Život samaca u srednjim godinama

Seks, ljubav, erotika, odnosi među (s)polovima... Molimo ponašajte se kulturno.

Moderators: _BataZiv_0809, Euridika

Post Reply
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#51 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by auspuhc »

n+1 wrote: 30/10/2023 12:49 Muškarcima teže pada neuparenost prosto jer je ista rjeđe dobrovoljna. Čak i one žene koje izgledaju kao Jabba the Hut imaju svoju "potražnju" i određeni udio muške pažnje, pa same ostaju jedino one koje žele da budu same ili one koje su previše izbirljive, i ne prilagode na vrijeme očekivanja. Muškarce, pak, pohodi ozbiljna epidemija samoće, koja nerijetko dolazi i sa stigmom incela: ne samo da si suhog qrza, nego si manijak i paćenik. :D

Sve to ima veze sa raspakivanjem i prepakivanjem društvenih normi posljednjih nekoliko decenija, što ne treba izjednačiti sa feminizmom i borbom protiv patrijarhata, jer je feminizam, između ostalog, zajedno sa nizom društvenih varijabli, donio i seksualnu revoluciju 60-tih, pa je bilo manje suhih genitalija. Dakle, problem je savremena manifestacija raspakivanja društvenih normi, ali nije to tema sada.

Ono što želim reći jeste da, uprkos toj epidemiji samoće, neopisivu mučninu izaziva količina samosažaljevanja i patetike koju sve to prati. U određenom smislu, to kukanje, koje je i na ovom forumu postalo hronično, jeste teza čiju antitezu predstavlja tejtovština, kao neka toksična varijanta nošenja sa istim problemom. Ustvari, obje su toksične.

Ovima što misle da im život nema smisla jer se nisu oženili fakat treba šamarčine lupati na dnevnoj bazi.
Feminizam -> zene seksualno otvorenije i slobodnije, te ulaze u odnose bez da se radi o ozbiljnoj vezi. Spavaju sa muskarcima tek tako. Obicno su oni "iznad njihove lige" sto stvara pogresnu percepciju vlastite vrijednosti. Godine prolaze. Stare i gube na izgledu. Opcije postaju sve slabije, a pritisak okoline i zelja za uparivanjem sve veca. -> Slijedi frustriranost

Postavljace teme vidim da je IT-evac. Nema potrebe nista vise dodati. :D
User avatar
nepass1
Posts: 10085
Joined: 06/07/2017 07:35

#52 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by nepass1 »

n+1 wrote: 30/10/2023 16:36
nepass1 wrote: 30/10/2023 16:15
n+1 wrote: 30/10/2023 14:33

Ima li sexa u tvojoj firmi?
Ima na sve strane
Opališ li ti šta?
Cim pisem na temi trcanje, slabo :wink:

Ali je bilo svega prije
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#53 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Truba »

Ja sve gledam kroz kolonizaciju drugih planeta mjeseca i asteroida...a dalje i drugih suncevih sustava a nekad mozda i sazvjezdja galaksija itd.

To ce moci ciniti samo oni koji produze vrstu

Neciji ce potomak hodati marsom europom i mjesecom a neciji ce krenut ka alfa proksimi

Ostali ce dobiti Tau Kitu
User avatar
Haris.ba
Posts: 25332
Joined: 08/09/2005 20:08

#54 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Haris.ba »

use your illusion wrote: 30/10/2023 16:58 Imam 39 godina. Možda sam a i vjerovatno jesam dobro sebican ali prolazi me volja za trazim partnera. Zarađujem dovoljno da sebi mogu malo ugađati. Kupovati dobre parfeme, relativno skupu odjecu i obucu, mobitele. Jedan dio zivota, studentski, smo bas tesko zivjeli pa ne bih volio da se vraćam na to. Možete me napadati, s razlogom ali takav sam.
Sto ce te neko napadati?

Ko je na trzistu ima vise zena za izabrati.
User avatar
auspuhc
Posts: 2099
Joined: 04/02/2022 14:06

#55 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by auspuhc »

Haris.ba wrote: 30/10/2023 17:17
use your illusion wrote: 30/10/2023 16:58 Imam 39 godina. Možda sam a i vjerovatno jesam dobro sebican ali prolazi me volja za trazim partnera. Zarađujem dovoljno da sebi mogu malo ugađati. Kupovati dobre parfeme, relativno skupu odjecu i obucu, mobitele. Jedan dio zivota, studentski, smo bas tesko zivjeli pa ne bih volio da se vraćam na to. Možete me napadati, s razlogom ali takav sam.
Sto ce te neko napadati?

Ko je na trzistu ima vise zena za izabrati.
On kao muskarac u tim godinama moze jos uvijek i porodicu osnovati. Zeni koja mu je vrsnjakinja sa druge strane je vec prosao voz.

Samo pametno covjek razmislja. Puno bolji zivot sa finansijske strane imas kao samac. Treba uzeti u obzir da su sanse da budes sa zenom koja vise zaradjuje od tebe gotovo nepostojece, tako da ce finansijski teret vecinski pasti na tebe. Zena + 2,3 djece i mnogo manje imas za sebe.
suspect_zero
Posts: 26079
Joined: 11/10/2008 21:45

#56 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by suspect_zero »

ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 09:14
dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:08
Pa poguraj ih malo, nadji im kakvu :)

A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
Ovo je istina. Vidim na svom primjeru nažalost :lol:

Kakav je život?
Dosadan i težak uglavnom. Radi čovjek svašta samo da prođe vrijeme i da ne razmišlja o samoći.

Svi smo društvena bića, svakom treba zagrljaj i topla riječ, malo podrške. Kad to nemaš, nekako se nesvjesno izoliraš i samo goniš dalje, dan za danom.

Ima ih i da su stvarno sretni što su samci ali vjeruj mi to je debela manjina.

Ženama je lakše, da... Uvijek imaju neku pažnju, ako ništa na poslu se lijepo odnose prema njima i sve...skoro uvijek je tu neko ko će makar progovorit sa njima, blago flertovat i šta već. Muškarac lijepu riječ dobije eventualno od matere.
Pa vi i drugačije reaugujete na lijepu riječ, zaljepite se za nju i nikada vas se riješiti ili krene priča "joj ona me počela salijetat', gnjavi me, dosadna i bla bla"...nikad načisto sa muškim :oops: :mrgreen:
mali_balon
Posts: 11533
Joined: 12/09/2012 09:57

#57 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by mali_balon »

nepass1 wrote: 30/10/2023 16:17
mali_balon wrote: 30/10/2023 14:51
nepass1 wrote: 30/10/2023 14:31

Ma vala haj to naci srodnu dusu i imati nekog za pricu, druzenje, setanje to je mozda i problem. Sto se tice sexa toga ima u izobilju. Sodoma i gomora gdje god pogledas. Svaka firma jebaliste postala.
Dze koja firma da apliciram
Ma bukvalno sve od preventa pa do drzavnih sluzbi. Interes, dosada, privlacnost, znatizelja uglavnom ima.
Haj kontam te neke beze firme ali sve jace firme i drzavne institucije tu bi vec do incesta doslo
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 874
Joined: 29/11/2022 19:46

#58 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by ShnjaZZZ »

suspect_zero wrote: 30/10/2023 17:25
ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 09:14
dr_Evil wrote: 30/10/2023 09:08
Pa poguraj ih malo, nadji im kakvu :)

A iskreno, ko se ne jamije do 30, kasnije nece sigurno. Ko ce bolan ikoga trpit kad se vec potpuno formiras kao licnost.
Ovo je istina. Vidim na svom primjeru nažalost :lol:

Kakav je život?
Dosadan i težak uglavnom. Radi čovjek svašta samo da prođe vrijeme i da ne razmišlja o samoći.

Svi smo društvena bića, svakom treba zagrljaj i topla riječ, malo podrške. Kad to nemaš, nekako se nesvjesno izoliraš i samo goniš dalje, dan za danom.

Ima ih i da su stvarno sretni što su samci ali vjeruj mi to je debela manjina.

Ženama je lakše, da... Uvijek imaju neku pažnju, ako ništa na poslu se lijepo odnose prema njima i sve...skoro uvijek je tu neko ko će makar progovorit sa njima, blago flertovat i šta već. Muškarac lijepu riječ dobije eventualno od matere.
Pa vi i drugačije reaugujete na lijepu riječ, zaljepite se za nju i nikada vas se riješiti ili krene priča "joj ona me počela salijetat', gnjavi me, dosadna i bla bla"...nikad načisto sa muškim :oops: :mrgreen:
A ne bih znao ni kako reagujem...ko zna kad sam je zadnji put čuo :D

Jesam imao sreće sa državnom firmom u pm, sve sama muškadija :lol: žensko kad vidim tj sretnem na poslu mislim da sanjam.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#59 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Zoooka »

ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 19:04
suspect_zero wrote: 30/10/2023 17:25
ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 09:14

Ovo je istina. Vidim na svom primjeru nažalost :lol:

Kakav je život?
Dosadan i težak uglavnom. Radi čovjek svašta samo da prođe vrijeme i da ne razmišlja o samoći.

Svi smo društvena bića, svakom treba zagrljaj i topla riječ, malo podrške. Kad to nemaš, nekako se nesvjesno izoliraš i samo goniš dalje, dan za danom.

Ima ih i da su stvarno sretni što su samci ali vjeruj mi to je debela manjina.

Ženama je lakše, da... Uvijek imaju neku pažnju, ako ništa na poslu se lijepo odnose prema njima i sve...skoro uvijek je tu neko ko će makar progovorit sa njima, blago flertovat i šta već. Muškarac lijepu riječ dobije eventualno od matere.
Pa vi i drugačije reaugujete na lijepu riječ, zaljepite se za nju i nikada vas se riješiti ili krene priča "joj ona me počela salijetat', gnjavi me, dosadna i bla bla"...nikad načisto sa muškim :oops: :mrgreen:
A ne bih znao ni kako reagujem...ko zna kad sam je zadnji put čuo :D

Jesam imao sreće sa državnom firmom u pm, sve sama muškadija :lol: žensko kad vidim tj sretnem na poslu mislim da sanjam.
Zašto ne odeš na onaj mingling što organizuju ?
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 874
Joined: 29/11/2022 19:46

#60 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by ShnjaZZZ »

Crnjak mi, a i nisam iz šehera. :mrgreen:
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#61 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Zoooka »

Šta ti ima biti crnjak, te stvari i postoje za osobe poput tebe koje su starije i koje nisu pronašle partnera. Znam da nam je sredina nakaradna, ali gledaj sebe, a ne druge.
User avatar
Truba
Posts: 82667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#62 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Truba »

neudate žene same žene prcaju
a slobodnim muškim kolege zavide na slobodi


osobno mislim da je samim ženama lakše u kući (oko kuće uvijek posla)
ali da je muškima lakše izvan kuće biti sam (muški sami idu u lov u pecanje u planinarenje... žene to ne rade)
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#63 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by n+1 »

Truba wrote: 30/10/2023 19:31 neudate žene same žene prcaju
a slobodnim muškim kolege zavide na slobodi


osobno mislim da je samim ženama lakše u kući (oko kuće uvijek posla)
ali da je muškima lakše izvan kuće biti sam (muški sami idu u lov u pecanje u planinarenje... žene to ne rade)
Kako si se ti oženio, Truba? Gdje si upoznao suprugu.
Tijana_Sa
Posts: 16
Joined: 04/03/2020 10:42

#64 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Tijana_Sa »

minix wrote: 30/10/2023 06:34 Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
Zivot muškaraca samaca (a i žena samkinja jel se tako kaže? :mrgreen: ) u srednjim godinama bar u današnjem vremenu ne bi trebao biti tegoban. Sve je u setup-u mozga. Toliko prilika da kvalitetno provedeš vrijeme, grupa sa sličnim interesima, ako možeš da putuješ još bolje. Najgore što čovjek može sebi uraditi je da se poredi i misli samo o onome što nema. Ako si zdrav i imaš koju kintu, nemaš neku vrstu obaveze koja te ograničava da si na jednom mjestu..svijet je tvoj. Ako sredina mala, onda proširi malo um, vidike. Nije loše nekad ni prihvatiti svoj život onakav kakav je, možda ti se i svidi :-D
Lapo-lapo
Posts: 31
Joined: 30/04/2020 21:12

#65 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Lapo-lapo »

Tijana_Sa wrote: 30/10/2023 19:45
minix wrote: 30/10/2023 06:34 Zdravo svima,

Znam da recikliram već postojeće teme, ali se nadam da ovdje temu donekle ograničavam.
U mom okruženju, u manjem bosanskom mjestu, od samaca sam uglavnom viđao muškarce koji su alkoholičari, neradnici ili slabijih primanja. Ne znam da li je to takvo razmišljanje ljudi bilo samo prije 30 godina, ali danas viđam i puno mirnijih neproblematičnih momaka koji su neupareni, što nisam viđao u starijim generacijama. Sada se i moji roditelji za pojedine čude "miran, ne puši, ne pije, a nema nikoga", a meni je to posve normalno i prestao sam dobrotu ubrajati u ljudske kvalitete.

Koliko vi viđate starije neproblematične momke samce u svom okruženju i kakav im je život (znam da bi alkoholičari imali probleme i sa brakom i bez braka)? Kako popunjavaju slobodno vrijeme? Da li se nešto promijenilo u kriterijima uparivanja u zadnjih 30-40 godina?
Pitanje se odnosi i na starije djevojke, nema potrebe da ih isključim iz teme. :-D

Valjda ima starijih forumaša koji su više proživjeli od mene.
Zivot muškaraca samaca (a i žena samkinja jel se tako kaže? :mrgreen: ) u srednjim godinama bar u današnjem vremenu ne bi trebao biti tegoban. Sve je u setup-u mozga. Toliko prilika da kvalitetno provedeš vrijeme, grupa sa sličnim interesima, ako možeš da putuješ još bolje. Najgore što čovjek može sebi uraditi je da se poredi i misli samo o onome što nema. Ako si zdrav i imaš koju kintu, nemaš neku vrstu obaveze koja te ograničava da si na jednom mjestu..svijet je tvoj. Ako sredina mala, onda proširi malo um, vidike. Nije loše nekad ni prihvatiti svoj život onakav kakav je, možda ti se i svidi :-D
Ma kakvi tegoban!
Brak je poželjan u mladosti, što zbog reprodukcije, što zbog lakšeg i sadrzanijeg sazrijevanja. Zreo čovjek ili žena ne trebaju brak. Samo se saplicu jedni o druge u zrelim godinama.
Ne kaže se uzalud da onaj ko nije bio zatvoren ne zna cijeniti slobodu.
Živjela slobida! :roll:
Tijana_Sa
Posts: 16
Joined: 04/03/2020 10:42

#66 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Tijana_Sa »

A valjda je ovo princip "trava je uvijek zelenija kod susjeda" :-D Teško će to shvatiti neko ko misli da se nije ostvario kako to društvo očekuje...
User avatar
ShnjaZZZ
Posts: 874
Joined: 29/11/2022 19:46

#67 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by ShnjaZZZ »

Tijana_Sa wrote: 30/10/2023 20:02 A valjda je ovo princip "trava je uvijek zelenija kod susjeda" :-D Teško će to shvatiti neko ko misli da se nije ostvario kako to društvo očekuje...
A šta ako nekog baš briga za društvo i društvene norme nego je emotivan čovjek i želi nekog da ga voli i da mu pruži ljubav :D nekog s kim će se emotivno povezat i ko će biti njegov kako psihički tako i emotivno, ali iz nekog razloga nikako mu to ne ide od ruke.

Glupo je svrstavat ljude u samo jednu kategoriju. Neko voli samoću, neko ne...nekom je svejedno i može sam do kraja života, neko pati zbog toga...sve je stvar individue.
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#68 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Athlon64 »

- Danas jednostavno često dugotrajno obrazovanje i "ganjanje karijere" žestoko smanjuje šanse za pronalazak partnera, generalno u ranim 20-tim postoji najveći interes te vrste, kasnije on sazrijevanjem opada, jer više razmišljaš o "rizicima" koje donosi brak i postaješ izbirljiviji (obostrano, čak više se odnosi na žene). Žene u najboljim reproduktivnim godinama danas <25 god. većinom ne razmišljaju o braku, ne zanima ih to, do tad ih većina studira, onda pronalazak posla, samostalnost u finansijama i tako još par godina. Onda dođu u 30-te i tada traže partnera za ozbiljno, ali muškarci logično traže mlađe ako planiraju brak i djecu (s ovima mogu biti onako iz razonode). Ovo utiče na oba spola, jer muškarci odbijaju da budu s nekom 30+, a ove mlađe ne žele još da se skrase i tako nastaje spirala samoće.

- Samački život u manjem mjestu zavisi od toga kakav ti je krug prijatelja i familije, ako je dobar, onda i život taj može biti dobar, svakako možeš da se baviš nekim aktivizmom, sportom, lovom, ribolovom, planinarenjem.

- Vrlo bitno je napomenuti, za svakog muškarca koji ostane sam, statistički ostaje i jedna žena sama.

- Trenutni zakoni (razvod) su uvijek na strani žena, tako da i muškarci zbog toga opreznije ulaze u brak.

- U tim godinama obje strane su daleko manje spremne na kompromise i imaju manje živaca jedno za drugo i "prilagođavanje" zajedičkom životu.

- Gledao sam studije, uglavnom statistički žene sa 40 god. krenu da žale što su ostale same, muškarci sa 50 god.

- Imam jednu poznanicu koja sad ima 45 god. i top karijeru (PhD i još štošta) i kaže da bi to sve zamjenila barem za jedno dijete (brak i ne mora...), ali kasno sad.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#69 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by n+1 »

ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 20:10
Tijana_Sa wrote: 30/10/2023 20:02 A valjda je ovo princip "trava je uvijek zelenija kod susjeda" :-D Teško će to shvatiti neko ko misli da se nije ostvario kako to društvo očekuje...
A šta ako nekog baš briga za društvo i društvene norme nego je emotivan čovjek i želi nekog da ga voli i da mu pruži ljubav :D nekog s kim će se emotivno povezat i ko će biti njegov kako psihički tako i emotivno, ali iz nekog razloga nikako mu to ne ide od ruke.

Glupo je svrstavat ljude u samo jednu kategoriju. Neko voli samoću, neko ne...nekom je svejedno i može sam do kraja života, neko pati zbog toga...sve je stvar individue.
Predlažem da vas dvoje to razradite na kafi.
Tijana_Sa
Posts: 16
Joined: 04/03/2020 10:42

#70 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Tijana_Sa »

ShnjaZZZ wrote: 30/10/2023 20:10
Tijana_Sa wrote: 30/10/2023 20:02 A valjda je ovo princip "trava je uvijek zelenija kod susjeda" :-D Teško će to shvatiti neko ko misli da se nije ostvario kako to društvo očekuje...
A šta ako nekog baš briga za društvo i društvene norme nego je emotivan čovjek i želi nekog da ga voli i da mu pruži ljubav :D nekog s kim će se emotivno povezat i ko će biti njegov kako psihički tako i emotivno, ali iz nekog razloga nikako mu to ne ide od ruke.

Glupo je svrstavat ljude u samo jednu kategoriju. Neko voli samoću, neko ne...nekom je svejedno i može sam do kraja života, neko pati zbog toga...sve je stvar individue.
Pa sve je to ok, ali ako nema ono što želi, onda se sabere i vidi sa čim još raspolaže osim partnera. Sigirno postoji ljubav prema nečemu, nešto što čovjek voli da radi, da ga strast za nečim pokrene i donekle ispuni tu emotivnu prazninu. A obično onda 8-) kada se najmanje nadamo, desi se neko čudo :-D
User avatar
Athlon64
Posts: 2978
Joined: 24/11/2022 17:51

#71 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by Athlon64 »

iz zadnje klupe wrote: 30/10/2023 12:51 Ispred kuće imam osnovnu školu, pa sad poredim sa svojim drugovima iz osnovne pa imam neke teroije.

Oni koji već u 5 osnovnom imaju curu/momka s kojom se osamljuju na velikom odmoru, oni su u braku odmah po punoljetstvu.

Oni koji prvu curu/momka imaju u srednjoj, žen ese/udaju u dvadesetim.

Oni koji srednji prodju bez nekog društva, cure/momka, na dobro su putu da ostanu samci.

Više ne postoji tradicija da uža/šira familija nalazi bračne drugove za takve tipove ljudi kada pređu u kasne dvadesete bez partnera.

Mnogi ljudi fizički udju u tridesete, a mentalno još uvijek su tijejdžeri, i sazriju u četrdesetim, kada su mentalno sazreli ali fizički se posmatraju stari.

I onda nauči se živjeti sam, bez nekog s kim ćeš dijeliti krevet i sve ostalo.

I definitivni, iz mnogo razloga, muškima je mnogo teže biti samci nego ženama., vidim na poslu, samci su utučeni, i samo gledaju gdje šra popitit ili nekako drugačije ubiti vrijeme, dok samice vode mnogo socijalno življi život.
Ovo je također opservacija i iz mog iskustva, jednostavno neko je "rođen za to" / fizički privlačan i ima "ono nešto" od starta, neko nema.

Ako je nekome bio problem da nađe djevojku u srednjoj školi, jednostavno se i kasnije kad mu je to manji problem, teže prilagođava na takve stvari, ide jedno s drugim.

Oni koji su izuzetak iz tog pravila su obično ušli u brak iz nekih kalkulacija, a manje emocijama (o muškarcima pričam).
pinkman
Posts: 2961
Joined: 07/09/2013 18:57

#72 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by pinkman »

Interesantna tema. Zanimljivih zapazanja...

Ja sam u ranim tridesetim, neozenjen :D

U dvadesetim godinama sam skoro svaku noc izlazio (posebno ljeti), a u sirem drustvu je bilo i po 20 osoba.

Danas? E danas nije tako. Danas sam ostao na nekoliko prijatelja, a to su u sustini oni s kojima sam se cijelo vrijeme i druzio od osnovne skole, a ostali su tu bili usputni. Npr. neki drug pronadje djevojku, pa njene drugarice dodju i tako se druzimo dok ne prekinu :D pa dodju novi "prijatelji".

Danas izlazim jako rijetko jer su najblizi prijatelji otisli u Njemacku, a neki su ozenjeni i imaju svoje porodice dok ja nemam sto dovodi do toga da se dosta teze neko upozna.

Ja sam se posvetio poslu, dobro zaradjujem sto mi dosta olaksava zivot. Malo je problem sto bih isao na neko putovanje, a ne ide mi se sam :) kad sam imao veliko drustvo, nisam imao novac, a danas imam novac a nemam ekipu. :lol:

Sve u svemu, ne zalim se uopste. Kad se malo "aktiviram" na drustvenim mrezama onda i izadjem na "date" :lol:
User avatar
MehmedPasaMoric
Posts: 2048
Joined: 14/06/2017 17:07

#73 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by MehmedPasaMoric »

Kakvi su vam to rogobatni izrazi, samac, neuparen ovo ono :roll: otkako je svijeta i vijeka za neozenjenog muskarca se kaze momak

Momacki zivot je uvijek izbor pojedinca a ne posljedica loseg fizickog izgleda, kokuzluka, lose naravi itd. Ko u ovo ne vjeruje, podsjecam ga da Filipini imaju 109 miliona stanovnika, Vietnam 98 miliona a Tajland 70 miliona, te da su isti u ovom globalnom selu u kojem svi zivimo, udalieni samo par klikova misem ili par pritisaka po ekranu smartphonea
User avatar
piupiu
Posts: 16722
Joined: 05/01/2008 05:08

#74 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by piupiu »

HelaS wrote: 30/10/2023 09:12
piupiu wrote: 30/10/2023 08:55
HelaS wrote: 30/10/2023 08:34

Dakle, nije samački život, već neuparenost :D
Zar nije dobra riječ? :D
Na upitnicima, samac odgovara na pitanje "Bračni status" - "Neuparen". A ovaj drugi, oženjeni, piše - "Uparen" :D
:lol: "Neuparenost" je prvenstveno stanje duha. :D

A sad ozbiljno. Studije zaista ukazuju na to da muškarci lošije podnose samoću. Ne radi se tu samo o vatrenom testosteronu, nego valjda prvenstveno o tome da u porodici nalaze ono za šta im van porodice u mnogim kulturama nema 'nadomještaja' (eto još jedna riječ), a to je ono šta im je socijalizacijom nametnuto - da ne dijele emocije, da se sami nose s problemima, da nemaju prirodnu emocionalnu podršku koja dolazi u paketu s porodicom. Žene su mnogo bolje u održavanju vrlo intimnih veza sa svojim širim krugom prijatelja i u davanju emocionalne podrške prijateljicama. Puno žena svoju samoću, na primjer, smatra privilegijom, koje se teško odreći. Meni je fascinantno kako muškarci brzo skaču iz veze u vezu, posebno nakon smrti partnerice, na primjer. To mi ne govori o njihovoj bezdušnosti, nego o potrebi za povezanošću. Što bi se reklo, čovjek nije ostrvo. :D
User avatar
piupiu
Posts: 16722
Joined: 05/01/2008 05:08

#75 Re: Život samaca u srednjim godinama

Post by piupiu »

Athlon64 wrote: 30/10/2023 21:02 - Vrlo bitno je napomenuti, za svakog muškarca koji ostane sam, statistički ostaje i jedna žena sama.
Htjedoh reći, više od jedne, jer je zadnjih 20 godina bilo više žena nego muškaraca na planeti, kad... ne lezi vraže.

Image
Post Reply