Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
_Reds_
Posts: 9384
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#51 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 13:34 Kako bi ja vama svima drzavljanstva oduzeo svima vama sto serete o svojoj domovini da nikad vise ne prismrdite u BIH .
Kakve prodane duse. Malo bi na dvije stolice sjedili aaa.
Nevaljavam ovo nevalja vam ono pa malo bjezanija i doci kad zaradite i da vas sahrane fuj.
I ja radim pet godina po terenima po bjelom svjetu ali prodanijih dusa od Bosanaca nigdje i nikad nisam vidio.
Stidite se. Za Njemacke papire i dusu bi davolu prodali fujj.
I ona bolje da mi djete tamo bla,bla . Pic. ketino izdajnucks prodana.
Dize mi se kosa na glavi od podanickog mentaliteta Bosanaca.
Al valjda je tako od Turaka na vamo.
I onda prica sto nam je ovako.
I uvijek će biti građanin drugog reda, uvijek će biti "auslender".
Ode gore i ona živi virtualni život ovdje, popuje ovima koji su ostali.

Priča o nekoj nekulturi ovdje, a niko se bahatije ne ponaša od upravo te dijaspore, koja smeće baća sa mostova pa nadalje.
User avatar
Truba
Posts: 82632
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#52 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Truba »

bježe iz bih zbog nesređenosti države i sistema
i kad se vrate na 15 dana prekrše više zakona nego ljudi ovdje godinu :D

pojedini naravno ne generaliziram
ali dovoljno da znaš i vidiš
pucaju na džamije bacaju boce... voze preko biciklističke huškaju na trojku :D itd
User avatar
Dope_Man
Posts: 7814
Joined: 03/06/2016 16:31

#53 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 13:34 Kako bi ja vama svima drzavljanstva oduzeo svima vama sto serete o svojoj domovini da nikad vise ne prismrdite u BIH .
Kakve prodane duse. Malo bi na dvije stolice sjedili aaa.
Nevaljavam ovo nevalja vam ono pa malo bjezanija i doci kad zaradite i da vas sahrane fuj.
I ja radim pet godina po terenima po bjelom svjetu ali prodanijih dusa od Bosanaca nigdje i nikad nisam vidio.
Stidite se. Za Njemacke papire i dusu bi davolu prodali fujj.
I ona bolje da mi djete tamo bla,bla . Pic. ketino izdajnucks prodana.
Dize mi se kosa na glavi od podanickog mentaliteta Bosanaca.
Al valjda je tako od Turaka na vamo.
I onda prica sto nam je ovako.
Laki, mojne biti nervozan. Neki ljudi imaju priliku da zive gdje im je bolje i tu priliku koriste. Drugi puse pricu od "domovini", "đedovini" i ostale skoro pa religijske fore i loze se da moras biti lojalan politickim linijama ucrtanim na mapi.

I za tvoju info ne planiraju svi da se vrate u penziji, a i ako se vrate samo bolje za BiH jer eto uliva para u drzavu koja konstantno trguje sa debelim deficitom.

Ukratko - pametan zivi gdje mu je dobro, ostatak znas.

A sto se tice "prodavanja" opet pametan i posten covjek ce postovati zemlju gdje je otisao, nece biti levat kao neki odavde, ili vecina turcina i slicnih koji bi da zive u Njemackoj, Luksemburgu itd.. a iz petnih zila se napinju da masu zastavom Turske, ili SDA itd.. jer eto toliko vole to odakle su pobjegli. Posten i iskren bar zna da mu se tamo gdje se rodio nije dopadao zivot i zato je otisao tamo gdje je bolje, i postuje to mjesto.
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#54 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

Zemljaci ako cete ici sretan put. Ali nemojte na dvije stolice sjediti. Odes das djeci ime Hans i promjenis sebi prezime i ne vracaj se. Sretno.
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta? Druze ti si obicni petokolonas u mojim ocima.
Znam nije bajno,karaju nas politicari u mozak,80posto stanovnistva ne obrazovano i vodeno sitnim interesima prodat ce bulju za litar ulja i kilo kafe i secera. Ali ne kontam taj sindrom osjecaja uspjeha ako je uteko iz svoje zemlje.
Ja evo sest mjeseci puko terena ulazim u Bih vidis na granicnom odma da smo ku.rcu za usi spali ko zemlja al je volim. Pa ceste raspadaju se ,kuce i krajolik iz Rumunskih sela al je moja drzava . Draga mi je . Ne serem po njoj. Kakva je takva je nasa je. Imas gdje.
User avatar
_Reds_
Posts: 9384
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#55 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _Reds_ »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34 Zemljaci ako cete ici sretan put. Ali nemojte na dvije stolice sjediti. Odes das djeci ime Hans i promjenis sebi prezime i ne vracaj se. Sretno.
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta? Druze ti si obicni petokolonas u mojim ocima.
Znam nije bajno,karaju nas politicari u mozak,80posto stanovnistva ne obrazovano i vodeno sitnim interesima prodat ce bulju za litar ulja i kilo kafe i secera. Ali ne kontam taj sindrom osjecaja uspjeha ako je uteko iz svoje zemlje.
Ja evo sest mjeseci puko terena ulazim u Bih vidis na granicnom odma da smo ku.rcu za usi spali ko zemlja al je volim. Pa ceste raspadaju se ,kuce i krajolik iz Rumunskih sela al je moja drzava . Draga mi je . Ne serem po njoj. Kakva je takva je nasa je. Imas gdje.
"Sunce tuđeg neba neće vas grijat ko što ovo grije"


Ono što mi je najčudnije je da ode i oporuči, eto da ovdje ukopaju kad umre...
Ako si odlučio gore čitav život provesti sretno, ali zazmi gore i grobno mjesto :)
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#56 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by RagibUzoriti »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta?
Mojne kakiti kad voz stoji- platit ces kaznu. Stara Yugoslovenska poslovica.

Hoces li ti i tebi slicni SDA ,trojkasi i ostali uhljebi/licemjeri platiti skolovanje djeci blize familije ili osnovne zivotne potrebe nasoj familiji koja zivi od minimalne penzije ?
Hoces li ti platiti struju mojoj staroj koja ima minimalnu penziju, a od penzije svaki mjesec ca 90 maruna odvaja za lijekove,a zima dolazi...
Hoces li ti pogurati za dzeparca djecu od brata ili sestre koji idu u skolu a jos nisu u stanju navrnuti sebi za kafe?

Hoces khurac.

Spreman si srati po forumu i lafo nekoga prozivati da je petokolonas,jer samo zato sto ti inteligencija nije jaca strana pa za 5 godina nisi mogao da skontas niti jedan strani jezik pa da sebi obezbjedis egzistenciju,nego rintas negdje na dnevnicu i natucas pokoju rijec.

Uzmi apaurin,pomoci ce ti vjeruj mi
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#57 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

RagibUzoriti wrote: 21/09/2022 15:52
Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta?
Mojne kakiti kad voz stoji- platit ces kaznu. Stara Yugoslovenska poslovica.

Hoces li ti i tebi slicni SDA ,trojkasi i ostali uhljebi/licemjeri platiti skolovanje djeci blize familije ili osnovne zivotne potrebe nasoj familiji koja zivi od minimalne penzije ?
Hoces li ti platiti struju mojoj staroj koja ima minimalnu penziju, a od penzije svaki mjesec ca 90 maruna odvaja za lijekove,a zima dolazi...
Hoces li ti pogurati za dzeparca djecu od brata ili sestre koji idu u skolu a jos nisu u stanju navrnuti sebi za kafe?

Hoces khurac.

Spreman si srati po forumu i lafo nekoga prozivati da je petokolonas,jer samo zato sto ti inteligencija nije jaca strana pa za 5 godina nisi mogao da skontas niti jedan strani jezik pa da sebi obezbjedis egzistenciju,nego rintas negdje na dnevnicu i natucas pokoju rijec.

Uzmi apaurin,pomoci ce ti vjeruj mi
Vidi prijatelju necu ti uzeti pri srcu jer sam daleko od toga kako si me opisao ali drug molim te evo razmisli sta da svi odu jer to oze su inteligentni kao ti i ostave o u zemlju SDA budetasima i ostaloj mafiji sta ce biti od ove zemlje.
Boli te k jel tako? Ti ces doci kad zaradis penziju i prst u uho.
Pa jeli onda petokolonas imenica koja tacno opisuje te ljude ili ne?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7814
Joined: 03/06/2016 16:31

#58 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Dope_Man »

Opet se vodis svojom pretpostavkom da ce svi doci u penziji ili u grob. Nece i necemo. Ja prvi necu. Ovdje necu ni ljetovati kao neka dijaspora jer mi je to debilno, ljetujem i sad po inostranstvu i nastavicu. Ovdje cu dolaziti cesce dok mi je mater ziva, a poslije ko zna da li ikako, mozda poneki vikend obici staru raju.

Ovo mojih sto znam niko nece ovdje doci u penziju, nit ih zanima. Opet ti kazem, ne lozi se na linije na mapi sto nacrtase sebi politicari da zapisaju dokle ce vladati. Nije zemlja nista sveto, samo se slucajno desi da se rodis ovdje ili tamo, a pametan zivi tamo gdje mu je dobro.
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#59 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

Dope_man@
Neznam drug zvucis petokolonaski zar ne?
Nekako zvuci nek je mojoj bulji dobro.
Jbg mozda sam ja u manjini ali nekako mi prodanao i ne odobravam i uopste znaci uopste ne bih pokazao simpatije za takvo razmisljanje sto sam i iznio. Neka se neko ne nade uvrjeden.
Ove socijalne price takode. Nagledao se i naslusao.
Stomakom za kruhom postujem ali da ne voli se vratiti odakle je dosao ,ponikao drug to ne razumjem .
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#60 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by moonca »

U EU ili USA. kao penzioner, mozesh prezivjeti.. ali s tom penzijom i ushtedjevinom. . vishe dobijesh u Bosni ili U Istri . gdje je vech kupovina stanchicha uveliko... ili Makedoniju.. al ko che tamo.. :-)
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#61 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Iseljenje se isplati od trenutka kada si u stanju sam da odlučujes o sebi, tj sa 18 godina i ni dana kasnije, još bolje je ako te roditelji sa 3 mjeseca presele u recimo Njemačku, Skandinavijske zemlje, Švicarsku,Kanadu.

Budala živi gdje rodjen, pametan gdje mu je dobro.
Ako su država rođenja i da ti je dobro ista to je super, ali opet bi mi bilo žao provesti život u jednoj državi.

Ko svoj život želi žrtvovati za raznorazne Bakire, njegov izbor, hvala kurcu pa ja nisam taj.

Napustite Bosnu i Hercegovinu bolje danas nego sutra
Daft Haruki
Posts: 270
Joined: 05/04/2019 14:18

#62 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Daft Haruki »

Alles-Tamam wrote: 21/09/2022 17:40
Napustite Bosnu i Hercegovinu bolje danas nego sutra
SRAM DA TE BUDE!!!
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#63 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 19:02
Alles-Tamam wrote: 21/09/2022 17:40
Napustite Bosnu i Hercegovinu bolje danas nego sutra
SRAM DA TE BUDE!!!
Ako ti tako kažeš 🤝
User avatar
Ozimician
Posts: 5723
Joined: 05/09/2012 23:21

#64 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Ozimician »

Jao dobre rasprave... zanimljivi stavovi i jedne i druge krajnosti.

Ali neke stvari sam i ja primjetio:

1. Sjedim tako s jaranom u DE i pričamo, kaže on: vidiš ti ovo u BiH ovako, zdravstvo, korupcija, respiratori ... e rekoh druže: zato smo se mi ispalili negdje gdje nije tako i boli nas briga. Kaže on meni: pa jest, ali brinem se za roditelje. - Rekoh - ne, ne brineš! Da se iskreno brineš ostao bih dole i brinuo o njima, imao si fin posao, nije da si iz nužde došao ovdje. Ja da se brinem za roditelje - ja bih bio u BIH sad, a ne u Njemačkoj, jer sam im korisniji 10x tamo negdje ovdje.

2. U Njemačkoj sam primjetio da smo mi Bošnjaci u vrhu po kvaliteti useljenika, mi hoćemo raditi, samo nas moraš platiti, ostali useljenici samo vrdaju, a i dobar dio domaćih - oni palamude. Također sam primjetio, da smo grupa koja se najlakše asimilira i najlakše prihvati tuđe, a napusti svoje. Zanimljivo isto tako, znam jako mnogo poznanica koje su udate za Njemce, a ne znam nijednog našeg koji je oženio Njemicu (osim ako je odrastao u Njemačkoj). Žene se jako brzo asimiliraju, dosta brže uče i jezik i samim tim što su žene - lakše su prihvaćene u društvu.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3322
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#65 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by darius_maximus »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 19:02
Alles-Tamam wrote: 21/09/2022 17:40
Napustite Bosnu i Hercegovinu bolje danas nego sutra
SRAM DA TE BUDE!!!
Kako ono kažu: Bosna je kao majka. Rodiš se kad izađeš iz nje. :D
Alles-Tamam
Posts: 1007
Joined: 17/05/2013 19:58

#66 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Alles-Tamam »

@Ozimician
Glede tih veza balkanac Njemica,
Mnogo je lakše naviknuti se njemcu na balkansku ženu, nego li balkancu na njemačku ženu.
Njemačke žene su jednostavno na skroz drugoj razini pogleda na vlastiti ali i na zajednički život.
Njemačke žene su sve ono što je u očima balkanca pogrešno,nepoželjno i sramota. Naravno ne sve i svi, ali velika većina to tako gleda.

Ono što ja iz ličnog iskustva mogu reći, da su Njemice super kako za druženje tako i za veze
ucenik1234
Posts: 938
Joined: 06/11/2012 22:10

#67 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ucenik1234 »

Dope_Man wrote: 21/09/2022 15:21
Daft Haruki wrote: 21/09/2022 13:34 Kako bi ja vama svima drzavljanstva oduzeo svima vama sto serete o svojoj domovini da nikad vise ne prismrdite u BIH .
Kakve prodane duse. Malo bi na dvije stolice sjedili aaa.
Nevaljavam ovo nevalja vam ono pa malo bjezanija i doci kad zaradite i da vas sahrane fuj.
I ja radim pet godina po terenima po bjelom svjetu ali prodanijih dusa od Bosanaca nigdje i nikad nisam vidio.
Stidite se. Za Njemacke papire i dusu bi davolu prodali fujj.
I ona bolje da mi djete tamo bla,bla . Pic. ketino izdajnucks prodana.
Dize mi se kosa na glavi od podanickog mentaliteta Bosanaca.
Al valjda je tako od Turaka na vamo.
I onda prica sto nam je ovako.
Laki, mojne biti nervozan. Neki ljudi imaju priliku da zive gdje im je bolje i tu priliku koriste. Drugi puse pricu od "domovini", "đedovini" i ostale skoro pa religijske fore i loze se da moras biti lojalan politickim linijama ucrtanim na mapi.

I za tvoju info ne planiraju svi da se vrate u penziji, a i ako se vrate samo bolje za BiH jer eto uliva para u drzavu koja konstantno trguje sa debelim deficitom.

Ukratko - pametan zivi gdje mu je dobro, ostatak znas.

A sto se tice "prodavanja" opet pametan i posten covjek ce postovati zemlju gdje je otisao, nece biti levat kao neki odavde, ili vecina turcina i slicnih koji bi da zive u Njemackoj, Luksemburgu itd.. a iz petnih zila se napinju da masu zastavom Turske, ili SDA itd.. jer eto toliko vole to odakle su pobjegli. Posten i iskren bar zna da mu se tamo gdje se rodio nije dopadao zivot i zato je otisao tamo gdje je bolje, i postuje to mjesto.
@Dope_Man :thumbup:

Ovdje ocito mnogi lijece svoje frustracije iz nekih razloga
belfy
Posts: 7764
Joined: 06/08/2007 09:00

#68 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by belfy »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34 Zemljaci ako cete ici sretan put. Ali nemojte na dvije stolice sjediti. Odes das djeci ime Hans i promjenis sebi prezime i ne vracaj se. Sretno.
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta? Druze ti si obicni petokolonas u mojim ocima.
Znam nije bajno,karaju nas politicari u mozak,80posto stanovnistva ne obrazovano i vodeno sitnim interesima prodat ce bulju za litar ulja i kilo kafe i secera. Ali ne kontam taj sindrom osjecaja uspjeha ako je uteko iz svoje zemlje.
Ja evo sest mjeseci puko terena ulazim u Bih vidis na granicnom odma da smo ku.rcu za usi spali ko zemlja al je volim. Pa ceste raspadaju se ,kuce i krajolik iz Rumunskih sela al je moja drzava . Draga mi je . Ne serem po njoj. Kakva je takva je nasa je. Imas gdje.
ko si, bolan, ti, pa da odredjujes drugima kako ce i gdje zivjeti i kako ce davati imena djeci? kako, bolan, nije normalno, ispariti radi vlastiti guzova i guzova svojih najblizih? da nece mozda radi tvojih guzova? sta pricas, bolan?

i kakva je ovo sarada nostalgije? vidis kako se sve raspada, ali ti opet drago!? kako, bolan? kako ce ti biti drago da gledas kako se sve raspada, a ti odes, zaradis, pa se kod tebe ne raspada... nije valjda da brines samo o svojoj guzici i svojih najblizih? mozda bi bila dobra ideja da se malo pogledas u ogledalo, sta mislis?

ja mislim da bi se ti preporodio da emigriras u potpunosti, jer sada ti ne znas na kojoj stolici sjedis, pa to projiciras na druge... sto se da vidjeti iz svega do sada sto si napisao.
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#69 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zposao »

Daft Haruki wrote: 21/09/2022 15:34 Zemljaci ako cete ici sretan put. Ali nemojte na dvije stolice sjediti. Odes das djeci ime Hans i promjenis sebi prezime i ne vracaj se. Sretno.
Ne mogu da shvatim ekspanziju otvorenog pisanja po komentarima i forumima kao da je normalno se isparit radi vvlastitih guzova ili svojih najblizih. Sta ja treba da ti cestitam sta? Druze ti si obicni petokolonas u mojim ocima.
Znam nije bajno,karaju nas politicari u mozak,80posto stanovnistva ne obrazovano i vodeno sitnim interesima prodat ce bulju za litar ulja i kilo kafe i secera. Ali ne kontam taj sindrom osjecaja uspjeha ako je uteko iz svoje zemlje.
Ja evo sest mjeseci puko terena ulazim u Bih vidis na granicnom odma da smo ku.rcu za usi spali ko zemlja al je volim. Pa ceste raspadaju se ,kuce i krajolik iz Rumunskih sela al je moja drzava . Draga mi je . Ne serem po njoj. Kakva je takva je nasa je. Imas gdje.
Što ne bi bilo normalno?
ucenik1234
Posts: 938
Joined: 06/11/2012 22:10

#70 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ucenik1234 »

Ozimician wrote: 21/09/2022 20:16 Jao dobre rasprave... zanimljivi stavovi i jedne i druge krajnosti.

Ali neke stvari sam i ja primjetio:

1. Sjedim tako s jaranom u DE i pričamo, kaže on: vidiš ti ovo u BiH ovako, zdravstvo, korupcija, respiratori ... e rekoh druže: zato smo se mi ispalili negdje gdje nije tako i boli nas briga. Kaže on meni: pa jest, ali brinem se za roditelje. - Rekoh - ne, ne brineš! Da se iskreno brineš ostao bih dole i brinuo o njima, imao si fin posao, nije da si iz nužde došao ovdje. Ja da se brinem za roditelje - ja bih bio u BIH sad, a ne u Njemačkoj, jer sam im korisniji 10x tamo negdje ovdje.

2. U Njemačkoj sam primjetio da smo mi Bošnjaci u vrhu po kvaliteti useljenika, mi hoćemo raditi, samo nas moraš platiti, ostali useljenici samo vrdaju, a i dobar dio domaćih - oni palamude. Također sam primjetio, da smo grupa koja se najlakše asimilira i najlakše prihvati tuđe, a napusti svoje. Zanimljivo isto tako, znam jako mnogo poznanica koje su udate za Njemce, a ne znam nijednog našeg koji je oženio Njemicu (osim ako je odrastao u Njemačkoj). Žene se jako brzo asimiliraju, dosta brže uče i jezik i samim tim što su žene - lakše su prihvaćene u društvu.
1. Nije briga samo fizicki biti prisutan, po meni se bolje brines za roditelje ako im saljes mjesecno fin iznos novca, koji je tebi vani lako dostizan zbog veceg standarda, a ovdje iznosi kao penzija prosjecna. Tako da pojam "briga" nije bas takav kakvim ga zamisljas. Poznajem osobe koje bolje "brinu" o roditeljima sada kad su vani nego dok su bili ovdje,
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50565
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#71 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Bloo »

Ozimician wrote: 21/09/2022 20:16 a ne znam nijednog našeg koji je oženio Njemicu (osim ako je odrastao u Njemačkoj)
Ili fiktivno za papire. :D
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#72 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by zposao »

ucenik1234 wrote: 21/09/2022 22:37
Ozimician wrote: 21/09/2022 20:16 Jao dobre rasprave... zanimljivi stavovi i jedne i druge krajnosti.

Ali neke stvari sam i ja primjetio:

1. Sjedim tako s jaranom u DE i pričamo, kaže on: vidiš ti ovo u BiH ovako, zdravstvo, korupcija, respiratori ... e rekoh druže: zato smo se mi ispalili negdje gdje nije tako i boli nas briga. Kaže on meni: pa jest, ali brinem se za roditelje. - Rekoh - ne, ne brineš! Da se iskreno brineš ostao bih dole i brinuo o njima, imao si fin posao, nije da si iz nužde došao ovdje. Ja da se brinem za roditelje - ja bih bio u BIH sad, a ne u Njemačkoj, jer sam im korisniji 10x tamo negdje ovdje.

2. U Njemačkoj sam primjetio da smo mi Bošnjaci u vrhu po kvaliteti useljenika, mi hoćemo raditi, samo nas moraš platiti, ostali useljenici samo vrdaju, a i dobar dio domaćih - oni palamude. Također sam primjetio, da smo grupa koja se najlakše asimilira i najlakše prihvati tuđe, a napusti svoje. Zanimljivo isto tako, znam jako mnogo poznanica koje su udate za Njemce, a ne znam nijednog našeg koji je oženio Njemicu (osim ako je odrastao u Njemačkoj). Žene se jako brzo asimiliraju, dosta brže uče i jezik i samim tim što su žene - lakše su prihvaćene u društvu.
1. Nije briga samo fizicki biti prisutan, po meni se bolje brines za roditelje ako im saljes mjesecno fin iznos novca, koji je tebi vani lako dostizan zbog veceg standarda, a ovdje iznosi kao penzija prosjecna. Tako da pojam "briga" nije bas takav kakvim ga zamisljas. Poznajem osobe koje bolje "brinu" o roditeljima sada kad su vani nego dok su bili ovdje,
Tako je. Možeš ti sjediti dan noć pored oca i majke i crkavat od brige, ali ako im ne možeš pomoći kakve koristi od toga?
Veća je briga pomoći ih uzdržavati.
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11344
Joined: 10/03/2022 22:16

#73 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by ZoomZoomKiwi »

Dok god je takvih harukija što žive od zadojenosti, patriJotizma i naposljetku nacionalizma, ovdje nikad neće biti bolje.
A kako žive od tog, to samo oni znaju.

Čuj komentar otišao zbog svojih guzova i svoje djece. Šta trebam, jer sam igrom slučaja vezan za jedan toponim, upropastiti, hajd sebi, nego i djetetu život i ostati ovdje?! A znam da ima bolje i da mogu bolje. Radi čijih guzova ću otići tamo gdje mi je bolje? Čime me to ova država zadužila???

Mani me one priče, angažuj se, pomozi državi. Kome ba, to su generacije i generacije izgubljene, a država ne da tapka u mjestu, nego ide u rikverc.

Ne moraš ti bratko nikad otići odavdje, al’ ne seri bogati. Niko nije otišao jer ga je zasvrbilo, iz dosade.

Otišli su ljudi jer im je dosta malograđanštine, nepismenosti, samoživosti i svega što se dalo pročitati u zadnje tri stranice ove teme, a što svi nijemo posmatramo već trideset jebenih godina.

Otišli gdje će im djecu koja su fina i odgojena cijeniti zbog toga, a neće im se podsmjehivati i govoriti vidi onog levata, i gurati se preko reda ispred njega jer on nije na to naučen.

Meni moja štitna žlijezda vrijedi više nego milion Bosni.

I na kraju, svi smo mi stanovnici ove planete, a ove imaginarne linije, granice, narodi, nacije, vjere, sve je to samo vrsta tarabe oko nekog tora, i ništa više.
User avatar
Haris.ba
Posts: 25313
Joined: 08/09/2005 20:08

#74 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by Haris.ba »

Bloo wrote: 21/09/2022 22:40
Ozimician wrote: 21/09/2022 20:16 a ne znam nijednog našeg koji je oženio Njemicu (osim ako je odrastao u Njemačkoj)
Ili fiktivno za papire. :D
Znam ja. I nikada nije htio uzeti drzavljanstvo iako sada moze. I sacekao je da sam dobije stalni boravak, pa je ozenio.

Ljubav obostrana. Desi se.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 67407
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#75 Re: Kada se isplati iseljenje iz BiH u druge države?

Post by _BataZiv_0809 »

Pa dobro ako cemo tako razmisljat onda ova drzava i nema smisla i treba da je prepustimo nekom drugom.
Post Reply