vozni park, ove trulje od nasih automobila ima da preplave otpade ..... po vama sve moze ..... i nista po vama nema veze ....
saim_adka
Posts: 847
Joined: 21/06/2005 08:25

#65

Post by saim_adka »

.
Last edited by saim_adka on 25/01/2017 10:24, edited 1 time in total.
orbit
Posts: 326
Joined: 15/08/2005 09:31

#66

Post by orbit »

haris303 wrote:Haj zivi bili uzmite u obzir mnoga ogranicenja ....... za pocetak krenite od cinjenice da je prosjek starosti automobila na BiH cestama jedno 17 godina .....
imas pravo - 17 ili vise godina je jedino za otpad :sad:

tu nema smisla razmisljati o ugradnji plina definitivno...
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#67

Post by haris303 »

saim_adka wrote:Hmmm....
Mislim da je Whiskey rjesenje za sve probleme!!!
To mozemo podnjeti svi, pa cak i auto...Samo nakon sipanja u sebe shvatas da nema smisla sipati u auto, bilo sta od ranije navedenog, pa cak i da je benzin 0.1KM po litri...
Gorivo buducnosti je Hidrogen, al za sada bez razbijanja O-a je bolje kada se zelis otrijezniti ispod hladnog tusa...

U svakom slucaju preporucavam vam par web stranica gdje se dobro moze natociti:

http://www.jackdaniels.com
http://www.scotchwhisky.com
http://www.bushmills.com
http://www.classicwhiskey.com
http://www.jimbeam.com
http://www.chivas.com

I jos mnogi drugi koje mi je mrsko nabrajati....

Nemoj bolan tako na mubareć dane ..... pred Ramazan :-) :D ..... i kako misliš da ja sa tom vrstom "goriva" u autu odem na Bajram u dzamiju, na dzumu i sl. ...... :D
btw....svi ćete vi meni zavrsiti na biciklima :D
haris303
Posts: 312
Joined: 20/04/2004 09:16

#68

Post by haris303 »

orbit wrote:
haris303 wrote:Haj zivi bili uzmite u obzir mnoga ogranicenja ....... za pocetak krenite od cinjenice da je prosjek starosti automobila na BiH cestama jedno 17 godina .....
imas pravo - 17 ili vise godina je jedino za otpad :sad:

tu nema smisla razmisljati o ugradnji plina definitivno...
.... i još ako se uzme da je i to takođe investicija .... niko nam đaba neće to ugraditi u auto ..... ma kako god mislim da će se to teško realizovati .... vidim taksisti po gradu masovno o tome pricaju, kalkulisu, ovo, ono .... ali kamara ih sumnjicavo vrti glavom ...... ipak je pitanje kako "vene" nekog "metuzalema" podnose da na transfuziji dobiju krv "osamnaestogodišnjaka"
A3
Posts: 5
Joined: 11/09/2005 03:34

#69

Post by A3 »

putnik wrote:
Salko Agić - dipl.ing. wrote:snaga motora pada zato sto plin brze sagorjeva od benzina!
Ovaj biser :D mi nekako promaknu, ali moram ga kometirati i pitati inđilira:

Indicirani moment, a samim tim i snaga je DIREKTNO ovisan o indiciranom pritisku, jel' tako!? Tako je!

Detonantno izgaranje je MNOGO BRŽE izgaranje nego normalno izgaranje! Jel' tako? Tako je!

Indicirani pritisak kod detonantnog izgaranja je DRASTIČNO veći nego kod normalnog izgaranja! Jel' tako? Tako je!

E sad pitanje - kako iz svega gore navedenog zaključiti da brže izgaranje dovodi do pada snage?

Dizel motori ne mogu razviti veliki broj obrtaja (što je direktni čimbenik u izračunu snage) baš iz razloga što dizel tromo izgara i na velikim obrtajima ne stiže izgoriti. Da brže izgara i dizel motori bi se brže vrtili, tj imali veću snagu.

E moj inđilir. Rekoh ti ja lale zaljevaj.
Registrovao sam se samo da bi postavio jedno pitanje!
Nasmejaše me o ovaj inzenjer i ovaj putnik i to dobro, crkajem od smeha!

Kada kupuješ auto, dobiješ i knjige o autu, u tim knjigama stoji puno toga o autu da ne nabrajam sada.
U VW knjigama stoji sledeće: PAŽNJA - UGRADJUVANJE PLINSKE INSTALACIJE IMA STETNO DEJSTVO NA MOTOR AUTA!

mogu li postaviti pitanje? mogu, super!!!
Zbog čega VW svojim kupcima skreće pažnju na štetno dejstvo plinske instalacije?

navratiću uskora da pročitam odgovor

ako ne dobijem odgovor, idete skupa lale zalivati!
putnik
Posts: 262
Joined: 05/06/2003 00:00

#70

Post by putnik »

A3 wrote:U VW knjigama stoji sledeće: PAŽNJA - UGRADJUVANJE PLINSKE INSTALACIJE IMA STETNO DEJSTVO NA MOTOR AUTA!

Zbog čega VW svojim kupcima skreće pažnju na štetno dejstvo plinske instalacije?
:D Grohotom se smijem, ali fauveu.

To ćeš morati njih pitati jer izgleda da to samo u njihovim knjižicama piše. Možda ekonomsko-marketinški trik. :?

Demantira ih pola Italije na plinu, Renault, Ford, Mazda, Volvo, Fiat, Lancia, Nissan, Toyota da ne nabrajam dalje, koji po želji tvornički ugrađuju plin, tako da i to bude u sklopu garancije.

A dematiram ih i ja koji vozim Forda, evo već cca 450.000 km na plin, a ulje kod zamjene, k'o dukat žuto. :P

Ovih 450.000 nisu reklama Fordu, mada je to dobar stroj, nego plinu. Da je išao na bengu davno bi već bio na remontu.
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#71

Post by Qler »

mozda zato sto imaju neke sheme sa onim naftnim lobijem :D

ne isplati im se da ljud prepravlju auta. ima tu milion stvari koje nemaju nikakve veze sa stetnoscu :D
putnik
Posts: 262
Joined: 05/06/2003 00:00

#72

Post by putnik »

The_Flyer2002 wrote: kazes dizel gorivo se koristi kao upaljac kod plinskog uredjaja na dizel motorima. ako se dizel slabije pali i ako je upitno paljenje dizela na vecim obrtajima, da li je moguce da se dodaju neki derivati (mozda razblazi sa benzinom) pa da brze sagorijeva. ili da se poveca pritisak ubrizgavanja goriva tako da se usprica pod vecim pritiskom i tako postane bolja smjesa???

nagh ...
Ne pali slabije, nego je tromost početka sagorijevanja približno konstantna veličina i za 1000 i za 4000 obrtaja, i ne ovisi od broja obrtaja.

Zakašnjenje paljenja je manje ako je:
- veći cetanski broj goriva,
- veća temperatura zraka,
- veća gustoća zraka,
- veći stupanj kompresije,
- veće opterećenje motora,
- veći dijametar cilindra,
- veća temperatura cilindra
- manji promjer kapljice goriva

Znači da ako gorivo na 1000 obrtaja počinje izgarati na nekom preduglu kolj. vratila, na 4000 obrtaja to neće biti na istom mjestu, nego čak mnogo iza GMT što uglavnom rezultira detonacijom.

Benzin nije pametno dodavati kao aditiv, jer benzin reducira maziva svojstva dizela od kojih direktno ovisi zivotna dob pumpe.

Kad je u pitanju plin na dizel motoru, može se varijatorom ugao predubrizgavanja dizela pomaći naprijed tako da dizel onda na visokom turama upali plin u pravom trenutku, a ima tu i još "geometrijskih" rješenja.

Inače prepravka dizel motora na plin je nužno zlo. U ratu se to pokazalo opravdanim, ali sada kod automobila tu glavnu ulogu igra ekonomski faktor isplativosti.
A3
Posts: 5
Joined: 11/09/2005 03:34

#73

Post by A3 »

putnik wrote:
A3 wrote:U VW knjigama stoji sledeće: PAŽNJA - UGRADJUVANJE PLINSKE INSTALACIJE IMA STETNO DEJSTVO NA MOTOR AUTA!

Zbog čega VW svojim kupcima skreće pažnju na štetno dejstvo plinske instalacije?
:D Grohotom se smijem, ali fauveu.

To ćeš morati njih pitati jer izgleda da to samo u njihovim knjižicama piše. Možda ekonomsko-marketinški trik. :?

Demantira ih pola Italije na plinu, Renault, Ford, Mazda, Volvo, Fiat, Lancia, Nissan, Toyota da ne nabrajam dalje, koji po želji tvornički ugrađuju plin, tako da i to bude u sklopu garancije.

A dematiram ih i ja koji vozim Forda, evo već cca 450.000 km na plin, a ulje kod zamjene, k'o dukat žuto. :P

Ovih 450.000 nisu reklama Fordu, mada je to dobar stroj, nego plinu. Da je išao na bengu davno bi već bio na remontu.
Nisam pod utiskom ni tvog odgovora ni tvog grohotnog smijanja!!!!!

Prizvodjać auta zeli prodati svoje auto i prozvodjača ne interesuje dali čes ti auto voziti ili ne. ma filozofija je jednostavna i svodi se na par rijeći: plati auto, postani vlasnik i radi sa autom što hočeš!
Po strogim svetskim standardima proizvodjać je obavezan consumenta (kupca) upoznati sa proizvodom i skrenuti pažnju!

LPG auta (fabrički plinski/gasni motor) prave najviše 150.000-200.000 km i tu je priča o gasnom/plinskom motoru zavrsena i onda pocinje BAJKA u koju vjeruju djeca do 7 godina starosti. RIBA POSTAJE SVE VECA!

TEMA je "ugradjivanje plinske instalacije".
Ugrdjivanje plinske/gasne instalacije u njemačkoj mora biti prijavljeno poreznom i osiguravajučem drustvu a ne prozvodjaču, proizvodjača to ne interesuje!
VW upozorava consumenta velikim crnim slovima da je ugradjivanje plinske instalacije štetno za motor auta!
Mogu li ponoviti pitanje? mogu, super!
Zbog čega VW svojim kupcima skreće pažnju na štetno dejstvo plinske/gasne instalacije?

PS. Pogledaču ja i knjige ostalih auto proizvodjača kao i knjige proizvodjača plinske/gasne instalacije!
User avatar
Qler
Posts: 25827
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#74

Post by Qler »

a jeste li primjetili da samo VW kaze da ne valja ugradjivati u NJiHOVE motore :D mozda je do kvalitete motora :D:D:D:D:D
putnik
Posts: 262
Joined: 05/06/2003 00:00

#75

Post by putnik »

A3 wrote:LPG auta (fabrički plinski/gasni motor) prave najviše 150.000-200.000 km i tu je priča o gasnom/plinskom motoru zavrsena i onda pocinje BAJKA u koju vjeruju djeca do 7 godina starosti. RIBA POSTAJE SVE VECA!
A ti hoćeš reći da si stariji. :D Šala, ne zamjeri.

Ja ti rekoh - demantira te mojih 450 tisuća intenzivne ekspolatacije.

A evo ti i iz univerzitetskih učila:

CITAT:
Upotreba plina ima slijedeće prednosti pred tekućim gorivima:
1. bolje miješanje plina sa zrakom omogućava racionalnije korištenje goriva, pa prema tome manju spec. potrošnju. 1 kg LPG-a nadomještava 1,5 l benzina;
2. lako puštanje motora u rad;
3. čisto izgaranje; sadržaj po zdravlje štetnih plinova u ispuhu je manji nego kod benzina;
4. nema kondenzacije benzinskih para i razrjeđivanja maziva;
5. velika otpornost prema detonaciji;

<Iz Laki motori I (Motorna goriva, priprema goriva, proces izgaranja), Dragutin Krpan, Dušan Jeras, Sveučilišna naklada Liber, Zagreb>
Post Reply