1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Locked

U finale prolazi:

Argentina
141
57%
Hrvatska
107
43%
 
Total votes: 248

User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25930
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#51 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by BHF_Manijak »

smijesni_ste wrote: 10/12/2022 00:15 Stvarno su divljaci :-) :-)

Nema odvratnije juznjacke nacije od njih i Urugvaja. Otkako znam za fudbal kod ovih divljaka je udri, polomi, uklizi, rastrgaj... Fuj, rijetko odvratni debili.
Kakve su samo proizvode imali u vidu Heinzea, Simeonea, Ayale, Samuela...

Rijetki pleminiti igraci kao Zanetti ili Batistuta.
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#52 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by n+1 »

BHF_Manijak wrote: 10/12/2022 00:22
zomri wrote: 10/12/2022 00:08 evo ja rekao za hrvatsku, de ti skontaj za njemačku :D
Problem Njemacke je sto nema jakog Bayerna. Kad kazem "jakog" ne mislim tu samo na osvajanje Bundeslige, njima je to "k'o iz picke" svakako, mislim jakog i u Evropi. A i pored toga, Bayern nije vise tim u kojem gro ekipe cine Nijemci, posebno defanzivni dio, sto se vidjelo i na SP-u.
Kad su kod Bayerna igrali Boateng, Neuer iza, Lahm desno, ta sila pozadi se i u Njemackoj vidjela, plus na to Hummels.
Sad imas taj ofanzivni dio u vidu Sanea, Gnabrya i Musiale, ali i oni mnogo se rotiraju, tako da nema tu neke zeljene kohezije koju zomri spominje.

Mnogo toga su krivog u razvoju uradili i sad im valja peglati. Niti imaju napadaca, niti bekova. Neko je dobro zajeb'o.
Pa dobro, nije baš tako. Bayern je 2019. - 2020. osvojio Ligu prvaka. Njemačka je 2018. i 2022. bila truba. U oba slučaja okosnicu Njemačke reprezentacije činili su igrači Bayerna. Koji su osvojili LP. :D

Nešto je truhlo u državi Njemačkoj.
Last edited by n+1 on 10/12/2022 00:27, edited 1 time in total.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#53 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Dado dijasporitus »

Za razliku od Brazila koji ima izuzetno širok dijapazon napadača i talentovanih plejmekera Argentina ima Mesija i 10 balvana.

Hrvatska ako posloži taktiku i odbranu kakvu je imala protiv Brazila i uspije poklopiti Mesija ovo lako može biti gotovo u njihovu korist u 90 minuta. Da još imaju 2 golgetera svjetske klase, kao sto nemaju, finale im nebi trebalo doći u upit.
Crvena Tifoza
Posts: 10669
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#54 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Crvena Tifoza »

smijesni_ste wrote: 10/12/2022 00:15 Stvarno su divljaci :-) :-)

A Nizozemska je evropska gospoda.

Smijesni ste.
User avatar
zomri
Posts: 12897
Joined: 03/05/2006 07:31

#55 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by zomri »

BHF_Manijak wrote: 10/12/2022 00:22
zomri wrote: 10/12/2022 00:08 evo ja rekao za hrvatsku, de ti skontaj za njemačku :D
Problem Njemacke je sto nema jakog Bayerna. Kad kazem "jakog" ne mislim tu samo na osvajanje Bundeslige, njima je to "k'o iz picke" svakako, mislim jakog i u Evropi. A i pored toga, Bayern nije vise tim u kojem gro ekipe cine Nijemci, posebno defanzivni dio, sto se vidjelo i na SP-u.
Kad su kod Bayerna igrali Boateng, Neuer iza, Lahm desno, ta sila pozadi se i u Njemackoj vidjela, plus na to Hummels.
Sad imas taj ofanzivni dio u vidu Sanea, Gnabrya i Musiale, ali i oni mnogo se rotiraju, tako da nema tu neke zeljene kohezije koju zomri spominje.

Mnogo toga su krivog u razvoju uradili i sad im valja peglati. Niti imaju napadaca, niti bekova. Neko je dobro zajeb'o.
u nekoj teoriji, na osjećaj itd bez egzaktnog pokazatelja neki prosječni, uigrani tim iz liga petice bi trebao razbucati bilo koju reprezentaciju. da bi kompletiran bayern po tome trebao uzeti prvenstvo. e sad da li, bubam davies koji fali toliko znači pa njemačka zbog toga ne može uzeti, ne bih znao. ima sigurno i do randomnessa kod knock out sistema i penala, gdje faktori izvan uigranosti igraju ulogu.

ali intuitivno sam prilično siguran da hrvatska svoje uspjehe duguje ovome što napisah. repStacijski moneyball su oni. igraju životom, i to se em vidi, em donosi rezultat.
konami666
Posts: 2527
Joined: 11/05/2015 21:57

#56 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by konami666 »

Hrvati su bogovi sporta :) mala ali šampionska nacija :) ko praetorijanci. Zato su i uspijesni, sve je to do mentaliteta, to je temelj na kojem se gradi kuća!
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25930
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#57 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by BHF_Manijak »

n+1 wrote: 10/12/2022 00:27
BHF_Manijak wrote: 10/12/2022 00:22

Problem Njemacke je sto nema jakog Bayerna. Kad kazem "jakog" ne mislim tu samo na osvajanje Bundeslige, njima je to "k'o iz picke" svakako, mislim jakog i u Evropi. A i pored toga, Bayern nije vise tim u kojem gro ekipe cine Nijemci, posebno defanzivni dio, sto se vidjelo i na SP-u.
Kad su kod Bayerna igrali Boateng, Neuer iza, Lahm desno, ta sila pozadi se i u Njemackoj vidjela, plus na to Hummels.
Sad imas taj ofanzivni dio u vidu Sanea, Gnabrya i Musiale, ali i oni mnogo se rotiraju, tako da nema tu neke zeljene kohezije koju zomri spominje.

Mnogo toga su krivog u razvoju uradili i sad im valja peglati. Niti imaju napadaca, niti bekova. Neko je dobro zajeb'o.
Pa dobro, nije baš tako. Bayern je 2019. - 2020. osvojio Ligu prvaka. Njemačka je 2018. i 2022. bila truba. U oba slučaja okosnicu Njemačke reprezentacije činili su igrači Bayerna. Koji su osvojili LP. :D

Nešto je truhlo u državi Njemačkoj.
Ma ne igra toliko Nijemaca kao prije, Bayern je puno sareniji. U toj generaciji sto za LP spominjes redovno igrali Boateng, Kimmich, Muller, Gnabry i Goretzka u rotaciji.
User avatar
zomri
Posts: 12897
Joined: 03/05/2006 07:31

#58 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by zomri »

konami666 wrote: 10/12/2022 00:30 Hrvati su bogovi sporta :) mala ali šampionska nacija :) ko praetorijanci. Zato su i uspijesni, sve je to do mentaliteta, to je temelj na kojem se gradi kuća!
po čemu to hrvati imaju drugačiji mentalitet od srbije recimo? evo ako se ograničimo na fudbal, na ovo svjetsko, pogledamo transfermarkt vrijednost reprezentacija to je tu negdje, a i ako gledamo igrače poimenice opet tu negdje pa opet svi smo manje više znali da će hrvati dalje dogurati. I doguraše. Kako?
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41188
Joined: 29/06/2011 23:39

#59 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by dječak sa šibicama »

zomri wrote: 10/12/2022 00:05 Ono što mnogi ne razumiju kod Hrvatske je to što im jezgru ekipe čine igrači Dinama koji su često igrali u istoj generaciji, a uvijek manje više u istom sistemu. Puno je lakše Modriću dijeliti pasove kada u muscle memory ima gdje bi se Kova ili Majer trebali nalaziti.

Rijetke su reprezentacije koje imaju takav luksuz; na pamet padaju Španija 2008-2012 na temeljima Barcelone, USSR tamo sredinom osamdesetih pod Lobanovskim kada su okosnicu tima činili igrači Dinama iz Kijeva.

Pošto reprezentacije imaju jako malo vremena za uigravanje ekipe, takva je prednost invaluable što bi rekli kolege sa BBC :D Na to još dodaš i nativni team building koje oni imaju zbog godina i godina igranja za isti tim, nekada i za niže selekcije reprezentacije i dobiješ koheziju kakvu drugi, često podijeljeni u domaće klupske dupole ili oligopole, nemaju.
Image

ako izbacimo ove kostarikance, katrane i ekvadorce jer ruku na srce nemaju kvalitet za sami vrh, ispada da Dinamo i Sporting donose tu prednost svojim reprezentacijama.

Ovo je spisak takozvanih "trening klubova" koji razvijaju igrace od 15. do 23. godine, a da su ti igraci na SP. Dinamo ima samo Olma od nehrvatskih igraca, Ajax je razvio najvise igraca ali za 5 reprezentacija, slicno je i sa Shitijem, PSGom. Barcelonu i njenu tika taku vise ne uzimam za ozbiljno, iako i oni imaju 4 reprezentacije u momcadi. Morace spanjolci nesto mijenjati, ne moze se vise na tika taku igrati.
User avatar
JohnnyS
Posts: 13958
Joined: 05/05/2007 12:03
Location: Brijuni

#60 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by JohnnyS »

Crvena Tifoza wrote: 10/12/2022 00:27
smijesni_ste wrote: 10/12/2022 00:15 Stvarno su divljaci :-) :-)

A Nizozemska je evropska gospoda.

Smijesni ste.

I ti bi se složio da nisi Messijev fanboy
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3350
Joined: 28/01/2012 11:38

#61 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by kamberovica polje »

zomri wrote: 10/12/2022 00:33
konami666 wrote: 10/12/2022 00:30 Hrvati su bogovi sporta :) mala ali šampionska nacija :) ko praetorijanci. Zato su i uspijesni, sve je to do mentaliteta, to je temelj na kojem se gradi kuća!
po čemu to hrvati imaju drugačiji mentalitet od srbije recimo? evo ako se ograničimo na fudbal, na ovo svjetsko, pogledamo transfermarkt vrijednost reprezentacija to je tu negdje, a i ako gledamo igrače poimenice opet tu negdje pa opet svi smo manje više znali da će hrvati dalje dogurati. I doguraše. Kako?
Luka Modrić
Crvena Tifoza
Posts: 10669
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#62 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Crvena Tifoza »

JohnnyS wrote: 10/12/2022 00:38

I ti bi se složio da nisi Messijev fanboy
Uredu. Možeš me nazivati tim nekakvim dječijim imenima. :-)

Ove evropske reprezentacije samo glume neku gospodu kad im ne ide kako treba i kad glume ‘žrtvu’. A kad treba uvalit i zajebat pošteno tu prednjače.

Zato mi je drago što su Argentinci poslali kući ove narandžaste.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#63 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Zoooka »

Pa mentalitet se gradi i iskustvom, a to Srbija nema. Da bi postao veliki moras i pasti. Sjetimo se Semiha Senturka, pa Portugala 2016. Od tad su krenuli rasti
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#64 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by animals »

zomri wrote: 10/12/2022 00:33
konami666 wrote: 10/12/2022 00:30 Hrvati su bogovi sporta :) mala ali šampionska nacija :) ko praetorijanci. Zato su i uspijesni, sve je to do mentaliteta, to je temelj na kojem se gradi kuća!
po čemu to hrvati imaju drugačiji mentalitet od srbije recimo? evo ako se ograničimo na fudbal, na ovo svjetsko, pogledamo transfermarkt vrijednost reprezentacija to je tu negdje, a i ako gledamo igrače poimenice opet tu negdje pa opet svi smo manje više znali da će hrvati dalje dogurati. I doguraše. Kako?
Pa Milanovic ne sastavlja reprezentaciju kao Vucic..
i Piksi je kurton od trenera..
User avatar
darius_maximus
Posts: 3290
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#65 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by darius_maximus »

Ja ne znam zašto raja zajebava, ali Argentina igra jako solidno Svjetsko.
Zijanili prvu, što je bilo čudo svjetskih razmjera, pa se vratili psihički protiv Meksika i Poljsku razbucali.
Australija dala onaj jedan iz frljoke, s Holandijom ušli u psihološki rat i vratili se s provalije nakon primljenog izjednačujućeg gola u 11 minuti nadoknade.

Iako su primili golova, jako malo šuteva dozvoljavaju u okvir gola:
Saudijska Arabija - 2 (2 primljena gola)
Meksiko - 1 (0 primljena)
Poljska - 0 (0 primljena)
Australija - 1 (1 primljen)
Holandija - 2 (2 primljena)

Dakle, u pet utakmica dozvolili su šest šuteva u okvir gola.
Saudija i onaj što je ušao jednom u sto šuteva, frljoka protiv Australije i onaj izjednačujući Holandije koji je klasa go.
Isto tako su svakome dali barem 2, osim Saudiji.

Ne padaju psihički u očaj, igraju strpljivo, mogu igrati i fizički i remplati se.
Messi ne pati od kompleksa Ronalda i rado će proturiti loptu nekome drugom za go.
Ne stavljaju se nigdje u ulogu favorita kao Brazilci i nemaju plesove planirane.
Južnoamerička ekipa koja igra čvrsto, evropski.

Slabosti su što se opuste kada povedu i Lautaro.
Doduše, možda je i njega danas prelomilo nakon onog odlučujućeg penala...
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#66 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by animals »

Argentina i Hrvatska igraju slican sporiji nogomet..
bit ce podjednake sanse..
sjetimo se da ih je Hrvatska dobila vec 3:0, proslo SP..
ponovilo se..
Crvena Tifoza
Posts: 10669
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#67 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Crvena Tifoza »

Zoooka wrote: 10/12/2022 00:44 Pa mentalitet se gradi i iskustvom, a to Srbija nema. Da bi postao veliki moras i pasti. Sjetimo se Semiha Senturka, pa Portugala 2016. Od tad su krenuli rasti
Sportski duh i pobjednički mentalitet ne idu u istu rečenicu sa Srbijom.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41188
Joined: 29/06/2011 23:39

#68 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by dječak sa šibicama »

zomri wrote: 10/12/2022 00:33
konami666 wrote: 10/12/2022 00:30 Hrvati su bogovi sporta :) mala ali šampionska nacija :) ko praetorijanci. Zato su i uspijesni, sve je to do mentaliteta, to je temelj na kojem se gradi kuća!
po čemu to hrvati imaju drugačiji mentalitet od srbije recimo? evo ako se ograničimo na fudbal, na ovo svjetsko, pogledamo transfermarkt vrijednost reprezentacija to je tu negdje, a i ako gledamo igrače poimenice opet tu negdje pa opet svi smo manje više znali da će hrvati dalje dogurati. I doguraše. Kako?
Sto se tice sportskog mentaliteta, Srbija u nogometu ne radi ni blizu dobar posao, vec su pametniji dosli do zakljucka koji apsolutno stoji, oni ne igraju nogomet oni dosli da odrade boj na Kosovu. Sto i ne bi bilo lose kad bi pobijedili, ali njih albanci redovno razguze. Cini mi se da Xhaka i ekipa ipak imaju malo veca muda od razvikanih srpskih igraca. Mislim razvikanih ne u smislu kvaliteta igraca vec oni se razmecu nekakvom hrabroscu i kurcevitoscu.

Srbija nema los sportski mentalitet, u nekim sportovima prilicno dobar, ali u nogometu su uzasni. Vjecito sami sebe guraju u nekakve favorite, a nikad nista od njih u seniorskom nogometu.

I taj kvalitet igraca, nisam siguran koliko su vodonose Sevilje Getafea ili Torina neki vele kvalitet, od svih srpskih igraca samo je Tadic takozvani stozerni igrac u svom klubu, SMS moze proci kao neki kljucni igrac Lacija ali Lacio nije top klub na europskom nivou, Jovic potonuo, ostaje Vlahovic kao hit centarfor mada se meni cini da on ide losim putem Luke Jovica, sponzoruse i tudje zene.

I to se vidi na igri, Tadic je taj mozak ekipe, ostali su ipak samo vodonose po klubovima. Kod Hrvatske su Modric, Brozovic, Kovacic, Majer, Perisic jedni od kljucnih igraca svojih klubova, pa i Vlasic u Torinu, pa i Lovren u Zenitu, a Gvardiol ili Sosa buduci superstar igraci uz jos neke. Mozda je to kljuc uspjeha.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#69 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Zoooka »

Image
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#70 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by animals »

Problem Srbije sto su i na SP otisli da brane Kosovo..
Karma ih ubila i dok je Vucica ne da im Bog ni da prodju rundu..
User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#71 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by n+1 »

Zoooka wrote: 10/12/2022 00:48 Image
haha

Hrvatska i da osvoji, ne bi im vjerovali da su osvojili.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#72 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by zposao »

Majko mila jesu ludi za loptom svi ovi Južnoameričani.
Njima je to očito neki drugi level, haman ko da igraju za život. Nekad mi se sviđa ta strast, češće nije. Malo je i ružno vidjeti toliko nepoštivanje suparnika. Prgavi su i bezobrazni. Ne bi mi ih nimalo bilo žao da ispadnu.

Sa druge strane Brazil je "lajkabilan" i žao mi je što su se oprostili jer igraju lijepu igru, ali trener im je podbacio.

Brazil je igrao ispod svojih mogucnosti a Hrvatska najbolje što je znala. Rezultat znamo.

Sreća prati hrabre. To je kazna Brazilu što je igrao ziheraški, uljuljkano i sigurno u pobjedu. Hrvatska im je očitala lekciju koju će dugo pamtiti.
Crvena Tifoza
Posts: 10669
Joined: 06/06/2007 04:47
Location: kandahar....

#73 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Crvena Tifoza »

animals wrote: 10/12/2022 00:48 Problem Srbije sto su i na SP otisli da brane Kosovo..
Karma ih ubila i dok je Vucica ne da im Bog ni da prodju rundu..
Isto tako, Srbija ima problem što im i danas tribina vodi glavnu riječ u fudbalu. Znači nisu se sekunde odmakli od devedesetih.

Hrvati su drugo. Oni su sport shvatili ozbiljno, zato ulažu i rade sa mladim kategorijama.
User avatar
zomri
Posts: 12897
Joined: 03/05/2006 07:31

#74 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by zomri »

Zoooka wrote: 10/12/2022 00:44 Pa mentalitet se gradi i iskustvom, a to Srbija nema. Da bi postao veliki moras i pasti. Sjetimo se Semiha Senturka, pa Portugala 2016. Od tad su krenuli rasti
:thumbup:
na tragu sam tog mišljenja odnosno hipoteze. podcjenjuje se koliko rani uspjesi ili neuspjesi reprezentacija se kasnije manifestuju kroz samopouzdanje, odnostno kolektivne traume. hrvati su na početku nakon osamostaljenja imali uspjehe prvo u kvalifikacijama za euro 1996 mlatnuli italiju, pa onda na prvenstvu izborili četvrtfinale, a onda u francuskoj bronzani. srbiju su osakatile sankcije tako da u kvalama za euro 1996 nisu učestvovali onda u francuskoj prošli grupu, ispali od holandije u osmini. hrvati poslije gradili na tom početnom uspjehu (uz dobar koeficijent) a juga/srbija poslije se uglavnom patila i sa kvalama.

u košarci recimo suprotna stvar. prvo prvenstvo na kome su mogli igrati srbi uzeli (imali su i malo bolji kadar što igrački, što trenerski), hrvati treći. poslije ih nigdje nije bilo (čini mi se), juga/srbija se naosvajala.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#75 Re: 1/2 finala: Argentina - Hrvatska

Post by Zoooka »

Ovako kad razmislim koliko ima vecih svjetskih sila od Hrvatske u fudbalu? 8 osvajaca + Nizozemska i Portugal kao EURO osvajači.

Ukoliko osvoje sada po meni idu ispred te dvije selekcije i Engleske realno.

Brazil i Njemacka su mi u vrhu, iza njih Italija, Urugvaj, Argentina, Francuska i Španija.
Locked